Kunnen we nog hoger? PZC Wandelen Ik en mijn wandelschoenen Allemaal aan de GPS zaterdag 16 april 2005 W9 Kinderen willen in de bergen ook iets beleven en ontdekken. Door RONALD NAAR Op de kaart staat het aanlokkelijker ver meld dan het in werkelijkheid is: 'Fin dein, zwemmeer'. Eenmaal op 2000 meter hoogte oogt de groenblauwe plas water afschrikwekkend koud. Op de achter grond verrijzen diepgevroren gletsjerbergen als de Breithom en de Matterhom. Onderdompelen van de hand maakt al snel duidelijk datje beter je kleren kunt aanhouden. 'Mij niet gezien,' zegt Vic tor (12), mijn oudste zoon, dan ook als hij tot zijn kuiten in het water stapt. 'Het is ongelóóóóflijk koud!' Boris, de jongste (9), zag zich in gedachten al in het water plonzen. Maar als zijn grote broer al niet durft... Het was zo'n leuk idee: een wande ling uitstippelen die halverwege langs dit natuur lijke 'zwembad' zou leiden. Met de combinatie wandelen en zwemmen hoopte ik mijn kinderen te verleiden om letterlijk en figuurlijk wat hoger op te gaan. Maar nu is er aarzeling. 'Vaders moe ten altijd het goede voorbeeld geven', grijnst Tille- ke, mijn vrouw, dus ik trek mijn kleren uit en laat me voorovervallen in het meer. Het lijkt wel alsof ik in een bak ijswater val. 'Het valt wel mee', jok ik, waarna de kinderen toch de sprong wagen. We zijn op weg naar de Oberrothorn, een 3415 meter hoge top in de schaduw van de wereldbe roemde Matterhom. Een berg boven het Zwitser se Zermatt die via een wandelpad is te bereiken. Klauterwerk kom je onderweg niet tegen. Dat maakt de top uitermate geschikt om met kinde ren te 'beklimmen'. Eenmaal boven wachtje vol gens de lokale VW een uniek 360 graden panora ma op liefst 35 van de 48 vergletsjerde, zogenoem de 4000'ers in de Zwitserse Alpen. De 'beklim ming' van de uitzichtsberg Oberrothorn kent twee varianten: je kunt met de kabelbaan eerst naar de lagere Unterrothom (3100 meter) zweven en vervolgens de laatste paar honderd meter op ei gen kracht afleggen. Sportiever en vooral mooier is het om al bij Sunegga op 2300 meter hoogte uit te stappen en de resterende 1200 meter te voet te stijgen. Dat üjkt een fikse klim, maar halverwege passeer je een Hans-en-Grietje berghut op de Flu- halp waar je leunt overnachten. Behalve een adembenemend uitzicht vanaf de top is er onderweg naar de Oberrothorn voor de kinderen veel te beleven: stenen keilen over het rimpelloze water van een meer, dammetjes leg gen in een beek, of met een stuk touw en een klip- haalc kabelbaantjes bouwen. Ook is het altijd spannend als er iets te ontdekken valt: het 'spot ten' van een steenbok die langs een klif omhoog klautert, het zoeken van mooie stenen of minera len, of karakteristieke bergtoppen raden. Over de wandeling van Sunegga naar de Fluhalp doe je normaal een kleine twee uur, maar met kin deren erbij zijn we ruim vier uur onderweg. De zon staat dan ook al laag als we de berghut berei ken. Tegen zevenen sterft het laatste daglicht weg, de temperatuur daalt snel tot enkele graden boven het vriespunt. Buiten is het bitterkoud, maar binnen in de Stube is het gezellig. Steeds meer bergbeklimmers verzamelen zich in de ge lagkamer voor koffie, bier en sterke verhalen. De kinderen kijken hun ogen uit. Na de maaltijd gaan we naar ons slaapverblijf en kruipen we on der de kriebelige paardendekens. Na enig gegie chel wordt het snel stil. Berglucht maakt moe. De volgende ochtend zitten we voor zonsopgang aan het ontbijt. We zijn de derde shift. Om twee uur is de eerste groep bergbeklimmers al naar ho ge pieken als de Strahlhom of Rimpfischhom ver trokken; om vier uur ging een tweede lichting naar wat lagere pieken; het derde ontbijt is voor het handjevol bergwandelaars. De zon komt net achter de Monte Rosa op, als we over het brede bergpad aan de eigenlijke beklim ming van de Oberrothorn beginnen. Het licht is fel en scherp en de zonnebrillen moeten al op. Vanuit een weide klinkt een fel gefluit: een berg- marmot. Vanaf zo'n veertig meter afstand zien we het vette dier op zijn achterpoten een waar schuwingssignaal afgeven. 'Mensen in aantocht!' Iets hoger zien we twee gemzen wegflitsen. Met hun hoorntjes en twee witte vlekken op hun kont zijn de atletische dieren echte bergbeklimmers. Geen klif is te steil, geen grashelling te glad. Naarmate we hoger komen wordt het uitzicht steeds weidser. Eerst zien we alleen aan het uitein de van het dal de karakteristieke piramide van de Matterhom, maar geleidelijk komen ook andere bergen in beeld. Vergletsjerde toppen. Taarten van rots met stromen ijs als slagroom. Alphubel, Dent Blanche, Weisshom... We zijn nu ruim twee uur onderweg. Nieuwsgie rig naar het uitzicht vanaf de top stappen de jon gens stevig door. Even geen spelletjes meer, maar vooral de spanning wat ons achter de volgende bocht in het pad zal verrassen. Een kudde steen bokken vlucht weg. Het terrein wordt vlakker. Aan alle kanten verschijnen toppen. We merken nu ook het gebrek aan zuurstof in de lucht. We stoppen af en toe om uit te hijgen. En dan de top. Een klein kruis dat tussen de rot sen zit vastgeklemd. Overal om ons heen bergtop pen, een panorama van pieken waarvan je alleen maar leunt dromen. Ademloos gaan we op de door de zon verwarmde stenen zitten. Victor kijkt me stralend aan en vraagt: 'Kunnen we nog hoger wandelen?' Als je met kinderen in de bergen gaat wandelen, moet je erop letter dat ze goede schoenen dragen. Veel ouders laten hun kroost met sportschoenen of afgetrapte bergschoenen van een familielid wandelen. Dat kan niet alleen ge vaarlijk zijn, maar ook irritant om dat kinderen dan sneller natte voe ten krijgen, of erger: blaren. In de bergen worden afstanden niet in kilometers aangegeven, maar in uren en minuten. Dui zend meter lopen door de polder is nu eenmaal niet te vergelijken met duizend meter bergopwaarts wandelen. En langzaam stijgen over een 'vals plat' is weer heel iets anders dan via een steil serpentine- pad omhoog gaan. Deze 'tijdsafstanden' zijn over het algemeen pure looptijden, dus ex clusief rusten en problemen die je onderweg tegenkomt. Ze zijn ook gebaseerd op een sportieve wande laar die beheerst loopt. Het mag duidelijk zijn dat dit systeem niet werkt voor kinderen die onderweg graag even stoppen en met hun korte benen in een lager tempo lo pen dan volwassenen. Reken voor wandelen met kinderen circa vijftig procent extra tijd Deze wandeltijd kun je met de kaart in de hand ook zelf bij bena dering schatten. Een aardige richt lijn is dat je over een oneffen, maar niet te steil bergpad in een uur tijd zo'n vier tot vijf kilometer aflegt. Een andere vuistregel is dat een uur met al te stevig stijgen 300 a 400 meter hoogtewinst oplevert. Is de stijging echter steil, bijvoor beeld over een slingerpad tegen de berg op, dan kun je soms in een uur zo'n 400 500 meter hoogte winnen. Algemene informatie: Zwitserland Toerisme geeft diverse brochures uit over bergwandelen met kinde ren. Postbus 75387, 1070 AJ Am sterdam, tel. 00800-100 200 30, www.MySwitzerland.com ar kinderen is een wandeling van A naar B niet eenzelfde uitda- plsvoor de ouders, Kinderen willen ook spelen en spannen- ómgen ontdekken. Voor onze krant maakte Ronald Naar een Kijf van de leukste wandeltochten in de Zwitserse Alpen. Ètalzoeken in het Binntal (kanton Wallis) Velkkind vindt het niet leuk om op zoek te gaan naar de chat? En kristallen zijn schatten die kriskras in de natuur ver weid liggen. Dankzij zijn bijzondere ligging op de geologische rouwlijn tussen twee gesteenten is het kleine Binntal in het Zwitserse Oberwallis een paradijs voor kristalzoekers. André iorsatt is van beroep kristalzoeker in het dorpje Imfelden, In de per neemt hij1 gezinnen mee de bergen in om naar kristallen zoeken, soms op meerdaagse tochten. WréGorsatt, CH-3996 Binn-lmfeld, tel: 0041-79 436 65 77, www.binntal.ch ïRavensburger Spellenroute bij Grachen (kanton Wallis) HetWalliser bergdorpje Grachen is al een topper bij veel Neder- hrdsegezinnen. Het ligt op een zonnig bergterras tegenover fcwitteWeisshorn, de berg die onsterfelijk werd dankzij Jaap i&'Hasrs kinderboek 'Noodweer op de Weisshorn'. Bij de loka- feWV huur je een speciale spellenrugzak waarmee je de Ra- fênsburger Spellenroute wandelt. Onderweg stuit je op zo'n schthouten chalets waar je Memory of Reversi kunt spelen. Grachen Tourismus, tel 0041-27 955 60 60, www.qraechen.ch ennacht op de top van de Faulhorn (kanton Bern) Wat is er spannender dan op de top van een berg overnachten en'savonds het zonlicht zien weg te sterven op met gletsjers bedekte bergen? Deze unieke ervaring kun je betrekkelijk com fortabel ondergaan op de 2680 meter hoge Faulhorn, een top oaven het dorpje Grindelwald in het Zwitserse Berner Ober- fend. Vanaf kabelbaanstation First wandel je via een breed pad mzo'n tweeënhalf uur naar de top. Recht tegenover je zie je ®rde wereldberoemde Eiger-noordwand. De volgende och- '£nddaal je af aan de andere kant van de berg richting Bussalp, 'Ervandaan een postbus je weer terugbrengt naar Grindel- ted Vergeet met vooraf de overnachting te reserveren, feghotel Faulhorn, familie Garbani-Mangott, tel. 0041-33 853 u '3, www.arindelwald.ch 'teerenop Eggstöcke boven Braunwald (kanton Glarus) Wandelen is leuk, maar klauteren over rotsen is nog leuker. Spe- psal voor ouders die zelf geen bergbeklimmer zijn, hebben berggidsen in het autovrije dorpje Braunwald een aantal Kletter de op de Eggstöcke gebouwd. Dit zijn steile beklimmingen ^toegankelijk zijn gemaakt met ladders, rotspinnen en staal kabels zodat jong en oud ze kunnen beklimmen, ledereen wjpêiï helm en is via een lifeline verbonden met de staalka- '•Eriseen gemakkelijke route naar de 2310 meter hoge Lei- ©ggeneen iets moeilijkere naar de honderd meter hogere order Eggstock. Braunwald is een leuk dorp voor kinderen, teeen sprookjesroute en een kaasboerderij. Braunwald Tourismus, tel. 0041-55 653 65 65, ~tvw.braunwald.ch en www.klettersteiqe.ch. "telkijken bij Blockhaus Cluozza (kanton Graubünden) «bergachtige kanton Graubünden heeft een enorme schat ««woeste natuur met oerbossen en kuddes herten en steen- en. Het is ook het kanton waar films als Heidi zijn opgeno- Jd Het is het kanton van Zwitserlands enige Nationale Park. «Wen in dit woeste gebied ligt de houten Blockhaus Cluozza. j® hut wordt gastvrij beheerd door het echtpaar Dumeng en audia Duschletta dat niet te beroerd is om uit te leggen waar volgende ochtend oog in oog kan komen te staan met |nhert, een steenbok, een gems of een bergmarmot. tekhaus Cluozza, tel. 0041-81 856 16 89, ^Jatjonaloark.ch e vijf leukste wandeltochten Wie: iedereen; voor iets ruige(re) tochten is enige conditie nodig Waar: overal, van berg tot bos en van strand tot stad Hoe: individueel met routekaarten; ter plekke met een gids; via reisorganisatie (o.a. Sindbad, Eigen-Wijze Reizen, Aktiva Tours, SNP) Prijs: wandelen op zich is gratis vIZ. met kinderen wandelen naar een echte Zwitserse Alpentop Bergbeklimmer Ronald Naar kennen we vooral van klimtochten langs moeilijke jlpenwanden en tot op de hoogste jjmalaya-toppen. Maar hij is ook vader van twee zonen. Kort geleden beklom het gezin Naar hun eerste bergtop. Hoe je met kinderen op een leuke en veilige manier de Zwitserse bergen kunt «leven. ïgen en gletsjers zijn ook geschikt voor kinderen. Foto's ST/SWISSIMAGE.CH Algemene informatie over GPS: qps.paqi- na.nl: over apparatuur: www.qarmin.com: over routes: (wandelen) hikinq-site.nl/rou- tes.php: (varen) www.waypointsqps.nl: (fietsen) www.fietsen.123.nl/qpsfietsrou- tes.htm: (vakanties) www.cimar- ron.nl/frankriik/zomer/berqsport/frame- set-htm?GPS en www.mambo.nl/in- dex.php?m=reizen8treis=139. Charles Aerssens, Loon op Zand, 57 jaar Type wandelaar: 'Ik ben een midden- tot lange-af- standswandelaar die gek is op afwis selend landschap en verrassend ter rein voor meerdere dagen. Met na me België of Duitsland.' Waarom wandelen? 'De wereld gaat minder snel aan je voorbij dan met de auto of fiets. Ik wil de historische, cultuur historische achtergrond van het gebied weten. Volgens mijn vrouw zit ik langer achter de computer om voor te bereiden dan dat ik wandel.' Favoriete gebied: 'Zwitserland, waar ik bij nacht en ontij de bergen in ben geweest.' Wandeldroom: 'Groenland; heel uitgestrekt en het heeft al les; bergen, gletsjers en lange afstanden.' Tips: 'Informeer je goed over het gebied waar je gaat lopen. Zorg voor voldoende voedsel en regenkleding en ga nooit zonder kaart op pad.' Nel den Breejen, Rotterdam, 48 jaar Type wandelaar: 'Het liefst loop ik door de on gerepte natuur, geen geasfal teerde wegen of keurig aan gelegde paden.' Waarom wandelen? 'Ik woon in de stad, maar vind het lekker om in de na tuur te wandelen. Ik houd van de stilte en natuur, daar ben ik meer in balans met mezelf.' Favoriete gebied: 'Het mooiste is Ierland. Alsof ik thuis kom: dat kale, de misten de uitgestrektheid.' Wandeldroom: 'Ik wil graag nog op vakantie naar Schotland en Grie kenland, ik ben ook erg gek op eilanden.' Tip: 'Ik neem alleen het noodzakelijke mee. Dus geen boeken, die zijn veel te zwaar.' Simon Bakker, Vianen, 61 jaar Type wandelaar: 'Ik wandel alleen, mijn vrouw houdt er niet van. Ik loop veel lan geafstandspaden, alles op mijn rug. Wildkamperen vind ik het leukst.' Waarom wandelen? 'Tijdens het wandelen doe ik heel leuke contacten op. Iemand met een rugzak op komt over als een aardig mens. Alleen zie je ook veel meer; ik fotografeer en houd een dagboek bij.' Favoriete gebied: 'Ierland. Het is er lekker koud in de zo- mer. Met twintig kilo op je rug de berg op, is het in andere landen al snel bloedheet.' Wandeldroom: 'Ooit ben ik begonnen aan de reis naar Santiago de Com- postela, dat wil ik nog een keer afmaken. Het gaat me niet om de bedevaart maar om de wandeling.' Tip: 'Loop alleen. Als je alleen wandelt, ben je eigen baas. Je kunt neerploffen wanneer je wilt 'Iedereen kan overweg met een global po sitioning system (GPS)', dat belooft Paul van Ginneke van het bedrijf Sailtron, de grootste importeur van GPS-apparaten in Nederland. En met een GPS en een kaart kunnen routes worden uitgestippeld of worden gelopen, gefietst, gevaren of wat dan ook. De GPS als routeplanner, reis- maatje en reisleider. 'GPS is door de Amerikaanse landmacht ontwikkeld om met behulp van satellie ten een positie te bepalen. Door weergave van lengte- en breedtegraden laat het sys teem precies zien waar iemand zich op de aardbol bevindt.' Dat klinkt nog ingewik keld genoeg, maar sinds het vrijkomen van de GPS-techniek voor niet-militairen is er een hoop veranderd. Van Ginneke licht toe; 'Het enige dat je nodig hebt is een GPS-ontvanger. Deze staat in contact met minimaal een drietal satellieten en op die manier weetje waar je je bevindt. Voer je nu een punt in waar je naar toe wilt, dan vertelt een simpele GPS je door middel van een pijltje welke kant je op moet.' 'Dat is natuurlijk nog best ingewikkeld, want je wordt nu rechtstreeks naar dat punt gestuurd en hebt te maken met aller lei obstakels. Door een kaart op een wat luxere GPS te zetten kun je echter zien waar je je bevindt op die kaart, hoe je om geving eruit ziet en uiteraard welke kant je op moet. Precies hetzelfde als een navi gatiesysteem in de auto, maar nu dus ook als je fietst, skiet, vaart, wandelt of klimt.' De gedetailleerdheid van de kaart die je bij een GPS koopt bepaalt hoe gemakke lijk je ermee uit de voeten kunt. Voor een automobilist vol doet een kaart waar alle grote en kleinere we gen opstaan, maar voor een fietser is dat vaak te weinig. Deze wil per slot van rekening niet via de snel weg worden ge leid. Voor wande laars en fietsers zijn er daarom uitgebreide kaar ten waarop ook fiets- en wandel paden staan. De ze kaarten moet je apart kopen en je moet van tevo ren zeker weten dat je GPS ge schikt is voor een dergelijke kaart. Op een GPS met een uitgebreide kaart kan nu een route worden uitgestippeld. Dat kan op adres, maar ook door middel van waypoints. Waypoints zijn niets an ders dan van tevoren bepaalde coördina ten die je zelf kunt invoeren in je GPS. In de ANWB campinggids bijvoorbeeld staat bij iedere camping aangegeven wat de breedte- en lengtegraad is. Voer je deze in, dan zal het apparaat je automatisch naar de plek van bestemming kunnen lei den. Op internet zijn vele routes te down loaden waar je op basis van waypoints een route leunt volgen. KLAARTJE HISSINK Tips bij aankoop: Bedenk van tevoren waar je de GPS voor wilt gebruiken, dit bepaalt in hoge mate de keuze voor een bepaald model. Neem een waterdichte variant (bestand te gen regen en een onverwachte duik). Zorg voor een schokvaste GPS, hij moet on derweg tegen een stootje kunnen. Leen een GPS van iemand of volg een cursus, op die manier leer je alvast spelenderwijs met GPS omgaan. Een uitgebreide GPS met kaart is te koop voor een bedrag vanaf circa 300 euro. Een gedetail leerde topografische kaart is te koop vanaf cir ca 100 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37