ipzc Plan voor Zusterstraat niet heilig PZC Vang de Wind leert veilig vliegeren Soms krijg je een machteloos gevoel Hebbes! Seks hebben levert punten op, maar pas op voor aids bl3 oese fracties bereid tot compromis met exploitant gokautomatenhal ialectdienst inelle reactie geperkt schade rand in motor Inbraak in school Krabbendijke Vijftien verdachten in drugszaak Werkstraf voor duwen vrouw Gestolen auto uitgebrand AAZET VLISSINGEN BOUWT AAN DE SCHELDE zaterdag 16 april 2005 ^Frank_Balkenende rQ£S - Een meerderheid in de ^gemeenteraad lijkt ermee fcuiwen leven als Recreatie- rojecten Zeeland BV aan de osterstraat een centrale gokau- ïatenhal met maximaal zes- automaten vestigt, ook al jjt het bedrijf af van uitbrei- 11 jngvan het pand. Dat daarmee •aanzet voor een totale herin ging van de Zusterstraat L-alt, nemen de meeste frac- lief. sreatieprojecten Zeeland BV de familie Loontjens, geves- |ïn Middelburg, en het Goe- jollege van burgemeester en jfhouders praten al sinds 1999 ter het samenballen van gokau- maten aan de Zusterstraat, de itieevan de binnenstad. Loont- as heeft twee automatenhal- n in Goes, één aan de Grote akt en één in de Voorstad. Sa- stellen die zestig gokautoma- ïi. Het bedrijf wil die hallen uiten en een nieuwe openen ji de Zusterstraat. De gemeen- zag daarin een unieke kans de Zusterstraat opnieuw in lichten. Loontjens wenste het sd op de hoek Zusterstraat/ jjngaardstraat uit te breiden órde gevel vijf meter naar vo ute halen. egemeente haakte erop in met itidee de gevellijn door te trek- a tot aan de katholieke kerk de Zusterstraat te versmal- In de nieuwe gevelwand inde noordzijde van de straat k oeten kleine bedrijfjes komen, jals winkeltjes, kantoortjes of had de bestem- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelaimden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Eax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) hgrid Huibers Miekevander Jagt RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 maÜ: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl mingsplanwijziging al klaar, tot dat vorige maand bleek dat Loontjens een harde eis aan uit breiding het pand stelt. Goes moet akkoord gaan met de plaat sing van negentig in plaats zes tig gokautomaten. Volgens direc teur A. Loontjens is dat aantal minimaal nodig om de automa tenhal rendabel te maken. „De verbouwing kost ons ruim een half miljoen euro. Mogen we er slechts zestig neerzetten, dan gaan we alleen inpandig verbou wen." Voor wethouder C. Lins- sen zijn beide mogelijkheden on bespreekbaar. „We hebben al tijd gesproken over uitbreiding én maximaal zestig automaten. Loontjens moet zich aan zijn af spraken houden." Eenmalig Door de patstelling ziet Linssen zijn stedebouwkundige planne tje voor de Zusterstraat in rook opgaan. Hij zou het betreuren als de nieuwe gevelwand er niet komt. „Er ligt nu een eenmalige kans om de entree van.de bin nenstad te verfraaien. Die kans komt de komende honderd jaar niet meer." Toch is Linssen be reid opnieuw te onderhandelen met Loontjens. Om die reden heeft het college het voorstel over de Zusterstraat van de raadsagenda voor april gehaald. Loontjens zoekt onderwijl steun bij de Goese raadsfracties. In een brief aan de raadsleden schotelt het bedrijf twee opties voor om uit de impasse te ko men: 1. het aantal automaten blijft zestig en het bestemmings plan wordt aangepast, zodat de gevel niet vijf meter naar voren hoeft te worden geplaatst; 2. de raad accepteert negentig gokau tomaten en oogst daarmee de door het college gewenste uit breiding van het pand. Optie twee maakt geen kans. Voor CDA, SGP/ChristenUnie, PvdA en GroenLinks - een ruime meerderheid - zijn negentig au tomaten onaanvaardbaar. Dat past niet in het beleid om gok verslaving onder jongeren terug te dringen. WD en D66 hebben er geen bezwaar tegen. Optie één is bespreekbaar voor GroenLinks, PvdA en SGP/ ChristenUnie. Het CDA moet nog een standpunt innemen, zegt fractievoorzitter M. Diele- man. Dat daarmee de. metamorfose van de Zusterstraat op het spel wordt gezet, zeggen de fractie woordvoerders te accepteren. A. van Oosten van GroenLinks: „De Zusterstraat is ook zonder een uitspringende gevelwand op een mooie manier in te richten." De meeste raadsfracties zijn wel bereid Linssen nog wat tijd te geven om met Loontjens te on derhandelen. Wel moet de wet houder binnenkort eens uitleg gen welke afspraken nu precies met de exploitant zijn gemaakt, omdat de eis van negentig auto maten de raadsleden heeft ver rast. LLEWOUTSDIJK - 'Op zoek heet de oecumenische ast in het Zeeuwse dialect, ezondag wordt gehouden in 't je van Ellesdiek. De over- a akmg wordt gehouden door ras Rentmeester-van Loen- fitinhet Zuid-Bevelandse dia- De bijeenkomst begint om 30 uur. ILLAND - De groep Rilland in de Reimerswaalse brand eer heeft gistermiddag de scha- s weten te beperken van een (and in het motorcomparti- ït van een vrachtwagen. Êe 39-jarige bestuurder van de een inwoner van iimerswaal, reed op de A58 in richting van Bergen op oom. Ter hoogte van de par- Eerplaats het Rak rook hij on- nad en parkeerde zijn wagen, r bleek, door kortsluiting rand te zijn ontstaan in de mo- 8 hor de snelle reacties van de iauffeur en de brandweer, kon schade beperkt blijven tot de Egbert Attema toont beginners stapsgewijs de juiste technieken voor een ultieme beheersing van de stuntvlieger. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Biceps, nek-, borst en beenspieren, je weet weer precies waar ze zitten na een paar uurtjes stunt- vliegerles op het strand. Zodra de 'ma trassen, nasawings en de snel geprofi leerde airfoils' de wind vangen, komt het aan op techniek. Wie die kunst on voldoende beheerst, betaalt een dag la ter het gelag. „We beginnen met het kleine werk", stelt Egbert Attema van het Zierikzeese zeil- en vliegerbedrijf Vang de Wind de beginners gerust. „Even wennen, voelen welke kracht de wind heeft, al bij een paar simpele bewegingen. En bedenk bij alles: nooit tussen een andere vliege raar en zijn vlieger komen,", pepert hij zijn klasje op het Noordzeestrand van de Brouwersdam nogmaals in. Niet dat Attema bang is dat zijn materiaal in de war raakt. Het gaat hem bovenal om de veiligheid van de piloot en zijn omstan ders. „Aan één zo'n dun lijntje kun je met ge mak honderdvijftig kilo ophangen. Wan neer dat achter je oor haakt, ben je dat kwijt en kun je beter gaan schilderen en jezelf Vincent noemen! Ik heb het zelf een keer ervaren, er ging iets fout en ik dacht het draad wel even te pakken. Al m'n vingerkootjes lagen tot op het bot toe open. Dat doe je één keer... Gaat het mis, gewoon één kant loslaten. Dan is het alsof je een zakdoek aan een touw tje hebt en die komt niet ver. Die vlie ger is op zo'n moment onbelangrijk. Nog zoiets. Wanneer je helpt een vlieger op te laten, doe dan daarna meteen een paar stappen achteruit. Dat voorkomt een hele vervelende klap op je hoofd mocht de vlieger neerstorten. En neer storten doen ze, zeker in het begin. In verkeerde handen kan een vlieger le vensgevaarlijk zijn." Vliegervirus Attema raakte goed vijf jaar geleden be vangen door het vliegervirus, een zicht baar populair tijdverdrijf langs de Zeeuwse kust. Als bevlogen hobbyist stelde hij zijn diensten beschikbaar voor diverse outdoorbedrijven die hun klanten activiteiten op het strand aan bieden. September vorig jaar besloot hij van zijn passie zijn beroep te maken en begon hij samen met compagnon Stijn Ghering voor zichzelf met het aan bieden van arrangementen. Ze kunnen een beroep doen op acht freelance in structeurs. Tussentijds haalde de Zierikzeeënaar zijn A-licentie buggykiten, wat hem toe staat officiële wedstrijden te rijden met de vlieger aangedreven strandkarretjes. Ook daarin biedt Vang de Wind onder richt in de nodige basistechnieken. Geen overbodige luxe voor wie persoon lijke ongelukken danwel aanrijdingen met wandelaars of nietsvermoedende badgasten wil voorkomen. Na dik drie uur slaagt gegarandeerd het eerste zelf standige ritje over het strand, aldus At tema. Taxi Hoe hard dat soms kan gaan, demon streert hij in de 'taxi'. Twee buggy's worden aan elkaar gekoppeld. De passa gier neemt plaats in het achterste deel. Een beetje wind levert met gemak een foto Dirk-Jan Gjeltema snelheid op van rond de vijftig kilome ter per uur. Attema's persoonlijk record staat op 86 kilometer per uur, terwijl de te kloppen notering dik door de hon derddertig gaat. Zijn matras vangt de wind, slechts het gezoem van de brede rubberen banden op het harde zand klinkt. „We gaan draaien", klinkt enigs zins onheilspellend de waarschuwing. „Gewoon blijven zitten, er kan niks ge beuren." Als een ijshockeyer die de puk voorbij ziet komen, trekt Attema de dubbele buggy in een scherpe halve cir kel en stuurt zijn voertuig in hoog tem po terug naar het vertrekpunt. Terug op de verzamelplaats hebben de beginnelingen hun kleine vlieger snel onder controle. Tijd voor het echte werk, want pas bij beheersing van de stuntvliegers wordt de overstap naar de vierlijnsbuggyvliegers gemaakt. Attema en instructrice Lilian Paulus vouwen een rood-geel exemplaar uit, de nieuw ste aanwinst uit Zuid-Afrika. Niet veel groter dan het beginnersformaat, maar door de constructie behept met een heel ander vlieggedrag. „Net een Ferrari: zo dra je het gas er op zet, wil ze er als een speer vandoor. Zo'n fantastisch ding!" In het mulle zand ontstaan de eerste die pe glijsporen. Het gesleur begint. Vluchtelingenwerk Goes bestaat tien jaar door Leoni van de Schraaf GOES - De stichting Vluchtelin genwerk Goes bestaat dit jaar tien jaar. Woordvoerder L. Wil lem staat nog steeds versteld van de ellende waarin asielzoe kers verkeren. „Ik ken mensen die al tien jaar in onzekerheid zitten." Een generaal pardon zou hij toe juichen. „Het wordt tijd dat er een streep gezet wordt onder de voortdurende ellende. De Immi- (Advertentie) www.autovermeulen.nl gratie- en Naturalisatiedienst (IND) moet zich bezig gaan hou den met de nieuwe vluchtelin gen, die onder de nieuwe wetge ving vallen", vindt Willem. Het beleid van minister Ver donk voor Vreemdelingenzaken en Integratie, noemt hij 'onrea listisch'. „Ze kent de praktijk niet en ziet alles veel te simpel. Het is erg gemakkelijk om te roe pen dat asielzoekers het land uit gezet moeten worden, maar vaak is dat onmogelijk. Het is al leen een hoop geschreeuw, dat veel vluchtelingen nog onzeker der maakt." Willem, wordt 'ontzettend pis sig' als hij ziet hoe veel ellende er is. „Van een land als Neder land verwacht je toch dat ze een asielzoeker op een fatsoenlijke manier op kan vangen en bin nen niet al te lange tijd duide lijkheid kan geven over de toe komst? Ik ken mensen die al tien jaar in onzekerheid zitten." Ondanks de vele regelgeving en het asielbeleid, blijft Vluchtelin genwerk haar werk voortzetten. „Als ik zie hoe de vrijwilligers werken, geeft me dat weer goe de moed. Voor mij nog tien jaar, maar dan wel zonder al die re gels!" Verbaasd Het verbaast Willem dat er nog steeds vrijwilligers voor de bege leiding van asielzoekers te vin den zijn. „Het werk is soms zo moeilijk, omdat je steeds gecon fronteerd wordt met de onzeker heid en stress van de vluchtelin gen, een gevolg van de ingewik kelde asielprocedure. Als je niet weet waar je aan toe bent, word je onzeker. Bovendien mogen asielzoekers niets: ze mogen niet werken en hun kinderen mogen niet naar school. Alles wat je als begeleider kan doen, is er voor de mensen te zijn, waardoor je soms een machteloos gevoel krijgt." Eigenlijk bestaat Vluch telingenwerk al veel langer. „De ze groep, die nu tien jaar be staat, is voortgekomen uit een andere groep. Die eerste club is begonnen in het asielzoekerscen trum. Na een tijdje kregen vluch telingen een huis en hebben we een nieuwe groep opgericht, die die vluchtelingen kon begelei den." Vluchtelingenwerk Goes ondersteunt asielzoekers die nog in de juridische procedure zitten bij het verkrijgen van een verblijfsvergunning. Vluchtelin gen die al een vergunning heb ben, worden maatschappelijk begeleid. „Dat houdt onder KRABBENDIJKE - In christelijke basisschool De Ze vensprong aan de Appelstraat in Krabbendijke is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Er zijn on der meer computers, een koelkast, een waterkoker en een oven gestolen. Ook het kas- en zendingsgelcl is weg. Vol gens directeur L. Koppejan zijn de dieven via een raam binnengekomen. „Waarschijnlijk hebben ze ook gepro beerd via de deuren binnen te komen, want die zijn gefor ceerd. Uiteindelijk zijn ze via een klein kantelraampje in het schoolgebouw beland." Donderdagavond hielden de leraren oudergesprekken, waardoor de school pas om tien uur afgesloten werd. „Toen we vanochtend om acht uur aan de slag wilden, zagen we de schade. Zo te zien heb ben de dieven ruim de tijd genomen." Gisterochtend konden de leerlingen niet naar school. Koppejan: „We moesten wachten op de technische recherche. Ómdat de hele school overhoop is gehaald, hebben we cle kinderen weer naar huis gestuurd." 's Middags konden de leerlin gen wel naar school. „Veel kinderen zijn erg geschrok ken." Ook in een bedrijf aan de Dorpsstraat werd ingebro ken. Hier werden eveneens computers gestolen. BRESKENS - De Zeeuwse politie en het regionaal recher cheteam hebben in samenwerking met de Fiod en douane in de voorbije maanden vijftien mensen aangehouden in verband met drugssmokkel en fraude. In januari werd in een loods in Breskens 2880 kilo hasj in beslag genomen. Ter plaatse werden toen vier mensen aangehouden, een dag later volgden nog twee arrestaties. De zes arrestanten hebben de Britse nationaliteit. Tijdens het onderzoek zijn nog negen mensen opgepakt met de Nederlandse nationa liteit, die zich vermoedelijk bezighielden met fraude en het smokkelen van verdovende middelen. Er zijn doorzoe kingen gedaan op verschillende plaatsen in Nederland en België. Ook heeft de politie veel voertuigen in beslag geno men, die vermoedelijk zijn gebruikt voor het transport van de verdovende middelen naar Groot-Brittannië. Tij dens het onderzoek rees het vermoeden dat de verdachten deel uitmaken van een criminele organisatie, die zich naast drugssmokkel bezighoudt met het witwassen van geld. Van de vijftien verdachten zitten er nog twaalf vast. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een negentienjarige Vlissinger wegens mishandeling veroordeeld tot twintig uur werkstraf. De man gaf toe dat hij 22 december in Middelburg een vrouw heeft geduwd, maar zei haar geen klappen te hebben gege ven. Volgens het slachtoffer had hij haar geslagen. Een agent constateerde een dikke bovenlip bij de vrouw. De verdachte zei dat hij zich had ingehouden. „Ik heb haar drie keer geduwd. Ik was boos, omdat ze mij via de tele foon bedreigde." Het incident had volgens de Vlissinger te maken met een steekpartij, die vorig jaar tussen hem en een kennis van het slachtoffer heeft plaatsgevonden. VLISSINGEN - Aan het Nollepad in Vlissingen is .gister morgen een uitgebrande auto aangetroffen. De auto bleek een dag eerder gestolen te zijn in de Dokter Gallanda- tastraat in Vlissingen. door Luc Oggel GOES - Aids is geen spelletje. Maar je kunt er, als voorlichtingsmiddel, wel een spelletje over maken. Vwo-5- leerlingen van het Sint Willi- brordcollege in Goes werken aan een interactieve game, die in juli in Senegal wordt gepre senteerd. Het spel, dat de naam B-Aware ('wees bewust') heeft meegekre gen, wordt geprogrammeerd door 22 leerlingen, onder lei ding van informatica-docent F. Peeters. Ze werken samen met twee andere scholen: Schaersvoorde uit Aalten en schap uit NijmGroenwoud Scholengemeenegen. In een zo geheten elektronische leeromge ving (elo) op internet discussië ren de leerlingen onder meer over de vorderingen. De leerlingen werken in teams aan het spel. Er zijn program meurs, ontwerpers en leerlingen die werken aan de verhaallijn. In het spel is een virtuele wereld gecreëerd, waar je als speler doorheen kunt wandelen. Je kunt bijvoorbeeld een sport school, discotheek of strand be zoeken en daar mensen ontmoe ten. Het is de bedoeling om daar mee aan te pappen, te zoenen of meer, want seks hebben levert punten op. Alleen moet je als speler zorgen dat je niet besmet raakt met aids. Daarom is er een uitzendbureau waar je als spe ler geld kunt verdienen, dat je weer kunt gebruiken om con dooms te kopen. Ook het gé bruik van dat voorbehoedmid del levert namelijk punten op. Volgens Peeters licht het spel niet alleen voor over de gevaren van onveilig vrijen, maar is het ook een voorbeeld van nieuwe werkvormen waarnaar de school zoekt. „Scholen hebben nog steeds een saai imago, en dan is dit een leuke manier om iets te leren. Je denkt dat je een computerspelletje aan het ma ken bent, maar ondertussen leer je ook om te programmeren." Reint den Toonder (17), één van de leerlingen die heeft meege werkt aan de verhaallijn, vindt het interessant. „Het is leuk om te doen, ik hoop alleen dat we het op tijd af krijgen." Het spel is een zogeten multi- player gamewat betekent dat het met meerdere mensen tege lijk gespeeld kan worden. Het komt op internet te staan en is straks voor iedereen toeganke lijk. Er wordt nu zo'n vijf maan den een a twee keer per week aan het spel gewerkt tijdens de lessen informatica, een keuze vak. Advertentie meer in dat we mensen wegwijs maken in Goes." Jaarlijks helpt de stichting zo'n dertig tot veer tig asielzoekers aan een ver blijfsvergunning, begeleidt zo'n zestig asielzoekers die nog geen vergunning hebben en verleent nazorg aan een stuk of tachtig mensen die al meer dan een jaar in Goes wonen. Het tienjarig bestaan van de stichting wordt vanavond ge vierd met een concert van de Se negalese band Paco Diatta Téeré in 't Beest in Goes. Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING WWW. AAZET. N Kapelle -Tel. 0113-330333 Op zaterdagmiddag 23 april is er een debat Spieohelkwartier over de invulling van r o het Spieghelkwartier. Drie bureaus presenteren hun stedenbouwkundige schets voor deze unieke nieuwbouwwijk aan de Schelde. Heeft u belangstelling om hierbij aanwezig te zijn? U kunt zich nog tot aanstaande dinsdag 19 april aanmelden via de website Vlissingen.nl/spieghelkwartier. Dan bent u op zaterdag 23 april vanaf 12.30 uur van harte welkom in 'de Timmerfabriek' op het voormalige KSG-terrein gemeente (via ingang Glacisstraat). VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59