Gemier praat handincident goed Zakenman opgepakt in VN-schandaal Sjef F. zeven jaar cel in voor xtc-smokkel Verdonk krijgt jeugd in Venray om de tafel ra'vmonèomaandmenu 23,50 Eccotsj Op 16 april open huis. Over met de deur in huis vallen gesproken. Grote politiecontrole Amsterdam alkenende vindt dat imam minister Verdonk niet verkeerd behandelde AiltO Middelburger stort van rots ifliKt 23 Europa Transparant maakt ruzie Pleidooi tegen ontpoldering GGD D7P r£v Ook AZ gaat naar de halve finale r den bosch 17 -24 april 2005 Brabanthallen 's-Hertogenbosch dagelijks 11-19 uur donderdag n - 22 uur zondag 24-4 11-18 uur ww.antiekbeurs-denbosch.nl door Ans Bouwmans WASHINGTON - Een zaken man uit Texas is door de Ameri kaanse justitie aangeklaagd om dat hij illegale betalingen zou hebben verricht aan het voorma lige regime van Saddam Hoes sein. Het gaat om David Chalmers, bestuurder van oliemaatschap pij Bayoil, dat olie kocht van Irak in het kader van het olie-voor-voedsel programma. Chalmers werd gisteren in Hous ton gearresteerd. Behalve Chalmers zijn ook twee van zijn bedrijven aangeklaagd, evenals een Brit en een Bulgaar die werkten voor Bayoil. Ze zou- (Advertentie) account.,,., Toe aan je volgende carrièrestap..? Bekijk ónze vacatures in oe zaterdageditie of kijk opvviw.AccoN.nl den tussen 2000 en 2003 miljoe nen dollars hebben gestort op ge heime bankrekeningen van Irak om oliecontracten te verwerven. Justitie maakte verder bekend dat ze op zoek is naar een Zuid-Koreaanse lobbyist die geld zou hebben aangenomen van het Iraakse regime. Dat geld zou hij inzetten om onder meer een functionaris van de Verenig de Naties dat toezicht hield op het programma, om te kopen. Boycot Het olie-voor-voedselprogram ma werd in 1996 opgezet om de nood van de Iraakse bevolking, die leed onder de boycot tegen het land, te verlichten. De bedoe ling was dat Irak onder toezicht van de VN olie kon leveren en met de opbrengst voedsel en me dicijnen kon aanschaffen. Het programma werd in 2003 beëindigd, na de invasie in Irak. Inmiddels is uit verschillen de onderzoeken duidelijk ge worden dat het toezicht op het olie-voor-voedselprogram- ma rammelde. Het Iraakse regi me zou voor miljarden dollars aan smeergeld hebben geïnd. Chalmers is de tweede Ameri kaan die is aangeklaagd voor zijn aandeel in het schandaal. In januari gaf een Iraaks-Ameri- kaanse zakenman toe dat hij honderdduizenden dollars had gekregen om te lobbyen voor Irak. GPD s typotheekmaarid bij Meeüs. Daarom krijgt u bij ons deze maand 250,- korting op de afsluit- /potheek www.meeus.com. VERZEKERINGEN, HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. AMSTERDAM - Een vrouw wordt preventief gefouilleerd in de Leidsestraat in Amsterdam. De politie in de hoofdstad is gistermiddag begonnen met een grootscheepse controle in de binnenstad. De politie heeft driehonderd agenten ingezet die op zoek zijn naar criminelen, verkeersovertreders en mensen die nog een boete hebben openstaan. Rond tien uur gisteravond waren 24 aanhoudin gen verricht wegens onder meer wapenbezit en verkeersovertredingen. foto Evert Elzinga/ANP door Aector Doorns MIDDELBURG - De 64-jarige Sjef F. uit Terneuzen is gisteren in Middelburg voor smokkel van xtc-pillen tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De rechtbank achtte bewezen dat de Terneuzenaar een leiding gevende rol in een internationa le criminele organisatie heeft ge speeld bij de export van ruim een half miljoen xtc-pillen naar Australië. Een 53-jarige inwo ner van Lelystad kreeg voor zijn betrokkenheid bij de twee drugstransporten vier jaar cel opgelegd. Opvallend was dat het duo een jaar strafkorting kreeg, omdat het Openbaar Ministerie vol gens de rechtbank het proces had vertraagd en tekort was ge schoten bij de samenstelling van het (onoverzichtelijke) dossier. Officier van justitie R. Ramme- loo had tegen F. twaalf jaar cel geëist. Deze heeft altijd volge houden zich nooit te hebben in gelaten met xtc-pillen of andere harddrugs, omdat hij daar more le bezwaren tegen heeft. Hij zou 'slechts' als bemiddelaar zijn op getreden. Maar voor de recht bank stond vast dat F. de grote organisator is geweest van het vervoer van de xtc-pillen. BERDORF - Een 25-jarige Mid delburger is gisterochtend vroeg in Luxemburg verongelukt na een val van dertig meter. De man stortte bij het doen van zijn behoefte van een rots in het Müllertal. De Middelburger was gast van een klimschool in Ber- dorf. Zijn vrienden waarschuw den onmiddelijk de autoriteiten, meldde de politie. (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig roestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.95). per kwartaal met automatische incasso 58.00). per iaar met automatische incasso l€ 222.50). Handtekening. P/C bv gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In de colofon leest u er meer over. i Kijk op www.pzc.nl/abonneren, bel gratis 0800 0231231 of stuur deze bon naar: I P/C, afdeling lezersservice i Antwooidnummer 713, 4460 WB Goes 8»711688"555530 IJ'/ ff het alfabet van Zeeland Peiioden met regen en een matige „„denwind. Maximumtemperatmj c;guit1t gratie". 17e jaargangino. 88 ,ijdag15apr. 2005 «nummer 1,25 Afbetalen is duur (Advertentie) internet: www.pzc.nl (EN HAAG - Premier Bal- te snende heeft 'begrip' voor orthodoxe imam die vo- 1: - jaar november weigerde nister Rita Verdonk een ind te geven. Balkenende if dat gisteren te kennen een Kamerdebat over aarden en normen in de sa- raleving. H r. uit die ontboezeming deed j- een onverholen oproep aan bevolking: „Heb oog voor plu- :aii nmiteit en eikaars gebrui- 'a i, Geef elkaar een beetje de nite. Heb begrip over en ja er, anders komen we in dit s dniet verder." iv" llant is dat Verdonk na het ident weinig begrip had voor haar was overkomen. Ze es er meermalen op dat man- i en \Touwen elkaar de hand oren te schudden, naar goed llands gebruik. Balkenende iQ zich door GroenLinks-lei- s Halsema niet verleiden tot ,„j antwoord op de vraag of hij ieij donk over de nasleep van 'de si nd' had aangesproken. 35 )-aanvoerder Van Aartsen sm zijn partijgenote Ver- ie ik onmiddellijk te hulp. Hij li inde het handenschudden iji minimumnorm - net als G lts houden in het verkeer - jf uiting geeft de gelijkwaar- 13 ieid van man en vrouw aan, c,; onze democratie schraagt', kenende: „Het is ook wense- natuurlijk. Maar als het niet gebeurt, kun je dat opklop pen, maar ook proberen op te lossen." Balkenende raakte tijdens het debat in de clinch met Marij nis sen (SP) en Bos (PvdA). Beiden verweten de premier dat discus sies over fundamentele waarden en normen vaak blijven steken in drukte over wat ze noemden 'kleine waarden': dagelijkse din gen als een praatje met de buur man, lawaaioverlast en uitwas sen in het verkeer. Badinerend Balkenende verweet hen op zijn beurt dat ze 'veel te badinerend' deden over fatsoens- en om gangsvormen. „Dat is het niet", antwoordde Bos. „Ik vind die ook belangrijk. Maar het moet ook gaan over groot fatsoen. Ik vraag u: vindt u het moreel aan vaardbaar dat er armoede is, dat bewoners van verpleeghuizen uitdrogen en dat asielgezinnen gewoon op straat worden gezet? Als u daar geen haarscherp oor deel over geeft, zal het thema waarden en nonnen nooit op een overtuigende wijze landen bij de burger." Balkenende reageerde furieus: „Schrijnende situaties doen mij pijn. Als kabinet slui ten wij onze ogen niet voor de problemen en tekortkomingen in het land." De premier stelde vast dat het thema 'waarden en normen' leeft. „Ik zie het in het land. Bij gemeenten, in scholen, bedrijven, sportverenigingen en instellingen. "Het plan van CDA-leider Verhagen voor een leer/werkplicht voor jongeren tot 23 jaar heeft de steun van een meerderheid. CDA, WD, D66 en SGP dienden een motie in die het kabinet opdraagt een wetsvoorstel over de leer/ werk plicht te maken. Doel is het aan tal jongeren zonder diploma te rug te dringen. Balkenende be spreekt het voorstel vandaag in de ministerraad. GPD Met veel rumoer kwamen ze vorig jaar in het Europarle ment terecht, maar nu staat de fractie van Europa Trans parant op springen. Klokkenluider Paul van Buitenen is namelijk slaags geraakt met zijn fractiegenote Els de Groen. Volgens Van Buitenen heeft ze zich schuldig gemaakt aan kiezersbedrog. De Groen verklaart evenwel dat ze nog gewoon lid is. Landbouwgrond langs de Westerschelde ontpolderen is niet nodig: de Voordelta, dat is de goede plek om nieuwe natuur aan te leggen als compensatie voor de verdieping van de vaargeul. Dat zegt voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO). Bij de boeren leeft veel onbegrip over de ontpolderingsplan- nen. „Niemand peinst er toch ook over om de Haarlemmermeer terug te brengen tot de situa- tf. tie van honderd jaar geleden. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio 8c Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Redactie 8c Reac tie: 22; Auto: 23 en 25 zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. (Advertentie) door Yvonne Hamar VENRAY - Minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) is er gisteren in geslaagd de verschillende groepen jonge ren in het Limburgse Venray voor het eerst gezamenlijk om de tafel te krijgen. De niet ge plande bijeenkomst vond plaats in het gemeentehuis. Dat gebeurde nadat ze afzonder lijke gesprekken had gevoerd met scholieren, bezoekers van het omstreden jeugdhonk Din gus en met Turkse en Marok kaanse jongeren. Tussen de jon geren sluimeren al een paar jaar spanningen, die begin deze maand tot een uitbarsting kwa men. Venray zag zich opeens in het middelpunt van de belangstel ling staan. De teneur is dat er niets te doen is voor de jeugd, wat vooral de gemeente in de schoenen wordt geschoven. Tijdens haar werkbezoek wilde Ver donk te weten komen wat er leeft bij de jeugd en wat er mis is. Ze voerde soms heftige dis cussies, maar toch kwamen la ter op de middag ook een paar rechts-extremistische jongeren opdagen. De optimistisch ingestelde Ver donk wilde graag samen praten, omdat ze bij alle jongeren de be reidwilligheid en een goede wil aantrof om de situatie beter te maken. „Alleen al dat we hier nu met zijn allen zitten, is een belangrijk signaal", zei Ver donk bij aanvang van de discus sie. Niet geluisterd Ondanks de goede bedoeling ver liep het rondetafelgesprek niet zonder spanningen, meldden jongeren na afloop. „Er werd vooral gepraat en niet goed naar elkaar geluisterd", zei Hicham (24) van Marokkaanse afkomst. Volgens hem staan vooral jonge kinderen van zeven tot veertien elkaar soms naar het leven. Verdonk bleef positief na het rondetafelgesprek, ook al liepen een paar Lonsdale-jongeren boos weg. Over enkele weken wil ze terug om ook met ouders uit de verschillende groepen te praten. ANP Eerst keuze uit 3 Hierna een heerlijke En laat u als kleine verschillende varkensfilet met afsluiting verrassen voorgerechtjes: vis, champignons en uitjes met hec dessert van vlees of vegetarisch gegratineerd met de chef ham en kaas In navolging van PSV in de Champions League heeft AZ gisteravond de halve fi nale bereikt in het Uefa Cup-toernooi. De Alkmaar- se club hield voor eigen pu bliek het Spaanse Villar- real met veel pijn en moeite in bedwang: 1-1. De eerste wedstrijd in Spanje eindig de vorige week heel verras send in het voordeel van de ploeg van trai ner Co Adriaan- se (2-1). jeugd- sj lerpleegkundige die de Minister Verdonk (r) in Venray in gesprek met allochtone en Nederlandse jongeren. Na een rondgang langs een buurthuis en de Marokkaanse en Turkse gemeenschap werd er op het stadhuis van Venray een discussiebijeenkomst gehouden. foto Marcel Antonisse/ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1