Eurodusnie blij met kritiek op subsidie Artilleristen voor het eerst in openbaar beëdigd Kabinet kan volgens Zalm niets doen aan topsalarissen 3 i lierenbeul ickent moord -ip zwerver laat borg bij ouw schepen Werknemers bezetten zorgkantoor Militairen slaags met politie Meer bellers naar misdaadlijn Inval in verkeerde woning Gemeente medeschuldig aan vuil Geen gratie bij jubileum Dertig arrestaties in Amsterdam Geweigerd KLM-toestel kon in Canada landen zaterdag 16 april 2005 Vandaag in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio. (S)JobTrack.nl pg£ - SCHEDE - De 49-jarige man i; twordt gezien als de 'dieren- tul van Twente', heeft bekend f «n zwerver te hebben ver- j oord. Verder heeft hij in 2002 I preker drie willekeurige voor- jgaugers in Enschede ingesto- »50-jarige zwerver bloedde in icacht van vrijdag 27 juni cp [erdag 28 juni 2003 dood in in slaapzak in het Volkspark iEnschede. Hij werd, zo blijkt iin zijn hals gestoken door de en die vorige week in zijn wo- w werd aangehouden op ver ding van een reeks wrede ^Mishandelingen, iihij het niet alleen voorzien iop dieren, blijkt uit de ande- bekentenissen die de 'beul e Twente' inmiddels heeft af- Egd. GPD Hoofdrolspeler <jjjS6-uitzending pleegt zelfmoord „-STERDAM - SBS6 betreurt a zeerste' de zelfmoord van „van de 'hoofdrolspelers' uit (1 programma over de Groning- k oosterpark "'ijk uit de serie aKobleennvijken. Het gaat om li-jarige man die gevangen pi in De Marwei in Leeuwar- den. eechtgenote van de man heeft zegddat zijn rol in de uitzen- „o belangrijk heeft bijgedra- B°bij zijn besluit tot suïcide. in woordvoerder van het Open- Sar Ministerie in Leeuwarden K[t de zelfmoord bevestigd. )e Rijksrecherche stelt er een 1 iderzoek naar in. In de wijk I if weigerden de buurtbewo- L rigisteravond commentaar, [nieuws van de zelfmoord is nl aangekomen bij het media- jnjf en de medewerkers aan programma. Maar de zender lt naar eer en geweten zorg- nldigen integer' te hebben ge- jndeld. De uitzending waarin Iman voorkwam, is uitgezon- aop31 maart en een week la- rherhaald. Delen eruit zijn op- Eomen in een slotaflevering e afgelopen donderdag werd ra [gezonden. ANP door Paul Koopman DEN HAAG - Gemeenten mo gen werklozen weren uit pro bleemwijken. Mensen die niet over een 'regulier inkomen uit werk' beschikken krijgen in de ze buurten geen huisvestingsver gunning, ook niet als de woning door een particulier wordt ver huurd. Een uitzondering wordt ge maakt voor studenten met stu diefinanciering en ouderen met aow of prepensioen. Dat staat in een wetsvoorstel dat het ministerie van Volkshuis vesting binnenkort naar de Tweede Kamer stuurt. Het kabinet gaf gisteren zijn fiat aan een hardere aanpak voor wij ken of buurten waar relatief veel kansarmen wonen. Met na me de gemeente Rotterdam vroeg om meer mogelijkheden om de verpaupering en verloede ring tegen te gaan. Op de selec tie van woningzoekenden in de particuliere sector hebben ge meenten nu nog amper grip. Positieve ballotage Volgens het concept-wetsvoor stel krijgen gemeenten straks ook de mogelijkheid om huishou dens met een bepaalde gezinssa menstelling, leeftijd of oplei dingsniveau bij voorrang in een probleembuurt te huisvesten. Buurten waar werklozen ge weerd worden en hoger opgelei den voorrang krijgen, moeten wel vooraf door de minister van Volkshuisvesting zijn erkend als probleembuurt. „Positieve bal lotage kan hier leiden tot een evenwichtiger bevolkingssamen stelling", schrijft minister Dek ker in een nog vertrouwelijk stuk. Voorwaarde voor de selectie van woningzoekenden is verder dat de gemeenten voor kansarmen elders in de stad of regio passen de huisvesting heeft. De maatre gel mag niet onbeperkt gelden; zodra de samenstelling van een buurt weer in orde is, mag geen onderscheid meer worden ge maakt naar inkomen of oplei dingsniveau. Overbewoning Tenslotte heeft het kabinet gis teren besloten om overbewo ning van panden actiever te gaan bestrijden. Gemeenten kunnen dergelijke panden straks ook sluiten en onteigenen met een beroep op de leefbaar heid van de buurt of met een ver wijzing naar mogelijk gevaar voor de veiligheid of volksge zondheid. Momenteel kunnen huisjesmelkers alleen worden aangepakt als er sprake is van drugspanden of illegale bewo ning. Wethouder Pastors van Rotter dam is zeer ingenomen met het kabinetsbesluit. „We kunnen nu echt aan de slag met het gezond- maken van delen van cle stad", liet hij weten. Rotterdam heeft al toestemming gekregen om in bepaalde buur ten op inkomen te selecteren. Daarbij zijn nu negenduizend woningen betrokken. GPD E.\ HAAG - De ministerraad gisteren akkoord gegaan met regeling waarbij de Staat lig kan staan bij de bouw van kepen. borgstelling moet het moge maken voor scheepswerven Nederland om bij een bank financiering te verkrijgen het bouwen van nieuwe kepen. Die financiering is nu wilijk rond te krijgen omdat anken om diverse redenen te- gkoudend zijn met het verle- nvan kredieten voor scheeps- «nv. De nieuwe regeling is van g op schepen met een itractwaarde tussen de 3 en 0miljoen euro. Jaarlijks kan iximaal een miljard euro aan ngworden afgegeven. ANP APELDOORN - Op paleis Het Loo in Apeldoorn vindt de beëdiging plaats van 21 mi litairen van het korps Rijdende Artillerie, bij het publiek beter bekend als de Gele Rij ders. Het was gisteren voor het eerst dat paleis Het Loo decor was voor deze ceremonie. De Koninklijke Landmacht wilde met deze openbare plechtigheid het publiek de kans ge ven dit eens van dichtbij mee te maken. foto Cees Baars/GPD door Wilfred Simons LEIDEN - Eurodusnie is blij met de boze reacties van de Ka merleden Van Baaien (VVD) en Van As (LPF) die zich ergeren aan een subsidie van 40.000 euro voor het voeren van een campag ne tegen de Europese Grondwet. Van Baaien noemt Eurodusnie een organisatie 'die met geweld Eurotoppen heeft verstoord'. Van xAs vindt dat 'slecht gedrag met de subsidieverlening wordt beloond'. „Laat ze liever in houdelijk op onze stellingname reageren, dan het over taartac ties te hebben", zegt Euro- dusnie-woordvoerder M. van Duin. „We zijn er tenminste in geslaagd om een levendig debat te krijgen over een verschrikke lijk saai onderwerp." De pijn over de subsidie zit niet toevallig bij WD en LPF. VVD-minister Zalm kreeg in 1999 een taart van Eurodusnie in het gezicht, LPF-topman Pim Fortuyn moest er in 2002 aan ge- (Advertentie) loven. Van Duin vindt die erger nis overdreven. „Wij zijn een ge weldloze, vredelievende organi satie." Hij gaat ervan uit dat de subsidie niet wordt terugge draaid. Het geld gebruikt Euro dusnie om op zaterdag 28 mei in Leiden een landelijke manifesta tie tegen de Europese Grondwet te houden. Daarnaast verspreidt het anarchistisch collectief 250.000 gratis ansichtkaarten en 30.000 programmaboekjes met kritiek op de Europese Grondwet. het aanvragen van subsidie wijkt Eurodusnie af van haar ei gen traditie om volstrekt onaf hankelijk te opereren. Toch'zijn de linkse actievoerders niet bang voor 'inkapseling', zoals ze het zelf noemen. Het Leidse collectief heeft zich er eerst van vergewist dat het zich niet 'voor een of ander over- heidskarretje laat spannen', voordat het subsidie aanvroeg. Veel actie- en protestgroepen, vooral op milieugebied, zijn door langdurige subsidieverle ning geëindigd als verlengstuk van de overheid, zegt woordvoer der Van Duin. De Tweede Kamer vindt dat het debat over Europa 'tot in de po riën van de samenleving wordt gevoerd en dat burgerinitatie- ven welkom zijn'. Daarmee kon Eurodusnie leven. GPD Zelfstandig ondernemer en niet tot uw 65ste tegen arbeidsongeschiktheid verzekerd? Tweehonderd werknemers hiel den het kantoor gisteren tot 18.00 uur bezet. Ze eisen het ver trek van Hooidonk en zijn rech terhand. Er heerst ontevredenheid over de sanering die het directieduo wil doorvoeren, meldde een woordvoerder van vakbond Ab- vakabo. De onderhandelingen tussen de bonden en de raad van toezicht zijn op niets uitgelo pen. Daarom gaan de acties maandag door. De directie wil de gisteren niet reageren. foto Björn Kiezenberg/GPD (Advertentie) TüEM IK. (JE. LêEIKPE. KEAfMÊ/vi v/VILüfc JE- sMAARi WAT CJK/WCJ MET ME WAAli HET BOS' WEERT - Een groep van zo'n veertig tot zestig militairen van de Koninklijke Militaire School in Weert is gisternacht massaal op de vuist gegaan met politic en marechaussee. Nadat een 33-jarige militair door de politie was gearresteerd en afgevoerd, eiste de groep militairen voor het politiebureau de onmiddellij ke vrijlating van hun collega. Om de orde te herstellen, riep de politie Limburg-Noord de hulp van een tiental agenten uit ande re regio's. Vier agenten, onder wie twee vrouwelijke dienders, werden door militairen gesla gen, zo liet een verontwaardigde burgemeester J. Niederer van Weert gisteren weten. „Ik heb begrepen dat ze lichte kwetsu ren hebben opgelopen." De poli tie en marechaussee zijn inmid dels een onderzoek begonnen en hebben een verdachte gearres teerd. Gistermiddag werd een 37-jarige man uit Weert aange houden. Hem wordt zware mis handeling ten laste gelegd. GPD Bedrijfsleven De Europese Unie is in de ogen van Eurosdusnie vooral een pro ject van het bedrijfsleven. Van Duin zegt dat Brussel gunstige handels-, vestigings- en investe- ringsvoorwaarden schept, maar het sociale beleid daaraan 'vol komen ondergeschikt' maakt. Als de Grondwet wordt aangeno men, wordt het kapitalisme 'als het ware in de uitgangspunten van de Unie gegraveerd'. Met BEEKBERGEN - Werknemers van Atlant Zorggroep in Beek bergen weigeren interim-direc teur Hooidonk (rechts) de toe gang tot het hoofdkantoor. DEN HAAG - De anonieme misdaadlijn Bel M. heeft in de eerste drie maanden van dit jaar 3000 telefonische tips doorgestuurd naar politie en andere opsporingsdiensten. Dat is een kwart meer dan in dezelfde periode vorig jaar. In totaal belden ruim vijftienduizend burgers dit jaar al naar de kliklijn (0800-7000). De helft van de tips heeft be trekking op drugshandel. Het aantal fraudemeldingen steeg met dertien procent. Dankzij het project Meld Mis daad Anoniem zijn dit jaar 148 mensen aangehouden. In totaal is van 107 zaken bekend dat zij mede dankzij de kliklijn zijn opgelost. GPD ROTTERDAM - Een arrestatieteam van de Rotterdamse politie is afgelopen maandag een verkeerde woning bin nengevallen in de wijk Spangen. De politie was op zoek naar verdachten van een schietpartij. Dat heeft een poli tiewoordvoerder gisteren gezegd. De woordvoerder kan zich voorstellen dat het gezin (va der, moeder en vier kinderen tussen 2 maanden en 15 jaar) is geschrokken van het binnenstormende arrestatie team. „We hebben onze verontschuldigingen aangebo den." Nadat de fout was gebleken heeft het arrestatie team een inval bij de buren gedaan. Daar hield de politie vier verdachten aan die in het bezit waren van drie vuur wapens. ANP DEN HAAG - Stichting Nederland Schoon wil de discus sie over de aanpak van zwerfafval verbreden, omdat zwerfvuil niet alleen door voorbijgangers veroorzaakt wordt. Dit bleek gisteren uit een onderzoek van de organi satie. Door het verkeerd inzamelen van huishoudelijk af val blijkt in 30 procent van de gevallen zwerfvuil te ont staan. Daarnaast blijft na het vegen van straten vaak nog de helft van het zwerfvuil achter. Nederland Schoon denkt dat een betere infrastructuur en optimalisering van de inzamel- en veegschema's van de gemeenten bijdragen aan een schonere omgeving. ANP DEN HAAG - De koningin zal bij haar 25-jarige ambtsju bileum dit jaar geen gratie verlenen aan gevangenen. Pre mier Balkenende heeft dat gisteren gezegd. „Gratie zit er niet in. Dat is ook al heel lang niet gebeurd." Ook een koninklijk pardon voor uitgeprocedeerde asiel zoekers is niet aan de orde bij het jubileum. Minister Don- ner van Justitie zei dat gisteren in Trouw. ANP AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft 32 perso nen gearresteerd en honderden boetes uitgedeeld bij een grootscheepse controle in de binnenstad. Tijdens de actie, die donderdag rond 15.00 uur begon en tot gisterochtend 4.00 uur duurde, zochten ongeveer driehonderd agenten naar criminelen, verkeersovertreders en mensen die nog een boete open hadden staan. Honderden voertuigen en bijna duizend personen werden tijdens de actie, die de naam Stadspoort droeg, gecontro leerd. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft nauwelijks mogelijkheden om topsalarissen en superbonussen aan te pakken. Dat schrijft mi nister Zalm van Financiën in een vertrouwelijk stuk. Zalm is negatief over de ideeën van minister De Geus (Sociale Zaken), die onder meer denkt aan een speciaal toptarief in de inkomstenbelasting en een be perking van de aftrekbaarheid van de pensioenpremies voor mensen met een zeer hoog inko men. Leden van het kabinet onderzoe ken op dit moment welke instru menten er zijn om exorbitante inkomensstijgingen in de (se- mi-)publieke sector tegen te gaan. Aanleiding hiervoor zijn berichten over de beloning van bestuursvoorzitters van energie bedrijven Nuon en Essent, die vorig jaar meer dan acht ton ver dienden. Minister De Geus roept de aandeelhouders van de energiebedrijven op actie te on dernemen tegen dergelijke sala rissen. In een brief aan De Geus schrijft Zalm dat de fiscale voor stellen slecht uitvoerbaar zijn en niet goed voor de economie. Een woordvoerder van Zalm voegt er aan toe: „Het zal vooral van de aandeelhouders van een onderneming moeten komen. Hun positie is wettelijk ver sterkt, die kunnen besluiten ne men over het beloningsbeleid." De Geus heeft al aangegeven de aandeelhouders eventueel nog meer middelen te geven om in te grijpen. .Het kabinet grijpt wel in bij in stellingen die mét overheidsgeld werken, zoals onderwijsinstellin gen en ziekenhuizen. Daar moe ten de individuele topsalarissen worden vermeld in het jaarver slag, als ze hoger zijn dan het mi nisterssalaris (110.000 euro bru to). Instellingen die geheel met overheidsgeld worden betaald zoals het Kadaster en het UWV, mogen de directeur in de toe komst niet meer dan het minis terssalaris betalen. Overigens werd gisteren bekend dat het salaris van Nuon-top- man Van Halderen is verlaagd. Hij gaat dit jaar circa 645.000 euro verdienen, 170.000 euro minder dan de 815.195 euro die hij in 2004 ontving. Dat staat in het jaarverslag 2004 van Nuon. Van Halderen's bruto jaarsala ris van 428.738 euro wordt be vroren 'indachtig het Sociaal Akkoord in het najaar van 2004'. Van Halderen krijgt over 2005 geen lange termijnbonus. De korte termijnbonus van 184.244 euro wordt met 35 pro cent gekort omdat Nuon er on voldoende in slaagt de klanten tevreden te houden. GPD pagina 15 CDA en PvdA eisen opheldering over salaris directie Delta van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het KLM-toestel dat vorige week onderweg naar Mexico niet over Amerikaans grondgebied mocht vliegen en daarop naar Nederland terug keerde, had in Canada kunnen landen. Dat heeft minister Donner van Justitie gisteren geschreven in antwoord op wagen van Kamer leden. KLM heeft altijd gezegd dat het toestel noodgedwongen naar Nederland is teruggekeerd. De Amerikanen weigerden de KL 685 de toegang tot hun lucht ruim, omdat twee passagiers aan boord op de Amerikaanse no-fly-list stonden. Op het mo ment vloog het vliegtuig, met 278 passagiers en vijftien paar den aan boord, in het Canadese luchtruim. Canada heeft inder daad een aantal luchthavens be schikbaar gesteld waar de Boeing 747 kon landen, stelt een woordvoerder van KLM. Maar er waren geen trappen beschik baar, zodat de passagiers het toestel niet konden verlaten. Bovendien konden de luchtha vens de vijftien paarden niet op vangen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3