»zc strengere controle op jesteding subsidies PZC Theaterspel geeft stof tot nadenken Regenkappenbeleid gemeente Borsele krijgt eindelijk vorm etneente houdt vooral grotere instellingen in de gaten 1 1 mt^aer RMS op zoek naar politiek actieve jeugd Adri en Jan staan altijd klaar voor DFS Hemelaar Fietsengooier aangehouden Dronken bestuurder ramt auto's Mannen gepakt voor bedreigingen Politie int achterstallige boetes Aanhouding in 's-Gravenpolder D66 bereidt zich voor op rentree in gemeenteraad maandag 18 april 2005 itorcel Modde HKZEE - De gemeente pen-Duiveland gaat gcr controleren op de beste- 5 van welzijnssubsidies. itueel misbruik van gelden eerder worden opge- (rd. leiding is een intern onder- inaar de 'rechtmatigheid de subsidieverstrekkingen zover kon worden nage- wordt er geen welzijns- op een onverantwoorde ma- gnr de balk gegooid, aldus mgshoofd Samenleving t der Wouden. Maar om trloop daadwerkelijk goed gaten te houden, luidt één de voornaamste conclusies, deen strengere toets van de ragen en (achteraf) finan- yerantwoording vereist. ens Van der Wouden richt sneente haar pijlen vooral grotere instellingen, die er meel op nahouden. Als beeld noemt hij de stichtin- eagd. Welzijn voor Oude- önderopvang en Peuter alen. „Bij dat soort clubs het over forse subsidies. ig is de bestedingen innen dergelijke organisa- sden gedaan, nadrukke- toetsen aan de doelstel- oals zij die formuleren in idieaanvraag naar de ge- De kleinere verenigin- annen sinds enige tijd vol- met het indienen van een lag en begroting eens in r jaar. Daarbij gaat het lom een bijdrage in de in- louding van de clubs. Die eniet onnodig zwaar be- vinden wij. Al zullen we niet nalaten te contro- dan steekproefsge- Je christelijke boekhandel In Vlissingen. t>ij ons langs voor: ten kaarten ienkaitikelen o's dvd's cd's Horgklachten: «M231231 baandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; terdagstot 12.00 uur REDACTIE iCHOUWEN-DUIVELAND rachtweg 23a tetbus 80 ^••-BZIERIKZEE a! 0111-454647 ft 0111-454657 ffiaii: redzzee@pzc.nl larcel Modde (chef) RtKleemans li Pankow ^Soesman Lanting ^'/Boogert (sport) ENTRALE redactie "."5: fstbus3l AA GOES (0113)315500 (0113)315669 •mail; ITERNET ^•pzc.nl l-mailweb@p2c.nl de spelregels van de gemeente zullen worden gewezen. Het blijkt volgens Van der Wouden nog te vaak dat niet iedereen zich houdt aan de uiterste da tum (1 april) waarop subsidie aanvragen binnen moeten zijn. Formeel kan na dat moment geen aanspraak meer worden ge maakt op een bijdrage uit het 3,5 miljoen euro omvattende welzijnsbudget, maar in de prak tijk wordt daar via de gemeente raad meestal toch weer een uit weg voor gevonden. Begrijpelijk maar lastig, aldus het afdelings hoofd. „Op 1 april denk je alle aan vragen binnen te hebben en be gint het verdelen van het geld. En dan komen er nog een paar achteraan. Je moet toch een keer ergens een grens trekken, échte uitzonderingsgevallen daargelaten. Het zou prettig zijn als de gemeenteraad die lijn ook zou aanhouden." Daarnaast is het de bedoeling oude afspra ken aan te scherpen. In een raadsbrief van burgemeester en wethouders wordt in dat ver band verwezen naar de overeen komst met het sport- en recrea tiecentrum Westerschouwen, Onderdak en Zwembad Dol-Fijn. door Maurits Sep OOST-SOUBURG - Toen hij in juni 1951 in Nederland aan kwam, belandde F. Tutuhatu- newa eerst in Middelburg. Za terdag was de huidige presi dent van de Republiek der Zuid-Molukken terug in Zee land. Hij bracht met zijn rege- ring-in-ballingschap een be zoek aan Oost-Souburg. Het bezoek maakte deel uit van een rondreis langs Moluk se gemeenschappen in Neder land. De bezoeken staan in het teken van de politieke op voeding van Molukse jonge ren in Nederland. Tutuhatu- newa: „Wij zijn ooit naar Ne derland gekomen uit verant woordelijkheid voor onze kin deren, maar mét de opdracht eens terug te keren. Wij moe ten de jongeren doen inzien dat ons verblijf hier slechts tijdelijk is." Voor de eerste ge neratie Molukkers in Neder land. is dit duidelijk, stelde J. Wattilete, lid van de regering. „Nu gaat het om de derde en vierde generatie, die de ge neugten van het leven in Ne derland kennen, maar ook een verbondenheid voelen met de Molukken. Dat gevoel moet politiek vertaald wor den. We zoeken nieuw kader, net als in de jaren zeventig." subsidieerde instellingen ilzijnssector krijgen bin- een brief, waarin ze nog 'iadrukkelijk op de bestaan- Leerlingen van het Jeugdtheaterhuis Goes zijn bezig aan het stuk 'Broers en zussen' tijdens het Eenakterfestival in Heinkenszand. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Eén van de doel stellingen van het Eenakterfestival, de succesvolle formule waarmee het Zeeuws Centrum voor het Amateurthea ter (ZCA) jaarlijks een breed podium be reidt, is het stimuleren van kwaliteits verbetering. Dat die doelstelling ruim schoots wordt gehaald, was vrijdag en zaterdag weer gemakkelijk vast te stel len tijdens het festival in De Stenge in Heinkenszand. Het wordt steeds beter en professione ler en de nieuwe gewoonte om de stuk ken op het podium na te bespreken, be looft veel voor de toekomst. Het nabe spreken gaat immers in de pauzes onver minderd door, want het publiek bestaat voor het grootste deel uit amateurthea termakers, die met kennis en betrokken heid zitten te kijken en te luisteren. Een klein nadeel is dat ook. In de zaal zitten nauwelijks mensen die alleen maar komen om een stuk te zien. Die niet speciaal letten op articulatie, de keuze van de muziek, de onderlinge communicatie op het podium of op de mis en scène. Toch moet ook het oordeel van zulke blanco theaterbezoekers kun nen meewegen in de manier waarop amateurs hun boodschap op de planken brengen. Een voorbeeld: Het stuk 'Gelukkige Ver jaardag' van Jack Staal. Toneelgroep Terneuzen voerde het op. Een monoloog gespeeld door Frits Briquet onder regie van Monique Aerssen. Tijdens de nabespreking onder leiding van dramaconsulent Ron Lubberse ga ven deskundigen Luc Eisma en Gerard Kooistra commentaar. Zij vonden het stuk, dat al was ingekort om binnen de limiet van het festival te blijven, te lang. Aanvankelijk waren ze geboeid ge weest maar na een minuut of twintig gingen ze letten op het spel, op de dictie op de manier waarop de acteur in zijn rol gekropen was. Daarvoor hadden ze niets dan lof maar een monoloog zou toch niet langer moeten duren dan twin tig minuten. Op enkele doodgewone types uit het pu bliek kwam dat heel anders over. De re gisseur legde nog uit dat het stuk be doeld is om mensen te laten nadenken over individuen als de zwerver die op het podium in Zeeuws-Vlaams dialect in zijn eigen chaos stond te verzuipen. De deskundigen vonden dat het, mede door het geweldige spel, te veel samen viel met de werkelijkheid. Maar een be langrijk verschil met de werkelijkheid is dat je in een theaterstoel niet af kunt haken, als je het onsamenhangende maar diep treurige relaas van zo'n zwer ver beu bent. Je kunt niet doorlopen na dat je jezelf hebt gerustgesteld met de gedachte dat er toch niks aan te doen valt. Het hele verspilde leven met al z'n chaos en al z'n wanen moet je aanhoren tot het bittere eind en zonder je af te vragen wat je eigen positie is in zo'n ont moeting, kun je de zaal niet uit. Het stuk deed, kortom, precies waarvoor het bedoeld is: het gaf stof tot naden ken. En wie zegt dat je altijd met een goed gevoel het theater moet verlaten? Alleen al daarom is het jammer dat niet veel meer mensen naar De Stenge kwa men voor gewoon een avondje of een middagje (of twee avonden en een mid dag) theater. Maar ook omdat het toch weer pareltjes regende in de grote zaal van het ontmoetingscentrum. Het barst in Zeeland van het theaterta lent en van de theatergroepen, en de jon ge aanvoer is verzekerd. De derderjaars leerlingen van het Jeugdtheaterhuis wa ren de jongsten die konden laten zien dat de werkelijkheid ook lollig kan uit pakken. Het stuk 'Broers en zussen' is onder leiding van Josien de Graaf im- proviserenderwijs ontstaan uit wat de kinderen zelf thuis met hun broers en zussen te stellen hebben. door Andrea Bolle BURGH-HAAMSTEDE - De voorbereidingen moesten alle maal heel stiekem getroffen wor den, want ze wisten nog van niks. De verbazing bij Jan van Nieuwenhuize en Adri van Flo- rensteijn was dan ook groot af gelopen zaterdag. In de kantine van sportvereniging DFS uit Burgh-Haamstede werden de twee door de Sponsor Loterij uitgeroepen tot vrijwilliger van de maand. Volgens DFS-voorzitter Theo Grefkens was het niet meer dan logisch dat Van Nieuwenhuize en Van Florensteijn in het zonne tje werden gezet. „Wij zijn een amateurvereniging en vallen of staan met de inzet van vrijwilli gers. Vaak zie je dat voor veel werkzaamheden steeds dezelfde mensen opdraaien. Adri en Jan hebben zich jarenlang uitge sloofd en staan altijd klaar voor de vereniging." Adri van Florensteijn is elke za terdag in de kantine van de sportvereniging te vinden. Acht jaar geleden begon ze met koffie schenken, maar inmiddels ver zorgt ze ook de inroostering van de vrijwilligers achter de bar en de financiën van de kantinekas sa. „Ik hoorde dat Jan uitgekozen was, maar verder wist ik niets. Ze vroegen al of ik dienst had vandaag en vond het al zo raar. Ik ben hier namelijk altijd", zegt Van Florensteijn. De activi teitencommissie heeft juist haar aangedragen omdat 'de kantine zonder Adri bijna ondenkbaar is'. Ook Jan van Nieuwenhuize is volgens velen onmisbaar voor DFS. Hij zet zich met zijn 62 jaar al een halve eeuw in voor Advertentie BW^t^elegeÏheiM SPUISTRAAT 82 VLISSINGEN TEL./FAX 0118-413729 Pfaff Elna dealer, Fournituren de club. Bégonnen als voet baller, maar hij ging al snel jeugd- en dameselftallen trai nen. Ook is hij jarenlang scheids rechter geweest en draagt nu zorg voor de materialen en de be lijning van de velden. „Ik kan wel een boek schrijven over wat ik allemaal heb gedaan", lacht hij. Ongewoon De Sponsor Loterij kiest elke maand een vrijwilliger bij een club of vereniging uit om te be danken voor zijn of haar inzet. Volgens Annemieke Plemp van de Sponsorloterij is het een beet je ongewoon om twee mensen in het zonnetje te zetten. „Maar de twee e-mailtjes die we kregen waren zo leuk om te le zen. Net als veel vrijwilligers hebben deze twee mensen zich ingezet voor hun vereniging, maar blijven vaak bewust of on bewust op de achtergrond staan." Met een bos bloemen, een taart en een certificaat traden ze za terdag wel even op de voor grond. En ook letterlijk, want voor het plakboek van de vereni ging gingen de vrijwilligers op de foto met het eerste elftal van DFS. GOES - De politie heeft zaterdagnacht een 25-jarige Ka- pellenaar mee naar het bureau genomen omdat de man op de Grote Markt in Goes met fietsen aan het gooien was. Een agent stond erop te kijken. Niet lang na de aanhou ding kwam er al een klacht binnen van een eigenaresse van een van de fietsen. Die stelde schade aan haar rijwiel vast, veroorzaakt door het gooien. VLISSINGEN - Een 30-jarige man uit Vlissingen heeft za terdag met zijn auto twee andere auto's geramd op de Boulevard De Ruyter in Vlissingen. Hij was dronken en had ruim twee keer zo veel gedronken als toegestaan. Zijn eigen auto werd volledig vernield, de auto's die hij had geramd, raakten zwaar beschadigd. Toen de politie aankwam, zat de man op een bankje. Uit een blaastest bleek dat hij dronken was. Hij werd naar het huis van be waring Torentijd in Middelburg gebracht om weer nuch ter te worden. Zijn rijbewijs is ingenomen. VLISSINGEN - Een 26-jarige Vlissinger is zaterdag aan gehouden omdat hij een vrouw zou hebben bedreigd met een wapen. Dat was de avond ervoor gebeurd in de wo ning van de vrouw. De verdachte is een bekende van haar. Waarom de man haar heeft bedreigd, is niet be- kend.Hij zit tijdelijk vast voor onderzoek naar de toe dracht van de bedreiging. In Middelburg is zaterdag een 36-jarige man uit die plaats aangehouden. Hij zou een 27-jarige man uit Vlissin gen hebben bedreigd met een mes. Dat was gebeurd op de Herculesweg in Middelburg. Na zijn aanhouding zei de man echter van niets te weten. Ook hij zit vast voor ver der onderzoek. TERNEUZEN - De politie heeft in Zeeuws-Vlaanderen een actie gehouden om achterstallige boetes te innen. Drie mensen kregen een niet onherroepelijk vonnis, ne- gen personen werden aangehouden omdat zij nog een ge vangenisstraf moesten uitzitten (samen 297 dagen). Daar naast werden zestien boetes geïnd met een totaalbedrag van 1701,48 euro. Tijdens de controle bleken twaalf men sen niet meer op het opgegeven adres te wonen. Zij zullen gesignaleerd worden in het landelijke opsporingssysteem. 's-GRAVENPOLDER - Een 45-jarige inwoner van 's-Gra venpolder is in de nacht van zaterdag op zondag aange houden omdat hij een taxibestuurder had geslagen. Het incident deed zich voor in de Goesestraatweg in 's-Gravenpolder rond kwart over één, toen de taxichauf feur, een 30-jarige man uit Goes, op weg was een passagie- re naar haar plaats van bestemming te brengen. De 45-ja- rige man herkende de inzittende van de taxi als de per soon waarmee hij even eerder in een horecagelegenheid een aanvaring had gehad, en gaf een klap op de taxi. Toen de chauffeur stopte en uitstapte om verhaal te halen, kreeg ook hij klappen. Bovendien kreeg hij een bedrei ging naar zijn hoofd geslingerd. Bij hoge uitzondering zette de Sponsor Loterij twee 'Vrijwilligers van de maand' in hel zonnetje: Adri van Florensteijn (links) en Jan van Nieuwenhuize. foto Marijke Folkertsma door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Het Borsel- se college van burgemeester en wethouders heeft een fruitteler in Kwadendamme toestemming gegeven meer regenkappen te plaatsen. Aan een hectare regen kappen voor kleinfruit, die de te ler al heeft, mag hij ruim een halve hectare toevoegen. Het ziet ernaar uit dat een be leid voor zogenaamde teelton- dersteundende voorzieningen na jaren geharrewar eindelijk een werkbare vorm krijgt. De grond, het klimaat en de om vang van de bedrijven in de Zak van Zuid-Beveland lenen zich van oudsher al uitstekend voor de teelt van frambozen, kersen, bramen en bessen. De teeltvoor- waarden voor die producten zijn ter plekke niet veranderd, maar de markt des te meer. Een framboos met een schimmelplek je in een een overigens gaaf bak je, doet het hele zaakje in de doordraai belanden. De markt wil puntgave vruchten en an ders niets. Zonder teeltondersteunende voorzieningen, in dit geval tijde lijke plastic regenkappen, kan een fruitteler zijn grond beter braak laten liggen want de com binatie van warmte en vocht, die nu eenmaal veel voorkomt als het kleinfruit rijpt, geeft ge heid schimmelschade. De gemeente Borsele, die graag het platteland vitaal en veer krachtig wil houden, probeert al sinds het begin van de jaren ne gentig regenkappen mogelijk te maken. De gemeente vond ech ter de provincie en enkele be zwaarde burgers op zijn weg, die de kappen een aantasting van het landschap vonden. Bor sele werd enkele jaren geleden zelfs gedwongen bestuursdwang op te leggen aan regenkappen die de gemeente wilde gedogen. Inmiddels is de provincie ak koord gegaan met een algemene regeling voor teeltondersteunde voorzieningen die Borsele sa- (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle Tel. 0113-33jfr men met de ZLTO heeft ge-' maakt. Die regeling geldt nu voor heel Zeeland en zal worden opgenomen in het bestemmings plan voor het buitengebied, Bor- sels Buiten, dat de gemeente: aan het maken is. De teler in Kwadendamme mag nu zijn regenkappen uitbreiden- als hij zich aan de provinciale re gels houdt. Het college kan en wil dat via een vrijstellingspro cedure mogelijk maken omdat de teler er dan voor dit jaar nog iets aan heeft. Het bestemmings plan is naar verwachting pas aan het einde van het jaar ge reed. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van D66 houdt woensdag een openbare ledenvergade ring. De bijeenkomst in het MFC in Zierikzee begint om 20.00 uur. Centraal staat de deelname aan de komende gemeente raadsverkiezingen en de manier waarop D66 Schou wen-Duiveland zich gaat voorbereiden om een terug keer op dat politieke toneel te bewerkstelligen. Besproken worden tevens twee ontwerp-moties, die bij voldoende steun zul len worden ingediend op het komende voorjaarscon gres van de partij in Nij- kerk. De eerste motie betreft een generaal pardon voor de 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers die al langere tijd in Nederland verblij ven. De andere motie omvat het instellen van een landelijke ledenraad. De precieze tekst van beide voorstellen staat te lezen onder het kopje agenda op de in ternetsite www.cL66schou- wenduiveland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31