Het debat draait niet om cijfers charme van een ruïne Culturen vloeien samen bij begin vrijheidsmaand Dwangsom voor milieudelicten door Hoondert 17 Workshop leven met rugpijn Orgelconcert Poëzieavond Max Havelaar vrijdag 15 april 2005 swb door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het bedrijf Hoondert Beheer overtreedt op de locatie aan de Spanjeweg in het Sloegebied herhaaldelijk de wet Milieubeheer. Om daaraan een eind te maken legt het dage lijks provinciebestuur het be drijf een dwangsom op. Die bedraagt 1000 euro per over treding, met een maximum van 25.000 euro. Volgens cle provin cie is diverse keren vastgesteld dat Hoondert op het terrein aan de Kaloothaven activiteiten uit voert in strijd met de verleende vergunning. Het betreft steeds andere feiten. Genoemd worden het ontwate ren van grond, uitbreiden van de inrichting, het ontvangen van gevaarlijke stoffen en het scheiden van bouw- en sloopaf val zonder vergunning. Vorig jaar legde de provincie het be drijf ook al een dwangsom op, wegens het in gebruik nemen van een opslagterrein zonder vergunning. Ook zijn 'formele waarschuwingen' gegeven. Hoondert is door het dagelijks provinciebestuur gevraagd te reageren op de vastgestelde over tredingen. Daarop heeft het be drijf niet gereageerd. Voor de provincie is de maat nu vol: „Wij achter het noodzake lijk om handhavend op te tre den." Het dagelijks provinciebe stuur acht het maken van een uitzondering in de situa- tie-Hoondert niet aan de orde. Het bedrijf houdt zich vanuit de hoofdvestiging in 's Heerenhoek met tal van activiteiten bezig: grond-, weg- en waterbouwkun dige werken, sloopwerken, con tainerverwerking, opslag van munitie en industriële dienstver lening (ook op milieugebied). Overtrokken Directeur J. Hoondert vindt de opstelling van de provincie over trokken. Hij zegt dat het gaat om enkele kleinigheden. „Ze ma ken van een mug een olifant." Volgens hem wordt het door de opstelling van de provincie voor een ondernemer 'volledig onmo gelijk' om nog iets te onderne men. „Ik denk dat heel veel on dernemers zich hierin herken nen." De door de provincie geconsta teerde overtredingen betroffen het sorteren van de inhoud van een huisvuilcontainer en het leegmaken van een auto die een zandput had leeggezogen, meldt Hoondert. Hij beklemtoont dat er op de locatie voorzieningen zijn om milieuschade te voorko men (zoals een vloeistofdichte vloer en een apart rioleringssys teem). Hoondert erkent dat het formeel om bezigheden ging die niet in de milieuvergunning staan. „Hoe gaat dat, je vraagt een ver gunning aan. Daar doe je een aantal jaren over. Je bedrijfsacti viteiten wijzigen wel eens en het duurt heel lang om je vergun ning aangepast te krijgen." De provincie gaat ervan uit dat elke ondernemer zich gewoon aan de spelregels moet houden. Als bij nieuwe controle blijkt dat Hoondert in gebreke blijft, dan worden zwaardere maatre gelen overwogen. Dat kan zijn een hogere dwangsom of slui ting van het bedrijf. VLISSINGEN - Bij Fitnesscen trum Ten Tije in Vlissingen wordt zaterdag 23 april van 13.30 uur tot 15.00 uur de work shop Leven met rugpijn gehou den. Leo van Deursen, arts voor ma nuele geneeskunde, en Karin Cattoir, fysiotherapeut, leiden de workshop. De doelstelling is leven met rugpijn aangenamer te maken. De workshop is ge schikt voor zowel mensen met chronische als incidentele rug klachten. Behandeld worden on der meer sport en zitten: thuis, in de auto en op het werk. Be langstellenden kunnen zich vooraf aanmelden. Met muziek werd gisteravond in Goes de zesde maand van de Vrijheid ingeleid. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Waar je je gisteravond in 't Beest ook waande, toch niet meer zo snel in Goes. Met een ge zamenlijk concert, waarin vele landen en culturen samenvloei den, luidden de groepen Imetlaa en NL Mundo meer dan waard- dig de zesde Maand van de Vrij heid in. Eén maand lang staat een groot aantal activiteiten op het pro gramma, waar-bij vrijheid en ver draagzaamheid een belangrijk thema vormen. Het meest in het oog springen het Bevrijdingsfest- val in Vlissingen op 5 mei en, vanaf 4 mei, de grootscheepse voorstelling Zeeuws Slavernij Moment op het Scheldeterrein, eveneens in Vlissingen. Daar naast zijn er veel muziekoptre- dens, lezingen, films en tentoon stellingen op diverse plaatsen. Peter van Vooren van COS Zee land, een van de vele deelnemen de organisaties, memoreerde dat het al de zesde keer is dat in Zeeland de Maand van de Vrij heid wordt gehouden, een voor Nederland uniek fenomeen. „Wij zijn de enige provincie die een maand lang aandacht be steed aan de thema's vrijheid en verdraagzaamheid, grote ter men die we proberen te vertalen in concrete activiteiten." De Goese wethouder Dorith van Ewijk gaf aan dat aandacht voor verdraagzaamheid, het on derwerp dat dit jaar vooral wordt belicht, onverminderd no dig is. Zij herinnerde daarbij on der meer aan de moord op Theo van Gogh, de aanslagen op isla mitische doelen, maar ook op de spanningen die enige tijd tussen jongeren op de Grote Markt in Goes zijn geweest. „Er is nog ge noeg voor ons te doen." Respect Gedeputeerde Harry van Wave- ren zei in plaats van verdraag zaamheid liever van respect te spreken. „Dat klinkt actiever." Respect ontstaat volgens hem vooral door 'actief te luisteren naar wat de ander vindt'. Een grote bijdrage aan het kweken van respect en het uitdragen van democratie levert volgens hem de almaar uitbreidende Eu ropese Unie. „Dat is een onge looflijk succes." Bij wijze van openingshande ling bracht zanger en gitarist Edwin Theenaart 'In vrijheid', het nummer dat Thé Lau heeft geschreven op verzoek van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Het openingsconcert dat volgde paste helemaal in de sfeer van de avond. Maar liefst tien muzi kanten met uiteenlopende ach tergronden zaten op het po dium, zes van de Neder- lands-Berberse groep Imetlaa en vier van de flamencogroep NL Mundo. „We snakken alle maal naar het Andalusië van een paar eeuwen geleden, waar taal noch religie ertoe deed", zei den ze, ter introductie, aan het begin van hun optreden. De verscheidenheid aan muzika le en culturele wortels kwam wondermooi samen in de mu ziek, met bezwerende ritmes. De flamenco stond daarbij cen traal, vermengd met de Ama- zigh-insteek van Imetlaa, maar er werden ook soepel uitstapjes gemaakt naar andere muzikale richtingen. Een hoofdrol was weggelegd voor zangeres Ermi- nia Fernandez Córdoba, die de Andalusische weemoed bijna werkelijk voelbaar verklankte. De Maand van de Vrijheid, die duurt tot en met 13 mei, wordt morgen vervolgd met concerten van Paco Diatta Téeré in 't Beest (21.00 uur) en Ablas Solo The Exile Vibration om 22.00 uur in De Piek in Vlissingen. Volgende week maakt schrijver Frank Martinus Arion een tour nee door de provincie. BERGEN OP ZOOM - De Mid delburgse organist Leen de Broe- kert geeft zondag in de Gertru- diskerk in Bergen op Zoom het laatste concert van het seizoen. Het concert begint om 16.00 uur. De Broekert, organist van de Koorkerk in Middelburg en do cent piano en orgel aan de Zeeuwse Muziekschool, speelt werk uit het Van Soldt Manu script (1599), het Leningrad Ma nuscript (1646) en van Gottfried Stölzel (1690) op het achttien- de-eeuwse koororgel. Op het Ibach-hoofdorgel is hij te horen in werken van Mozart Sonate in Den Mendelssohn Ostinato in Q. Verder speelt hij het Allegretto et Fantasie opus 19 van Alexandere Guil- mant en zijn eigen werk Sortie en ré majeur. Aan het programma werkt mee de alt Marja de Waard-Idema. Zij maakt deel uit van de Zeeuw se vocale ensembles Musica Cor dis en het Bachkoor BWV." GRIJPSKERKE - In boerderij- galerie De Osseberg bij Grijps- kerke wordt vandaag een poëzie avond met muziek gehouden. Deze begint om 20.00 uur. Te gast is Eef de Jonge-Everaert. (Tholen, 1941), die sinds enkele jaren korte verhalen en gedich ten schrijft. Vorig jaar ver scheen haar poëziedebuut, Dor re kraters zuivere zijde. On langs won zij de eerste prijs tij dens een poëziewedstrijd in IJs- selstein. De muziek, geheel afge stemd op de poëzie van De Jon ge-Everaert, is van het Zeeuwse saxofoonkwintet Meet 5 Reed. Dat bestaat uit Dik Hollenberg, Sacha van As, Esther Vlieger, Mariëlle Eversdijk en Ko Zuid- weg. De Osseberg is gevestigd aan de Singel weg 11, vlak bij Sint Laurens. MIDDELBURG - Neerlandicus Reinder Storm geeft maandag 18 april in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg een lezing over Multatuli. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. In zijn lezing gaat Storm in op de Max Havelaar en de beteke nis van Multatuli voor deze tijd. De aanleiding voor de lezing is de voorstelling Max Havelaar, die viij dag 22 en zaterdag 23 april wordt opgevoerd in de Stadsschouwburg in Middel burg. (unst triptekenaar Benno Vranken maakt deel Slibreeks De discussie over kerne nergie is weer opge- iaaid. In een serie belicht i je PZC het onderwerp de- 5 ffiweek vanuit diverse in- wishoeken. Vandaag in geel vier: de filosoof. v ijnnrFrnst Jan Rozendaal Prof. dr. Mare de Vries is be- nieuwd hoe de actuele discus- ge over kernenergie zich gaat Jj ontwikkelen. Hij kan zich nau- 5 selijks voorstellen dat het een herhaling wordt van de brede 1maatschappelij ke discussie die 5 reind jaren zeventig werd ge- werd. De ongerustheid van de bevolking was toen onderge- schikt aan technische en econo- mische argumenten. „Er werd j vanuit een zekere arrogantie k over kernenergie gesproken verklaart De Vries. „Dat dom- me publiek met zijn onberede- t neerde angsten, wat weet dat «5 nu van kernenergie? Dat angst heel reëel kan zijn en dat het -publiek wel degelijk steekhou- dende argumenten kan aandra- gen, werd toen vergeten. Dat debat was een fake. De percep- bi |e van het publiek werd door L? de politiek weggevaagd. Aan h de ongemstheid van mensen K werd nauwelijks recht gedaan. iv, Erwas een ongeluk in Tsjer- fz nobvl voor nodig om anders over kernenergie te gaan naden- Ea *en'" [De Vries is als wetenschapsfilo- soof werkzaam bij de techni- sche universiteiten in Eindho- ite venen Delft. Van huis uit is hij tët [fysicus. Hij brengt studenten ''1 'vantechnische opleidingen het i r' besef bij dat ethiek een wezen lijk onderdeel is van hun vak. .Een ingenieur komt niet meer weg met de redenering dat hij In de discussie over kernenergie tellen ook de kleine verhalen van mensen, vindt professor Mare de Vries. foto Jos van Leeuwen een mooi staaltje techniek heeft afgeleverd", zegt De Vries. „Hij is medeverantwoor delijk voor hetgeen hij heeft uit gevonden. Je kunt niet een pi stool ontwerpen en dan zeggen dat het jouw verantwoordelijk heid niet is wat ermee gebeurt. Net zo min kun je een pleitbe zorger zijn van kernenergie en tegelijkertijd je ogen sluiten voor bijvoorbeeld het probleem van kernafval." De Vries verbaast zich over de uitlating van directeur André Versteegh van de Nuclear Re search and consultancy Group, drie dagen geleden in deze krant, dat hij slechts rationele feiten aandraagt voor de discus sie over kernenergie en de be slissing overlaat aan anderen. Dat is een oude manier van den ken. „Je kunt feiten helemaal niet van waarden scheiden", zegt De Vries. „Elke keuze voor de feiten die je aandraagt is ook een ethische keuze." Risico Wat betekent dat voor de dis cussie over kernenergie? De Vries neemt de inschatting van het gevaar van kernenergie als voorbeeld. „Je ziet vaak een verenging optreden. De kans dat een kerncentrale ontploft is nul komma nul nul zoveel, wordt dan betoogd. Het risico wordt gereduceerd tot een re kensommetje en daarmee gaat men het publiek te lijf. Maar doet dat rekensommetje wel recht aan de perceptie van het publiek? Moeten we niet kijken naar de gevolgen van een ont ploffing in plaats van naar de kans? En dan niet alleen naar wat het ons kost aan schade of hoeveel slachtoffers er vallen, maar ook wat het betekent als je een stralingsziekte zou op lopen en een langzame dood te gemoet ziet. Zoiets is niet in ge talletjes uit te drukken. Redu ceer je de discussie tot somme tjes dan doe je geen recht aan het probleem. De ethiek fun geert vaak als luis in de pels. Alleen als je naar de.volle breedte kijkt, kom je tot een goede oplossing." De ethiek als wetenschap le vert die oplossing overigens niet, benadrukt De Vries. Wel is het mogelijk instrumenten te leveren om een probléem te lijf te gaan. Vanuit een effectge richte benadering kan bijvoor beeld worden geredeneerd: wat levert de minste schade op voor de minste mensen? De deonti- sche benadering gaat uit van vooraf vastgestelde regels. Bij voorbeeld: economische achter uitgang is uitgesloten. Of: men sen moeten zich op hun gemak voelen. Ook is het mogelijk uit te gaan van deugden als res pect voor de natuur of zorg voor het nageslacht. De Vries beoefent de reformatorische wijsbegeerte die feitelijk een mix is van de drie stromingen. „Alledrie de opties maken je alert. Daar gaat het om." Verhaaltjes In onze postmoderne tijd be staat de grote waarheid niet meer, zegt De Vries. „Je kunt niet zeggen 'Dat is goed' of 'Dat is niet goed'. Iedereen heeft zijn eigen kleine verhaal tje, is de redenering tegenwoor dig, en de kunst is dan recht te doen aan al die kleine verha len. Vandaar mijn nadruk op de publieksperceptie. Vele klei ne verhalen vormen ook de waarheid. Waar het om gaat is dat de kernenergiediscussie nu minder technologiegedreven is. Er wordt meer recht gedaan aan maatschappelijke bewegin gen. Het gaat ook niet meer al leen om de vraag of we voor of tegen kernenergie moeten zijn. De vraag is verbreed tot de tota le energievoorziening. Dat is in ieder geval positief aan de hui dige discussie." Toch blijft het verleidelijk van De Vries een antwoord te ver langen op wat hij zelf als een non-vraag betitelt: is hij voor of tegen kernenergie? „Ik zie een beperkte plaats voor kerne nergie in de wereld, maar ik hoop dat het een tijdelijke is. De angel zit voor mij in het af val. We kunnen het volgende geslacht niet met een onoplos baar probleem opzadelen. Daar om hoop ik op onze inventivi teit. Een oplossing voor het af val zie ik zo snel niet, maar mis schien wel de succesvolle en grootschalige toepassing van een andere vorm van energie." 3or Rolf Bosboom IOST-SOUBURG - Het zal niet eelvaker zijn voorgekomen dat sen boek in een bunker wordt ge- Sw jiicsenteerd. Vanmiddag gaat !l in elk geval wel gebeuren, IsBenno Vranken uit Oost-Sou- in de Oranjemolenbunker t Vlissingen het eerste exem- fhar van zijn boek De Suiker- 5% krijgt uitgereikt. lelocatie is allesbehalve toeval- gezien de prominente rol die rokers in het boek spelen. „Ik p. [eb ook zelf op die plek aange- ")ngen", zegt Vranken (Vlissin- n, 1962). „Ik wilde het boek een originele manier neerzet- en.Het liefst had ik een bunker net Landfront gehad, maar jan zit iedereen in de blubber. Suikeroorlog is het nieuwste eel van de Slibreeks. „Dat is °ch een eer, want je wordt er- nor gewaagd." Tot voor kort was de serie een bovenal literai- Jeaangelegenheidmaar de laat- 'e lijd komt ook het beeldver haal aan bod. Markus (Mark ran der Graaff) maakte het 108e Hf ranken het 111e, zodat de ste van het minimale ■éi knia! stripmakers in de provin- ez'ln vertegenwoordigd. ^Jftanken verdient zijn brood als ■f- "lustrator, maar zijn hart ligt !00ira' biï be* maken van beeld- analen. Zijn stijl is uit duizen- herkenbaar. Hij tekent een justere, beklemmende wereld, li laar verval en verderf domine- en waarin mismaakte we- öts elkaar het leven zuur ma- ïn. >Het moet niet te normaal n. begrijp niet dat mensen -nps lezen over huiselijke situa- zoals Jan, Jans en de kinde- rRp, Z'1 zelf al de hele dag rden in een gezin, dan wil ik 0 iets heel anders lezen. Voor ®jgaat er ook meer charme uit n een ruïne dan van een keu- ygezandstraald herenhuis." oorlog bestaat uit drie 0 en, die zich in de bronstijd, negentiende en de twintigste "v afspelen. Telkens wordt Fierst bloedige strijd uitge- P ten, waarbij de suikerbiet j®voorname rol speelt, hou ervan een soort parallel- werkelijkheid weer te geven, Jjnetkngs de echte werkelijk- b. *e gaan. Dat geeft me feil TLid 0m te d0en Wat ik e nebt dan alles in eigen Een van de tekeningen in De Suil hand", zegt Vranken, die ver gaat in zijn scheppingsdrang. Het boekje is onder meer voor zien van een landkaart, waarin trekken van Walcheren zijn te rug te vinden, afbeeldingen van bodemvondsten ('ik heb een pas sie voor archeologie') en platte gronden van bunkers. De groteske verhalen zijn nau welijks na te vertellen, al zit in De Suikeroorlog wat meer ver haallijn dan in Vrankens vroege re werk. „Dat is een soort con cessie naar het publiek, dat toch een verhaal wil. Meestal vind ik een plot flauwekul. Het gaat mij vooral om de sfeer." Die sfeer is vaak deprimerend. „Ik laat vooral zien hoe vreemd mensen met elkaar omgaan in nood- en crisissituaties, al wil ik ook niet moralistisch wor den." Het grimmige karakter wordt daarom regelmatig gerela tiveerd, door de absurditeit van de gebeurtenissen, maar ook door kleine gimmicks in taal en tekening. Wie de verhalen herleest, her kent er steeds meer. „Mijn stre ven is dat er veel op de tekenin gen te zien is, dat de lezers zelf op zoek gaan en waar voor hun geld krijgen. Het nadeel is dat je volgepropte pagina's krijgt." Het Slibreeksdeel is Vrankens eerste uitgave sinds Kustbewo ners, zijn geprezen en bekroon de debuut uit 2001, „Ik wil voor illustratie Benno Vranken taan wat frequenter gaan uitge ven in eigen beheer, om ook wat meer onder de aandacht te blij ven." Het eerste deel van De Suiker oorlog werd eerder opgenomen in een verzamelbundel die vorig jaar in de Verenigde Staten is uitgegeven. „Daarop heb ik heel positieve reacties gekregen. Dat is voor mij aanleiding om ook eens verder te kijken in Ameri ka." Boek: B. Vranken, De Suikeroor log (Slibreeks, deel 111). Uitgave: CBK Zeeland. Presentatie, door Hans van Soest (redacteur strip blad ZozoLala) vanmiddag om 17.00 uur in Oranjemolenbunker, Oranjedijk, Vlisspigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17