PZC Stadhuis Veere wordt brandveilig Liever kassencomplex dan woningen Discussie over leefkuil sleept zich voort Hebbes! Nieuw centrum bestraling open „AAZET Bewoners houden protestactie Eén loket voor ondernemers Gestolen auto uitgebrand Inbraak bij dierenarts Middelburg Scheepvaart gestremd Zorg om behoud intercity-station (Vtf aanpassingen weer meer dan vijfentwintig bezoekers tegelijk toegestaan Vijftien verdachten in drugszaak VLISSINGEN BOUWT AAN DE SCHELDE flissinger krijgt laatste kans net werkstraf [DDELBURG - De Middel - politierechter B. Duin- [heeft gisteren een 27-jarige «ervan Vlissingen voor be- Iran harddrugs, wapen en mu- ie veroordeeld tot honderd prwcrkstraf. jde woning van de Vlissinger frd 29 april vorig jaar vijf cocaïne en 29 hagelpatro- gevonden. In de schuur rd een handgranaat aange- - ifen. verdachte vertelde niet meer iafd te zijn aan cocaïne, zei wel meer softdrugs te Huiken. De hagelpatronen ihij voor de sier en de gra- g0ü itzou van zijn vader afkom- ■zijn. lier, van justitie M. Over- ereiste twee maanden gevan- lisstraf, omdat de Vlissinger der kansen had verspeeld om .werkstraf te doen. De poli- echter toonde begrip voor op standpunt, maar wilde het Ivan de man niet doorkrui- lij gaf hem nog een laatste voor het verrichten van taakstraf. thapen op A58 dgT KKENSZAND - Op de A58 gistermiddag bij Hein- üzand twee schapen en twee .'tjes op de rijbaan. De sten bleken uit een wei te i ontsnapt. tvoordat de politie ter plaat- ras om het verkeer op de A58 te zetten, liepen de schapen, t hun eigenaar, terug de wei De eigenaar kreeg een schik- gsvoorstel van 120 euro, om- [jji iheï volgens een medewerker lüijkswaterstaat al drie keer eer was gebeurd. j KOZIJNEN - zonwering www.aazet.nl Me-Tel. 0113-330333 (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; gs tot 12.00 uur REDACTIE Walcheren jBvitenruststraat 18 Postbus 8070 «30EB middelburg Iel: 0118-493000 fax: 0118-493009 pail: redwalch@ pzc.nl Maurits Sep (chef) Ramakers "•'riam van den Broek Selma Osman van den Hurk Nn de Vries (sport) ^NTRALE redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^AAGOES Tel; (0113)315500 ^(0113)315669 M: redactie@pzc.nl vernet www.p2c.nl P-mail: Als de plannen doorgaan, komen er op het kassencomplex achter de Nieuwe Vlissingseweg 42 woningen, door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze hebben de optelsom gemaakt. Als de bouwplannen door gaan, dan is er niets meer over van het landelijke karakter van hun woonomge ving. Op de plaats van een oud kassen complex, achter de Nieuwe Vlissingse weg en de Vrijburgstraat wil projectont wikkelaar Arcus en Stienstra Nouville 42 woningen neerzetten en aan de ande re kant van de Vrijburgstraat wil de ge meente Vlissingen circa 350 woningen bouwen. „Onze mooie oude woonwijk wordt overbelast en daardoor verpest", zegt A. Grevink, bewoner van de Vrijburg straat. „Ik heb nog nooit zo prettig ge woond. Als mensen hier voorbij wande len, hoor ik ze tegen elkaar zeggen dat het hier geweldig mooi wonen én rustig is. Dat is voorbij als het hier wordt vol gebouwd." Familie Van Zwam en Grevink hebben het initiatief genomen om de omgeving wakker te schudden. Binnenkort wordt op circa honderd adressen een A-4'tje bezorgd waarin een 'ovei'zicht wordt ge geven van de bouwplannen. „Bewoners die het met de inhoud van de brief eens zijn, kunnen hun handtekening zetten. We willen die inleveren tijdens de Vlis- singse raadsvergadering, eind van deze maand." Volgens de twee overburen denken nog te veel mensen dat het niet zo'n vaart zal lopen met de nieuwbouw. „Of het laat hen koud wat er in hun buurt ge beurt. Maar wij willen in elk geval strij den voor behoud van deze groene buurt", zeggen ze. Zelfs op een regenachtige dag oogt de Viïjburgstraat niet troosteloos. Zo dicht bij de stadsrand vernacht je niet zo'n landelijke omgeving met hoge bo men aan te treffen. Voor een tractor is de weg net breed genoeg. „Er werd ons laatst verteld dat door de bouw van du re villa's onze woonomgeving erop voor uit zou gaan. Mag ik een andere mening hebben?", zegt Grevink. Het college van B en W wil instemmen met de aanwijzing van Tuindorp-Oost als woningbouwlocatie. Op de 3,5 hecta re grond rust nu een agrarische bestem ming. De gemeenteraad beslist op de laatste donderdag van deze maand over de bestemmingsplanwijziging. Gaat de raad mee met het college dan wordt de eerste stap gezet naar de woningbouw van circa veertig woningen. Informatie Van Zwam en Grevink hebben nog een andere grief. Ze vinden dat ze slecht geïnformeerd worden door de gemeente Vlissingen. „Ik word zowat ingebouwd en heb nog nooit informatie van de ge meente gekregen", zegt Grevink. „Het is nu zo dat we overal zelf achteraan moeten gaan. We weten niet wat onze rechten en mogelijkheden zijn én hoe we moeten handelen. Als de informatie niet duidelijk verstrekt wordt, dan be kruipt je ongewild het gevoel dat er stie kem achter je rug van alles geregeld wordt", vult Van Zwam aan. In de commissievergadering Grondge bied van deze week bracht Gi'evink de ze klacht ook naar voren. Wethouder L. Poppe-de Looff van de gemeente Vlis singen vond die gang van zaken verve foto Lex de Meester lend en beloofde dat de buux-t in de toe komst beter geïnfonrxeerd zou worden. Volgens Poppe-de Looff kan er nog van alles gewijzigd wox'den in het bouw plan. „De projectontwikkelaar heeft ook opgemerkt nog te willen schuiven en te willen meedenken over verbeterin gen." De bewoners vinden dat er gemanipu leerd wordt. „Het is alsof we uit twee slechte plannen moeten kiezen. Zo wordt het gebracht door de gemeente. Als er geen 42 woningen komen, dan gaat de ontwikkelaar er een hypermo- dex'n kassencomplex beginnen, waar dag en nacht licht brandt. Voor dat laat ste ben ik niet bang, want daarvoor gel den strenge milieuvoorschriften." Vanuit Van Zwams achtertuin kijk je in de richting van West-Souburg. De ge meente heeft een aantal hectaren aange kocht voor woningbouw. „We vinden het ook niet leuk dat er zo veel woningen aan de achterkant ko men. Maar we zijn heus xxiet overal te gen en waarschijnlijk is dit niet tegen te houden. Als het zover komt, willen we ons wel bemoeien met de afwikkeling van het verkeer. We hopen ook dat het bosje, hier achter, nog gered kan wor den." door Nadia Berkelder NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Boze dorpsbewoners, vertwij felde politici, een vastberaden burgemeester en een ingewik keld juridisch verhaal. De leef kuil in Nieuw- en Sint Joosland blijft onderwerp van gesprek. In het dorp, maar ook op het stads kantoor. Wat is er eigenlijk aan de hand? Voiïg jaar besloot het college van B en W de leefkuil, een park je in het hax-t van het dorp, te verkopen aan drie omwonen- Advertentie) www.autovermeulen.nl den. In de kuil zorgden jongeren voor overlast. „Het was zeer ern stig en zeer langduiig", aldus burgemeester K. Schouwenaar. „We hebben er alles' aan ge daan, praten met de jongens, praten met de oudex's, oplopen de strafrechtelijke maatregelen. Dat kun je niet eeuwig volhou den." Verkoop was de laatste op tie. In het contract werd opgeno men dat de koop niet door -zou gaan als het parkje niet mocht worden afgesloten. Het college van B en W heeft de bevoegdheid om grond te verko pen zonder toestemming van de x-aad. Toch is raadslid E. Herin ga (Chx'istenUnie) niet tevreden over de gang van zaken. Op zijn initiatief werd een juxïdisch ad viseur ingehuurd om te onder zoeken of afsluiting van het parkje kan worden voorkomen. De bewoners van het dorp zijn tegen afsluiting. De leefkuil heeft historische en emotionele waax'de, vinden ze. Het was een geschenk van de dorpsvereni ging aan de gemeenschap. „Het was volgens mij netter ge weest om eerst de bestemming te wijzigen", zegt Hexinga. „En pas daarna te besluiten tot vex'- koop en afsluiting." Bij een wij ziging van de bestemming moet een inspraakpi'ocedure worden gevolgd. Iedereen had dan zijn zegje kunnen doen. „Een wijzi ging van de bestemming is niet aan de orde", reageei't Schouwe naar. „Bij de verkoop van grond is het niet gebruikelijk om het hele dorp inspraak te geven. Bo vendien wisten we de mening van de bewoners wel. Daar heb ben we geen inspi'aak voor no dig. Het ax'gument van de tegen- standei's was dat de leefkuil al tijd een pad is geweest. Boven dien waren ze bang dat de over last zich zou verplaatsen." Als er geen voetpad door het parkje had gelopen, was de dis cussie met de vex'koop gesloten. Nu komt er geen einde aan om dat er x'ond de afsluiting een in gewikkelde juridische procedu- ï'e loopt. De kopers hebben ge vraagd om het voetpad (en de leefkuil) te mogen afsluiten. Geen bezwaar De gemeenteraad is het orgaan dat moet beslissen over onttrek king van een weg aan de open baarheid. De x-aad weigerde de leefkuil af te sluiten, waarop de kopers in bei'oep gingen bij de provincie. Die vex-nietigde het besluit van de raad. Op basis van de wegenwet is er volgens de provincie geen bezwaar te gen afsluiting omdat er iets ver derop ook nog een voetpad loopt. „Die ax-gumentatie blijft zich verzetten tegen mijn gevoel van wat x-edelijk en x-echtvaax'dig is", zegt Heringa. „Betekent dit dat ik mijn stx-aat kan laten afslui ten omdat het gevaarlijk is als mijn kindex-en buiten spelen? Mensen kunnen best omrijden. Het kan toch niet zo zijn dat zo maar een stuk weg kan worden afgesloten vanwege een particu lier belang? Als de dorpsidenti teit en emotionele waarde geen overweging zijn, zit er volgens mij een gat in ons rechtssys teem." Beroep tegen het besluit van de pi-ovincie is nagenoeg kansloos, heeft de juridisch adviseur ge- concludeex'd. Een aantal fracties overweegt nu om het college de opdracht te geven de koop terug te draaien. „Dat lijkt me buiten gewoon lastig", zegt Schouwe naar. „Het is bovendien de vraag of dat wel netjes is." Maandag beslist de gemeente- x-aad. zaterdag 16 april 2005 w 13 MIDDELBURG - De provincie gaat een loket oprichten waar ondex-nemex-s terecht kunnen met allex-hande vx*a- gen. Daartoe hebben Provinciale Staten gistex-ochtend unarxiem besloten. Te vaak moeten ondernemers zich nu bij verschillende in stanties melden om er achter te komen of ze bepaalde plannen mogen verwezenlijken, wie ze daax-voor toestem ming moeten vragen en welke vergunningen nodig zijn. Met de instelling van het loket moet het afgelopen zijn met het stux-en van ondernemers van het kastje naar de muur. Hoe het loket px-ecies vorm krijgt en of het onderdeel wordt van een nieuw op te lichten regionale ontwikke lingsmaatschappij is nog niet duidelijk. Gedeputeerde G. de Kok zegde toe het loket in de plan nen voor de ontwikkelingsmaatschappij mee te zullen ne men. VLISSINGEN - Aan het Nollepad in Vlissingen is gistex-- morgen een uitgebrande auto aangetroffen. De auto bleek een dag eerder gestolen te zijn in de Dokter Gallandat- stx-aat in Vlissingen. MIDDELBURG - Bij dierenartsenpraktijk Hoogeveld Meesters in de Korte Noordstraat in Middelburg is vrij dagochtend rond vijf uur ingebroken. De glazen voox-deur wex'd met een stoeptegel ingegooid. Ook is geprobeerd een deur naar de praktijlmximte open te breken. De dader is op de vlucht geslagen toen het alarm afging. Hij heeft niets gestolen. De dader is onge veer 1.80 meter lang en heeft kort zwax-t kx-oeshaar. Hij droeg een lichtklexxrig jack. VLISSINGEN - De grote sluis bij Vlissingen is woensdag 20 april gestremd voor de scheepvaart. Van 9.00 tot 11.30 uur en van 14.30 tot 19.00 uur wordt de tandwielkast van de sluisdeuren vervangen. YERSEKE - De fractie van de ChxistenUnie in Reimers- waal is bang dat de Nederlandse Spoorwegen station Knxiningen-Yerseke laten vallen als intercity-station. De fractie stelt daarover schriftelijk vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Volgens fractievoorzitter A. Jumelet beschikt wethouder J. Bliek over informatie dat de intercity vanaf 2007 Krui- ningen-Yei-seke niet meer aandoet. Bliek zegt dat het alle maal wel meevalt. „Ik heb alleen tegen Jumelet gezegd dat het nog maar de vraag is of de intercity hier blijft ko men, zelfs als de intercitylijn naar Amsterdam blijft be staan. Toen di-ie jaar geleden het veer Kruiningen-Pex'k- polder werd opgeheven, lieten de NS al weten dat op ter mijn het station misschien van de lijn zou worden afge haald. Dit is dus niks nieuws." De ChristenUnie wil tijdens de raadsvergadering van 26 april ingelicht wox'den door cle wethouder over de kwes tie. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het nieuwe, gro- tei-e Zeeuws Radio-Therapeuti sch Instituut (ZRTI) in Vlissin gen is gisteren geopend. Patiënt Gerard Peijs verrichtte de ope ningshandeling en roemde, met een verwijzing naar zijn baan als directeur van het theater in Middelburg, de xiitstraling van het gebouw. „Ik zou willen roe pen: Bijna die van een nieuwe schouwburg." Peijs is inmiddels elf jaar onder behandeling bij het ZRTI. Aardi ge artsen en een klantvriende lijk instituut, is zijn oordeel. En dat is volgens hem in al die ja- x-en niet verandex'd. „Het is ge lukkig nog ouderwets klant vriendelijk." En dat ondanks de groei die het ZRTI doormaakt. In 1993 werd het al uitgebreid; nu is het we derom een flink stuk groter ge worden. De oppex'vlakte is ver dubbeld. Er is meer kantoor ruimte gekomen en er zijn twee bestx'alingsbunkers bijgebouwd, waax'door er nu twee keer zo veel patiënten behandeld kun nen wox'den. Voor de verbou wing waren er twee bunkers. De uitbreiding is gerechtvaar digd. Het aantal kankerpatiën ten groeit nog steeds. Per jaar neernt hun aantal met 3,5 pro cent toe. Dertig procent van de mensen die in Vlissingen wox' den behandeld, komt van Wal cheren. Een even grote groep komt van de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Twintig px'ocent komt uit Zeeuws-Vlaan- deren. Een steeds belangx'ijkere regio is West-Bx-abant. Daar komen in middels net zo veel patiënten vandaan als van Zeeuws-Vlaan deren. Omdat er goed voor de mensen wordt gezorgd, omdat het goed bereikbaar is en omdat het in Zeeland mooier weer is, wist uroloog R. Hillenius te vertel len. „Er staan geen files en de zon schijnt hier vaker. En dat is niet onbelangrijk voqr patiën ten", aldus de specialist van de ziekenhuizen in Bex'gen op Zoom en Roosendaal. Het ZRTI behandelt tegenwoor dig iets meer dan duizend pa tiënten per jaar. Bij de opening van het eerste instituut, precies 25 jaar geleden in 1981, waren dat er 236. Toen kon het werk gedaan worden door vier fullti me medewerkex's, nu zijn er 38 nodig. Het budget is verachtvou digd. Is er dan helemaal niks op het ZRTI aan te merken, vroeg Peijs zich als patiënt hardop af. „Ja wel: de lectuur." Allemaal oude tijdschriften van maanden gele den. Daarom had hij een tip voor de andere patiënten. „Neem een actueel blad xnee en laat het daar lekker liggen. Advertentie ■jAgfiirlim van den Broek - Het stadhuis van -J wordt brandveilig. Ruim ,fjnhalf jaar geleden werd jslgesteld dat het stadhuis niet de eisen voldoet. Sindsdien u de eisen voiuuci. omtKuicu niet meer dan vijfentwin- ^I^ensen tegelijk binnen zijn. {tt maand wordt het stadhuis «gepast. it een brandveiligheidscontro- bleek dat de veilig- van het historische stad- as heel wat te wensen over j,De situatie was op zich niet 'üechterd, maar de veilig- Jseisen zijn in de loop van de Qi flink aangescherpt. Door [bouwtechnische inrichting L bet stadhuis concludeerde de brandweer dat er niet meer dan vijfentwintig mensen bin nen mochten. Voor huwelijksvol- tx'ekkingen waarbij meer dan vijfentwintig mensen waren, werd soms een oogje dichtgekne pen. De onveiligheid werd veroor zaakt door onder meer de draai richting van de enige deur op de begane gx'ond en de deur op de eex'ste vex'dieping. In het trap penhuis is in geval van nood evenmin een goede doorstro ming mogelijk. Het trappenhuis moet aangepast wox'den zodat het geschikt is als vluchtroute. De zoldertx-ap is van hout en dus niet bepaald bx'andveilig. De trap is bovendien te smal en in te slechte staat om bezoekex-s toe te laten. Het stadhuis wordt nog in april aangepast. De deuren, worden onder meer brandwerend en zelf- sluitend gemaakt en er komen gx'oene lichtbakken die de vluchtweg aangeven. Begin juni - vlak voordat konin gin Beatrix een bejzoek aan Veere bx-engt - wox'dt ae 6,5 me ter hoge vluchttrap aange- bx-acht. Dat het ruim tweeënhalf jaar ge duurd heeft voordat het pand- wordt aangepast, komt onder meer omdat er goedkeuring moest komen van de monumen tencommissie en de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Het heeft lang geduimd voordat alle partijen zich konden vinden in het ontwex-p voor de vluchttrap die buiten aan de achtergevel komt, De deur die op de eerste verdieping uitkomt op die vluchttrap, wordt gemaakt op de plaats waar nu een raam is. De gemeente heeft 40.000 eux'O gereserveerd voor alle aanpas singen. Als het stadhuis weer in orde is, kan er een vex'gunning worden aangevraagd waarmee honderdvijftig mensen naar bin nen mogen. BRESKENS - De Zeeuwse poli tie en het regionaal recherche team hebben in samenwerking met de Fiod en douane in de voorbije maanden vijftien men sen aangehouden in verband met drugssmokkel en fraude. In januari werd in een loods in Breskens 2880 kilo hasj in be slaggenomen. Ter plaatse wei den toen vier mensen aangehou den, een dag later volgden nog twee axi'estaties. De zes arrestan ten hebben de Bx'itse nationali teit. Tijdens het onderzoek zijn nog negen mensen opgepakt met de Nedex'landse nationaliteit, die zich vermoedelijk bezighiel den met fraude en het smokke len van verdovende middelen. Er zijn doorzoekingen gedaan op verschillende plaatsen in Ne derland en België. Ook heeft de politie een gx'oot aantal voertui gen in beslaggenomen, die ver- moedelijk zijn gebruikt voor het transport van de verdovende middelen naar Gx*oot-Brittan- nië. Van de vijftien vei'dachten zitten er nog twaalf in de gevan genis. Op zaterdagmiddag 23 april is er een debat Spieahelkwartier °vy de invulling van r o het Spieghelkwartier. Drie bureaus presenteren hun stedenbouwkundige schets voor deze unieke nieuwbouwwijk aan de Schelde. Heeft u belangstelling om hierbij aanwezig te zijn? U kunt zich nog tot aanstaande dinsdag 19 april aanmelden via de website Vlissingen.nl/spieghelkwartier. Dan bent u op zaterdag 23 april vanaf 12.30 uur van harte welkom in 'de Timmerfabriek' op het voormalige KSG-terrein gemeente (via ingang Glacisstraat). VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13