een Blauwe Vlag haven Zierikzee School opgelucht over behoud locatie Recron positief over toeristenpas Goese stenen voor het voetlicht Hertoe igfesfSL lan de Nooijer toekenning keurmerk ketst af op grote drukte in hoogseizoen Ioordzaak angehouden CWI moet huur betalen Onrust door mysterieuze tekens Hoge weg Yerseke moet autoluw zeeuwse almanak Gezellig fieuw huis iet op riool OOSTERSCHELDEKREEFT? jictie: 0113-315649 ^Midden-Zeeland: 0113-315520; fisVlaanderen: 0114-372770; ponaal:' 020-4562500. Vrijdag 15 april 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-19 Woning- en meubelstoffeerder Langstraat 79 Arnemuiden Tel. 0118-60 29 37 www.jandenooijervof.nl Tapijt Laminaat Vinyl Overgordijnen Binnenzonwering Boxsprings Vitrages Buitenzonwering Textiel Rolluiken Meubelstoffen Kussens editie Schouwen-Duiveland ÜRIKZEE - De gemeentelijke hthaven van Zierikzee loopt Blauwe Vlag mis. Dit on- ,nks alle inspanningen en de U investeringen die er de atste anderhalf jaar gedaan En zolang de jachtjes er vijf, zes rijen naast elkaar éten liggen, zal dit keurmerk pook niet komen. De gemeente jerkt aan een verbetering van Lsituatie maar dat zal nog ja nken. jachthaven van Zierikzee is lulair onder de zeilers. Jaar- ksdoenzo'n 15.000 passanten haven aan. Vooral in het is het dringen voor en liggen de jachten indik langs de steigers. „We bben flink geïnvesteerd in de iraeningen en hadden signa- DDELBURG - De rechtbank Middelburg heeft gisteren de ordzaak Reuzenhoek in ver- id met het onderzoek aange- iden. verdachten, een 29-jarige en 18-jarige Terneuzenaar, in ervan beschuldigd de jarige Peter Blok om het le- ite hebben gebracht. Dat ge ide op 8 december vorig jaar le woning van het slachtoffer het buurtschap Reuzenhoek Zaamslag. In het dossier ont ken onder meer nog rappor- es van gedragsdeskundigen, behandeling van de moord- is uitgesteld tot 30 juni. len gekregen dat we in aanmer king konden komen voor de Blauwe Vlag", zegt havenwet houder W. Renden. „Maar de in specteurs zijn komen kijken en hebben onze aanvraag afge keurd op de dichte rijen jachten die er tijdens het hoogseizoen liggen." Volgens Renden gaat het nog ja ren duren voordat dit probleem opgelost is. Het college heeft on langs de plannen goedgekeurd voor een herinrichting van de haven. De financiering is echter bij lange na niet rond en ook moeten de plannen nog in detail worden uitgewerkt. Wethouder A. Croné (recreatie) vindt het spijtig dat de Blauwe Vlag niet wordt toegekend, maar stelt dat de haven al jaren goed in de belangstelling staat, ook zonder het keurmerk. „We blijven streven naar het hoog ste, maar zo'n keurmerk is een onmeetbaar fenomeen. Je weet niet of je er toeristen door mist. Bovendien moet je je afvragen of je in het hoogseizoen er nog wel jachten bij wilt hebben. Die vlag zou vooral goed zijn als trekker voor het voor- en nasei zoen. Dan hebben we voldoende plaats met passende voorzienin gen." Uitgebreid De havenvoorzieningen zijn flink uitgebreid en verbeterd. Havenmeester Ph. de Leeuw is dan ook teleurgesteld dat Zierik zee de Blauwe Vlag niet krijgt. „Het aantal douches is met het nieuwe, drijvende sanitairge- bouw van acht naar zeventien gebracht", somt hij op. „De stei ger langs de Ha ven dijk is dank zij de nieuwe loopbrug toeganke lijker geworden vanaf het par- De toekenning van de Blauwe Vlag was leuk geweest om in het voor- en naseizoen wat meer toeristen naar de haven van Zierikzee te lok ken, meent recreatiewethouder Croné. Maar de jachthaven krijgt het keurmerk niet, juist omdat er in het hoogseizoen zo veel bootjes aan gemeerd liggen. foto Marijke FoIkertsma keerterrein Hoofdpoortstraat. Bij het Luitje zijn ondergrondse afvalbakken geplaatst voor pa pier, flessen en restafval. Ook is er een zogenoemde havenont vangstinstallatie voor de plezier- vaart gekomen, die daar zijn oliefilters, verfresten en batterij en kwijt kan. Verder zijn de openbaar toegankelijke sanitai re voorzieningen bij de Zuidha venpoort geschilderd en opge knapt." Ook zijn havenkantoor aan het Luitje is helemaal gere noveerd en gisteren voor het eerst weer in gebruik genomen. Het naastgelegen toiletgebouw, met onder meer een douche en toilet voor invaliden, is opge knapt en overdag algemeen toe gankelijk; 's avonds is de deur, net als bij het drijvende toiletge bouw, met een code te openen. Op 26 mei wordt officieel be kend gemaakt welke jachtha vens en stranden in Nederland een Blauwe Vlag toegekend krij gen. ZIERIKZEE - Het college van B en W van Schouwen-Dui veland heeft besloten het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) huisvesting in het gemeentehuis in Zierikzee aan te bieden tegen een marktgerelateerde huurprijs van 100 eu ro per vierkante meter. Voor het onderbrengen van een volledig Bedrijfsverzamelgebouw (BVG) in het gemeente huis is ongeveer 350 vierkante meter nodig. Het dagelijks gemeentebestuur wil binnen drie jaar ko men tot de vorming van één loket voor werk, inkomen en zorg voor CWI en Uitvoeringsorganisaties Werknemers Verzekeringen (UWV) binnen de structuur van een Be drijfsverzamelgebouw. VLISSINGEN - De politie Zeeland onderzoekt of krijtte- kens op de gevel van een woning in de Vlissingse Schelde- buurt iets te maken hebben met een inbraak die daar is ge pleegd. Op een aantal andere huizen in de omgeving zijn dezelfde tekens gevonden. Het lijkt of onder het huisnum mer de letters C en D zijn geschreven. De politie is op zoek naar de betekenis ervan. Uit de woning werden deze week zeshonderd cd's en computerapparatuur gestolen. Politiewoordvoerder A. Don wil nog niet spreken van een mogelijk verband met de inbraak. Vorige maand ontstond opschudding toen de politie in Eindhoven burgers waar schuwde voor inbrekerscodes. Op zestig adressen waren vreemde tekens op de gevel gezet, zoals rondjes en kruis jes. Die zouden kunnen duiden op inbrekersgeheimtaal. Zo wordt bijvoorbeeld aangegeven of er een alarmsys teem is of een hond, of er waardevolle spullen zijn en of de woning al is bestolen. Omdat de tekens op een hoogte van ongeveer 1.80 zijn ge zet, is het niet aannemelijk dat het kinderspel is. YERSEKE - Plateaus, drempels en een lus in de weg moe ten er voor zorgen dat automobilisten de Hogeweg in Yer seke in de toekomst mijden. Nu wordt de weg nog veelvul dig gebruikt door doorgaand verkeer, maar straks, als het project Yerseke-West is afgerond, staan er onder meer twee basisscholen, de kinderopvang en de peuterspeel zaal en dan wil de gemeente zo weinig mogelijk auto's meer zien. De weg wordt daarom zo smal mogelijk gehou den en verder komen er plateaus, drempels en een chica ne. Plaatsen waar veel wordt overgestoken, worden geac centueerd door een opvallende kleur en er mag straks niet sneller dan dertig kilometer per uur worden gereden. Om overlast in de achterliggende wijk te voorkomen, moeten ouders die hun kinderen met de auto naar school brengen dat wel via de Hogeweg doen. Daar komen vier zogeheten Kiss and Ride-parkeerplaatsen. Met andere woorden: even stoppen, kind afzetten en weer doorrijden. (Advertentie) tiyA/ Opa heeft zo'n gezellige, ron de buik. Niet dat hij zich dage lijks een slag in de rondte eet, maar opa heeft suikerziekte. Elke dag moet hij insuline spuiten. Opa doet dat meestal in de beslotenheid van zijn slaapkamer, of - als er nie mand aanwezig is - gewoon in de woonkamer. Laatst was een kleindochter op bezoek bij opa. Gewend aan zijn dagelijkse ritueel, trok hij zijn overhemd uit en zette de insulinespuit op zijn buik. Kleindochter Fleur keek ver baasd toe. „Nu weet ik", ver telde ze 's avonds aan papa en mama, „waarom opa zo'n dik ke buik heeft. Hij spuit er el ke dag een beetje bij. -ip: iii alle- titels van NRp Dagbladen (oplage ruim 2 min ex.) Jladverteren.incie2e-rubriek e-niail naar info^orp.rtl ow.v.NGVU! door Marcel Modde RENESSE - De belangenorgani satie Recron is positief over de invoering van de toeristenpas op Schouwen-Duiveland. Wel moet er voor de recreatie-onder- nemers nog een aantal prakti sche zaken worden verduide lijkt, maar afdelingsvoorzitter E. Troost proeft onder een meer derheid van zijn achterban de bereidheid mee te doen aan het baanbrekende initiatief. De scepsis schuilt bij de recrea tie-ondernemers vooral in de op brengst van de pas voor hun be drijfsvoering. De gemeente is er volgens Troost tot dusver niet in geslaagd dat voordeel uit te leg gen. De invoering en exploitatie van de pas moet worden betaald uit een verhoging van de toeris tenbelasting met vijftien cent. „Wij willen gewoon heel con creet weten waar die opbreng sten naar toe gaan", zegt Troost. Die investering zal vooral be staan uit aanpassing van be staande systemen op de recrea- tiebedrijven. De toeristenpas moet alle campingpasjes (onder meer gebruikt voor de toegang en de douches) gaan vervangen. De Recron heeft gemeentelijk projectleider E. Caspers daarom gevraagd met een meer uitge werkte kosten/baten-analyse te komen. Zodra die nadere gege vens op tafel liggen, verwacht Troost dat hij ook de nog overge bleven sceptici uit zijn achter ban enthousiast krijgt en niets de invoering van de pas nog in de weg staat. Naast de Recron zijn er nog di verse andere belanghebbenden die meepraten over deelname aan de toeristenpas, zoals de ho reca, de kampeerboeren, onder nemersverenigingen, de Hiswa en de VW. Een breed draagvlak ('minimaal vijftig procent') in de recreatiesector is evenwel cruciaal voor de legitimiteit van de beoogde belastingverhoging, aldus Caspers. De andere par tijen zijn overwegend positief over de recente uitkomsten van het haalbaarheidsonderzoek en Caspers zal burgemeester en wethouders dan ook adviseren over te gaan tot een nadere uit werking van het project. Bezienswaardigheden De kaart moet niet alleen toepas baar zijn op campings en in de horeca, de bezitter moet ook gaan profiteren van kortingen bij tal van voorzieningen en be zienswaardigheden op Schou wen-Duiveland. Binnen dat ka der is het de bedoeling de kaart ook te verstrekken aan de eigen inwoners. Het project wordt voor een groot deel opgezet met inzet van Europese subsidies en moet zich zelf gaan bedruipen met het aan deel van vijftien cent per nacht uit de toeristenbelasting. Omdat het een landelijk unieke aanpak is, krijgt Schouwen-Duiveland binnen Nederland de eerste twee jaar het alleenrecht op dit systeem, aldus Caspers. Zowel nationaal als over de grenzen be staat volgens hem grote belang stelling voor het concept. Ook de provincie Zeeland wil het bij gebleken succes na twee jaar op Zeeuwse schaal toepassen. door Frank Balkenende GOES - Stichtlicht zet nu ook stenen in de schijnwerpers. De stichting die Goese gebou wen en markante plaatsen in het licht zet, onthult over twee maanden bij het Goese Sas een steen als eerbetoon aan Frans Naere- bout. Ook een gedenksteen uit 1860, toen Goes haar eerste openbare verlichting kreeg, wordt uit de vergetelheid gehaald. Op het strandje bij het Goese Sas ligt al ja ren een flinke blauwachtige hardsteen. Het is een neut: een stenen voet waarop de sluis deur bij het sas rustte. Het lijkt Stichtlicht aardig het restant te gebruiken om Frans Naerebout postuum in het zonnetje te zet ten. Naerebout (1748-1819) was namelijk ook lichtwachter op het Goese Sas, de plaats waar hij zijn laatste adem uitblies. Naerebout staat bekend als onverschrokken loods en moedig mensenredder. In barre weersomstandigheden wist hij enkele malen tientallen opvarenden van aan de grond ge lopen schepen te halen. De steen ligt momenteel bij een steenhou wer, die er een toepasselijke strofe uit het Zeeuwse volkslied in beitelt: 'Wat immer hoog in ere houdt, den onverschrokken Nae rebout'. De tekst meldt ook zijn geboorte- en sterfdatum. Het gedenkteken krijgt een plekje op een strekdam bij het Goese Sas. Een ander initiatief vormt een gedenksteen die al jaren achter het gemeentearchief ligt weg te kwijnen. Goes kreeg in 1860 openba re verlichting en dat moest het nageslacht weten, vonden de notabelen. De tekst over de eerste gaslamp luidt: 'Deze gasfabriek gaf het eerst licht ten 30julij 1860 onder het bestuur van den burgemeester M. P. Blaau- been en de wethouders W. J. van Kerkwijk en G. H. Kakebeeke'. Stichtlicht wil de steen een plaats geven op het pleintje tussen Historisch Museum De Bevelanden en restaurant De Stadsschuur. Er komt een gaslantaarn bij te hangen, zo dat de gedenksteen ook 's avonds opvalt. De stichting heeft nog meer pijlen op de boog, maar of die allemaal worden afgescho ten, is nog onduidelijk. Volgens voorzitter E. Beekman wordt het steeds moeilijker sponsors te vinden. Zeker is de plaatsing van een aantal stroboscopen op televisieto ren in het kader van de viering van 600 jaar Goes. Onzeker is het plan om een lichtvlag op torenflat De Bongerd aan te brengen. Daarnaast bereidt de stichting al twee jaar een lichtkrant voor, waarop kunstzinnige en filosofische teksten voorbij trekken. Voor dit project heeft Stichtlicht al een aantal toezeggingen van sponsors. Sticht licht verwacht dan ook dat dit project door gaat. Bazaar Binnen de Veste in feestelijke stemming zegt schooldirecteur J. van Koe ver inge. Een volgende belangrijke fase voor de school is nu dus de per manente uitbreiding. Wethou der W. Renden van Onderwijs heeft in dit verband toegezegd te onderzoeken of volledige nieuwbouw van Binnen de Ves te wellicht een mogelijkheid is. Ook die toezegging is met ge juich ontvangen. De bazaar krijgt er een extra feestelijk tintje door. „Met de opbrengst willen we een klimtoe stel aanschaffen, maar het eve nement is in de eerste plaats be doeld als leuke activiteit voor leerlingen, ouders en onderwijs- team. Dat het dan ook nog wat opbrengt, is mooi meegeno men", zegt Van Koeveringe. Volgens hem biedt de bazaar vooral een gezellig ontmoetings punt en een bindend effect om dat velen bij de uitvoering zijn betrokken. Nieuwe elementen „Ik weet niet zo veel van de or ganisatie. Ze hebben mij maar bij het hoefijzerwerpen neerge zet", zegt docente A. van den En- de. Die organisatie blijkt in han den van een speciale werkgroep met twee leerkrachten en drie ouders. Zij streven ernaar naast traditionele spelletjes ook wat nieuwe elementen aan de ba zaar toe te voegen> Daar blijken ze goed in geslaagd. Zo trekt het 'indiaantje opvangen' veel deel nemers. Ook de jeugdige grimeu- Een aantal spelletjes op de bazaar van Binnen de Veste, lijkt op traditionele spellen, maar worden net iets anders uitgevoerd. foto Marijke Folkertsma ses en kapsters Semantha en Ma- ryam hebben veel klanten. Bij juf J. Kunst krijgt het tradi tionele darten een bijzondere va riant. Hier worden de pijltjes met een kruisboog op het bord geschoten. Verder kunnen de kleinste kinderen een moderne variant spelen op het ouderwet se boter, kaas en eieren. Twee oud-leerlingen Rachel en Joyce verzorgen de verkoopstand met popcorn en sterrenkers. De pop corn gaat het snelst van de hand. Broodjes worst en pannen koeken vinden ook gretig aftrek in het speellokaal. De zolder van de school biedt plaats aan de verkoop van plant jes en aan de rommelmarkt. Ook kan hier het record spijkerbroek hangen worden verbeterd. De blonde Sanne doet een poging. Ze loopt rood aan en laat 43 se conden noteren, maar een klas genoot heeft dan al vier secon den meer op zijn naam staan. IEERENHOEK - „Wat ikt het hier toch", dachten be- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er heerst een fees telijke stemming bij de tweejaar lijkse bazaar van openbare ba sisschool voor daltononderwijs Binnen de Veste in Zierikzee. Het bericht dat de gemeente af ziet van het eventuele plan de school te verhuizen naar de schil van de stad aan de Laan van Saint Hilaire heeft tot op luchting geleid zowel onder het onderwijsteam als bij veel ouders. Aan het overgrote deel van de leerlingen is deze discus sie voorbij gegaan. Binnen de Veste is dringend aan permanente uitbreiding toe. De gemeente heeft de afgelopen we ken laten onderzoeken of het wellicht een optie is de school naar de rand van de stad te ver plaatsen. „Ik wil niet zeggen dat daar door nou direct veel opschud ding ontstaat, maar enige on rust brengt zo'n bericht toch wel teweeg. Nu de gemeente de ze week heeft besloten Binnen de Veste in de Raamstraat te la ten, hoort ik voortdurend opge luchte reacties van de ouders", gemeente wijst de aannemer als schuldige. „Die had ons iten waarschuwen dat we de ig nog moesten aanslui- Directeur H. Durink van wbedrijf Imotec ontkent dat de schuld was van zijn be- J. „De plaats waar de leiding jtwas aangesloten, was onder jWegdek, Dan is het dus de ivan de gemeente." Jedupeerde bewoners probe- tdeschade die ze hebben gele- te verhalen op de aannemer (Advertentie) ners van een nieuw huis in leerenhoek. Al sinds ze in iiwbouwwijk De Blikken amen wonen, in februari vo- jaar, hadden ze last van riool- hl, Nu zijn ze er eindelijk ach- het huis was niet aangeslo- op de riolering. Het vuile wa- liep rechtstreeks de grond onder de voortuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33