?zc odern rood schokt Veerenaren Tekens op gevel vormen mysterie voor politie Nieuwbouwhuis jaar lang zonder riool Hertoe Nieuwe inrichting historisch stadhuis valt niet in de smaak Eerste paal kinderopvang Nieuwe fractievoorzitter GL Domburgseweg afgesloten Uitbreiding voor Zeeuws Biologisch Museum Gevangenisstraf dreigt voor agressieve baas Gezellig Jan de Nooijer,u Sidactie: 0113-315649 pzc.nl i-redactie@pzc.nl is 31,4460 AA Goes fetSnd: 0113-315520; uuws-Vlaanderen: 0114-372770; 111; 0204562500. 115 april 2005 editie Walcheren VLISSINGEN - Wethouder E. Walrave heeft gisteren in de Vlissingse wijk Paauwenburg de eerste paal geslagen voor de bouw van het nieuwe centrum van Kinderopvang Walcheren. Het centrum waarin kinderopvang, een peuterspeelzaal en buitenschoolse opvang onder hetzelfde dak komen, ver rijst aan de Colijnstraat. Dagelijks is er plaats voor maxi maal tachtig kinderen van nul tot twaalf jaar. Bij het slaan van de eerste paal werd ook de nieuwe naam onthuld. Het centrum gaat Tuimelaar heten. Deze sugges tie van Anneke van Jaarsveld uit Vlissingen werd geko zen uit zestig inzendingen. De naam is toepasselijk: behal ve een dolfijn is een tuimelaar ook speelgoed en een drink beker voor kinderen. De naam moest aansluiten bij het thema Vlissingen Maritiem. Het centrum wordt rond kerst in gebruik genomen. De Paauwenburgse peuterspeelzaal de Keetschoppertjes en buitenschoolse opvang de Troubadour verhuizen naar de Tuimelaar. Daarbij komen vier nieuwe groepen voor kinderopvang. MIDDELBURG - J. van Nieuwenhuizen volgt per 1 mei J. Goetheer op als voorzitter van de Middelburgse fractie van GroenLinks. Goetheer komt volgend jaar na de ge meenteraadsverkiezingen niet meer terug. Plij heeft dan vijftien jaar in de raad gezeten. Hij geeft zijn voorzitters schap nu alvast op om Van Nieuwenhuizen in te werken. „Het ziet ernaar uit dat ze straks lijsttrekker en fractie voorzitter wordt", zegt Goetheer. „Al moet daar natuur lijk nog officieel over worden besloten. Ik wil nu al het stokje overgeven zodat ze ingewerkt aan die klus kan be ginnen, GroenLinks heeft twee zetels in de Middelburgse raad. Van Nieuwenhuizen is sinds 2002 lid van de gemeente raad. Goetheer werd in 1990 gekozen, als eerste raadslid in Middelburg voor de toen nieuwe partij. De huidige wet houder A. van 't Westeinde was fractie-assistent. Goetheer sluit trouwens niet uit dat hij nog een keer te rugkomt. „Het is niet de bedoeling, tenzij er heel gekke dingen gebeuren. Maar zeg nooit nooit." DOMBURG - De Domburgseweg bij Domburg wordt woensdag 27 en donderdag 28 april afgesloten voor ver keer. Tussen de rotonde bij kasteel Westhove en de be bouwde kom van Domburg worden de drempels geasfal teerd. De weg is alleen overdag afgesloten. Hulpdiensten, be stemmingsverkeer, brommers en fietsers kunnen tijdens de werkzaamheden worden toegelaten. Het doorgaande verkeer wordt omgeleid. door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle mag een nieuwe ontvangst ruimte bouwen. Het college van burgemeester en wethouders van Veere heeft met het plan in gestemd en verleent naar ver wachting volgende week de ver gunning. De ontvangstruimte komt op het plein waar nu de hoofdin gang is. Het wordt een glazen aanbouw dat het binnenplein van het U-vormige gebouw als het ware opvult. In het nieuwe gedeelte komen de entreebalie, de museumwin kel en het museumcafé. De ruim te die hierdoor vrijkomt in het huidige museum wordt gebruikt voor een nieuwe tentoonstelling over de ontstaansgeschiedenis van Zeeland en de rol van de na tuur daarin. Op het plein voor het museum staan nu nog twee platanen. Die moeten verhuizen. Ze worden daar binnenkort op voorbereid. De platanen krijgen in het na jaar een nieuwe plek in de buurt van het museum. De locatie van de nieuwe ont vangstruimte wordt momenteel onderzocht op mogelijke archeo logische resten. Het museum gaat op 1 november dicht voor publiek. Dan beginnen de bouw werkzaamheden en de herinrich ting van het museum. In de zo mer van 2006 gaat het nieuwe museum open. De nieuwbouw is een belangrijk onderdeel van de omvorming van het Zeeuws Biologisch Mu seum naar Terramaris, het mu seum voor natuur en landschap. Het Zeeuws Biologisch Museum is eind vorig jaar overgedragen aan een nieuwe beheerder, de stichting Het Zeeuwse Land schap. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan heeft giste ren tegen een 41-jarige Vlissin- ger voor afpersing, bedreiging en geweld vijftien maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. Als het aan de officier ligt wordt de man ook verplicht re- classeringscontact en een trai ning agressiebeheersing opge legd. De Vlissinger raakte in conflict met twee werknemers, die hij hardhandig aanpakte. Volgens de officier had de Vlis singse ondernemer de proble men zelf in de hand gewerkt door geen afspraken te maken over de salarissen. Toen de ver dachte er achter kwam dat een van de werknemers op adressen zelf het geld incasseerde en niet nfet hem afrekende pakte hij 11 februari vorig jaar met geweld zijn portemonnee af. Op 7 mei maakte nog een man kennis met de gewelddadige aanpak van zijn baas. De Vlissinger gaf toe dat hij de neiging heeft om voor eigen rechter te spelen. Uitspraak is op 27 april. zeeuwse almanak Opa heeft zo'n gezellige, ron de huik. Niet dat hij zich dage lijks een slag in de rondte eet, maar opa heeft suikerziekte. Elke dag moet hij insuline spuiten. Opa doet zijn ritueel meestal in de beslotenheid van zijn slaapkamer of - als niemand aanwezig is - ge woon in de woonkamer. Laatst was een kleindochter op bezoek bij opa. Gewend aan zijn dagelijkse ritueel, trok hij zijn overhemd uit en zette de insulinespuit op zijn buik. Kleindochter Fleur keek vol verbazing toe. Nu weet ik, ver telde ze 's avonds aan papa en mama, waarom opa zo'n dik ke buik heeft. „Hij spuit er el ke dag een beetje bij. door Freek Janssen 's-HEERENHOEK - „Wat stinkt het hier toch", dachten bewoners van een nieuw huis in 's-Heerenhoek. Al sinds ze in nieuwbouwwijk De Blikken kwamen wonen, in februari vo rig jaar, hadden ze last van rioollucht. Nu zijn ze er einde lijk achter: het huis was niet aangesloten op de riolering. Het vuile water liep recht streeks de grond in, onder de voortuin. Niet alleen stonk het altijd heel erg in en rondom het huis, er was ook van alles aan de hand met het waterpeil. In de toiletten en wasbakken borrel de het water regelmatig om hoog. De bewoners van het huis aan de Van 't Westeinde- straat (die niet met hun naam in de krant willen) vroegen een tekening op bij de gemeente, om te kijken hoe de afvoerbui zen lopen. Vorige week kwamen de ge meente en de aannemer, Imo- tec uit Terneuzen, samen kij ken naar het probleem. P. Maas, projectleider bij de ge meente Borsele: „Het bleek dat het laatste stukje van de lei ding niet op het hoofdriool was aangesloten." Ter hoogte van de perceelgrens liep het vuile water dus rechtstreeks de grond in. Het stonk er een uur in de wind. „Het verbaast me dat het nog zo lang geduurd heeft", zegt Maas. De gemeente wijst de aannemer, aan als schuldige. „Die had ons moeten waarschu wen dat we de leiding nog moesten aansluiten." Direc teur H. Durink van bouwbe drijf Imotec ontkent dat het de schuld was van zijn bedrijf. „Ik wil niet de zwarte piet gaan toespelen, maar de plaats waar de leiding niet was aange sloten was onder het wegdek. Dan is het dus de zaak van de gemeente." Ook de andere huizen in de straat zijn deze week gecontro leerd, maar daar bleek niets aan de hand te zijn. De gedu peerde bewoners proberen de schade die ze hebben geleden te verhalen op de aannemer of de gemeente. de bode hulptroepen moest in schakelen om de meubelstukken te verplaatsen. Eën week of drie geleden kwam het nieuwe meu bilair, geleverd door de firma Ahrend. Van Bijlevelt zegt ge schokt te zijn dat er 'van dit Ikea-standaard-goed' is neerge zet. „Het is totaal niet in over eenstemming met de waardig heid van deze ruimte." „Het vloekt gewoon", vult Hen- derikx aan. „De historische schilderijen worden weggedrukt door het rood." Bruidsparen zul len schrikken, voorspelt hij. „Veel mensen kiezen ervoor om hier te trouwen vanwege het mo numentale karakter van het stadhuis." De Stichting Veere die zich be zighoudt met het behoud van het stadsschoon in Veere be grijpt niet waarom de gemeente lijke monumentencommissie en de Stichting Historische Interi eurs niet zijn geraadpleegd. „We vragen ons af: wie hebben dit beslist?" Van Bijlevelt wijst op het ont breken van een beleid ten aan zien van het beheer van het stad huis. „Er verdwijnen dingen en er veranderen dingen zonder dat er een achterliggende visie is." Het stadhuis in Veere kan wat hem betreft worden toege voegd aan het rijtje Nieuwe Kerk Middelburg, Catshuis en Tweede Kamer. „Bij interieur ontwerpers is geen sprake meer van dienstbaarheid. Ze doen hun eigen kunstje." De gemeente Veere kan een pitti ge brief verwachten waarin de stadsraad en de Stichting Veere de procedure rond de aanschaf van het nieuwe meubilair aan de kaak stellen en aandringen op het weghalen. Koningin Koningin Beatrix die op 10 juni naar Veere komt, krijgt het meu bilair in ieder geval niet te zien. Zij blijft beneden in De Vier schaar. De Beer-Poortugael: „Dat is maar goed ook. Ik zou me als Veerenaar diep schamen als de koningin hier boven komt." Kern wethouder M. te Roller was gisteren niet bereik baar voor commentaar. Eind maart heeft ze tijdens een com missievergadering op vragen van de PvdA-GroenLinks over dit onderwerp geantwoord dat de Stichting Historische Interi eurs niet is geraadpleegd omdat is ingezet op nieuw en modern meubilair. De gekozen leveran cier heeft volgens haar binnen Zeeland een ruime ervaring met het opnieuw inrichten van histo rische ruimten. rd-Beveland il extra 'plaatsen orSelmaOsman ÈERE - Het nieuwe meubilair het oude stadhuis van Veere iet zo snel mogelijk verdwij- en Dat vinden J. van Bijlevelt a,i de stadsraad, P. Henderikx m de Stichting Veere en den Beer-Poortugael, zoon b de voormalig burgemeester. noemen het interieur smake- ij Ós en verbijsterend. „Wie be helst nu zoiets?" |zijn nog nauwelijks bekomen jijde eerste schrik. Maandaga- fcnd zagen de Veerenaren het voor het eerst tijdens vergadering van de stads- jy, „Iedereen schrok." In ó|aats van het eiken meubilair |an er twaalf roodleren verga- poelen en zeventig kunststof Ipstoelen in rood en oranje in loude raadzaal. De mannen ra- In er niet over uitgepraat, pet je die gecapitonneerde itidbanken nou eens zien en glimmende pootjes van die Joelen." Henderikx klopt Jeen notenhouten balustrade, leze lijkt regelrecht afkomstig Qosterhout." Ze wijzen naar witte poef in het midden de ruimte. Daar moeten de idsparen op zitten. „Het lijkt een raceboot", zegt Van Bij- ijlt. „Zeker het idee van het lélijksbootje." inieer-Poortugael kijkt nog eds verbijsterd om zich heen. leitweede keer is het nog er- j constateert hij. „Ik heb maandag wezenloos rond laard. Van handjes schudden goedendag zeggen kwam "lis meer terecht." begrijpen dat het meubilair vervanging toe was. Het iverouderd en zo zwaar dat mpot Recreatie nabij Kam- foor die plaatsen in aanmer- ite komen dienen gemeen- 'ond de Oosterschelde con- plannen in te dienen. Zo- Éigenaar Roompot Recreatie 'de Sophiahaven als eige- r Van der Rest Nautic van de Ithaven in Kats had een uit- erkt plan voor de uitbrei- 1 van zijn haven op de plank jm. Overigens hebben ook de leenten Tholen en Veere een (Vraag voor extra ligplaatsen 1. Het Overlegorgaan 1 Park Oosterschelde ®t binnenkort een beslis- (Advertentie) OOSTERSCHELDEKREEFT1 door Selma Osman VLISSINGEN - De politie Zee land onderzoekt of krijttekens op de gevel van een woning in de Vlissingse Scheldebuurt iets te maken hebben met een in braak die daar is gepleegd. Op een aantal andere huizen in de omgeving zijn dezelfde tekens aangetroffen. Het lijkt erop of onder het huisnummer de let ters C en D zijn geschreven. De politie is op zoek naar de beteke nis daarvan. Uit de woning werden deze week zeshonderd cd's en compu terapparatuur gestolen. De letters zijn niet door de bewo ners neergezet. Een paar huizen verderop reageert een buurtbe woonster verbaasd. Zij ziet de tekens naast haar voordeur voor het eerst. „Ben ik nu de volgen- (Advertentie) de?" Ze houdt de deuren voorlo pig stevig op slot. Politiewoordvoerder A. Don wil nog niet spreken van een moge lijk verband met de inbraak. „Opmerkelijk is het wel. We wiüen kijken wat daar achter zit." Vorige maand ontstond opschud ding toen de politie in Eindho ven burgers waarschuwde voor inbrekerscodes. Op zestig adres sen waren vreemde tekens op de gevel gezet, zoals rondjes en kruisjes. Die zouden kunnen dui den op inbrekersgeheimtaal. Zo wordt bijvoorbeeld aangegeven of er een alarmsysteem is of een hond, of er waardevolle spullen zijn en of de woning al is besto len. De bewoners werd geadvi seerd de tekens te verwijderen. Broodje aap H. van Pinxteren van de politie Brabant Zuid-Oost zegt dat het in politiekringen een bekend ge geven is dat deze methode door inbrekers wordt gebruikt. Let ters werden in Eindhoven niet aangetroffen. Op geen van de Brabantse adressen is overigens daadwerkelijk ingebroken. In de media werd al snel gespro ken van een broodje-aap-ver haal dat telkens weer opduikt. Ook de Amsterdamse politie is geconfronteerd met het feno meen. De politie Zeeland heeft geen en kele indicatie waar de tekens voor staan. „Mogelijk is het iets heel legitiems", zegt Don. Het zou de bijvoorbeeld de glazen wasser, krantenbezorger of een medewerker van Delta kunnen zijn die er de huizen mee uit el kaar houdt. Computerhackers zijn ook al genoemd. Die zouden ermee aangeven waar je vanaf de straat kunt 'inbreken' op een draadloos netwerk. De krantenbezorger van de Vlis singse wijk markeert zijn hui zen niet, vertelt hij desge vraagd. Twee glazenwassers die elders aan het werk zijn reage ren ook verbaasd. Krijtjes heb ben ze niet op zak. Ze weten zo ook wel waar ze moeten zijn. Omdat de tekens op een hoogte van ongeveer 1.80 zijn aange bracht, is het niet aannemelijk dat het kinderspel is. De politie in Eindhoven is be nieuwd naar de ontwikkelingen in Vlissingen. Wie weet komt er iets aan het licht en weten wij dat het niet gaat om brood- je-aap-verhalen. Er is daar nu toch ingebroken", zegt Van Pinxteren. Een Vlissingse woning waarvan het lijkt alsof onder het huisnum mer de letters C en D zijn geschreven. foto Ruben Oreel faf/it itpe iê&t TS - De gemeente Noord-Be land wil dat het Overlegor- m Nationaal Park Ooster- lelde de laatste 124 nog te ver en ligplaatsen toewijst aan jachthavens van Van der sl Nautic in Kats en van Het nieuwe meubilair in het oude stadhuis van Veere bestaat uit twaalf roodleren vergaderstoelen en zeventig kunststof klapstoelen in rood en oranje. Rechts W. den Beer-Poortugael, zoon van de voormalig burgemeester: „Ik zou me als Veerenaar diep schamen als de koningin hier boven komt." foto Ruben Oreel en meubelstoffeerder Langstraat 79 Amemuiden Tel. 0118-60 29 37 www.jandenooilervof.nl Tapijt Laminaat Vinyl Overgordijnen Binnenzonwering Boxsprings Vitrages Buitenzonwering Textiel Rolluiken Meubelstoffen Kussens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11