AZ in voetsporen van PSV Kroon wil geen tijd meer verliezen PZC Roks nog aan de kant bij RBC ieizoen voorbij Lor Mathijsen eyenoord ziet f van beroep 'SVstadion londer hekken ÖVVB stelt peeldata vast Ploeg Adriaanse blijft in kolderiek duel op been tegen Villarreal 19 Giling vervangt Klier in Gold Race Hondo ontslagen wegens doping Robben genomineerd als talent Greene van RKC naar Feyenoord Vitesse legt Yakubu vier jaar vast Zidane sluit een comeback uit Karei Aalbers is na eerste dag proces opgelucht Sporting weer Daar Nederland IjSSABON - Sporting Lissabon Uvoorde tweede keer dit sei- L naar Nederland. De Portu in schakelden gisteren New- lle United uit in de kwartfi- .]e van de Uefa Cup en spelen ,de halve finale tegen AZ. korting, dat eerder in een dra stische clash Feyenoord uit- chakelde, won met 4-1 van Ne- castle, voldoende om de ,0-uitnederlaag goed te ma- 9 Newcastle nam een voor- rong via Dyer. Kort voor rust aakte Niculae gelijk. Na de m scoorden Sa Pinto. Beto iRochemback voor Sporting. ,de andere halve finale spelen ;KA Moskou en Parma tegen jjaar. CSKA Moskou verloor steravond met 2-0 bij Auxer- ,maar de Russen wonnen vori- iweek het thuisduel met 4-0. jnna kwam thuis niet verder an 0-0 tegen Austria Wien, aar dat was voldoende na het -1-gelijkspel in Wenen, oórting Portugal-Newcastle Uni- 14-1 (1-1). 20. Dyer 0-1, 40. Ni- iIce l-l 72. Sa Pinto 2-1, 78. Be- j.j go, Rochemback 4-1, 'heidsrechter: Frojdfeldt Zwe). eb> kaart: Beto, Sa Pinto, Polga porting Portugal), Bowyer, Tay- r (Newcastle United). nua-Austria Wien 0-0. Scheids- fhier: Bennet (Eng). Gele kaart: nplicio, Cardone, Morfeo, Conti- PannaPapac. Afolabi (Au- tfio Wien). oxerre-CSKA Moskou 2-0 (1-0). lachuer 1-0, 79. Kalou 2-0 (straf- h op). Scheidsrechter: Stark hij. Gele kaart: Mathis, Violeau verre), Odiah, Carvalho, Al- nn.Akinfeev (CSKA). ANP LKMAAR - Joris Mathijsen is seizoen voor zowel AZ als r liet Nederlands elftal niet leer beschikbaar. De onfortuin- jke verdediger, die de afgelo- n tijd al werd geplaagd door tn knieblessure, viel gisteren het thuisduel met Villarreal •1) uit met nieuw knieletse^ olgens trainer Co Adriaanse as een pees in zijn knie afge- teurd. „Hij is meteen in het ekenhuis door onze chirurg ge- ïeerd. Voor hem is het einde zoen. Helaas, maar het is niet ders." ANP WTERDAM - Feyenoord legt th toch neer bij de straf die de chtcommissie van de Uefa eer- ir uitsprak naar aanleiding in de supportersrellen tijdens et thuisduel met Sporting Lis bon op 24 februari (1-2). (enoord tekende vorige week meel beroep aan. De club liet n al weten dat het niet zeker de zaak daadwerkelijk li worden doorgezet. De Uefa paalde dat Feyenoord in het liwe seizoen het eerstvolgen- Europese thuisduel zonder abliek dient af te werken. Ook •et de club een boete van onge- jt 17.000 euro betalen. ANP INDHOVEN - PSV haalt voor olgend seizoen de hekken in «t stadion weg. De Eindhoven- f dub wil klantvriendelijker 'Jn- „We nemen een risico", zei en woordvoerder, „maar daar- ee zijn we bereid. We hebben ertrouwen in onze supporters." 'SV stond in 2001 al op het fnl de hekken te verwijderen, •aar toen liep het in de kwartfi- alesvan het toernooi om de Ue- 'Cup uit de hand in het thuis- "dmet Kaiserslautern. ANP tt|ST - De KNVB heeft de Mdata van 2005- 2006 vastge- 5lfld. Het eerste jaar eredivisie ?e®Ve slijl begint in het week- tmdevan 13 en 14 augustus. k strijd om de Johan Cruijff- pal is op 7 augustus. Het be- "toemooi start op 6 augustus, Eerste divisie begint op 12 au- ustus' Nieuw zijn de data rond en de play-offs. Op ver- van de politie wordt afge- len van duels op 31 december, januari en 4 januari. Op twee- ekerstdag en 29 december zijn Wel eredivisieduels. f Wege het WK is er een korte 1 de laatste ronde n 7 05, 29 december, begin- de profs weer op 13, 14 en J^iuari. De play-offs starten - april. De slotronde is op mei. Op li aprü beginnen de Motie-degradatieduels voor heerste divisie. GPD door Harry Arts bij, bovendien leidden de succes- als de korzelige brompot van ment al voor. Perez tikte een mogelijkheden, maar met vrijdag 15 april 2005 door Harry Arts ALKMAAR - In de voetsporen van PSV heeft ook AZ zich ge kwalificeerd voor de halve fina le van een Europees bekertoer nooi. Dankzij een zwaarbevoch ten 1-1-gelijkspel tegen Villar real schaarde de ploeg van coach Co Adriaanse zich giste ren bij de laatste vier van de Ue fa Cup. Daarin krijgt AZ van doen met Sporting Lissabon. Adriaanse speelde de afgelopen dagen hoog spel. Hoewel hij ont kende dat zijn pupillen op hun tandvlees liepen, wist hij dat na acht zware maanden het beste er af is. Niet gek. AZ deed lang mee om de titel en heeft nog al tijd de beste papieren als het gaat om de tweede plaats die toe gang geeft tot de voorronde van de Champions League. Ook in de Uefa Cup is de club er nog bij, bovendien leidden de succes sen ertoe dat de helft van de se lectie zich international mag noemen. Bij veel AZ'ers staat de teller dit seizoen al boven de veertig gespeelde wedstrijden. Daar komt bij dat AZ een krach- tenverslindende speelwijze heeft. Anders dan het zuinig spe lende PSV moet AZ praktisch in elk duel tot op de bodem voor de winst. Voor de winter ging dat de ploeg goed af, sinds het kerstreces gaat het wat stroever. Deze maand liep AZ zelfs tegen twee gevoelige nederlagen aan. Na het verlies tegen Feyenoord koos Adriaanse voor de zalven de aanpak. Hij bagatelliseerde de vermoeienissen en sprak het vertrouwen uit in zijn spelers, die hem terugbetaalden met een formidabele prestatie in het uit- duel met Villarreal. Maar na de zeperd tegen Ajax van zondag ontpopte de AZ-coach zich weer als de korzelige brompot van weleer. Vooral de media moes ten het ontgelden. 'Co Complot' ontwaarde dezelfde samenzwe ring die hem bij Ajax de kop kostten. Het gaf voeding aan de speculaties dat hij een oude trai nerstruc uit de kast haalde: maak ruzie met de buitenwereld zodat de spelers de handen in eenslaan. Als dat zijn opzet was, dan is die geslaagd. Averij AZ liep in de aanloop naar de re turn tegen Villarreal de nodige averij op. Kromkamp en Opdam vidlen tegen Ajax hinkend uit, Mathijsen was al een week lan ger uit de roulatie. Toch kreeg de medische staf het trio tijdig speelklaar. Voor Mathijsen duur de de rentree niet lang. Na een kwartier werd de international per brancard afgevoerd. De thuisclub stond op dat mo ment al voor. Perez tikte een vrije trap even terug op Linden- bergh en kreeg hem onmiddel lijk retour. De Deen zette een ac tie op, die hij afrondde met een schuiver die via de paal in het Spaanse doel eindigde: 1-0. AZ leek op rozen te zitten, maar dat veranderde toen verdediger Opdam binnen een minuut twee gele kaarten incasseerde. Tot op luchting van Adriaanse leverde Villarreal de numerieke meer derheid direct in. Tijdens het op stootje dat volgde op Opdams rood vergreep Jose Mari zich aan Van Galen. Ook de Spaanse aanvaller mocht inrukken. Daarmee verdween ook alle overleg uit het duel. Villarreal moest op jacht naar twee goals, AZ probeerde dat te voorko men. Het leverde weinig goed voetbal, maar wel doldwaze si tuaties voor de doelen op. Voor al AZ kreeg enkele uitgelezen mogelijkheden, maar met name Perez verzuimde toe te slaan. Bitter voor de Deen was dat hij aan de basis stond van de gelijk maker. Zijn balverlies stelde Ri- quelme in staat Lucho te bedie nen, doelman Timmer was kans loos: 1-1. Daarna stond AZ op instorten. Vooral toen Riquelme met een vrije trap de paal raak te, kroop AZ door het oog van de naald. Maar het engeltje op de lat deed zijn plicht. AZ-Villarreal 1-1 (1-0). 8. Perez 1-0, 72. Lucho 1-1. Scheidsrechter: Rosetti (Ita). Rode kaart: 21. Op dam (AZ/ 2x geel), 21. Jose Mari (Villarreal). Gele kaart: Linden- bergh (AZ), Gonzalo, Riquelme, Al varez (Villarreal). Aantal toeschou wers: 8678. AZ: Timmer; Kromkamp, Mathij sen (15. Jaliens) en Opdam; Land zaat, Lindenbergh, Van Galen (46. Huysegems) en De Cler; Sektioui, Nelisse (67. Buskermolen) en Pe rez. GPD Raborenner: Frustrerend als je door ploegorders wordt gemuilkorfd Ooit, zo weet Karsten Kroon, pakt hij die ene grote klassieke zege waarvoor hij het allemaal doet. Of hij dat kunststukje op voert in de bekende oranje kleu ren is lang niet zeker. „Ik ben niet met Rabo getrouwd. door Patrick Delait REKEM - Karsten Kroon (29) weet dat het ooit gaat gebeuren. Hij voelt het ook. De vraag is alleen: waar, wanneer en hoe? De Raborenner denkt elke dag aan een grote klassieke zege als hij op de fiets stapt. „Ik zal zwaar teleurgesteld zijn als ik op het einde van mijn loopbaan geen grote klassieker op zak heb. Het heeft een aantal jaren geduurd, maar nu ben ik sterk genoeg om de lat zo hoog te leg gen." Kroon noemt zich geen laat bloeier, vindt dat hij als renner een normale ontwikkeling door maakt. Hij soiegelt zich niet aan supertalenten als Tom Boonen en Oscar Freire. Prille twinti gers die de Ronde van Vlaande ren winnen of wereldkampioen worden, zijn volgens de Drent uitzonderingen. „Als ik me ver gelijk met die jongens word ik depressief. Ik ben geen topta lent, gewoon een goede coureur. Mijn lichaam heeft meer tijd no dig gehad om de laatste dertig, veertig kilometer van een klas sieker aan te kunnen. Ik heb het er vaak met Michael Boogerd en Erik Dekker over gehad. Zij hiel den me altijd voor dat het een kwestie van geduld is. Alleen al door elk jaar een grote ronde te rijden, krijg je meer inhoud." Dat Kroon zijn grenzen heeft verlegd, bleek in de afgelopen Ronde van Vlaanderen waarin hij elfde werd. Zijn beste klasse ring in een topklassieker. „Als ik het zeg, kunnen veel mensen het niet geloven, maar ik reed nooit eerder top-twintig in der gelijke koersen. Er had nog meer ingezeten als ik mijn intuï tie had gevolgd. Toen ik op de Berendries demarreerde, riep ploegleider Frans Maassen mij Michael Boogerd, Thomas Dekker, Karsten Kroon en Erik Dekker (vlnr) bespreken de route van de Am- stel Gold Race, die zondag wordt gereden. foto Marcel van Hoorn/ANP tot de orde. Hij vond het zin loos. Net toen ik werd ingelo pen, vertrokken Zabel en Petito. Die reden mooi de finale. Ik baalde flink, voor hetzelfde geld zat ik ook mee voorin." Ambitie De brandende ambitie staat in zijn helblauwe ogen te lezen. Kroon wil geen tijd meer verlie zen. Natuurlijk is hij trots op zijn etappezege in de Tour van 2002. Hij beschouwt het als de mooiste dag uit zijn profbe- staan. Mooier dan de haast on waarschijnlijke sprintzege van vorig jaar tegen Danilo Hondo in Rund um den Henninger Turm. „In Frankfurt bewees ik dat ik het kan afmaken, zeker in een sprint bergop. Helaas heb ik nog niet zo vaak in die positie gezeten. Bij Rabo trekken ze in de klassiekers altijd de kaart van Boogerd, Dekker en Freire. Logisch, want zij zijn beter dan ik. Maar niet altijd. Er waren ge noeg momenten dat ik voor ei gen rekening had willen rijden. Dat ik mezelf meer kansen toe dichtte dan zij. Het is frustre rend als je dan door ploegorders wordt gemuilkorfd." Zijn contract bij Rabo loopt af na dit seizoen. Inclusief zijn ter mijn bij het opleidingsteam draagt Kroon al negen jaar het oranje shirt. Vindt hij het niet tijd voor een nieuwe uitdaging? „Misschien wel. Ik ben in elk ge val niet met Rabo getrouwd. Na van onze sportredactie MAASTRICHT - Bas Giling (22) rijdt voor T-Mobile de Amstel Gold Race. De Nederlan der vervangt de Duitser Andreas Klier, die na een val in Gent-Wevelgem niet fit genoeg is om de Limburgse klassieker te rijden. „Ik ken elke helling en train al dagen op het parkoers", zei Giling, die zondag zijn Pro- Tour-debuut maakte in Parijs-Roubaix. De selectie van het Belgische Quick-Step telt voor de Amstel Gold Race drie Nederlanders: Mare Lotz, Bram Tankink en Addy Engels. Lotto-Davitamon heeft twee Nederlanders op geroepen: Leon van Bon en Aart Vierhouten. ANP BONN - Wielrenner Danilo Hondo is door zijn ploeg Ge- rolsteiner ontslagen. Dat gebeurde nadat de Duitser ook in de contra-expertise positief was bevonden op het ge bruik van het verboden middel carfedon. De Duitse topsprinter Hondo werd begin maart betrapt in de Ronde van Murcia. De internationale wielrenunie UCI bevestigde het resultaat van de B-proef, waarna zijn tot het einde van dit jaar lopende contract werd ontbon den. De renner hangt een schorsing van twee jaar boven het hoofd. ANP/SID LONDEN - Arjen Robben is genomineerd voor de Engel se 'Young Player of the Year Award'. De 21-jarige Neder landse international van Chelsea moet het in de verkie zing van grootste talent in de Premier League opnemen te gen Wayne Rooney en Cristiano Ronaldo. beiden van Man chester United. De andere genomineerden zijn Shaun Wright-Philips, Stewart Downing en Jermain Defoe. Voor de onderscheiding van beste speler in de Premier League komen John Terry, Frank Lampard, Petr Cech (allen Chelsea), Thierry Henry, Andy Johnson en Steven Gerrard in aanmerking. ANP ROTTERDAM - RKC-speler Serginho Greene speelt vol gend seizoen bij Feyenoord. De 22-jarige verdediger heeft een contract voor vier jaar getekend bij de Rotterdamse club. Mark Wotte, technisch directeur van Feyenoord, maakte de transfer gisteren in de Kuip bekend Het contract van Greene bij RKC Waalwijk loopt tot me dio 2006. Feyenoord moet daarom een afkoopsom beta len. Wotte sluit niet uit dat een of meer spelers van Feye noord in de deal worden betrokken. ANP ARNHEM - Middenvelder Abubakari Yakubu speelt ook de komende seizoenen voor Vitesse. De Arnhemse club heeft de 23-jarige international van Ghana overgenomen van Ajax. Hij tekende een vierjarig contract bij Vitesse. Dit seizoen speelt Yakubu al op huurbasis bij de Arnhem se eredivisionist. Trainer Edward Sturing is zeer tevreden over zijn inbreng. Ook bij de Arnhemse supporters is de Afrikaan razend populair. Onlangs hielden de fans in sta dion Gelredome een collecte, als beginnetje voor de af koopsom aan Ajax, die naar verluidt ongeveer 750.000 eu ro bedraagt. ANP DEN HAAG - Zinedine Zidane keert niet terug in het Franse nationale elftal. Dat maakte de 32-jarige midden velder bekend op zijn website. „Ik heb een beslissing ge nomen die ik niet ga heroverwegen." Zidane, die Frankrijk naar de wereldtitel (1998) en de Eu ropese titel (2000) leidde, beëindigde zijn interlandloop baan na de uitschakeling op het EK van vorig jaar. De Franse sportkrant L'Equipe meldde eerder deze maand dat Zidane een comeback overwoog om zijn land uit de brand te helpen. Frankrijk kent een zeer moeizame WK-kwalificatie. GPD/RTR de voorjaarsklassiekers zet ik al les op een rijtje. Mijn keuze wordt louter bepaald door spor tieve criteria. Bij welke ploeg kan ik mijn ambities het beste waarmaken? Voor het geld hoef ik niet te verkassen. Dat is bij Rabo allemaal prima geregeld." Als hij over ambities praat, be doelt Kroon onder meer het win nen van de Amstel Gold Race, die wordt gereden. Die koers past perfect binnen zijn moge lijkheden. Kroon noemt zichzelf taai, niet snel kapot te krijgen. Dat laatste geldt ook mentaal. Hoe onbegrepen voelde hij zich niet toen hij het jaar na zijn rit- zege in de Tour als een dweil rondreed? Zestien keer kukelde hij in die periode van zijn fiets. Het had nog erger gekund als hij niet wekenlang in bed had moeten blijven met allerlei kwaaltjes. Pers en ploegleiding bestookten hem met kritiek. Maar erger: ook zijn naaste om geving gaf hem de volle laag. Forceren „De kritiek van mijn familie heeft me diep geraakt. Alles zat toen tegen, maar ik kon gewoon niet beter. Ik wilde presteren, maar door te forceren ging het steeds slechter. Ook met koorts ging ik trainen. Niet slim, maar dat wilde ik niet weten." Kroon kwam er niet alleen ster ker uit, zijn ambities werden nog heiliger. De aanstormende generatie Nederlandse talenten ziet hij allerminst als een be dreiging. Integendeel: hoe meer hij wordt geprikkeld, hoe beter hij zal worden, meent Kroon. Wat hem wél stoort, is het ge brek aan respect van de jonge garde. Met name supertalent Thomas Dekker mag van hem best even dimmen. „Die jongen is hondsbrutaal. 'Heb jij al ooit iets gepresteerd?', vroeg hij me laatst. Dan denk ik: Thomas, zou je niet beter even je mond houden. Toen ik bij Rabo kwam, keek ik huizenhoog op tegen mannen als Rolf Sörensen en Mi chael Boogerd. De maatschappij is op dat vlak veel veranderd." GPD door Ad Pertijs ROOSENDAAL - RBC's nieuwe hoofdcoach Dolf Roks moest ook gisteren de training vanaf de kant bekijken. De kans be staat dat de trainer uit Dreischor morgen het duel te gen ADO Den Haag vanaf de tri bune ziet. De onderhandelingen over de afwikkeling van het con tract van de ontslagen Jan van Dijk zit namelijk in een impas se. De kans is groot dat de zaak voor de rechter beslist wordt. De belangenvereniging Coaches Betaald Voetbal (CBV) regelt voor Van Dijk de afhandeling van het contract. „Ik had eerlijk gezegd vanochtend al een verlos send telefoontje van RBC ver wacht. Dat ze akkoord waren ge gaan met ons voorstel", zegt CBV-directeur Jan Reker. RBC-voorzitter Jan Pollemans zegt echter niet te kunnen leven met dat voorstel en neemt nu de tijd om naar een betere oplos sing te zoeken; „Ik laat me niet leiden door tijdsdruk. Dan zater dag maar geen Dolf Roks op de bank. Het makkelijkste is om di rect ja te zeggen, maar zo zit ik niet in elkaar. Ik ga liever eerst voor een voor RBC betere deal." Voor Reker liggen de kaarten duidelijk: je ontslaat een trainer en dan moet je diens contract af kopen. „Het gaat dus over geld. Ik had gehoopt dat Pollemans ei eren voor zijn geld zou kiezen." Verharden Pollemans heeft iets anders in zijn hoofd. „Ik zoek liever naar een creatieve oplossing. In de sfeer van recht op arbeid." RBC wil Van Dijk dus een andere functie bieden, maar die wil dat niet. Pollemans voelt dat de on derhandelingen verharden en denkt te begrijpen waarom. „Van Dijk zegt dat hij een vreemde smaak heeft overgehou den aan het snelle aantrekken van zijn opvolger. Het zou kun nen dat hij daarom nu zijn hak ken in het zand zet." De impasse zorgt er ondertussen voor dat Dolf Roks nog niet in actie komt. Pollemans: „Arbeids rechtelijk kan hij direct aan de slag, maar we hebben ook te ma ken met de erecodes van de CBV." Die zeggen dat een nieu we trainer pas aan de slag mag als het contract met de vorige man netjes is afgehandeld. Volgens Reker draait het daar mee om meer dan alleen goed fatsoen. „In principe kun je de twee dingen los van elkaar zien, maar deze erecode is het enige drukmiddel dat we hebben om te voorkomen dat trainers wegwerpartikelen worden." Bij ontslag kan hij voor zijn vak broeder maar één ding eisen: geld. Eén van de manieren om dat af te dwingen is onderlinge soli dariteit. Reker: „De andere ma nier is een arbitragezaak. De uit slag daarvan is bindend en dat is voor ons een afdoende garan tie. Als RBC niet akkoord gaat met ons voorstel, maar toch Roks al wil laten werken, moet het een arbitragezaak aanspan nen." Pollemans zegt toch liever eerst de weg van de onderhandelin gen verder te bewandelen. GPD ARNHEM - Karei Aalbers zei opgelucht te zijn, toen hij giste ren na de eerste dag van zijn pro ces de rechtbank in Arnhem ver liet. „Ik ben l?lij dat ik mijn ver haal heb kunnen doen", zei de ex-voorzitter van Vitesse, ver dacht van belastingontduiking en valsheid in geschrifte. Geduldig had Aalbers verteld hoe met name de transacties rond de contractonderhandelin gen met Machlas en de transfer van Van Hooijdonk (van Not tingham) vorm hadden gekre gen. „Dit is de waarheid. Ik vind dat wat ik gedaan heb niet in strijd is met de wet. Dit kan, volgens mij. Beslist u (de recht bank) anders, dan accepteer ik de consequenties." Buiten de zaal wilde Aalbers in houdelijk niet op de gedane za ken ingaan. Over zijn gevoelens was hij wel aanspreekbaar. „Nu is het theater voorbij. Hier komt de waarheid boven tafel. Ik heb vertrouwen in de wijsheid van. de rechter. Het is allemaal heel ingrijpend geweest. Maar wat me vandaag goed deed, was dat de officier nogmaals zei dat de aanklacht van zelfverrijking van tafel is. Vooral dat was een enorme last." ANP AZ-speler Barry van Galen en Gonzalo Javier Rodriquez van Villareal (links) verliezen de controle over de bal en zichzelf. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19