Kamer kraakt nota moslimjeugd Pechtold mijdt Haags gezelschapsspel Mohammed B. blijft zwijgen over moord Van Gogh Willem-Alexander bezoekt uitvaart Rainier Paling vangst IJsselmeer is boven verwachting Van moord Nienke verdachte man koos slachtoffers toevallig les miljoen om weerbaarheid tegen radicale islam te vergroten Samir A. vast en weer vrij Nederlander houdt van kip Inval bij Omroep Brabant Politie houdt stenengooier aan Buurt winkelt met Ikea-karren Meer tijd wijzigen zorgverzekering Minister eist 3,5 miljoen terug van drie scholen donderdag 14 april 2005 DEN' HAAG - Willem-Alexan der is morgen in Monaco bij de uitvaartmis van prins Rainier. De Oranjes waren gisteren de ts,e koninklijke familie die bekend maakte wie naar het vor stendom aan de Middellandse ivordt afgevaardigd. Jat de P™s wél naal' Monaco gaat en niet de begrafenis van de paus bijwoonde ligt aan het hofprotocol. De Europese vor stenhuizen wonen de begrafenis sen bij van andere vorsten. De paus is weliswaar kerkvorst, en staatshoofd van het Vaticaan, maar telt niet mee in de beslo ten kring van blauwbloedigen. Dat de prins van Oranje zou worden gevraagd naar Monaco te gaan, was te verwachten. Wil lem-Alexander is een goede be kende van prins Albert II, de nieuwe heerser over het mini staatje. Beiden zijn lid van het Internationaal Olympisch Comi té. Albert was in 2002 met zijn zus Caroline en haar echtgenoot Ernst-August van Hannover ook aanwezig bij het huwelijk van Alexander en Maxima Bij de uitvaartmis in de kathe draal van Monte Carlo - de ei genlijke bijzetting van Rainier volgt pas later in familiekring - is de Franse president Jacques Chirac met zijn vrouw aanwe zig. Verder zijn alle koningshui zen vertegenwoordigd. Uit Span je komen koning Juan Carlos en koningin Sofia en uit Zweden koning Carl Gustaf en koningin Silvia. De Belgische koning Al- bert reist af, evenals de Noorse koningin Sonja en het Luxem burgse groothertogelijk paar. Koningin Elizabeth stuurt haar zoon prins Andrew - Charles mag op huwelijksreis blijven - en uit Denemarken komt prins Joachim. De Japanse keizer stuurt zijn jongere broer naar Monaco. GPD Hnnr Chris Bakker DEN HAAG - Het kabinet trekt zes miljoen euro uit om moslim- mgeren de komende jaren men ial weerbaarder te maken te gen de radicale islam. Dat zei minister Verdonk (Vreemdelin genzaken en Integratie) gisteren in een overleg met de Tweede Kamer over haar zwaar bekriti seerd nota waarin ze plannen daartoe ontvouwt. De meeste fracties toonden zich gesteld over de inhoud van de nota, omdat die volgens hen te vaag en te weinig ambitieus is. Zo sprak regeringspartij CDA van een 'halfbakken notitie' en oppositiepartij PvdA van een n 'floddertje dat geen urgentie uit- Tj straalt'. De fracties missen voor- ai de aandacht voor de rol die onderwijs en de ouders kun nen spelen bij de aanpak van de problemen. terdonk wees de kritiek van de hand en zei dat er sinds de moord op Theo van Gogh, ruim vijf maanden geleden, al diverse maatregelen zijn genomen om ra dicalisering van moslims tegen te gaan. Half mei wil ze op basis van haar nota een concreet actie- ilan presenteren. Als de Tweede lamer dat wil, zal ze dat uitbrei- met maatregelen tegen echts-radicalen. let instituut voor multiculture- e ontwikkeling Forum krijgt dne miljoen euro om de komen de drie jaar een zelfontwikkeld l ictieprogramma uit te voeren it is gericht op verandering van mentaliteit en gedrag van laag moslimjongeren. De overige drie Jpiljoen euro gaat volgens Ver- UTRECHT - Samir A. is weer vrijgelaten. Dat liet zijn advo- aat V. Koppe gisteravond we len. Eerder op de dag werd hij n Rotterdam aangehouden voor het mishandelen van een foto graaf. A werd vorige week woensdag Tijgelaten uit het huis van be haring in Nieuwegein, waar hij in voorarrest zat. Hij liet zich IB door bekenden naar buiten bege- leiden, waar een bestelbus klaar stond om hem te vervoeren. A. Was niet gediend van de toeg- l(5 Stroomde persmensen. Hij duw de een cameraman weg en sloeg een fotograaf van De Telegraaf IS tegen de grond. De laatste deed 1,3 aangifte van mishandeling. De rechtbank in Rotterdam Sprak de 18-jarige A. vorige week vrij van het beramen van aanslagen in Nederland. Plet Openbaar Ministerie (OM) eiste twee weken geleden nog zeven jaar cel tegen hem. Het OM is het niet eens met de rechtbank en is inmiddels in ho ger beroep gegaan tegen de uit braak. ANP donk naar het Landelijk Overleg Minderheden (LOM) en is be stemd voor actieplannen tegen radicalisering in eigen kring. In het LOM zijn behalve Turken en Marokkanen ook bijvoorbeeld Chinezen vertegenwoordigd. Tij dens het debat, waarbij enkele imams aanwezig waren, kondig de Verdonk verder aan dat ze ko mende zomer naar Marokko gaat om daar te spreken over de Marokkaanse gemeenschap in Nederland en 'de problemen die wij hier ervaren'. Niet alleen de Tweede Kamer, maar ook Vluchtelingen-Organi saties Nederland (VON) uitte zware kritiek op de nota van Verdonk. Haar analyse van het probleem is volgens de organisa tie zeer simplistisch en inade quaat. Veel activiteiten zijn bo vendien niet gericht op de mos- URK - Nog maar acht vergunninghouders vissen met kisten op paling. Op de vis mijn in Urk zijn gisteren de eerste palingen van het seizoen binnengebracht. On danks het koude weer was de kwaliteit en de hoeveelheid boven verwachting, alle negatieve verhalen over de hoeveelheid paling in het IJsselmeer ten spijt. De UK 122, die vrijwel ieder jaar de eerste vis binnenbrengt, bracht 310 pond paling aan wal. Vandaag liggen de eerste verse palingen van het seizoen in de winkel, foto ANP door Yvonne Hamar DEN HAAG - Minister Pechtold van Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties wil zich de komende twee jaar niet be perken tot 'het Haagse gezel schapsspel' bij de voorberei ding tot vernieuwingen van het bestuur. De bewindsman wil veel mensen erbij betrekken en zal daarvoor het land in trek ken. Dat zei Pechtold gisteren in het kennismakingsoverleg met de Tweede Kamer. Tegelijk gaf hij aan dat hij het niet wil laten bij luisteren en praten. „Ik wil ook resultaten." Zo vindt hij dat de rechtstreeks gekozen burgemees ter er moet komen, zoals in het Paasakkoord staat. Pechtold zal hiervoor zoeken naar draag vlak, ook al is de linkse opposi tie nu nog voor een indirect, door de gemeenteraad, gekozen burgemeester. Dat de publieke steun voor een gekozen burge meester daalde van 70 procent naar 30-40 procent, wijt Pecht old aan 'het gedoe' in Den Haag. De komende jaren wil hij ge meenten stimuleren een referen dum onder burgers te houden over nieuwe burgemeesters. Ge meenteraden moeten voortaan openlijk aangeven waarom zij wel of niet een referendum hou den bij een vacature. Conventie Pechtold vond het idee van GroenLinks voor een brede con ventie interessant, maar hij wil ook met andere mensen praten, onder meer over een nieuw kies stelsel en het burgerinitiatief. GroenLinks stelt voor om met een conventie de jarenlange im passe te doorbreken in de be stuurlijke vernieuwing. In zo'n lims zelf, maar op bestuurders, ambtenaren en anderen die zich met moslims bezighouden. „Dit beleid zal alleen bijdragen aan de polarisatie", voorspelde VON. ANP openbare discussie zijn alle deel nemers gelijkwaardig en ligt van tevoren niets vast. Volgens Tweede-Kamerlid Duy- vendak van GroenLinks moet de conventie bestaan uit leden 'k had of\t ^00 ^oe-reyv mbmeaj van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft gisteren twintig jaar cel en tbs geëist te gen een 26-jarige man uit Hoek van Holland wegens de dood en verkrachting van de 10-jarige Nienke en de poging tot dood slag op en aanranding van haar toen 11-jarige vriendje op 22 juni 2000 in het Beatrixpark in Schiedam. Verder acht het OM de verdach te schuldig aan een roofoverval op een videotheek in Den Haag (september 2002), waar hij een medewerkster verkrachtte en in haar buik stak. Tenslotte is de man volgens justitie ook de po ging tot aanranding van een vrouw in Maassluis (juli 2004) aan te rekenen. De verdachte verklaarde voor de rechtbank dat hij zijn slacht- offers willekeurig uitkoos. De overval in Den Haag had vol gens hem plaats kunnen vinden in een willekeurige winkel waar hij langskwam. De vrouw in Maassluis zat toevallig op een bankje waar hij gefrustreerd langs liep en over de situatie in het Schiedamse Beatrixpark zei hij: „Het had een willekeurig persoon kunnen zijn, maar het waren twee kinderen". Op 22 juni 2000 zit de verdachte op een bankje in het park. Hij ziet Nienke en haar vriendje aankomen lopen en dwingt ze mee de bosjes in. De kinderen moeten zich uitkleden en wor den seksueel misbruikt. Daarna steekt de man het jongetje met een mes acht keer in zijn nek en daarna wurgt hij Nienke. Nien ke sterft, haar vriendje overleeft het door zich dood te houden. Ruim vier jaar later bekent de man zijn betrokkenheid. Schoon schip De verdachte zei gisteren dat hij niet langer kon zwijgen. „Het moest eniit. Na mijn arrestatie voor de zaak in Maassluis, heb ZOETERMEER - De kipfilet en het kippenpootje staan er bij de Nederlander het beste op. Kip krijgt als cijfer een 7,8 omdat het makkelijk klaar te maken is, zich goed laat combineren met andere gerechten en mager is. De Productschappen Vee, Vlees en Eieren presenteerden gisteren de resultaten van het onderzoek naar het imago van de verschillende soorten vlees. De meeste vleessoorten scoren tussen een 7 en een 8. Kip en rundvlees (7,6) scoren het hoogst. Biologisch varkens vlees krijgt een 7,2, tegen het karbonaadje van het 'gewo ne' varken een 6,8. In 2004 aten Nederlanders per persoon 86,1 kilo vlees; 42,3 kilo daarvan was afkomstig van het varken. ANP EINDHOVEN - Justitie en politie hebben gisteren een in val gedaan bij Omroep Brabant in Eindhoven. Justitie wil de opnamen hebben die het afgelopen weekeinde zijn ge maakt bij de rellen in de Graafsewijk in Den Bosch. Hoofdredacteur Jan Kriek van de omroep weigert materi aal af te staan. Justitie heeft redacteuren van Omroep Brabant onder vraagd 'die kennis hebben van eventuele ruwe beelden die we niet hebben uitgezonden', aldus Kriek. „Maar zul ke beelden hebben we niet", zegt hij. GPD DEN BOSCH - De politie heeft dinsdagavond een 17-jari- ge jongen uit Den Bosch aangehouden. Hij wordt ervan verdacht dat hij vanaf een viaduct over de A59 stenen heeft gegooid naar een passerende vrachtwagen. De voor ruit ging daardoor aan barrels. De chauffeur bleef onge deerd. De politie heeft dit gisteren gemeld. Vlakbij het viaduct zijn rond dezelfde tijd ook vanaf een brug stenen gegooid naar een boot. Toen de politie ter plaatse kwam, vluchtte een groep jongeren weg. ANP AMSTERDAM - De politie heeft de jacht geopend op men sen die de winkelwagens of transportkarren hebben gesto len bij woonwarenhuis Ikea in Amsterdam-Zuidoost. Sinds vorig jaar zijn 350 karren ontvreemd. Daarmee liep het concern een schade van 70.000 euro op. Uit onderzoek blijkt dat tientallen wagentjes in de buurt worden ge bruikt voor boodschappen of verhuizingen. Indien agenten na 18 april nog Ikea-wagentjes in de wijk aantreffen, komt justitie eraan te pas met strafrechtelijke maatregelen. ANP DEN HAAG - Verzekerden mogen volgend jaar tot 1 mei overstappen naar een andere zorgverzekering. Normaal is dat 1 maart. Dit volgt uit het besluit van minister Hoogervorst (Volks gezondheid) om ook verzekeraars meer tijd te geven om zich voor te bereiden op het nieuwe zorgstelsel. Hoogervorst wil op 1 januari het onderscheid tussen zie kenfonds en particulier verzekerden opheffen. In ruil daarvoor komt er een voor iedereen verplichte basisverze kering. ANP Minister Alexander Pechtold (midden op de foto) staat voorafgaand aan zijn kennismakingsgesprek te praten met Tweede-Kamerleden foto Harmen de Jong/GPD van de Eerste en Tweede Kamer en vertegenwoordigers uit de ge meenten en provincies. ANP ik besloten schoon schip te ma ken en alles te vertellen. Ik hoop dat de familie en nabestaanden van de slachtoffers nu de rust krijgen om die afschuwelijke ge beurtenis een plek te geven." De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde in 2001 een Vlaardin- ger tot achttien jaar cel en tbs voor de misdaden tegen Nienke en haar vriendje. Pas toen de verdachte uit Hoek van Holland na zijn arrestatie bekende, werd het onderzoek heropend. De rechtbank wordt nu gevormd door rechters uit Middelburg. De vader van Nienke zei giste ren over de verdachte: „Dit is een psychopaat, een gek, een monster. Anders kan ik het niet uitdrukken. Haat en minachting waren gevoelens die ik voor 22 juni 2000 niet kende. Nu voel ik ze tot in mijn botten." De rechtbank doet uitspraak op 27 april. ANP door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten AMSTERDAM - Mohammed B. blijft zwijgen over de moord op Theo van Gogh. De 27-jarige verdachte was gisteren aanwe zig bij de tweede zitting van zijn proces in Amsterdam, maar al leen om zijn jongere broer vrij te pleiten. Volgens justitie heeft die getracht een door Moham med B. geschreven extremis tisch pamflet uit de gevangenis te smokkelen. „Ik ben hier om dat beeld te ontkrachten", zei B. De verdachte riep het openbaar ministerie (OM) op in het ver volg 'genuanceerder en profes sioneler' informatie te verschaf fen. Zijn broer zou niets te ma ken hebben met de 'Grondwet van een fundamentalist deel 5', een werk dat Mohammed B. in de gevangenis schreef. Over de moord wilde de verdachte niets kwijt, ondanks aandringen van de rechter. Zijn advocaat Peter Plasman kondigde aan dat B. wel bij de volgende zitting op 11 juli een verklaring over de moord wil geven. Het OM zegt inmiddels over sterkere aanwijzingen te be schikken dat B. niet alleen han delde. Uit afgeluisterde telefoon gesprekken zou blijken dat ande re leden van het extreem-islami tische Hofstadnetwerk afwisten van zijn plannen. Ook zijn er aanwijzingen dat een tweede Marokkaanse of Arabische man aanwezig was bij de moord. Vooralsnog zijn het alleen aan wijzingen en geen hard bewijs, erkende het OM. „Het onderzoek is nog in volle gang", zei officier Frits van Straelen. Hii schetste B. als een man met een morbide fascinatie voor geweld. In de wo ning van B. werd een grote hoe veelheid beeldmateriaal gevon- den van stenigingen, onthoofdin gen en amputaties van ledema ten en geslachtsdelen. Het was voor het eerst sinds de moord op Theo van Gogh op 2 november dat B. in het open baar verscheen. Bij de eerste zit ting in januari bleef hij weg. Hij liet toen wel via zijn advocaat weten volledig verantwoorde lijk te zijn voor zijn daden. Het zou een bewuste keuze zijn ge weest, geoorloofd in een 'orlog' tegen anti-islamieten. De verdachte zit sinds januari tegen zijn zin in het Pieter Baan Centrum, de observatiekliniek van justitie in Utrecht. Justitie wil het onderzoek voortzetten, vanwege de extreem geweldda dige en koelbloedige manier waarop Van Gogh is vermoord. B. staat ook terecht voor het schieten op agenten en omstan ders en het belemmeren van par lementariërs in hun werkzaam heden, een vergrijp waar levens lang op staat. Daarbij gaat voor al om de doodsbedreiging aan het WD-Tweede Kamerlid Ayaan Hirsi Ali. GPD ven. Het gaat om 3000 leerlin gen, voor het grootste deel vmbo' ers, die voortijdig de school- bankjes dreigden te verlaten om dat er voor op de betreffende instelllingen geen geschikt on derwijs voor hen was. Deze leer lingen werden overgeplaatst naai" een Regionaal Opleidingen centrum (ROC), waar ze wel uit de voeten konden. Maar de scho len waar ze vandaan kwamen hielden een deel van de over- heidsbekostiging voor deze leer lingen zelf. Dit geld wil minister Van der Hoeven nu terugvorde ren. ANP door John Hermse DEN HAAG - Drie scholen in het voortgezet onderwijs moe ten 3,5 miljoen euro terugbeta len aan het ministerie van On derwijs. Dit geld kregen ze voor leerlingen die geen onderwijs meer volgden aan deze instellin gen. Minister Van der Hoeven van Onderwijs en haar staatssecreta ris Rutte zullen uitzoeken of ze nog aan meer scholen geld terug moet vragen, hebben ze gisteren aan de Tweede Kamer geschre-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3