pzc ZLTO pleit tegen ontpoldering Bouwbonden dreigen met harde acties Gezondheid van 55-plussers onder de loep WILT U OOK EFFICIËNTER SAMENWERKEN MET E-SYNERGY, DE E-BUSINESS OPLOSSING VAN EXACT? oerenorganisatie ziet meer in natuurontwikkeling in Voordelta 15 Drie miljoen voor bodemsanering Otheense Kreek IroenLinks wil raten over geld n Borssele GS-lid De Kok eind april weg Oudere vrouw thuis beroofd Aanpak wateroverlast Flipland Hulst teleurgesteld in Euregiotv Plattelandsvrouwen zijn oubollig imago beu Directeur Betho vraagt gemeente om werk IfH HAAG - De bodemvervui- L van de Othcensc Kreek in Lnen kan worden aangc- «H Staatssecretaris Van Geel IJ;,u| heeft daarvoor bijna lie miljoen euro uitgetrokken. t bodem van de Otheense «kis in het verleden door he men vervuild met zware me- I® De Temeuzense kreek is Evan de twee projecten die de vrijdag 15 april 2005 provincie had aangemeld voor het knelpuntenbudget bodem verontreiniging van het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer (VROM). Het andere pro ject, sanering van de bodem van de Vlissingse jachthaven op de plek waar vroeger de Nederland se Petroleum en Asphaltmaat- schappij (Nedpam) was geves tigd, is niet gehonoreerd. De knelpuntenpot van ruim 102 mil joen euro is door Van Geel in het leven geroepen, omdat ge meenten en provincies niet ge noeg hadden aan de ongeveer één miljard euro die het ministe rie tot en met 2009 overheeft voor de aanpak van bodemver ontreiniging. In totaal heeft Van Geel extra geld beschikbaar ge steld voor zeventien sanerings projecten, waarvan dus één in Zeeland. De provincie treedt op als bud gethouder van de bijna drie mil joen euro. Medewerkster water en bodem L. van Rij meldt dat eerst zal worden onderzocht waar de verontreiniging in de Otheense Kreek precies zit en hoe ernstig die is. Op basis daar van wordt besloten hoe de sane ring wordt aangepakt en wan neer die begint. De bodemverontreiniging staat los van de risicovolle rioolover- stort op de kreek. De gemeente Terneuzen wilde die saneren door de functie zwemwater te veranderen in speelwater, waar aan minder hoge eisen worden gesteld. De provincie stak daar onlangs een stokje voor. Gemeentevooriichter D. Tim- mers meldt dat Terneuzen nu daadwerkelijk de riooloverstor- ten gaat aanpassen, zodat ze vol doen aan de wettelijke eisen en het predikaat risicovol vervalt. VVD-Tweede Kamerlid Geluk heeft staatssecretaris Van Geel enkele weken geleden vragen ge steld over de risicovolle riool- overstorten op de Otheense Kreek. pnrBen Jansen jOES - De Voordelta is de aan- eivezen plek voor nieuwe na- iur. Voorzitter P. de Koeijer an de Zuidelijke Land- en zinbouw Organisatie (ZLTO) i Zeeland vindt het beter daar [voorbeeld schorrengebieden [eventueel een eilandenarchi- e! te ontwikkelen dan aan de èstersehelde landbouwgrond onlpolderen. fZLTO is niet overtuigd van .noodzaak aan de Westerschel- boerengrond op te offeren, tpoldering is een consequen te van de Ontwikkelingsschets helde-estuarium 2010, waar- an de derde verdieping van de èstersehelde onderdeel vormt, let natuurontwikkelingsplan, aarop die schets mede is geba- >rd, pleit ervoor 2000 a 3000 ctare te ontpolderen om het tuurlijke karakter van de Wes- ischelde te versterken. In de ihvikkelingsschets is daarvan sr. te beginnen 600 hectare over bleven. Koeijer beschouwt het na- urontwikkelingsplan als 'een üsenlijstje van ecologen, ge- ed door het in Vlaanderen le- Ede beeld dat de Westerschei - tekort wordt gedaan door de olderingen die sinds 1900 uitgevoerd'. Volgens de oratter van de ZLTO in Zee- d valt daar wel wat tegenin brengen. „De Belgen hebben Schelde jarenlang als open ol gebruikt. Als gebieden als Braakman en het Zuid-Sloe ie! waren ingepolderd, zaten nonze regioredactie we nu met enorme oppervlakten zwaar vervuilde bodem. Nu is de Westerschelde goeddeels doorgespoeld." Bij de boerenorganisatie leeft ook onbegrip over reden waar om het wenselijk zou zijn de na tuur in de Westerschelde weer terug te brengen tot de staat waarin ze rond 1900 verkeerde. De Koeijer: „Niemand peinst er toch ook over om de Haarlem mermeer terug te brengen tot de situatie van honderd jaar gele den." Uitleg Minister Veerman van LNV heeft vorige maand bij de onder tekening van het akkoord tus sen Nederland en Vlaanderen over de Scheldeschets verzekerd dat hij graag naar Zeeland komt om de afspraken nader toe te lichten. Zo'n bezoek acht De Koeijer zeer welkom. „Er valt veel uit te leggen. Over de nood zaak van de genomen besluiten, over de vraag waarom de Voor delta niet in beschouwing is ge nomen en over de argumenten om op 600 hectare nieuwe na tuur uit te komen." De Koeijer vindt het opmerke lijk dat de Scheldeschets ervan uitgaat dat de derde verdieping zelf geen schade aan de natuur veroorzaakt. Dat kan volgens Vlaamse deskundigen worden bereikt door de baggerspecie te rug te storten in de diepere de len van de geulen. „Stel nu eens dat deze methode toch niet werkt en dat het toch noodzake lijk is schade aan de natuur te compenseren. Dan wordt toch weer naar ontpoldering van landbouwgrond gekeken." De kritische opstelling van de ZL TO wordt mede ingegeven door de wetenschap dat het niet mo gelijk blijkt boeren die grond moeten prijsgeven voor natuur ontwikkeling royaal schadeloos te stellen. De boerenorganisatie dacht aanvankelijk aan een fik se premie bovenop de markt prijs van de grond. Europese re gels over inkomenssteun staan zo'n extraatje echter in de weg. L\ HAAG - Tweede-Kamer- Duvvendak (GroenLinks) il dat ook de aandeelhouders a Delta worden uitgenodigd j het gesprek dat minister De (Sociale Zaken) maandag eft met die van de energiebe- ijven Nuon en Essent. Behal over de topinkomens van de recleuren kan dan ook wor- tn gesproken over sluiting van kerncentrale in Borssele. uvvendak doet zijn voorstel in mftelijke vragen aan staatsse- etaris Van Geel (Milieu). Die Kft de kerncentrale van Bors- in zijn portefeuille en zou is ook moeten aanschuiven, onge week lanceerde Groen- nks het idee dat de aandeel- wders van Delta en Essent - meenten en provincies - er- oor moeten zorgen dat de de ^centrale in 2013 dicht gaat. ok zonden zij als aandeelhou- Bs exploitant EPZ moeten eerhouden van het eisen van 0 schadeclaim voor sluiting in de kerncentrale. Vandaag 'Dit in Provinciale Staten een »lie van die strekking aan de de. e' idee dat de aandeelhouders eer invloed kunnen uitoefenen 1 de energiebedrijven, wordt ik toegepast door het kabinet, tor dan in de kwestie van de 'pinkomens. Vandaar dat De {us maandag de aandeelhou- srs van Essent en Nuon heeft digd. Die van Delta zijn itt gevraagd, meldt gedeputeer- ri. Suurmond, die de pro vin- vertegenwoordigt in de aan- ielhoudersvergadering. [^meester en wethouders Goes willen dat de Raad 511 Commissarissen van Delta heraadt op de bonussen tor directeur D. Luteijn. Zij en zich eraan geërgerd dat toeijnover 2004 nog een bonus to 63.000 euro krijgt, terwijl üta vorig jaar niet goed heeft ■binctioneerd. 'De bedrijfsvoe- J'gis op voor burgers hinderlij- wijze tekortgeschoten', ver- j'jzen B en W naar de admini- •eve chaos bij het nutsbe- «12004. 'En dit in een situa- waarin de loonontwikkeling anderen nagenoeg op nul ,a stellenBenW van Goes, partij van de Arbeid in Hulst L"Nn in een open brief fin bonus terugte storten in -fcs van het bedrijf of te ranken aan een goed doel. MIDDELBURG - Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, econo mie, recreatie, openbaar vervoer) stopt eind volgende week met zijn werk voor de provincie. Hi j wordt, zoals ge meld, burgemeester van de Brabantse gemeente Drimme- len. Vandaag wordt de officiële benoeming verwacht. Als opvolger in het dagelijks provinciebestuur heeft de Sta tenfractie van de PvdA het huidige Statenlid M. Ie Roy aangewezen. Bedoeling is dat zij de portefeuille van De Kok overneemt. Naar verwachting zal voor haar benoe ming geen extra vergadering van Provinciale Staten wor den uitgeschreven, maar komt de verkiezing van de nieu we gedeputeerde aan de orde tijdens de reguliere vergade ring van 20 mei. GOES - Een 85-jarige vrouw is gisterochtend op slinkse manier beroofd in haar woning in de Rubenshof in Goes Een meisje belde aan en vroeg of de vrouw haar wilde hel pen met het schrijven van een brief. Het meisje zei dat ze haar grootouders wilde bezoeken maar dat die niet thuis waren. De vrouw schreef op wat het meisje dicteerde. Ze sprak af en toe in een andere taal, die de 85-jarige niet kon thuisbrengen. Toen het meisje met de brief de woning had verlaten merkte de bewoonster dat ze de inhoud mis te van twee portemonnees. Een portefeuille was helemaal weg. De buit bedroeg enkele honderden euro's. Het meis jes zou zeventien of achttien jaar oud zijn, met zwart, krullend haar, een rond gezicht en een licht getint uiter lijk. Ze was ongeveer 1.65 meter lang en droeg een zwarte jas. Ze sprak enigszins gebrekkig Nederlands. SINT PHILIPSLAND - Een aannemer begint volgende week met de aanpak van het grondwateroverlast in Sint Philipsland. Dat dorp wordt al jaren geplaagd door wa teroverlast bij hevige regenval. In de wegen wordt een kunststof rioolbuis met gaatjes gelegd, waardoor het wa ter naar binnen loopt. De buizen lozen het water vervol gens in de sloot. In de wijk Noord, waar de grond uit slecht doorlatende klei bestaat, krijgt iedere woning een eigen aansluitleiding op cle rioolbuis op cle perceelgrens. Het project is een samenwerking tussen het waterschap, de provincie en de gemeente Tholen. De kosten zijn onge veer een miljoen euro. HULST - De Hulster burgemeester J.F. Mulder is zeer te leurgesteld dat het grensgebied van de gemeente Hulst buiten de boot valt in het Euregiotv-project. Omroep Zee land, AVS Oost-Vlaanderen en Focus in West-Vlaanderen leveren onderling beeldmateriaal uit, wat voornamelijk interessant is voor inwoners van de gemeenten Terneuzen en Sluis omdat zij grenzen aan de gebieden waarin de twee Vlaamse omroepen werken. Het project heeft vol gens Mulder geen algemeen Zeeuws-Vlaamse dekking om dat Kanaal3, de regionale zender voor Vlaamse gemeen ten in de nabijheid van Hulst, niet is betrokken bij het project. Mulder: „Wij zouden graag onze gemeente meer willen belichten bij onze Vlaamse buren en zouden het fijn vinden ook wat meer nieuws uit hun richting te krij-' gen. Nu schiet dat erbij in." Mulder wil met de provincie' om over de kwestie praten. De plattelandsvrouwen combineerden gisteren hun ledenvergadering met allerhande workshops. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf door Melita Lantinq NEELTJE .JANS - Vierhonderd - voornamelijk kletsende - vrou wen bevolkten gisteren Delta Plaza bij 'Waterland Neeltje Jans. De vrouwen waren in het attractiepark voor de jaarlijkse ledenvergadering van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen. Ze kregen een pro gramma voorgeschoteld met workshops, zang, dans en een of ficiële ledenvergadering. De vrouwenvereniging oogt springlevend in Zeeland met 2400 leden en 32 afdelingen. De vereniging is ook een belangrij ke sociale factor in een dorpsge meenschap, zeggen vier vrou wen uit Oostburg. „De gezellig heid, de contacten en de leer zaamheid. Het is een vereniging waar je alleen naar toe kunt gaan, je wordt altijd warm ont vangen." Ze halen de schouders op over het ietwat suffige imago van de club. „Ach ja... Het is niet alleen handwerken. Je hebt de bridgeclub, de fietsclub of de leesclub." Deze zogenoemde in- teressegroepen zijn de drijvende kracht van de vereniging, ver telt provinciaal voorzitter C. Koster. „Elke afdeling heeft naast de maandelijkse bijeen komsten zijn eigen interesse- groepen. Die zijn ontstaan van uit de leden en de afdeling vult het op een eigen manier in." Re gelmatig peilen de besturen van de afdelingen de hobby's en be langstelling van hun leden. Zo kent Brouwershaven een groep filmliefhebbers die regelmatig met elkaar naar de film gaat. Tuinierders In Groede zit een actieve kant- klosgroep die elkaar de fijne kneepjes van het kantklossen leert en in Middelburg zit een groep tuinierders. Vrijwel alle soorten groepen zijn vertegen woordigd tijdens de bijeen komst gistermiddag. In de bo venzaal van het paviljoen zijn stands ingericht van bijvoor beeld de fietsclub en worden workshops gegeven. Een groep je vrouwen schildert met acryl verf naar een voorbeeld. Nel van der Steeg uit Middelburg schildert vissen in het water. „Het gaat goed", vertelt ze. „Ik heb vroeger olieverfschilderijen gemaakt bij de plattelandsvrou wen, maar dit is de eerste keer dat ik met acryl werk." Beneden is veel belangstelling voor de stoelmassage ('We zijn tot 20.00 uur volgeboekt') en ook de work shop tai chi zit vol. Alleen bij fi losofie is nog wat plaats. Het imago van de vereniging is veel besproken gisteren, zowel in de wandelgangen als tijdens de workshops. De meeste vrou wen ergeren zich aan het stereo tiepe beeld van een 'huisvrou wenclubje die wat willen hand werken'. „De odd-fellows wor den toch ook niet oubollig ge noemd? Die praten ook met el kaar over maatschappelijke on derwerpen, net als wij. Alleen bij ons is het ineens truttig en oubollig." Volgend jaar bestaat de Zeeuwse afdeling 75 jaar. Dat het groots gevierd gaat wor den staat vast, maar hoe het pro gramma er uit gaat zien is nog niet bekend. „We werken er hard aan", vertelt Koster. GOES - Vijfhonderd inwoners in de leeftijd van vijftig tot vij fenzeventig jaar kunnen in de gemeenten Goes, Kapelle, Rei- merswaal en Schouwen-Duive- land meedoen aan een onder zoek, waarbij hun lichamelijke gesteldheid in kaart wordt ge bracht. De gezondheidsdienst Zeeland (GGD), het samenwerkingsver band Oosterschelderegio, de vier gemeenten en de provincie zijn bij het in Nederland bijzon dere proefproject betrokken. Het heeft een looptijd van twee jaar. De deelnemers krijgen aan de hand van de resultaten van de tests gerichte gezondheidsadvie zen, bijvoorbeeld als bij hen hartproblemen worden geconsta teerd of als ook zij te zwaar blij ken te zijn. De resultaten zijn echter vooral bedoeld om in kaart te brengen hoe het met de gezondheidstoe stand van vijftig- tot vijfenze ventigjarigen is gesteld en wel ke maatregelen nodig zijn om de gezondheidszorg voor die leef tijdscategorie te verbeteren. Het gaat om een preventief ge zondheidsonderzoek. Voorko men is altijd nog beter genezen, Ook landelijke instituten zijn er bij betrokken. Bijdrage Het onderzoek beperkt zich tot de vier genoemde gemeenten in de Oosterschelderegio, omdat die in principe bereid zijn gevon den een financiële bijdrage te le veren. Het college van B en W van Goes heeft deze week beslo ten geld uit te trekken voor het proefproject. Hoe de vijfhonderd deelnemers worden geselecteerd, is nog niet bekend. Het is de bedoeling dat er vol gende week meer informatie over het onderzoek naar buiten wordt gebracht. door Jeffrey Kutterink GOES - De vakbonden dreigen de werkgevers in de bouwsector met harde acties. Gaan werkge vers niet voor 29 april in op hun eisen, dan willen de bonden bouwbedrijven financieel zo hard mogelijk raken door brede stakingen. Bondsbestuurdcrs be zoeken vanaf dinsdag bouw plaatsen in Zeeland. De bonden willen de mogelijke stakingen inleiden met actiebij eenkomsten op 2 mei op vijf plaatsen verspreid over het hele land. Deelnemers aan de bijeen komsten zullen dan in elk geval van 10.30 tot 13.00 uur niet wer ken. Zeeuwse bouwvakkers wor den opgeroepen zich op die dag te verzamelen bij het Racketcen trum aan de Terheydenseweg in Breda. De bijeenkomst is be doeld voor bouwvakkers uit Zee land, Rijnmond en West-Bra bant. Ingewikkeld De informatiebijeenkomsten die de bonden vanaf volgende week op Zeeuwse bouwplaatsen hou den zijn nog geen acties, zegt D. Withagen, bestuurder van FNV Bondgenoten. „Al neem ik wel de tijd, want het is een ingewik keld conflict. Ik sluit zeker niet uit dat ik langer aan het woord ben dan de pauzes duren." FNV Bouw, Hout- en Bouw bond CNV en Het Zwarte Corps hebben gisteren harde acties aangekondigd. „Het doel is de bouwbedrijven zoveel mogelijk financiële schade te berokke nen. De werknemers zijn het spuugzat", zegt een CNV-woord- voerder. „Wij gaan de juridische grenzen opzoeken." Traineren Als de werkgevers het ultima tum naast zich neerleggen, wil len de bonden onder meer de toe levering van bouwmaterialen gaan traineren. Het werk komt dan feitelijk stil te liggen. Bouw projecten die bijna klaar zijn, houden de bonden met name in het vizier zodat bedrijven de af gesproken opleveringsdatum niet halen. Daarnaast willen de vakbonden 'de hoofdschuldigen van de bouwfraudezaak' extra treffen. Volgens de bonden zijn met na me deze bedrijven verantwoor delijk voor de malaise in de sec tor. Daarom moeten zij het ge lag betalen. Dinsdag liepen de onderhande lingen over een nieuwe CAO in de bouw voor de derde keer (Advertentie) BEZOEK HET SEMINAR Bij UW EXACT PARTNER! GOES, AAC COSMOS 21 APRIL vast. In een ultimatum eisen de bonden onder meer dat bouw vakkers ook in de toekomst op hun zestigste kunnen stoppen met werken. Volgens de werkge vers leidt dit voorstel tot een ver hoging van de pensioenpremies met ongeveer negen procent punt. FNV Bouw houdt het op een stijging van drie procent punt. Vakantiebon Verder beschuldigen de bonden de werkgevers dat zij de vakan tiebon willen afschaffen en wachtdagen bij ziekte willen in voeren. De maatregelen zouden een in komensachteruitgang van ruim 200 euro per maand netto bete kenen, stellen de bonden. De CAO-onderhandelingen zijn ruim een jaar geleden begonnen. Vorig jaar april braken de werk gevers in de bouw het overleg af. De gesprekken lagen vervolgens acht maanden stil. In februari staakten de werkgevers de on derhandelingen opnieuw. Afge lopen dinsdag waren het de bon den die verdere gesprekken zin loos vonden. door Inqrid Huibers WISSENKERKE - Directeur A. Leenhouts van de Betho riep de gemeente Noord-Beveland gis teravond tijdens een bijeen komst van de raadscommissie in Wissenkerke op, zoveel moge lijk van zijn mensen aan het werk te helpen. De organisatie die in opdracht van de Bevelandse gemeenten en Tholen zorgt voor de uitvoe ring van de Wet Sociale Werk voorziening, wil de komende ja ren steeds meer mensen gaan de tacheren of zelfs alleen nog maar begeleiden. In het ene ge val blijven de mède\yerkers bij de Betho in dienst, maar wor den ze uitgeleend aan bijvoor beeld een gemeente. In het ande re geval zet een gemeente de mensen zelf op de loonlijst en zorgt de Betho alleen nog voor de begeleiding. Behalve voor het traditionele ho- venierswerk wil de Betho zijn medewerkers gaan opleiden tot interieurverzorger of admini stratieve kracht. Onder invloed van bezuinigin gen van het Rijk en een verslech terde economie is de Betho de af gelopen jaren bezig geweest een omslag te maken van een indus triële werkplaats naar een dienstverlenend bedrijf. Ver schillende lakspuiterijen en me taalafdelingen zijn inmiddels ge sloten. Daarmee werd ongeveer 500.000 euro bezuinigd. Maar er moet nog meer geld bij, zeker nu bijvoorbeeld de gemeente Noord-Beveland ervoor kiest om minder werk uit te besteden aan de Betho. Wrang genoeg komt een tekort bij de Betho, een gezamenlijke regeling van alle Bevelandse ge meenten en Tholen, toch weer voor rekening van onder meer de gemeente Noord-Beveland. Vandaar Leenhouts dringende oproep om zijn mensen 'te laten werken voor hun geld'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15