PZC Tv kijken over het internet Een magisch digestiefje Gesprek in woord en beeld W17 gd Mobieltje Afvalbakje Lego Casio's zaterdag 16 april 2005 Televisie kijken over in ternet komt met rasse schreden dichterbij. Chello biedt zijn abonnees per 1 mei een downloadsnelheid van 20 megabits per secon de en gaat buiten het eigen kabelgebied adsl aanbie den. De concurrentie onder inter netaanbieders is fel. De af gelopen weken werd vooral ge adverteerd met hogere down loadsnelheden, gratis virus- en spambescherming en als extra- tje gratis door heel Nederland over internet telefoneren. Kabel bedrijf UPC doet er een schepje bovenop. Door het per 1 mei - te beginnen in Utrecht - aan te bie den Chello Extreme-abonne- ment. Nu nog speciaal bedoeld voor internet 'die-hards', ook al wegens de prijs: 79,95 per maand. Het is voor UPC echter een tech nisch opstapje. Na de zomer gaat het kabelbedrijf immers al le 2,3 miljoen kabeltelevisie abonnees een gratis decoder aan bieden voor digitale televisie. Voor Chello-abonnees kost digi taal tv-kijken dan maar 4,95 extra. Handig en vrijwel noodzakelijk, voor wie een plat led- of plasma scherm heeft of wil aanschaffen. De voordelen van digitale televi sie zijn een betere beeldkwali teit, een groter programma-aan bod en een aantal interactieve mogelijkheden, zoals stemmen tijdens programma's. UPC on- Proefopstelling van NEC met hdtv. derhandelt op dit moment met de Publieke Omroep, RTL en SBS over de ontwikkeling van nieuwe digitale zenders en pro gramma's. Die digitale tv gaat nu nog over een apart kabelkanaal, met een decoder. Binnen enkele jaren zullen echter alle televisiekana len digitaal over internet wor den aangeboden. Via de tech niek van streaming video. De kij ker bekijkt het opgeslagen pro gramma vanaf een server bij de aanbieder. Of bekijkt het op de eigen hard-discrecorder opgeno men programma. Uitzendtijden worden veel minder van belang. Je kijkt wanneer het jou uit komt. Daarvoor is die extreme snelheid van 20 Mbps eigenlijk nog wat krap. Een 30 of liever nog 50 megabits per seconde maakt het.mogelijk meerdere ka nalen in huis te bekijken. En de meeste mensen hebben toch meerdere tv's in huis. En ver geet niet dat hoge definitie-tv er aan zit te komen: hdtv. Bij 100 Mbps is het ook mogelijk in an derhalve minuut een complete dvd op internet te bestellen en te bekijken. Glasvezel En met die snelheid doet inter- netprovider Unet proeven in Al- mere. Met glasvezel. Want hoe snel het oude koperdraadje ook is geworden, Unet gelooft er niet in dat haar streefsnelheid van 1000 megabits per seconde (1 Gb/s) ooit door koperdraad kan worden gehaald. Fiber-to-the-home noemen ze dat in Almere. Want waar Chel lo het laatste stukje, van de al verglaasde eigen wijkcentrale naar de woning van de klant, nog gebruik zal moeten maken van het stukje koperdraad van de eigen coax-kabel of van KPN, legt Unet in Almere glas vezel aan tot in de meterkast van de abonnee. Unet zet dan ook vol in op triple play, inter net, telefonie en radio/tv via A©A©n en dezelfde aanbieder. Een extreme snelheid over ka bel of adsl, en dan? UPC gokt op digitaal televisie kijken. Maar ook op pay per view, het los be stellen van een videoprogram ma of het acht-uurjournaal, als je dat gemist zou hebben. Beper kingen? Jazeker, de consumente nelektronica, de huidige tv's, hard-discrecorders en decoders bij de mensen thuis. Die zijn maar voor een klein deel ge schikt voor snelle digitale sig naalverwerking en opslag. UPC en collega-internetaanbieders kunnen dus wel een hoop mooie digitale producten willen en kunnen aanbieden, de consu ment zal ook moeten willen in vesteren in een nieuwe digitale tv en aanverwante zaken. Draadloos Het Japanse NEC heeft een proef met het draadloos verstu ren van hdtv-signalen succesvol afgerond. De nieuwe draadloze techniek verstuurt 1 gigabit per seconde, genoeg voor ongecom primeerde hdtv. Dankzij de techniek vervalt de noodzaak voor een kabelaanslui ting of een satellietschotel. Hdtv-toestellen kunnen met de ontvanger worden uitgerust en zouden in dat geval alleen nog een stroomkabel nodig hebben. NEC zegt dat dé huidige draad loze oplossingen voortborduren op techniek bedoeld voor draad loze netwerken. De radioband van 2,4 (Wifi) en 5 GHz (voor foto GPD het relatief jonge Ultra Wide- Band) is drukbezet. Het is vol gens NEC ingewikkeld om sto ringsvrije apparatuur te ontwik kelen en daarom week het be drijf uit naar de 60 Gigahertz- band. De grote bandbreedte binnen de ze radioband betekent dat inge wikkelde datacompressie op het hdtv-signaal achterwege kan blijven. Wel heeft NEC een op lossing moeten zoeken voor blok kades binnenshuis. Mensen en muren kunnen het signaal sto ren. NEC loste dit op door een tweede ontvangstmodule. Het signaal wordt dubbel verstuurd, licht verschoven in tijd en fre quentie. Wanneer het signaal onderbro ken wordt, kan het hdtv-beeld met informatie uit de andere ontvanger alsnog worden samen gesteld. Peter Otte Welkom bij de nieuwe Bpkijk de nieuwe mogelijkheden: ji -é n Op de Cebit in Hannover maakte Logitech het al be kend: MSN Messenger zou met geluid uitkomen. En nu is het zo ver. MSN Messenger 7.0 is gra tis te downloaden. Eigenlijk kon het altijd al, beeld en geluid samen gebruiken in MSN Messenger. De knop zat er voor, ook in eerdere versies. Al leen liep de boel vaak vast, om dat de computers bij Logitech, die het beeld verzorgden, het extra geluid nog niet aankon den. Logitech heeft de afgelo pen maanden de servers opge waardeerd en garandeert nu een vlekkeloos werkend beeld en ge luid. Tegelijkertijd. Een echt vi- deogesprek. We namen natuurlijk de proef op de som. De familie in Frank rijk werd meteen verzocht ver sie 7 te installeren. In no time waren we met het videogesprek online. Prima geluid en geen ver traging, zoals met internetge- sprekken soms gebeurt. En het beeld was scherp. Hoewel dat natuurlijk ook afhangt van wel ke camera je aan beide zijden ge bruikt. Het beeld kan schermvul- lend worden gezet, ook op een plasma-tv van een meter diago naal... als je de pc aan die plas ma aansluit tenminste. Naast videogesprekken kun je met Messenger ook gewoon tele foongesprekken over internet voeren: VoIP. Via de boxen of een koptelefoon en een micro foon. Net als met Skype. Micro soft zag dat Skype erg populair werd en wilde zelf ook een deel van de koek meepikken. Het re clamefilmpje van zeven secon den dat Microsoft aan adverteer ders wil gaan verkopen bij het starten van elk videogesprek, is nieuw en kan vrij storend wor den. Webcam Als je contacten hebt die een lap top of handcomputer (pda) met Windows Mobile hebben, kun je ze via Messenger ook onderweg bereiken, ook met geluid. Een gratis telefoongesprek dus. En als ze een webcam hebben en bij toekomstige units-telefoons met camera en draaiend onder Win- Online met het videogesprek. dows Mobile kun je je kennis on derweg zelfs zien. En de derde functionaliteit is sms. Al je con- msn Messenger MSN Messenger Ti|js voor het eerste gebruik van MSN Messenger. 1. Voeg Ie contactieni toe foto GPD tacten zonder pda maar met een mobieltje kun je straks, tegen betaling, een sms sturen. Ook MSN Spaces is sinds deze week in de definitieve versie te gebruiken Sinds de lancering van de bètaversie van Spaces, eind 2004, zijn er wereldwijd ruim 4,5 miljoen Spaces aange maakt. MSN Spaces is een soort online plak- en dagboek, waar mensen gemakkelijk hun we- blogs, fotoalbums, lijsten met favoriete muziek en nog veel meer kunnen plaatsen. Toegan kelijk voor iedereen of alleen de contactpersonen. Het aantal con tactpersonen in de contactlijst is trouwens verhoogd van 150 naar 300. Peter Otte Informatiemessenger.msn.com spaces.msn.com koken met Puck Kerkhoven Honderden weckpotten en sierflessen met limoncello in het labora toriumwinkeltje van Antichi Sapori in Amalfi. foto Karei de Vos Madre mia, ze weten wel wat eten is in Campania, de streek rond Napels. De koks zijn er gul, de porties enorm en de gangen talrijk. We hebben echt geprobeerd ons in te hou den, maar tijdens ons bezoek moest de broek toch regelmatig op de smulstand. Gek genoeg hebben we er achteraf totaal geen last van gehad. Misschien komt het door dat 'magische' drankje waarmee ze elk Campa- nisch maal ritueel afsluiten: li moncello. Zoals ze in Noord-Italië een grappa drinken na de maaltijd, nemen ze in het zuiden een klein glaasje limoncello als digestief. Dit gele citroenlikeurtje schijnt de spijsvertering te bevorderen. Waar of niet, ook hier geldt 'helpt het niet, is het toch lek ker'. Hoewel lekker? Je moet ervan houden. Wie een zoet drankje verwacht, omdat het een likeur is, komt bedrogen uit. Daarvoor bevat het te weinig suiker. Zuur is het ook niet, want er komt geen druppel citroensap aan te ken om verse limonade mee te maken, of een lekkere frisse ci troentaart, waarvan ik binnen kort het recept zal geven. LIMONCELLO (Italiaanse citroenlikeur): Ingrediënten." 1 liter pure alco hol of eau de vie; 600 gram sui ker; 4 kilo citroenen. Bereiding: Boen de citroenen, liefst geurige Italiaanse met een dikke schil, schoon onder stro mend water en schil ze dun. Doe de alcohol in een schone weck fles, voeg de gele schillen toe. Zet koel en donker weg. Voeg na een week de suiker toe en laat minstens 2 weken trekken. Af en toe voorzichtig omschudden. Schenk de likeur, voor je hem wil drinken, in een schone fles en zet die een dag in de koelkast of een paar uur in de vriezer, want voor limoncello geldt: hoe kouder hoe lekkerder. Drink de likeur als digestief, na de maaltijd. Presentatie-tip: Vries ook de glaasjes in, zodat ze een mooi rijplaagje krijgen. pas, alleen de aromatische schil. Toch smaakt het heerlijk fris, zeker als je het ijs- en ijskoud drinkt op een zwoele zomera vond. Maar wees gewaar schuwd, er zijn ook limoncel- lo-haters. Ik heb al eens de ver gelijking horen trekken met wc-eend. Wie ooit de spectaculaire kust weg heeft gereden van Salerno naar Amalfi begrijpt onmiddel lijk waarom de citroen hier zo'n belangrijke rol krijgt toege- met z'n dikke aromatische schil, leent zich bij uitstek voor de pro ductie van limoncello. In het beeldschone havenstadje Amalfi, dat in de zomer wordt overspoeld door toeristen, maar in het voorjaar heerlijk rustig is, bezoeken we het laboratorium annex winkeltje van Antichi Sa pori d'Amalfi (De ouderwetse smaken van Amalfi) waar inmid dels de vierde generatie zich be zig houdt met de productie en verkoop van limoncello. dicht. Schilderachtige vissers dorpjes kleven tegen de kliffen aan, die bijna loodrecht uit zee oprijzen. Daartussen liggen, kilometer na slingerende kilometer, citroen boomgaarden, die in terras- bouw tegen de bergen op zijn ge plant. Door het zonnige klimaat en de rijke grond groeien de ci troenen er als kool. We zagen exemplaren van het formaat for se grapefruit en groter. Dit type citroen, Sfusato Amalfitano, Van het recept maakt de eige naar gelukkig geen geheim, waardoor ik het ook weer kan doorvertellen (zie recept). Kunt u vast aan de slag, als u deze zo mer uw eigen citroenlikeur wilt schenken. De prijs voor citroe nen is nu lekker laag, want ze worden volop geoogst. Probeer wel citroenen te pakken te krij gen met een dikke schil, en snijd met een scherp mesje alleen het gele buitenste laagje eraf. De rest van de vrucht kimt u gebrui- Het is niet echt een verrassing: ouderen vinden mobieltjes maar niks. Ze zijn te ingewikkeld, de toetsen te klein en er zitten een hoop overbodige toeters en bel len op zoals sms. Dat hebben de ouderenbonden vastgesteld. Na een tijdje proefdraaien is mybell nu klaar om de markt te verove ren. Het apparaatje heeft maar drie grote gekleurde knoppen. Daaronder zitten twee eigen fa voriete telefoonnummers. Via de derde knop is de 24-uurs my- bell-centrale te bereiken. Die functioneert als een soort telefo niste. Zij beheert het Persoon lijk Telefoonboek van de beller. Die noemt de gewenste naam en de telefoniste zorgt voor de ver binding. De mybell-telefoon kost met een KPN-abonnement 17,50 euro per maand. Meer in formatie: www.mybell.nl Toen Philips losbarstte met zijn Senseo's, was Brabantia er als de kippen bij. De Brabanders kwamen meteen op de proppen met speciale voorraadbusjes voor de koffiepads in verschil lende smaken. Maar waar laten we de gebruikte koffiepads ver volgens? Ook daar is over nage dacht. Brabantia komt nu met een handig afvalbakje, dat mooi naast de Senseo past. Ook is het vaatwasserbestendig. De prijs: 8,50 euro. Dat Lego in de hoek zit waar de klappen vallen, is bekend. We reldwijd daalde de omzet van het Deense speelgoed in 2004 met zeven procent, onder meer door de dollarkoers. Goed nieuws uit Nederland: hier zijn de verkopen van Lego-spulle tjes gestegen. Vooral de traditionele produc ten als het piratenschip en het ridderkasteel doen het goed. Ook de nieuwe Ferrari-lijn scoort lekker. De terugkeer van Duplo heeft zijn vruchten ook afgeworpen. Lego kiest voor al ledaagse, herkenbare en voor kinderen relevante thema's, zo als de brandweerauto, de boer derij en het politiebureau. Extreem schok- en waterbesten dig en toch hip en trendy. Dat zijn de nieuwe Casio's. Ze kun nen vlot een val van tien meter of onderwaterduik van tweehon derd meter overleven, zoals de G-Shock, die is uitgerust met liefst vijf alarmen. De Baby-G mikt met onder meer lichtroze en nachtblauwe kleurtjes op vrouwen. In het inpandige ge heugen is plaats voor veertig in ternet- en emailadressen. Ver der zit op dit horloge de wereld tijd van dertig steden, een timer en een secure stopwatch. De prijs: 79 euro. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45