Fractie Van Buitenen valt uiteen Duitsland groeit naar Bevrijdingsdag Doden door aanslagen Irak Nederland nog altijd een van de sterkste exporteurs ter wereld File-flirten in België via nummerplaat Monaco gaat op slot voor uitvaart prins Rainier bin H9n uit Peuk geveild voor bijna 4200 euro Bulgarije in juni naar stembus Bisdom VS moet miljoenen betalen Straf voor levend begraven baby's Jaar cel voor ontkennen holocaust Klokkenluider van Europa Transparant wil af van partijgenote )nderduiken n EU wordt noeilijker Milosevic komt niet getuigen in eigen proces door Bob Kroon GENEVE - Ondanks wijdver breid pessimisme weet Neder land zich te handhaven als een van de belangrijkste exportlan den ter wereld. De waarde van geëxporteerde en doorgevoerde goederen groeide vorig jaar met 21 procent tot 358.8 miljard dol lar. Daarmee stond ons land op de zesde plaats op de lijst van ex portlanden - na Duitsland, de VS, China, Japan en Frankrijk. Nederland importeerde goede ren ter waarde van 319.9 mil jard dollar en stond daarmee als achtste op de wereldranglijst. De Verenigde Staten bleven 's werelds grootste importland met een waarde van maar liefst 1526.4 miljard dollar. Dat is bijna het dubbele van de export waarde van Amerikaanse pro ducten, waarmee de nog steeds groeiende kloof tussen consump tie en productie opnieuw wordt onderstreept. Deze negatieve handelsbalans is volgens WTO- economen op den duur 'onhoud baar'. Dat blijkt uit het jaaroverzicht van de wereldhandel in 2004, dat gisteren door de WTO, de Wereldhandelsorganisatie, werd gepubliceerd. Opmerkelijk is, dat ontwikkelingslanden een steeds groter deel van het we- reldhandelsverkeer voor hun re kening nemen. In 2004 was de Derde Wereld goed voor 34 pro cent van de wereldhandel, het hoogste niveau sinds 1950. Zelfs het arme Afrika kon een export stijging van 30 procent noteren. De stijgende grondstoffenprij- zen, met name voor olie, droe gen hieraan bij. „Steeds meer landen spelen nu een rol van belang in de wereld handel en dat is een onmisken bare factor in het terugdringen van armoede", aldus WTO direc teur Panitchpakdi. De uitbreiding van de Europese Unie met tien landen heeft zijn stimulerende invloed niet ge mist. De 25 EU-landen waren vorig jaar goed voor 42 procent van de wereldexport van goede ren en namen 52 procent van de dienstensector voor hun reke ning. Daarbij is inbegrepen het intra-Europese handelsverkeer tussen de lidstaten onderling. De WTO belicht ook de fenome nale opkomst van China, waar van de uitvoer met 35 procent steeg tot bijna 600 miljard dol lar. Daarmee streefde China zijn grootste concurrent, Japan, voorbij als het voornaamste han- delsland in Azië. Globaal gezien, steeg het wereld handelsvolume vorig jaar met 9 procent, maar voor dit jaar mag op een stijging van niet meer dan 6,5 procent worden gere kend. GPD (Advertentie) vrijdag 15 april 2005 WELLINGTON - Een sigarettenpeuk uit Nieuw-Zeeland heeft op een internetveiling bijna 4200 euro opgebracht. Het zou gaan om de laatste sigaret die in Nieuw-Zeeland in een café is gerookt, voordat daar in december een rook verbod voor de horeca is ingevoerd, meldde de Nieuw-Zeelandse radio gisteren. De peuk is gevat in perspex en staat op een houten stan daard. Daarop staat te lezen dat het 'de laatste sigaret is die in Malt Restaurant and Bar officieel werd gerookt op 9 december 2004 om 23.59 uur'. De site waarop de peuk werd aangeboden, is 140.000 keer bezocht. ANP/DPA SOFIA - De Bulgaarse president Georgi Parvanov heeft parlementsverkiezingen uitgeschreven. De stembusgang heeft zaterdag 25 juni plaats, maakte het staatshoofd gis teren bekend. Grote favoriet voor de zege is volgens recente peilingen de oppositionele socialistische BDSP met 27,3 procent van de stemmen. De Nationale Beweging van premier Simeon Sqkskoburggotski staat tweede met 13,9 procent en de Unie van Democratische Krachten derde met 10,5 procent. ANP/RTR SAN FRANCISCO - Het bisdom Oakland in de Ameri kaanse staat Californië moet aan twee broers die als kind door een priester zijn misbruikt, bijna 2 miljoen dollar schadevergoeding betalen. Volgens de jury is het bisdom verantwoordelijk omdat het op de hoogte was van het mis bruik maar niets deed om de kinderen te beschermen. De broers zouden 25 jaar geleden door priester Robert Ponciroli zijn misbruikt. De kerk heeft Ponciroli uit zijn ambt ontheven. De Rooms-Katholieke Kerk in de VS is de afgelopen ja ren overspoeld met schadeclaims. Het aartsbisdom Boston in de staat Massachusetts heeft tot nu toe al circa 85 miljoen dollar uitgekeerd. ANP/RTR NEW DELHI - De Indiase politie heeft tachtig mensen ge arresteerd, omdat ze naar eeuwenoud hindoegebruik hun kinderen levend hadden begraven onder bladeren en vuil. De autoriteiten proberen al jaren om het gebruik te stop pen. Mensen riskeren een gevangenisstraf van drie jaar of een boete van 114 dollar. De kinderen worden verdoofd en in ondiepe kuilen op een begraafplaats bij een hindoetempel gelegd. De gaten wor den vervolgens bedekt. Na enkele gebeden door hindoe priesters, worden de kinderen er weer uit gehaald. Het he le ritueel duurt ongeveer 1 minuut. GPD/RTR BRUSSEL - Het Hof van Beroep in Antwerpen heeft de extreemrechtse activist Siegfried Verbeke gisteren veroor deeld tot een jaar cel voor het blijven ontkennen van de holocaust op cle joden. Volgens het Hof is zijn 'halsstarrig negationisme' een vorm van 'verregaande minachting voor het joodse volk'. ANP BUSSEL - Sla je in de file en °,d jfde dame of heerinde au- lonaaat je aantrekkelijk. Be]gic wil technicus Lue tatke contacten tussen chauf- mogelijk maken via een twciaal sms-systeem. Hij hoopt termijn een miljoen Bel gisch, chauffeurs te laten mce- doen aan zijn file-flirts. Con creet komt het erop neer dat Bracke met de medewerking van een IT-bedrijf een nieuwe website heeft opgelet. Wie zich daar aanmeldt, krijgt een sticker en een code. Als vervol gens een chauffeur in de file een andere automobilist ziet met de zelfde sticker op diens auto kan deze via de code en met gebruik van de nummerplaat van de an dere wagen een sms sturen. Zo hoopt Bracke eenzame automo bilisten met elkaar in contact te brengen. Bracke heeft al een naam voor zijn website en op schrift voor de stickers bedacht: IMM.be. Volgens het Vlaamse dagblad De Standaard staat dat opschrift voor '1 million mem bers' of een miljoen deelnemers. Bracke zegt dat zenders en ont vangers, die beide geregistreerd moeten zijn bij IMM.be, 'het contact zo ver moeten laten gaan als zij zelf willen'. „Het is geen datingdienst", aldus de technicus uit Sint-Niklaas, maar het zou wel mooi zijn als het echt kan komen tot snelweg romances. Bracke vreest niet voor grote problemen met de verkeersveiligheid. „Een num merplaat is kort genoeg om in te voeren in je gsm als je stil staat met de auto." Bracke wil pas be ginnen als hij minimaal duizend deelnemers heeft. ANP 26 LUXEMBURG - Criminelen die ms, i heel Europa actief zijn, kun- ,sw en zich in de toekomst minder I lakkclijk verstoppen. De Euro- e,; lese ministers van Justitie wer en het gisteren in Luxemburg nverwacht eens over een sys- ,ofl leem dat de EU-landen inzicht ;i:" [ceft in eikaars strafregisters. 'm ederland krijgt een overzicht Ial) au alle veroordelingen van Ne- n„, erlanders elders in de EU, en 8 ndere Europese landen kunnen aar gebruik van maken, ot nog toe zijn EU-landen niet trplicht veroordelingen door te ituren naar het vaderland van lc veroordeelde. In de praktijk houdt ieder land dleen zijn eigen strafregister ij, waardoor het voor het Open- aar Ministerie in een ander iand moeilijk te zien is of een be- öalde verdachte meer op zijn terfstok heeft. Het schrijnend- te voorbeeld waar het mis ging S de Franse seriemoordenaar o Fourmret. Die verhuisde na zijn veroordeling in Frankrijk naar Belgie en zette daar zijn praktij en voort. Toen de Belgische justitie hem ,k hi de gaten kreeg, was zij niet op de hoogte van de moorden dode man in Frankrijk had ge- ^gd en meende dat hij een tanco strafblad had. GPD MONACO - Monegasken wachten tot zij in het paleis een laatste groet kunnen bren gen aan prins Rainier III. Het vorstendom is in een fort veranderd voor de uitvaart vandaag. Voor de bescherming van de staatshoofden en regeringsleiders die de op 6 april overleden vorst de laatste eer komen bewijzen, gelden maximale veiligheids maatregelen. Vanaf vanochtend is het rijk van twee vierkante kilometer zo goed als van de buitenwereld afgesloten. Alleen de hoge gasten kunnen er ongehinderd in. Zij worden over de circa 35 kilometer tussen het vliegveld van Nice en Monaco geëscor teerd door de nationale politie. Boven sommigen zullen zelfs helikopters vliegen. Het luchtruim boven Monaco gaat dicht voor burgerluchtvaart en in de territoriale wate ren van het vorstendom is scheepvaart verboden. Meer dan 1800 Franse en Monegas kische politiemensen en scherpschutters zorgen voor een bewaking zoals die in Mona co nog niet eerder is gezien. Om 12.00 uur begint de uitvaartplechtigheid, die ook op de Nederlandse televisie rechtstreeks is te volgen. Voor de Monegasken wordt om 18.30 uur nog een rouwmis gehouden. Later op de avond wordt Rainier bijgezet in de crypte van de kathedraal, naast het graf van zijn echtgenote prinses Gracia, die in 1982 door een auto-ongeluk om het leven kwam. foto Mario Gambarini/EPA door Wierd Puk BERLIJN - Wat herdenken de Duitsers op 8 mei? De bevrij ding van het nazisme, de verne derende nederlaag tegen de geal lieerden, de dood van zes mil joen joden, of het lijden van de vele Duitsers, die met brand bommen werden bestookt en van huis en haard werden ver dreven? Is 8 mei, wanneer het zestig jaar geleden is dat de Tweede We reldoorlog eindigde, ook in de Bondsrepubliek een 'bevrijdings dag'? „Ik denk dat een meerder heid van de Duitsers 8 mei in middels als een bevrijding be leeft", meent professor Norbert Frei (49), historicus en schrijver van een boek 'het Derde Rijk in het bewustzijn van de Duitsers'. „In de jaren vijftig was dit na tuurlijk niet zo. Toen werd over 'de nederlaag' gesproken. Waar schijnlijk kunnen we nu het bes te spreken over een nederlaag ten goede." Het was president Richard von Weiszaeker, die twintig jaar ge leden voor het eerst in een pro minente rede de term 'bevrij ding' in de mond nam. „Hoewel natuurlijk veel Duitsers tegen hun wil werden bevrijd", nuan ceert Frei. „De geallieerden wa ren er ook niet op uit om de Duitsers te bevrijden. Die wil den een eind maken aan de agressieve nazi-staat." Algemeen geldt de Bondsrepu bliek als een land dat op voor beeldige wijze de eigen rampza lige geschiedenis verwerkt. Frei verwijst naar het Holocaust Mo nument in Berlijn, dat op 10 mei wordt geopend. „De uiteenzet ting van het nazi-verleden is een belangrijk deel van de iden titeit van de Bondsrepubliek. Waar vind je een postdictatoria- le democratie, die in het midden van haar hoofdstad een negatie ve nationale herinnering in een monument giet? Over dertig jaar zal het Holocaust Monument worden opgevat als een teken van de bereidheid van de huidi ge samenleving om zich reken schap te geven van haar verle den." Schuld Dat in andere landen hardnekki ge stereotypen over Duitsland voorbestaan, irriteert de histori cus. „Ook Ian Kershaw, de gere nommeerde Britse Hitler-bio- graafmerkte op dat hij het hele maal heeft gehad met die Britse clichés over de Duitsers als na zi's. Voor jonge Duitsers, die met die vooroordelen worden ge confronteerd, moet dit een aan sporing zijn om meer kennis te verzamelen over de eigen ge schiedenis, opdat zij hun oppo nenten van repliek kunnen die nen. Over schuld moet het al he lemaal niet meer gaan, die jonge ren hebben geen schuld." De laatste jaren neemt in de Duitse geschiedschrijving het lij den van de eigen bevolking een prominente plaats in. Frei: „Toch is dat thema nooit een ta boe geweest. Al in de jaren vijf tig werd over de bommenregen op Duitse steden geschreven. Maar de belangstelling bleef vaak lokaal of regionaal. Inmid dels is Hitier zelfs onderdeel van de populaire cultuur en kan een film over zijn laatste dagen in de bunker worden gemaakt als een Hollywood-blockbuster. Dertig jaar geleden was dit on denkbaar. GPD Iraakse mannen dragen het stoffelijk overschot weg van een slachtoffer van een dubbele zelfmoordaan slag in Bagdad. foto Thaier al Sudani/RTR lilosevic wil de vroegere Duit- u eminister van defensie, Schar- in, niet meer horen. Wel wil hij e Franse president Chirac, de Intse premier Blair, de Duitse anselier Schroder alsmede de roegere Amerikaanse president linton en zijn minister van Bui- mlandse Zaken Albright laten aL «tuigen. De hem toegewezen adsman Kav is door de rech- ars opgedragen snel zekerheid i [er die getuigenissen te krij gt jen Milosevic zei begin 2004 al al hij de politici in Den Haag jij 3de laten komen. Hij heeft ech- lsj, er niet de juiste procedures ge- jlgd om dat voor elkaar te krij- tn. GPD BAGDAD - Irak is gisteren ge troffen door een reeks bloedige aanslagen. Bij de explosies en schietpartijen kwamen zeker 27 ponen om het leven, tiental- takten gewond. vooruitgang op poli tiek gebied blijft het ook ruim twee jaar na de val van het regi me van Saddam Hoessein onrus tig in het verdeelde land. Vol gens waarnemers neemt het aan tal aanslagen zelfs weer toe. De jongste aanslagen waren vooral gericht tegen de Iraakse autoriteiten. De met Al Qaeda verbonden groepering van Al Advertentie Morgen in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio. Zarqawi eiste op een islamiti sche website de verantwoorde lijkheid voor enkele aanslagen op, De organisatie verzet zich te gen de aanwezigheid van de Amerikaanse en andere buiten landse troepen. Ook is het de soennitische Al Zarqawi een doom in het oog dat de sjiiti- sche moslimmeerderheid een grotere invloed heeft gekregen. De rebellen beschouwen de Iraakse politieagenten als colla borateurs van de Amerikanen. In Bagdad vielen zeker elf do den, toen twee bomauto's tot ontploffing werden gebracht. Kabinet Bijna drie maanden na de ver kiezingen zijn de onderhandelin gen over de vorming van een re gering afgerond. Het kabinet van premier Al Jafaari krijgt 32 minister. Zeventien posten gaan naar de sjiieten, negen zijn voor de Koerden. ANP/AFP/DPA BnrHehvvan Rooij STRAATSBURG - De twee le ien vin de Europese fractie Eu- ,na Transparant, de politieke nrlij van 'klokkenluider' Paul PP Buitenen, zijn uit elkaar, fci Buitenen heeft zijn fractie- juuile Els de Groen gevraagd partij Ie verlaten. DEN HAAG - Slobodan Milose- vic zal niet in zijn eigen proces bij het Joegoslavië tribunaal ge- tuigen. Reden is dat hij geen eed wil afleggen bij het tribunaal I'. dal hij als illegaal beschouwt. Milosevic zal wel een slotverkla- l ring geven. Daar heeft hij vol- eens dc rechters recht op. De angeklaagde heeft eerder drie ït rttklaringen uitgesproken. Volgens Van Buitenen heeft ze zich schuldig gemaakt aan kie zersbedrog. De Groen verklaart dat ze nog gewoon lid is, maar volgens haar is wel het volledige bestuur afgetreden. Paul van Buitenen opereert in het Euro pees Parlement vrijwel onzicht baar voor de buitenwereld. Hij beweert zelf dat hij 'a-politiek' is. „Wij houden ons alleen bezig met misstanden en transparan tie", zegt hij in een gisteren ver schenen persbericht. Els de Groen kiest een andere koers: zij stemt vaak mee met de groene fractie, waar Europa Transparant in het Europees parlement deel van uitmaakt. Ze beschouwt zichzelf wel dege lijk als een politica. „Nergens in het partijprogramma staat dat ik niet zou mogen stemmen", al dus De Groen. Ingewijden verklaren de ru zie mede uit het feit dat Van Buitenen een solist is, die moeilijk communiceert en zich met slechts één onderwerp wenst bezig te houden. In het parlement is hij vaak niet aan wezig bij de stemmingen, maar hij wil als 'actievoerder' wel ge bruik maken van de mogelijkhe den die hij als europarlementa riër heeft. Losser „We hebben besloten losser van elkaar te opereren", aldus De Groen gisteren. Volgens eigen zeggen blijft zij in elk geval 'voorlopig' lid van Europa Transparant. De Groen houdt zich in het Europees Parlement vooral bezig met de manier waarop Europees geld in Oost-Europa wordt besteed. Van Buitenen: „Ik kan als frac tievoorzitter geen verantwoorde lijkheid nemen voor de richting die zij is ingeslagen." Zelf con centreert hij zich al jaren op in terne misstanden bij de EU. Eind jaren negentig verwierf Van Buitenen, toen Europees ambtenaar, wereldwijde be kendheid toen zijn onthullingen leidden tot de val van de com- missie-Santer. Zijn reputatie kreeg een knauw toen hij eind vorig jaar de confrontatie aan ging met eurocommissaris Kroes, maar zijn beschuldi gingen aan haar adres niet hard kon maken. In zijn giste ren uitgegeven verklaring kon digt Van Buitenen aan binnen kort met nieuwe onthullingen te komen. GPD (S)JobTrack.nl PZC Promotie actie april: 15% voordeel op gehele collectie Ligne Roset! de Jonge Hoek van Dijke modern Irving easy living Schouwersweg 7, Heinkenszand Tel. 0113 561482. Openingstijden: di. t/m vr. 9.30- 17.30 uur, vrij dagavond koopavond tot 20.30 uur zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5