Corporaties moeten ook scholen bouwen Dktp-prik leidt niet tot allergieën PZC 16 V 22 29 Modellen maken begin met bouw textielcentrum Wapenroof op basis luchtmacht blijkt nog groter dan gedacht Onderzoeksbureau: te veel geld opgepot Van Wageningen mag koe de wei weer in Lekenzuster moet klooster uit Meer zelfmoord in gevangenis Levenslang de cel in voor noodlottige brandstichting Groei aantal uitkeringen vertraagt Nederlands dodental tsunami op 31 Geen afsluiting A27, wel op A16 Nibud: ouders te mild met kostgeld Rijk koopt deel Ritman-collectie Justitie erkent gebrek aan toezicht drugsverbranding vrijdag 15 april 2005 BN HAAG - Woningbouwcor- Draties moeten hun aanzienlij - [vermogens ook gaan gebrui- en voor de bouw van scholen n verpleeghuizen. Zo wordt oorkomen dat ze niet genoeg oen met al hun geld. Over de oim van woningen moeten cor poraties afspraken maken met enieenten. ae conclusies trekt onder- oeksbureau Rigo dat door de Weede Kamer is ingeschakeld m de huursector door te lich- len. De Kamer klaagt altijd dat de verhuurders te weinig bou- ,fen waardoor er woningnood eerst. Ze wilde weten wat daar te doen is. Woningcorpora ties schieten inderdaad tekort, aldus Rigo. Waarom ze te wei nig bouwen en slechts mondjes maat huizen in oude wijken op knappen is niet duidelijk. Wel licht spelen lange bouwprocedu- res (vergunningen aanvragen) een rol, opperde onderzoeker Co- nijn-gisteren bij de presentatie van het rapport. Ze hebben in elk geval genoeg geld. Van het jaarbudget (4,6 miljard euro in 2004) blijft het grootste deel (3 miljard) onge bruikt. Dat is elk jaar zo, stelt Conijn waardoor het investe ringsvermogen van de corpora ties is gegroeid tot 16, 2 miljard euro. Hoe gemaakte bouwafspraken afgedwongen kunnen worden, is een keus van de Tweede Kamer, aldus Rigo. De PvdA wil het ma nagement van een corporatie die een paar jaar op rij te weinig bouwt, kunnen ontslaan. De WD meent dat dit niet kan; een corporatie is een zelfstandige onderneming. De liberalen zien wethouders als mede-schul digen: die wensen vaak meer op woningbouwgebied dan reëel is. Het CDA wil corpora ties die hun doelen niet halen, publiekelijk aan de schandpaal nagelen. Risico Als corporaties behalve in wo ningen ook in de zorg en het on derwijs gaan investeren, kleeft daar wel een risico aan, aldus Ri go. Sommige woningbouwver enigingen zouden zich aan deze klus kunnen vertillen en failliet gaan. Om dat te voorkomen stelt het bureau voor een steun fonds in het leven te roepen, dat gevoed wordt door corporaties die wel grote reserves hebben. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vindt het te recht om verhuurders te dwin gen afgesproken bouwaantallen na te komen. De overkoepelende organisatie van woningcorporaties Aedes vindt het eveneens prima. Dan moet zij echter ook gemeenten kunnen aanspreken op bijvoor beeld de vergunningenprocedu res, aldus de Aedes-woordvoer- der. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De nieuwe mestregels die volgend jaar in gaan, houden de koe niet uit de wei. Een koe in een wei land blijft meer opbrengen dan een koe in de stal. Dat staat in een rapport van de Animal Sciences Group in Wageningen en het Land bouw Economisch Instituut. In het rapport staat dat voor ongeveer honderd melkveebe drijven op zandgrond het mo gelijk wél lucratiever is om de koeien volledig op te stal len. Op zandgrond kunnen boeren minder mest kwijt. Voor de meeste andere bedrij ven blijft de opbrengst hoger als de koeien naar buiten gaan, al leveren boeren als ge volg van het nieuwe mestbe leid wel inkomsten in. Uit oogpunt van dierenwel zijn en het imago van de melk veehouderij is het beeld van de koe in de wei gewenst. Veel boeren voeren daarom actie tegen het nieuwe mestbe leid. Ze vrezen dat ze hun koeien het hele jaar op stal moeten houden als 1 januari een strenger mestbeleid van kracht wordt. Ze stellen dat ze efficiënter kunnen omgaan met mineralen als ze hun vee binnenhouden. Nederlandse boeren houden hun koeien uit economisch motief steeds vaker op stal. Momenteel komt ongeveer vijftien procent van de koeien nooit buiten. Deskundigen verwachten dat het percenta ge de komende tien jaar op loopt naar dertig of zelf veer tig procent. In Nederland zijn nog ander half miljoen melkkoeien, een miljoen minder dan twintig jaar geleden. Er zijn nog onge veer 25.000 melkveebedrij ven. Jaarlijks neemt dat aan tal met bijna vier procent af. GPD (Advertentie) Dagelijks activi-tijd voor wonen... duskomtu vandaag óf morgen? j ZATERDAG Bambi(ni)-dag van 11.00 tot 17.00 uur Aan de kinderen heeft u geen kind vandaag, die kijken op het Tijdpad de nieuwste DisneyDVD's. Zo heeft u de handen (en ogen) vrij om de APWfe.-.,: Workshop Binnen naar Buiten en Buiten naar Binnen deelname op inschrijving ontvangst 9.30 u, 10.00 tot 12.00 uur Hoe betrek ik mijn woonkamer bij de tuin en andersom? Met Hennie Bosman ontdekt u ogelijkheden. Schrijf in voor 21 of 28 april: 0111 401318. L VRIJDAG APRIL', itten werken, werken zitten van 20.00 tot 21.00 uur Fysiotherapeut Jaco Vleeshouwer vertelt waar u op moet letten bii het werken (acnter bijvoorbeeld een beeldscherm) en zitten thuis. Teken in: 0111 401318, ZATERDAG 32 Veranda- en serre meubelen 25 van 10.00 tot 17.00 uur 3: De veranda-meubelen in het zonnetje. Misschien wel letterlijk. jjj Meubilair dat binnen, buiten en juist op de scheidslijn daartussen perfect tot haar recht komt. v nuunu». AMERSFOORT - Lingeriemodellen zetten de eerste spade in de grond voor het nieuw te bouwen Bodyfashion Center in Amersfoort langs de Al. Dit nieuwe in koopcentrum voor ondermode, nachtmode en badmode is februari 2006 klaar. On geveer dertig fabrikanten en importeurs zullen in het Bodyfashion Center een per manente showroom inrichten. De toekomstige huurders van het inkoopcentrum verrichtten gisteren symbolisch de bouwstart. Mannen in driedelige pakken sloe gen paaltjes in de grond en modellen toonden de nieuwse ondermode, al scheppend in het weiland. foto RickNederstigt/ANP APRIL Zonwering voor uw huis én voor uw ogen. Gratis Ray-Ban zonnebril tot 21.00 uur Interieur Paauwe adviseert in zonwering. Van Luxaflex tot zonneschermen en lamellen, tot markiezen. Uw aankopen in I zonwering worden beloond met eenRayBan zonnebril van Alex t de Nie Optiek. HtW*' www.interieur-paauwe.nli door Harm Harkema ROTTERDAM - Kinderen die in de eerste levensjaren worden in geënt tegen difterie, kinkhoest, tetanus en polio (dktp-prik)) lo pen geen grotere kans op aller gie en astma. Dit concludeert R. Bernsen in een proefschrift waarop zij volgende week pro moveert aan het Erasmus MC in Rotterdam. De meeste kinderen ontvangen de vaccinaties in de eerste le vensjaren. Maar met name on der hoger opgeleiden in de grote steden neemt de vaccinatie graad tegen kinderziekten de laatste jaren af. Dit onder in vloed van het idee dat inenting het immuunsysteem 'lui' zou ma ken, waardoor gemakkelijker al lergieën zouden kunnen ont staan. Tot ergernis van de regu liere gezondheidszorgers wordt dat idee verder verbreid door ac tiegroepen als de Nederlandse Vereniging Kritisch Prikken (NVKP). Bernsen deed onder zoek op 38 reformatorische ba sisscholen in Zeeland, Zuid-Hol land en Gelderland. Een deel van de leerlingen op die scholen wordt op religieuze gronden niet gevaccineerd. De onder zoekster kon zodoende aan de hand van een uitgebreide vra genlijst wel en niet gevaccineer de kinderen met elkaar vergelij ken. Er bleek geen verschil te be staan in het vóórkomen van ast ma en allergie tussen kinderen die wel, en kinderen die niet wa ren ingeënt. Vorig jaar trokken Nederlandse onderzoekers van verschillende universiteiten in het internationale vakblad Vac cine dezelfde conclusie, na gron dig onderzoek van alle studies van de afgelopen decennia over dit onderwerp. Actiegroepen Studies waarin is gesuggereerd dat inenting wél de kans op al lergieën vergroot, bleken vol gens de Nederlandse onderzoe kers niet te deugen. Het zijn juist deze studies waar actie groepen als de NVKP zich op ba seren bij hun kritiek op vaccina tie. De reguliere zorg verwijt de NVKP voorbij te gaan aan het feit dat vaccinatieprogramma's vele miljoenen kinderen bescher men tegen dodelijke ziektes. Niet vaccineren, zal die ziekten doen terugkeren. De microbio- AMERSFOORT - Lekenzuster H. Meijer moet het klooster Ter Eem in Amersfoort binnen twee weken verlaten. Dat heeft de rechter in Utrecht gisteren bepaald in het kort geding dat de congregatie van de Zusters van Onze Lieve Vrouw in Amers foort had aangespannen. De president van de rechtbank in Utrecht, W. van Veen, oor deelde dat de rust in het klooster ernstig is verstoord en dat niet van het kloostér kan worden verlangd dat het Meijer nog langer gastvrijheid verleent. Het belang van rust en sereniteit dient te prevaleren, stelde Van Veen. De rechter bepaalde dat Meijer wel toegang moet krijgen tot de gebouwen waar haar hulporganisatie Serafim is gevestigd. De rechter was van mening dat de associatieovereenkomst op basis waarvan Meijer in het klooster woont, haar niet dezelfde rechten geeft als een huurovereenkomst of een arbeidsovereen komst. De kloosterorde heeft een redelijke opzegtermijn gehan teerd en de hulporganisatie kan gewoon door met haar werk, vond de rechter. ANP loog Huub Schellekens zei vorig jaar dat (alternatief werkende) artsen die actief zijn in de NVKP, voor het medisch tucht college gedaagd zouden moeten worden. GPD APELDOORN - Het aantal zelf moorden in Nederlandse gevan genissen is in 2004, vergeleken met de jaren er voor, bijna ver dubbeld. Vorig jaar maakten 21 gedetineerden een einde aan hun leven. Tussen 1997 en 2003 bedroeg het aantal zelfdodingen jaar lijks gemiddeld tien. In 1995 en 1996 lag dit aantal iets hoger; veertien respectievelijk zes tien. Justitie sprak toen over een relatief hoog aantal suïci des. De Vrije Universiteit ontwik kelde op verzoek van Justitie protocollen om gedetineerden met een hoog zelfmoordrisi co bij binnenkomst in een huis van bewaring te onderscheiden van gewone gedetineerden. GPD c2/",G E/VJS~ M IJ 2-1 "TTË.AJ p/4/4 V/4/V DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een van de twee hoofdverdachten van de fatale brandstichting in een woning in de Jan Hollander straat in Eindhoven veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Door de brand op 8 augustus 2004 werden twee Turkse jonge tjes van acht en veertien jaar ge dood. De overige drie verdachten kre gen straffen variërend van twaalf tot vijftien jaar cel. De rechtbank vindt dat het Open baar Ministerie (OM) moord niet heeft kunnen bewijzen en heeft de verdachten veroordeeld voor brandstichting met de dood tot gevolg. Volgens de rechters is er slechts één verklaring, van de enige vrouwelijke verdachte, waaruit kan worden opgemaakt dat er met voorbedachten rade brand is gesticht met als doel de jonge tjes te doden. De overige drie verdachten hebben dat ontkend. Het OM vervolgde alle vier Eind- hovense verdachte^ voor het me- deplegen van moord op de jonge tjes en poging tot moord op hun ouders. Justitie eiste levenslang tegen een 23-jarige, die de brand aanstak en tegen een 37-jarige. De veroordeelden moeten sa men een voorlopige schadever goeding betalen aan de ouders van de overleden kinderen. De moeder heeft volgens de recht bank recht op een voorschot van ruim 24.000 euro, de vader op ruim 22.000 euro. In beide be dragen zit 20.000 euro smarten- geld. De 37-jarige hoofdverdachte gaat in hoger beroep tegen het vonnis van levenslang. ANP DEN HAAG - De groei van het aantal uitkeringsgerech tigden was in 2004 fors lager dan het jaar ervoor. Het aan tal bijstandsuitkeringen is nagenoeg gelijk gebleven, maar de werkloosheid stijgt langzamer en het aantal ar beidsongeschikten neemt af. Dat meldt het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Het aantal werklozen is in 2004 met 37.000 gestegen. Een jaar eerder was de stijging twee keer zo hoog. Aan het eind van afgelopen jaar werden 323.000 ww-uitkeringen verstrekt. Vrouwen hebben het nog steeds moeilijk op de arbeids markt. In het laatste kwartaal steeg de werkloosheid on der vrouwen met vierduizend, terwijl die onder mannen juist met duizend afnam.Het aantal arbeidsongeschikten is met 21.000 afgenomen toe 961.000. GPD DEN HAAG - Het aantal Nederlandse slachtoffers van de zeebeving, eind vorig jaar in Azië, is gestegen naar 31. Woensdag heeft het Rampen Identificatie Team (RIT) in Thailand een nieuw slachtoffer geïdentificeerd, zo meld de gisteren het ministerie van Buitenlandse Zaken. ANP DEN HAAG - De werkzaamheden aan de A27 die ko mend weekeinde gepland stonden, zijn uitgesteld. Rijks waterstaat heeft hiertoe gisteren besloten omdat slecht weer verwacht wordt. De geplande werkzaamheden bij de A16 gaan dit weekeinde wel door. Het is de tweede keer dat de werkzaamheden aan de A27 in de richting van Breda worden uitgesteld. Op de A16 ter hoogte van Princeville in de richting van Antwerpen gaan de werkzaamheden dit weekeinde wel door. Hier wordt een extra rijstrook aangelegd. De afsluiting van de snel weg geldt van vanavond 21.00 uur tot en met maandag ochtend 18 april 6.00 uur. ANP DEN HAAG - Volgens het Nationaal Instituut Budget voorlichting (Nibud) overzien ouders vaak niet de finan ciële gevolgen van thuiswonende kinderen. Zo daalt de huursubsidie als die kinderen een baan hebben. Ook kun nen gemeentelijke heffingen stijgen. Het innen van kostgeld bereidt jongeren ook voor op zelf standig wonen, meent het Nibud, dat constateert dat maar de helft van de ouders hun kinderen een bijdrage vraagt. Het Nibud heeft als hulpmiddel een kostgeldbere- kenaar opgesteld. GPD DEN HAAG - De Staat heeft een deel de Bibliotheca Phi- losophica Hermetica (BPH) aangekocht, de bibliotheek van Joost Ritm'an die bestaat uit 20.000 boeken en hand schriften over de christelijke-hermetische filosofie. De aankoop bevat 4389 oude stukken: 25 getijdenboeken, 359 handschriften. 44 incunabelen (boekwerken van voor 1501) en 3961 oude drukken tot 1800. De ministers Van der Hoeven (Onderwijs) en Zalm (Finan ciën) hebben hiervoor gezamenlijk 18,75 miljoen euro be schikbaar gesteld. ANP vestigen. De Marechaussee meldt slechts dat de wapens 's avonds laat zijn gevonden op een carpoolplaats aan de N217. Ze waren stuk voor stuk nog ver pakt in de bijbehorende zwarte, kunststof doos, vergelijkbaar met een uit de kluiten gewassen cassette voor een videoband. Een politieman van korps Zuid-Holland-Zuid trof de wa pens in het donker aan bij een routinecontrole. Hij legde met een een verband met de wapen roof in Gilze-Rijen en schakelde de marechaussee in. De carpoolplaats, de kleinste van de twee ter hoogte van de oprit naar de A29, is meteen af gesloten voor onderzoek. Vol gens de marechaussee zijn tech nisch rechercheurs er ter plekke in geslaagd sporen veilig te stel len. Maar het is nog niet duide lijk of die concrete aanknopings punten bieden voor verder on derzoek naar de daders. Staats secretaris van Defensie Van der Knaap, die zich moest verant woorden, meldde dat de roof be wust was stilgehouden in het be lang van het onderzoek. Hij be loofde een snelle inventarisatie van eventuele beveiligingslek ken op militaire terreinen. Die is inmiddels voltooid. GPD door Frits Bloemendaal DEN HAAG - De wapenroof op luchtmachtbasis Gilze-Rijen blijkt nog groter dan gedacht. Woensdagavond zijn bij toeval 200 gestolen dienstpistolen te ruggevonden op een carpool plaats bij Heinenoord, in Zuid-Holland. Maar daarmee zijn nog steeds niet alle dienst- wapens terug, meldt de Konink lijke Marechaussee. Volgens de eerste berichten wa ren afgelopen weekend honderd tot honderdvijftig pistolen ge roofd uit de wapenkamer op de basis. De marechaussee, die 25 rechercheurs op de zaak heeft ge zet, wil nog steeds niet zeggen hoeveel wapens er in totaal zijn verdwenen. Wel vormt de vondst in de Hoeksche Waard 'het over grote deel' van de buit. De twee honderd teruggevonden pistolen van het type Glockl7, het stan daard wapen van de krijgsmacht en marechaussee, zijn gisteren overgebracht naar een loods in Eindhoven. Daar onderzoeken forensisch experts de pistolen, onder meer op vingerafdrukken. De militaire politie wil de exac te locatie van de vondst 'in be lang van het onderzoek' niet be- De andere verdachte zou als ope rator een oogje hebben dichtge knepen en 9000 euro zwijggeld hebben gekregen. Tegen een 51-jarige uit Vlissin- gen tenslotte werd vijftien maan den cel geëist. Hij zou op ver zoek van de medeverdachten de trechter van de oven vol hebben gestort met huisvuil als er drugs moesten worden verbrand. Zo konden de dieven de verdoven de middelen eruit pakken. De in totaal acht vuilverwerkers die deze week terechtstonden, zouden vanaf 1998 betrokken zijn geweest bij het verduisteren van onder andere xtc-pillen, he roïne, sigaretten en hasj. Dinsdag eiste justitie in Breda tegen de medeverdachten gevan genisstraffen oplopend van vier tot zeven jaar. De rechtbank doet 26 april uitspraak. ANP van onze redactie binnenland BREDA - Justitie in Breda heeft gisteren toegegeven onvoldoen de toezicht te hebben gehouden bij de vernietiging van inbeslag- genomen drugs. Het Openbaar Ministerie (OM) zei dit tijdens een rechtszaak te gen drie werknemers van Sita vuilverbranding in Roosendaal. Zij worden ervan verdacht de in beslag genomen drugs te hebben gestolen, vlak voordat die de vuilverbrandingsoven in gingen. Het OM eiste tegen een 25-jari- ge uit Bergen op Zoom vijf jaar gevangenisstraf en drie jaar cel tegen een 33-jarige uit Nispen. De 25-jarige zou voor de ver koop van de drugs hebben ge zorgd die uit de verbrandings ovens werden gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3