Kleptocratentax werkt averechts 's Werelds invloedrijkste personen PZC Na jaren rust dreigt geweld in Libanon weer op te laaien PZC Topsalarissen in het buitenland Privacy Discussie over hoge vergoedingen topmanagers woedt ook in buitenland 14 april 1955 donderdag 14 april 2005 door Frank Hendrickx en Jeroen Hoorn Door de ophef over de salaris sen van de bestuurders van Nuon en Essent is de discussie over de kleptocratentax (extra belasting voor grootverdieners) weer opgelaaid. Deze keer heeft premier Balkenende zelf het bal letje opgeworpen. Maar of zo'n extra belasting ook effect heeft? „De bestuurders zullen hun sa laris nog verder verhogen om netto hetzelfde over te houden." „Islamitisch recht toepassen!" De deelnemers aan de internet discussie nl .politiek weten wel raad met de grootverdieners van de elektriciteitsbedrijven Nuon, Essent en Eneco. Al is ledema ten afhakken niet per se nodig. Ontslag op staande voet is ook goed. Het bedrijf draait toch wel door. „Kwestie van een goe de secretaresse." In het koor van verontwaardig den zingt inmiddels ook premier Jan Peter Balkenende mee. Hij gaat alle mogelijkheden onder zoeken om de buitensporige be loningen aan te pakken. 'Na ming and shaming', het publie kelijk aan de kaak stellen van de misstanden, is een mogelijk heid. Ook denkt de premier aan fiscale maatregelen, al wilde hij daar gisteren tijdens het vragen uurtje in de Tweede Kamer niet dieper op ingaan. Zelfverrijking Balkenende wilde toplieden als Nuon-baas Ludo van Halderen (vorig jaar goed voor ruim 815.000 euro) ook niet beschuldi gen van 'exhibitionistische zelf verrijking', ondanks herhaalde lijk aandringen vanuit de Ka mer. Dat valt te begrijpen, want de term is afkomstig van zijn voor ganger Wim Kok, die zich als premier dood ergerde aan het graaien aan de top. Toen Kok na zijn politieke carrière toetrad tot de raad van commissarissen van ING, stemde hij doodleuk in met een salarisverhoging van meer dan 60 procent voor de top managers. De Socialistische Partij voerde deze week actie tegen de inkomensstijging van Nuon-topman Van Halderen in 2004 van 42 procent. Ook in andere landen woedt een discussie over de graaicultuur onder managers. foto Evert Elzinga/ANP „Heel jammer was dat", zegt Pv- dA-kamerlid Ferd Crone. „Ik vind nog steeds dat Kok zijn po sitie had moeten gebruiken om dat tegen te hóuden." De politieke ophef over de sala rissen aan de top begint inmid dels een ritueel karakter te krij gen. Politici spreken er elk jaar schande van, maar het volgende jaar stijgen de beloningen ge woon verder. „We praten er al veel te lang over", erkent ook Crone. Hij vindt het tijd voor ste vige maatregelen, zoals 'de me thode Netelenbos'. De voormali ge minister stuurde na een con flict met de Nederlandse Spoor wegen de hele top van de NS naar huis. „Dat kan in het uiter ste geval nu weer gebeuren", al dus Crone. Maar eerst moeten de aandeel houders van Nuon en Eneco - ge- Ook in België staan de topsalarissen bij overheidsbedrijven ter discussie. Zo bleek de topman van het postbedrijf met 600.000 euro per jaar bijna vijftig keer meer te verdienen dan zijn postbodes. Er is een wet in de maak die bepaalt dat top managers hun vergoeding openbaar moeten maken. Franse bestuurders boeren ook goed. Thierry Breton, de huidige minister van financiën, was tot voor kort de topman van France Telecom en verdiende daarmee 2 miljoen euro per jaar. Dat is minder dan Lindsay Owen-Jones van het cosmeticacon- cern L'Oréal (6,6 miljoen euro), maar acht maal zo veel als Bretons voorganger. Groot was de verontwaardiging onlangs in Duits land toen bleek dat de topmanagers van de ziekenfondsen een aanzienlijke salarisverho ging hadden ontvangen. Die hadden zij te danken aan overschotten ter hoogte van 4 miljard euro over 2004. „Die overschotten moeten worden gebruikt om de premies te verlagen, niet om de inkomens van de be stuursvoorzitters te spekken", waarschuw de een kwade bondskanselier Gerhard Schroder. GPD meentes en provincies - het ge vecht aangaan met de topmana gers, vindt Crone. Tot voor kort hadden ze daar nauwelijks mo gelijkheden voor. Door een wets wijziging is dat nu anders. „De gemeentes en provincies moeten nu hun rug recht houden en die beloningen aanpakken. Het voorstel van premier Bal kenende om fiscale maatregelen te nemen tegen het graaien aan de top valt niet in vruchtbare aarde Hoogleraar fiscale econo mie Leo Stevens verwacht niet al te veel van een 'kleptocraten tax'. Stevens vermoedt dat de bestuurders gewoon het bruto salaris zullen verhogen als de be lasting omhoog gaat. „Ze zullen het afwentelen op het personeel, de leveranciers of de consu ment." Want fatsoen, dat hebben topbe stuurders nu eenmaal niet, zegt collega-hoogleraar Henk Fol- mer. „Ze leven in een geheel ei gen wereld, die ver af staat van de maatschappij." En degenen die toezicht op de topbestuurders moeten houden - de commissarissen - zitten in hetzelfde wereldje. „De commis sarissen van een bedrijf zijn zelf bestuurder bij een ander be drijf. Als zij aan de beloningen gaan tornen, heeft dat ook conse quenties voor henzelf." Toezicht Effectiever dan extra belasting heffen is volgens Folmer om het toezicht op bedrijven te verande ren. „Bijvoorbeeld door werkne mers en vakbonden een grotere rol te geven." Ook de werving van bestuurders moet anders. Nu zoeken commis sarissen in eigen kring naar top bestuurders. „Ze vissen in een hele kleine vijver." Folmer pleit voor openbare sollicitatieproce dures, zoals die er ook zijn voor bijvoorbeeld burgemeesters en hoogleraren. „Iedereen die zich zelf geschikt acht, kan dan solli citeren of door iemand anders worden voorgedragen. Buiten het kleine kringetje van topbe stuurders heb je net zo goed ca pabele mensen. Of misschien wel meer ."GPD door Harald Doornbos Het is donker in een buiten wijk van de Libanese hoofdstad Beiroet wanneer Ro bert en zijn vrienden zich opma ken voor de dagelijkse patrouil le. Zaklantaarns en walkie-tal kie's gaan mee. En natuurlijk een pakje sigaretten. De nacht is immers lang en Roberts klei ne ogen zijn daar het bewijs van. „Ik kom nauwelijks nog aan sla pen toe", vertelt de 28-jarige Li banees, „maar we kunnen niets anders. Het gevaar voor bom men is te groot." Het is vandaag dertig jaar gele den dat de burgeroorlog in Liba non uitbrak. Vijftien jaar lang was dit kleine land het toneel van geweld en ellende. Daarna werd het 15 jaar rustig. Maar sinds februari van dit jaar, na de moord op oud premier Rafik Hariri, is de spanning weer te snijden. Anti-Syrische demon straties leggen het publieke le ven al maandenlang zo goed als stil. Volgens de demonstranten zit buurland Syrië achter de moord op Hariri. Syrië heeft op de onrust in Libanon gerea geerd door het grootste gedeelte van haar militairen uit Libanon terug te trekken. Op 30 april moet Libanon vrij zijn van alle Syrische troepen. Maar een re cente bommencampagne in voor namelijk christelijke wijken van de hoofdstad Beiroet, leidt ertoe dat steeds meer christenen het heft in eigen handen nemen. Stuiptrekkingen Veertig procent van de Libanese bevolking bestaat uit Arabische christenen. Zij vormen burger wachten om hun wijken te be schermen tegen de gewelddadi ge stuiptrekkingen van het Syri sche bewind. Want Syrië mag dan beloofd hebben zich voor het einde van de maand volledig terug te trekken uit Libanon, de anonieme bommenleggers zijn volgens de christenen leden van de Syrische geheime dienst.En dus slaapt Robert al dagenlang niet. Het doel van de patrouilles is het voorkomen dat er bom men afgaan. De aandacht is vooral gericht op verdachte au to's, want bijna alle bommen ontploften in voertuigen. „Kijk", zegt hij, terwijl hij naar een paar geparkeerde personen wagens toeloopt, „achter iedere voorruit zie je een kaartje." De bedoeling hiervan is dat de bur gerwacht hierdoor meteen weet van wie de auto is. Op het kaart je staat namelijk de naam van de eigenaar en zijn mobiele tele foonnummer. „Als we niet we ten van wie een auto is breken we die open of bellen de poli tie", vervolgt Robert. Af en toe houden de jongens een auto aan die ze niet kennen. „Het is al goed, prettige nacht verder", zegt Robert tegen een tot stilstand gedwongen automo bilist nadat duidelijk is dat de man geen bom in zijn auto ver voert. Kort daarop komt er een splinternieuwe jeep aanrijden. Niemand houdt de auto aan, want iedereen weet wie de eige naar is: Sami Jmayel, neef van de vermoordde president Bashir Jmayel. Sami, die 24 is en wiens familie behoort tot de extre- me-rechtse Falange partij, rijdt 's nachts veelvuldig door de stad om de jongens van de bur gerwacht een hart onder de riem te steken. „Pas als alle bui tenlandse troepen ons land heb ben verlaten, zijn we een onaf hankelijk land waarin vrede, de mocratie en economische voor spoed mogelijk is." GPD Tot verbazing van velen in Neder land behoort het WD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali volgens het Amerikaan se weekblad Time tot de honderd in vloedrijkste personen ter wereld. Nadere analyse van het artikel, waarin de honderd wereldleiders worden ge presenteerd, maakt duidelijk, dat die verbazing geheel terecht is. De hon derd wereldleiders zijn verdeeld over vijf rubrieken. Hirsi Ali is onderge bracht in de belangrijkste rubriek: de leiders en revolutionairen. De overgro te meerderheid in deze rubriek bestaat uit presidenten en regeringsleiders. Naast Hirsi Ali horen nog twee andere volksvertegenwoordigers tot deze meest gewichtige sector, namelijk Bill Frist, de leider van de Republikeinse meerderheid in de Amerikaanse Senaat en Barack Obama, de afgelopen novem ber gekozen zwarte Democratische se nator voor de Amerikaanse staat Illi nois. Voor de keuze van twee Amerikaanse senatoren valt op het eerste gezicht nog wel wat te zeggen. De Verenigde Staten zijn het belangrijkste land ter wereld en de Senaat kan aanzienlijke invloed op de buitenlandse politiek uitoefenen, al is daar juist de afgelopen jaren geen sprake van geweest. Toch is de keuze voor Frist en Obama merkwaardig. Frist is tot nu toe niet veel meer ge weest dan een loopjongen van het Wit te Huis en of Obama zich zal ontwikke len tot een invloedrijke senator moet nog maar afgewacht worden. De keuze van de zwarte Obama is naar alle waar schijnlijkheid vooral geïnspireerd door politiek correcte motieven. Zwarte se natoren zijn zeer zeldzaam en Obama lijkt een groot talent. Zodoende krijgt hij de voorkeur boven een hele reeks van senatoren die veel invloedrijker zijn dan hij. Als er eigenlijk al niet veel valt te zeg gen voor de beide Amerikaanse senato ren op de lijst, is het dan niet hoogst merkwaardig dat een lid van de Neder landse volksvertegenwoordiging deel is van de lijst van 22 leiders en revolutio nairen? Nederland heeft nauwelijks in vloed in de wereld en de Nederlandse volksvertegenwoordigers zijn minder dan pygmeeën op het wereldtoneel. Wat kan de redactie van Time hebben bewogen bij de verbazingwekkende se lectie van Hirsi Ali? Kan worden waar gemaakt dat zij sociaal-politieke in vloed uitoefent op mondiale schaal? De redactie van Time heeft geen enkel on derzoek verricht of laten verrichten, van opinie-onderzoek waaruit blijkt, dat de modale volger van het wereld nieuws zich bewust is van haar bestaan en opvattingen, is geen sprake. Voorzichtigheidshalve houdt Time een flinke slag om de arm door in de intro ductie van het artikel over de invloed rijkste personen ter wereld te stellen dat invloed niet te kwantificeren valt, maar dat je direct intuïtief zeker weet dat er van echte invloed sprake is. Daarmee geeft de redactie met zoveel woorden toe, dat haar selectie volko men toevallig is, resultaat van criteria die zij zelf niet eens expliciet weet te maken. Daarmee is de essentie van de lijst gekarakteriseerd: volkomen wille keur! De redactie heeft op een achternamid dag wat namen op een oude envelop ge schreven en niet de moeite genomen werkelijk serieus over het zelf gestelde probleem na te denken. Hirsi Ali is op de lijst verschenen, omdat zij via de film Submission en de moord op Theo van Gogh recentelijk de aandacht heeft getrokken van de Amerikaanse pers, Of zij mondiaal enige invloed heeft, is niet duidelijk en op zijn minst niet erg waarschijnlijk, maar zij is wel een aan trekkelijke symbolische figuur. Zij heeft zich in woord en geschrift scherp gekeerd tegen de onaangename aspec ten van de islam, op dit moment een ui terst populaire activiteit, en is boven dien een schitterend voorbeeld van een succesvolle immigrant. Zo staat zij mo del voor de ideale immigrant, die op korte termijn westerser is geworden dan de westerlingen zelf en haar me de-immigranten kordaat de les leest over hun gebrekkige integratie. Daarenboven is zij een vrouw en dat kwam voor de lijst van leiders en revo lutionairen goed uit, want naast Hirsi Ali hoort er nog maar één andere vrouw tot de 22 uitverkorenen, name- 's Nachts in een christelijke wijk in Beiroet houden jongens van de burgerwacht voertuigen aan uit angst voor autobommen. foto Harald Doornbos/GPD lijk Condoleezza Rice, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Het grote ideaal van Hirsi Ali is de emancipatie van moslims die in het wes ten leven, in het bijzonder die van de moslima's. Het is de vraag of haar op merkelijke succes in Nederlandse en nu ook Amerikaanse intellectuele kring daarvoor wel zo bijzonder nuttig is. Haar zo principiële en ongetwijfeld moedige culturele confrontatiepolitiek heeft haar ongekend populair gemaakt bij journalisten en nieuw-rechtse intel lectuelen, maar tegelijkertijd ongetwij feld vergaand vervreemd van haar wer kelijke doelgroep. Bij haar veronderstelde invloed vallen daarom op zijn minst een paar serieuze vraagtekens te zetten. De keuze voor Hirsi Ali is des te verbazingwekkender als we nagaan, wie er niet op de lijst van leiders en revolutionairen staan. Dat Poetin, de president van Rusland, ontbreekt, evenals Chirac en Schroder is zonderling. Dat neemt niet weg, dat discussie over de lijst een aardig gezelschapsspel is en dat de verkoop van Time er ongetwij feld door is bevorderd. Maarten van Rossem Met de kreet 'Jullie mogen alles van me ten, behalve mijn pincode...' prob^ bankwezen en overheid de voorbije Nederlanders aan het pinnen te krijgen. Er !2! succes, het elektronische bankverkeer - napi^ creditcard en internetbankieren - is voor velg' woongoed geworden. Het eerste deel van de J inmiddels ook bewaarheid. De Nederlanden; t ven grif persoonlijke gegevens aan marketing drijven, banken, overheden en instellingen:- vaak zonder de consequenties daarvan te bes^ u Onder het kabinet-Balkenende II is de besca - ming van de persoonlijke levenssfeer en ib> du-eigen data niet meer heilig. Onder he:ei van de strijd tegen terreur moeten alle Neden a ders zowat met de billen bloot. Minister Do: van Justitie - gesteund door zijn Europese c-: ga's - wil op korte termijn alle communicaties vens van burgers, al het bel- en interhetverfc voor maximaal een jaar lang opslaan in datais ken. Een dergelijke bewaarplicht, geldend 450 miljoen Europeanen, zou moeten leiden ai een betere opsporing van verdachten van ems misdrijven en terroristische activiteiten. Vrijwel alle Tweede-Kamerfracties maakten tij dagavond bezwaar tegen Donners plan. De opsL van de enorme hoeveelheid data zou in de van de politici 'een gigantisch circus wor Daar komt nog bij dat gevreesd wordt dat ml opslag van de gegevens ook de daadwerkelijl houd van gesprekken en mailverkeer gebruikt; gaan worden door opsporingsinstanties. Doe bestreed dit laatste, maar slaagde er niet in om: u wantrouwen bij de kamerleden weg te neus ei Vreemd is dat - na het incident met KLM-vlucht naar Mexico - niet. Uit dit g bleek dat de Amerikanen beschikten over pas giersgegevens die zij niet via de geijkte weg (na lijk van Mexico) hadden gekregen. Feit is dat de Amerikaanse instanties ze wel In den. Sinds september 2001 verzamelen de Ami kaanse overheidsdiensten, variërend van het mie terie voor Homeland Security tot de CIA, als ba tenen informatie over mensen, data-, telefoon- bankverkeer, reisgegevens en tal van anderei ken. De Europese landen en bedrijven bedienenfe Amerikanen niet alleen in hun zucht naar al® tendheid, ze volgen de Verenigde Staten wet- en regelgeving. Het waarom ontgaat vel Temeer, omdat terroristen vast andere wegeni len gaan bewandelen. Zo'n enorme Europesedi bank heeft dan ook weinig zin. BUBBELBAD - In het Rotter damse Sportfondsenbad is een Amerikaanse noviteit te zien. Het zogenaamde aeratone-bad moet men zich voorstellen als een manshoge melkbus van roestvrij staal met een gaatjes bodem. Daardoor wordt met kracht lucht in het water gebla zen. De water- en luchtmassa- ge die daarvan het gevolg is, zou goed zijn voor kwalen als rheuma, jicht, hoge bloeddruk, fibrositis, slechte bloedcircula tie, ischias en spataderen. DIERENPSYCHOLOOG - De Amerikaanse psycholoog K.B. Breland heeft zich toegelegd op dieren. Hij gébruikt kennis om dieren af te richté en zo heeft hij ondermeer^- pen aan het basketballen kregen. Breland ziet varte als de intelligentste paarden en koeien daarets gen zijn slecht bedeeld. MELKAUTO - Een trekfl met aanhangwagen, bestua door een Brabander, is ren in alle vroegte van de si geraakt en in de berm men. Over zestig meter wer4 zeventien betonnen struiken en een lichtpaal os vergereden. De man werd ai terhaald. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel-(0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierïkzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax-(01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand 19,95 per kwartaal: 58,00 6ü,« per jaar- €222 50 226.50 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorM einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v. lezersservice. Postbus 31.4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Alle advertentie-orders worden uiigs-'** overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en'.'C»i*, de Regelen voor het Advertentiewew- Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag: van 16.00 lot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerends* j Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wcgener-concem - aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vs* (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienste"PP j werkmaatschappijen luuicn vdn ue ineis en ue wBlKiiiaaisDiiBppijeii van Wegener of door ons zorgvuldig Ie derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|.rA ce, Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot vl* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4