Klassieker in de schaduw Nederlandse clubs scoren het best De meest individuele sport die er is PZC Zegedroom aan diggelen Inter zes duels zonder publiek Zwarte handel in WK-tickets toks op le bank lij RBC 19 aspers furieus ran start op !K over band losales kan rest eizoen vergeten Feyenoord en Ajax kunnen seizoen niet meer redden Mathijsen lang uit de roulatie Petacchi weer rapste in Aragon PSV'er Park nog steeds duizelig Clijsters en Henin mijden Fed Cup Audina zakt weg uit toptien Roda weer twee punten rijker zaterdag 16 april 2005 gis van half jaar tegen Aalbers «onzejjortredacfe iriHEM - De officier van justi- J,leefl twaalf maanden gevan- wsslraf. waarvan zes maan- t voorwaardelijk, geëist te- «Karel Aalbers, De oud-voor- Lrtan Vitesse wordt beschul- van valsheid in geschrifte [belastingfraude. L advocaten van Aalbers be latten vrijspraak voor hun Pt _jj het einde van de tweede teesdag voor de rechtsbank in „hem hoorde Aalbers de eis het Openbaar Ministerie tofdschuddend aan. Op de tri- me barstte zijn vrouw in tra- ffl uit. ïatuurlijk ben ik geschrokken in deze eis", reageerde Aal- Üfjcier van justitie Sta verge nde zaak Aalbers met eerde- -stafzaken in het Nederlandse staalde voetbal. [nhet beroepsvoetbal is een ze- ure onverschilligheid ontstaan aanzien van bepaalde nor- ,.i. arel Aalbers heeft zich laten iden door zijn droom van Vit- grote club te maken. Seblinde ambitie heeft geresul- ad in het buitenspel zetten ai dé fiscus en het creëren van mieren werkelijkheden." GPD ALTEN - Dick Jaspers heeft kandidatuur gesteld voor it Europees kampioenschap andstoten. De Brabander ging neus van start in het eindtoer- ooien heeft als een van de eer espelers de volgende ronde be- tikl. an Paul de Bruijn uit Hulst i één partij ook aardig op Hij versloeg daarin Peter •erg in acht beurten 13-43)" i Jaspers won zijn eerste par ia 11 en zijn tweede partij in (beurten. In die laatste partij, in de Griek Gerassimopou- haalde de wereldkampioen iebanden een moyenne van 83 en een serie van 59. OSENDAAL - Trainer Dolf iks mag vanavond zijn nieuwe tb RBC samen met interim tiner Rob Meppelink leiden in wedstrijd tegen ADO Den aag. Brabantse profclub heeft de ierhandelingen over de afwik- lir.g van het contract van de iislagen oefenmeester Jan van I afgerond. eraste instantie dreigden de ierhandelingen tussen de ib en de belangenvereniging fiches Betaald Voetbal (CBV) era impasse te geraken. Giste- werd er alsnog een akkoord eikt. Roks moest in afwach- ira van het akkoord de trai- gra in de afgelopen dagen S van de kant bekijken. ANP MSTERDAM - Ajax kan dit «oen geen beroep meer doen 'Mauro Rosales. Argentijn liep vorige week Kt duel met Willem II een en- teure op die veel ernstiger Jan in eerste instantie werd icht. Rosales is inmiddels ge- lere€rd en richt zich op vol- ïd seizoen. De rechtsbuiten w'de dit Seizoen 22 duels, ®ann hij vijf keer scoorde en ne keer een assist gaf. GPD door Peter van Duyl DEN HAAG - Diep in de slag schaduw van PSV en AZ strij den Feyenoord en Ajax morgen in Rotterdam om de resterende kruimels aandacht van de voet balwereld. De gevallen groot machten lonken beide nog naar de tweede plaats, maar kunnen alleen maar hopen dat de Euro pese beslommeringen in Alk maar tot puntverlies in de com petitie leiden. Hoe het seizoen voor Feyenoord en Ajax ook afloopt, nu al staat vast dat er zowel in Rotterdam als in de hoofdstad uiteindelijk met een gevoel van teleurstel ling op wordt teruggekeken. De Amsterdammers hebben negen punten minder dan vorig jaar na 28 wedstrijden, ze hebben minder gescoord en meer goals tegen dan twaalf maanden te rug. Feyenoord heeft weliswaar één punt meer dan in april 2004, maar blijft toch ver beneden de hooggespannen verwachtingen waarmee het in augustus van start ging. Toen Ajax vorige week zo gede cideerd afrekende met AZ (4-2), werd opeens weer reikhalzend uitgekeken naar de klassieker van morgen. Het dramatische verlies dat Feyenoord woensdag in Den Bosch leed (4-1), heeft de glans echter alweer wat van de topper afgehaald. „Tegen Ajax gaat het alleen nog om het pres tige", getuigde Ruud Gullit deze week van realiteitszin. Afscheid In Rotterdam hebben ze defini tief afscheid genomen van de hoop op tweede plaats. In de Arena mogen ze nog wel hopen op de belangrijke positie van runner-up, maar trainer Danny Blind weigert die positie heilig te verklaren. Voor de oefenmees ter blijft de ontwikkeling van zijn elftal belangrijker dan spe len om het resultaat alleen, waartoe Ajax zich dit seizoen zo lang beperkte. „We willen niet de lange ter mijn uit het oog verliezen om die ene hobbel te nemen", kon digde Blind gisteren aan. „Aan de andere kant: als dingen nog binnen je bereik liggen, ben je achterlijk als je ze niet zou na streven." Tgelijkertijd onderkende Blind dat een duel van Ajax met Feye noord dé wedstrijd van de Ne derlandse competitie is. „Dat heeft toch net iets meer dan een wedstrijd tegen PSV en daar mee doe ik PSV niets te kort", al dus Blind. Ajax moet het morgen doen zon der Rafael van der Vaart, Mauro Rosales, Daniel de Ridder, Ange los Charisteas en Rasmus Lind- gren. Opvallend genoeg kampen zij allen met een enkelblessure. Feyenoord mist in de Kuip in elk geval Pascal Bosschaart en Nicky Hofs, die beiden ge schorst zijn. Romeo Castelen en Bart Goor ondergaan vandaag nog een laatste test, maar nor maal gesproken zullen zij in de klassieker beiden inzetbaar zijn. GPD Het peloton slingert zich over de Emma Pyramide op weg naar de finale in Veenendaal-Veenendaal. door Harm Vonk VEENENDAAL - Gerben Löwiks ge zicht stond op onweer. De Rabobank-renner had Veenendaal-Vee nendaal gistermiddag al in de knip, maar een technisch mankement belette dat hij de koers ook won. In de eindsprint van een kopgroep van vijf weigerde Löwiks versnellingsapparaat, waarna Paul van Schalen (AXA) tot zijn eigen verbazing won. „Ik kon mijn benen niet geloven." „Deze overwin ning was voor mij", baalde Löwik, die vijfde werd en de kans miste om zijn grotendeels verloren voorseizoen nog een beetje glans te geven. De twintigste editie van Veenen daal-Veenendaal kreeg na een slappe aanloop een verrassende finale: 21 ren ners reden al na 70 kilometer op de Grebbeberg weg en kregen een levens grote voorsprong. Met vier renners - Löwik, Steven de Jongh, Theo Eltink en Niels Scheuneman - droeg Rabobank het gewicht van de koers, maar in de de finitieve kopgroep verloor het de over- talsituatie. Rabo had met Löwik de bes te man voorin. Bovendien was de sterke Belg Nico Eeckhout na een lekke band uit de kopgroep verdwenen. Löwik wil de in Veenendaal zijn kaarten verzilve- foto Hans Broekhuizen/GPD ren, maar in de sprint kreeg hij zijn ket ting niet op het sprintverzet. „Ik had me al rijk gerekend. In de heuvelzone reed ik het hele zootje kapot. Toen ik in de sprint wilde aanzetten merkte ik het probleem. Dat was verschrikkelijk ba len." Paul van Schalen, de verrassende winnaar, kon het zelf niet bevatten. De 32-jarige routinier boekte zijn mooiste en grootste overwinning uit zijn beschei den loopbaan. GPD Puntensysteem toont Europese opmars van PSV en AZ door Henri van der Steen DEN HAAG - Dankzij de inter nationale successen van PSV en AZ is Nederland dit seizoen het succesvolste lid van de Uefa: twee van de zes gestarte clubs doen nog mee. Het is nog wel te weinig om Duitsland te passe ren op de Europese ranking. Bij de laatste acht in Europa (vier in de Champions League, vier in de Uefa Cup) zit geen en kele Duitse, Spaanse of Franse club. Nederland heeft er nog twee over, Engeland (Liverpool en Chelsea) ook. net als Italië (Milan en Parma). Beide landen begonnen met zeven clubs. Rus land (vier clubs, CSKA Moskou door) en Portugal (zes clubs, Sporting Lissabon door) doen het percentueel ook minder dan Nederland. In theorie kan Nederland vol gend jaar Duitsland voorbijste ken in de landenranking en zo doende een extra plaats claimen in het toernooi om de Cham pions League. De nummer drie in de nationale eindstand mag dan meedoen aan de kwalifica tieronde. Zo ver komt het waar schijnlijk niet. Nederland viert dit seizoen via PSV en AZ eerder incidentele dan structurele successen. De laatste vijf jaar was het maar zelden bal. Na de zege van Ajax in de Champions League (1995) stond Nederland er enkele sei zoenen gunstig voor (vijfde). Daarna zakte Nederland, naar een achtste plaats in 2003. In middels staat Nederland zeven de. De terugval is mede te wijten aan de povere resultaten die PSV tot dit seizoen scoorde in de Champions League. Het sei zoen 1998-1999 werd voor Ne derland een dieptepunt: zes clubs, 26 wedstrijden, elf neder lagen. Systeem De ranglijst wordt berekend op basis van een ingewikkeld coëfficiëntiesysteem, waarbij punten worden verdiend per club per wedstrijd, inclusief bo- nuspunten voor het bereiken van de volgende ronde. Waarna de score wordt gedeeld door het aantal Europees spelende clubs van het land in kwestie en er ook nog rekening wordt gehou den met de stand in het landen- klassement over vijf jaar. De Uefa begon in 1979 met het coëfficiëntensysteem om te bepa len hoe veel clubs per land moch ten meedoen aan het Uefa Cup-toernooi, later ook de Champions League. Nederland kwam in die eerste ranking op de derde plaats en mocht vier clubs inschrijven. Dat is nog steeds zo, omdat de bekerwinnaar zich ook plaatst. In het landenklassement van dit seizoen doet Nederland het dus prima, met een vijfde plaats, vóór het grote Duitsland. De achterstand in het 'algemeen klassement' (over vijf seizoenen) is echter groot: bijna vijf volle punten. In het clubklassement over dit seizoen is AZ intussen naar de derde plaats gestegen, achter Mi lan en Newcastle. PSV is acht ste. In de ranking over vijf jaar komt AZ niet verder dan de 63e positie, geheel verdiend met de punten van dit seizoen. PSV is dertiende in het algemeen club klassement, Feyenoord 23e. Ajax, de Nederlandse recordhou der op het gebied van internatio nale prijzen winnen, is afgezakt en staat nu teleurstellend op nummer 33. GPD JraHerselman was zondag eigenlijk gemaal niet van plan de marathon j®Botterdam te lopen. De voetballer «oKapelle en tevens wethouder van gemeente had met zijn vrienden Jan Overloop, Dick Klijn en Norbert de «gesproken om aan de business- ""Pmee te doen. ^'ier zouden ze, in estafettevorm, wart van het parkoers over 42 ki eren 195 meter afleggen. Startlo- J'Hcrselman voelde zich kiplekker ys zo enthousiast over de entoura- «j 'ht hij niet één, niet twee en ook «ie stukken van de marathon liep, alle vier! Jmerschreed de streep op de Coolsin- lswaar met pijn in de poten. maar dat was natuurlijk niet verwon derlijk. De dag ervoor had hij nog de volledige voetbalwedstrijd in de twee de klasse tussen Kapelle en De Meeu wen meegedaan en hij liep ongetraind voor het eerst in zijn leven een hele ma rathon! En dat ook nog eens in een res pectabele tijd: 3.45.18. De beslissing van Herselman een mara thon te lopen was natuurlijk een impul sieve. Maar er zijn de laatste tijd ook veel mensen die na rijp beraad zijn voorbeeld volgen en besluiten te gaan hardlopen. In Nederland zijn vorig jaar twee miljoen paar hardloopschoenen verkocht. Running is booming! Hardlopen wordt de meest individuele sport die er is genoemd en dat lijkt te recht. Om te beginnen kun je het altijd en overal en heb je er niemand anders voor nodig. Daarnaast kun je jezelf beter Ieren ken nen. Dat kan met stopwatches en hart slagmeters, maar ook door een stukje boven jezelf te gaan zweven. Wie is die man of vrouw die daar hardloopt? Hardlopen kweekt ook zelfdiscipline en zelfrespect. Je moet zorgen voor goed tijdsmanagement, anders komt er van de goede bedoelingen om de condi tie op te vijzelen niets terecht. En wie zijn loopje voor de zoveelste keer heeft afgelegd, kan niet anders dat tevreden over zichzelf zijn. Voor veel hardlopers - jong en oud - is de marathon het ultieme doel. Dat bleek afgelopen zondag weer eens tij dens de marathon van Rotterdam, waar meer dan tienduizend 'atleten' van start gingen. Het was zo'n massaal gebeuren dat tien minuten nadat de eerste lopers vertrok ken waren de laatste lopers pas over de startstreep kwamen. Schouder aan schouder en kont aan kont legden ze een groot deel van het parkoers af. Of hen dat het ultieme gevoel van vrij heid en gezondheid gaf, is de vraag. Het is niet prettig om regelmatig op de schoenen van een voorganger te trap pen, door een achterligger op de achil lespezen getrapt te worden en in de zweetlucht van het immense peloton te lopen. ALKMAAR - Joris Mathijsen is minimaal een half jaar uitgeschakeld. De verdediger van AZ liep donderdaga vond in de Uefa Cup-kwartfinale tegen Villarreal (1-1) een zware knieblessure op. Mathijsen werd nog tijdens de wedstrijd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij onmid dellijk werd geopereerd aan een afgescheurde pees in de rechterknie. De pees is gehecht en vastgezet. Voor het her stel staat zeker zes maanden. De komende vier tot zes we ken moet de international rust houden. GPD ZARAGOZA - Alessandro Petacchi heeft zijn tweede rit- zege behaald in de Ronde van Aragon. De Italiaan was aan het einde van de derde etappe opnieuw de rapste sprinter. Petacchi won eerder de openingsrit. Het was zijn veertiende zege van dit seizoen. In het algemeen klas sement blijft Vladimir Efimkin aan de leiding. Petacchi versloeg in Zaragoza na 173 kilometer de Austra liër Allan Davis en de Spanjaard Isaac Galvez Lopez. De eerste drie bereikten in dezelfde volgorde de streep in de eerste rit. Bram Schmitz eindigde als 28e. Vandaag staat een klimtijdrit over iets meer dan 11 kilometer op het pro gramma. ANP EINDHOVEN - Ji-Sung Park is nog steeds duizelig van de tik die hij woensdag kreeg van Essien in het Cham- pions-Leagueduel met PSV tegen Olympique Lyon. De vrees voor een hersenschudding bleek ongegrond. Ook heeft hij zijn neus alleen gekneusd, niet gebroken. De Zuid-Koreaan mist in elk geval de uitwedstrijd van zon dag tegen Willem II. Ook Jan Vennegoor of Hesselink is er in Tilburg niet bij door een verrekte dijbeenspier. ANP PARIJS - Kim Clijsters en Justine Henin hebben afgezegd voor de eerste ronde van de Fed Cup. Het Belgisch team tennist op 23 en 24 april in Delray Beach (Florida) tegen de Verenigde Staten. Coach Carl Maes moet het nu doen met speelsters van een ander kaliber. Die staan straks te genover Amerika op volle oorlogssterkte: Davenport, de zusjes Williams en dubbelspecialiste Corina Morariu. Het Belgische superduo keerde deze winter terug na lang durige blessures in 2004. Vooral Clijsters was op dreef de afgelopen periode. Ze won de toernooien van Key Biscay- ne en Indian Wells. ANP/AFP NIEUWEGEIN - Badmintonster Mia Audina is weggeval len uit de toptien van de wereldrangljst. De winnares van olympisch zilver zakt op de nieuwe ranglijst, die gisteren is uitgekomen, van plaats tien naar zestien. Yao Jie be houdt haar topnotering; zij staat vierde. De Chinese Xing- fang Xie voert de lijst aan. Audina verloor deze maand veel punten in het Japan Open in Tokio. Vorig jaar won ze dat toernooi, dit keer vloog ze er in de eerste ronde al uit. Bij de mannen levert Dicky Palyama twee plaatsen in. Hij gaat van plaats veertien naar zestien. Eric Pang blijft 47e van de wereld. ANP van onze sportredactie NYON - De Europese voetbal bond heeft Inter Milan wegens de ongeregeldheden deze week in de Champions League veroor deeld tot zes Europa-Cupwed strijden zonder publiek, waar van twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien kreeg de Italiaanse club een boete van ruim 200.000 euro. De Duitse scheidsrechter Mar kus Merk staakte de retum van de kwartfinale tegen rivaal AC Milan dinsdagavond een kwar tier voor tijd, omdat boze In- ter-fans flessen en vuurwerk op het veld smeten en doelman Di- da daarmee verwondden. Een af koelingsperiode hielp niet. De Uefa verklaarde de wed strijd gisteren met 3-0 verloren voor Inter. AC Milan, de tegen stander van PSV, had het eerste duel al met 2-0 gewonnen. Inter heeft na ontvangst van de offi ciële stukken drie dagen de tijd beroep aan te tekenen tegen de strafmaatregelen. Massimo Moratti, financieel de grote man bij de club. ontkende de geruchten dat hij overweegt op te stappen wegens het schan delijke gedrag van een groep rel schoppers op de tribune. „Ik zal mijn Inter en z'n supportei's ver dedigen. Er zijn 80.000 goede re denen om er nu niet de brui aan te geven", zei de 59-jarige olie baron, doelend op de grote scha re echte fans. Inter speelt komend weekeinde thuis tegen Cagliari. In Milaan worden nieuwe wanordelijkhe den gevreesd. Zeker nu de Itali aanse voetbalbond als reactie op het Milanese schandaal tot „zero tolerance" heeft besloten. Bij rellen voor aanvang van een wedstrijd zal de commissaris van politie het duel verbieden. Bij ontsporingen van de aan hang in het stadion tijdens de wedstrijd moet de scheidsrech ter onmiddellijk affluiten. Een supporter van Inter, die ver dacht wordt van betrokkenheid bij de ongeregeldheden, heeft van de club een stadionverbod gekregen voor drie jaar. Het gaat om een 21-jarige loodgieter die meteen na de gestaakte der by werd gearresteerd. Hij moet zich elke wedstrijddag melden op het politiebureau. ANP/DP A KERKRADE - Roda JC heelt gisteravond, in een wedstrijd van twee ploegen die in de eredi visie niets meer te winnen of ver liezen hebben, in Kerkrade de drie punten gepakt tegen FC Utrecht: 3-2. Colinet (2) en Sergio scoorden voor de thuisclub, Kruys en Van de Haar voor de bezoekers. De Utrechtse doelman Terol blun derde bij het tweede en derde doelpunt. De Kerkraad se keeper Kujovic bij de tweede van FC Utrecht. ANP Er zijn alternatieven. Op de nationale atletiekagenda staan dit jaar 230 halve en 33 hele marathons genoteerd. En over onze grenzen zijn er nog veel, veel Een mooi alternatief is de Zeeuwse Kustmarathon. Daar start je met een man of zes-, zevenhonderd en ontmoet je weinig voorgangers, weinig zweet lucht en een hoge dosis natuur. De Kustmarathon - dit jaar op 1 okto ber - is weliswaar vele malen zwaarder dan de marathon van Rotterdam, maar wanneer je hem volbracht hebt, is de voldoening ook vele malen groter. Iets voor jou. Jon? Koen de Vries van onze sportredactie FRANKFURT - De organisatie van het wereldkampioenschap voetbal in Duitsland in 2006 ver moedt een grootschalige poging tot zwarte handel in toegangs kaarten. Er zijn 2,3 miljoen aanvragen niet gehonoreerd voor de eerste 812.000 kaarten die officieel in verkoop zijn gebracht. Het orga niserend comité denkt dat met name in de Verenigde Staten zwarthandelaren een poging hebben ondernomen op grote schaal kaarten in te kopen. Dat gebeurde per computerbestel ling. Het comité ontdekte dat veel aanvragen vanuit Amerika werden gedaan door mensen die gebruik maakten van een vals adres of telefoonnummer. Er zijn advocaten in de Verenigde Staten in de arm genomen om te achterhalen wie achter deze aan kooppogingen schuilgaat. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19