Het doel is duurzame energie Ploum houdt van felle kleur en grillige vorm Il0f weer op Markt Goes Verzorgd samenspel in barokconcert van Het Zeeuws Orkest De Rede wint kookles in Fifteen Minder bedrijven op de fles Opheffen intercity verwerpelijk Ree aangereden op Philipsdam Duikers in problemen Andere pianist in Wegwijzer Benefietconcert reggaeband in Piek Vlissingen zaterdag 16 april 2005 TERNEUZEN - De 24 leerlingen van klas T2C van scho lengemeenschap De Rede in Terneuzen krijgen woensdag kookles in het Amsterdamse restaurant Fifteen van de be faamde Engelse televisiekok Jamie Oliver. Dit is de hoofdprijs van een landelijke beroepenoriëntatie-wed- strijd. Rond de vijfduizend vmbo-leerlingen uit tweehon derd klassen namen deel aan de kennisquiz. „De klas stond op zijn kop toen bekend werd dat wij hadden ge wonnen". zegt Rinus de Blaaij. docent consumptieve tech nieken. De wedstrijd was onderdeel van een campagne van de ho recabranche, die de instroom van leerlingen in het horeca- beroepsonderwijs wil bevorderen. De klas van De Rede had samen met zeven andere klassen alle vragen goed. De Rede kwam bij de loting als winnaar uit de bus. De jonge' koks die het afgelopen jaar in de tv-serie Jamie's Kitchen Amsterdam te zien waren, geven nu een culinaire work shop aan de Terneuzense leerlingen. MIDDELBURG - Het aantal faillissementen onder bedrij ven in Zeeland loopt terug. Dat blijkt uit cijfers van de' Kamer van Koophandel over het eerste kwartaal van dit jaar. De eerste drie maanden van 2005 heeft de rechtbank veertien bedrijven failliet verklaard. In dezelfde periode vorig jaar gingen 25 bedrijven op de fles. Over heel 2004 zijn in Zeeland 82 bedrijven failliet gegaan. MIDDELBURG - Provinciale Staten vinden opheffen van' de rechtstreekse intercity-verbinding" tussen Zeeland en Amsterdam verwerpelijk. In een gisteren unaniem ge steunde motie van PvdA'er M. de Koster constateren ze dat 'op een ontoelaatbare wijze' een koppeling wordt ge legd tussen de intercity Vlissingen-Amsterdam en de on derhandelingen over de hogesnelheidslijn en verdieping van de Westerschelde. De Staten stellen dat een recht streekse intercityverbinding én aansluiting van de stop trein op de intercity Brussel-Roosendaal-Amsterdam noodzakelijk zijn voor onder meer woon-werkverkeer en studenten. De Koster merkte op dat minister Peijs (Ver keer en Waterstaat) laconiek reageert op berichten over aantasting van de intercitylijn. Gedeputeerde G. de Kok vond dat Zeeland alle reden heeft om stevig te reageren. SINT PHILIPSLAND - Een 32-jarige man uit Middelhar- nis heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een ree aangereden. Toen hij op de Philipsdam bij Sint Philips- land reed, schoot het dier vlak voor zijn auto de weg over. De man kon het beest niet ontwijken. De ree overleefde de aanrijding niet. De auto raakte flink beschadigd. SINT-MAARTENSDIJK - Twee Belgische duikers zijn donderdagavond in de Oosterschelde in de problemen ge raakt. Ze hadden moeite om aan wal te raken bij Goris- hoek, vanwege sterke stroming. Toen de duikploeg en blusgroepen van Stavenisse en Sint-Maartensdijk op de plek aankwamen, hadden de duikers al de kant bereikt. De discussie over kerne nergie is weer opge laaid. In een serie belicht dePZC het onderwerp van- luit diverse invalshoeken. Indaag in het vijfde en laatste deel: de politicus. jnnr Frnst Jan Rozendaal De sluiting van de kerncentrale inBorssele in 2013 is op aan dringen van D66 in het regeer akkoord terechtgekomen. Nu staatssecretaris Van Geel (Mi lieu) dat tijdstip weer ter dis cussie heeft gesteld, is de vraag hoe hard deze datum is voor de kleinste coalitiepartij. Wat als :CDA en WD gevoelig'blijken voor de redenering dat de kern centrale in Borssele langer open kan blijven? Dat is niet denkbeeldig. Is dat een breek puntvoor D66? „Dat moet je niet aan mij wagen", zegt ihveede-Kamerlid Boris van der Ham, woordvoerder ener- jievandeD66-fractie. „Daar laat de fractievoorzitter over. bar het is ook niet de essentië- g. Ons doel is dat Neder- and fors gaat investeren in het gebruik van duurzame energie. Daar heeft die sluitingsdatum ran Borssele alles mee te ma ten." Van der Ham noemt diverse ar- jumenten om de kerncentrale oBorssele zo snel mogelijk te luiten. „Het grootste bezwaar natuurlijk dat er geen goede ipiossing is voor het radio-ac- ieveafval. Daarnaast is er de éligheid. Stel dat er iets mis gaat in decentrale of denk eens aan de risico's van terrorisme. Dus hebben wij in 2003 aan de mderhandelingstafel gezegd: Borssele moet zo snel mogelijk icht.' Anders dan in Duitsland Boris van der Ham (D66): „Wij zijn niet zo dogmatisch dat we zeggen dat de kerncentrale vandaag dicht moet." is de sluiting van een kerncen trale in Nederland juridisch nooit goed geregeld. Dat zou sluiting in 2007 veel te duur ma ken in verband met een schade claim. Daarom hebben wij ge kozen voor een logische datum. De ontwerplevensduur van de kerncentrale is veertig jaar en dat moment wordt in 2013 be reikt. Dat is dus een logische datum voor sluiting." Stimulans Ook als de kerncentrale na die datum veilig kan doordraaien, moet toch tot sluiting worden overgegaan, vindt Van der Ham. „Sluiting kan een stimu lans zijn om echt werk te ma ken van duurzame energie. Dat moet onze prioriteit zijn en he laas hoor ik de staatssecretaris daarover veel te wenig. Ik wil niet dat kernenergie de easy way out is, een reden om geen haast te maken met duurzame energie. De kerncentrale moet dus dicht en die vier procent van de energievoorziening die daar vandaan komt, moet je dan ook niet vervangen door nog meer import van kernener gie. Dat is hypocriet. Wij zijn niet zo dogmatisch dat we zeg gen dat de kerncentrale het liefst vandaag dicht moet en verder denken we niet na, zoals GroenLinks doet. Het gaat om het doel en dat is inzetten op het onderzoek naar en het ge bruik van duurzame energie. Daarom zeg ik nadrukkelijk dat sluiting van de kerncentra le daarvoor een stimulans kan zijn, maar dan moeten we die kans wel grijpen." Van Geel betoogt dat de kern centrale alleen tegen enorme kosten - driehonderd miljoen tot één miljard euro - in 2013 foto Sofie Knijff kan worden gesloten, precies het argument waarom D66 heeft afgezien van sluiting in 2007. Dat overtuigt Van dei- Ham niet. „Blijkbaar heeft Van Geel daar redenen voor. Ik kan dat niet precies beoordelen, om dat de stukken waarin dat wordt beargumenteerd vertrou welijk zijn en ook niet aan de Tweede-Kamerleden zijn gege ven. Ik ben er niet van over tuigd, maar dan nog. Ik heb de staatssecretaris twee maanden geleden in het debat over Bors sele een oplossing meegegeven. Hij oppert de kerncentrale lan ger open te houden en het geld dat wordt uitgespaard dan in te zetten voor duurzame ener gie. Ik ben voor een én-én-op- lossing. Sluit de kerncentrale in 2013 en zeg: 'Oké, we beta len die driehonderd miljoen of wat het ook gaat kosten wel, maar Delta en Essent, de eige naren van de kerncentrale, moe ten dat geld dan besteden aan duurzame energie.' Dat is pure winst. Helaas kunnen we dat niet afdwingen, dus je zal daar voor een herenakkoprd moeten overeenkomen met de energie bedrijven." Salarissen In dat verband komt de huidige discussie over de exorbitante salarissen van de directeuren van de energiebedrijven niet on gelegen. Van der Ham ziet met genoegen hoe de aandeelhou ders (provincies en gemeenten) van alle kanten worden aange spoord druk uit te oefenen op de directies van de energiebe drijven. „De aandeelhouders kunnen de bedrijven aanspre ken op hun maatschappelijke verantwoordelijkheid. Dat geldt voor de topinkomens, maar net zo goed als het gaat om Borssele. Het is nogal een verschil of de miljoenen voor de sluiting van Borssele gaan naar de tweede zeilboot van de directeur van Delta of naar duurzame energie." Het herhaaldelijke uitstel van de brief waarin Van Geel uit eenzet hoe hij wil omgaan met de sluiting van Borssele veront rust Van der Ham niet. Hij heeft geen signalen dat dit wijst op onenigheid'binnen de regei'ingscoalitie. „Het kabinet praat met één mond. Het gaat er om wat er uiteindelijk in de brief staat. De staatssecretaris heeft aangegeven dat hij zorg vuldig wil zijn. Als hij mijn sug gestie meeneemt om de kerncen trale in 2013 te sluiten en de schadevergoeding door Delta en Essent te laten besteden aan duurzame energie, dan mag hij van mij best een paar weken extra de tijd nemen om zijn voorstellen te formuleren." KAPELLE, NH Kerk Het Zeeuws Orkest o.l.v Joan Berkhemer, m.m.v. Carlo Nabbe, Arenda Honkoop en Annerieke Nentjes, viool en Tiny van de Wij- deven, trompet. Werken van Galuppi, Riciotti, Manfredini, Vivaldi, Torelli en Res- pighi. door Jos Verpoorten Het Zeeuws Orkest toerde af gelopen week in een kleine re bezetting, met een in hoofd zaak aan Italiaanse barokmu ziek gewijd programma, door Zeeland. Het begrip 'barok' is, volgens de programmatoelich ting, afgeleid van het Portugese woord voor een onregelmatig (grillig) gevormde parel. Welnu, naar die grilligheid (Jan tje lacht/Jantje huilt), zo teke nend voor met name de mediter rane muziek uit deze periode, zijn dirigent Joan Berkhemer en zijn selectie uit het Zeeuws Or kest niet echt op zoek geweest. Dat neemt niet weg dat er nog genoeg te genieten viel. Wat op viel was de warmte en sonoriteit die dit strijkersensemble uit straalde. Ook het samenspel was verzorgd, hoewel een en an der nog soepeler en vanzelfspre kender had kunnen zijn, als aan het basso continuo (klavecimbel en contrabassen/celli) een meer centrale plaats én rol was toebe deeld. Hoe fraai en verzorgd timbre en samenspel ook waren, het was allemaal wel wat donkerbruin en gezapig. De levendige en uit bundige Italiaanse volksaard kennende, met de reeds eerder aangehaalde uitersten, ben ik bang dat een en ander wel ver af staat van wat er in de achttien de eeuw in Italië heeft geklon ken. Hoe geheel anders was dit bij Respighi's Antiche Dame ed Arie, een romantische, vreemde eend in de bijt, maar toch ook bij het trompetconcert van To relli. Hier was men blijkbaar thuis, of in ieder geval dichter bij huis. De zweem van plichtmatigheid, merkbaar bij de uitvoering van eerdere werken, mede of mis schien wel juist veroorzaakt door een gebrek aan affiniteit hiermee bij een deel van de musi ci, was hier ver te zoeken. Trompettist Tiny van de Wijde- ven vertolkte zijn virtuoze solo partij in Torelli's concerto met verbluffend gemak, waarbij zijn slanke, heldere toon tot in de hoogste regionen loepzuiver bleef. Hij werd hierbij met ver ve ondersteund door het orkest, dat nu blijkbaar de smaak goed te pakken had. Een hoofdstuk apart was dan het afsluitende werk van Respig- hi. Het is duidelijk dat de affini teit met en begrip voor romanti sche muziek als deze. bij het or kest maar zeker ook bij de dili gent, het hoogst is. Werkt plichtmatigheid en rela tief onbegrip nog wel eens lichte intonatieproblemen en dergelij ke in de hand, hier was alles per fect in orde en in balans. Opval lend is dat bij een volstrekt zui vere intonatie, een wat ruimere akoestiek, zoals bijvoorbeeld van de NH Kerk te Kapelle, niet als hinderlijk of problematisch wordt ervaren. Een extra pluim verdienen in de ze de cellisten, die hun partij wel zeer gedreven, intelligent en verzorgd vertolkten. Het vermel den waard is nog de uiterst fraai gespeelde altvioolsolo door Pe-. tra Flipse, die terecht nadrukke lijk in het applaus werd betrok ken. Het laatste concert uit de barokse- rie geeft Het Zeeuws Orkest van avond in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Aanvang: 20:15 uur NIEUW- EN ST. JOOS- LAND - Pianist Peter Pe- trov, die zondagmiddag een pianorecital zou geven in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint. Joosland, is geblesseerd. Zijn plaats wordt ingeno men door de Israëlische pia niste Edna Stern. Zij speelt werken van Haydn, Chopin, Bach en Schu mann. Het concert begint om 15 uur. door Ali Pankow GOES - Die man moet een lief hebber van het werk van Wil lem de Kooning zijn. Die gedach te komt op bij het zien van de schilderijen die Willem Ploum uit Wemeldinge deze weken ex poseert in Podium 't Beest in Goes. Het is expressionistisch werk met gemengde techniek in felle kleurencombinaties en met overwegend grillige vormen. „Ik vind het werk van De Kooning inderdaad mooi, maar veel meer nog spreken de schil derijen van de inmiddels 80-jari- ge Limburger Ger Lataster me aan", zegt de exposant er zelf over. Willem Ploum is in Zeeland vooral bekend als semi-profes- sioneel theatermaker. Onder de paraplu van Theatergroep Split initieerde hij diverse belangwek kende voorstellingen 'met emo ties op de vierkante millimeter', zoals hij het zelf omschrijft. Het draait er vaak om hoe mensen met elkaar bezig zijn en daarin een worsteling doormaken. Die duiding schuilt niet achter zijn schilderwerk. „Ik heb daar geen diepere bedoe lingen mee. Ik schilder niet vol gens een vooropgezet plan. Het gaat me vooral om mooie vor men en kleuren. Zoek dus niet naar diepere filosofische overwe gingen, want die zijn er niet", zegt de maker. Zijn uitgangspunt bij het be schouwen van kunst is 'boeit het me of boeit het me niet'. „Ik houd er niet van om bijvoor beeld bij een expositie lange vel len tekst als uitleg bij een schil derij te moeten lezen", aldus Ploum. Zelf schildert hij al graag sinds zijn middelbare-schoolperiode. Hij doet het soms, met lange tus senpozen, vanuit eigen impul sen, in de beslotenheid van de ei gen werkruimte en volledig als autodidact. In de loop van de tijd is hij olieverf of acrylverf gaan combineren met meerdere materialen: textiel, muurpleis ter, papier en dergelijke. Blauwe kern Een van de blikvangers bij de ex positie in 't Beest is het schilde rij Ontwerp in blauw in gemeng de techniek op paneel en papier. Het werk Ontwerp in blauw van Willem Ploum. De felgekleurde vlakken in rood en geel met blauwe kern vangen de aandacht van de beschouwer Dat geldt ook voor het werk dat er tegenover hangt, Toscaanse Blues met uitstulpingen en war me gele en roodbruine tinten. Veel van Ploums schilderijen stralen een erotische sfeer uit. Hij zegt dat er niet bewust in te leggen, maar kan zich de gedach te als gevolg van de kleuren en de vormen wel voorstellen. „Mensen die mijn schilderijen bekijken, zien er soms veel ver schillende dingen in. Dat vind ik prima, die ruimte voor eigen invulling." Ploum zegt zelf vaak moeite te hebben met de beslissing of een schilderij echt af is of niet. „Zo lang het hier in mijn werkruim te staat, blijf ik eraan verande ren. Zodra een schilderij ver kocht is, kan dat gelukkig niet meer. Voor deze expositie heb ik ook moeten bepalen welke schil derijen ik nu echt gereed vind. Dat was moeilijk, maar nu ik het hier zie hangen, kan ik me er goed in vinden. Expositie: Expressionistische schil derijen van Willem Ploum, nog tot het einde van dit theaterseizoen te zien in de foyer van Podium 't Beest in Goes. 1SSINGEN - Het concert dat gacband Ablas Solo The Ie Vibration vanavond in De in Vlissingen geeft (22.00 slaat in het teken van een chtelingenproject in Burkina Ablas Solo Simporé zelf afkomstig uit Ivoorkust, land dat hij twintig jaar gele- verliet om uiteindelijk in sterdam neer te strijken. lg jaar bezocht hij een van de kampen in Burkina Faso, waar mensen verblijven die uit Ivoorkust zijn gevlucht vanwe ge de aanhoudende strijd tussen regering en rebellen. In de kam pen zitten vooral vrouwen en kinderen, die in uiterst slechte omstandigheden moeten leven. Ablas Solo besloot het vluchte- lingenproject te steunen, door in oktober met zijn band een tour nee door Burkina Faso te ma ken. Vooruitlopend daarop wordt in Nederland een aantal benefietconcerten gegeven, zo als vanavond in Vlissingen. De band krijgt daarbij versterking van leden van Beef!, Revelation Time en de rapgroep Chico Paytax. Het concert is onderdeel van de Maand van de Vrijheid. or Rolf Bosboom ÖES - Blof geeft zondag 10 bamen met Di-rect en Guus «mis een concert op de Gro- Markt in Goes. De kaartver- »p. onder meer bij de VW in «j. begint dinsdag 17 mei. 'evenement betekent een her tog van bijna twee jaar gele- ii' Eind augustus 2003 gaf of een concert op de Grote orkt, met in het voorprogram- iRacoon. De achtduizend be ware kaarten waren toen in de tijd uitverkocht. De op- ®gstging naar Stichting Sa- ósdee. 'initiatief kwam destijds van Goese horeca, waarna Stich- Goes Promotie de organisa- °P zich nam. Zo is het deze eook gegaan. „De horeca wil- Pgenlijk vorig jaar al iets op- "en, maar toen kregen we volwaardig programma or elkaar", zegt Ad Schuur man Goes Promotie. 'is dat wel gelukt. Blof ver fde zich bereid de artistieke ™nng van de avond op zich nemen, wat leidt tot de komst nde Haagse rockband Di-rect 'Guus Meeuwis, die momen el nummer 1 in de hitlijsten «si met zowel zijn single 'Geef '1 ie angst' als het album Tien "jetensec/u. Het programma oni 18.30 uur geopend or een vierde artiest of band, o Rne de naam nog niet be- jf is. Het wordt in elk geval Reeuwse belofte'. ,°ens Schuurbiers gaat het, fjemen van het theateroptre- d afgelopen februari in Mid- ü''g, om het enige concert I. glands bekendste band j)aann eigen provincie geeft. "Verbroken jegens heeft Blof haar huidi- *nee enkele dagen onder ren wegens familieomstan- n- De concerten die voor Het concert dat Blof twee jaar geleden in Goes gaf (foto) was snel uitverkocht. foto Mechteld Jansen gisteren en vandaag in De Goorn en Leeuwarden (samen met Racoon) op het programma stonden, zijn uitgesteld tot juni en juli. De organisatie van het Goese evenement zal nauwelijks afwij ken van twee jaar geleden. „Toen is het allemaal vlekkeloos verlopen", verklaart Schuur- biers. „De intimiteit van de Grote Mai'kt kwam ook heel goed naar voren."Het podium komt, net als vorige keer, aan de kant van het stadhuis te staan. De Grote Markt wordt helemaal afgeslo ten en zal alleen via de noordzij de bereikbaar zijn. Schuurbiers verwacht opnieuw achtduizend mensen. „We rekenen op een vol le bak." De prijs van de kaarten moet nog definitief worden be paald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17