Het debat draait niet om cijfers charme van een ruïne GnïïE A DE NIEUWE Kunstroute Graauw nu in twee dagen 17 unst Poëzieavond met muziek in De Osseberg Max Havelaar SUPERSPORTIEF - CITROEN C2 André Dees poppe VOLKSWAGEN LUPO 1.41 (55 kw) TOYOTA RAV4 vrijdag 15 april 2005 De discussie over kerne nergie is weer opge- laaid. In een serie belicht 1 (jePZC het onderwerp de- K «eek vanuit diverse in valshoeken. Vandaag in deel vier: de filosoof. ■L' A fox rinnrErnst Jan Rozendaal Prof. dr. Mare de Vries is be nieuwd hoe de actuele discus sie over kernenergie zich gaat jtwikkelen. Hij kan zich nau welijks voorstellen dat het een herhaling wordt van de brede maatschappelijke discussie die eindjaren zeventig werd ge- 1 De ongerustheid van de king was toen onderge schikt aan technische en econo mische argumenten. „Er werd 'al® vanuit een zekere arrogantie over kernenergie gesproken «I verklaart De Vries. „Dat dom- publiek met zijn onberede neerde angsten, wat weet dat van kernenergie? Dat angst el reëel kan zijn en dat het Zw pubhek wel degelijk steekhou dende argumenten kan aandra- ;en,werd toen vergeten. Dat ,eï,,f debat was een fake. De percep tie van het publiek werd door de politiek weggevaagd. Aan ie ongerustheid van mensen werd nauwelijks recht gedaan. Ba [nvas een ongeluk in Tsjer- il li Bobvl voor nodig om anders over kernenergie te gaan naden- ten De Vries is als wetenschapsfilo- Qfj joof werkzaam bij de techni sche universiteiten in Eindho- tenen Delft. Van huis uit is hij neus. Hij brengt studenten prc ran technische opleidingen het ef bij dat ethiek een wezen- konderdeel is van hun vak. !en ingenieur komt niet meer •eg met de redenering dat hij In de discussie over kernenergie tellen ook de kleine verhalen van mensen, vindt professor Mare de Vries. foto Jos van Leeuwen een mooi staaltje techniek heeft afgeleverd", zegt De Vries. „Hij is medeverantwoor delijk voor hetgeen hij heeft uit gevonden. Je kunt niet een pi stool ontwerpen en dan zeggen dat het jouw verantwoordelijk heid niet is wat ermee gebeurt. Net zo min kun je een pleitbe zorger zijn van kernenergie en tegelijkertijd je ogen sluiten voor bijvoorbeeld het probleem van kernafval." De Vries verbaast zich over de uitlating van directeur André Versteegh van de Nuclear Re search and consultancy Group, drie dagen geleden in deze krant, dat hij slechts rationele feiten aandraagt voor de discus sie over kernenergie en de be slissing overlaat aan anderen. Dat is een oude manier van den ken. „Je kunt feiten helemaal niet van waarden scheiden", zegt De Vries. „Elke keuze voor de feiten die je aandraagt is ook een ethische keuze." Risico Wat betekent dat voor de dis cussie over kernenergie? De Vries neemt de inschatting van het gevaar van kernenergie als voorbeeld. „Je ziet vaak een verenging optreden. De kans dat een kerncentrale ontploft is nul komma nul nul zoveel, wordt dan betoogd. Het risico wordt gereduceerd tot een re kensommetje en daarmee gaat men het publiek te lijf. Maar doet dat rekensommetje wel recht aan cle perceptie van het publiek? Moeten we niet kijken naar de gevolgen van een ont ploffing in plaats van naar de kans? En dan niet alleen naar wat het ons kost aan schade of hoeveel slachtoffers er vallen, maar ook wat het betekent als je een stralingsziekte zou op lopen en een langzame dood te gemoet ziet. Zoiets is niet in ge talletjes uit te drukken. Redu ceer je de discussie tot somme tjes dan doe je geen recht aan het probleem. De ethiek fun geert vaak als luis in de pels. Alleen als je naar de volle breedte kijkt, kom je tot een goede oplossing." De ethiek als wetenschap le vert die oplossing overigens niet, benadrukt De Vries. Wel is het mogelijk instrumenten te leveren om een probleem te lijf te gaan. Vanuit een effectge richte benadering kan bijvoor beeld worden geredeneerd: wat levert de minste schade op voor de minste mensen? De deonti- sche benadering gaat uit van vooraf vastgestelde regels. Bij voorbeeld: economische achter uitgang is uitgesloten. Of: men sen moeten zich op hun gemak voelen. Ook is het mogelijk uit te gaan van deugden als res pect voor de natuur of zorg voor het nageslacht. De Vries beoefent de reformatorische wijsbegeerte die feitelijk een mix is van de drie stromingen. „Alledrie de opties maken je alert. Daar gaat het om." Verhaaltjes In onze postmoderne tijd be staat de grote waarheid niet meer, zegt De Vries. „Je kunt niet zeggen 'Dat is goed' of 'Dat is niet goed'. Iedereen heeft zijn eigen kleine verhaal tje, is de redenering tegenwoor dig, en de kunst is dan recht te doen aan al die kleine verha len. Vandaar mijn nadruk op de publieksperceptie. Vele klei- ne verhalen vormen ook de waarheid. Waar het om gaat is dat de kernenergiediscussie nu minder technologiegedreven is. Er wordt meer recht gedaan aan maatschappelijke bewegin gen. Het gaat ook niet meer al leen om de vraag of we voor of tegen kernenergie moeten zijn. De vraag is verbreed tot de tota le energievoorziening. Dat is in ieder geval positief aan de hui dige discussie." Toch blijft het verleidelijk van De Vries een antwoord te ver langen op wat hij zelf als een non-vraag betitelt: is hij voor of tegen kernenergie? „Ik zie een beperkte plaats voor kerne nergie in de wereld, maar ik hoop dat het een tijdelijke is. De angel zit voor mij in het af val. We kunnen het volgende geslacht niet met een onoplos baar probleem opzadelen. Daar om hoop ik op onze inventivi teit. Een oplossing voor het af val zie ik zo snel niet, maar mis schien wel de succesvolle en grootschalige toepassing van een andere vorm van energie." riptekenaar Benno Vranken maakt deel Slibreeks rRolf Bosboom 1T-S0UBURG - Het zal niet Ivaker zijn voorgekomen dat boek in een bunker wordt ge- senteerd. Vanmiddag gaat in elk geval wel gebeuren, Benno Vranken uit Oost-Sou- j'; i? in de Oranjemolenbunker zk Vlissingen het eerste ex-em s' at van zijn boek De Suiker- ,0- fojkrijgt uitgereikt. jlocatie is allesbehalve toeval- gezien de prominente rol die niters in het boek spelen. „Ik ra look zelf op die plek aange- ku ®gen", zegt Vranken (Vlissin- >1962). ..Ik wilde het boek «i originele manier neerzet- >Het liefst had ik een bunker te! Landfront gehad, maar szitiedereen in de blubber." Suikeroorlog is het nieuwste sl van de Slibreeks. „Dat is leen eer, want je wordt er- r gevraagd." Tot voor kort isde serie een bovenal literai- Bugelegenheid, maar de laat- tijd komt ook het beeldver- J «1 aan bod. Markus (Mark iderGraaff) maakte het 108e Vranken het 11 le, zodat de E: kngnjkste van het minimale Hal stripmakers in de provin- zijn vertegenwoordigd, anken verdient zijn brood als istrator, maar zijn hart ligt ttal bij het maken van beeld- falen. Zijn stijl is uit duizen- (E. a kerkenbaar. Hij tekent een asiere, beklemmende wereld, 1 verval en verderf domine- an waarin mismaakte we- 5 alkaar het leven zuur ma- 'elm°et niet te normaal zijn. 'lp niet dat mensen nPS lezen over huiselijke situa- bzoalsJan, Jans en de kinde- zit zelf al de hele dag Men in een gezin, dan wil ik 'ets heel anders lezen. Voor iaat er ook meer charme uit "eenruine dan van een keu- Igezandstraald herenhuis." meroorlog bestaat uit drie len> die zich in de bronstijd, negentiende en de twintigste afspelen. Telkens wordt Teerst bloedige strijd uitge- en- waarbij de suikerbiet 'voorname rol speelt. "ou ervan een soort parallel- gelijkheid weer te geven, •"et langs de echte werkelijk- 'Ijd te gaan. Dat geeft me 1 te doen wat ik 1 e hebt dan alles in eigen door Jeanette Vergouwen GRAAUW - Voor de tweede keer wordt komend weekein de in Graauw een kunstroute gehouden. Wegens het succes van de eerste editie worden de activiteiten nu gespreid over twee dagen. Bovendien wordt zaterdag een kunstvei ling gehouden waarvan de op brengst naar een goed doel gaat. Op zaterdag 16 en zondag 17 april is Graauw weer hét kunstdorp van Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De bezoekers krijgen in Graauw en Paal een breed scala aan kunstdis ciplines te zien. De deelnemende kunstenaars komen van heinde en ver om samen met plaatselijke kun stenaars hun werk tentoon te stellen. De kunstenaars zelf zijn aanwezig en vertellen de bezoekers graag over hun ma nier van werken. Naast het kijken naar schilde rijen, aquarellen, beelden, keramiek, fotografie en monu mentale kunst wordt het pu bliek uitgenodigd om zelf ac tief te zijn en iets kunstigs te maken. De tweede Kunstroute onder scheidt zich ook van de eerste omdat er zaterdag 16 april een kunstveiling wordt gehou den. Verschillende kunste naars stellen werken beschik baar en dragen zo hun steen tje bij om kinderen met een le vensbedreigende ziekte een vakantie te geven in Villa Par does. Sommige ontwerpen speciaal voor deze gelegen heid een kunstwerk, anderen leveren meerdere werken in voor het goede doel. In de Dorpsstraat 50 bij Dorthy Al- lefs kunnen de liefhebbers voor 25 euro een kinderpor tret laten maken. De opbreng sten van de kunstveiling en de andere acties gaan naar Villa Pardoes. De kunstveiling vindt plaats in de Dorpsstraat voor het ge meenschapshuis en begint za terdag om 15.30 uur. De vei ling wordt geleid door veiling meester Dennis Steijaert en is toegankelijk voor iedereen. Zij die de route willen lopen of fietsen kunnen een lijst met deelnemende kunste naars aan de Kunstroute afha len bij Herberg de Graauw en Eetcafé Modern in Graauw. In Paal liggen er lijsten bij Zicht der Schelde en Kint Co. Voor meer informatie over Graauw en de Kunstrou te www.graauwdigitaal.tk Een van de tekeningen in De Suikeroorlog. hand", zegt Vranken, die ver gaat in zijn scheppingsdrang. Het boekje is onder meer voor zien van een landkaart, waarin trekken van Walcheren zijn te rug te vinden, afbeeldingen van bodemvondsten ('ik heb een pas sie voor archeologie') en platte gronden van bunkers. De groteske verhalen zijn nau welijks na te vertellen, al zit in De Suikeroorlog wat meer ver haallijn dan in Vrankens vroege re werk. „Dat is een soort con cessie naar het publiek, dat toch een verhaal wil. Meestal vind ik een plot flauwekul. Het gaat mij vooral om de sfeer." Die sfeer is vaak deprimerend. „Ik laat vooral zien hoe vreemd mensen met elkaar omgaan in nood- en crisissituaties, al wil ik ook niet moralistisch wor den." Het grimmige karakter wordt daarom regelmatig gerela tiveerd, door de absurditeit van de gebeurtenissen, maar ook door kleine gimmicks in taal en tekening. Wie de verhalen herleest, her kent er steeds meer. „Mijn stre ven is dat er veel op de tekenin gen te zien is, dat de lezers zelf op zoek gaan en waar voor hun geld krijgen. Het nadeel is dat je volgepropte pagina's krijgt." Het Slibreeksdeel is Vrankens eerste uitgave sinds Kustbewo ners, zijn geprezen en bekroon de debuut uit 2001. „Ik wil voor illustratie Benno Vranken taan wat frequenter gaan uitge ven in eigen beheer, om ook wat meer onder de aandacht te blij ven." Het eerste deel van De Suiker oorlog werd eerder opgenomen in een verzamelbundel die vorig jaar in de Verenigde Staten is uitgegeven. „Daarop heb ik heel positieve reacties gekregen. Dat is voor mij aanleiding om ook eens verder te kijken in Ameri ka." BoekB. Vranken. De Suikeroor log (Slibreeks, deel 111). Uitgave CBK Zeeland. Presentatie, door Hans van Soest (redacteur strip blad ZozoLala) vanmiddag om 17.00 uur in Oranjemolenbunker, Oranjedijk, Vlissingen. weg. De Osseberg is gevestigd aan de Singel weg 11, vlak bij Sint Laurens. GRIJPSKERKE - In boerderij - galerie De Osseberg bij Grijps- kerke wordt vandaag een poëzie avond mei muziek gehouden. Deze begint om 20.00 uur. Te gast is Eef de Jonge-Everaert (Tholen, 1941), die sinds enkele jaren korte verhalen en gedich ten schrijft. Vorig jaar ver scheen haar poëziedebuut, Dor re kraters zuivere zijde. On langs won zij de eerste prijs tij dens een poëziewedstrijd in IJs- selstein. De muziek, geheel afgestemd op de poëzie van De Jonge-Eve raert, is van het Zeeuwse saxo foonkwintet Meet 5 Reed. Dat bestaat uit Dik Hollenberg, Sacha van As, Esther Vlieger, Mariëlle Eversdijk en Ko Zuid- (Advertentie) MIDDELBURG - Neerlandicus Reinder Storm geeft maandag 18 april in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg een lezing over Multatuli. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. In zijn lezing gaat Storm in op de Max Havelaar en de beteke nis van Multatuli voor deze tijd. De aanleiding voor de lezing is de voorstelling Max Havelaar, die vrijdag 22 en zaterdag 23 april wordt opgevoerd in de Stadsschouwburg in Middel burg. Mr. F.J. Haarmanweg 21 4538 AN Termeuzen, tel 0115-612035 VOLKSWAGEN B0RA 1.9TDÏ 96kw variant highline Prijs 24.950,- Bouwjaar 07-2002, stationwagen, diesel, grijs, 87.237 km, handgeschakeld. Kijk voor meer informatie op opze website: www.autopoppe.nl Al meer dan 25 jaar uw partner in mobiliteit. Terneuzen Hulst Vlissingen Handelspoort 4 Afrikaweg 18 Gildeweg 22 tel. 0115 - 647333 tel. 0114 - 370100 tel. 0118 - 424000 Handelspoort 6 - 4538 BN Teneuzen - tel. 0115-649000 - www.automoret.nl handgeschakeld, fabrieksgarantie. R. JLi\ Opties: airbag, centrale vergrendeling, dealer onderhouden, elektr. ramen, radio - cd, stuurbekrachtiging, startonderbreker. Net een jaar oud, uiteraard als- nieuw Autobedrijf Verlinde B .v. Oudelandseweg 31, Terneuzen, telefoon 0115-618500 Internet: www.mazda.nl/verlinde ZOOM-ZOOM Dé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43