FNV mor zet kabinet het blok PZC - Christen zijn: de praktijk is weerbarstiger dan de theorie Minister weer 'excellentie' Zeven uur rondjes draaien voor goed doel )eze week bij Libelle Passagiers op vlucht van KLM kenden kapers Twin Towers Kerken moeten ook doordeweek open zijn If-advies is voor vakbond definitief Bruinvis bij Ouddorp aangespoeld linister neemt ivo en vwo nder handen chietpartij Man bekent moord op Canadees Buurvrouw smijt met hondenpoep Melkert niet naar UNDP Geding om subsidiemiljoenen Chinees wint Liszt Pianoconcours au» ijfFnns Kockelmans js' HAAG - Als het kabinet (advies van de Sociaal-Econo- ;(hc Raad over de hervor- van de WW niet over- jgt, is de FNV niet langer be lle overleggen over hervor men van de sociale zeker- FXV-voorzitter De Waal dal gisteren in het tv-pro- aia Buitenhof. Js het kabinet doet wat Bibi Juries wil, dan wordt er een [gp m het zand getrokken." U-Kamerlid De Vries zei vrij- dathet kabinet het SER-ad- 5over de WW moet afwijzen, dathet niet ver genoeg gaat. ïSER wil de maximale duur J jdeWW terugbrengen van [jaar naar drie jaar en twee maanden. Volgens De Vries moet dat anderhalf jaar worden. Ook de verhoging van de WW- uitkering' van 70 naar 75 pro cent in de eerste twee maanden van de wei-kloosheid, zoals de SER wil, zint De Vries niet. Het kabinet beslist vrijdag over het SER-advies. De regerings fracties CDA en D66 vinden dat het kabinet het moet overne men. CDA-minister De Geus van Sociale Zaken lijkt positief over het advies, maar zijn WD-collega Zalm van Financi ën heeft erop gewezen dat het te weinig aan bezuinigingen ople vert. De Waal, wiens post bin nenkort wordt overgenomen door viee-voorzitter Jongerius, maakte in Buitenhof ook duide lijk dat er met de FNV niet te praten valt over een verhoging van de AOW-leeftijd of een ver laging van het minimumloon. „Daar gaat de vakbeweging dwars voorliggen." Verhoging van de AOW-leeftijd werd afge lopen week gesuggereerd in een kabinetsnota, maar de bewuste passage werd onder druk van De Geus weer geschrapt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie vindt dat bewindslieden met meer respect moeten worden be jegend. De CDA-bewindsman, een vertrouweling van de pre mier, wil dat ze weer met 'excel lentie' worden aangesproken. Het kabinet is echter niet van plan deze aanspreektitel weer in te voeren, maakte minister Don ner van Justitie zaterdag duide lijk. Volgens Van der Knaap dient het aanspreken met excellentie meerdere doelen: „Het geeft wat meer cachet", aldus Van dei- Knaap zaterdag. „Er mag ook best enige afstand zijn." De staatssecretaris wordt binnen de hiërarchisch ingestelde krijgsmacht nog voortdurend ex cellentie genoemd. Hij vindt dat 'fantastisch'. Maar buiten de mu ren van Defensie is er minder respect. Premier Balkenende hoort het woord alleen als hij met Van der Knaap in een mili taire omgeving is. De term excellentie voor be windslieden was tot in de jaren zestig algemeen gangbaar, maar wordt tegenwoordig nog maar zelden gebruikt. Volgens Van der Knaap geeft het woord aan 'dat je een bijzondere positie hebt'. Chauffeur De staatssecretaris ergert zich ook aan de cultuur van het el kaar aanspreken met de voor naam. Dat haalt volgens hem 'de status van bewindslieden he lemaal onderuit'. Hij zag een keer toenmalig vice-premier Jor- ritsma uit een vergadering ko men. „Ze zocht haar chauffeur, die over het Plein schreeuwde: Annemarie! Ik ben hier! Dat is voor mij de wereld op zijn kop." Minister Donner zei zaterdag de discussie 'niet zo zinnig' te vin den. Wel is Donner het met par tijgenoot Van der Knaap eens dat bewindslieden respect ver dienen, omdat ze leiding geven. Fractieleider Dittrich van D66 heeft geen goed woord over voor de uitlatingen van Van der Knaap. „Bewindslieden moeten respect afdwingen door hun be leid, door de problemen in de sa menleving op te lossen, en niet door van bovenaf op te leggen dat ze met excellentie aange sproken willen worden. Dit is betutteling. Ik vind dat Van dei- Knaap zich hiermee belachelijk maakt." PvdA-Kamerlid Noor man-Den Uyl noemde de uitla tingen van Van der Knaap zater dag voor de NCRV-radio hoog hartig. Onder het bewind van haar vader, die premier was in de jaren '70, werd het gebruik van de term excellentie formeel afgeschaft. ANP SLAGHAREN - Emiel Middel, Charon Geling, Erna Linsen en Mark Bannink zitten in de achtbaan van Attractiepark Slagharen. Het viertal heeft er gisteren zeven uur en 150 rondjes ingezeten voor de Doe een Wens Stichting. Daarmee verdienden ze 2045 euro voor de stichting. foto Hinda Meter/ANP OUDDORP - Personeel van de reddingsbrigade probeert een zaterdag op het strand van Ouddorp aangespoelde bruinvis te redden. Het dier, dat tot de familie van de dolfijnen behoort, was ge wond omdat het een grote vishaak had doorgeslikt en is later aan zijn verwondingen bezweken. De bruinvis woog ongeveer 25 kilo en werd later meegenomen naar Harderwijk om sectie op te verrichten. foto ANP mRDAM - Bij een schiet- itij in de buurt van café-res- srant De Hooiberg aan de Gal- listraat in Rotterdam is gis- ochtend een man omgeko- a.Een tweede man is zwaar- rand geraakt. Dat heeft een ordvoerder van de politie be- l'jj «gemaakt. Er zijn nog geen i(j [houdingen verricht. ANP (Advertentie) 'eallerleukste uitjes iet superkorting! KEL-ENSCHOT - Het on- wijs op havo en vwo gaat op schop. Minister Van der Hoe- o (Onderwijs) vindt vernieu- bg, in navolging van het vm- 'dringend nodig. Het Christen Democratisch Ap pèl bestaat 25 jaar. Tijd voor be zinning, vindt de partij. Waar staat die C van het CDA heden ten dage nog voor? Voor de bij bel, zwakken steunen, naasten liefde? Een paar honderd leden, voornamelijk op leeftijd, en eni ge partijprominenten discussi eerden hierover zaterdaq in Ede. door Lianne Sleufjes EDE - Eigenlijk, zo valt uit de woorden van CDA-minister Donner op te maken, is veel van wat het kabinet nu uitvoert, geïnspireerd door christelijke uitgangspunten. Een ander ziektekostenstelsel, het terug dringen van het aantal uitke ringsgerechtigden, het uitzetten van uitgeprocedeerde asielzoe kers. „Niet ieder probleem voor men sen oplossen, maar ze zelf de mo gelijkheid geven om dat te doen", zegt hij zatei-dag in Ede tijdens een CDA-bijeenkomst. Donner schetst als 'partijden ker' wat de C inhoudt. Het lijkt volgens hem of Neder land in een identiteitscrisis ver keert. Mensen zijn verzuurd, zijn bang voor terrorisme. Het bieden van christelijke normen als verbondenheid en samenle ven voorkomt dat angst en ver warring het beleid gaan bepa len, aldus Donner. Twee gezichten Veel mensen koppelen vooral be grippen als barmhartigheid en gerechtigheid aan het christen zijn. Die begrippen hebben vol gens hem echter twee gezichten: een individueel en een gezamen lijk. „Recht doen in afzonderlij ke gevallen, kan averechtse ef fecten hebben voor velen." Dus komt er geen generaal pardon voor de 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers. Ze moeten het land uit. „Waarom mogen ze niet hier blijven?", willen CDA-ers weten. In Italië en Spanje kan het immers wel. „Mensen die zich eerder aan on ze wetten hebben gehouden, zijn het land al uit. Mensen die dat niet hebben gedaan, zouden mogen blijven. Dat is wille keur", zegt Donner. Te vaak wordt volgens hem christelijk heid verward met toegeeflijk heid. Mevrouw Hoogenveen uit Ede vindt de praktijk echter weer barstiger dan de minister schetst. „Ik sprak een gehandi capte mevrouw. Die gaat er met de maatregelen van het kabinet honderden euro's op achteruit", zegt ze. „Degenen die de wetten maken en uitvoeren zien niet waar de problemen liggen." Voor directeur A. Klink van het wetenschappelijk bureau van de partij betekent de C van het CDA in elk geval dat de bijbel de grondslag is voor de partij. Geen uitbreiding met andere ge loven, zoals de islam, zegt Klink in een discussie later op de mid dag met Haci Karacaer, voorzit ter van de Turkse moslimvereni ging Millï Görüs in Nederland. „Al laat de christen-democratie wel ruimte voor andere gelovi gen", vindt Klink. GPD I patste jaren was de aan- i il vooral gericht op het vm- (j en dat was terecht gezien de i wiemen, maar we gaan ons iook weer bezighouden met toen vwo", aldus de minister "7 Nag in Berkel-Enschot op 5 vergadering van het CDA ibant, Volgens Van der Hoe- zijn er op havo en vwo pro- en die om een oplossing vra- lEen ervan is dat de aanslui- g met het hoger onderwijs ll' or veel leerlingen nog steeds i! tgoed is. „Er vallen op de ho- üolen en universiteiten nog tijd veel studenten uit", aldus minister. GPD rSI maandag 18 april 2005 AMSTERDAM - De man die zaterdagavond door een mis drijf om het leven is gekomen in een hotelkamer in een jeugd- hostel aan het Zandpad in het centrum van Amsterdam, blijkt een 56-jarige Canadees te zijn. De man van begin vijf tig die de politie zaterdag aanhield, heeft een gedeeltelijke be kentenis afgelegd. Dat liet de politie gisteren weten. De verdachte liet rond half zeven bij de receptie van het hos tel weten dat er een zwaargewonde in de hotelkamer lag. Het slachtoffer overleed ter plekke aan zijn verwondingen. ANP DEURNE - Een 48-jarige vrouw uit Deurne had zaterdagmid dag zoveel last van haar buren dat ze het tijd vond voor dras tische maatregelen. Om de burenruzie te beslechten gooide de vrouw een emmer vol met hondenpoep bij haar nieuwe bu ren naar binnen. Dat liet de politie gisteren weten. Een jong stel was in hun pas aangekochte woning aan de Maassingel aan het klussen. Volgens de poepgooister veroorzaakten haar buren daarmee te veel geluidsoverlast. Het liep uit de hand toen de boze vrouw aanbelde bij haar 28-jarige buurvrouw. Toen de deur open ging, smeet ze de emmer met poep de hal in. ANP DEN HAAG - Melkert loopt een prestigieuze functie bij de Verenigde Naties in New York mis. De Nederlandse ex-minis ter en voormalige PvdA-topman heeft zelf van VN-baas An nan gehoord dat hij geen directeur van het Ontwikkelingspro gramma (UNDP) van de VN wordt. Dat heeft vice-premier Zalm zaterdag tijdens het voorjaars overleg van het Internationaal Monetair Fonds in Washing ton bekendgemaakt. Melkert had Zalm zelf vrijdagavond op de hoogte gesteld van zijn afgewezen kandidatuur na een ge sprek met Annan op het VN-hoofdkantoor. ANP ZWAMMERDAM - De vereniging Vrienden van de Hooge Burgh beschuldigt zorginstelling De Bruggen ervan miljoe nen euro's aan subsidiegeld te gebruiken om financiële tekor ten af te dekken in plaats van te besteden aan zorg voor ver standelijk gehandicapten. Daarom heeft de vereniging van ouders en familieleden van de gehandicapten een kort geding tegen de zorginstelling aan gespannen. Dit heeft woordvoerder J.F. Orlebeke zaterdag verklaard. Het kort geding dient donderdag voor de recht bank in Den Haag. ANP UTRECHT - De Chinese pianist Sun Yingdi (1980) heeft de zevende editie van het Internationaal Franz Liszt Pianocon cours gewonnen. Hij nam zaterdag in Muziekcentrum Vreden- burg 20.000 euro in ontvangst en mag een cd opnemen en een reeks optredens verzorgen in binnen- en buitenland. Dat heeft de organisatie van het driejaarlijkse concours bekendge maakt. De internationale jury gaf de tweede prijs (10.000 euro) aan de Rus Anton Salnikov, die ook de publieksprijs won. De Ne derlandse pianist Christiaan Kuyvenhoven eindigde op de derde plaats (5000 euro). Ook zij gaan een concertreeks ge ven. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Aan boord van de KLM-vlucht die 8 april de toegang tot het Amerikaanse luchtruim werd geweigerd, be vonden zich twee Saoedische broers die op dezelfde vlieg- school hebben gezeten als een van de kapers van 11 september 2001. Dat meldde het Amerikaanse tijdschrift Newsweek gisteren op basis van anonieme bronnen bij Amerikaanse en Europese veiligheidsdiensten. Toen bleek dat het duo voor kwam op de passagierslijst van vlucht KL685 gingen bij de Ame rikaanse autoriteiten de alarm bellen af. Zij vreesden volgens een artikel op de internetpagina van het weekblad voor een her haling, van de terroristische aan slagen op New York en Washing ton van 3,5 jaar geleden en na men het zekere voor het onzeke re door de KLM-Boeing terug te sturen. Een Amerikaanse antiterreur- functionaris betitelt het duo als 'slechte kerels' en een bron bij een Europese inlichtingendienst stelt dat de broers 'uitgebreide, maar secundaire' contacten heb ben met het terreurnetwerk Al Qaeda van Osama bin Laden. Ten minste een van de Saoe- di-Arabiërs is eerder de Verenig de Staten uitgezet. De man werd enkele weken na de aansla gen van '9/11' opgepakt en zou tijdens zijn verhoor hebben toe gegeven dat hij een van de ne gentien kapers die de zelfmoord aanslagen uitvoerde, Hani Han- jour, kende. De broers volgden lessen op dezelfde vliegschool als de terrorist. Een week na het incident moe ten de onderzoekers echter toe geven dat het waarschijnlijk is dat de verdachte broers niets kwaads in de zin hadden. Het tweetal vloog naar eigen zeggen naar Mexico om hun zieke va der, een gepensioneerde Saoedi sche diplomaat, te bezoeken. An- dei'en wijzen er echter op dat Al Qaeda juist in Mexico voet aan de grond probeert te krijgen. Van daaruit zouden terroristen gemakkelijk de poreuze grens met de Verenigde Staten kun nen oversteken. Het duo vloog na terugkeer op Schiphol door naar Londen. Daar werd hen volgens News week echter de toegang gewei gerd, waarop de mannen weer op een vlucht naar Schiphol wer den gezet. Hier brachten ze on der politietoezicht de tijd door tot een rechtstreekse vlucht hen eindelijk naar hun thuisland bracht. Het Nederlandse ministerie van Justitie wilde gisteren niet in gaan op de beweringen. ANP door Guido de Bruin EDE - Kerken die midden in de samenleving willen staan, moe ten ook door de week vaker hun deuren openen. Dat zei voorzitter P. de Lange van de Vereniging voor Kerk- rentmeesterlijk Beheer in de Pro testantse Kerk in Nederland (PKN) zaterdag tijdens de jaar vergadering van het orgaan van penningmeesters van plaatselij ke kerken. „Als de kerk een herberg is, be grijp ik niet dat u als waard in veel gevallen slechts drie uur per week gastheerschap biedt in tijden van groeiende eenzaam heid, verdrukking, onrecht, ver dwaasdheid, onkunde en armoe deval", hield De Lange de kerk- rentmeesters voor. Nieuwe plannen De Lange riep hen op nieuwe plannen te maken zonder zich te laten regeren door de kerkelijke krimp. „Maak eerst eens plannen, zon der de kramp van een sluitende begroting. Licht daarna de mo gelijkheden door en bereken de haalbaarheid van de plannen," aldus de voorzitter. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3