Goese stenen voor het voetlicht W&orJ Enquête over windproject >zc Nieuwbouwhuis jaar lang zonder riool Hertog tropische Modern rood in raadhuis schokt V eerenaren elstraf geëist lor agressie Mening bevolking Wolphaartsdijk mogelijk doorslaggevend Tussendoortje in Lewedorp Jan de Nooijer Nrd-Beveland wil extra ligplaatsen Gemeente weert verkeer Hogeweg Eerste paal voor kinderopvang Informatie over rampentraining zeeuwse almanak Gezellig editie Bevelanden-Tholen IDELBURG - Officier van itie J. Zondervan heeft giste- een 41-jarige Vlissin- voor afpersing, bedreiging pweld vijftien maanden ge- misstraf, waarvan drie iden voorwaardelijk geëist. iet aan de officier ligt |t de man ook verplicht re- igscontact en een trai- agressiebeheersing opge- De Vlissinger raakte in iet met twee werknemers, hij hardhandig aanpakte, is de officier had de Vlis- ondernemer de proble- in de hand gewerkt geen afspraken te maken pe salarissen. Toen de ver- er achter kwam dat een Be werknemers op adressen incasseerde en niet hem afrekende pakte hij op februari vorig jaar met ge- zijn portemonnee af. Op 7 naakte nog een man kennis de gewelddadige aanpak - nzijnbaas. Het slachtoffer in- Ij, sseerde een vuistslag en werd longen zijn portemonnee, topapieren en autosleutels af leven. singer gaf toe dat hij de I heeft om voor eigen te spelen, itspraak is op 27 april. LEWEDORP - Vier dagen is het kermis in Lewedorp. Voor de exploitanten is het een aardig tussendoortje. Al te druk heb ben ze het niet, maar het belangrijkste: het is gezellig. De botsauto's zijn als vanouds goed be zet. Dat is gelijk de grootste attractie. Er staat ook een trekpleister die in een ker- mismuseum niet zou misstaan, een ouder wetse draaimolen voor de kinderen. Wim de Kok van café De Goede Verwach ting kijkt het donderdag, de eerste van de vier kermisdagen, eens aan. Hij vindt het 'onbegrijpelijk' dat de kermisklanten elk jaar weer terugkomen. Zoveel kunnen ze in Lewedorp niet ver dienen. Het is voor hen een tussendoortje en voor Lewedorp een happening. De Kok trekt een vergelijking met de groot ste kermis van het land. „Het is geen Til burg, hé." Twee voordelen: er valt nauwelijks een onvertogen woord én de prijzen zijn Le- wedorps, niet Tilburgs. De Kok had de kermis liever tegelijk met de wielerronde van Lewedorp gehad. Het is dan allicht drukker, maar de ZLM-tour had al ge boekt voor komende zaterdag. De ronde van Lewedorp is volgende week zaterdag middag. foto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - Stichtlicht zet nu ook stenen in de schijnwerpers. De (Advertentie) i P ■Slagroomijs [^"«^-Passievrucht light met een ""7!, twist.." stichting die Goese gebouwen en markante plaatsen in het licht zet, onthult over twee maanden bij het Goese Sas een steen als eerbetoon aan Frans Naerebout. Ook een gedenk steen uit 1860, toen Goes haar eerste openbare verlichting kreeg, wordt uit de vergetelheid gehaald. Op het strandje bij het Goese Sas ligt al jaren een flinke blauwachtige hardsteen. Het is een neut: een stenen voet waar op de sluisdeur bij het sas rust te. Het lijkt Stichtlicht aardig het restant te gebruiken om Frans Naerebout postuum in het zonnetje te zetten. Naere bout (1748-1819) was namelijk ook lichtwachter op het Goese Sas, de plaats waar hij zijn laat ste adem uitblies. Hij ligt begra ven in de Grote Kerk van Goes. Naerebout staat bekend als on verschrokken loods en moedig mensenredder. In barre weers omstandigheden wist hij enkele malen tientallen opvarenden van aan de grond gelopen sche pen te halen, Vlissingen eerde hem daarvoor met een stand beeld. De steen ligt momenteel bij een steenhouwer, die er een toepas selijke strofe uit het Zeeuwse volkslied in beitelt: 'Wat immer hoog in ere houdt, den onver schrokken Naerebout'. De in scriptie vermeldt ook zijn ge boorte- en sterfdatum. Voorzit ter E. Beekman van Stichtlicht denkt dat de steen over zo'n twee maanden kan worden ont huld. Het gedenkteken krijgt een plekje op een strekdam bij het Goese Sas. Een andere stap in de 19e eeuw vormt een gedenksteen, die al ja ren achter het gemeentearchief ligt weg te kwijnen. Goes kreeg in 1860 openbare verlichting en dat moest het nageslacht weten, vonden de notabelen. De tekst over de eerste gaslamp luidt: 'Deze gasfabriek gaf het eerst licht ten 30 julij 1860 on der het bestuur van den burge meester M. P. Blaaubeen en de wethouders W. J. van Kerkwijk en G. H. Kakebeeke'. Stichtlicht wil de steen een plaats geven op het pleintje tus sen Historisch Museum De Beve- door Selma Osman VEERE - Het nieuwe meubilair in het oude stadhuis van Veere moet zo snel mogelijk verdwij- Dat vinden J. van Bijlevelt van de stadsraad, P. Henderikx van de Stichting Veere en W. den Beer-Poortugael, zoon van de voormalig burgemeester. Ze noe men het interieur smakeloos en verbijsterend. „Wie bedenkt nu zoiets?" Ze zijn nog nauwelijks bekomen van de eerste schrik. Maandaga vond zagen de Veerenaren het meubilair voor het eerst tijdens een vergadering van de stads raad. „Iedereen schrok." In plaats van het eiken meubilair staan er twaalf roodleren vergaderstoe- len en zeventig kunststof klap- stoelen in rood en oranje in de oude raadzaal. De mannen ra ken er niet over uitgepraat. De gemeente Veere kan een pitti ge brief verwachten waarin de stadsraad en de Stichting Veere de procedure rond de aanschaf van het nieuwe meubilair aan de kaak stellen en aandringen op het weghalen. Kern wethouder M. te Roller was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. landen en restaurant De Stads- schuur. Er komt een gaslan taarn bij te hangen, zodat de ge denksteen ook 's avonds opvalt. De stichting heeft nog meer pij len op de boog, maar of die alle maal worden afgeschoten, is nog onduidelijk. Volgens voor zitter Beekman wordt het steeds moeilijker sponsors te vinden. Zeker is de plaatsing van een aantal stroboscopen op televisie toren in het kader van de vie ring van 600 jaar Goes. Onzeker is het plan om een lichtvlag op torenflat De Bongerd aan te brengen. Daarnaast bereidt de stichting al twee jaar een lichtkrant voor, waarop kunstzinnige en filosofi sche teksten voorbij trekken. Beekman noemt bijvoorbeeld strofen uit het werk van Hans Warren. Ook voor- Goesje, het lo kale zusje van Loesje, wordt de lichtkrant een spreekbuis. „In elk geval moeten er verrassende dichtregels op te lezen zijn", zegt Beekman. Het vijf meter hoge en drie me ter brede digitale tekstbord moet bij het NS-station verrij zen. Voor dit project heeft Stichtlicht al een aantal toezeg gingen van sponsors, die als te genprestatie op de lichtkrant re clame mogen maken. Stichtlicht verwacht dan ook dat dit pro ject doorgaat. öactie: 0113-315649 aitredactieSpzcnl tbus31.4460 AA Goes 'Smfdèn-zèeiand: 0113315520; ,WS-Vlaanderen: 0114-372770; E: 020-4562500. door Harmen van der Werf WOLPHAARTSDIJK - Inwo ners van Wolphaartsdijk mogen zich uitspreken over de bouw van windmolens langs het Veer- se Meer. De dorpsvereniging gaat een grote enquête houden onder de bevolking over onder meer duurzame energie. De uit slag kan doorslaggevend zijn voor de stemming over het wind molenplan in de gemeenteraad van Goes. Het initiatief voor het windmo lenpark is afkomstig van drie ak kerbouwers uit Wolphaartsdijk, P. Vermue, B. van 't Westeinde en P. Lievaart. Zij hebben de handen ineengeslagen en samen Agriwind opgericht. Zeven windmolens willen zij in princi pe laten plaatsen op eigen grond in de Oosterlandpolder en Oost Nieuwlandpolder. „Het wordt geen massaal windmolenpark", aldus Vermue, „en wij zijn ook flexibel wat betreft het aantal. Ons eerste doel is draagvlak voor het project te krijgen." De geplande windmolens wor den niet zo hoog als die eerder in de Wilhelminapolder waren gedacht. Die zouden een ashoog- te krijgen van honderd meter, wat de Goese gemeenteraad in meerderheid te hoog vond. Ver mue, Van 't Westeinde en Lie vaart denken aan een ashoogte van zeventig meter. „De molens hoeven niet zo hoog te worden", stelt Van 't Westein de, „omdat onze locaties gunsti ger op de wind liggen." Dé re den waarom de drie akkerbou wers in windenergie willen, is de situatie in de landbouw. De Europese Unie kort stevig op landbouwsubsidies. Als boeren het hoofd boven water willen houden, zullen zij neveninkom sten moeten zoeken. Vermue: „Wij willen een bijdrage blijven leveren aan het onderhoud van het platteland. Wij moeten dan wel in staat worden gesteld dat te blijven doen door nieuwe eco nomische activiteiten te ontwik kelen." Vermuef Van 't Westeinde en Lievaart zijn deze week bij de fracties in de Goese gemeente raad geweest om hun plan te pre senteren. Zij hebben ook con tact gezocht met de vereniging gemeenschap Wolphaartsdijk. Die gaat eind mei een grote dorpsenquête uitzetten, waarin de bewoners onder meer hun oordeel wordt gevraagd over duurzame energie, zoals winde nergie. Aan het begin van de zo mer wordt de uitslag verwacht en 28 september wordt die op een thema-avond gepresenteerd in dorpshuis De Griffioen. Cruciaal Dit kan wel eens cruciaal wor den voor het windplan. PvdA en WD in de Goese raad willen de mening van Wolphaartsdijkse bevolking laten meewegen in hun standpunt. Al tekenen F. de Kaart (PvdA) en S. Heijning (WD) aan dat de enquête-uit slag niet allesbepalend zal zijn. M. Dieleman (CDA) vindt de en quête belangrijk, maar is met H. Bouma (SGP/ChristenUnie) van mening 'dat windenergie in Goes eigenlijk niet thuishoort'. Zij verwijzen naar de provincie die windparken wil concentrere- ren op Neeltje Jans, in het Sloe- gebied en de ZeeuwsVlaamse Kanaalzone. Volgens een provin cie-ambtenaar betekent dit niet dat elders niks meer kan „Het zal sterk afhangen van wat een gemeente wil." D66 wil de enquêteuitslag af wachten. GroenLinks-raadslid A. van Oosten is voor het pro ject. Hij vindt het een goed idee van de initiatiefnemers dat zij de bouw van het windpark wil len koppelen aan de aanleg van een fietspad. ijdag 15 april 2005 eddingsbrigade p strand bij amperland uipERLAND - Reddingswer- irs uit Goes en Domburg zor- komend vakantieseizoen orde veiligheid langs het Ban- I i rdstrand bij Kamperland. De dscommissie gaf gisteravond I kennen daarvoor 30.000 euro yien uittrekken. srel de raad dat eind van de- rso Band formeel nog moet be- chtigen, kunnen de reddings- ades vast aan de slag. Zij ■jea zorgen dat er in juli en Mistus elke dag voldoende |Kwachten op het Banjaard- Kfcd aanwezig zijn. Lder moeten de Goese Red- jisbrigade en de Reddingsbri- L Domburg zelf zorgen voor ■boot, een trailer, reddings- ftenaal en een botenstalling. (poor krijgen zij samen iflO euro. De gemeente zorgt Lr een portocabin op het |pd zodat de strandwachten lagen onderkomen hebben. 2003 werd de strandbewa- Lop het strand bij Kamper- pvèrzorgd door de reddings- fcde uit Vrouwenpolder, pi die organisatie vorig voor- t te kennen gaf, niet langer letBanjaardstrand te willen rken, zat de gemeenten met landen in het haar. Met man macht is geprobeerd om een ■en reddingsbrigade op te rich- maar daarvoor bleek het te ;dag. zorgde strandpaviljoeneige- ït J. van Halst samen met II/ ec vaste krachten traditiege- ïvoor de veiligheid op het ind. Dat blijft hij ook ko- rdseizoen doen. De twee red- j jsbrigades bewaken de vei- i id van de mensen in het wa- - afspraken met de reddings- [ades uit Goes en Domburg ai alleen voor komend sei- Woning- en meubelstoffeerder Langstraat 79 Amemuiden Tel. 0118 60 29 37 www.jandenoollervof.nl - r:' Tapijt Laminaat Vinyl Overgordijnen Binnenzonwering Boxsprings Vitrages Buitenzonwering Textiel Rolluiken Meubelstoffen Kussens KATS - De gemeente Noord-Beveland wil dat het Over legorgaan Nationaal Park Oosterschelde de laatste 124 nog te vergeven ligplaatsen toewijst aan de jachthavens van Van der Rest Nautic in Kats en van Roompot Recrea tie nabij Kamperland. Om voor die plaatsen in aanmer king te komen dienen gemeenten rond de Oosterschelde concrete plannen in te dienen. Zowel eigenaar Roompot Recreatie van de Sophiahaven als eigenaar Van der Rest Nautic van de jachthaven in Kats had een uitgewerkt plan voor de uitbreiding van zijn haven op de plank lig gen. Overigens hebben ook de gemeenten Tholen en Veere een aanvraag voor extra ligplaatsen ingediend. Het Over legorgaan Nationaal Park Oosterschelde neemt binnen kort een beslissing. YERSEKE - Plateaus, drempels en een lus in de weg moe ten er voor zorgen dat automobilisten de Hogeweg in Yer- seke in de toekomst mijden. Nu wordt de weg nog veelvul dig gebruikt door doorgaand verkeer, maar straks, als het project Yerseke-West is afgerond, staan er onder meer twee basisscholen, de kinderopvang en de peuterspeel zaal en dan wil de gemeente zo weinig mogelijk auto's meer zien. De weg wordt daarom zo smal mogelijk gehou den en verder komen er plateaus, drempels en een chica ne. Plaatsen waar veel wordt overgestoken, worden geac centueerd door een opvallende kleur en er mag straks niet sneller dan dertig kilometer per uur worden gereden. Om overlast in de achterliggende wijk te voorkomen moeten ouders die hun kinderen met de auto naar school brengen dat wel via de Hogeweg doen. Daar komen vier zogeheten Kiss and Ride-parkeerplaatsen. Met andere woorden: even stoppen, kind afzetten en weer doorrijden. VLISSINGEN - Wethouder E. Walrave heeft gisteren in de Vlissingse wijk Paauwenburg de eerste paal geslagen voor de bouw van het nieuwe centrum van Kinderopvang Walcheren. Het centrum waarin kinderopvang, een peu terspeelzaal en buitenschoolse opvang onder hetzelfde dak komen, verrijst aan de Colijnstraat. Dagelijks is er plaats voor maximaal tachtig kinderen van nul tot twaalf jaar. Bij het slaan van de eerste paal werd ook de nieuwe naam onthuld. Het centrum gaat Tuimelaar heten. Deze suggestie van Anneke van Jaarsveld uit Vlissingen werd gekozen uit zestig inzendingen. De naam is toepasselijk: behalve een dolfijn is een tuimelaar ook speelgoed en een drinkbeker voor kinderen. De naam moest aansluiten bij het thema Vlissingen Maritiem. Het centrum wordt rond kerst in gebruik genomen. De Paauwenburgse peuter speelzaal de Keetschoppertjes en buitenschoolse opvang de Troubadour verhuizen naar de Tuimelaar. door Freek Janssen 's-HEERENHOEK - „Wat stinkt het hier toch", dachten be woners van een nieuw huis in 's-Heerenhoek. Al sinds ze in nieuwbouwwijk De Blikken kwamen wonen, in februari vo rig jaar, hadden ze last van riool- lucht. Nu zijn ze er eindelijk ach ter: het huis was niet aangeslo ten op de riolering. Het vuile wa ter liep rechtstreeks de grond in, onder de voortuin. drijf. „Ik wil niet de zwartepiet gaan toespelen, maar de plaats waar de leiding niet was aange sloten was onder het wegdek. Dan is het dus de zaak van de ge meente." Ook de andere huizen in de straat zijn deze week gecontro leerd, maar daar bleek niets aan de hand te zijn. De gedupeerde bewoners proberen de schade die ze hebben geleden te verha len op de aannemer of de ge meente. Niet alleen stonk het altijd heel erg in en rondom het huis, er was ook van alles aan de hand met het waterpeil. In de toilet ten en wasbakken borrelde het water regelmatig omhoog. De be woners van het huis aan de Van 't Westeindestraat (die niet met hun naam in de krant willen) vroegen een tekening op bij de gemeente, om te kijken hoe de afvoerbuizen lopen. Vorige week kwamen de gemeen te en de aannemer, Imotec uit Terneuzen, samen kijken naar het probleem. P. Maas, project leider bij de gemeente Borsele: „Het bleek dat het laatste stukje van de leiding niet op het hoofd riool was aangesloten." Ter hoogte van de perceelgrens liep het vuile water dus rechtstreeks de grond in. Het stonk er een uur in de wind. „Het verbaast me dat het nog zo lang geduurd heeft", zegt Maas. De gemeente wijst de aannemer aan als schuldige. „Die had ons moeten waarschuwen dat we de leiding nog moesten aanslui ten." Directeur H. Durink van bouwbedrijf Imotec ontkent dat het de schuld was van zijn be- HEINKENSZAND - De gemeen teraad van Borsele heeft zich gis teravond laten inlichten over een grootscheepse rampenoefe ning met een technisch defect in de kerncentrale in Borsele op 25 mei. Het wezen van de oefening is een voordurende opschaling van de ramp: het begint klein, maar wordt steeds erger, waardoor verantwoordelijkheden ver schuiven en steeds meer mensen ermee te maken krijgen. Op al lerlei manieren hebben groepen bestuurders, gezagsdragers, ambtenaren en instellingen al getraind, maar op 25 mei gaat het echt gebeuren. (Advertentie) k, S OOSTERSCHELDEKREEFT? Opa heeft zo'n gezellige, ron de buik. Niet dat hij zich dage lijks een slag in de rondte eet, maar opa heeft suikerziekte. Elke dag moet hij insuline spuiten. Opa doet zijn ritueel meestal in de beslotenheid van zijn slaapkamer of - als niemand aanwezig is - ge woon in de woonkamer. Laatst was een kleindochter op bezoek bij opa. Gewend aan zijn dagelijkse ritueel, trok hij zijn overhemd uit en zette de insulinespuit op zijn buik. Kleindochter Fleur keek vol verbazing toe. Nu weet ik, ver telde ze 's avonds aan papa en mama, waarom opa zo'n dik ke buik heeft. „Hij spuit er el ke dag een beetje bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29