PZC De kapel leverde twee appartementen op Tegels van koeienhuid voor wand en vloer ANTIEKHANDEL DE PAGTER Antiek Interieur De Mossele in Zierikzee tixtie bijlagen: 0113-315680 LiMdactie® pzc.nl *(ns 31,4460 AA Goes jKrffienS'and: 0113-315520; ELvmnderen: 0114-372770; lionaal: 020-4662500. terdag 16 april 2005 Een indrukwekkende collectie Herenstraat 9 Kaai 53 Segeerstraat 8 Veere Middelburg www.antiekhandeldepagter.nl Geen appartement is hetzelfde. Het is de vraag of er nog een stukje van het oorspronkelijke huis te vinden is in het hui dige appartementencomplex de Mossele in Zierikzee. Het ruim vierhonderd jaar oude gebouw is zo vaak en zo drastisch aange pakt, dat die kans klein is. Het voormalige katholieke verpleeghuis Corneliastichting, met kleuterschool en kapel, herbergt nu 46 huurappartementen. foto's Marijke Folkertsma appartementen op de begane grond aan de kant van het Ha venpark wonen. Alleen eindigt hun voordeur in een gangetje waar nooit meer een bed door heen kan. „Hier is een tussen- wandje gezet om de keuken te kunnen plaatsen", laat Annie zien. „Wat wij begrepen heb ben, waren onze woonkamer en keuken vroeger ziekenzaaltje en een soort dagverblijf. Onze slaapkamer en logeerkamer, aan de achterkant, waren de ver trekken van de pastoor." De woonkamer beslaat de voorkant van de voormalige huisnum mers 37 en 41. De tussenmuur is weggehaald, maar vanwege de draagconstructie staat midden in de kamer wel een stevige pi laar. De voordeur van nummer 37, van buiten nog zichtbaar, is grotendeels weggewerkt. Het bo venlicht - met een onderstebo ven geplaatste levensboom, is nog wel te zien. Om deze oude panden op gelijk niveau met de huurpanden te krijgen, ligt de vloer een stuk bo ven straatniveau en komt zelfs een eind boven de raamkozijnen uit. De oud-havenmeester praat dan ook over zijn 'gangboorden' waar de kleinkinderen vroeger in speelden. Het echtpaar is zeer tevreden met het appartement. Remmolt: „Veel inwoners van Zierikzee denken nog steeds dat hier alleen bejaarden wonen, maar de leeftijden lopen uiteen van 18 tot 98 jaar. Wie wil hier niet wonen? Alles is op loopafstand aanwezig. De plant soenendienst onderhoudt 'onze tuin'; namelijk het gras, de bloe men, planten en fontein van het Havenpark. Met twee slaapka mers is het appartement groot genoeg voor ons. En in de afge sloten binnentuin aan de achter kant kunnen de kleinkinderen veilig spelen." Inge Heuff De levensboom in het bovenlicht van de voordeur. De Mossele, vanaf het pand met de levensboom in de voordeur tot het poortje (rechts). Jan van Oosten, projectopzich ter bij woningbouwcorpora tie Zeeuwland, destijds Beter Wonen genoemd, kan zich de laatste verbouwing, vijftien jaar geleden, aan het Havenpark in hartje Zierikzee goed herinne ren. „Het pand heeft een flinke tijd leeggestaan. Maar heel veel mensen hadden nog sleutels van de verschillende toegangsdeu- ren. Het is wel gebeurd dat wij door het geboliw liepen en er in een van trappenhuizen wat naar beneden kwam doordat iemand er iets aan het slopen was." Het voormalige verpleeghuis be staat uit verschillende panden die in de loop van de tijd bij el kaar getrokken zijn tot een ge bouw. Het huis de Mossele was van oorsprong een zestiende- eeuwse patriciërswoning. De deftige families en burgemees ters die er woonden, boden in de loop der tijd onderdak aan on der meer Karei V, Willem van Oranje en de Spaanse veldheer Christofore de Mondragon. In het begin van de negentiende eeuw werd het pand een loge ment en ruim vijftig jaar later een hotel. Verpleeghuis In 1877 werd de Mossele in ge bruik genomen door Stichting Sint Cornelia Liefdeshuis. Deze stichting was in het leven geroe pen dankzij een legaat van Cor nelia Schillemans, die in het pand de Drie Koningen, schuin tegenover de Mossele woonde. Zij bet het rooms-katholieke ar menbestuur in Zierikzee vol doende geld na om het gebouw aan te kopen en er een kapel, zie kenzaal, verpleeghuis voor oude lieden en bewaarschooltje te stichten. In 1942 werd het pand omgebouwd tot ziekeninrich- ting om in 1968 weer herbouwd te worden tot verpleeghuis Cor neliastichting. Een van de apartementen op de begane grond met verhoogde vloer. Grote hal met trappenhuis in hef voormalige verpleeghuis. Inmiddels bestond het verpleeg huis uit meer gebouwen dan het oorspronkelijke pand de Mosse le. Aan de rechterkant waren de huizen tot en met het poortje over de Mosselstraat er bijge- kocht. Aan de andere kant liep het verpleeghuis door tot de dok terswoning aan het Havenpark 35. Waarschijnlijk zijn de laat ste twee herenhuizen, nummer 37 en 41, in uiterlijk het meest oorspronkelijk. Het pand er naast is van veel jongere datum. Voordat dit deel bij het verpleeg huis getrokken werd, stonden hier lage huizen met winkeltjes die voor de uitbreiding van het verpleeghuis gesloopt zijn. Het is een heel gepuzzel geweest om in al die verschillende pan den appartementen kwijt te kun nen. Geen appartement is dan ook hetzelfde. Vrijwel alle ruim te is gebruikt. Zo leverde de ka pel twee appartementen op. Ook in de souterrains, waar vroeger de werkvertrekken als linnenka mer, washok, keuken en stook ruimte waren, zijn appartemen ten gekomen. Toen Van Oosten die voor het eerst zag, betwijfel de hij of er ooit iemand zou kun nen en willen wonen. „De stook ruimte leek wel een machineka mer en in de voormalige keuken hing een jaren oude etensgeur. Maar we hebben alles goed kun nen opknappen en ook die ap partementen zijn altijd ver huurd." „Alle panden waren eer der al op gelijk niveau ge bracht", vervolgt Van Oosten. „Alleen was er geen ruimte recht. Aan de hand van plus/minus maten is de nieuwe indeling ingetekend en uitge voerd. Voor de bepaling van de huurprijs moest echter ieder ver trek met de hand opgemeten worden. Nu gaat dat veel snel ler, destijds zijn we daar dagen mee bezig geweest." Veel appar tementen hebben verlaagde pla fonds gekregen om alle leidin gen, draagconstrueties en isola tie weg te werken. „De isolatie van de verdiepingen met beton- vloeren was niet zo'n probleem, maar voor de vertrekken met houten vloeren hebben we spe ciale geluidsisolatie aange bracht." Nonnencelletjes Er werd veel gesloopt en doorge broken. Onder de kap aan het Havenpark bleken allemaal heel kleine kamertjes - Van Oosten spreekt over nonnencelletjes - te zitten die gesloopt zijn. Ook de kleuterschool, aan de achter kant in de Hoge Molenstraat, ging tegen de vlakte. Daar is een nieuw gebouw neergezet met twaalf appartementen. Van Oos ten: „Van de Welstandscommis sie moest er destijds een hoge schuine kap op zonder ramen; doodzonde. In die ruimte zou je zonder meer twee woningen, penthouses, kunnen bouwen." Er is meer ruimte die niet ge bruikt wordt. De twee entrees aan het Havenpark zijn heel roy aal en hebben, net als het trap penhuis, nog iets weg van een ziekenhuis. Ook heeft een aan tal appartementen een heel bre de gang en brede voordeuren die er aan herinneren dat er vroeger bedden doorheen wer den gereden. Zo ook bij Annie en Remmolt Visscher die in een van de vier pis eigenlijk vreemd. Al ver voor het van de jaartelling legden onze ^deren huiden op de grond als vloerbe- ~?'Di|huiden zijn nog altijd geliefd, •-^n vloerbedekking was er nog niet. j-ijtwel. Blackstone Leather brengt iflaivorip- iaar lprWon vlnprtponk nn de Nederlandse markt. Het bedrijf beperkt zich niet tot de vloer. De tegels kunnen ook op de wand bevestigd worden. „Dat het ei genlijk de oudst bekende vloerbedekking is, maakt dit product zo bijzonder", zegt eige naar Yvar Monasch. Blackstone Leather mag dan pas sinds kort opereren op de Ne derlandse en Europese markt, in Canada zijn de lederen tegels al vanaf 1991 verkrijg baar. Het idee is afkomstig van Stephen Man- chee, die in de buurt van Toronto letterlijk opgroeide tussen het leer, omdat zijn vader medio jaren zestig eigenaar werd van een leerlooierij. Eind jaren tachtig deed hij deze van de hand, maar de oude school waarin de looierij gevestigd was, bleef in de fami- ljp.nnt is nil rlo nitvnlhasis van Rlarkc Leather. De lederen tegels zijn gemaakt van koeienhuid. „Daarvoor gebruiken we het stuk van de rug tot de buik", legt Monasch uit. Volgens hem passen schoenmakers dit leer ook toe voor de productie van schoenzo len. Het uiterlijk is daarvoor niet echt van belang, maar juist omdat iedere huid anders oogt, heeft iedere tegel een eigen 'tekening'. Het is deze unieke en natuurlijke uitstraling waardoor het product volgens Monasch op valt. Het materiaal draagt bovendien bij tot de warmte in het interieur. „Leer is weliswaar kouder dan wol of katoen, maar warmer dan steen of hout." Met dat laatste materi aal deelt het een opvallende eigenschap: het ruikt aangenaam. „Aan liefhebbers van leer hn.'f tp Hit rirnrlnrl nipt uit IpIpoüpti "Hp overeenkomst met katoenen of wollen vloer bedekking is dan weer dat leer een geluid dempende werking heeft. De reacties op het product zijn positief. Vooral interieurarchitecten zijn volgens Mo nasch enthousiast. De particulier heeft nog niet echt kennis kunnen maken met de lede ren tegels, met name omdat ze niet zomaar in de winkel te koop zijn. „We zoeken nog naar een geschikt netwerk." Onderhoud Is het niet een heel bewerkelijk product? Dat valt wel mee, zegt Monasch. „Net als schoenen moet je de vloertegels regelmatig 'poetsen'. Als de vloer één a twee keer per jaar in de was wordt gezet, droogt het leer nipl uit. Hpf Hntfpliilrs nnHprhnnrl is jpröp- lijkbaar met dat van andere vloerbedek king: regelmatig stofzuigen en eventuele vlekken met water afnemen. De wandtegels vergen minder onderhoud: regelmatig afstof fen en één keer per jaar in de was zetten. Goedkoop zijn de lederen tegels overigens niet, maar dat is volgens Monasch inherent aan het materiaal. Worden de tegels ver- lijmd, dan kosten ze 440 euro per vierkante meter. Maar Blackstone Leather biedt nog een andere, bijzondere optie. Met het zoge naamde magnetische plaatsingsysteem kun nen de tegels vervangen en eventueel ver huisd worden. Daarbij is het leer voorzien van een metalen rug dat aan een metalen on dergrond kan kleven. Een vierkante meter kost dan 670 euro. De tegels zijn verkrijg- standaardkleuren en zestien standaardma- ten. De tegels zijn toepasbaar in combinatie met vloerverwarming. Paul Geerts Informatie: www.blackstockleather.com of nAQQ^Q9nR4l7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29