Wapenembargo China verdeelt EU PZC Premier Berlusconi gaat wanhopig door Twintig doden bij grote hotelbrand in Parijs VS waarschuwen Amerikanen in China voor demonstraties pot Verenigde Staten waarschuwen voor transatlantische spanningen Astronauten weg naar ruimtestation Hoe actief wil je zijn dé actieve vakanties Blair voorop in peilingen Bom in Belfast ontmanteld Dodental fabriek Bangladesh hoger Kabinetscrisis Polen voorkomen Wraakactie Duitse sollicitanten Nieuwe premier in Libanon Quarantaine-afdeling Angola blijft leeg I Reizen Daar moetje naar toe. 7\ cc 73% o-y> 'cc-c-crt 7\x&L 1 U'XEMBliKG - Hel al dan niet «lellen van het zestien jaar Ei wapenembargo tegen Chi- phoudt de Europese Unie diep ci «rdeeld en zorgt voor nieuwe a [inningen met de Verenigde Stalen. gj peVSzetten Europa onder zwa- tès edrukom het verbod op wapen- 4a zaterdag 16 april 2005 Tweederde van monsters dodelijk virus ernietigd iiinnze redactie buitenland es GENEVE - Ongeveer tweederde nnde 3700 laboratoria die mon- gels van een levensgevaarlijk liepvirus hebben ontvangen, ilis hebben die volgens de instruc ts ties vernietigd. Dat heeft de We- ^gezondheidsorganisatie '5 p0)gisteren laten weten. i Het College van Amerikaanse h&ologen had de monsters de gelopen maanden opgestuurd jaarlaboratoria als een routine- st voor hun vermogen om vi st [stammen te herkennen. Deze 3 liepvariant, H2N2, dook op in 6Ï en eiste wereldwijd tussen [één en vier miljoen mensenle ns. Na 1968 is het virus niet jer waargenomen. Wie na dat ra rans geboren, heeft er geen an- i»i stoffen tegen. Als iemand rordt besmet, kan de ziekte e ichrazendsnel verspreiden, leur Stohr van het influen- aprogramma van de WHO zei at de VN-organisatie nog on- k ïzoekt wat is gebeurd met ï3 Kosters die volgens een lijst ar twee laboratoria in Mexico iLibanon zijn gestuurd, maar ar nooit zijn aangekomen, inde zeventien landen die het epvirus hebben ontvangen, jeten er vijf nog melden dat ze imonsters hebben vernietigd. Ér zei dat zeer binnenkort te [wachten. ANP/RTR iBAJKONOER - Drie astro nauten zijn gisterochtend in een Russische Sojoez- g capsule op weg gegaan het internationale ruimtestation ISS. De Rus Sergej Krikalev, ;zijn Amerikaanse mederei- Iger John Phillips en de Italiaan Roberto Vittori ste gen met succes op vanaf de Russische ruimtebasis Baj- ionoer in Kazachstan. Acht minuten na de lance- nng (om 02.46 uur Neder- tijcl) begon de So- |oez TMA-6-capsule aan zijn eerste rondje om de sarde. Het ruimtevaartuig moet morgen bij het ISS aankomen, waar Krikalev a Phillips de Rus Salizjan Sjaripov en de Amerikaan Leroy Chiao vervangen. Zij blijven een half jaar aan boord van het ISS om het zwevende laboratorium te onderhouden en weten schappelijke experimenten at te voeren. Vittori keert al over tien dagen terug naar aarde. Het is voor het sinds de vlucht van be Nederlander André Kui pers dat zich weer een Eu ropeaan aan boord van het KS bevindt. ANP bij nader inzien 'KPZC van vrijdag 15 april is gemeld m volledige bestuur van Europa ^sparant naar aanleiding van de one- M n3n de eur°-parlementarièrs Buitenen en Els de Groen is af- ■•sien Dit is onjuist. Wel is het be- j^van de stichting die de pensioe- --"de fractieondersteuning van de -regelt ontbonden. leveranties te handhaven. De mi nisters van Buitenlandse Zaken kwamen er gisteren niet uit. Zij besloten wel hun buitenlandge zant Solana naar Washington te sturen om de plooien glad te strijken. Amerikaanse politici waarschuwen dat opheffing van het embargo ernstige gevolgen kan hebben voor de transatlan tische banden. Frankrijk en Duitsland zijn voor opheffing van het embargo, Groot-Brittan- nië, Nederland, Zweden en De nemarken zouden dat tegen. Een nieuwe Chinese wet, die mi litair ingrijpen in de 'opstandige regio' Taiwan mogelijk maakt, heeft de kwestie bemoeilijkt. Ook is de situatie rond de men senrechten in het land niet ver beterd. Volgens minister Bot (Buitenlandse Zaken), net terug van een reis door het Verre Oos ten, is opheffing van het embar go verder weg dan een paar maanden geleden. In december nam de EU zich onder Neder lands voorzitterschap nog voor het embargo op te heffen. „Wij gingen ervan uit dat in de regio de spanning zou afnemen, maar het tegenovergestelde is het geval. Ik denk dat de Chine zen zich hebben verkeken op de gevolgen van hun nieuwe wet. Ze dachten dat opheffing van het embargo een kwestie was van tijd, maar ze hebben verge ten dat ze er zelf ook veel voor moeten doen. Dit is niet de tijd om een einde te maken aan de bestaande situatie." Op de achtergrond speelt ook de vraag hoe Europa moet omgaan met een enorm land dat niet al leen een economische groot macht is, maar ook steeds meer een politieke grootmacht wordt. In een poging het probleem te verbreden zoekt de EU naar een 'permanente dialoog' met Chi na, en wil daar ook de VS bij be trekken. Daarom gaat Solana naar Washington.De heftigheid waarmee de Amerikanen reage ren op de Europese pogingen het wapenembargo te vervan gen door een gedragscode, heeft Bot 'verbaasd'. „Wij dachten dat het instellen van een ge dragscode voldoende garanties bood om de Amerikanen tevre den te stellen." Onder tafel Als de EU-regeringsleiders er in juni op hun topconferentie niet in slagen de knoop door te hak ken, verdwijnt het probleem een tijdlang onder tafel. Vanaf juli zijn de Britten voorzitter van de Unie. Vanuit Londen is geen voorstel te verwachten om het embargo af te schaffen. GPD Brandweerlieden in actie voor het hotel nabij Galeries Lafayette. door Henk Glimmerveen PARIJS - Een felle brand in een hotel in het centrum van Parijs heeft het leven gekost aan zeker twintig mensen, onder wie tien kinderen. Elf personen zijn ern stig gewond en enkele tientallen anderen liggen met lichtere ver wondingen in het ziekenhuis. Het etablissement staat formeel te boek als hotel maar is door de gemeente Parijs al geruime tijd aangewezen als opvangcentrum voor dakloze immigranten. De meeste slachtoffers zijn van Afri kaanse origine. Het zes verdiepingen tellende pand ligt vlak achter het grote warenhuis Galeries Lafayette, nabij het spoorwegstation Saint-Lazare. Door nog onbe kende oorzaak brak donder dagnacht rond twee uur brand uit op de eerste verdieping. Het vuur werd ontdekt door enkele prostituees die in dezelfde straat wonen. Zij sloegen alarm en dankzij de permanente aan wezigheid van een ploeg brand weerlieden in het warenhuis Lafayette waren de hulpverle ners snel ter plaatse. Zij konden echter niet voorkomen dat er zo veel slachtoffers vielen. Ratten De meeste hotelgasten zaten als ratten in de val. Er is in het ge bouw maar één trap die vrij snel na het uitbreken van de brand instortte. Een nooduitgang ont brak. Een aantal kamers op de onderste etages had zelfs geen raam. Gasten op de bovenste verdiepingen sprongen in pa niek naar buiten. Buurtbewo ners beweren te hebben gezien dat ouders zo in de war waren dat ze hun kinderen op straat gooiden. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer de groot ste moeite had het pand binnen te komen. „Dit is de heftigste brand die ik de laatste twintig jaar in Parijs heb meegemaakt", verklaarde de woordvoerder van de brandweer. Volgens hem werkte het trappen huis als een soort schoorsteen. Er was voor de bewoners van de bovenste etages geen ontkomen aan. Het zoeken naar slachtoffers ging de hele dag door. Telkens moest het dodental worden bij gesteld omdat ernstig gewonden aan hun letsels overleden, Ge vreesd wordt dat het aantal slachtoffers uiteindelijk nog ho ger zal uitvallen omdat er wel licht onder de puinhopen nog meer lijken liggen. GPD door Hans Geleijnse ROME - Hectisch politiek over leg in Rome. Premier Berlusconi wil met een gewijzigd kabinet doorgaan nadat hij gisteren een vice-premier, twee ministers en een fiks aantal staatsecretaris sen 'verloor'. Hij probeert met de moed der wanhoop politieke bondgenoten op een lijn te krij gen en vervroegde verkiezingen te voorkomen. Maandag zal Berlusconi bij pre sident Ciampi waarschijnlijk een met nieuwe bewindslieden aantredende ploeg presenteren, die naar zijn mening op voldoen de steun van het parlement kan rekenen. Het woord is dan aan het staatshoofd. Als Ciampi door de premier overtuigd is komt er een nieuw kabinet-Ber- lusconi. De president, die een kille verhouding met de premier heeft, kan echter ook besluiten dat er onvoldoende politiek draagvlak voor zo'n vernieuwde regering is en het parlement ont binden voor nieuwe verkiezin gen. Berlusconi kwam in de proble men doordat twee kleine par tijen, de christendemocratische UDC en de socialistische Nuova PSI, hun bewindslieden uit het kabinet terugtrokken. Berlusconi bestempelde de weg lopers als 'verraders'. Later bond hij in en liet weten dat er alleen een nieuw kabinet komt als dat het landsbelang ook kan dienen. Zijn centrum-rechtse coalitie raakte ontregeld door zwaar ver lies bij recente regionale verkie zingen. UDC en PSI eisten eerst vervroegde parlementsverkiezin gen, maar zwakten die eis ver volgens af. Er moest een geheel nieuwe regeringsploeg komen die met een aangepast program ma de rit zou afmaken. Berlusco ni ging niet op hun verlangens in. Onderhuids waren er al lang gro te spanningen tussen de groot ste coalitiepartij Alleanza Nazio- nale en de Lega Nord, een klei ne Noord-Italiaanse separatis tische partij. Bij interne conflic ten koos Berlusconi vaak de kant van de Lega, hetgeen tot frustratie bij de andere partijen leidde. Ook kwam er steeds meer kritiek op zijn autoritaire stijl van leiderschap en het uit blijven van een geloofwaardige oplossing voor de belangente genstelling regeringsleider-me diamagnaat. Advertentie Kijk vandaag in het Reizenkatern voor Vraag is hoeveel geloof Berlusco ni hecht aan de verzekering van UDC-leider, en nu ex-vice-pre- mier, Follini dat zijn partij de re gering wel blijft steunen. Die be lofte deed ook PSI-leider De Mi- chelis. In de Eerste Kamer ver liest Berlusconi de meerderheid als beide partijen zich tegen hem keren. Gijzelaar In het Huis van Afgevaardig den, kan hij zonder gedoogsteun van UDC en PSI, maar zijn meerderheid is dan nog maar een handvol zetels. De con sequentie is dat Berlusconi, mocht hij aanblijven, tot het ein de van zijn in april 2006 aflo pende regeerperiode, gijzelaar is van zowel de nu uit het kabi net gestapte partijen als de Le ga. GPD LONDEN - De Britse premier Tony Blair ligt op koers om voor de derde opeenvolgende keer de parlementsverkie zingen te winnen. Aan het einde van de eerste officiële campagneweek voor de verkiezingen van 5 mei, kan Blairs Labour rekenen op 38 procent van de stemmen, al dus een peiling die het dagblad The Daily Telegraph giste ren publiceerde. Dat is twee punten meer dan een opiniepeiling maandag uitwees. De Conservatieven zakten in vergelijking met maandag drie punten tot 33 procent. De Liberaal Demo craten blijven met 22 procent, een stijging van twee pun ten, de derde partij. ANP BELFAST - Een explosieven opruimingscommando van het Britse leger heeft donderdagavond een bom onschade lijk gemaakt bij een cultureel centrum. Dat maakten de autoriteiten gisteren bekend. Meer dan driehonderd men sen die een musical bezochten, moesten uit voorzorg wor den geëvacueerd. De bom had bij een explosie veel schade kunnen aanrich ten, zei een woordvoerder van de politie. De autoriteiten waren van tevoren telefonisch op de hoogte gesteld van de locatie van de bom. Wie het explosief in de achterbak van een auto had geplaatst, is nog onbekend. ANP/RTR DHAKA - Het dodental als gevolg van het instorten van een fabrieksgebouw in Bangladesh is opgelopen tot vijf tig- Dat meldden reddingswerkers en de autoriteiten gisteren. Mogelijk honderd mensen liggen nog onder het puin. De kans dat er nog iemand levend wordt gevonden, wordt ui terst klein geacht. Het gebouw stortte in de nacht van zon dag op maandag in. ANP/RTR WARSCHAU - In Polen is een kabinetscrisis voorkomen, doordat een motie van wantrouwen tegen de minister van Financiën onvoldoende steun kreeg in het parlement. Van de 460 Kamerleden stemden 192 voor de motie. Premier Marek Belka van het linkse minderheidskabinet had gedreigd de vertrouwenskwestie te stellen als zijn mi nister naar huis gestuurd zou worden. De oppositie wilde af van minister Socha vanwege zijn plannen om belangrij ke overheidsinstituten te privatiseren. GPD/RTR HAMBURG - Duitse sollicitanten nemen georganiseerd wraak op bedrijven die hen met onpersoonlijke standaard brieven afwijzen. Zij sturen ondernemingen met vacatu res een algemeen geformuleerde brief waarin zij stellen 'helaas' geen belangstelling te hebben voor de baan. De brief is een initiatief van een groep studenten, meld den Duitse media gisteren. Zij storen zich eraan dat veel bedrijven niet de moeite ne men in een persoonlijke reactie een sollicitant te bedan ken. Belangstellenden kunnen de standaardbrieven van het zogeheten Afwijzingsagentschap van het internet ha len. ANP van onze redactie buitenland PEKING - De Verenigde Staten hebben Amerikanen in China gisteren gewaarschuwd voor mo gelijke anti-Japanse demonstra ties in het land. De ambassade in Peking vreest dat de betogers hun woede ook op buitenlan ders in het algemeen kunnen richten. Ook de Japanse autoriteiten heb ben hun burgers in China opge roepen tot voorzichtigheid. In diverse Chinese steden gin gen het vorige weekeinde dui zenden mensen de straat op om te demonstreren tegen de ma nier waarop Japan omgaat met zijn oorlogsverleden. Zij koel den hun woede op Japanse win kels en eetgelegenheden. Natio nalistische activisten hebben in middels via internet en sms op geroepen tot nieuwe acties en de monstraties in Peking en Shang hai. Grote steden in China ma ken zich dan ook op voor nieu we gewelddadigheden. De politie van de Chinese hoofd stad heeft burgers volgens Chi nese media gewaarschuwd niet aan demonstraties deel te ne men. Het korps, en ook dat van Shanghai, heeft gisteren gewaar schuwd dat 'samenscholingen, marsen en demonstraties' waar voor geen toestemming is ge vraagd, illegaal zijn. De protesten begonnen nadat Ja pan een geschiedenisboek had goedgekeurd waarin de Japanse wreedheden tegen buurlanden tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn weggemoffeld, zo vinden die buurlanden. Inmiddels heeft iedereen die er in beide landen iets toe doet zich over de toene mende spanningen uitgespro ken. Volksvertegenwoordigers uit beide landen kwamen gisteren overeen het anti-Japanse ge weld te veroordelen. Japan heeft beloofd om de rellen en de onderlinge onmin buiten de rela tie met China te houden. Tokio wil proberen via gesprekken weer te komen tot wederzijds be grip en vertrouwen, aldus minis ter Nobutaka Machimura van Buitenlandse Zaken. De be windsman gaat morgen naar Pe king voor overleg met zijn Chi nese collega. ANP/RTR/AFP BEIROET - De Libanese presi dent Emile Lahoud heeft giste ren de gematigd pro-Syrische politicus Najib Mikatti be noemd als premier. Het parlement, inclusief de op positie, had zich al achter Mikat- ti's kandidatuur geschaard.Liba- non zit al zes weken zonder rege ring. Premier Karami trad in fe bruari af na de moord op zijn voorganger Al-Hariri. RTR (Advertentie) Elke week in de zaterdagkrant LUSA - Schoonmaakploegen arriveren voor het ziekenhuis van Uige in Noord-Angola om het ge bied te desinfecteren, nadat de lichamen van over leden marburg-patiënten er zijn weggehaald. Fa milieleden van marburgpatiënten in de door de ziekte getroffen provincie Uige, durven hun zieke verwanten echter niet naar de quarantaine-afde ling in de regio te brengen. De verontruste bevol king van de provincie vreest dat de ziekte wordt verspreid tijdens het vervoer van zieken. Het mar burgvirus is een zeldzame, maar zeer besmettelij ke ziekteverwekker. Sinds de uitbraak van het vi rus in oktober zijn 235 mensen besmet, van wie 215 zijn overleden. foto Francisco Fontes/EPA Angel JR 3250* van 3.299,- nu 2.804,- Elke zondag geopend van So good JR 6200* van 3.161,- nu 2.687,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5