De Poel moet autoluw worden Rood schokt Veerenaren WAO? Geef mij lievet een geschikte baan! PZC Goes' ziekenhuis opereert waterhoofd Roemeense Noemi ANGO maak(t) beter leven mogelijk weekenddiensten Waterschap en gemeente Borsele bespreken maatregelen Solistenconcoii Ons Genoegen Fancyfair Thoolse jongerenraad bevraagt schooljeugd Tryfosa Goes houdt verkoping in Sionkerk zaterdag 16 en zondag 17 april 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr, van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland A. P v.d. Dorpel, Ericalaan 31, Yerseke, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel. (0113) 259882. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: W. L. Verboom, tel. (0113) 342486 of (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman: M.C. van Anrooij, Hoofdstraat 22, Kort- gene, tel.(0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zaterdag 9.30 uur -10 uur Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend- spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Wijkverpleging tel. (0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. vrijdag 15 april 2005 door Freek Janssen GOES - De Roemeense Noemi Tana (2) is gisteren in het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes met succes geopereerd aan haar waterhoofd. Kinderneuroloog F. Visscher liet het kind uit haar eigen land over komen. Haar ei gen ouders wilden haar niet la ten helpen. Zo'n anderhalf jaar geleden was Visscher in Roemenië, voor een liefdadigheidsactie. Daar zag hij haar voor het eerst liggen. Geboren met een open ruggetje, en zoals dat wel vaker gaat, ont wikkelde Noemi ook een water hoofd. „Haar ouders wilden haar niet aan het waterhoofd la ten opereren", vertelt Visscher. „Ze stuurden haar terug naar het ziekenhuis, ze wilden haar met meer hebben." De ouders werden eind vorig jaar uit de ouderlijke macht ge zet en Noemi kwam terecht in een kindertehuis. Visscher bracht daarna nog een paar keer een bezoek aan Roemenië, met het comité Baraolt, dat zie ke mensen in een bepaalde streek in Roemenië helpt. De vrijwilligers van het comité be sloten dat ze een operatie moest krijgen: „Wat het ook moest kos ten. Het is zo'n zonnig, lief meis je. Ze is verstandelijk gehandi capt, maar zó liefdevol naar haar verplegers toe." Noemi heeft een schedelomvang van 60 centimeter. Normaal voor haar leeftijd is ongeveer 48 centime ter. Er werd een paspoort en vlieg tuigtickets geregeld om het meis je naar Nederland te halen. Ook de directie van het Oosterschel- deziekenhuis wilde meewerken aan de belangeloze operatie. Gis teren, voor de operatie, moesten extra maatregelen genomen wor den. Robotpakken De artsen vermoeden dat het patiëntje de ziekenhuisbacterie mrsa bij zich draagt. „De verple ging en wij waren helemaal ge kleed in van die robotpakken", zegt Visscher. Neui™-m H. Bijvoet van het Eras^M disch Centrum uit Ror.Jj voerde de operatie uit, met Visscher. De anderl. fr durende operatie is goe ff I pen. Via een slangetje, dat huids van het hoofd U buikholte loopt, is hers«i van Noemi afgevoerd. D&i zal de druk op haar scheep men. Als ze niet geopeieet zijn, had het hoofd wel als een skippybal kunne:., den. Ze had dan waatscfej niet lang geleefd. Noemi's schedelomva» steeds normaler worde- lijfje groeit wel, maai hoofd niet meer. Urker mannen zingen in Goes GOES - Het Urker koor, dat aan een special» met vaderlandse liederen i nieegewerkr, geeft morgei bevrijdingsconcert in de f Kerk in Goes. Tijdens het concert li druk op de vaderlandseliat en worden ook de CDs, kocht. Het koor staat on ding van Bert Mol en debea ding is in handen van orj Harry Marmer- Het concert begint uur. KAPELLE - De Kapelse mii vereniging Ons Genoegen bi morgen een voor iedereen I gankelijk onderling solist» ensembleconcours. I Veertig muzikanten doenaï wedstrijd mee die om 13M begint. De prijsuitreikmgi 17.30 uur. Het concours isis clubgebouw van Ons Gern» aan de Dijkwelseweg in Ka le. Nieuwe inrichting stadhuis valt niet in de smaak Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 Fax (033) 465 43 53 Internet: www.ango.nl E-mail: info@ango.nl (Handicap.nl is de fondsenwervingsorganisatie van ANGO, kijk op www.handicap.nl voor meer informatie) door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De Poel zou weer een beetje meer De Poel van voor de verkaveling van de jaren zeventig moeten worden, maar dan met goede doorgaande wegen, vrijliggende fietspaden erlangs en voor de rest smalle polderwegen, waar in het langzaam verkeer, inclu sief het landbouwverkeer, cen traal staat. Dat betekent terugdraaien van tal van maatregelen die voor de veiligheid zijn genomen, maar die er alleen maar voor gezorgd hebben dat auto's sneller gingen rijden. Deskundig ambtenaar J Uitterhoeve van de gemeente Borsele en gezworene B. van de Hoef van het waterschap Zeeuw se Eilanden zijn het daar roe rend over eens. De gemeente raad van Borsele sprak gister avond in bredere kring over het autoluw maken van de Poel. Daar speelden ook de tijdelijke maatregelen een rol in, die moe ten worden genomen om het fietsverkeer te beschermen als de provincie het spoorviaduct in de Nieuwe Rijksweg gaat reno veren. Dan kunnen geen fietsers meer over de Nieuwe Rijksweg en nog maar over één baan mo gen er auto's rijden. Gevolg: meer fietsers in De Poel en, als je niet uitkijkt, veel meer sluip- verkeer van auto's. Door stuk ken weg af te sluiten en streng te handhaven, wil het water schap voorkomen dat de fietsers van de sokken worden gereden. Van de Hoef verzekerde een ver ontruste raad dat de maatregel echt maar tijdelijk is. Hij was er wel blij mee, want het schap kan daarmee ervaring opdoen voor het écht autoluw maken van De Poel. Veiligheid Daarvoor is enige ervaring met maatregelen meegenomen maar wat vooral nodig is, is een om slag in het denken. Borden, stre pen, verbreding van de wegen, rotondes, kruispuntplateaus, het weghalen van bermbeplan ting: het heeft de veiligheid hele maal met bevorderd. Uitterhoe ve en Van de Hoef waren het er over eens: de wegen die als erf- ontsluitingswegen zijn betiteld, de wegen dus die het water schap vooral beheert, moeten voor mensen worden ingericht en niet voor auto's. Dus: smaller, borden weg, bo men en struiken erlangs, kruis punten waarop je twintig meter van richting moet veranderen om door te rijden, strepen eraf, bewegwijzering met ouderwetse paddestoelen, wat minder onder houd en een betere relatie met de omgeving. Denktank Voorwaarde is wel dat bij Hein kenszand een extra aansluiting op de A58 wordt gemaakt en al te lang mag dat niet duren. Van de Hoef had ergens de datum van 2010 horen waaien. Tot dan is hij wel bereid om tijdelijke maatregelen te nemen tegen sluipverkeer door De Poel maar als het echt een eeuwigheid gaat duren, moet de sluiproute maar gewoon tot doorgaande weg wor den opgewaardeerd. Dan moet er wel een vrij liggend fietspad langs. De nieuwe manier van denken over polderwegen heeft de Bor- selse denktanks al bereikt en het dagelijks bestuur van het waterschap is er volgens Van de Hoef al een weekje aan aan het wennen. Gemeente en water schap willen de veranderingen parallel aan het onderhoudspro- gramma doorgevoerd zien. WOLPHAARTSDIJK - In ge bouw De Brug aan de Hoofd straat in Wolphaartsdijk wordt morgen de Wolfertsdiekse fair gehouden. Er zijn onder meer diverse soor ten kleding, Chinese kruiden, voedingssupplementen, diervoe ders, informatie over het maken van poppen en beelden en een kraampje met klein antiek te vinden. De fair duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Voorzitter Hermen Geluk van de Thoolse jongerenraad vraagt scholieren op de Thoolse brug naar onveilige situaties op de route naar Ber gen op Zoom. foto Willem Mieras door Frank Balkenende THOLEN - Elke fietser en scooteraar stopt en beantwoordt netjes hun vragen. Dat valt de enquêteurs van de jongerenraad Tholen, die dondermiddag op de Thoolse brug staan, alleszins mee. Zo krijgen ze een goed beeld van verkeerssituaties die jongeren die in Bergen op Zoom op school zitten als on veilig ervaren. De ouderenraden van het Calvijncollege in Tholen-stad en het Markiezaateollege in Sint- Maartensdijk, de politie en de gemeen te Tholen werken samen in het project Vei lig Honk. Bedoeling is fietsende en brom mende scholieren elke dag weer heelhuids thuis te krijgen. De partners voeren in april de actie 'Doe mee, onveilige situaties op weg naar school'. Leerlingen van het Mar- kiezaat- en Calvijncollege hebben deze week een kaart gekregen, waarop ze onveili ge plekken en situaties kunnen melden. Wie meedoet, maakt bovendien kans op een prijs. De ingevulde kaarten worden verzon den naar het Meldpunt Verkeersonveilig heid Zeeland, die ze weer doorstuurt naar de juiste wegbeheerder. In de hoop dat die gevaarlijke plaatsen aanpakt. Veel Thoolse jongeren volgen onderwijs in Bergen op Zoom. Om hun bevindingen aan de weet te komen, staan donderdag leden van de Thool se jongerenraad op de Thoolse brug. De in oranje hesjes gestoken Annette Vroegop, Jenneke Ouwersloot en voorzitter Hermen Geluk hebben zich aan de Brabantse kant geposteerd, precies op de plek waar de klim naar de brug eindigt. „Dan hebben ze wei nig vaart en misschien net even minder puf, waardoor ze eerder stoppen." Hermen krijgt gelijk. Iedere fietser die wordt aangehouden, stapt af en beant woordt geduldig de vragen. Veel echt ge vaarlijke punten weet de schooljeugd niet op te noemen. In 2002 zijn rijbanen en fiets pad op de Tholenseweg van elkaar geschei den en sindsdien is de route een stuk veili ger. Een aantal heeft nog wel wat te moppe ren: de oversteek op de Tholenseweg is niet altijd zonder risico en scootertjes rijden te hard. Ook is het fietspad op de rotonde bij Halsteren verzakt. Als dank voor de moeite krijgen de passanten een pen en een uitnodi ging voor het jongerenfeest The Next Gene ration, dat de Thoolse jongerenraad van avond in De Meulvliet in Tholen-stad houdt. door Selma Osman VEERE - Het nieuwe meubilair in het oude stadhuis van Veere moet zo snel mogelijk verdwij nen. Dat vinden J. van Bijlevelt van de stadsraad, P. Henderikx van de Stichting Veere en W. den Beer-Poortugael, zoon van de voormalig burgemeester. Ze noemen het interieur smakeloos en verbijsterend. „Wie bedenkt nu zoiets?" Ze zijn nog nauwelijks bekomen van de eerste schrik. Maandaga vond zagen de Veerenaren het meubilair voor het eerst tijdens een vergadering van de stads raad. „Iedereen schrok." In plaats van het eiken meubilair staan er twaalf roodleren verga- derstoelen en zeventig kunststof klapstoelen in rood en oranje in de oude raadzaal. De mannen ra ken er niet over uitgepraat. GOES - De vrouwenvereniging Tryfosa houdt morgen de jaar lijkse verkoping in de Sionkerk in Goes. Tussen 9.00 en 13.00 uur schen ken vrijwilligers koffie en bak ken ze oliebollen. Intussen wor den tal van handwerken, schilde rijen, tekeningen en hobbyspul len verkocht, onder meer voor het maken van wenskaarten. De opbrengst is zoals altijd voor evangelisatie en zendingswerk in Afrika en Azië en voor de ge handicaptenzorg in Nederland. „Moet je die gecapitonneerde wandbanken nou eens zien en die glimmende pootjes van die klapstoelen." Henderikx klopt op een notenhouten balustrade. „Deze lijkt regelrecht afkomstig uit Oosterhout.Ze wijzen naar een witte poef in het midden van de ruimte. Daar moeten de bruidsparen op zitten. „Het lijkt wel een raceboot", zegt Van Bij levelt. „Zeker het idee van het huwelijksbootje." Den Beer-Poortugael kijkt nog steeds verbijsterd om zich heen. „De tweede keer is het nog er ger", constateert hij. „Ik heb hier maandag wezenloos rond gestaard. Van handjes schudden en goedendag zeggen kwam niks meer terecht." Ze begrijpen dat het meubilair aan vervanging toe was. Het was verouderd en zo zwaar dat de bode hulptroepen moest in schakelen om de meubelstukken te verplaatsen. Een week of drie geleden kwam het nieuwe meu bilair, geleverd door de firma Ahrend. Van Bijlevelt zegt ge schokt te zijn dat er 'van dit Ikea-standaard-goed' is neerge zet. „Het is totaal niet in over eenstemming met de waardig heid van deze ruimte." „Het vloekt gewoon", vult Hen derikx aan. „De historische schilderijen worden weggedrukt door het rood." Bruidsparen zul len schrikken, voorspelt hij. „Veel mensen kiezen ervoor om hier te trouwen vanwege het mo numentale karakter van het stadhuis." De Stichting Veere die zich be zighoudt met het behoud van het stadsschoon in Veere be grijpt niet waarom de gemeente lijke monumentencommissie en de Stichting Historische Interi- Het nieuwe meubilair in het oude stadhuis van Veere bestaat uit twaalf roodleren vergaderstoelen en zeventig kunststof klapstoelen in rood en oranje. foto Ruben Oreel eurs niet zijn geraadpleegd. „We vragen ons af: wie hebben dit beslist?" Van Bijlevelt wijst op het ont breken van een beleid ten aan zien van het beheer van het stad huis. „Er verdwijnen dingen en er veranderen dingen zonder dat er een achterliggende visie is." Het stadhuis in Veere kan wat hem betreft worden toege voegd aan het rijtje Nieuwe Kerk Middelburg, Catshuis en Tweede Kamer. „Bij interieur ontwerpers is geen sprake meer van dienstbaarheid. Ze doen hun eigen kunstje." De gemeente Veere kan een pitti ge brief verwachten waarin de stadsraad en de Stichting Veere de procedure rond de aanschaf van het nieuwe meubilair aan de kaak stellen en aandringen op het weghalen. Koningin Beatrix die op 10 juni naar Veere komt, krijgt het meu bilair in ieder geval niet te zien. Zij blijft beneden in De Vier schaar. De Beer-Poortugael: „Dat is maar goed ook. Ik zou me als Veerenaar diep schamen als de koningin hier boven komt." Kern wethouder M te Roller was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Eind maart heeft ze tijdens een com missievergadering op vragen van de PvdA-GroenLinks over dit onderwerp geantwoord dat de Stichting Historische Interi eurs niet is geraadpleegd omdat is ingezet op nieuw en modern meubilair. De gekozen leverancier heeft volgens haar binnen Zeeland een ruime ervaring met het op nieuw inrichten van historische ruimten. "Ten onrechte zijn honderdduizenden arbeidsgehandicapten afgeschreven. Ze kunnen werken en willen werken. Maar dan moet er wel passend werk voor ze zijn. Plus inkomenszekerheid als het echt niet langer lukt. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Ik sta niet graag aan de kant. Dus ben ik ANGO-lid. De Algemene Nederlandse Gehandicap ten Organisatie (ANGO) is de grootste belangenorganisatie van, voor en door mensen met een functiebeperking of chronische ziekte. Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingterug- gave, uitkeringen, zorg en hulp, woning aanpassingen, vervoer of lotgenoten contact... Kom op voor je belangen! Word nu lid!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 32