Snelle aanpak ontmoedigt vandaal IC Kosten reparatie theater Middelburg vaag Bijzondere filmvertoning over kustlijn Schouwse Zomerbus verstevigt basis HRp""' Hypotheken Verzekeringen Hg] Pensioenen creatie-overleg Renesse vraagt piketteam dat boel netjes houdt rijwilligers innen online erk zoeken E A U LENTEKRIEBELS WWW.VERHUIS.INFO Van Gelder blijft als commissaris Vijftien verdachten in drugszaak Zorg om behoud intercity-station zeeuwse almanak www.familievermaak.nl Verhuizing lactie: 0113-315649 ;s3,(4460 AAGoes feddsn-Ze'eiand: 0113-315520; fSnderen: 0114-372770; wLl:020-4562500. g 16 april 2005 1844-1998 huis ui. RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151 editie Schouwen-Duiveland IfMarcel Modde XESSE - De gemeente Schou- .Duiveland wil een 'piket- i'instellen om schade in het •baar gebied van Renesse Kt te verhelpen. Niet alleen lit dat een ordentelijke in- ii op toeristen, het ontmoe- I tevens het plegen van meer jen, zo is de gedachte Recreatieoverleg Re- mep om een piketteam komt irluitde nu doorgaans trage die van de afdeling openba- rerken op schade en gebre- in de badplaats. Wanneer jatmeubilair, verkeersbor- of bomen zijn beschadigd, cor sommigen de verleiding Dt daar nog een schepje bo- op te doen. Wordt het euvel ct verholpen en ziet alles er ibello uit, dan is die barriè- aanzienlijk groter, weet ■ondernemer en overlegpart ij. van der Hoek uit erva- (recreatie)ondernemers, i en politie in de praktijk iel tot actie kunnen over- wanneer er misstanden den geconstateerd, heeft de eente te maken met een rverhouding logge organisa- Datkomt, aldus wethouder Kenden (PvdA), door het vele dat de afdeling nu al moet alten en de strakke plan die daarmee samenhangt, nis het knap lastig om even tussendoor te doen." Ren- erkent evenwel de nood- ;van snel herstel in een aan gevallen. Hij laat de moge- Men onderzoeken. Eind verwacht hij daarover dui- Volgens Renden is er BIKZEE - De vrijwilligers- trale Schouwen-Duiveland ids gisteren online. Vrijwilli- kunnen nu vanuit huis zoe- naar interessante vacatures, umee hoopt de vrijwilligers- Iralede drempel om zich aan nelden, te verlagen. genieester J. Asselbergs egde eer om de site officieel ipenen. Opmerkelijk, gezien moeizame relatie tussen de teerder van de vrijwilligers- itrale - stichting WerkSaam - le gemeente Schouwen-Dui- ,Ik stel het zeer op prijs igenodigd ben", zegt As- wgs. De stichting Werk en is na een diepgaand ver- 11 van inzicht uit het Wel lis gestapt en de gemeen- aad heeft besloten dat de viij- ligerscentrale geen subsidie i krijgt. de website zijn op dit mo et ongeveer 25 vacatures te den. Van vrijwilliger zijn tij- s het jaarlijkse huttendorp en met het sorteren van twee- Ms kleding bij het Leger sHeils, interesseerden kunnen zich via de computer of bij centrale zelf, aan de Ca- "hveg in Zierikzee. De websi 's te vinden op www.vrijwil- ftcentrale-schouwenduive- iitl. nu ook al een aantal medewer kers van zijn afdeling 's mor gens vroeg in de weer in de West hoek. „Maar wat ik begrijp, is dat er behoefte bestaat aan een team dat zowel overdag als 's avonds en ook 's nachts direct inzetbaar is. Of en hoe dat dan zou moeten, zijn we nu aan het inventariseren." Geld speelt daarbij een belang rijke factor, in een periode dat de gemeente eerder kijkt naar het terugdringen dan het uitbrei den van taken. Renden vindt niet dat een piketteam uit het toch al krappe budget van open bare werken bekostigd moet worden, maar eerder aan de post recreatie moet worden toe geschreven. De wethouder wijst op het bestaan van de 'reserve Schouwen-Duiveland kiest voor toerisme', die wordt gevoed uit de toeristenbelasting. „Zou Re nesse namelijk geen toeristen plaats zijn, dan heb je ook geen piketteam nodig", redeneert Renden. Verlichting Het recreatie-overleg vindt plaats onder leiding van de ge meentelijk beleidsmedewerker openbare orde en veiligheid J. Staver. Volgens hem heeft tachtig procent van de gevallen die in het hoogseizoen wekelijks (en in in het voor- en naseizoen twee keer per maand) worden besproken, te maken met open bare werken. „Dus kan ik daar in niet direct, iets toezeggen", reageert Staver op kritiek op de trage handelswijze van de ge meente. „En wanneer het over verlichting gaat, heb je ook nog eens te maken met een externe partij als Delta. Met zo'n piket team wordt die armslag veel gro ter." Van der Hoek zegt verder tevreden te zijn over het functio neren van het overleg. „Tot een paar jaar geleden werden veel zaken over het hoogseizoen heen getild. Nu wordt alles di recter opgepakt." Volgens Sta ver bestaat er door het regelma tige contact ook meer begrip voor eikaars standpunten. De schoonheid van de kust speelt de hoofdrol in de documentaire van Ireen van Ditshuyzen. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Ze ven jaar lang filmde Ireen van Ditshuyzen langs de Nederland se kust: Rottummeroog, Ame land, Texel, de Noord-Holland se kuststrook, de Maasvlakte, de Schouwse kust en het Ver dronken Land van Saeftinge. Het resultaat is de documentai re Onze Kust, waarin de bijzon dere kustlijn de scheiding vormt tussen het lage land en de schitterende, immer dreigen de zee. De film krijgt donderdagavond 28 april in Burgh-Haamstede een openluchtvertoning op het parkeerterrein van sportcen trum Westerschouwen. Twee dagen eerder gaat Onze Kust in première in Bergen. Vanaf 28 april zal de documentaire te zien zijn in diverse filmthea ters, waaronder filmtheater Fi- zi in Zierikzee. Cineaste Van Ditshuyzen is al geruime tijd gefascineerd door zee, kustlijn en strand. „We brengen onze kinderen erheen om te spelen en waaien er uit met onze geliefden. Onze kust, de plek waar dorpen verdron ken, waar Nederland veroverd wordt op de woeste zee. Kunst matige barrières houden ons al weer vijftig jaar droog. Dage lijks beuken haar golven op ons in en tart ze een kustlijn die zich uitstrekt van Zeeuws- Vlaanderen tot Rottummeroog. Nederlanders leven op gevaar lijke grond, verloren zonder duinen, dijken, helmgras en de stormvloedkering. Openingen De filmmaakster heeft inmid dels ervaren dat ze daar bij Rijkswaterstaat genuanceerder over denken. „Hoge heren expe rimenteren met dynamisch kustbeheer. Dat houdt in dat sommige duinen voortaan vrij mogen verstuiven in de wind en zelfs dat met groot materi eel openingen gemaakt worden in onze nationale zeewering." Gaten boren en de zee binnenla ten? Het gebeurt vooralsnog op zeer beperkte schaal en is vol gens deskundigen volstrekt vei lig. „Maar toch", stelt de ci neaste in haar film aan de or de, „is dit niet de spot drijven met alles waar onze voorvade ren voor streden? Druist dat niet in tegen het erfelijk materi aal van laaglandbewoners?" Onze Kust laat markante be trokkenen aan het woord: van bezielde beleidsmakers tot er varingsdeskundigen die de wa tersnoodramp in 1953 overleef den. Maar de film toont ook een boer die zijn vaders familie- grond afstaat aan de nieuwe kustvisie en een strandpavil joenhoudster die haar bedrijf op het strand van Ameland na drie maanden dynamisch kust- beleid terugvond in zee. De foto Dirk-Jan Gjeltema werkelijke hoofdrol in deze do cumentaire heeft Van Dits huyzen toebedeeld aan de schoonheid van de kust. „Een groots en meeslepend schouw spel van nat land dat overgaat in wispelturig water." Spelen De cineaste verbindt zich met de uitspraak van de strandjut ter die ooit zijn verdronken dierbax-en opviste: 'Ge moet spelen met het water, maar ge moet het water nooit met u la ten spelen.' De openluchtvertoning op het parkeerterrein van Sportcen trum Westerschouwen donder dag 28 april begint om 21.00 uur. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Voor 2008 staat er geen nieuw theater in Middelburg. Het is wel mogelijk om de bouwput aan de Zuidsin gel te repareren of aan te pas sen, maar dat kost tijd. Hoe hoog de kosten zijn om de bouw put alsnog af te maken, is nog niet duidelijk. Het rapport met daarin de moge- (Advertentie) Reserveer snel.want VOL VOL Tel. 0118-588276/299 Vfaa§ de speciale kuurfolder aan, ;en of -behandelingen. .DE, PAREL, Oi lieauiyix-mruni IX- l'arvl Tel.. 0118 - 5882W/2' ook ceil, op www mornpoc nl/kuren Nu de dagen gaan lengen, alles weer gaat bloeien en we behoefte hebben aan wat zonneschijn komen de lentekriebels weer boven. Tijd voor een heerlijke oppepper! Geef uzelf een heerlijke beautydag cadeau voor een speciale lenteprijs! Beautydag Lentekriebels is inclusief: welkomstdrankje rondleiding door uw gastvrouw lichaamspeeling gezonde lunch handverzorging paraffinebadje voor de handen 1x gebruik zonnebank of snelbruiner personal gezichtsbehandeling (40 min.) onbeperkt gebruik van het saunalandschap en kuurbaden gratis parkeerkaart gratis gebruik badjas en handdoekenset Deze dag wordt u aangeboden voor 85,-p.p. ia blijft open 10 ir. Boekingspcriode i lijkheden van de bouwput is gis teren verschenen. Een overzicht van de kosten ontbreekt, net als een rapportage over de oorza ken van de lekkages in de bouw put. Ook de rapportage over wie verantwoordelijk is voor de toe stand van de bouwput is niet op genomen. Daarover wordt later, vertrouwelijk, gerapporteerd. Volgens wethouder A. van 't Westeinde (GroenLinks) was de tijd te kort om alle kosten volle dig in beeld te brengen. Daai> naast wil de gemeente niet dat de bedragen op sti'aat komen te liggen terwijl nog met de aanne mer wordt onderhandeld over aansprakelijkheid. Nieuwe bak Het is technisch mogelijk om als nog een theater aan de Zuidsin gel te bouwen, concludeert de opsteller van het rapport. Daar voor zijn grofweg twee mogelijk heden: de huidige wand van de put herstellen of een compleet nieuwe bak in de bestaande put aanbrengen. Reparatie is goed koper, maar het is ook een me thode die meer risico's inhoudt. Bovendien is het ï-esultaat kwa litatief minder. De kans bestaat dat ook wanneer het theater klaar is nog lekkages moeten worden verholpen. Hoeveel duurder het bouwen van een nieuwe bak in de bouwput zal zijn, is niet duidelijk. Uitgeslo ten is dat op de oude manier wordt geprobeerd om de put te repareren, om schommelingen in de grondwaterstand en ver zakkingen in de omgeving te voorkomen. Als voor reparatie wordt geko zen, is de aannemer die het thea ter zou gaan bouwen niet bereid om de garantie voor de bouwput over te nemen. Dat betekent dat extra kosten voor reparaties, ook na oplevering van het thea ter, voor de gemeente zijn. Met de nieuwe vertraging komt het voortbestaan van de huidige schouwburg in gevaar. Vast staat dat er voor de lente van Advertentie verhuizen? (Advertentie) MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder is niet van plan op te stappen. Hij wil aanblijven tot zijn 65e, begin 2007. Van Gelder deelde dit gisteren mee bij aanvang van de Statenvergadering. Hij voelde zich genoodzaakt tot deze ontboezeming naar aanleiding van geruchten over een snel vei'trek. Die zijn in de wereld gekomen door zijn recente verhuizing van een monumen taal huis aan de Middelburgse Dam naar een apparte ment aan diezelfde Dam. Volgens Van Gelder hadden zich in Den Haag al potentiële opvolgei's voor de functie van commissaris van de koningin in Zeeland gemeld. Prompt werden hem daarover vragen gesteld. Van Gel der: „De verhuizing is geen aanleiding om te stoppen, maar kennelijk werkt de campagne Welkom in Zeeland prima." BRESKENS - De Zeeuwse politie en het regionaal i-echer- cheteam hebben in samenwerking met de FIOD en doua ne in de voorbije maanden vijftien mensen aangehouden in vei'band met drugssmokkel en fraude. In januai'i werd in een loods in Breskens 2880 kilo hasj in beslaggenomen. Ter plaatse werden toen vier mensen aangehouden, een dag later volgden nog twee arrestaties. De zes arrestanten zijn Britten. Tijdens het onderzoek zijn nog negen mensen opgepakt met de Nederlandse nationaliteit, die zich ver moedelijk bezighielden met fraude en het smokkelen van verdovende middelen. Er zijn doorzoekingen gedaan op verschillende plaatsen in Nederland en België. Ook heeft de politie een groot aantal voertuigen in beslaggenomen, die vermoedelijk zijn gebruikt voor het transport van de verdovende middelen naar Groot-Brittannië. Tijdens het onderzoek rees het vermoeden dat de verdachten deel uit maken van een criminele organisatie, die zich naast drugs smokkel bezighoudt met het witwassen van geld. Van de vijftien verdachten zitten er nog twaalf in de gevangenis. YERSEKE - De fractie van de ChristenUnie in Reimers- waal is bang dat de Nedeilandse Spoorwegen station Kruiningen-Yerseke laten vallen als intercity-station. De fractie stelt daarover schiiftelijk vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Volgens fractievoorzit ter A. Jumelet beschikt wethouder J. Bliek over informa tie dat de intercity vanaf 2007 Kruiningen-Yerseke niet meer aandoet. Bliek zegt dat het allemaal wel meevalt. „Ik heb alleen tegen Jumelet gezegd dat het nog maar de vraag is of de intercity hier blijft komen, zelfs als de inter- citylijn naar Amsterdam blijft bestaan. Toen drie jaar ge leden het veer Kruiningen-Perkpolder werd opgeheven, lieten de NS al weten dat op teimijn het station misschien van de lijn zou worden gehaald. Dit is dus niks nieuws." door Marcel Modde RENESSE - De Zomerbus heeft zijn basis op Schouwen-Duive land verder verbreed. De Stich ting Ontwikkeling Recreatie (SOR) in Renesse ondertekende gisteren namens de twintig deel nemende recreatiebedrijven op het eiland een contract met Wa terland Neeltje Jans. Daarnaast streeft de SOR ook naar een kor tingsregeling met de musea op het eiland, aldus voorzitter H. van Oost. De Zomerbus gaat in juli zijn vijftiende seizoen in op Schou wen-Duiveland. De deelnemen- (Advertentie) 2008 geen nieuw theater kan staan aan de Zuidsingel. De ar beidsinspectie heeft de schouw burg afgekeui'd. Er is uitstel van sluiting verleend tot januari 2007, op voorwaarde dat er een bouwplan was. Van 't Westein de wil nog een keer praten met de arbeidsinspectie, maar hij ziet het somber in. Het adviesbureau heeft ook een alternatief plan gemaakt voor de locatie aan de Zuidsingel. Er is plaats voor een appartemen tengebouw van vier lagen, met zestig tot tachtig woningen. In de bouwput kan een parkeerga rage worden gebouwd, die veel minder diep hoeft te zijn dan de garage die nu gepland is. Begin mei wordt een extra com missievergadering gehouden. Op 23 mei beslist de raad over de toekomst van de bouwput. Daaima moet de gekozen metho de worden uitgewei'kt. In sep tember moet de raad definitief beslissen. Meer weten? Kijk op: www.avans.nl avans de recreatiebedrijven hebben bij vervoersmaatschappij Con- nexxion vierduizend week-abon- nementen gekocht, die ze gedu rende negen weken gratis aan hun gasten versti'ekken. Op ver toon van die buskaart kan het hele eiland worden afgei-eisd, tot aan Port Zélande en Neeltje Jans. De SOR was de afgelopen maan den op zoek naar een nieuwe participant in het initiatief en vond die in Waterland Neeltje Jans. De houders van een pas krijgen 25 procent korting aan de kassa van het attractiepark, waarmee de campingeigenaren en hoteliers hun servicepakket uitbreiden. De SOR is eveneens in overleg met de musea op Schouwen-Duiveland voor een soortgelijke regeling. Van Oost beschouwt de bus- kaart en de bereikte uitbreiding van de service als een mooi op stapje voor de invoering van de toei'istenpas. Zeventig procent van de gasten maakt gebi-uik van het gratis aanbod, waarmee volgens de SOR-voorzitter is aangetoond dat de behoefte aan een dergelijke geste onder toeris ten groot is. De Zomerbus is ove rigens niet uitsluitend voor hou ders van zo'n tijdelijk abonne ment toegankelijk. Voor andere passagiers op deze lijn geldt een gereduceerd tai'ief. De gemeente Schouwen-Duiveland draagt voor een deel bij in de kosten. Daarnaast bestaat er in de West hoek ook het gratis vervoer van en naar het Transferium in Re nesse. Behalve op Schouwen-Duive land kent ook Zeeuws-Vlaande ren een Zomerbus. Op Walche ren is de voorziening van het to neel verdwenen. Altijd leuk natuurlijk, een neef die een kaartje stuurt om dat hij is verhuisd. Die Ter- neuzense oom en tante klom men daarom in de pen, om hem veel succes te wensen in zijn nieuwe woning. Maar die verhuisdatum, die zat ze niet helemaal lekker. „Het is toch geen 1-april- grap, he?", schreven ze daar om op het kaartje. Helemaal gerust waren ze er dus niet op, wat eens te meer bleek uit de adressering van de kaart. Hun gelukwensen waren voor alle zekerheid ver stuurd naar zijn oude adres.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63