Fortis moet onvoorspelbaar zijn PZC Andries Minderhoud krijgt de ruimte Franse teenager verslaat Federer Debbaut: we hebben niets te verliezen Kwakkelpijntjes in selectie van Hoek Korfbaltrainer Leonard Debbaut schaaft aan tactiek in voorbereiding veldcompetitie Thijssen dicht bij damtitel uitslagen Zeeuwse clubs nog in de race om prijzen zaterdag 16 april 2005 Jwkjjj door Roeland van Vliet OOST-SOUBURG - Leonard Debbaut werd tweeënhalve maand geleden gevraagd om weer hoofdtrainer te worden van Fortis. De spelers kenden zijn werkwijze - hij stond in de seizoenen 2001-2002 en 2002-2003 ook al voor de groep - en vroegen het bestuur hem als eerste te benaderen na het op stappen van Ralph Gillissen. Toen hij vervolgens 'ja' zei, was het aan hem de taak om Fortis te behoeden voor degradatie. Daar slaagde Debbaut vrij een voudig in; Fortis pakte in de vier resterende zaalwedstrijden drie punten en eindigde in de overgangsklasse op de veilige ze vende plaats. Nu moet Debbaut op het veld, nog op een niveau hoger ook, hetzelfde kunststuk je uithalen. „Ik denk dat het heel zwaar wordt, maar het zou mooi zijn als we in de hoofdklasse kunnen blijven", stelt hij. En om dat te kunnen bewerkstelligen heeft hij zijn selectie hard laten wer ken. Tussen de laatste zaalwed strijd - op 5 maart - en de eerste veldwedstrijd - vandaag - werd stevig aan de conditie gewerkt en aan de speelstijl geschaafd. Debbaut: „Ik wil niet lullig doen tegenover Ralph, maar ik heb toch wat veranderd aan de manier van spelen." De Middelburger, die met Swift door Roeland van Vliet OOST-SOUBURG - Fortis heeft zes, mogelijk zeven wedstrijden om degradatie uit de veldhoofd klasse te ontlopen. Slaagt de ploeg daarin, dan wordt Fortis de eerste Zeeuwse club die lan ger dan één jaar op het hoogste niveau van Nederland speelt. De Souburgse formatie treft in de degradatiepoule Oost-Arn hem (16 april en 14 mei), Rohda (23 april en 21 mei) en Futura (5 en 7 mei). De winnaar van deze vierkamp handhaaft zich auto matisch, de nummer laatst de gradeert direct. De nummers twee en drie hebben nog één ont snappingsmogelijkheid: een ze vende duel tegen de nummer twee of drie van de andere de gradatiepoule. Daarin ontmoe ten Deetos, Nic, Vada 1925 en De Meeuwen elkaar. De win naars van die twee extra wed strijden blijven eveneens in de hoofdklasse. Trainer Leonard Debbaut: „La ten we maar proberen om mini maal derde te worden. Hoger moeten we niet inzetten. Dan als speler uitkwam in de hoofd klasse in de zaal, legt uit dat hij houdt van fel combinatiespel, met aan het eind daarvan een goed één-tegen-één-duel. En hij zou graag zien dat Fortis z'n aanvalsopzetten zo goed moge lijk camoufleert. Debbaut: „Wat voor ons heel herkenbaar is, moet voor de té- genstander ondoorzichtig zijn. Bijvoorbeeld: een speler komt in de vang, schuift daarna door naar de aangeef, krijgt een bal aangespeeld, speelt hem weer te rug en beweegt zelf naar de punt van de aanval. Bij veel teams blijft de afvang de af vang, en vervolgens komt er een één-tegen-één-duel. Bij ons zit er meer variatie in, als alles goed loopt. Ik wil dat Fortis on voorspelbaar korfbal speelt. Wij hebben afspraken over wanneer iemand in een positie blijft staan of juist doorschuift." Druk zetten In de verdediging moet Fortis de opponent ondertussen vol on der druk zetten. „Het is bekend dat wij, qua lengte, een extreem kleine ploeg hebben", weet Deb baut. „Maar gelukkig hebben we wel een aantal klevertjes, die hun tegenstanders dicht op de huid zitten. Als een van de tegen standers wil schieten, moet hij dat snel doen. Anders is er al ie mand van ons bij. Door die pres sing - altijd met z'n vieren - gaan ze onzuiver schieten en blijven wij in de wedstrijd. Tac tisch en technisch zijn we mis schien minder, maar we zijn, denk ik, wel fitter. Ik verwacht niet dat we aan het einde van de wedstrijd zullen verslappen." De nieuwe hoofdtrainer heeft het allemaal goed uitgedacht en weet het mooi te vertellen, maar twijfelt toch nog wel een beetje of het in de wedstrijden gaat luk ken. „Je kunt op alles wel heel lang trainen, maar als je bijvoor beeld snel op achterstand komt, moet je nog maar afwachten hoe de ploeg ermee omgaat." Bovendien is de voorbereiding op de tweede helft van het veld- seizoen niet van een leien dakje gegaan. Debbaut: „Er zijn nog al wat probleempjes geweest. Ik hebben we in elk geval nog een extra wedstrijd om het vege lijf te redden. Als ik had kunnen be schikken over Esther Kasse, Ruth Hoogwerf en Marieke de Rijke, had ik misschien een ho ger doel gesteld. Dan beschikte ik namelijk over wat meer erva ring, zonder daarmee de meiden die nu op hun plaats staan te kort te willen doen." Debbaut ziet Fortis als de under- dog in de poule. „We hebben, net als in de eerste helft van de veldcompetitie, niets te verlie zen. Oost-Arnhem en Rohda zijn ervaren hoofdklasseploe- gen. En Futura, dat net als For tis debuteert, heeft in de zaal twee keer van Oost-Arnhem ge wonnen. Vraag me niet hoe, maar voor die ploeg moeten we dus ook oppassen." In de komende zes wedstrijden zal Fortis vijf punten moeten pakken om minimaal derde te worden, verwacht Debbaut. „Het beste is als we in de eerste wedstrijd gelijk stunten. Dan zit ten we er meteen lekker in. En punten zijn de beste medicijnen voor een ploeg die het moeilijk heeft." heb alleen afgelopen week over een blessurevrije ploeg kunnen beschikken," Chaïm Koole en Rob Sanderse zaten na het zaalseizoen name lijk nog met verschillende pijn tjes en konden nog niet de hele serie oefenwedstrijden mee doen. Omdat Remi van den Broe- ke, speler van het tweede, toch al de meeste wedstrijden in de zaal meespeelde, is hij door Deb baut als vijfde man aan de ploeg toegevoegd. Bij de vrouwen moet Fortis het doen zonder Esther Kasse, die vlak voor het einde van het zaal seizoen stopte vanwege zwanger schap en Marieke de Rijke, die in mei drie weken op vakantie Leonard Debbaut, hier voor het in aanbouw zijnde clubhuis van Fortis, heeft hard aan de tactiek van zijn ploeg geschaafd. foto Ruben Oreel door Frits Bakker HOEK - De ene spits lost de an dere af, want ook bij Hoek komt het einde van de competitie niet zonder tegenslagen. David Destorme keert vandaag in de uitwedstrijd tegen Dovo terug van een schorsing van een week. De topscorer neemt de positie in van de geblesseerde Sam Ysebae- rt. Ook Melki en De Munnik tob ben met kleine pijntjes. Twee keer winnen volstaat voor Hoek in de laatste twee weken om zeker te zijn van deelname aan de Amstel Cup. Voor trainer Eric Tetaert en zijn spelers is dat het uiteindelijke doel van de competitie. De trainer begint aan de opdracht met hoge ver wachtingen. „We zijn nog scherp op de trainingen en gre tig genoeg om sterk te eindi gen", verzekert hij. Het zijn alleen de kleine kwak kelpijntjes die de trainer zorgen baren. Sam Ysebaert („zaterdag in de grond geschopt"), Nyim Melki („de knie verdraaid") en Pi eter de Munnik („kwetsuur aan de voet") zijn in deze beslis sende fase van de competitie on zekere factoren. Gunther de Meyer en Thijs Binnerts zijn wel weer redelijk fit en klaar om in te springen. Ysebaert speelt zeker niet tegen GRONINGEN - Kees Thijssen staat op het punt zijn nationale damtitel te prolongeren. Hij ver sloeg vrijdag tijdens de twaalf de en voorlaatste ronde van het Nederlands kampioenschap in Groningen in rap tempo Marino Barkel. Naaste achtervolger Aleksandr Baljakin bleef steken op remise, met zwart tegen Auke Scholma. Thijssen heeft zestien punten, Baljakin veertien. Tweede achtervolger Bas Messe- maker ging met de witte schij ven onderuit tegen Hans Jansen en viel weg uit de top. ANP ten: AS.' Dovo, Melki is een twifè De Munnik wordt doorc* ner als een speciaal ge^ zien. „Het heeft een kleine ing in de voet en kanna en schieten zonder pijn le wedstrijd spelen is or lijk. We kijken in de hoe lang hij het aankan.! fc hem staan zo lan~' is voor het elftal. De Munnik neemt zelf geat dreven risico. Tetaert; „ftÏL spelen van de dokter, zou ik hem niet reet na de laatste moet hij een kleine operas dergaan om het letsel let* pen. Het is absoluut nie: stig, maar wel pijnlijk. Vermogen Tetaert schat de teg van vandaag in als een: met veel voetballend verr; In „Dovo heeft een slechter.;- [e had en staat op de rang!.- s ker niet waar het op bas; de kwaliteiten behoort tes We gaan ervan uit dat ie moeilijke wedstrijd word!' Poltavets gaa; TVM coacha HOOGEVEEN - KotoJ, tavets volgt Geert Kn op als sprintcoach vani TVM-schaatsploeg. Li De 42-jaiïge Oekraig p heeft voor twee jaar g! kend bij de ploeg van i der anderen olympa kampioen Gerard vanl de en Beorn Nijenhuis. Teammanager Patrick ters is blij met de bes ming van Poltavets, die] gelopen seizoen met Jan Bos en Sté Groothuis. „Kosta heeft afgelopen jaren gi geleverd met diverse tij schaatsers. Doorzijn! nis en ervaring is hij du lijk een meerwaarde la nen onze begeleidingssU! ANP GOES - Voor de Zeeuwse eerste klassers, die dit weekeinde in ac tie komen, valt er heel wat te verdienen. In het zaterdagvoet bal moet Rillandia winnen van Groote Lindt om zicht te hou den op behoud. Kloetinge kan zich bij GJS geen puntenverlies veroorloven in de strijd om de ti tel. In het zondagvoetbal speelt Ter- neuzen thuis de zespuntenwed- strijd tegen Nuenen. Kloetinge Kloetinge kan met een complete ploeg afreizen naar Dalem, waar de nummer drie van de ranglijst GJS wacht. „Joan van Belzen was ziek, maar ik ga er vanuit dat hij weer beter is", zegt Joost Folmer, die het roer heeft overgenomen van Dolf Roks (vertrokken naar RBC). Tegenstander: GJS (uit). Afwezig: Danny de Vries (reser vekeeper). Rillandia Rillandia heeft de allerlaatste kans het vege lijf te redden. „Ik reken erop dat de agressiviteit er vanaf druipt", zegt trainer Van Nijnatten. Tegenstander. Groote Lindt (thuis). Afwezig: Rick Heijmans en We- sleij Persijn. De gekwetste Mi chel Smits begint op de bank. SSV'65 Cees Houtepen ziet de topdi*ie nog schitteren, maar beseft dat alleen winst goed genoeg is. Tegenstander: Rijsoord (thuis). Afwezig: Paul Bom is gebles seerd aan de kuit, Christiaan Boon afwezig vanwege de trou werij van zijn zus. Oostkapelle Tegenstander Nieuw-Lekker- land stiijdt voor lijfsbehoud én de derde-periodetitcl. Oostka pelle is veilig en heeft een mini male kans op een periodetitel. Tegenstander: Nieuw-Lekker- land (uit). Afwezig: Jéröme Riverola (werk), Davy van Geersdaele (ziekte van Pfeiffer). Terneuzen Voor Terneuzen is het duel met Nuenen van groot belang. Beide clubs staan met 19 uit 19 op de voorlaatste plaats en hebben nog vier clubs in het vizier. Tegenstander: Nuenen (thuis). Afwezig: Marco Fase. Skeeleraar uit Grijpskerke begint vol ambitie aan nieuw seizoen door Bas Abresch GRIJPSKERKE - Met de eer ste wedstrijd van de landelijke wegcompetitie in Brakel begint skeeleraar Andries Minder houd (20) morgen aan zijn der de seizoen als A-rijder. Na twee seizoenen van overle ven tussen de toppers wil de Giïjpskei'kenaar dit jaar wat vaker een hoge klassering rij den. „Van de ploeg krijg ik alle vrijheid om mezelf te ontwikke len. Dat geeft veel vertrou wen." Een toptienklassering, dat zou Andries Minderhoud al heel mooi vinden. „Of misschien zelfs wel een podiumplaats", durft hij hardop te dromen. Hij weet dat het moeilijk wordt in het sterke veld van de A-rij ders, maar waarom zou het niet een keertje kunnen? Van zijn ploeg Azzuri Raps krijgt hij in ieder geval geen druk opgelegd om zulke top prestaties te leveren. „Ik krijg alle tijd om mezelf te ontwikke len, dat is heel mooi. Dan zou ik misschien een keer voor een verrassing kunnen zorgen", blikt hij voorzichtig vooruit. Maar hij beseft maar al te goed dat hij als Benjamin van het team ook af en toe het vuile werk zal moeten opknappen. „Ja, ik zal zeker ook werk moe ten doen voor het team. Maar goed, dat hoort er nou eenmaal bij." Zoals gezegd staat Minderhoud aan de vooravond van zijn der de seizoen bij de A-rijders, de hoogste categorie op skeelerge- bied. Daarvoor deed hij als B-rijder wel af en toe een wed- strijdje mee bij de echte top- pers. Ook trainde hij in die pe- ïïode vaakmet de Belgische skater Luc Bartholomeeussen in Wuust'wezel. De Belg zag het wel zitten in Minderhoud en vroeg aan het Zeeuwse talent of hij interesse had om vanaf het nieuwe seizoen bij hem in de ploeg te komen rijden. Kruisband Minderhoud hapte toe - mede door een gebi'ek aan hoog ni veau en trainingsmaatjes in Zeeland - maar niet veel later raakte hij geblesseerd aan zijn kruisband. Gevolg: een herstel periode van zes maanden en Skeeleraar Andries Minderhout tijdens een training op het Walcherse platteland. een weggegooid eerste seizoen. „Maar ondanks die blessure heeft de ploegleiding toch al tijd vertrouwen in mij gehou den. Ze hebben me alle tijd ge geven om terug te komen op mijn oude niveau", aldus de stu dent aan de academie voor li chamelijke opvoeding in Til burg. Zodoende werd het afge lopen seizoen dus zijn eerste échte seizoen bij de A-rijders. Naar eigen zeggen verliep dat heel goed. „Vanwege mijn stu die heb ik een aantal wedstrij den gemist. De wedstrijden die ik wel gereden heb waren zwaar, maar ik heb ze wel alle maal uitgereden. Daar ben ik best tevreden over." Want de stap van de B- naar de A-rijders was redelijk groot, er- vaarde hij. „Het basistempo ligt misschien maar één of twee kilometer hoger dan bij de B-rijders. Maar er wordt zo veel harder gedemarreerd, con stant probeert er iemand aan te vallen. Je krijgt dus veel min der tijd om op adem te komen en te herstellen." Afstanden Ook is er een wezenlijk ver schil in de te rijden afstanden. „Bij de criteriums scheelt het nog niet zo veel. Maar vooral bij de klassiekers merk je het. In de B-categorie waren de klassiekers, meestal over een af stand van zo'n zestig kilome ter, mijn beste koersen. Maar nu zijn de klassiekers soms wel honderd kilometer. Meestal vind ik het na 75 kilometer dan wel mooi genoeg geweest", ver telt de twintiger, die op zijn dertiende begon met het rijden van wedstrijden. Minderhoud richt zijn pijlen dit seizoen op de wedstrijden van de 'Univé world on wheels', de naam voor de lande lijke competitie op de weg. De skeelerwedstrijd van Axel is nog de enige koers in Zeeland die is opgenomen in die compe titie. Dat is waarschijnlijk dan ook de enige keer dat Minderhoud in zijn eigen provincie te be wonderen is tijdens een offi ciële wedstrijd. „Ik vind het wel jammer dat een aantal skeelerkoersen voor de A-rijders is verdwenen uit Zeeland. Het is altijd leuk om in je omgeving te rijden." Naast de landelijke wedstrij den heeft het team van de Grijpskerkenaar (dat naast Minderhoud bestaat uit vier Belgen) de mogelijkheid om we reldbekerwedstrijden te rijden in Duitsland en Frankrijk. foto Ruben Oreel „Dat is een enorm mooie kans. Of ik daar zelf al goed genoeg voor ben? Ik weet het niet, maar als ik me goed voel, lijkt het me mooi om eens zo'n inter nationale wedstrijd mee te ma ken." Uithoek Dat is echter allemaal van late re zorg, eerst wacht vandaag de seizoensopening in Brakel. „De eerste wedstrijden moet ik er altijd weer een beetje inko men. In Zeeland zit je natuur lijk in een uithoek, dus ik heb niet echt veel mogelijkheden ge had om met de echte toppers te trainen, Ik zal nog wel wat snel heid tekort komen. De eerste koersen staan in het teken van in het ritme komen en hard heid krijgen. En dan zien we wel wat dit seizoen verder nog kan brengen." Groningen. NK, mannen. Twaalfde ronde: De Voogd - Stokkel 0-2, Schol- ma - Baljakin 1-1, Thijssen - Barkel 2-0, Gérard Jansen - Lemmen 2-0, Winkel - Heusdens 2-0, Dolfing - Clerc 1-1, Mes- semaker - Hans Jansen 0-2. Stand: 1. Thijssen 16 punten, 2. Balja kin, Hans Jansen, Gérard Jansen 14, 5. Messemaker 13, 6. Scholma, Dolfing, Stokkel, Winkel 12, 10 Barkel, Heus dens, Clerc, De Voogd 10, 14. Lemmen Cadiz. Spaans Open, stand na twee ronden: 1. Hanson (Zwe) 138 (-6). 2. Gustafsson (Zwe) 139, 3. Bourdy (Fra), Lawrie (Ier) 141,5. Donaldson (Wal), Ot to (ZAf), Rivero (Spa) 142; uitgescha keld: 102. Muntz 151,114. Derksen, Lafe- ber 152. Lucky Day 3680 van 15 april. 3.5.9.10.12.14.18.19.22.27.29.30.37.43.4 8.53.63.68.69.70 (onder voorbehoud) Charleston. Vrouwen. Derde ronde: Vaidisova (Tsj) - Asagoe (Jap) 3-6 6-4 7-6 (2), Henin-Hardenne (Bel) - Benes- ova (Tsj) 6-2 6-3. [/TEKST7P] Monte Carlo. Mannen, Masters Se ries. Kwartfinales: Coria (Arg/6) - Fer rer (Spa) 3-6 6-4 6-3, Ferrero (Spa) - Volandri (Ita) 6-2 6-3, Gasquet (Fra) - Fe- derer (Zwi/16-7 (16-2 7-6 (8). Eredivisie: Roda JC - FC Utrecht 3-2 (2-1). 6. Co- linet 1-0, 37. Kruys 1-1, 42. Sergio 2-1, 58. Colinet 3-1, 79. Van de Haar 3-2. Scheidsrechter: Jol. Aantal toeschou wers: 13.700. Gouden Gids divisie. FC Volendam - Emmen 1-1 (O-O). 58. Calabro 1-0, 82. Leferink 1-1. Scheids rechter: Smit. Aantal toeschouwers: 2837. Gele kaart: Steur, Aatjes (FC Vo lendam), Kayis (Emmen). MVV - Helmond Sport O-O. Scheids rechter: Sterk. Aantal toeschouwers: 4249. Rode kaart: 59. Kienle (MVV), 72. Van Es (Helmond Sport/ 2x geel). Gele kaart: Winkens (MW), Razic (Helmond Sport). TOP Oss - Excelsior 2-4 (1-4). 3. Biek- man 0-1, 22. Kolk 0-2, 29. Hota 39. Curth 0-4, 40. Rook 1-4,71 ff zen 2-4 (strafschop). Scheidsrede huis. Aantal toeschouwers: 1151. kaart: Schoofs (TOP Oss), Bar& queira (Excelsior). Haarlem - FC Dordrecht 1-1 (f Kahya 0-1, 35. Verweij 1-1 Sctea ter: Zeinstra. Aantal toesóa 1825. Gele kaart: HooyboerlHsai FC Eindhoven - Heracles Alrsi (0-2). 21. Buikema 0-1, 27. (k W 0-2, 57. Quansah 0-3, 81. Tanet 83. Reekers 0-5, 86. Tarnen Scheidsrechter: Wiedemeip toeschouwers. 1481Rode kaar.', tis, 22. Van de Langenberg (FC5 ven). Gele kaart: LachambrelFCi ven), Hellings (Heracles Alrteti BV Veendam - StormvogelsTi 1-2 (1-0). 39. Kolder 1-0,57.fel 1-1 (strafschop), 71. Kantelte; Scheidsrechter: Steegstra. A schouwers: 2700. Gele kaan Sa (BV Veendam). Sparta - AGOVV 3-1 (0-0). den Bergh 1-0, 72. Koevermani Koevermans 3-0, 89. Taiwo3-I.S rechter: Van Sichem. Aantal tx wers: 7122. Gele kaan: Koee (Sparta), Kilic, Velasco (AG0VI1 VVV Venlo - Fortuna Sittn (O-O). 67. Luwamo 1-0, 83 Scheidsrechter: Vink. Aantal t& wers: 4930. Gele kaam Faceret sen, Akerboom (Fortuna Sittaé! derheid: 88. van Loenhout |V)Ï strafschop. frar- Schalen (Ned) 209,6 km ir (42,63 km/u), 2. Podgornik(SJvU ov (Mol), 4. Dockx (Bel), 5. Lów» 6. Van Loocke (Bel) 0.04,1 W (Ned), 12. Pronk, 13. Van derW Scheuneman, 17. Eltïnk, 19 O»1 belink 0.24, 20. Terpstra 0.32. Zaragoza. Ronde van Aragon de etappe, Sabinanigo - Zari? 1. Petacchi (Ita) 173,5 km inl» Davis (Aus), 3. Galvez Lopez Benitez (Spa), 5. Velo (Ita), 6,Fej® (Spa), 28. Schmitz (Ned), 59.P=B Algemeen klassement: 1 9 (Rus) 13.08.36, 2. Perez (Spa)O.W vis 0.09, 4. Fernandez 0.17,5. w (Spa) 0.21,6. George (ZAf).»* 2.19, 94. Schmitz 13.28. van onze sportredactie MONTE CARLO - Roger Fede rer heeft eindelijk zijn betere ge vonden. Na een ongeslagen reeks van 25 tennisduels ging de Zwitserse nummer één van de wereld gisteren verrassend on deruit in de kwartfinales van het Masterstoernooi in Monte Carlo. Richard Gasquet, een speler uit het kwalificatietoernooi en num mer 101 van de wereld, was de gelukkige. De 18-jarige Frans man hield zijn hoofd in de beslis sende tiebreak van de derde set koel: 10-8. De wedstrijd duurde 2 uur en 20 minuten. Federer verloor in 2005 ps partij. Tijdens de Au® Open hield de Rus Maiau hem uit de finale. Alle vip nooien die de Zwitser® speelde, leverden hemde5* prijs op. Gasquet komt in de hal«ï strijd uit tegen het Spa^ lent Rafel Nadal, die deaJ1 de geplaatste Gaston met hele duidelijke ajf® 6-0) van de baan mepte"* dere halve finale gi Guillermo Coria en J' Ferrero. De laatste maaW einde aan een jaar vol W Iers, De winnaar van Mo$ lo in 2002 en 2003 vei» Italiaan Volandri. AS?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18