Terrasvergunning inzet rechtszaak Vang de Wind leert veilig vliegeren Opening laat op zich wachten PZC V redes vlam zet jeugd aan het denken Speelgoed met enorme kracht jerikzeese ondernemers voelen zich benadeeld door gemeente Fietsster gewond na val Brand in container Schapen op A58 Cel voor pinnen met gestolen pas Inbraak bij school Krabbendijke Fietstocht langs lentebloesem mmi h ^AZET Bruinisse toneel van provinciale brandweerstrijd Theater in bieb VLISSINGEN BOUWT AAN DE SCHELDE Egbert Attema toont beginners stapsgewijs de juiste technieken voor een ultieme beheersing van de stuntvlieger. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Biceps, nek-, borst en beenspieren, je weet weer precies waar ze zitten na een paar uurtjes stunt- vliegerles op het strand. Zodra de 'ma trassen, nasawings en de snel geprofi leerde airfoils' de wind vangen, komt het aan op techniek. Wie die kunst on voldoende beheerst, betaalt een dag la ter het gelag. „We beginnen met het kleine werk", stelt Egbert Attema van het Zierikzeese zeil- en vliegerbedrijf Vang de Wind de beginners gerust. „Even wennen, voelen welke kracht de wind heeft, al bij een paar simpele bewegingen. En bedenk bij alles: nooit tussen een andere vliege raar en zijn vlieger komen,", pepert hij zijn klasje op het Noordzeestrand van de Brouwersdam nogmaals in. Niet dat Attema bang is dat zijn materiaal in de war raakt. Het gaat hem bovenal om de veiligheid van de piloot en zijn omstan ders. „Aan één zo'n dun lijntje kun je met ge mak honderdvijftig kilo ophangen. Wan neer dat achter je oor haakt, ben je dat kwijt en kun je beter gaan schilderen en jezelf Vincent noemen! Ik heb het zelf een keer ervaren, er ging iets fout en ik dacht het draad wel even te pakken. Al m'n vingerkootjes lagen tot op het bot toe open. Dat doe je één keer... Gaat het mis, gewoon één kant loslaten. Dan is het alsof je een zakdoek aan een touw tje hebt en die komt niet ver. Die vlie ger is op zo'n moment onbelangrijk. Nog zoiets. Wanneer je helpt een vlieger op te laten, doe dan daarna meteen een paar stappen achteruit. Dat voorkomt een hele vervelende klap op je hoofd mocht de vlieger neerstorten. En neer storten doen ze, zeker in het begin. In verkeerde handen kan een vlieger le vensgevaarlijk zijn." Vliegervirus Attema raakte goed vijf jaar geleden be vangen door het vliegervirus, een zicht baar populair tijdverdrijf langs de Zeeuwse kust. Als bevlogen hobbyist stelde hij zijn diensten beschikbaar voor diverse outdoorbedrijven die hun klanten activiteiten op het strand aan bieden. September vorig jaar besloot hij van zijn passie zijn beroep te maken en begon hij samen met compagnon Stijn Ghering voor zichzelf met het aan bieden van arrangementen. Ze kunnen een beroep doen op acht freelance in structeurs. Tussentijds haalde de Zierikzeeënaar zijn A-licentie buggykiten, wat hem toe staat officiële wedstrijden te rijden met de vlieger aangedreven strandkarretjes. Ook daarin biedt Vang de Wind onder richt in de nodige basistechnieken. Geen overbodige luxe voor wie persoon lijke ongelukken danwel aanrijdingen met wandelaars of nietsvermoedende badgasten wil voorkomen. Na dik drie uur slaagt gegarandeerd het eerste zelf standige ritje over het strand, aldus At tema. Taxi Hoe hard dat soms kan gaan, demon streert hij in de 'taxi'. Twee buggy's worden aan elkaar gekoppeld. De passa gier neemt plaats in het achterste deel. Een beetje wind levert met gemak een foto Dirk-Jan Gjeltema snelheid op van rond de vijftig kilome ter per uur. Attema's persoonlijk record staat op 86 kilometer per uur, terwijl de te kloppen notering dik door de hon derddertig gaat. Zijn matras vangt de wind, slechts het gezoem van de brede rubberen banden op het harde zand klinkt. „We gaan draaien", klinkt enigs zins onheilspellend de waarschuwing. „Gewoon blijven zitten, er kan niks ge beuren." Als een ijshockeyer die de puk voorbij ziet komen, trekt Attema de dubbele buggy in een scherpe halve cir kel en stuurt zijn voertuig in hoog tem po terug naar het vertrekpunt. Terug op de verzamelplaats hebben de beginnelingen hun kleine vlieger snel onder controle. Tijd voor het echte werk, want pas bij beheersing van de stuntvliegers wordt de overstap naar de vierlijnsbuggyvliegers gemaakt. Attema en instructrice Lilian Paulus vouwen een rood-geel exemplaar uit, de nieuw ste aanwinst uit Zuid-Afrika. Niet veel groter dan het beginnersformaat, maar door de constructie behept met een heel ander vlieggedrag. „Net een Ferrari: zo dra je het gas er op zet, wil ze er als een speer vandoor. Zo'n fantastisch ding!" In het mulle zand ontstaan de eerste die pe glijsporen. Het gesleur begint. zaterdag 16 april 2005 DDELBURC. - De gemeente oaifen-Duiveland en de Zie- 3Kse ondernemers P. Yuen l Huijer hebben elkaar giste- i getroffen voor de bestuurs ter in Middelburg. Inzet 5 dc weigering van de ge rote om beide ondernemers i terrasvergunning voor het Ie jaar te geven. iro van restaurant de Zeeuw- sche Herberghe en Huijer van eetcafé 't Centrum voelen zich sterk benadeeld door de gemeen te. In tegenstelling tot de drie collega's die een bedrijf aan de kop van het Havenplein hebben, mogen zij niet continue hun ter ras exploiteren, maar moeten zij het elke donderdag afbreken om ruimte te maken voor de week markt. „Doordat de gemeente dit ver schil maakt, zijn we gedwongen om bezwaar aan te tekenen te gen de drie verleende terrasver gunningen. Ik heb tijdens de zit ting benadrukt dat het niet per soonlijk bedoeld is, maar het kan juridisch niet anders. Als wij geen bezwaar aantekenen te gen de vergunningen, worden de ze onherroepelijk en is elke kans voor mijn cliënten verke ken. We hebben er ook wel even over gedubt, maar je ontkomt er niet aan. De gemeente is in deze kwestie de splijtzwam door drie ondernemers wel een vergun ning te geven en twee niet", zegt advocaat A. Comelissen van de twee ondernemers. „De gemeente geeft aan dat zij alleen terrassen wil op de kop van het Havenplein. Als je dat als gemeente vindt, waarom deel je die plekken dan toe aan deze drie ondernemers? Het was naar mijn idee redelijker ge weest om alle vijf ondernemers in te laten schrijven." Tijdens de zitting spitste de discussie zich toe op de rechtsgeldigheid van de verleende vergunningen. „De APV (de algemene plaatse lijke verordening, red.) schrijft voor dat een vergunning alleen verleend mag worden als de aan vraag niet in strijd is met het be stemmingsplan. Het betreffende bestemmingsplan verbiedt ech ter terrassen. Onze stelling is dat de vergunning dus niet ver leend had mogen worden, maar de gemeente betwist dit", aldus Comelissen. „De rechter heeft aangegeven dat hij extra tijd nodig heeft om hierover na te denken. Hij noemt het een lastige kwestie en daarom is de uitspraak pas vrij- dag." De gemeentelijke vertegenwoor diger tijdens de rechtszitting was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. ZIERIKZEE - Bij een verkeersongeval in de Weststraat in Zierikzee zijn gistermiddag rond kwart over twaalf een 35-jarige vrouw en haar tweejarige dochter gewond ge raakt. De vrouw werd op de kruising met de Regenboog straat over het hoofd gezien door een 62-jarige automobi list uit Zierikzee. Die dwong de vrouw daardoor met de flank van zijn auto naar rechts. De vrouw, met twee kin deren op haar fiets, kwam daardoor ten val. Zij werd met knieletsel naar het ziekenhuis gebracht, het meisje is behandeld aan het hoofd. Daarna konden beiden weer naar huis. ZIERIKZEE - In een kledingcontainer in de Gasthuis boomgaard in Zierikzee heeft tussen in de nacht van don derdag op vrijdag tussen middernacht kwart voor acht 's ochtends brand gewoed, De schade aan de container be draagt in totaal ongeveer duizend euro. HEINKENSZAND - Op de A58 liepen ter hoogte van de afslag Heinkenszand gistermiddag twee schapen en twee lammetjes op de rijbaan. De beesten bleken uit een wei te zijn ontsnapt. Net voordat de politie ter plaatse was om het verkeer op de A58 stil te zetten, liepen de schapen, met hun eigenaar, terug hun wei in. Volgens een medewerker van Rijkswaterstaat was het de derde keer dat de schapen op de A58 liepen. Daarom krijgt de eigenaar een schikkingsvoorstel van 120 euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een 28-jarige man uit Goes 35 dagen ge vangenisstraf opgelegd voor het pinnen met een gestolen bankpas. De Goesenaar had de bankpas 25 januari dit jaar uit de woning van een plaatsgenoot weggenomen. Vervolgens had hij voor 870 euro gepind. Dat bedrag moet hij terugbetalen aan de gedupeerde. KRABBENDIJKE - In christelijke basisschool De Ze vensprong aan de Appelstraat in Krabbendijke is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Er zijn on der meer computers, een koelkast, een waterkoker en een oven gestolen. Ook het kas- en zendingsgeld is weg. Vol gens directeur L. Koppejan zijn de dieven via een raam binnengekomen. „Waarschijnlijk hebben ze ook gepro beerd via de deuren binnen te komen, want die zijn gefor ceerd. Uiteindelijk zijn ze via een klein kantelraampje in het schoolgebouw beland." Donderdagavond hielden de leraren oudergesprekken, waardoor de school pas om tien uur afgesloten werd. „Toen we vanochtend om acht uur aan de slag wilden, zagen we de schade. Zo te zien heb ben de dieven ruim de tijd genomen." Gisterochtend konden de leerlingen niet naar school. Koppejan: „We moesten wachten op de technische recherche. Omdat de hele school overhoop is gehaald, hebben we de kinderen weer naar huis gestuurd." 's Middags konden de leerlin gen wel naar school, waar ze opgevangen werden. „Veel kinderen zijn erg geschrokken." door Frank Gijsel ZUIDZANDE - „Ik wil dat er nooit meer oorlog komt en dat ie dereen lief is voor elkaar. Zo kunnen we lekker samen spe len." Boven een altaartje in de hal van de Europaschool in Zuidzande hangen aan een mobi le verschillende wensen voor vre de. Kinderen van de openbare basis school in Cadzand brachten gis termiddag vanuit hun dorp de Wereldvredesvlam in een mijn werkerslamp naar de school in Zuidzande. Heel veel vrolijke ge zichten tijdens de overdracht en uit de stilte na de overhandiging bleek de grote betrokkenheid. Na de overdracht werden door de kinderen uit Cadzand wen sen voorgelezen. De vredesvlam brandt sinds mei 2004 bij de Nederlands Her vormde Kerk in Cadzand. De openbare school in Cadzand kreeg half maart als eerste school de lamp, in het kader van een project van de werkgroep Wereldvredesvlam. Paul van Kessel van de werkgroep: „De vlam wordt in de komende perio de in estafettevorm naar alle ba sisscholen in de gemeente Sluis gebracht. Doordat de kinderen dan bewust enkele weken bezig zijn met het brandend houden van de vlam, kan worden stilge staan bij die gewenste vrede." De jeugd van de openbare school in Cadzand heeft in de af gelopen weken met veel liefde in de klassen voor het vuur ge zorgd. Diverse activiteiten werden op gezet en volgens juf Jacqueline waren de kinderen erg enthou siast. „Het onderwerp leeft toch wel bij hen en ze zijn vol overga ve bezig geweest met die gewens te wede. Zo zijn wanddoeken ge schilderd, die gebruikt werden tijdens het wedesconcert in de kerk." De mijnwerkerslamp is in 2003 tijdens een veiling in de Neder lands Hervormde Kerk in Cad zand aangekocht door de ge meente en zij stelt de lamp be schikbaar voor het project. WESTENSCHOUWEN - Lief hebbers van bloeiende fruitbo men kunnen op zaterdag 23 april een speciale lentebloesem fietstocht rijden. De fietstocht is georganiseerd in samenwerking met de fietsers bond, de Nederlande Jeugdbond voor Natuurstudie en natuur- gids Jan Midavaine. De tocht is 35 kilometer lang en de start is tussen 11.00 en 14.00 uur bij het natuurinformatiepunt annex trampolinecentrum bij de rotonde/parkeerterrein in Wes- tenschouwen. (Advertentie) ietstochten oor senioren EBIKZEE - De traditionele Kochten voor senioren bele- i dit jaar het derde lustrum, [stichting Welzijn Ouderen g[t elf fietstochten uitgezet «Schouwen-Duiveland. leerste tocht start op 26 april 13.30 uur op sportpark Den lgen Blok aan de Lange Blok- j. Dan staat een verrassings- ht van ongeveer vijftien kilo ter op het programma, overige ritten zijn ongeveer falometer en worden om de sweken verreden. De laatste it staat gepland op 13 sep- róer De fietstochten zijn niet Eatiegericht en er rijdt een ©wagen mee van het Rode e. Opgave vooraf is niet no- iHetfietsprogramma is ver- igbaar bij de stichting Wel ti Ouderen in de Huijbert- aat in Zierikzee. xpositie in ierikzee KIKZEE - Mascha en Ninya i Haan exposeren in de hal het gemeentehuis in Zierik- Beide zussen schilderen fi- stief. In de hal van het ge- aiehuis hangen onder meer ildenjen van de Mont Saintt iel in Frankrijk. Terugke- le elementen in hun werk bloemen, gebouwen en na- rlijke symboliek. De exposi- iste zien tijdens openingstij- van het gemeentehuis. "iS'Dbj eboortefeest SIKZEE - Kinderboerderij Punt houdt op vrijdag 22 il een geboortefeest voor de jes. Kinderen kunnen het ge- ïiespel spelen, er zijn be aten met muisjes en de klei- geitjes kunnen bekeken wor- l Het geboortefeest begint 13.30 uur. (Advertentie) toZIjNEN-ZONWERING WWW.AAZET.NL/ Me-Tel. 0113-330333 (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; Eterdagstot 12.00 uur i REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND jCrechtweg 23a Postbus 80 ^AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 fax: 0111 -454657 I-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans AiiPankow j Isme Soesman Melita Lanting HBoogert (sport) centrale redactie .Stationspark 28 Postbus 31 '4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 I-mail: redactie@pzc.nl intERNET www.pzc.nl I-mail: web@pzc.nl BRUINISSE - Tweeëntwintig Zeeuwse ploegen testen van daag in Bruinisse hun kennis en vaardigheden tijdens de provin ciale brandweerwedstrijden. Op twee locaties in het dorp zijn wedstrijdbanen uitgezet. De eer ste ploegen beginnen omstreeks 8.00 uur terwijl de laatste uit de rij rond 16.00 uur aan bod komt. De topdrie van het klasse ment gaat door naar de volgen de ronde op 4 en 11 juni in Noord-Brabant en Limburg. ZIERIKZEE - Neeltje Meerman geeft dinsdag een theatervoor stelling in de bibliotheek in Zie rikzee. De voorstelling wordt gegeven in het kader van het leespro gramma Helden, sterren en ido len. Ook kinderen die niet aan het leesprogramma hebben mee gedaan zijn welkom, kaarten zijn in de bibliotheek verkrijg baar. De voorstelling begint om 15.30 uur. DREISCHOR - Verveeld staat een van de paarden van Stal Balans in zijn nieuwe box te geeuwen. Het uit zicht op de uitgestalde paardenat- tributen kan hem niet langer beko ren. Ook de bloemstukjes, iets ver der weg opgesteld, hebben hun glans verloren. Het wachten is op de officiële openingshandeling door eigenaar J. Groenendijk van dit nieuwe onderkomen in Dreischor. De genodigden amuseren zich met een hapje en een drankje in de kan tine tot het moment waarop onder meer de nieuwe stallen, paarden- douches, binnen- en buitenbak be keken mogen worden. Groenendijk benadrukte in zijn toespraakje dat hij vooral aan de veiligheid binnen de paardensport werkt en dat hij zijn onderneming op wil bouwen tot een echte rijschool. Vandaag houdt Stal Balans open dag. Het programma is voor alle leeftijden en omvat allerlei demon straties van de verschillende moge lijkheden binnen de ruitersport. foto Marijke Folkertsma Op zaterdagmiddag 23 april is er een debat Spieahelkwartier °v" de invulling van T d het Spieghelkwartier. Drie bureaus presenteren hun stedenbouwkundige schets voor deze unieke nieuwbouwwijk aan de Schelde. Heeft u belangstelling om hierbij aanwezig te zijn? U kunt zich nog tot aanstaande dinsdag 19 april aanmelden via de website Vlissingen.nl/spieghelkwartier. Dan bent u op zaterdag 23 april vanaf 12.30 uur van harte welkom in 'de Timmerfabriek' op het voormalige KSG-terrein gemeente (via ingang Glacisstraat). VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65