>zc 7 P5I- i - i - Het gaat ook heel vaak goed 22 Een modekoning jubileert 23 Discussieer nooit met een peuter 26 Steeds minder handje-contantje -• A - 3 -'7 -i: 'I I pterdag 16 april 2005 foto's Lex de Meester )e Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) meldde onlangs dat in tachtig ocent van de verpleeghuizen zorgwekken- toestanden heersen. Bewoners worden stgebonden, ze worden niet op tijd naar wc gebracht, ze hebben doorligwonden, orden te weinig gewassen of krijgen onvol- tënde eten of vocht. Verpleeghuis Ter Ree- wil laten zien dat het niet overal kom- t en kwel is in de zorg en nodigde de IC uit voor enkele bezoeken. „Maar nie- andin Den Haag moet het in zijn hoofd ilenom nog eens te bezuinigen", zegt Jan Graaf, directeur van zorgcentrum Ter ede in Vlissingen. „Want dan krijgen we !l problemen." o(89) heeft in de rats gezeten over Eugenie (92 Eu- II §fflie Bonfrère was ziek, hoestte vreselijk en lag "fin bed. „Ik dacht dat ze dood zou gaan. Elke told, vier weken achter elkaar, stond ik op met $ï- Maar kijk, ze lacht gelukkig weer. Ze is zo t Jo Hamelink - zeg maar Jo'tje - en Eugenie Bon- Kzijn huisgenoten. „We zijn een soort familie", genzeen ze wonen in huisje 15. Es)e nummer 15 maakt deel uit van het zorgcom- 5 voor senioren van Ter Reede in Vlissingen. De ta 100 dementerende bewoners van de psycho-geri- rische afdeling hebben een eigen opgang en zij de- ®met zessen of zevenen een appartement. De rode aadvoor de hulpverlening in dit verpleeghuis is einschaligheid. „Als ze bezoek krijgen, wordt er gebeld en bepalen de bewoners of zij zin hebben «bezoek. Wij zijn gast in hun huisje", zegt Peter Boe- poofd verzorging van het verpleeghuis. Als gevolg 11311 recente publicaties over slechte zorg voor bewo- jsvan verpleeghuizen moesten ziekenverzorgers ^regelmatig verdedigen. „Dat is vervelend; je ™ter chagrijnig van. Bovendien is het onterecht", Evelien, medewerkster leefmilieu van huisje ^ner 15. „Volgens mij gaat het ook vaak heel •HLzoals hier in Ter Reede, maar daar hoor je veel wenugmensen over", zegt ze. twee jaar geleden werd De Poort bij Der Boede udekerke gesloten en verhuisde het verpleeg- asnaareen nieuw gebouw aan de Koudekerkse- iPvondellaan in Vlissingen. De grote slaapzalen en ^schappelijke ruimten van De Poort werden puüd voor kleinschalig wonen bij Ter Reede. De Huisje nummer 15; van links naar rechts: mevrouw Bonfrère, mevrouw Hamelink en mevrouw Flips Huisje nummer 15, Ter Reede, Vlissingen ftik *s ver(fwenen en de huisjes hebben een ei- pieuken, televisie en zithoek. De bewoners kun- 1ach in hun eigen slaapkamer terugtrekken. 0neel werd omgeschoold voor de kleinschalige SP*buiskamerniveau. „De spannendste - en We in bet begin van de verhuizing meege- zegt Jan de Graaf, directeur van Ter Reede. „Het was een grote omschakeling. Je kunt wel willen om op een andere manier zorg te bieden, maar dan moet dat ook lukken. We wisten toen nog niet of deze manier van hulpverlening ook de juiste was. Er wa ren nog geen resultaten bekend over kleinschalige ver zorging." Ook vroeg De Graaf zich toen nog af of kleinschalig heid financieel goed te regelen was. „Ik hoop niet dat iemand het in Den Haag in zijn hoofd haalt, om nog meer te bezuinigen in de zorg. Want dan is het heel moeilijk om een goed niveau van (para) medische be geleiding te garanderen", zegt hij„We hebben geld kunnen besparen door geen receptionist aan te trek ken en we hebben ook geen gaarkeuken geïnstalleerd. Het geld dat we overhielden hebben we voor perso neel gebruikt. Door een andere manier van organise ren hebben we meer handen aan het bed gekregen." Met gezinnetje spelen alleen ben je er niet, zegt De Graaf. „Ik wil ook geen romantisch beeld schet sen."In het klassieke verpleeghuis konden zieke mede werkers gemakkelijk vervangen worden. Maar nu zijn medewerkers verantwoordelijk voor een huis. „De bewoners verwachten dat je er morgen weer bent." Peter Boeije onderstreept die opvatting. „Kleinscha ligheid is kwetsbaar. Als het ziekteverzuim onder per soneel hoog zou zijn, dan hebben we een probleem. Het geld zou snel op zijn als we veel medewerkers moeten vervangen. Gelukkig is het ziekteverzuim laag." Een van de ziekenverzorgsters, Airien, vertelt dat ze heeft moeten wennen aan de kleinschalige manier van verzorgen. „We wisten twee jaar geleden niet zo goed wat we konden verwachten", zegt ze. „Ik denk nu dat de kwaliteit van leven voor de ouderen hier be ter geregeld is." Aan haar eerste jaren als ziekenverzorgster van - toen nog - De Poort bewaart ze goede herinneringen. „Het kon toen niet op. We werkten met veel perso neelsleden en er kon gemakkelijk geschoven worden. Maar toen begonnen de bezuinigingen in de zorg en werd er beknibbeld op de financiën. Er kon steeds minder. De sfeer werd er niet beter op." Ze is nu gewend aan het werk in huisje nummer 15. „We hoeven niet zo nodig allerlei activiteiten voor de bewoners te organiseren. De dagelijkse dingen zijn de activiteiten. De een schilt aardappelen, dopt boon tjes, een ander helpt met het vouwen van de was." De ziekenverzorgster voelt zich betrokken bij de groep. „Als je weet dat iemand op je wacht, ga je snel ler naar je werk. Ik meld me niet ziek als ik een lichte verkoudheid heb", zegt Airien. Mevrouw Hamelink lacht. Ze zou niet weg willen uit Ter Reede. „Ik ben dol op de verzorgers. Met Evelien (medewerkster leefmilieu) ga ik bijna elke ochtend naai- het winkeltje om boodschappen te doen. Van avond hebben we als toetje vla met een kleurtje én chocoladevla." Het eten en het bereiden van de maal tijden is de bindende factor in de verzorging. In huis je 15 wordt 's middags brood gegeten. „Zoals vroeger thuis. Ik moet aan mijn lijn denken", zegt mevrouw Hamelink. „Ik ook een beetje", merkt kamergenote mevrouw Flips op. „Maar het is zo gezellig om samen te eten. Alles smaakt me hier goed." „Dementie is en blijft een nare ziekte", zegt verpleeg huisarts Philip Nieuwenhuize. „Maar ik heb wel de indruk dat de meesten gelukkiger zijn dan in de oude situatie.Dat is moeilijk hard te maken en te onderbou wen", beseft hij. „Maar ik moet minder vaak behande len voor griepachtige verschijnselen. Dat is ook de in druk van mijn collega in Simnia (zorgcentrum in Domburg) waar ook op een kleinschalige manier wordt gewerkt." Een keer in de twee weken controleren de arts en een wondverpleegkundige alle bewoners van Ter Reede op eventuele doorligwonden. In december werden bij twaalf patiënten dergelijke wonden geconstateerd. Bij vier van hen was sprake van roodheid. „Dat is fa se één. Fase twee is ernstiger en dan spreken we van blaarvorming. Die gradatie kwam voor bij zeven per sonen. In fase drie troffen we één bewoner aan en in fase vier - dan spreken we van weefselversterving - viel geen bewoner. We werken aan een score van nul procent, maar dat valt niet mee." De verpleeghuizen werken aan een regionale registra tie van doorligwonden. „Het is een belangrijke indica tie of de zorg goed geregeld is." Ter Reede komt met nog meer cijfers. De gemiddelde leeftijd van een ver pleeghuisbewoner in Ter Reede is 83,9, landelijk 81,5 jaar. De arts ziet voordelen van kleinschaligheid. Perso neel is in deze situatie goed te instrueren. „Ze zitten dicht op de groep en kunnen sneller reageren op de bijzonderheden van een patiënt. Onrust, zwaarmoe digheid, agressie worden sneller onderkend." Verontwaardigd Uit het onderzoek van de Inspectie van de Gezond heidszorg kwam ook nog naar voren dat er veel incon- tinentiemateriaal wordt gedragen door bewoners, van verpleeginstellingen. Medewerkers zouden dat materiaal verstrekken omdat er te weinig tijd is om de bewoners naar het toilet te begeleiden. Het leverde verontwaardigde reacties op bij leden van de Tweede Kamer. Directeur De Graaf meldt dat het verbruik van incontinentiemateriaal sinds de ingebruikname van het verpleeghuis met 32 procent is gedaald. In huisje 15 wordt de was gestreken. Ziekenverzorg ster Airien krijgt hulp van mevrouw Bonfrère, Flips en Hamelink. De muziek klinkt en er wordt geneu ried. „Hij zingt zo mooi, die zanger André Hazes, die net is overleden", zegt Jo Hamelink. „We hebben nog naar zijn begrafenis gekeken. Hij was mijn favoriet. Mevrouw Bonfrère houdt er niet zo van. Zij wil vaak zingen over Limburg; wie schön ons Limburg is. Ach, we lachen ook heel wat af", zegt ze. Edith Ramakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21