>zc inde dreigt voor concertreeks Lewedorp mag met nieuwbouw beginnen leer dan helft Goese commissie Manhuistuin vertrekt www.familievermaak.nl J WWW.VERHUIS.INFO Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Van Gelder blijft als commissaris Schapen op A58 bij Heinkenszand Zorg om behoud intercity-station Cel in voor pinnen met gestolen pas Herhaalde lozing van vuil afvalwater in sloot Vrouw gewond in Kapelle Verhuizing Ljgct.e; 0113-315649 q p2c.nl "js31i 4460 AA Goes ^mie-exploitatie: fe Midden-Zeeland: 0113-31 i Vlaanderen: 0114-372770: Saai: 020-4562 5 00. g 16 april 2005 editie Bevelanden-Tholen ^Frank Balkenende Al 33 jaar kunnen mu- k&tfhebbers genieten van de concerten in de Goese i^uistuin. maar nu dreigt einde. Vier van de zes leden de vergrijsde commissie iétuinconcerten stoppen Opvolgers zijn nog niet renden. flitter Jan Valkier (75 jaar) alminstens 25 jaar in de com ae, die onder de vlag van de iurele Raad Goes op acht- Izondagen per jaar concer to de Manhuistuin aanbiedt. jelt veel. Hij is voor- secretaris en penning ster, want 'voor dit soort ses krijg je tegenwoordig end meer'. eer vindt het nu welletjes, ïordt hem te veel. Boven- loffert hij vele zondagen per qrom de concerten goed te n verlopen. „Dat is het ook je hele zondag is eraan." Valkier vertrekken ook de umssieleden Marten de t, Jacques Lokerse en Piet js. Stuk voor stuk gepensio- rden, die ook al jaren de juders onder de Manhuis- iconcerten hebben gezet. icatures commissie wordt straks dan gehalveerd. Valkier en rdanten zoeken naarstig opvolgers. „We hebben al Éllende mensen gepolst en Cares geplaatst bij de vrij- arscentrale van Stichting Schappelijk Werk Ooster- ideregio. Tot nu toe heeft mks opgeleverd", zegt Val id ultieme, laatste poging oes herdenkt i vier plaatsen iS - In Goes worden woens- 1 mei op vier plaatsen de hloffers van de Tweede We- oorlog herdacht. k stad Goes is vanaf 19.15 in de Grote Kerk een bij- iwnst voor genodigden, voor 20.00 uur worden oen gelegd bij het monu- it bij het stadhuis aan de ite Markt. Dat gebeurt door gemeester D. van der Zaag, [égenwoordigers van het a, de vereniging oud-mili- Q Indiëgangers en leerlin- van basisschool 't Noorder- loetinge staat een stille op het programma vanaf verenigingsgebouw Amicitia r het monument van de Ca ke militair J. Dicaire op de lüngse begraafplaats. Het hek naar de begraafplaats is M9.45 uur. dodenherdenking in 's-Heer Kinkskinderen begint om SOuurin basisschool De Poel- 1> waarna om 19.50 uur het schap naar de gedenksteen de kerk loopt, alwaar kran- schrijft de commissie nu alle 36 muziekverenigingen in haar be stand aan. Brieven zijn gisteren de deur uitgegaan. Valkier hoopt dat uit die klingen zich vrijwilligers aandienen. Ge beurt dat niet, dan is het einde oefening. „Dan wordt de com missie opgeheven, want de Cul turele Raad neemt de organisa tie van de concerten niet over. Dat zou het einde betekenen van de Manhuistuinconcerten, wat vreselijk jammer zou zijn, want die achttien concerten per jaar trekken toch zo'n vierdui zend bezoekers." Ambiance De Manhuistuin is vanaf de Zus terstraat te bereiken via een steegje of door winkelcentrum Schuttershof. Beide routes lei den naar een soort openluchtmu seumpje: de achtergevel van het vroegere oude manhuis, enkele monumentenpandjes en een beul van een kastanje in de tuin, die is aangekleed met antiek straatmeubilair. Aan de westzij de staat de muziektent, waar fanfares, harmonieën, barber- shoppers en koren pro deo spe len en zingen. Volgens Valkier treden muziekverenigingen er graag gratis op, want de ambian ce is bijzonder en er is altijd veel publiek. Zelfs militaire kapellen uit Slo- wakijke en Litouwen en gezel schappen uit Engeland, Polen en Noorwegen hebben in de Manhuistuin gespeeld. Dit sei zoen zijn er weer twee bijzonde- Zuster Gabriela: „Het is hetzelfde als met vrouwen die gewend zijn in klederdracht te lopen of moslimvrouwen met een hoofdoek. Je kunt jezelf niet zien met een bloot hoofd. Ik vind dat ze daar af moeten blijven." foto Willem Mieras door Mieke van der Japt HANSWEERT - „Als je een roeping voelt, kun je daar geen weerstand aan bieden. Alle alternatieven, hoe aantrek kelijk ook, vallen in het niet bij de stem uit je hart. Je gaat en je blijft." Amelia Rosalia de Klerk, een Hansweertse van nog geen 23 jaar, ging in 1943 naar de Kleine Zusters van de Heilige Joseph in Heerlen en Zuster Gabriela blééf. Maar de familie, zes broers en zusters, de aanhang, kinderen en kleinkinderen en niet te vergeten Hansweert, verloren nooit hun aantrekkingskracht. Zondag viert Zuster Gabriela in de kerk in Hansweert haar jubileum als klooster linge. De eerste twee jaar tellen voor het jubi leum niet mee. „Je begon als postulan te. Dat was ik veertien dagen toen er een oude zuster doodging, Zuster Ga briela. Een andere zuster zei: loop eens gauw naar Moeder voor die naam.' Dat deed ik en Moeder Overste schreef het op. Toen ik na een half jaar gekleed werd, kreeg ik bij mijn witte sluier die naam. Anderhalf jaar was ik novice en in 1945 mocht ik echt intreden." Bloot hoofd Zuster Gabriela heeft haar sluier nooit willen opgeven. „Wij zitten met de 34 zusters die nog van onze orde over zijn, in de Liesbos in Breda. Zes daarvan heb ben nog een sluier. Zonder voel ik me niet compleet. Het is hetzelfde als met vrouwen die gewend zijn in kleder dracht te lopen of moslimvrouwen met een hoofdoek. Je kunt jezelf niet zien met een bloot hoofd. Ik vind dat ze daar af moeten blijven." Als kind uit een arbeidersgezin met ze ven kinderen, groeide Zuster Gabriela op in warmte en gezelligheid. Een jaar werken bij de Kleine Zusters in Bus- sum, versterkte de mengeling van diep gevoeld idealisme en geloof, die ze haar roeping noemt. Pater Joseph Savelberg stichtte in de negentiende eeuw de orde die zich bekommerde om weeskinderen, voogdijkinderen en arme mensen. „Niet toevallig in Heerlen, waar veel armoede en ellende was. Ons moederhuis stond tot begin jaren zeventig in Heerlen. Toen werd de orde te klein en hebben we met de 120 resterende zusters de Liesbos gekocht. Dat werd al snel te groot en nu hebben we er veertig ver pleeghuispatiënten bij: heel gezellig." Zuster Gabriela heeft haar hele leven gepoetst, eerst in Heerlen, bij de Bis schop in Roermond, in Meerssen een paar jaar en ook nog in Breda. „Poetsen moet ook gebeuren en ik was er, al zeg ik het zelf, heel goed in. Nu kan ik het niet meer, maar ik mag niet klagen dus dat doe ik ook niet." Van haar schoonzuster, bij wie ze lo geert, horen we dat Zuster Gabriela nog nooit vergeten is een kaartje te sturen naar nichtjes of neefjes die in Hans weert verjaren. „Maar zelf had ik bij mijn jubileumviering in Breda wel vijf-' tig kaarten, hoor. De verbondenheid met je familie blijft." Daarom wordt het feest ook in Hans weert gevierd, tijdens de mis die zondag om 11.00 uur begint. m 's-Heer Arendskerke is plechtigheid. Om 19.15 uur «ontvangst van genodigden, ^stellenden en leerlingen 'basisschool Schengehof in Centrum Poelwijck. Om 55 uur vinden kransleggin- iplaats bij het monument bij kerk. Advertentie STAP IN DE WERELD VAN (Advertentie) E A UT YDAG LENTEKRIEBELS Reserveer snel,want VOL VOL Tel. 0118-588276/299 tr,en? Vraag de speciale kuurfolder aan, r evol heerlijke beautydagen of -behandelingen. ^Tde. parel. 01 acjumvninnn Dc Paid Tel 0118 - 588299/276 *U|k eens opwww.roompotaü'kurcn Nu de dagen gaan lengen, alles weer gaat bloeien en we behoefte hebben aan wat zonneschijn komen de lentekriebels weer boven. Tijd voor een heerlijke oppepper! Geef uzelf een heerlijke beautydag cadeau voor een speciale lenteprijs! Beautydag Lentekriebels is inclusief: welkomstdrankje rondleiding door uw gastvrouw lichaamspeeling gezonde lunch handverzorging paraffinebadje voor de handen 1x gebruik zonnebank of snelbruiner personal gezichtsbehandeling (40 min.) onbeperkt gebruik van het saunalandschap en kuurbaden gratis parkeerkaart gratis gebruik badjas en handdoekenset Deze dag wordt u aangeboden voor 85>- U wurüi om 09- IS uur Vcrwadlt. IX- IK-handelingen eindigen om 17 00 uur l)e sauna hli|ft open io« 22 30 uur Bockingspcriodc i/m Vo juni 2005 door Mieke van der Jagt LEWEDORP - De ontwikkeling van het bestemmingsplan West-Kraaijertpolder in Lewe dorp kan beginnen. De Raad van State heeft een verzoek om het plan te schorsen afgewezen. Door een bezwaar van één in woonster van Lewedorp mocht de gemeente Borsele geen bouw- kavels verkopen. Nu kan dat wel. De gemeente kan kavels verkopen en bouw vergunningen afgeven voor 68 woningen in het gebied tussen de Postweg, de Korenweg, de Burgemeester Lewestraat en de Lewedijk. Het is de eerste fase van een plan waarin uiteindelijk meer dan honderd huizen kunnen worden gebouwd. In de eerste stroom zitten in ie der geval zeven huizen voor star ters, bij wijze van proefproject voor de bouw van starterswonin- gen in heel Borsele. Lewedorp wacht al een poos op een nieuw bestemmingsplan. Het dorp is naar het noorden toe helemaal volgebouwd en de eni ge kant die Lewedorp op kan, is over de Postweg. Daar is dan ook de nieuwe wijk getekend, aansluitend op de oudere bebou wing aan de Burgemeester Le westraat. Aan die Burgemeester Le westraat woont een mevrouw die bij de koop van haar woning had begrepen dat haar uitzicht akkerland zou blijven. Zij maak te bezwaar tegen het plan, zo dra ze er lucht van kreeg, maar de bezwaartermijn was nog niet begonnen. Pas toen de termijn gesloten was, liet de gemeente Borsele weten dat het bezwaar niet ontvankelijk was. (Advertentie) verhuizen? Thuis in.... RISICOBEHEER re optredens: die van de Fanfare de Cavalerie de la Garde Repu- blicaine uit Parijs (11 septem ber) en de Wegenbouwkapel Ne derland (18 september). De Manhuistuinconcerten zijn een begrip in de regio gewor den. Valkier begrijpt dan ook niet dat de commissie nog nooit de Culturele Prijs Goes heeft ge kregen. Stationsstraot 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder is niet van plan op te stappen. Hij wil aanblijven tot zijn 65ste, begin 2007. Van Gelder zei dit gisteren bij aanvang van de Statenvergadering. Hij voelde zich ge noodzaakt tot deze ontboezeming naar aanleiding van ge ruchten over een spoedig vertrek. Die zijn in de wereld ge komen door zijn recente verhuizing van een monumen taal huis aan de Middelburgse Dam naar een apparte ment aan diezelfde Dam. Volgens Van Gelder hadden zich in Den Haag al potentiële opvolgers voor de functie van commissaris van de koningin in Zeeland gemeld. Prompt werden hem daarover vragen gesteld. Van Gel der: „De verhuizing is geen aanleiding om te stoppen, maar kennelijk werkt de campagne Welkom in Zeeland prima." HEINKENSZAND - Op de A58 bij Heinkenszand liepen gistermiddag twee schapen en twee lammetjes op de rij baan. De beesten waren uit een wei ontsnapt. Net voordat de politie ter plaatse was om het verkeer op de A58 stil te zetten, liepen de schapen met hun eigenaar terug de wei in. Volgens een medewerker van Rijkswaterstaat was het de derde keer dat de schapen op de A58 liepen. Daarom kreeg de eigenaar een schikkingsvoorstel van 120 euro. YERSEKE - De fractie van de ChristenUnie in Reimers- waal is bang dat de Nederlandse Spoorwegen station Kruiningen-Yerseke laten vallen als intercity-station. De fractie stelt daarover schriftelijk vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Volgens fractievoorzit ter A. Jumelet beschikt wethouder J. Bliek over informa tie dat de intercity vanaf 2007 Kruiningen-Yerseke niet meer aandoet. Bliek zegt dat het allemaal meevalt. „Ik heb alleen tegen Jumelet gezegd dat het nog maar de vraag is of de intercity hier blijft komen, zelfs als de inter- citylijn naar Amsterdam blijft bestaan. Toen drie jaar ge leden het veer Kruiningen-Perkpolder werd opgeheven, lieten de NS al weten dat op termijn het station misschien van de lijn zou worden afgehaald. Dit is dus niks nieuws." De CU wil in de raadsvergadering van 26 april ingelicht worden door de wethouder over de kwestie. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een 28-jarige man uit Goes 35 dagen cel straf opgelegd voor het pinnen met een gestolen bankpas. De Goesenaar had de pas 25 januari dit jaar uit het huis van een plaatsgenoot gestolen en voor 870 euro gepind. door Freek Janssen RILLAND - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden maakt pro ces-verbaal op tegen tuinbouw bedrijf AgroCare. Donderdag werd - voor de tweede keer deze week - verontreinigd afvalwater uit kassen in de Bathpolder in de sloot geloosd. Dinsdag kwamen medewerkers van het waterschap voor het eerst kijken. Omwonenden had den gemeld dat het water in de sloot opvallend rood was. Het water bleek voedingsstoffen te bevatten. Die kunnen geen kwaad als ze over het land wor den verspreid, maar zijn wel schadelijk voor het leven in de sloot. (Advertentie) De bezwaarde, die overigens bij de provincie al bot had gevan gen, ging daarom naar de Raad van State. Die heeft het bestemmingsplan niet meer inhoudelijk bekeken maar geoordeeld dat het be zwaar inderdaad niet onvanke- lijk was. De bouw van de wonin gen, waarvoor veel belangstel ling bestaat, kan nu gewoon doorgaan. Met het bestemmingsplan West-Kraaijertpolder moet Le wedorp het de komende tien jaar doen. De gemeente Borsele werkt nog aan een plan om de omgeving van de Postweg op nieuw in te richten. De Postweg zou, met verkeersmaatregelen en wat ruimtelijke ingrepen, het centrum van het dorp moeten worden. Borsele probeert daar voor al een hele poos Europese subsidies los te praten. Voorlo pig is er nog tijd om daarmee door te gaan, al lijkt het erop dat de hele voorraad van 68 hui zen heel snel op zal zijn. Het waterschap nam water mee voor onderzoek. Het stuk sloot met verontreinigd water werd afgedamd en de bedrijfsleiding kreeg de opdracht het water weg te pompen. Donderdag was het opnieuw mis: hoewel het wa ter zoals afgesproken werd afge voerd, liep er ook weer nieuw water vanuit de kassen de sloot in. Volgens voorlichtster C. Reule neemt het schap de zaak serieus op. Er gaat een bestuurlijke aan zegging de deur uit, waarin staat dat AgroCare het water voor een bepaalde tijd wegge pompt moet hebben. Zo niet, dan doet het waterschap het zelf, op kosten van het bedrijf. Ook maakt het schap een pro ces-verbaal op, dat wordt over gedragen aan het Openbaar Mi nisterie. De bestuurlijke aanzegging is waarschijnlijk niet meer nodig. AgroCare heeft gisteren alles op geruimd en maatregelen geno men om ervoor te zorgen dat er geen afvalwater meer in de sloot terecht komt. Het proces-vebaal ligt bij het Openbaar Ministerie. KAPELLE - Bij een ongeval met een snorfiets is een 24-jari ge Goese gewond in Kapelle ge raakt. De vrouw reed op haar snorfiets over de Postweg en wilde haar capuchon van haar hoofd af doen. Daarbij verloor ze de macht over het stuur en sloeg over de kop. De vrouw is vermoedelijk enige tijd buiten bewustzijn geweest. Zij is met onbekend letsel over gebracht naar het ziekenhuis. zeeuwse almanak Altijd leuk natuurlijk, een neef die een kaartje stuurt om dat hij is verhuisd. Die Ter- neuzense oom en tante klom men daarom in de pen, om hem veel succes te wensen in zijn nieuwe woning. Maar die verhuisdatum, daar zaten ze niet helemaal lekker mee. „Het is toch geen 1 april-grap, hè?, schreven ze daarom op hel kaartje. Helemaal gerust waren ze er dus niet op, wat eens te meer bleek uit de adressering van de kaart. Hun gelukwensen waren voor alle zekerheid ver stuurd naar zijn oude adres.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57