PZC Een extra bal gehakt in de huiskamer van Hulst De echte Margherita is uniek Badmode Foute bril Redactie bijlagen: 0113-315680 ^■fZCal'rtifl(®nZC nl postbus 31,4460 AA Goes ffeTMidden-lelland: 0113-315520; «-Vlaanderen; 0114-372770; (Snaai; 020-4562500. zaterdag 16 april 2005 Het opvallendste kenmerk van Gsus is originaliteit. Het ooit in Arnhem begonnen Nederlandse wereldmerk doet alles net iets anders dan de concurrenten. En dat valt op. Nu weer met de eerste collectie zonnebrillen, Gsuseye. Over-the-top, fout, humoris tisch, het zijn kreten die alle maal van toepassing zijn op de vette brillen van Gsus. Het komt door de combinatie van roestvrijstaal en kunststof, ge bruik van gouden schroefjes en de in de zeventiger jaren nog zeer modieuze 'dubbele neus brug'. En door de manier waar op Gsussindustries zijn produc ten presenteert natuurlijk, met modellen waarvan de onderste helft van het gezicht is afge dekt. Prijzen: van 79 tot 109 eu ro. Informatie: www.g-sus.nl of 020 -5095555. Nadat Miss Etam onlangs al be sloot het jonge ontwerpersduo Oscar Suleyman de opdracht te geven voor een nieuwe collectie, geven meer ketens nieuwe talen ten de ruimte. Lingeriegigant Hunkemöller heeft in zijn bad- kledinglijn een plaatsje inge ruimd voor beginnend ontwer per Kim Wormgoor. Zij ontving enkele maanden ge leden in Italië voor haar badcol- lectie de eerste prijs bij de Mit- telmoda Fashion Awards. Voor Hunkemöller ontwierp ze drie badpakken en twee bikini's. De lingerieketen omschrijft de badpakken als 'gewaagd', de bi kini's als 'opvallend'. Feit is dat ze in ieder geval afwijken van wat gebruikelijk is in de badpak- kenmode. De WoriA^ooif-èblïèctie is maar in een beperkt aantal zaken ver krijgbaar. Volgens Hunkemöller omdat de collectie nogal speci fiek is, en niet iedereen zal aan spreken. Informatie: www.hunkemoller.com. Zelden heb ik zo'n leuke eetgelegenheid getroffen als Brasserie Le Retour in ®tstwaar moeder van vijf kinderen Mieke ^gasten verwent. Mieke staat er op deze 'fênsdagavond alleen voor, dat wil zeggen ai Zowel achter de kachel staat als de BKten bedient. Ze ontvangt me met een vro- 1®'groet uit de keuken en laat me de keus: n tafeltje voor mij alleen of aanschuiven '1 twee heren aan de stamtafel. „Dan kun 1 noSeen beetje met hen praten." plaatste lijkt me plezierig. De heren zit- D wde bouw en zijn kind aan huis in Le z ,ourwaar ze een aantal malen per week dagschotel 6,50) nuttigen. Ze leggen regels van het huis uit: „Als je laat dat je het lekker vindt, krijg je een jr® bolletje ijs bij je toetje." O* disgenoten genieten zienderogen van maaltijd. De dagschotel bestaat uit een SOeP voorafals hoofdgerecht gekookte aardappelen met bloemkool en een forse bal gehakt en een puddinkje na. In het voorbij gaan nodigt de gastvrouw de twee stamgas ten uit om desgewenst een tweede gehakt bal te komen halen. Even later gaan ze met hun lege bord de keuken in om terug te ko men met een nieuwe portie aardappels en groenten plus gehaktbal. Later zal Mieke me uitleggen dat ze de dagschotel heeft 'uit gevonden' toen zij merkte dat daar behoefte aan was, met name bij alleenstaanden. Nu maken ook echtparen er gebruik van. Er is een kring van stamgasten ontstaan waar Mieke zelfs een keer of wat in het jaar mee uitgaat: „Pannenkoeken eten bij een colle ga, een puzzeltocht of met z'n allen naar de film. Op een gegeven moment zat hier een man van alles op te schrijven. De volgende dag kwam hij weer. Hij bleek het een leuke formule te vinden en hij heeft uiteindelijk in*rindhoven ook zoiets opgezet. Zo nu en daA belde hij om te wagen hoe ik bepaalde dingen deed. Ik ben een keer bij hem gaan kijken, het was echt een succes." Le Retour heeft als basis een Keuze-Menu van drie gangen voor€ 23. De gast kan kie zen uit zes voorgerechten inclusief verse dagsoep, zes hoofdgerechten en zes desserts De gerechten zijn ook afzonderlijk te bestel- AAN TAFEL Rien van Reems len. Daarnaast is er nog een aparte kaart met salades, scampies en suggesties. Een enorme keus dus en het ik vind het een enor me prestatie dat Mieke dat allemaal alleen d(£'t. Er zijn meerdere tafeltjes bezet en zij maakt met iedereen een praatje. Tussendoor weet ze ook nog voor een klant een loodgie ter en een electricien te regelen. „Je moet hier in het weekend komen, dan zit het bomvol. Zelfs boven, op de verdie ping, is dan alles bezet", hoor ik aan de stamtafel. De gerechten van Le Retour hebben stuk voor stuk iets extra's, iets persoonlijks mee gekregen van de kokkin. Een paar wil ik noemen: voorgerechten als lauwwarme gei tenkaas met honing en pijnboompitjes, toast champignon met witlof, ui en ananas, viskoekjes met komkommersalade en 'ver rassende' salade met peer, walnoten en kip filet, verder hoofdgerechten als: vegetari sche verrassing, kogelbiefstuk met een keus uit vijf sauzen, romig vispannetje met diver se soorten vis, entrecöte met jachtsaus, ge bakken zalmfilet met een zachte witte wijn-mosterdsaus en lamsbiefstuk met een saus van honing, mosterd en tijm. Tê^islotte de nagerechten: dame blanche, choc&lade mousse met vanillesaus en sinaasappelli keur, gebakken appeltjes met kaneelijs, fris se fruit kwarkmousse, roergebakken ananas met rum en huisgemaakte tiramisu. Bij de suggesties zie ik onder meer vissoep 5,70), tongfilet in roomsaus 15,90) en ossenhaas Stroganoff 15,90). Ik neem eerst een taartje van garnalen, krab en gerookte zalm uit het keuzemenu, een bord vol heerlijke verse garnaaltjes, echte krab en daar bovenop mooie gerookte zalm. Prima dressing bovendien. Als hoofdgerecht kies ik uit vier verschillen de scampi-bereidingen (ook als voorafje mo gelijk) de Scampies 'Vol Passie' 15,70). De grote gepelde garnalen baden in een heerlijke saus die ik tot de laatste druppel opsop met het stokbrood dat ik op mijn ver zoek heb gekregen in plaats van het regulie re stokbrood. Ook de rauwkost met lekkere dressing gaat helemaal op. Bij mijn toetje, een bord vol gebakken ana nas met rum krijg ik maar liefst drie bolle tjes boerenjongensijs. Vroeger was hier een toprestaurant, 't Vos- ke. dat zich niet handhaafde. Mieke wilde ook een topzaak, vandaar de naam Le Re tour. De Terugkeer. Voor mij heeft ze haar doel bereikt. „Ze noemen dit de Huiskamer van Hulst", verklaren de mannen van de stamtafel. Brasserie Le Retour Bierkaaistraat 8 4561 BC Hulst Tel/Fax: 0114-313444 Gesloten op dinsdag Keuken open van 10.00 tot 21.30 uur Geen creditcards Kinderen: kindermenuutje Vegetarisch: groentenburger, sei tan worst jes, ragout van seitan Rolstoel: geen problemen Roken: niet gescheiden Napels; drukke chaotische Zuid-Itali aanse havenstad onder de rook van de Vesuvius. Geboortestad van de pizza. De volkse snack die zelfs koningen beroerde, die de hele wereld veroverde. We gaan op culinaire bedevaart en eten een échte Marg- herita in één van de beste pizzeria's van de stad. nog zeker 30 mensen te wach ten. Schuin aan de overkant, bij Da Michelle, nog zo'n gerenom meerd adres, is de rij minstens zo lang. Geen twijfel mogelijk; de pizza is en blijft in al zijn een voud de culinaire trot swan Na pels. Zegetocht Iedere inwoner kan je vertellen over de zegetocht van de pizza. Die begint in de Romeinse tijd, als in deze .contreien al platte, ronde broodschijven worden ge geten, de'zogenaamde picea. In de woege middeleeuwen is clat verbasterd tot pizza. Het ver haal wil dat hongerige volks vrouwen, die hun broden komen bakken in de gemeenschappelij ke ovens, kleine stukjes overge bleven deeg op de hete ovenbo dem platdrukken en beleggen met wat voor handen is: groen ten en kruiden van de markt, stukjes kaas of ansjovis. Zo ontstaat deze prille vorm van fastfood. Bakkers nemen het idee over en specialiseren zich tot pizzabakker; pizzaiolo in het Napoletaans. Pizza is tot in de 19e eeuw echt volksvoedsel. Koning Ferdinand van Bourbon kan de heerlijke geuren niet weerstaan en gaat regelmatig gekleed als eenvoudi ge burger de nauwe straatjes van de stad in om pizza te eten. Zeer tot ongenoegen van zijn vrouw, die niets van die ordinai re hap moet hebben. Zijn opvol ger Ferdinand II trekt zich van status niets aan, laat een hout oven bij zijn paleis bouwen, neemt een pizzabakker in dienst en trakteert zijn aristocratische gasten regelmatig op de snack. Maar het meest dol zijn de Napo- letanen op de volgende koning, Umberto I, en vooral op zijn vrouw Margherita, met wie hij in 1889 de havenstad bezoekt. Zij wil de beroemde specialiteit graag proeven en pizzabakker Raffaele Esposito creëert exclu sief voor haar een pizza in de kleuren van de Italiaanse vlag, met rode tomaten, witte mozza rella en groene basilicum; de piz za Margherita, die tot op de dag van vandaag op de menukaart prijkt van iedere pizzeria. Dat de pizza ook buiten Napels een succes is geworden, danken we aan de duizenden emigranten die in begin 20ste eeuw de bitte re armoede van Zuid-Italië ont vluchten en naar de Verenigde Staten verhuizen. Ze nemen de pizza mee naar hun nieuwe va derland. Van daaruit verovert deze gezonde snelle hap de rest van de wereld. Plaatpizza Margherita (voor 4 personen) Wie de échte Napole- taanse pizza's wil bakken be gint de avond ervoor met het. ma ken van gistdeeg, en laat de bol len in alle rust rijzen. .Maakt zijn eigen pizzaiola-saus van zongerijpte tomaten en kruiden, werkt met dagverse mozzarella van buffelmelk en bakt zijn piz za's in een stenen, houtgestook te pizzaoven. Het kan ook sneller en eenvoudi ger. Deze plaatpizza Margherita staat binnen een uur op tafel. Kneed een soepele deegbal van 1 pak witbroodmix, 3 dl hand warm water en 2 eetlepels olijfo lie. Laat een half uur, afgedekt met een schone doek, rijzen op een warme, tochtvrije plek. Ver warm oven op 220 graden. Bodem: Verdeel deeg in tweeën. Druk met de hand plat op een rijkelijk met bloem bestrooid werkblad en rol dun uit met een bebloemde deegroller. Leg ze op 2 bakplaten (35 x 35cm). Smeer de randjes in met olijfolie. Topping: Verdeel 1 pakje Toma to fritto (tomatensaus) over de pizza's. Snijd 3 bollen mozzarel la in plakken en 2 rijpe tomaten in stukjes en verdeel over de piz za's. Leg er blaadjes verse basili cum tussen en bestrooi met 1 eet lepel Italiaanse kruiden, 2 eetle pels geraspte parmezaanse kaas en wat verse peper. Bakken: Bak de pizza's in 18 a 20 minu ten. Als de kaas belletjes vormt en de korst goudbruin kleurt, zijn de pizza's klaar. In een heteluchtoven bak je twee plaatpizza's tegelijk. In een gewone oven kan je ze beter na elkaar bakken, net onder het midden. Druppel voor het serveren nog wat mooie olijfolie over de piz za's en snijd aan tafel in punten. Geef er groene salade met toma ten bij. Puck Kerkhoven Restaurant Trianon bestaat sinds 1923. Een luidruchtige straat in Na pels, één uur 's middags. Op de stoep voor restaurant Trianon vormt zich een rij wach tenden. Zakenlieden met leren aktetasjes, families, verliefde stelletjes, studenten, toeristen, zelfs een cameraploeg uit Enge land staat er tussen. Allemaal komen ze voor hetzelfde: de be roemde Napoletaanse pizza. Die is hier zo bijzonder, dat ze er graag een uurtje wachten voor over hebben. Trianon bestaat sinds 1923, meldt het Jugendstil uithang bord met de weelderige dame aan de gevel. Het is misschien niet de oudste, maar volgens kenners wel al driekwart eeuw de beste pizzeria van Napels. Vanaf een krullerig balkonnetje op de eerste verdieping zien we de rij beneden snel groeien. Wij waren net op tijd om nog een ta feltje te bemachtigen. Pizza eten bij Trianon, dat is zoiets als het volbrengen van een culinaire pelgrimstocht. In Napels im mers werd de legendarische deegschijf met gesmolten kaas en tomatensaus uitgevonden en van hieruit veroverde hij de har ten van miljarden pizzaliefheb bers in alle uithoeken van de we reld. Bij Trianon serveren ze nog de Pizza verace (de échte, traditionele) Napoletana. We verwachten er veel van en worden niet teleurgesteld door de knedende, deegdraaiende piz zabakkers met hun witte, meel- bestoven onderarmen. De piz za's die zij uit de vuurspuwende muil van de betegelde hout ovens toveren zijn fan-tas- tisch! Een perfect luchtige goud bruine korst met grote geblaker de blazen, bubbelende kaas, in tense tomaten, heftige basili cum en een karakteristieke roke rige houtsmaak. Sublieme een voud. Prijzen De tafeltjes staan krap op el kaar en de ambiance is sober. Veel grofgeaderd marmer, dat wel, maar dat is in Italië doodge woon. Placemats en servetten zijn van papier en de karakteris tieke lokale rode wijn, Lacryma' Christi (tranen van Christus) van de hellingen van de Vesu vius, wordt geschonken in plas tic glazen. De prijzen liggen voor Nederlandse begrippen be lachelijk laag. Een simpele piz za Margherita kost hier 3,80 eu ro, de duurste 7,50 euro. Voor een halve liter wijn tellen we 4,50 euro neer. Ons geduld wordt op de proef gesteld, maar wij vermaken ons prima. Het is alsof je in een Itali aanse film verzeild bent ge raakt. Elke tafel speelt z'n eigen scène. Zo zit achter ons een ge distingeerde grootvader -glim mend gepoetste schoenen, De wereldberoemde pizza komt uit de houtoven. smaakvol pak, de grijze haren glad naar achteren- samen met twee brave kleinkinderen, een mooie dochter en een timide schoonzoon. Hij is duidelijk ge wend dat iedereen naar hem luistert en toont minder geduld dan wij. Caposcandeert hij ge biedend, elke keer als er een ober voorbij komt. De capo's doen net of ze hem niet horen. Als de bestelling eindelijk arri veert, zucht hij theatraal en be gint zijn pizza geconcentreerd in punten te snijden. We kijken de kunst van het piz za-eten af van deze ras-Napole- taan. Onze godfather neemt de brede rand tussen duim en wijs vinger, ondersteunt het dunne uiteinde met zijn vork en brengt hem.gracieus naar zijn mond. Als ik hem imiteer, glipt de slap pe punt van mijn vork en mist een klodder tomatensaus ternau wernood mijn witte truitje. De Engelse cameraploeg komt binnen, maar niemand verblikt of verbloost. Tafels worden aan elkaar geschoven, bestellingen opgenomen. Ze zijn wat ge wend, in de beroemdste pizzeria van Napels. Wij vertrekken vol daan, maar buiten staan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43