PZC svf 0 borstelen met water In het spoor van Bart Brentjens Ik en mijn fiets Fietsen Riverraften zaterdag 16 april 2005 W13 Stiermarken telt 2000 'pure mountainbike-kilome- mÊ Pgfi ters'. De vele verschillende routes zijn met bordjes aangegeven. Een bekende tocht voor de goed getrainde mountainbiker is de Alpentour Steiermark, die in totaal 1138 kilometers en zestien etappes telt. Ook de toerfietser kan alle kanten op in Stiermarken. Er zijn in totaal 3000 klassieke fietskilometers uitgezet, die voeren over 58 provinciale fietspaden. Een voorbeeld is de 340 km lange Murradweg. WV Steiermark, tel. 0043-316 40 03 12 (medewerkster Margot Bachbauer spreekt Neder lands), www.steiermark.com. ÊT>, m Riverraften of wildwater varen gebeurt niet op een vlot maar in een stevige rubberboot. Een variant is hy- drospeed, waarbij je alleen op een soort kunststof bord met hand vatten door het water gaat. Je draagt dan altijd een beschermend pak en zwemvliezen. Raften is voor bijna iedereen te doen, afhan kelijk van de bestemming en moei lijkheidsgraad van de rivier (1 tot en met 6). Bijna elke rivier met stroomversnel lingen is geschikt om te raften, te beginnen in de Ardennen. Populai re regio's zijn voorts de Franse, Zwitserse en Oostenrijkse Alpen, Pyreneeën maar ook IJsland, Span je, Italië, en verder weg diverse ri vieren in Zuid- en Noord-Amerika (Colorado) en Afrika (Zambezi, Breede Rivier). Wie ter plekke een excursie boekt gaat nagenoeg altijd in zee met er varen riverrafters die geen overbo dige risico's nemen. Let er op dat, ook in warme landen, altijd goede zwemvesten en helmen worden verstrekt. Als het koud is, is een wetsuit eveneens nodig. Meestal wordt in groepen, dus met enkele rubberboten, gevaren. Neem zelf zo weinig mogelijk mee aan boord. Een gsm meenemen is echt zinloos, die kun je toch niet opne men, en ook voor fotograferen is nauwelijks gelegenheid. Dikwijls maken de begeleiders kiekjes van elkanders gasten, of staat een me dewerker op een mooi punt langs de kant souvenirfoto's te schieten. Informeer voor vertrek naar de reisverzekering. Diverse verzeke ringsmaatschappijen verlangen een aanvullende verzekering voor bepaalde buitenactiviteiten. Echt gevaarlijke sporten, zoals bungee- jumpen, worden zeiden gedekt Stiermarken heeft als een van de weinige deelstaten in Oostenrijk nog weinig last van massatoerisme. In het gevarieerde gebied kan zowel de fanatieke moun tainbiker als de toerfietser alle kanten op. Een fiets tocht door het Untertal-Rohrmoos maakt duidelijk dat de regio inderdaad voor elk wat wils te bieden heeft. Alpengasthof Tetter is de uitvalsbasis voor onze kennismaking met dit prachtige dal, op enkele kilo meters van Schladming. Onder leiding van gids Got- ffied kiezen we voor de gemakkelijke routè. We fiet sen langs in bloemenpracht gehulde weilanden, langs en over beken en riviertje en raken onder de indruk van het 1050 meter boven de zeespiegel gelegen dal. Stiermarken deed nog niet te veel concessies aan het toerisme. Dat blijkt op onze rondgang door het vrij on gerepte Untertal, waarbij ook helpt dat dit dal niet wordt doorsneden door een brede autostraat. De blik op de Alpenreuzen rondom ons is overweldigend. Ver scheidende mountainbike-routes voeren er door heen, met verschillende moeilijkheidsgraden, zo erva ren we aan den lijve. 'Even doorbijten', roept onze gids als we aan een venijnige klim beginnen. Waarna hij er lachend aan toevoegt. 'Ihr musst den Schnapps verdienen...' Die smaakt dan ook opperbest als we on ze fiets enige tijd later weer tegen Alpenhof Tetter par keren. Echt mountainbiken doe je in de bergen. Foto OOSTENRIJK TOERISME De echte cracks strijken hier in juni neer. Dan komt de mondiale top van mountainbilcers in verband met een wereldbeker-wedstrijd weer enkele dagen naai Schladming in Stiermarken. Stiermarken, dat zich af ficheert als het 'groene hart' van Oostenrijk, is uiter mate trots op het binnenhalen van internationale we- reldbeker-wedstrij den. De regio laat niets aan het toeval over om haar visite kaartje af te geven. De Nederlandse Olympische win naar Bart Brentjens is door de organisatie aangetrok ken als adviseur. 'Hij helpt onder meer bij het uitzet ten van een aantrekkelijk parcours', zegt directeur Hermann Gruber van het toeristisch bureau van de streek Dachstein Tauem. De wereldbekerwedstrijden mountainbiken moeten uitgroeien tot de zomerse tegenhanger van de nacht slalom op de Schladminger Planai, waar elk jaar ski toppers als Bode Miller en Hermann Maier aan de start verschijnen. Het evenement heeft bijgedragen aan de bekendheid van Stiermarken als skigebied. 'We hopen dat de wereldcup-mountainbiken hetzelf de effect heeft op fietsliefhebbers', zegt Gruber. 'Niet alleen op de getrainde mountainbikers, maar vooral ook op toerfietsers.' BERT HELLEGERS Stiermarken telt verscheidende zogenaamde wandeldor pen. Van daaruit starten diverse wandeltochten. Route kaarten met informatie over onder meer de moeilijkheids graad en de tijdsduur zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke VW's. De wandeldorpen zijn Ramsau am Dachstein (info@ramsau.com). Schladming-Rohrmoos (info@schladminq-Rohrmoos.com). Haus-Aich-Gossen- berg (info@haus.at). Ausseerland-Salzkammergut (info@ausseerland.at). Mariazellerland (reqion-mh@utanet.at). Krakautal (tvb.krakauebene@murau.at). Muhlen am Zibitzkogel (tourismus@muehlen.at). Soboth an der Koralpe (info@soboth.at) en Rebenland Leutschach (info@rebenland.at). we wild tekeer gaat op het water. Het ijskoude water spat volop in het gezicht en van gecontroleerd peddelen is al lang geen sprake meer. Binnenboord blijven heeft nu de hoogste prioriteit. Na enige tijd kal meert de rivier en vloeit ook de spanning uit het lijf. Er is zowaar tijd om te genieten van de omgeving: zwarte hellingen met hier en daar een restje sneeuw, onderbroken door stukken gras waar kleine IJs landse paarden dartelen. Lang duurt dat niet, want de volgende stroomversnelling kondigt zich al met veel geraas aan en we zetten ons weer schrap voor een nieuwe worsteling. Na ongeveer tweederde van het traject, van afstand of tijd heb je op het water overigens totaal geen besef meer, stuurt de kapitein de boot naar een inham. We stappen ietwat beverig uit en schrikken als we warm water rond de enkels voelen. Terwijl de boot op de wal wordt ge trokken vertelt de bootsman dat zich in deze hoek van de rivier een heetwaterbron bevindt. Uit de grond borrelt naar zwavel ruikend ko kend water omhoog. Het is even schuifelend zoeken naar een plek waar koud en warm zich mengen tot een aangename temperatuur. De schoenen gaan uit en dankzij het warme water komt iedereen weer snel op temperatuur. De bootsman haalt een doos uit de boot en tovert enkele bekers en een potje ouderwetse cacaokorrels tevoor schijn. Hij schept wat cacao in de bekers en vult ze met rivierwater dat ongeveer zeventig graden is. Klaar is de cacaodrank! Na dit hartverwarmertje moet er nog een laatste stulc worden afge legd. Zoals vaak zit het venijn in de staart. Dachten we de wildwater- slag al aardig te pakken te hebben, op de bochten en hoogteverschil len die ons nog wachten hadden we niet gerekend. Met de nodige oh's en ah's, klamme handen en klotsende oksels bereiken we de eind streep, heelhuids, voltallig en een bijzondere ervaring rijker. Ria (51) en Tom Verschure (60 jaar), Rotterdam Type fietsers: 'Als het lekker weer is gaan we elk weekend fietsen. Zo'n vier keer per jaar gaan we op vakantie en dan nemen we onze fietsen mee.' Waarom fietsen? 'Een auto is een handicap. We willen wat aan onze con ditie doen en op de fiets kun je lekker de omgeving verkennen.' Favoriete gebied: Ria: 'We hebben de Donau-Radroute gedaan in Oosten rijk. Dat was hartstikke gaaf.' Tom: 'Ik fiets graag langs rivieren, want ik heb mijn hele leven gevaren.' Fietsdroom: 'We willen langs de Moezel gaan fietsen en nog een keer de Elfstedentocht met de fiets doen.' Tip: 'Je hebt niet direct een racefiets nodig om lekker te kunnen fietsen.' Hans Bolmers, 59 jaar, Enschede TwÊË Typè fietsen '^>i Ten paar keer in het jaar stap ik in de auto en rijd ik met de fiets achterop,een eind Duitsland in. Meestal naar een gedeelte waar het nog een beetje vlak is. Ik fiets het liefst over bospa den.' Waarom fietsen? 'Ik houd van de natuur; van bossen en heide velden ledereen kijkt me verbaasd aan als ik zeg dat ik zestig tot tachtig kilometer op een dag fiets. Zulke afstanden doe je niet meer op een huis-tuin-en-keu- kenfiets.' Favoriete gebied: 'België vond ik heel mooi. Ik heb rond Mechelen gefietst en daar be gint het net een beetje heuvelachtig te worden.' Fietsdroom: 'Ik heb geen speciale dromen.' Tip: 'In Kenia heb ik wel eens geprobeerd te fietsen, maar daar zijn ze niet gewend aan fietsers en het land is er ook niet op ingesteld. Dus lie ver niet doen.' Wie: iedereen, zelfs baby's in zitje Waar: overal. Gewoon fietsen in vlakkere landen zoals Nederland, Denemarken en Duitsland: moun tainbiken in bergachtige streken als Ardennen en Alpen Hoe: individueel of met een gids; via reisorganisatie (oa Eigen-Wijze Reizen, Aktiva Tours, Cycletours) Prijs: fietsen op zich is gratis; fietshuur circa 15 euro per dag: vier dagen mountainbiken in Zwitserland van hut naar hut 177 euro www.austria.info/nl Stiermarken wil zich meer profile ren als vakantiegebied voor fami lies. 'Daarom worden er in de zo mermaanden veel activiteiten geor ganiseerd voor kinderen. Zoals een dagje meelopen op een boer derij', zegt directeur Hermann Gu- bervan de regio Dachstein-Tauern. Euro Relais speelt daar op in. Deze internationale touroperator biedt sinds 1980 vakanties aan in karakte ristieke vakantiehuizen in vele Eu ropese landen. Euro Relais is druk doende het aanbod in Oostenrijk (vooral Stiermarken en Salzburger- land) uitte breiden, www.eurore- lais.com Algemene informatie: Oostenrijk Toerisme, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, tel. 020-468 47 93, iverraften is spanning en sensatie tot in de verste zenuwtoppen van je lijf. En wat zo eukis: je kunt het in veel landen doen, op tamme riviertjes of op woeste watermassa's. Maureen van den Wijngaart, N't, 31 jaar Metser: 'Mijn vriend en ik zijn en- Naste fietsers, maar niet overdre- L ^fanatiek. We gaan getraind op va- 0 ^en tent, in de tropen pak- f'Weactieve fietsers. Daarvoor gin- "6altijd op luxe vakantie, in een hotel een beetje niets ïre «voriete gebied: 'Schotland was een van de weinige plekken «erinhet echt zo uitzag als op de plaatjes: de verschillende tïn- 9foen,de paarse heide en de meren. Heel mooi en heel intoom: 'Op ons verlanglijstje staan nog veel landen. We kij- "t naar onze komende vakantie: fietsen in Pakistan. Verder r^weeen keer voor langere tijd weg.' P' «n uitgezette fietsroute in Nederland is vaak ook heel Noot.' Door ALICE PLEKKENPOL Jk ltijd heb ilc wildwatervaren geassocieerd met bloedhete berg- kloven en tropische jungles, maar dat blijkt een misvatting. 1 Aan de oever van een IJslandse rivier staan we te lclappertan- JL den van de kou, ondanks dikke neopreen-paklcen, zwemves ten, waterdichte schoenen en helmen. Ongetwijfeld speelt ook de spanning een beetje mee, want in het voorjaar, als het smelt water uit de bergen naar beneden komt, veranderen veel doorgaans redelijk kalme rivieren in woeste stromen met witte schuimkoppen. Een simpele nummer 2 blijkt tijdelijk een nummer 4, de op twee na pittigste categorie. Na uitleg over hoe we ons hoofd boven water moeten houden als we overboord slaan, waarom we in het water de benen naar voren moe ten steken ('je raakt zo een paar tanden kwijt'), hoe we drenkelingen weer in de boot moeten hijsen en meer van dat soort blij makende in formatie, gaat het dan gebeuren. Zes dappere roeiers per boot, een er varen bootsman voorin. Een voet wordt in een lus op de bodem ge haakt, het andere been gevouwen onder het zitvlak. We zitten op de rubberen rand en proberen zo het evenwicht te bewaren. Dat lukt in het begin nog wel, maar bij de eerste stroomversnellingen stuitert de boot over het water en wipje letterlijk op en neer op de rand. Iemand verliest de peddel, de bootsman vloekt binnensmonds en wijst op een reserve-exemplaar in de boot, dat echter onbereikbaar blijft zolang De hengelsportliefhebber kan in Stiermarken, met haar vele meren e'n snelstromende beken, zijn hart ophalen. Voor de meeste viswateren zijn aparte vergunningen no dig, zoals voor de rijk met forel gevulde Untertalbeek na bij Schladming. De prijs voor een dag (vlieg)vissen varieert van 22 tot 30 euro. Daarbij komt nog 2,30 euro voor een aparte licentie die vier weken geldig is. Het visseizoen loopt van half mei tot half septem ber. Ook bestaat de mogelijkheid een cursus vliegvissen te volgen. www.anqelsport-liubic.at. of http://www.tetter.com. Smeltwater uit de ber gen, »ils hier in Zwitserland, - net rivieren sneller t - stromen. - -A wosst/- 6SIMAGE.CH i3 bx Wie: iedereen Waar: veel plaatsen, o.a. Alpenlanden, Scandinavië, Afrika, Amerika, Australië Hoe: melden bij plaatselijke aanbieder of via reisorganisatie (o.a. Do it...Adventure, Labyrinth) Prijs: circa 35 euro \Joor halve dag paw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41