Roemenië en Bulgarije zijn welkom in Unie PZC Blair belooft belastingen te bevriezen Gelovigen trekken langs graf Johannes Paulus II Computer, televisie en koelkast moeten stuk zuiniger worden Europarlement stemt in met toetreding in 2007 Boze elektriciens zetten Bolkestein zonder stroom >ush maakt vredesplan oor Georgië Vlamingen staan vinkenjacht toe Kaboel staakt papaververnietiging Erdogan wil debat over genocide Vrouw overreden door eigen auto Media China berichten over rellen Kosovaar beschuldigd van moord op twaalf Serviërs donderdag 14 april 2005 AATSBURG - Roemenië en Igarije mogen per 1 januari )J lid worden van de Europe- Pnie. Daar heeft het Euro- Aees Parlement gisteren inec in- Blemd. De landen moeten de I mende jaren wel doorgaan al hervormingen. Als ze daar- niet genoeg vorderingen ma- HO naar de zin van de EU, kan ,t lidmaatschap tot 2008 wor den uitgesteld. lethel Bulgaarse lidmaatschap n de EU had het Europees 1 jrlement niet zoveel moeite, gewei er daar nog veel aan te 1 erken is op de rechtspraak, de strijding van corruptie en de „pak van georganiseerde idaad. Slechts 22 parle- intariërs stemden tegen, 577 12 Her Roemenië werd tot vlak voor de stemming een verhitte discussie gevoerd. Een forse minderheid in het parlement wilde een besluit uitstellen om dat Roemenië in de verste ver ten nog niet aan de belangrijk ste EU-voorwaarden voldoet. „Waarom moeten we 20 maan den van tevoren een besluit ne men over een land dat nog zo veel te doen heeft?", zei Max van den Berg (PvdA). Nooit eer der moest het parlement zich in een zo vroeg stadium al uitspre ken over een EU-uitbreiding. Van den Berg stemde uiteinde lijk tegen toen uitstel van be sluitvorming door een meer derheid werd afgewezen. Die vreesde dat uitstel van het be sluit in Roemenië als een nega tief signaal zou worden gezien en hervormingen zou belemme ren. Uitstel Ook de hele CDA-delegatie in het Europees Parlement stemde tegen. Volgens Camiel Eurlings had het parlement 'omwille van de geloofwaardigheid van Euro pa als waardengemeenschap' voor uitstel moeten kiezen. Het parlement kreeg wel de toe zegging dat de Europese Com missie de vorderingen van Roe menië nauwgezet zal volgen en dat het parlement ook invloed krijgt op de financiële gevolgen van de uitbreiding. Uiteindelijk stemden 497 parlementariërs voor het Roemeense lidmaat schap, 93 tegen. Er waren 71 onthoudingen. Het feit dat bijna een kwart van de parlementa riër niet voorstemde is volgens Eurlings 'een stevig signaal dat Roemenië serieus moet nemen'. Overigens kunnen de nationale parlementen Roemenië een EU-lidmaatschap nog blok keren. Pas als alle volksver tegenwoordigingen van de 25 lidstaten akkoord gaan met de toetreding van Bulgarije en Roemenië, is de zaak echt rond. GPD van onze redactie buitenland MAUBEUGE - Boze elektri ciens hebben gisteren de stroomvoorziening afgesne den van het buitenhuis van voormalig eurocommissaris Frits Bolkestein in Ramousies bij Maubeuge in Noord- Frankrijk. Zij zijn kwaad over de manier waarop Bolkestein een week geleden in Parijs zijn omstre den richtlijn voor een vrij dienstenverkeer in de EU ver dedigde. De richtlijn maakt het bedrijven mogelijk tijde lijk mensen uit te zenden voor werk in andere EU-landen, volgens de regels die in het land van oorsprong gelden. „Frankrijk hoeft een tsunami van goedkope Poolse loodgie ters niet te vrezen", zei Bol kestein in Parijs. „Kwamen er maar een paar Poolse loodgie ters of elektriciens, want ik kan ze best gebruiken in mijn buitenhuis in Noord-Frank rijk." Een paar dagen geleden leidde dat al tot een boze reac tie van de burgemeester van Maubeuge. „Mijnheer Bol kestein hoeft maar in de Gou den Gids te kijken. Daarin staan dertien loodgieters en evenzoveel elektriciens die binnen 24 uur bij hem op de stoep staan als hij belt.". Gevolg: Bolkestein zit sinds gisteren zonder stroom omdat hij, volgens de actievoerders, 'te gierig is om te betalen naar de in Frankrijk geldende tarie ven'. President Chirac heeft na de Europese top aangekon digd dat de richtlijn van de baan was. Bolkestein zelf be twistte dat. Hij voerde aan dat die hoogstens geamen deerd is en dat iedereen op den duur gebaat is met een vrij dienstenverkeer. ANP arzai wil lang ichuilen onder laraplu van VS - ÖB0EL - De Afghaanse presi- ent Karzai heeft gisteren ge- gd dat zijn land een strategi- the veiligheidsrelatie 'voor de inge termijn' wil met de Vere is igde Staten. zei dat op een gezamenlijke G isconferentie met de Ameri- aanse minister Rumsfeld van j, efensie. Volgens Karzai wil ei Afghaanse volk een 'econo- 14 ische, politieke en vooral stra- [ische veiligheidsrelatie met eVS'. Daardoor wordt Afgha- stan in staat gesteld zichzelf verdedigen, kan het land op- jeien en buitenlandse inter- e| nties tegengaan, zei president irzai. Rumsfeld reisde naar Af- ianistan na een verrassingsbe- l£ iek aan Irak. ANP/DPA K HLISI - De Amerikaanse pre- 05 dent Bush komt met een vre- splan voor Georgië en de af- allige deelrepublieken Abcha- EieenZuid-Ossetië. wil het plan op 10 mei tij- 7 ens een bezoek aan Georgië iet de presidenten van de drie publieken bespreken. Daags tan-oor zal hij zijn ideeën door men met de Russische presi- ent Poetin, als hij in Moskou is or de herdenking van het ein- ivan de Tweede Wereldoorlog, ft feit dat het Amerikaanse aatshoofd het initiatief neemt, onthuld door de media in Ge- gië. Zij baseren zich op uit raken van Steven Mann, nsh afgezant voor Euro-Azia- Khe conflicten, in Tbilisi, ann sprak daarbij onder meer et een aantal Kamerleden. De eorgische president Saakashvi- heeft al aangegeven bereid te jnaan het beraad mee te doen. erder wees hij een soortgelijk Borstel van Poetin nog af. De iders van Abchazië en uid-Ossetië wachten nog op in teken van Moskou voordat ij aanschuiven. Overigens heeft jaakashvili aangegeven de rela- iemet Rusland te willen verbe uren, Volgens hem blokkeert et huidige 'ongezonde klimaat' ontwikkeling van wederzijd- e belangen. GPD VATICAANSTAD - Bewakers manen bezoekers tot opschieten bij het graf van paus Johannes Paulus II in de crypte onder de Sint Pietersbasiliek. Duizenden men sen hebben gisteren het graf van de paus bezocht. Het was de eerste dag dat het publiek het graf kon bezichtigen. Na de bijzetting van de paus op vrijdag was de crypte enkele dagen gesloten. Dat zou op last van het stadsbestuur van Rome zijn gebeurd. De vrees bestond dat het massaal op de uitvaart toegestroomde publiek nog langer in de Italiaanse hoofdstad zou blijven. Toch zijn talrijke gelovigen, on der wie veel Polen, sinds de begrafenis van de paus in Rome gebleven om bij zijn graftombe te kunnen bidden. De tombe bestaat uit een eenvoudige witte marmer plaat met daarin zijn naam gegraveerd en de begin- en einddatum van zijn ruim 26 jaar durende pontificaat. In de crypte bevinden zich de stoffelijke resten van zestig andere pausen. foto Jerry Lampen/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse premier Blair heeft met tal van beloften de aftrap gegeven voor zijn laat ste verkiezingscampagne, die de opmaat moet vormen voor zijn derde en laatste ambtstermijn. Blairs Labourpartij presenteer de gisteren haar 112 pagina's tel lende verkiezingsmanifest dat op 5 mei moet leiden tot een stembuszege. Blair weersprak bij de presentatie de hardnekki ge geruchten dat hij een nieuwe termijn als eerste minister maar deels zou willen uitdienen. Volgens de jongste peilingen is Labour op weg naar verkiezings winst, maar de Conservatieven hijgen de sociaal-democraten nog steeds behoorlijk in de nek. Het Labourmanifest lijkt dan ook vooral bedoeld om de links ere Britten vast te houden, maar vooral ook om de potentiële Con servatieven-aanhangers te over tuigen dat nog eens maximaal vijf jaar Labour een zegen voor het land is. In het programma staan ver scheidene punten die stemmers moeten afpikken van de Conser vatieven, en ook de Liberaal-De mocraten die dezelfde midden koers varen als Blair. De pre mier belooft onder meer dat in elk geval de inkomstenbelasting niet zal stijgen en dat er geen BTW-verhogingen komen op on der meer voedingsproducten, kinderkleding, boeken, kranten en openbaarvervoerkaartjes. Ook het eigenwoningbezit zal sterk worden bevorderd. Het im migratie- en asielbeleid zal wor den aangescherpt. Blair zet zich naar eigen zeggen ook in voor een Brits 'ja' in een referendum over de Europese grondwet, dat in 2006 gehouden zal worden. In het Verenigd Ko ninkrijk ïieerst doorgaans een diepgewortelde argwaan tegen 'Europa'. Het heikele thema over de invoering van de euro krijgt daarom dan ook nagenoeg geen ruimte in het manifest. Als Blair wordt herkozen en dan het referendum over de Europese grondwet verliest, dan zal hij volgens prominente Labourcolle- ga's vrijwel zeker moeten op stappen. Blair stelt in het voorwoord dat 'onze idealen onverminderd le ven. Er moeten mogelijkheden voor iedereen zijn, er moet ver antwoordelijkheid van iedereen gevraagd worden en veiligheid en recht moeten voor iedereen worden verzekerd'. Volgens de Labourleiding heeft nog nooit een partij zulke verstrekkende hervormingen voorgesteld. La bour legt het accent op economi sche stabiliteit, onderwijs, ge zondheidszorg en misdaadbe strijding. Loze beloften De Conservatieve oppositie werpt onder meer tegen dat de 'zelfgenoegzame' Blair de kie zers misleidt, bijvoorbeeld door niet toe te geven dat de belastin gen hoger moeten worden om al zijn plannen te bekostigen. De Conservatieve voorman Howard noemde het manifest 'meer van hetzelfde' en een boekwerkje vol 'loze beloften'. ANP (Advertentie) BRUSSEL - Vlaanderen zal het vangen van vinken waar schijnlijk weer toestaan. De regeringspartijen CD&V, VLD en NVA komen met een wetsvoorstel om het verbod uit 2002 op te heffen. Ze zeggen dat vinken in volières an ders aan inteelt en bloedarmoede gaan lijden. Vlaanderen beschouwt het laten zingen van de vinken als een oude volkssport. Vinkeniers vinden het een sport om de vogels zo vaak mogelijk te laten zingen. Ze tellen het gefluit van vinken met streepjes op een stok. ANP/Belga KABOEL - Afghanistan heeft de vernietiging van papa- vervelden tijdelijk opgeschort. Reden voor het staken van de strijd tegen het verbouwen van de grondstof voor on der meer heroïne zijn incidenten in het zuiden van het land waarbij vier agenten gewond raakten, maakte de re gering gisteren bekend. Dinsdag begonnen agenten van de drugsbestrijdings dienst aan een operatie in het district Maiwand in de pro vincie Kandahar. Ze raakten toen slaags met boeren. Af ghanistan is de grootste producent van opium. ANP/AFP ANKARA - De Turkse premier Recep Tayyip Erdogan heeft gisteren opgeroepen tot een 'debat' over de volkeren moord op Armeniërs aan het begin van de 20e eeuw. Erdogan zei tegen leden van zijn Partij voor Rechtvaardig heid en Ontwikkeling dat Turkije niet bang is voor zijn ge schiedenis. De oproep komt kort voordat Armeniërs in heel de wereld herdenken dat de wreed uitgevoerde po ging tot volkerenmoord in het Ottomaanse Rijk op 24 april 1915 begon met de moord op prominente Armeniërs in Istanboel. ANP/DPA LONDEN - Een Britse vrouw is omgekomen toen ze werd overreden door haar eigen auto. Dat gebeurde nadat ze de motor, die niet wilde starten, uit pure frustratie klappen met een hamer had gegeven. Daardoor ontstond een ket tingreactie met fatale afloop, meldden Britse media giste ren. Door de hamerslagen en doordat de sleutels nog in het contact zaten, startte de motor van de Peugeot 405 spon taan. Omdat de handrem niet was aangetrokken schoot de auto iets naar voren. De 36-jarige vrouw verloor haar evenwicht en greep met haar hand per ongeluk een kabel voor het gaspedaal. De 1300 kilo zware auto reed vervol gens over haar heen. De vrouw was op slag dood. ANP PEKING - Chinese media hebben de mediastilte over de anti-Japanse demonstraties in het land, waartoe de Chine se overheid dit weekeinde had opgeroepen, gisteren door broken. Grote Chinese kranten berichtten over de groot schalige betogingen die in verscheidene steden in het land zijn gehouden, meldde het Japanse persbureau Kyodo. De Chinezen zijn woedend over de publicatie van een Ja pans geschiedenisboek, waarin het optreden van de Ja panners tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt gebagatel liseerd. ANP door Hans Gertsen STRAATSBURG - Computers, televisies, stereo-installaties en huishoudelijke apparaten zoals wasmachines en koelkasten, moeten in de nabije toekomst een stuk energiezuiniger wor den. Het Europees parlement en de lidstaten werden het daar gis teren over eens. Vanaf 2007 komt de Europese Commissie met gedetailleerde richtlijnen. Dankzij de energiebesparing zal de vervuiling met C02 in de he le Europese Unie rond 2010 jaar lijks met zo'n 180.000 ton afne men, zo blijkt uit berekeningen van de industrie en milieuorga nisaties. Dat komt overeen met de totale jaarlijkse C02-uitstoot van een land als Nederland. De scherpere normen zullen niet alleen gelden voor alle appara ten die in EU-lidstaten worden geproduceerd, maar binnen de Unie worden geïmporteerd. „Ap paraten die niet aan de Europe se normen voor energieverbruik voldoen, mogen straks niet meer verkocht worden" zei de Duitse europarlementariër Peter Liese. Volgens Liese zijn grote bespa ringen in het energieverbruik te bereiken met relatief simpele en goedkope aanpassingen. Nu ge bruiken veel apparaten die in de pauzestand worden gezet soms tot 90 procent van de energie die ze gebruiken wanneer ze vol ledig in bedrijf zijn. „Dat is na tuurlijk belachelijk en totaal on nodig. Met een extra investering van 10 of 15 euro is dat terug te brengen tot enkele procenten. Die extra kosten heeft de consu ment er vaak al binnen een paar maanden uit", zei Liese. Vijf procent Volgens berekeningen kan het totale energieverbruik in de Eu ropese Unie met zo'n 5 procent dalen als alle apparatuur die in woningen aanwezig is energie zuiniger wordt. Op de schaal van een land als Nederland komt dat neer op het totale jaar lijkse energiegebruik van een stad als Amsterdam. Alleen al op de nu nog energievretende stand by-apparatuur kan een ge middeld gezin volgens Liese per jaar ongeveer 100 euro bespa ren. GPD B®I020 - 35 5 5 3 55 of kijk op www.exper1.nl voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 experts in heel Nederland. De Britse premier Blair belooft in het verkiezingsmanifest van de Labourpartij ting en de BTW niet verder zullen stijgen. dat de inkomstenbelas- foto Stephen Hird/RTR gen de Albanezen te bescher men. Vorig jaar nog vielen bij in- ter-etnisch geweld in Kosovo ne gentien doden en werden veel Servische kunstschatten ver nield. Sinds de VN het voor het zeggen hebben in Kosovo, zijn al bijna 180.000 Serviërs en leden van andere minderheden op de vlucht geslagen. Slechts 90.000 Serviërs zijn over in de provin cie, die als bakermat van de Ser vische cultuur wordt be schouwd. De volhouders leven vooral in door de Navo bewaak te enclaves. De Navo greep in 1999 in om de Kosovaren te beschermen tegen Slobodan Milosevic. De ex-pre- sident van Joegoslavië staat al ruim drie jaar terecht voor het VN-tribunaal in Den Haag voor moord en andere misdaden waarvan de Kosovaren voor de Navo-interventie het slachtoffer werden. ANP/RTR van onze redactie buitenland PRISTINA - Het VN-bestuur in Kosovo heeft voor het eerst ie mand in staat van beschuldi ging gesteld voor de bomaan slag op een bus, waarbij in 2001 twaalf Serviërs om het leven kwamen. Dit heeft een VN-woordvoerder gisteren be kendgemaakt. De verdachte, de etnische Alba nees Florim Ejupi, is al opge pakt. Hij wordt ervan beschul digd dat hij samen met anderen de op afstand bestuurde bom plaatste. De aanslag is een van de gewelddadigste incidenten, sinds Kosovo in 1999 na Na- vo-bombardementen onder VN-bestuur werd geplaatst. Eju pi is aangeklaagd voor s meer voudige moord. De Servische minderheid in Kos ovo beschuldigt de VN ervan niet genoeg te doen om hen te-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5