Hulst krijgt kunstkwartier 2005 PZC PZC Zaal Wijffels was een begrip Hebbes! VERHUISBEDRIJF Twaalf banen weg bij sokkenfabriek 13 Stichting wil leegstaande panden verhuren tegen verpaupering janfare Clinge Friesland echtbank houdt loordzaak euzenhoek aan Terneuzen maakt werk van bestrijding zwerfafval AAZET Met dank aan onze klanten en medewerkers is Mondial j|ogel Verhuizingen uitgeroepen tot: Alternatief voor wadi's bepleit Nieuwe Grabbelpas voor ouderen Oostburger is rijbewijs kwijt Klaagzang over brug Zelzate N-Beveland aast op havenplekken agenda Atletiekdag voor scholieren i„ Terneuzen rtBXEUZEN - Atletiekvereni- j,,'SclitU«P»rl houdt mor- jaarlijkse schoolatletiek- L voor leerlingen van het ba- ^nderffijs in Terneuzen. jeKHistrijd vindt plaats op het iortnnrk in Terneuzen. vrijdag 15 april 2005 Bezorgklachten: 0800-0231231 'Pmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE EEEUWS-vlaan deren Alexanderlaan 45 Postbus 145 ^530 AC terneuzen ^sl'0115.6457 69 P«: 0115-645742 Eoiail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel i van Stee Róts Bakker (sport) Raudeloo 16 «60 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 fedhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer bentrale redactie «stionspark 28 stbus 31 ^60 AA goes 'y (0113)315500 Fax: (0113)315669 F-mail; re 'nternet ^vww.pzc.nl lP?il: web@pzc.nl WHbp' lF'" peleerlingen worden vanaf 9.30 gr verwacht. In totaal hebben SCO ongeveer 300 leerlingen aangemeld. Na een gezamenlij- ewanning up beginnen de wed- striiden. Ie kinderen uit de groepen 3 tot ffimet 6 werken de onderdelen mrinl, balwerpen, verspringen hardlopen af. De leerlingen j de groepen 7 en 8 meten 0 in sprint, kogelstoten, oogspringen en een kilometer Jopen. Omstreeks 16.30 uur adt de schoolestafette gelo te )e drie besten op de meerkamp idelange afstandloop krijgen jmedaille en het aanbod om a poosje gratis mee te trainen ijde atletiekclub. De zes bes- jp de meerkamp en de lange .andloop mogen meedoen gtde Zeeuws-Vlaamse school- lletiekfinale. Die wordt gehou- iop25 juni in Terneuzen. UXGE - Fanfare Weldoen ter Vermaak (WDV) uit Clin- iis uitgenodigd deel te nemen het officiële Nederlandse infarekampioenschap in de La- flinhct Friese Drachten. ïDV speelt daar morgen als in- jjdnummer Sarabande van indel in een arrangement van de Haanen als vrij werk ija Luka van de Haan. Een later, zaterdag 23 april id! in Malpertuus Clinge om uur het Lenteconcert als. Dan treedt naast de fan- ïook de Percussiegroep van DV op. Op het programma ide percussiegroep staat So- iSkunk Funk, Joy Shuffle en met Road. Dee Fanfare The Awakening, Banja ia, Hymn of the Highlands, der the double eagle, Huldi- gsmars Gloria Estafette en Mights from Annie. pDELBURG - De rechtbank iddelburg heeft gisteren de aak Reuzenhoek in ver- d met het onderzoek aange ven. verdachten, een 29-jarige en 18-jarige Terneuzenaar, fden ervan beschuldigd de •jarige Peter Blok op geweld ige wijze om het leven te heb- gebracht. Dat gebeurde op december vorig jaar in de wo- van het slachtoffer in het Srtschap Reuzenhoek bij amslag. liet dossier ontbreken onder rapportages van ge- apdeskundigen. "ing van de moord- iiisuitgesteld tot 30 juni. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Stichting Bevorde ring Stadsontwikkeling Hulst (SBSH) wil de verpaupering van leegstaande panden in Hulst te gengaan door ze tijdelijk te ver huren aan beginnende onderne mers en kunstenaars. Het gaat om panden in stadsdelen die her ingericht zullen worden. Uit een inventarisatie van de stichting (gevormd door Mat- theeuws Vastgoed, Rabobank Hulst, Biesbroeck Beheer en Woonstichting Hulst) blijkt dat momenteel zo'n vijftien panden in Hulst leegstaan. Ze staan voornamelijk in gebieden waar voor stadsvernieuwingsprojec ten worden ontwikkeld, zoals De Nieuwe Bierkaai en de Sta tionsweg. Totdat de stadsdelen worden op geknapt, staan de panden leeg en dreigt verpaupering; daar is volgens de stichting niemand mee gediend. De stichting heeft zich ten doel gesteld de binnen- en buitenstad van Hulst aantrek kelijk te houden voor zowel be woners als bezoekers en daarom moet iets worden gedaan aan de leegstand. De SBSH wil de eigenaren van de leegstaande panden enthou siasmeren om hun eigendom tot de herinrichting van het gebied te verhuren aan beginnende on dernemers. Ook wordt gestreefd meer galeries, antiek- en curio- sawinkeltjes en antiquariaten op deze manier naar Hulst te ha len zodat een zogenaamd 'kunst- kwartier' ontstaat. „We hopen dan natuurlijk dat deze ondernemers ook na de her inrichting van het gebied in Hulst blijven. Zo geven we de stad een extra impuls", zegt A. Biesbroeck, een van de leden van de stichting. „We hebben laatst een bezoek gebracht aan Heusden, een stadje vergelijk baar met Hulst, en dat heeft ook diverse antiek- en kunstzaakjes. We hebben er inspiratie opge daan en zijn ervan overtuigd dat het in Hulst ook moet luk ken." De ondernemers die de leeg staande panden betrekken, beta len een aangepaste huur en heb ben een opzegtermijn van een aantal maanden. De eigenaren van de lege bedrijfspanden in Hulst zijn aangeschreven door de stichting en nadere gesprek ken zullen volgen. Biesbroeck: „Het is niet zo dat we ontevreden zijn over het beleid wat de gemeente voert om de stad aantrekkelijk te hou den. Wat de stichting doet, is ge heel ter aanvulling van het be leid." De SBSH richt zich ook op het interesseren van grotere bedrijven in vestiging in de re gio. Ook Wies Baecke-Wijffels zal moeten wennen aan een leven zonder De Vriendschap. door Raymond de Frel SCHOONDIJKE - Laat die letters aan de gevel maar hangen. Ze zijn niemand tot last en na verwijdering zouden ze na al die jaren ongetwijfeld in de stenen toch nog leesbaar zijn. 'De Vriend schap' aan de Willemsweg in Schoondij- ke is 21 jaar geen café meer, maar de herinnering mag van Wies Baecke-Wijf fels best levend worden gehouden. Ook als zij op 1 mei de deur van Zaal Wijffels, zoals het etablissement sinds de sluiting van het café heet, voorgoed op slot draait. Althans, voor het grote publiek, want samen met haar man Peter blijft ze wel in het pand wonen. Het vroegere cafégedeelte doet nu dienst als woonkamer en wellicht komt er op termijn nog een tweede leefruimte bij. Waarom Baecke het bijltje erbij neer gooit, wil ze niet kwijt. Persoonlijke re denen, die volgens haar niet in de open baarheid hoeven te worden gemeld. De beslissing was weloverwogen, ondanks alle nostalgische gevoelens die ze voor de zaal heeft. Wies Baecke zag er het le venslicht, groeide er op en woont er nog steeds. En altijd waren er mensen, al tijd was er aanloop. „Ja, ik zal straks even moeten wennen. Ik ben gewend om onder de mensen te zijn. Het zal hier heel stil worden, maar ik ben niet van plan thuis te zitten. Ik ga op zoek naar iets anders", vertelt Baecke. Een foto uit 1917 in de zaal doet herin neren aan de tijd dat haar opa het café Tramstatie ZVTM begon. „De tram stopte hier voor de deur, van daar die naam. Het was een echt dorps café, waar bewoners en vertegenwoordi gers een pintje of borrel kwamen drin ken. Mijn vader heeft het café in 1948 overgenomen. Tussen de middag kwa men hier veel leerlingen van de land bouwschool om een boterham te eten. Wij, de kinderen, moesten altijd helpen, in de bediening. In 1959 heeft mijn va der er een zaal voor concerten, feesten en partijen bij gebouwd." Het café was toen al omgedoopt in De Vriendschap. De kroeg was al een be grip, de zaal werd het in rap tempo. Niet door middel van publiciteit in kranten, Zaal Wijffels boekte vooral succes door mond-tot-mond-reclame. Danscursussen, bestuurlijke vergaderin- foto Camile Schelstraete gen, bruiloften, uitvaarten: Wijffels bood voor alle gelegenheden uitkomst. In 1984 was Gerard Wijffels het cafége deelte spuugzat en sloot het van de ene op de andere dag. „Hij was het ontzet tend beu. Opeens zei hij: ik stop. De kaartclub stond de volgende morgen op eens voor een dichte deur", vertelt Baecke. Haar vader polste zijn vier kinderen om de zaak over te dragen, maar de animo was gering. „Later zagen Peter en ik toch mogelijkheden, dus hebben we de zaak in 1988 overgenomen. Voor Schoondijkenaren en verenigingen zal de sluiting van de zaal straks even las tig zijn, want er zijn verder geen soort gelijke ruimtes. Zij moeten op zoek naar iets anders. Nee, mijn kinderen wil len de zaak niet draaiende houden. Maar goed, dat is mijn eigen schuld: had ik ze maar niet moeten laten le ren", grapt ze. (Advertentie) door René van Stee TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat meer werk ma ken van de bestrijding van zwerfafval. Het gaat daarbij niet alleen om de inzet van extra mensen, maar ook om pre ventieve maatregelen. Gedacht wordt aan het stimule ren van voorlichtingsacties op scholen en de plaatsing van prul lenbakken op plekken waar de overlast het grootst is. De SPG dient de komende raads vergadering een motie in die een stap in de goede richting moet betekenen. Er zou nog dit jaar maximaal 50.000 euro extra be schikbaar moeten komen. Daar- (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl l-33qff$3 Kapelle -Tel. 0113-3 (Advertentie) www.autovermeulen.nl na zouden structureel middelen moeten worden opgenomen in de gemeentebegroting. SGP-raadslid C. van Burg: „Be wustwording en verantwoorde lijkheid voor een schone omge ving leiden tot gedragsaanpas sing. Het gevolg is minder op- ruimkosten, minder klachten van winkeliers en bewoners en een aanzienlijk vermindering van zwerfvuil." Wethouder P. Hamelink (open bare werken) steunt het voorstel van de SGP. Hij denkt echter ook na over andere oplossingen. Door de omwisseling van de klei ne gft-containers voor grotere exemplaren, ziet hij een moge lijkheid om meer geld te beste den aan de bestrijding van zwer fafval. Inzamelkosten „Dankzij die omwisseling gaan de inzamelkosten omlaag. Daar door kunnen we binnen de huidi ge begroting meer werk maken van het opruimen van zwerf vuil. Een bijkomend voordeel is dat de afvalstoffenheffing dan niet omhoog hoeft", aldus Hame link. De wethouder is voorstander van schoonmaakacties door be woners of scholen, maar vindt ook dat dit in eerste instantie een taak van de gemeente is. De onderscheiding is uitgereikt door de directeur van Transport en Logistiek Nederland (TLN) Mondial Vogel Verhuizingen tel. 0118-612669 HULST - De gemeente Hulst moet een andere oplossing zoeken voor de aanpak van de wateroverlast in een wijk in Clinge. Bewoners van de Kennedylaan en de De Ruyter- laan hebben moeite met de aanleg van waterbergende greppels in de plantsoenen in hun buurt. De fracties van Groot Hontenisse, CDA, PvdA, Progressief Hulst en Alge meen Belang dringen bij wethouder E. de Deckere aan op een alternatief. Eén van de wijkbewoners schreef een pro testbrief aan de gemeente die vergezeld ging van ruim vijf tig handtekeningen. Hulst wil dit jaar de riolering in deze buurt vernieuwen. Dat gebeurt onder andere door de aan leg van wadi's, met gras begroeide greppels, die het over vloedige regenwater tijdelijk opvangen. De bewoners zijn bang dat hun kinderen gevaar lopen. TERNEUZEN - Ook dit jaar kunnen 55-plussers weer een 'Grabbelpas' aanschaffen, waarmee ze voor een prik je, of soms gratis, kunnen meedoen met activiteiten in de streek. Het project Grabbelpas werd vorig jaar opgezet door de stichtingen Welzijn Ouderen Sas van Gent/Assenede en Axel. „Nu werken ook de Stichtingen Welzijn uit Terneuzen en West-Zeeuws-Vlaanderen mee, zodat we activiteiten kunnen aanbieden in heel Zeeuws-Vlaanderen", zegt I. Verreu van de SWO Assenede/Sas van Gent. De Grabbelpas is vanaf 2 mei te koop, is geldig in de maanden mei tot en met september. OOSTBURG - Op de Taurus in Oostburg is in de nacht van woensdag op donderdag rond half twee het rijbewijs ingevorderd van een 21-jarige automobilist uit die plaats. Uit de blaastest bleek dat hij driemaal de toegestane hoe veelheid alcohol had gedronken. ZELZATE - Omwonenden van de brug over het Kanaal Gent-Temeuzen in Zelzate dringen bij de Vlaamse over heid en het gemeentebestuur aan op maatregelen tegen de overlast die ze ondervinden van het passerende vrachtver keer. Dat is de laatste maanden sterk toegenomen door fi les voor de kanaaltunnel, iets verderop. Veel vrachtwa genchauffeurs kiezen met het oog daarop voor de alterna tieve route via de brug. De slechte staat van het wegdek, te hoge snelheden, trillingen, geluidshinder en uitlaatgas sen veroorzaken zoveel overlast dat voor de 'buren' van de brug de maat vol is. Het gemeentebestuur heeft hun klachten doorgesluisd naar het Vlaams gewest, dat verant woordelijk is voor de verbinding via de brug. Pas na over dracht van de weg kan de gemeente zelf afdoende maatre gelen nemen, benadrukt burgemeester J. Schenkels. KATS - De gemeente Noord-Beveland wil dat het Over legorgaan Nationaal Park Oosterse hel de de laatste 124 nog te vergeven ligplaatsen toewijst aan de jachthavens van Van der Rest Nautic in Kats en van Roompot Recrea tie nabij Kamperland. Om voor die plaatsen in aanmer king te komen dienen gemeenten concrete plannen in te dienen. Het overlegorgaan beslist binnenkort door Sheila van Doorsselaer KAPELLEBRUG - Bij sokkenfa briek Lybeert BV in Kapelleb- rug vallen twaalf gedwongen ontslagen. De laatste textielfa briek in Zeeuws-Vlaanderen kan de concurrentie met goedko per producerende landen niet Bij Lybeert blijven slechts drie medewerkers in dienst. Het be drijf gaat zich nu richten op de import van sokken uit het bui tenland en de verkoop daarvan. Lybeert: „Garen wordt inge kocht in het buitenland en dat wordt verscheept naar sokkenf a- brieken in Portugal in Turkije. Zij vervaardigen daar de sokken die vervolgens weer naar ons worden geëxporteerd. Wij voor zien ze dan in Kapellebrug van een label, pakken ze in en verko pen ze weer." Sokkenfabriek Lybeert BV is sinds 1936 gevestigd aan de Gentsevaart in Kapellebrug. In STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Biljarten, kaarten; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljar ten; 13.45 uur: Bingo; 16.00 uur: Zitgym- nastiek; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koersbal; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur: Koersbal; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur; Biljarten en pieren; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, kaarten; 13.30 uur: Volksdansen, lijndans; 19.30 uur: Gezelschapsdans; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Fysio gym, vrij biljarten, computeren; 10.00 uur: Fy sio gym, dagelijks bestuur KBO; 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; 13.30 uur: Bridge, jeu de boule; 14.00 uur: Internet café: KLOOSTERZANDE Hotel van Leu ven, 19.30 uur: Kaarten de Troefslag; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; SINT - JANSTEEN - De Bombardon, 18.30-21.00 uur: Workshop Afrikaanse percussie in kader van 110-jarig be staan; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaar ten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten Ka naalzone; SPUI - De Drie Gehughten, 20.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; 't Schelpen hoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint; 19.00 uur: kinderdisco en play back show; Goede Herderkerk, 13.30 -17.00 uur: Rommelmarkt; de hoogtijdagen vervaardigde de breierij een miljoen paar sok ken per jaar. Grootste afnemers waren de Hema en de Makro. De laatste jaren kan Lybeert de massaproductie afkomstig uit la gere Ionen-landen niet meer het hoofd bieden. „We zijn vijf keèr te duur", stelt H. Lybeert, direc teur, „Hoewel de Hema al bijna zeventig jaar klant is bij ons, lo pen de bestellingen terug. Ons restte niets anders dan drastisch in te grijpen." De breierij wordt gesloten. Het laatste gedwongen ontslag gaat per eind september in. Sinds kort kunnen particulieren ook direct vanuit het bedrijfs pand aan de Gentsevaart sok ken kopen. Lybeert BV blijft wel gevestigd in het fabrieks pand aan de Gentsevaart. Oost-Zeeuws-Vlaanderen en de Kanaalzone kenden in vroeger tijden een bloeiende textielnij verheid. Uit een industrie-alma nak uit 1949 valt op te maken dat er in die tijd 28 textielfabrie ken in de streek gevestigd wa ren. Met het sluiten van de breie rij is de laatste uit de streek ver dwenen. (Advertentie) - vsAsas REPUBLIC OF Fritz Hansen5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41