PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vakbond wil regels dienstpistool PZC Roep om maatregelen na rellen Optimisme over (rede in Atjeh Mogelijk rol Navo in Midden-Oosten Paar dagen Japan voor Willem-Alexander en Maxima j bergen op zoom ------- lezen we zeeuws [WA, WD en D66: richtlijn kan drama zoals in Hilversum niet voorkomen Onderzoek naar ondergang Rover Boeren vrezen te strenge regels Boogerd lacht en Boogerd huilt Radcliffe terug aan het front Duiker (19) vermist bij Gorishoek Wilders zet campagne toch door OE JARIGE TRAKTEERT OUS KOM DEZE WEEK EVEN MEE GENIETEN! LET OP UW BRIEVENBUS VOOR .NwiX DE SPECIALE lÊP) JUBILEUM- KRANT! (Advertentie) goes Marconistraat 13 I Tel. (0113) 22 41 02 kruiningen Zandweg 1 b Tel. (0113) 38 26 26 j Van Konijnenburgweg 13 L Tel- (0164) 27 44 77 koudekerks Dorpsplein 35 Tel. (0118) 55 55 33 door Hetty van Rooij LUXEMBURG - Spanje en de Verenigde Staten komen met ge meenschappelijke voorstellen om de Navo een rol te laten spe len in het vredesproces in het Midden-Oosten. Volgens de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Morati- nos, die dat zaterdag in Luxem burg meedeelde, zullen zijn Amerikaanse collega Condoleez- za Rice en hij die plannen woens dag presenteren. De kans dat de Navo actief wordt in het Midden-Oosten is gegroeid sinds het bezoek in fe bruari van president Bush aan het hoofdkwartier van de organi satie in Brussel. De Amerikaanse president riep toen de vrede in het Mid den-Oosten uit tot het 'onmid dellijke doel' van het bondge nootschap. Als de Navo in actie komt om het Israëlisch-Pales- tijnse conflict te helpen beheer sen, is dat voor het eerst in de ge schiedenis. „Condoleezza Rice en ik zijn gevraagd om het de bat te openen en met voorstellen te komen", aldus de Spaanse be windsman zaterdag, na afloop van een bijeenkomst met zijn EU-collega's. De Navo-ministers van Buiten landse Zaken ontmoeten elkaar woensdag in de Litouwse hoofd stad Vilnius. Volgens de Spaan se bewindsman is het de be doeling dat daar concrete af spraken worden gemaakt. De Spaans-Amerikaanse samenwer king is opvallend, omdat de vriendschap tussen de twee lan den na het aantreden van de so cialistische regering Zapatero is bekoeld. Onmiddellijk na zijn verkiezing heeft premier Zapatero vorig jaar de Spaanse troepen uit Irak teruggetrokken. GPD (Advertentie) - g. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 ;n geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand me! automatische incasso 19.95) per kwartaal met automatische incasso 58,00). per jaar met automatische incasso l€ 222.50). 8H711688H5555301 het alfabet van Zeeland 247ejaargang no. yu jandag 18 april 2005 nummer 1,25 14° 15° nevelig en regenachtig weer. j'mtemperatuur in het binnenland CÏ4graden. Matige zuidoostelijke wind. Liefde maakt het leven aangenaam internet: www.pzc.nl joorCarine Neefjes lianne Sleufjes ES HAAG - De Neder- jdse Politiebond wil dat landelijke regels komen oor het opbergen van een enstivapen na werktijd, alen korpsen zelf de Drschriften. WD en D66 vinden dat zomoet blijven. Een unifor- kan een familiedrama zoals in Hilversum afgelopen za terdag gebeurde, niet voorko men menen deze fracties. Het CDA denkt echter dat een regel die overal geldt, in elk geval dui delijkheid schept. De Nederlandse Politiebond (NPb) lanceerde dit plan nadat afgelopen weekeinde in Hilver sum een hoofdagent met zijn dienstpistool zijn drie kinderen, zijn vrouw en vervolgens zich zelf doodschoot. In Nederland zijn er 30.000 agenten die een dienstwapen dragen. Volgens NPb-woord- voerder J.W. van de Pol moeten deze agenten in principe hun wa pen mee naar huis nemen, om dat ze, indien nodig, ook in hun vrije tijd mo,eten ingrijpen als zich incidenten voordoen. „Maar sommige agenten sluiten uniform en wapen op in een kluis van het politiebureau als hun dienst er op zit. Als ze het wapen wel mee naar huis ne men, moeten ze dat thuis opber gen in een kluis. Maar lang niet alle dienders hebben thuis zo'n ding. Wij willen dat voor alle agenten met een dienstwapen landelijke richtlijnen komen." PvdA-Kamerlid Straub heeft zelf 32 jaar bij de politie in Twente gewerkt voordat hij par lementariër werd. „Het is maar goed dat elk korps zelf bepaalt of het dienstwapen wel of niet mee naar huis mag", zegt hij. „Woon je als agent in een grote stad dan kan het handig zijn om je wapen op het bureau te hou den. Of juist thuis als je ver van het bureau woont. Hetzelfde geldt voor het platteland. Er zijn agenten die elk moment op roepbaar zijn voor de ME of het arrestatieteam. Die moeten snel bij hun wapen kunnen. Ik zie bij het hanteren van welke regel dan ook, het meeste in het ge bruiken van je gezonde ver stand." Voorkomen Drama's als in Hilversum zijn helaas nooit te voorkomen, me nen Straub, zijn WD-collega Griffith en D66'er Van der Laan. Daar is geen zinvol voor schrift voor te bedenken. „Ie mand kan altijd iets anders vin den. Dat voorkom je niet met eenzelfde regel voor het opber gen van wapens", aldus Griffi th. CD A-Kamerlid Van Fessem ziet wel iets in één voorschrift. „Dan weten mensen in elk geval waar ze aan toe zijn en werkt het over al hetzelfde", denkt hij. GPD pagina 2 verbijstering na familiedrama De Britse regering gaat onderzoek doen naar de on dergang van MG Rover, dat vorige week bekendmaak te 5000 mensen te ontslaan. Ook de Britse onderneming Littlewood schrapt duizen den ba nen. Burgers verhuizen makkelijk, boeren niet. Als boeren dus een nevenactiviteit willen ontplooien, moet dat kunnen op het eigen perceel, zonder dat een al te strikt Omge vingsplan dat dwarsboomt. Dit is vitaal voor de toekomst van de sector, was de algemene opvatting tijdens een PvdA-de- Q bat over dat plan. Michael Boogerd lachte op de Cauberg tijdens de hul diging van de Amstel Gold Race met zijn zoontje Mi- kai de teleurstelling van het verlies weg. De Rabo- kopman trok de sprint aan voor Oscar Freire, kwam zelf mee op kop, maar werd op pure snelheid verslagen door de Italiaan Danilo di Luca. De Limburgse klas sieker voor de Protour werd de hele dag geteisterd JT door mist. I De hardloopster Paula Radcliffe heeft haar vormcrisis overwonnen. De Engelse, die op de Spelen in Athene naast alle medailles greep, won gisteren op indrukwek kende wijze de marathon van Londen. Bij de mannen was de Keniaan Martin Lel de snelste 4|| in een tijd van 2.07.25. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9,1112 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 lorStep Vaessen IAKeVRTA - Zowel de Atjese re- Men als de Indonesische rege- zijn optimistisch over de insen op vrede in Atjeh op kor- lermijn. Het afgelopen week je werd een derde onderhan- üngsronde in de Finse hoofd- ad Helsinki in een zeer con- tnictieve sfeer afgerond. foral de rebellenbeweging JM lijkt zware knievallen te tóen gemaakt. Het onafhan- lijkheidsstreven dat dertig 51 baar belangrijkste drijfveer is geen onderwerp van de Verhandelingen. Ook een refe- ®ium, waarbij de Atjese bevol- ig gewaagd zou worden over toekomst van de provincie, td niet besproken. „Dat zijn ierwerpen die voor Indonesië et bespreekbaar zijn, dus die jjean niet op de agenda", zegt '^woordvoerder Bachtiar fellah. Eerder liet de Indonesische vi ce-president Jusuf Kalla weten dat hij verwacht dat er in juli een vredesakkoord bereikt zal zijn. Rebellenwoordvoerder Ab dullah noemde deze termijn 'rea listisch'. Toch lijken beide par tijen nog mijlen ver uit elkaar te staan. De Indonesische regering lijkt niet af te willen wijken van de speciale autonomie die Atjeh al een aantal jaren geleden aan geboden heeft gekregen. Vol gens de GAM heeft de autono mie, waarin is bepaald dat Atjeh meer inkomsten zelf mag houden en er sprake is van iets meer zelfbestuur, duidelijk ge faald. De rebellen willen het liefst een zo onafhankelijk moge lijke eigen regering in Atjeh. De Indonesische regering is bereid een aantal wensen van GAM, vooral over de verdeling van de economische welvaart, in te wil ligen. Maar een eigen vlag, volkslied en politieke partijen lijken niet bespreekbaar. GPD IOKIO - Prins Willem Alexander en prinses Maxima bekijken een dansvoorstelling net voordat ze de Meij-tempel in Tokio gaan betreden. Het prinselijk paar brengt van zondag tot en met dinsdag een bezoek aan Japan. foto Robin Utrecht/ANP GORISHOEK - Politie en brand weer zoeken nog steeds naar een 19-jarige vermiste duiker uit België, die zaterdagmiddag niet meer bovenkwam van een duik bij Gorishoek aan de zuidkant van Tholen. Vandaag wordt een boot met sonarapparatuur inge zet. De jonge Belg was met een 47-ja- rige instructeur een diepe oefen- duik aan het maken toen hij op 33,5 meter diepte liet weten een probleem te hebben. De Belg maakte zich vrijwel meteen los van zijn instructeur. Die pro beerde hem op zicht te lokalise ren, maar door de sterke stroom zonder resultaat. De instructeur ging daarop naar boven om alarm te slaan. Hij moest met een ambulance naar een zieken huis in Antwerpen worden ge bracht. Een zoektocht met een helikop ter en herhaalde pogingen van duikers om bij dood tij de jonge Belg te vinden, zijn mislukt. Vol gens de politie is de kans dat de duiker nog leeft vrijwel uitgeslo ten. De laatste Ajaxsupporters verlieten tegen 17.00 uur het terrein bij de Kuip, waar ze gisteren sinds het middaguur werden vastgehouden. foto Remko Suiker/ANP van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Kamerlid Wil ders krijgt steeds meer doods bedreigingen uit islamitische hoek. Wilders doet vier tot vijf keer per week aangifte bij de po litie. Dat zei hij gisteren in zijn eerste publieke interview in En schede na de moord op Theo van Gogh. De politicus, die met een groot leger aan politie en veiligheids mensen Enschede aandeed, zeg de toe dat hij ondanks de toena me van doodsbedreigingen de komende tijd met de bus door Nederland toert om campagne te voeren tegen de nieuwe Euro pese grondwet. ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil maatrege len naar aanleiding van de sup- portersrellen gisteren in Rotter dam rond de wedstrijd Feye- noord-Ajax. Het weren van sup porters bij uitwedstrijden van hun club is een van de mogelijk heden. Zeven politiemensen en min stens drie supporters raakten door de onlusten voor en na de wedstrijd gewond. Een van hen is er ernstig aan toe doordat vuurwerk in zijn broekzak ont plofte. De politie arresteerde 43 mensen. Van hen zijn er acht in verzekering gesteld, aldus de po litie. De onrust concentreerde zich rond twee treinen met Ajax-sup- porters. In de ene trein werden Ajax-fans belaagd door Feye- noord-aanhangers toen het voer tuig bij station Rotterdam-Zuid werd stilgezet. De ME greep in om te voorkomen dat een massa le vechtpartij ontstond.De Ajax-aanhangers mochten van burgemeester Opstelten van Rot terdam het stadion niet in 'van wege de grove vernielingen' in de trein, aldus de politie. Opstel ten stuurde de supporters vervol gens terug naar Amsterdam. Hij deed dat ook met de tweede trein die nog op weg was naar .het stadion. De volgende rellen begonnen net na de wedstrijd. Op dat moment waren nog niet alle Ajax-fans in de bus op weg naar Amsterdam. De ongeveer 150 overgebleven fans werden belaagd door Feyenoord-aanhan- gers waarbij ze onder meer wer den bekogeld met stenen. De mo biele eenheid voerde charges uit om de boel tot rust te krijgen. Handrem De tweede supporterstrein kwam tot station Rotter dam-Noord en reed vanaf dat punt op bevel van burgemeester Opstelten terug. De trein kwam echter niet verder dan Nieuwer- kerk aan den IJssel, toen suppor ters aan de noodrem trokken. De Ajax-aanhang werd uiteinde lijk in door de politie bestelde bussen naar Amsterdam ge bracht. Deze operatie duurde tot on geveer half tien gisteravond. Over de betrokken trajecten was urenlang geen treinverkeer mogelijk. ANP pagina 15 Blind krijgt Ajax aan het winnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1