i^erkeersproject werpt vruchten af Hebbes! Hartklachten, bijensteek? Eet asperges! PZC Doodgewaande treurbeuk wordt gered Green Mile wil niet geassocieerd worden met een growshop KBO Zuiddorpe viert vijftigjarig bestaan AAZET Witte goud steekt kop weer op infare Clinge race voor titel ndskampioen Geen motorbootjes in kreek LCF vraagt aanpak kruispunt Sas Snelheidsmetingen een farce Andere aanpak subsidie bepleit rojectkoor oudt concert Terneuzen finder dodelijke ongevallen sinds invoering Duurzaam Veilig VLISSINGEN BOUWT AAN DE SCHELDE door Harold de Puysseleijr HEIKANT - Green Mile aan de Julianastraat in Heikant is be slist geen growshop, maar een winkel die artikelen voor de tuinbouw en de agrarische sec tor verkoopt, aldus eigenaar Ri- ni Heynen, De vestiging van Green Mile, vo rige week, heeft onder de dorpe lingen de nodige beroering ver oorzaakt. De dorpsraad denkt, dat de winkel materialen ver koopt ten behoeve van de kweek van hennep en is bang dat de zaak dubieuze figuren aantrekt, die voor overlast gaan zorgen. „Wij verkopen spullen voor de agrarische sector, die je ook bij Karwei, de Gamma en tuincen tra kunt kopen. Het gaat om af- zuigers, potten, potgrond, fil ters, beregeningssystemen en vij verfolie. Wat de mensen daar mee doen, kunnen wij niet zien", zegt Heynen, die vanuit het Brabantse Zundert met een filiaal in Heikant is neergestre ken. Hoewel hij niet ontkent, dat ook hennepkwekers bij hem materia len kunnen kopen, wil de Bra bander absoluut niet geassoci eerd worden met een 'grow shop', die zich specifiek richt op de verkoop van alle benodigdhe den voor de softdrugsproductie. „Zaden verkopen wij niet. Er mag hier niet geblowd worden en wij handelen niet in soft drugs. Iedereen kan hier vrije lijk in- en uitlopen om te zien wat wij allemaal in onze winkel verkopen. Wij hebben echt hele maal niets te verbergen. Ik wil niet in een kwaad daglicht wor den geplaatst", aldus Heynen. Hij zegt nog niet op de hoogte te zijn van de ongerustheid die leeft in het dorp en toont zich daar verbaasd over. Green Mile richt zich met zijn assortiment volgens Heynen op mensen die zich bezighouden met de kweek van tomaten en aardbeien. „Wij zitten echt niet op dat soort klanten te wach ten", zegt hij over lieden die spullen nodig hebben voor het kweken van wiet. (Advertentie) r KOZIJNEN ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33jft33 (Advertentie) www.autovermeulen.nl (Advertentie) Aspergeteler Georges Vael met een klein door Sheila van Doorsselaer ABSDALE - De oogst was nog wat ma gertjes, maar teler Georges Vael (68) uit Absdale heeft de eerste asperges alweer gestoken. Ze waren ook meteen weer verkocht. Wat heet, fervente liefheb bers belden hem twee weken geleden al met de vraag of hij al aan het oogsten was. „Bij de eerste zonnestralen begin nen ze te bellen." Het aspergeseizoen kent wel officieel een eind, 24 juni, op de dag van Sint Jan. Een officieel begin is er echter niet. Vael: „Als ze er zijn, dan zijn ze er. Eer der niet, simpel." Gewoonlijk zijn asperges ongeveer van af de derde week van april te verkrijgen en breekt voor Vael de drukste periode van het jaar aan. Op warme dagen haalt hij zijn asperges al rond zes uur 's ochtends uit hun bed en loopt daarvoor ettelijke kilometers over de zandgronden om zijn oogst bij elkaar te steken. Een paar uur later sor teert hij de asperges in zijn sorteerruim- te aan huis en rond half tien staan de eerste kopers al voor de deur. Het gros van de oogst wordt verkocht aan particulieren, maar ook restau ranthouders weten de weg naar Ge- van de oogst van gisteren. orges en zijn vrouw Anny te vinden. Klanten zijn niet alleen mensen uit de buurt. Belgen, rijden met liefde naar Absdale om daar hun asperges te halen, onder het motto: wat je van ver haalt, is lekker. Zelfs Duitsers hebben het adres van Vael. „Ze werken dan ergens in de streek en als ze in het weekeinde naar huis rijden, maken ze eerst hier een stop om een paar kilo te halen voor thuis." Geneeskracht De asperge, de Asparagus Officinalis, is niet alleen de groente waar het meest naar uitgekeken wordt, maar heeft ook een geneeskrachtige werking. Zo zou de groente, in te delen onder de lelie-achti- gen, een helende werking hebben bij bij ensteken, maar ook goed zijn bij hart klachten en kiespijn. De eigenschap die bij de meesten wel be kend is, is de vochtafdrijvende werking. Tweeduizend jaar geleden werd de as perge al gegeten om waterzucht te be strijden. Het afgedreven vocht hëeft dan wel een behoorlijk typische odeur Oorzaak is asparaginezuur, een eiwit achtige stof waaraan de scheuten rijk zijn. Asperges groeien als de zandgron den lekker zijn opgewarmd door de zon. Om dit proces een beetje te versnellen, worden, vooral in het begin, de asperge bedden afgedekt met zwart plastic, wat de warmte vasthoudt. Schijnt de zon iets te fel, dan worden de asperges juist afgeschermd met wit plastic. Zo hoeven telers niet in de stress te schieten en als een gek te gaan steken. Op warme da gen kunnen asperges namelijk wel tien centimeter per dag groeien. Gemiddeld is dat drie of vier centimeter. Een enkele aspergeplant kan langer dan tien jaar aan een stuk asperges leve ren. Vael plant eenjarige aspergeplant jes in zijn bedden. Zelf het aspergezaad telen is een veel te omslachtige bezig heid. Voor een kilo aspergezaad moet de lieve som van vierduizend euro wor den neergeteld. Het planten kan met de hand, maar ook met een plantmachine. „Op die manier zijn de rijen mooi recht", zegt Vael. De geteelde asperges zijn vervolgens in te delen in diverse klassen, dat gaat foto Camile Schelstraete naar dikte. Restaurants kiezen altijd de AA-klasse, de asperges zijn dan tussen de 20 en 28 millimeter dik, een behoor lijke afmeting. „En dan heb je ook nog driedubbel A, die zijn zo dik, daar kun je bij wijze van spreken iemand mee doodslaan." Experiment Vael begon zo'n zestien jaar geleden met de teelt van asperges, daarvoor was hij fruitteler. „Het begon bij wijze van experiment. Ik had wat grond en stelde mijn wouw voor eens asperges uit te proberen. Ik was er namelijk als kind al dol op. Waar ik alleen geen rekening mee had gehouden, was dat mijn vrouw tegen veel mensen vertelde wat ik van plan was. En zo had ik al op voorhand bestellingen thuis liggen, voordat ik nog maar een asperge geoogst had. Ie dereen wilde wel een paar kilo." De familie Vael is zelf ook niet bepaald vies van asperges. „Ik eet ze twee keer per week als groente, liefst met zalm, en twee keer per week als soep. Het vocht waarin je ze kookt, moet je natuurlijk nóóit weggooien, dat is je basis voor de soep. Wat ook een doodzonde is, is as perges te lang koken, want dan kun je ze als een sliert rond je vork draaien. Bah!" zaterdag 16 april 2005 NGE - Fanfare Weldoen f Vermaak uit Clinge dingt daag in Drachten mee naar landskampioenschap. De sgse fanfare is het enige rose gezelschap wat door «der geleverde prestaties in imerking komt voor het Ne- tlands Kampioenschap. doen door Vermaak scoorde ogtijdens het concours in Sas i Gent en won hiermee het d voor het NK. De fanfare Kin Drachten mee in de op loa hoogste afdeling, de twee divisie. Nederlands Kam en wordt één van de vier deel- snde fanfares. Vanavond 13.30 uur wordt de uitslag end gemaakt. Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 <530 ac terneuzen lel: 0115-645769 0115-645742 ffflail: redtern@pzc.nl fené Hoonhorst (chef) Woui8areman fevmond de Frel fene van Stee Bakker (sport) feudeloo 16 Postbus 62 1880 ab hulst Te'(0l14)372776 fax:(0114)372771 Mi redhulst@pzc.nl ^®i'a van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^80 AA goes If'<0113)315500 (0113)315669 "tail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ftv'"«vpzc.nl web@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - Hoewel de be jaarde treurbeuk aan de Prins Willem Alexanderlaan in Ter- neuzen zo dood als een pier lijkt, hebben kenners van groen- bedrijf H4A uit Axel gisteren nog een minuscuul teken van le ven ontdekt. Volgende week wordt een reddingsoperatie uit gevoerd. De treurbeuk - naar schatting een kleine tachtig jaar oud - vormde ooit het pronkstuk van de gemeentelijke begraafplaats aan de Van Steenbergenlaan. De monumentale beuk overleef de alles en bijna iedereen. De graven werden geruimd en maakten plaats voor een drukke verkeersader. Het deerde de trot se boom niet, net zo min als de bouw van een nieuwe woonwijk op een steenworp van zijn wor tels. In januari 2003 echter sloeg het noodlot toe. De treurbeuk leek te moeten wijken voor een nieuw kantoorgebouw, maar de gemeente weigerde een kapver- gunning te verstrekken, waarop besloten werd de majestueuze boom te verplaatsen. Met be hulp van drie kranen en een sho vel werd de beuk twaalf meter verhuisd. Het betekende bijna het einde. Met een aantal nood grepen leek de boom alsnog ge red, maar ook de geïnstalleerde beregeningsbuizeii en andere maatregelen haalden weinig uit. Op het eerste gezicht verkeert de boom nu in een terminaal sta dium. Maar niets is minder waar. Directeur G. Post van H4A en voorlichter D. Timmers van Terneuzen blijken zelfs opti mistisch over de overlevingskan sen. Een gespecialiseerde boom verzorger van het groenbedrijf onderneemt volgende week een reddingsoperatie. Het dode hout wordt gesnoeid en de stam wordt ingepakt in jute om ver branding door de zon te voorko men. Daarna neemt de gemeen te de verzorging over. door Gino van den Broecke ZUIDDORPE - De KBO (ouderenbond) af deling Zuiddorpe vierde gisteren het vijftig jarig bestaan. In gemeenschapcentrum 't Kaaike werden tijdens de feestelijke middag ook vijf leden gehuldigd vanwege hun 25- jarig lidmaat schap. De vier vrouwelijke jubilarisen A Herrewege uit Koewacht, A. Benjaminsz uit Axel, I. van Hoecke uit Zuiddorpe en B. Si- galas eveneens uit Zuiddorpe kregen uit handen van KBO-Zeeland voorzitter Piet Hamelinck de zilveren KBO-speld. Mevrouw A. van de Vijver uit Zuiddorpe krijgt ook een speld, maar was door omstan digheden afwezig. Gistermiddag werd tegelijkertijd de jaarver gadering gehouden voor de bijna zestig aan wezigen. „Er blijkt gelukkig toch animo voor onze club te zijn, want het afgelopen jaar hebben we zeventien nieuwe leden mogen verwelko men en dat is voor een kleine afdeling als de onze best heel wat", zei plaatsvervangend voorzitter J. de Bruijn. TERNEUZEN - Als de vervuilde bodem van de Otheense Kreek in Terneuzen wordt schoongemaakt, moet daarna het gebruik van motorbootjes worden verboden. Dat is de mening van GroenLinks in de Terneuzense gemeente raad. De fractie reageert daarmee op het nieuws dat staatssecretaris Van Geel (milieu) drie miljoen euro voor het project heeft uitgetrokken. „Als dit het geval is, vin den wij het een morele plicht van de gemeente om de over- storten te saneren", betoogt P. Clijsen. Door de status van de kreek te veranderen van zwemwater in speelwater ver valt voor de gemeente de noodzaak om de overstorten te saneren. Een dergelijke maatregel kan volgens Clijsen 'met recht een lachertje genoemd worden waar we niet mee akkoord moeten gaan'. Hij wijst erop dat er nog zo'n 370 woningen bij komen in Nieuw Othene. „Je kan niet van de mensen verwachten dat ze de kinderen uit het wa ter houden, omdat er net een stortbui is geweest." SAS VAN GENT - De gemeente Terneuzen moet nu einde lijk werk maken van een veilige oversteekplaats bij het kniispunt Oranjestraat/Watermolenstraat/Bolwerk in Sas van Gent. Raadslid C. Freeke (LCF) betoogt dat in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. Het gaat om het gedeelte ter hoogte van de huisartsen- en fy- siotherapiepraktijk. Daar moeten veel ouderen en mensen die slecht ter been zijn oversteken. Dat levert gevaarlijke situaties op. Jaren geleden is door de toenmalige gemeen te Sas van Gent beloofd dat er iets aan de situatie gedaan zou worden. Dat is echter niet gebeurd. ZANDBERG - Bewoners van Zandberg noemen de snel heidsmetingen die onlangs bij het buurtschap gehouden zijn een farce. Uit de metingen blijkt volgens de Hulster wethouder E. de Deckere dat automobilisten zich op de Zandbergsestraat goed aan de snelheid houden. „Ja, dat is ook niet gek. Die driepikkel stond midden op het fiets pad, iedereen zag hem staan", zegt omwonende T. Vos. De bewoners van Zandberg strijden al ruim vijf jaar voor snelheidsremmende maatregelen in het buurtschap. Op de weg tussen Zandberg en Graauw mag maximaal tach tig kilometer per uur gereden worden, in de bebouwde kom van Zandberg is dat vijftig kilometer, maar de pas santen remmen niet af. depauze ligt het accent op rcenken', met onder andere Miserere van componist Alle en Jfissa Brevis van Jacob Haan. Na de onderbreking dl het thema 'bevrijding' geneden. Feestelijke Engel- sriek, zoals het Magnifacat Benjamin Cooke en hymns Willcocks, Vaughen Willi jn John Rutter. rondelle wordt geleid door aHamelink. Het koor krijgt Kvan een blazersensemble, rader leiding staat van Joop footer. Het concert in Zaam- begint om 20.00 uur. Een later wordt in Terneuzen 1600 uur begonnen. HULST - Het college van B en W van Hulst moet met een oplossing komen voor de subsidiëring aan verenigingen die wel lid zijn van een overkoepelende bond, maar daar niet alle leden bij aanmelden. PvdA-raadslid R. de Kort pleitte daarvoor tijdens de vergadering van de raadscom missie samenleving. De gemeente wil als regel hanteren dat verenigingen die aangesloten zijn bij een overkoepe lende bond per aangesloten lid veertien euro subsidie krij gen. Clubs die geen lid zijn van een koepelorganisatie krij gen de helft van dat bedrag. De gemeente oordeelt dat wanneer een club maar voor een gedeelte van de leden geld afstaat aan de bond, de club alleen voor die leden subsidie krijgt. De PvdA vindt dat de gemeente die clubs veertien euro moet geven per officieel aangesloten lid, en de helft voor de leden die niet bij de koepel bekend staan. KNEUZEN - Projectkoor iirondelle uit Terneuzen mill vandaag een bevrijdings- itert in de Nederlands Her- nnde Kerk in Zaamslag. Mor- jdoet het koor de Grote Kerk lemcuzen aan. )r |oan-Lou de Gucht nDELBURG - Dankzij Duur- p Veilig Verkeer West- jmvvVlaanderen is het aan- irrkeersdoden de afgelopen jaar flink gedaald. Dat p uit de jaarreportage H dang is volgens gedeputeer- Evoorzitter bestuurlijk over- üuurzaam Veilig A. Poppel- s echter niet alleen de ver ste van het aanpassen van wegen, „Daarnaast besteden jaDiiurzaam Veilig ook aan- aan gedragsbeïnvloeding middel van alcohol- engor- pn,roles. En vergeet ook Ihet effect van het verdwij- j ian het auto veer Bres- s-Vlissingen. Er gebeurden gurlijk ook nogal wat onge le doordat automobilisten fcwtnog moesten halen." 'est-Zeeuws-Vlaandex-en vie len meer verkeersslachtoffers dan in andere, vergelijkbare ge bieden in ons land. De sterk ver ouderde wegenstructuur was een belangrijke oorzaak. In het rampjaar 1991 vielen in West- Zeeuws-Vlaanderen 21 doden in het verkeer. Bestuurders uit de regio vonden dat er iets moest gebeuren. Dat resulteerde in 1996 in het project Duurzaam Veilig Verkeer. Dat jaar vielen nog twaalf doden in het verkeer in West-Zeeuws-Vlaanderen. Vorig jaar waren dat er vier. Vorig jaar besloot het bestuur lijk overleg Duurzaam Veilig een aantal wegvakken in West- Zeeuws-Vlaanderen anders in te richten dan aanvankelijk ge pland was. Uitvoering van de oorspronkelijke plannen zou lei den tot een fors financieel -te kort. Voor het totale project was 55 miljoen euro beschikbaar. De provincie kwam echter veertien miljoen te kort. Door hogere in komsten kon dat worden terug gebracht tot zes miljoen. Poppelaars denkt niet dat de versobering van de plannen ge volgen heeft voor de doelstelling van het project: het verminde ren van het aantal verkeers slachtoffers. „De hoofdelemen ten van de plannen zijn over eind gebleven. De aanleg van een aantal parallelwegen is ge schrapt. De dure aanleg van pa rallelwegen op relatief rustige stukken heeft niet zoveel gevol gen voor de verkeersveiligheid. Het is dan ook verantwoord om landbouwvoertuigen op de hoofdrijbaan toe te laten. De plannen voor de vrijliggende fietspaden houden we overeind. We beschermen daarmee im mers de zwakke weggebrui kers." Gedachten Het project loopt tot 1 januari 2007. Poppelaars: „Duurzaam Veilig wordt niet meer verlengd. Dat hebben we in het verleden wel gedaan, maar het is nu ze ker dat het op 1 januari 2007 stopt. Daar sta ik zelf helemaal achter. Op dat moment moeten alle maatregelen genomen zijn die we bij het begin van het pro ject in gedachten hadden." Dit jaar staat in het kader van Duurzaam Veilig het fietspad tussen Potjes en Sluis op de rol. Dit fietspad ondergaat na de zo mervakantie een renovatie. De verkeersveiligheid in het buurt schap Boerenhol wordt ook nog aangepakt. Op dit moment wordt gewerkt aan de rondweg Breskens. Of het op tijd realise ren van de rondweg Aardenburg lukt is nog de vraag. Op zaterdagmiddag 23 april is er een debat Spieghelkwartier UF over de invulling van r o het Spieghelkwartier. Drie bureaus presenteren hun stedenbouwkundige schets voor deze unieke nieuwbouwwijk aan de Schelde. Heeft u belangstelling om hierbij aanwezig te zijn? U kunt zich nog tot aanstaande dinsdag 19 april aanmelden via de website Vlissingen.nl/spieghelkwartier. Dan bent u op zaterdag 23 april vanaf 12.30 uur van harte welkom in 'de Timmerfabriek' op het voormalige KSG-terrein gemeente (via ingang Glacisstraat). VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 71