Pas op, die blonde rijdt mee PZC Winnie moet Lollifanten en Woezels ontwijken Floddertje wordt nu eenmaal vaak heel erg smerig Wie is het vieste kind? Kylie Minogue drumt ook Extra concert Borsato Danny als stokstaartje zaterdag 16 april 2005 De Annie M.G. Schmidt-dag op 20 mei staat in het te ken van de smeerpoets Flodder tje, een van de vele creaties van de schrijfster. Ter gelegenheid daarvan is een fotowedstrijd uit geschreven: 'Wie is het vieste kind van Nederland?' Kinderen maken zich vaak onge looflijk vies. Maar lang niet al tijd gebeurt het expres. En als het al zo is, weet je toch wel met grote ogen vol onschuld je ouders ervan te overtuigen dat het echt, écht per ongeluk ging. Zo gaat het ook vaak bij Flod dertje en haar hondje Smeer- kees, niet de bekendste creaties van Annie M.G. Schmidt (20 mei 1911-21 mei 1995), maar wel twee van de leukste. Flod dertje staat centraal in zes ver halen, samen uitgegeven in een boek dat voor het eerst in 1973 verscheen. Afzonderlijk waren de verhalen al daarvóór te le zen, als reclamemateriaal voor een wasmiddelmerk. Floddertje is een klein meisje dat met haar ouders en hondje in feite een doodgewoon leven leidt. Goed, het bad in de badka mer is nogal groot, omdat Flod dertje nou eenmaal erg vaak ver schrikkelijk vies wordt en elke dag wel een keer in bad moet. Als ze een keer besluit om zelf een tafellaken vol jamvlekken in de badkuip schoon te wassen, om haar moeder te verrassen, staan er tien pakken waspoeder klaar in het badkamerkastje. Zo ongeveer het wekelijkse gebruik in het huis van Floddertje. Heel vaak kan Floddertje er zelf niets aan doen dat ze zo vies wordt. Als er op een dag visite wordt verwacht en moeder haar kind voor één keer vlekkeloos wil hebben, zegt haar moeder: „Ik weet dat het onmogelijk is om je meer dan een halfuur schoon te houden. En daarom sluit ik je op in je kamertje. Dat vind je zeker wel goed." Nee, na tuurlijk vindt Floddertje dat niet goed. Ze verveelt zich rot en als er dan buiten een schilder bezig blijkt te zijn en er een lad der klaar staat voor een snelle ontsnapping, dan maak je daar toch zeker gebruik van? Flodder tje in ieder geval wel. En dan kan zij er niets aan doen dat haar hondje Smeerkees zo hard spartelt in haar armen dat de pot blauwe verf van de schilder naar beneden valt en Floddertje helemaal blauw wordt. Als de schilder dan ziet wat er is ge beurd, schrikt hij zo erg, dat hij ook de pot rode verf uit zijn han den laat vallen. Daarna is Flod dertje helemaal paars. En zeg nou eerlijk, dat is toch niet haar schuld? Hanneke van den Berg Floddertje illustratie Fiep Westendorp Al sinds jaar en dag is er op 20 mei, de geboortedag van de schrijfster, een Annie M.G. Schmidt-dag. Dit jaar heeft uit geverij Querido besloten om op die dag Floddertje centraal te stellen. Ze doet dat via de wed strijd 'Wie is het vieste kind van Nederland?' En hoe kom je er achter wie dat is? Via een foto wedstrijd! Querido waagt alle ouders in Nederland om een fo to van hun kind in een zo vies mogelijke staat op te sturen (het kind mag het natuurlijk ook zelf doen) en daarbij in een kort briefje uit tê leggen hoe hij of zij in hemelsnaam zo vies is gewor den. De sluitingsdatum voor in schrijvingen is vrijdag 29 april. Op 2 mei worden de twaalf kan didaten bekendgemaakt op Z@ppelin, in KidsWeek Junior en op de website www.flodder- tje.nl. De foto's kunnen worden ge stuurd naar: Uitgeverij Querido- Kind, Postbus 3879,1001 AR Amsterdam. Kylie Minogue heeft een nieuw talent ontdekt. Ze neemt tegenwoordig niet alleen de microfoon in handen, maar ook een paar drumstokjes. En met succes. De Australische hitkraker krijgt les van de drummer die haar op het drumstel begeleidde tijdens haar vrijwel afgeronde Show girl tour. En volgens omstan ders doet ze het niet slecht op de trommels. Ook haar nieuwe ge liefde Olivier Martinez is onder de indruk, meldt de Britse site Mykindaplace.com. Maar hij juicht haar dan ook in alles toe. Het is niet duidelijk of Kylie met deze vondst ook echt een nieuwe carrièrestap voor ogen heeft, als drummer. Wel zal haar imago mogelijk verande ren, van showgirl tot rockchick. De tour Showgirl is volgens de zangeres in ieder geval verleden tijd. „Een grootste-hits-show als deze vergt flink wat energie van het publiek. Dat kan ik niet van hen blijven vragen. Ik zie mezelf een tour als deze voorlo pig niet herhalen." Britta Schoe: „Mountainbiken is vooral ook technisch rijden." foto Ruben Oreel Haar eerste echte wed strijd kan Britta Schoe (12) uit Vrouwenpol der zich nog perfect herinne ren. „Dat was in de heuvels van de Belgische Ardennen, in Houffalize om precies te zijn. Ik reed als zevenjarige beginneling achter de meu te aan naar de op één na laatste plaats. Niet zo gek, als je weet, dat ik toen am per een jaartje op de fiets zat. Ik had toentertijd to taal geen ervaring", lacht ze. „Kwam daar terecht tus sen allemaal jongens en kon niet eens fatsoenlijk met de versnellingen overweg. Ja, alle begin is moeilijk, maar goed, van elke wedstrijd leer je wat:" Het schakelen is voor Britta - lid van de Goese moun tainbikeclub X-treme - tegen woordig geen enkel probleem meer. De 21 versnellingen be speelt ze als de snaren van een gitaar. „Niet dat je ze allemaal gebruikt, zeker niet. Ja, voor de grap gooi ik hem tijdens een trai ningsrondje met m'n pa wel eens in het hoogste verzet. Moet je niet te lang doen, want dan blaas je de benen op." Vader Leo is haar coach en trai ner. „Hij heeft zelf jarenlang ge fietst, dus kent het klappen van de zweep. Hij maakt voor mij de trainingschema's, zodat ik pre cies weet hoe lang en hoe vaak ik op de fiets zit. Meestal rijden we een kilometer of vijftig. Twee uurtjes over Walcheren, langs de duinen van Domburg richting Zoutelande en met een grote lus terug naar Vrouwen polder. Bij tegenwind lekker in het wiel van pa, kan hij het tem po maken." De training op de weg is puur voor de conditie. Voor de techni sche training worden de duinpa den bij de Banjaard opgezocht. „Hellinkjes trekken en veel tem powisselingen. Mountainbiken is vooral ook technisch rijden: je moet totale controle hebben over je mountainbike. Boven dien moet je niét bang zijn. Bij het afdalen van een steile hel ling kijk je recht de diepte in. Wie bang is, maakt dan fouten. Heb je kans dat je achterwiel eerder beneden is dan je voor wiel, als je snapt wat ik bedoel." Bij de wedstrijden komen jam mer genoeg maar weinig meiden aan de start. „Dat betekent dat je altijd meerijdt in een veld met jongens. Geen probleem, maar bij de uitslag is er geen apart klassement voor de meisjes. De enige uitdaging die ik heb, is zo veel mogelijk jongens eraf te rij den. Bij het Nederlands kam pioenschap in 2004 was ik in Zoetermeer het beste meisje, maar dat telt eigenlijk niet echt." Toch was 2004 voor Britta een topjaar. In Hulst reed het talent uit Vrouwenpolder naar de we reldtitel. „Ik stónd wel op het podium, kreeg wel bloemen, maar geen regenboogtrui. Kijk, dat vind ik dan weer zo'n teken, dat meisjes niet echt meetellen in deze sport." Bij de gemeente Veere telt Brit ta in ieder geval wel mee. „Werd afgelopen voorjaar gehuldigd als jeugdsporter van het jaar. Kreeg mooie bokaal, bloemen en een handdoek. Nooit ver keerd, cadeautjes in natura. Ge lukkig heb ik ook een aantal sponsors, anders wordt het wel een dure hobby." De komende weken rijdt Britta veel wedstrijden tijdens de zoge naamde Dikke Bandenraces. „Van die rondjes rond de kerk, weet je wel. Ik reed vorig jaar altijd bij de eerste drie. Gingen de jongens elkaar vooraf waar schuwen: 'Uitkijken, die blonde rijdt weer mee.' Vind ik wel la chen." Benen in de olie Met de benen in de olie - 'is voor het opwarmen van de spieren' - draait Britta dagelijks haar rondjes over de Walcherse dre ven. „In juli moet de topvorm er zijn. Ik rijd dan in Zoetermeer weer mee bij het Nederlands kampioenschap mountainbiken. Daar wil dit blondje echt eens een keertje officieel als kam pioen van meisjes én jongens ge huldigd gaan worden. Dat zou wel tof zijn." Hans Segboer Vlinders vangen, honingpot ten verzamelen, koekjes vangen, een bezem lenen, een brug repareren en niet te verge ten: Lollif anten en Woezels ont wijken. Kortom: het bekende Disney-beertje vermaakt zich weer volop in Winnie de Poeh en het knaagje in zijn maagje. Het spel begint met Winnie de Poeh die om zijn honger - het 'knaagje in zijn maagje' - te ver drijven, gaat proberen de span nende avonturen met zijn vrien den Iejoor, Roe, Teigetje en Knorretje opnieuw te beleven. Poeh bladert door zijn verjaar dagsplakboek en poogt zich alle verjaardagen te herinneren. Het spel bestaat uit vijf verschil lende niveaus, die zich wel alle maal in dezelfde omgeving - het Honderd Bunder Bos - afspelen. Prettig herkenbaar voor de spe lers, alleen moet je op elk ni veau weer door een ander hek, over een bruggetje of weer ande re opdrachten uitvoeren. Ook be vat het spel vijf soorten miniga mes, die je ook met z'n tweeën kunt spelen. Koekjes uit een kist schoppen en opeten, vlin ders vangen of al slalommend tussen de Lollifanten en Woe zels door koekjes verzamelen. Het spel is bedoeld voor kinde ren vanaf een jaar of vier, door alle ingesproken instructies kun nen de spelers er ook zonder leesvaardigheid een eind mee ko men. Ook de bediening kan wei nig problemen opleveren, aange zien je maar een paar knoppen op je controller nodig hebt om te kunnen spelen. Spanning Het enige wat voor een beetje spanning zorgt en de jonge tes ter in huis aanvankelijk de stui pen op het lijf joeg, zijn de klieri- ge Lollifanten en Woezels die Winnie proberen te pakken. Hou ze van het lijf door ballon nen te laten knappen of lelijke gezichten te trekken, want als ze je pakken moet je dit spelon- derdeel opnieuw spelen. Nog geen man overboord dus. Winnie de Poeh en het knaagje in zijn maagje is een leuk spel in de vertrouwde, goed afgewerkte Disney-look, met zich koddig voortbewegende hoofdperso nen. Het enige nadeel van het spelen van het spel op een Nin tendo Gamecube, wat ook bij an dere spellen voorkomt, is dat het met regelmaat wordt onder broken om op te slaan of nieuwe mappen te openen. Jan van den Oord Winnie de Poeh en het knaagje in zijn maagje: Gemaakt door Phoenix Interactive/Disney, uit gebracht door Ubisoft. Getest op Nintendo Gamecube, ook be schikbaar voor PlayStation II en Gameboy Advance. Leeftijds grens: vanaf vier jaar. Prijs: €29,99. Op www.ubisoft.nl vind je meer informatie. Beeld van het spel Winnie de Poeh en het knaagje in zijn maagje. Stripmuseum zoekt fans van Suske en Wiske Nederlandse fans van Marco Borsato moeten het bij on ze zuiderburen gaan zoeken. Want Borsato treedt dit jaar niet op in eigen land, maar staat vanaf 13 mei wel voor dertien concerten ir. het Antwerpse Sportpaleis. Hij wordt dan bege leid door het 45 man sterke Sym- fonica orkest met strijkers, hoornblazers en paukenisten. Voor het dertiende, extra con cert op 4 juni zijn nog kaarten beschikbaar. Danny de Munk is vanaf vol gende maand te zien als stokstaartje in de musical The Lion King. Hij deelt de rol van Timon, het stokstaartje, met Mare Lauwrys. Samen met het wrattenzwijn Pumbaa (Marcel Jonker) ontfermt Timon zich over het leeuwenwelpje Simba. The Lion King is al vanaf april vorig jaar te zien in het Circus theater in Scheveningen. Wie weet in welke Bel gische stad het Willy Van- dersteen-wandelpad ligt of wan neer de Fameuze Fanclub werd opgericht, maakt kans om uitge nodigd te worden voor de ope ning van de tentoonstelling zes tig jaar Suske en Wiske, die op 27 april in Het Nederlands Strip museum Groningen van start gaat. Het museum is op zoek naar de twee meest ultieme Sus ke en Wiske-fans in twee catego rieën: jonger en ouder dan twaalf jaar. Tot vrijdag 22 april kunnen fans zich kwalificeren voor de finale, waaraan in beide leeftijdsgroe pen drie deelnemers zullen mee doen. Op de site www.stripmu- seumgroningen.nl moeten eerst vijf vragen goed worden beant woord en ook wordt in de voor rondes gevraagd naar de motiva tie om een grote Suske en Wis- ke-fan te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46