Voetbal Cuba in kinderschoenen Fins avontuur lonkt voor Goes-voetballer Rosanno Acton Dolf Roks traint nog niet, maar zijn ogen dwingen al wel MZVC wil duel met ZSC'62 overspelen Johan Bruins weet alles af van Fins voetbal Onverwachte winst Korenbeurs/'t Kaaitj Trainer Kees Zwamborn verricht dankbaar werk als cursusleider Jubileumduel DFS-Sparta is weer verplaatst uitslagen agenda donderdag 14 april 2005 door Peter de Brie ROOSENDAAL - Dolf Roks, de nieuwe hoofdtrainer van RBC Roosendaal arriveerde gisteren al om kwart over acht op het trainingscomplex. Om handen te schudden, bij te praten en te gaan trainen. Dat laatste ging echter nog even niet door. RBC en de CBV (Coaches Be taald Voetbal) hadden het af scheid van zijn voorganger Van Dijk nog niet geheel afgewik keld. En dus bleef Roks aan de kant, op advies van CBV-direc- teur Jan Reker. „Niks bijzon ders aan de hand", aldus Reker. „Normaal werken we zulke za ken op de dag zelf af, maar dins dag was de zaakwaarnemer van Van Dijk, Edwin Olde Rieke- rink, niet bereikbaar. En als je een trainer met contract ont slaat, moeten de consequenties natuurlijk goed op papier ko men te staan." Gistermiddag kon RBC de toegestuurde stuk ken alsnog bekijken, maar kwa men beide partijen nog niet tot een akkoord. Zware kluif Dus kan Roks, afkomstig uit Dreischor, vanochtend nog steeds niet aan de gang met de groep, die hij genoeg kwaliteit toedicht om zich in de eredivisie te handhaven. „We hebben daar nog twaalf wedstrijden voor, en als het meezit zelfs maar zes." Al beseft hij dat zowel het ver mijden als het eventueel overle ven van de nacompetitie een zware kluif wordt. „Je ontslaat geen trainer en laat niet een an der het seizoen afmaken als je lekker in de top vier staat. Maar de kwaliteit van RBC op papier is goed en er zit nog rek in de groep." Hij vervolgt: „Als iedereen hon derd procent mentaliteit toont, moeten we het redden. Motiva tie moet uit jezelf komen, maar je kunt elkaar wel helpen. On derschat niet wat er met een elf tal gebeurt dat door blessures in een neerwaartse spiraal be landt. Hoe het er op dit moment precies voorstaat meld;, Cf liteit kan ik nog niel f len. Dan moet ik et ploeg aan de slag." Ondertussen wordt v,„ ding van Rob Meppehn| nager voetbalzaken dip- ov ning voor de tweede dagj elkaar leidt, behoorlijke verd op het trainingsvela neer Elvis HammonJ wordt aangepakt doorfe; f tes Rodriguez raken de se ren even flink verhit! tje tussen de kemphanj snel gesust, Meppelinj zich tevreden over de; „Hier pakken we puntea- roept hij. De toeschouwers reaggj jj stemmend. „Strijd, zohw 5 Vreemde ogen d' baar. En iedereen wil ®i wijzen." Zo ook Dolf ?oh ga mijn enthousiasme brengen en proberen RB(] te laten voetballen.'m 'God zegene de liefst met drie spitsen, drif] denvelders en veel initiaSj gens de Nederlandse t school. Uitgaan van deksi die wel degelijk in dt zit." Roks acht zichzelf in de spelers indien nodi de broek te zitten'. „Ik ia niet voorstellen dat het: zet gaat ontbreken, maar» tal dat niet goed draait,® nog wel eens verschuilen wijl we nu juist durf moeta Nacompetitie De nieuwe hoofdtrainer! hoop op het ontlopen vand competitie, die hij bij drie keer meemaakte ei keer overleefde. „We hos in blijven geloven. Maard één niet lukt, moet hel a gebeuren. Om te zestiende plek vasthoudt in een goede poule t Maar ik wil nu eige niet verder vooruitkijken ADO Den Haag, genstander van wedstrijd zal al lastig zijn." GPD door Jan Daqevos GOES - Het was soms behelpen, maar dat deed niks af aan het avontuur. Voetbaltrainer Kees Zwamborn heeft mooie weken beleefd als cursusleider in Cu ba. „Het was heel dankbaar werk", zegt de 53-jarige oefen- meester. „Er valt daar best wel wat te bereiken." Zwamborn gaf bijna een maand lang les aan een groep van zo'n vijftig Cubaanse voetbaltrai ners. De cursus maakte deel uit van een sportuitwisselingspro- ject tussen Rotterdam en Hava na. Later dit jaar komen Cu baanse honkbal- en bokstrai- ners naar Rotterdam. Op verzoek van de Cubaanse voetbalbond moest Zwamborn zich vooral richten op trainings methodiek, tactiek en voetbal strategie. „Ik heb in het verle den voor de KNVB allerlei trai nerscursussen gegeven, dus ik had de opzet wel in mijn hoofd. Daarnaast had de KNVB een aantal dingen op papier gezet, in het Spaans. Maar ja, je kunt wel veel lullen over het voetbal, op het veld moet het toch gebeu ren." En dat viel dus in eerste instan- BURGH-HAAMSTEDE - Het ju bileumduel van voetbalclub DFS tegen Sparta heeft op nieuw een andere datum gekre gen. Aanvankelijk zou het duel op woensdag 20 juli gespeeld wor den, vervolgens op zaterdag 23 juli en nu is dinsdag 19 juli de derde datum waarop het duel ter gelegenheid van DFS' veer tigjarig bestaan wordt gespeeld. Het geschuif met de datum vindt zijn oorzaak in de afstem ming met andere oefenduels van Sparta in de voorbereiding op het nieuwe seizoen. tie niet mee, omdat het materi aal ontbrak. De voetbalbond had vanuit Zeist ballen, trainingshesjes en pionnen naar Havana opgestuurd, maar de spullen kwamen niet langs de douane. „Dat heeft een goede week geduurd", vertelt Zwam born. Aftandse ballen „We moesten het de eerste da gen doen met zes aftandse bal len en vierenhalve pion. Waar om die spullen zijn vastgehou den, is me niet duidelijk gewor den. Het schijnt zo te zijn dat je geen schenkingen aan het land mag doen. Waarom weet ik niet. We moesten in elk geval dui delijk maken aan de douane dat die dingen nodig waren voor het geven van de cursus. Het heeft ook wel een beetje te maken met de bureaucratie. Later moest ik nog een keer een pakketje met boeken en wat shirts afhalen en dat heeft me twee uur gekost. Ik werd van loket naar loket gestuurd en moest uiteindelijk ook nog betalen, omdat ze zo veel werk aan me hadden ge had." Eenmaal in het bezit van het ma teriaal kon het echte werk begin nen. Zwamborn had twee assis tenten, die het vertaalwerk voor hun rekening namen en hem bij stonden op de droge en slechte trainingsvelden. Er werden on der meer wedstrijden geanaly seerd, waarna de cursisten een training in elkaar dienden te zet ten. Positiespel Zwamborn: „Ik was daar niet om te vertellen hoe het moet. Ik heb de mensen uitgelegd hoe wij in Nederland er tegenaan kij ken. Ik heb ze dingen proberen aan te reiken, zoals het posi tiespel. Ik merkte wel dat de boodschap aansloeg." Cuba heeft geen grote voetbal traditie. In het land dat ruim tien miljoen inwoners telt, zijn honkbal, basketbal, volleybal en boksen de populairste spor ten. „Het voetbal staat in de kin derschoenen", meent Zwam born. „Neem de competitie bij Kees Zwamborn gaf bijna een maand een trainerscursus in Cuba: „Het land heeft me wel gegrepen." de jeugd. Die wordt in elf dagen afgewerkt. Dan spelen die jonge spelertjes negen wedstrijden. Dat slaat natuurlijk nergens op. Trainen doen ze wel het hele jaar door, waarbij de nadruk vooral ligt op het conditionele werk. Daardoor missen ze in hun opleiding als voetballer zo veel. Dat is jammer, omdat de mensen in Cuba gek van sport zijn. Er wordt ook heel veel ge sport, je ziet er geen te dikke kinderen lopen." De Cubaanse voetbalautoritei ten vroegen Zwamborn tijdens zijn verblijf om raad en advies. „Ze wilden weten hoe ik het zou aanpakken. Ik heb ze gezegd dat ze eerst voor goed materiaal zouden moeten zorgen. Daarna zou er een goede competitie op gezet moeten worden en vervol gens zou men voor een oplei dingsmodel moeten kiezen. Of dat nu het Braziliaanse of Ne derlandse model is, maakt niet uit, maar er moet wel structuur in worden aangebracht. Nu doet men maar wat. Dat is jammer, want de mogelijkheden zijn er wel. Als je het goed aanpakt, kun je scoren." „Ze zouden eigenlijk coaches daar naartoe moeten halen en die zouden dan verspreid over het gehele land cursussen moe ten geven. De president van de voetbalbond vroeg aan mij hoe veel tijd daar mee gemoeid zou zijn. Ik heb hem gezegd dat zo iets twee tot drie jaar in beslag neemt. Volgens hem is dat dus niet te realiseren, omdat het geld ontbreekt. Dus zul je het voorlopig van dit soort uitwisse lingen moeten hebben. De Cu baanse bond, heeft in elk geval een brief naar Jeu Sprengers (voorzitter KNVB) gestuurd. Men smeekt om hulp." Wellicht dat er dan nog wel eens een beroep op Zwamborn wordt gedaan. De uit Kloetinge afkom- fotp Dirk-Jan Gjeltema stige trainer, die sinds zijn ont slag als hoofd opleidingen bij Sunderland nog altijd zonder vast werk zit, staat open voor al les. „Het was een heel aparte en bijzondere ervaring", aldus Zwamborn, die nog altijd met zijn gezin in Engeland woont. „Het land heeft me wel gegre pen." Overigens niet alleen op sportief gebied. „De mensen in Cuba zijn goed opgeleid, zijn trots en artistiek. Ze zijn erg aar dig en enthousiast. Ik heb ook genoten van de clubs en de mu ziek daar. Als de mensen mu ziek horen, vergeten ze alle din gen om zich heen." door Rudy Boogert GOES - De Middelburgse voetbalclub MZVC wil dat de competitiewedstrijd tegen ZSC'62 wordt overgespeeld. Het degradatieduel in de der de klasse A eindigde op zater dag 2 april in een 2-1-over- winning voor het Scharendijk- se ZSC'62, maar MZVC vindt dat die uitslag op een onregle mentaire manier tot stand is gekomen. De wedstrijd kende een tu multueus verloop. Vlak voor de rust sloeg de vlam in de pan, toen MZVC-speler Mar co Meurs en ZSC-speler Niels van de Moezel met elkaar in clinch kwamen. De hectiek die daarna ontstond, was voor scheidsrechter André Wagenaar uit Yerseke vol doende aanleiding het duel stil te leggen. Deze afkoelings periode duurde ruim een kwartier, waarna de wed strijd werd hervat zonder Meurs en Van de Moezel, die van de arbiter niet mochten terugkeren op het veld. Het protest van MZVC naai" aanleiding van deze gebeurte nissen stoelt op drie poten, vertelde trainer Adri Franke gisteren. Ten eerste acht de club het optreden van de des tijds aanwezige rapporteur De Koster uit Vlissingen on rechtmatig. Volgens Franke stuurde de scheidsrechter MZVC-speler Meurs op aanra den van de rapporteur uit het veld. De Koster ontkende dat zelf in de rust van de wed strijd al,. Wagenaar ontkende dat gisteravond ook met klem. Op een kier Franke: „De deur van het scheidsrechtershok waarin ze zich bevonden, stond op een kier. Iedereen kon dus mee luisteren. De scheidsrechter had het schoppen van de ZSC-speler gezien, de rap porteur van de speler van MZVC. Maar een rapporteur mag zich daar helemaal niet mee bemoeien. Hij was eerder ook al het veld ingelopen, toen hij belaagd werd door spelers van ZSC, om hem te beschermen. Dat mag ook niet." De tweede reden van MZC om tot protest over te gaan, is 'het bedreigen van de scheids rechter door de ZSC-spelers'. „Na dat opstootje stormden zeven spelers van ZSC op de scheidsrechter af. Ze duwden hem, trokken aan hem, maar dat bleef zonder consequen ties. Hoorbaar voor iedereen, zei een speler van ZSC: 'als je nu rood geeft, sta ik niet voor mezelf in'. De scheidsrechter werd zwaar onder druk gezet en dat heeft de rest van het duel beïnvloed." Wagenaar kan zich in het ge heel niet vinden in deze le zing. „Ik was absoluut niet on der de indruk. De spelers van ZSC dachten dat ik alleen de overtreding van him medespe ler had gezien, maar dat was niet zo. Ze waren behoorlijk heetgebakerd, maar ze heb ben me met geen vinger aan geraakt. De enige keer dat ik me niet zo prettig voelde, was na afloop in de bestuurska mer, waar de trainer van MZVC en enkele bestuursle den hun mening gaven." Voor niks Het laatste argument van •MZVC is dat die club zich uit eindelijk zwaarder bestraft voelt dan ZSC. „Mijn beide backs kregen vroeg gele kaar ten voor niks. Daardoor durf den ze in het vervolg niet in te grijpen zoals normaal, an ders zouden ze rood hebben gekregen. Uiteindelijk verlo ren we de wedstrijd nog door twee doelpunten van ZSC in de laatste vijf minuten. Bij de eerste goal liep hun spits door op onze keeper, maar daar voor werd niet gefloten." Franke schat de kansen van het protest overigens niet hoog in. „Misschien wel nul. Maar we willen een signaal af geven. Ik ben door deze zaken diep geraakt. De scheidsrech ter werd zó sterk beïnvloed. Ik kan er nog boos om worden. Als we degraderen, oké. Maar dit was echt ste len." Wagenaar: „MZVC is een slechte verliezer. Ik vind het beschamend, dat een trai ner van een eerste elftal zich zó uitlaat over de scheidsrech ter en de rapporteur, maar vooral over de spelers van ZSC." door Koen de Vries GOES - Voetballer Rosanno Ac ton speelt binnenkort wellicht in Finland. De speler van zon dag-derdeklasser Goes kan een contract tekenen bij GBK, dat op 8 mei aan de competitie be gint. Acton noemt de ontwikkelingen omtrent zijn carrière bizar en zo is het eigenlijk ook wel. De va der van de 24-jarige, razendsnel le rechtsbuiten van Goes, kreeg vorige week een telefoontje. De familie stond op Schiphol, net teruggekeerd van een vakantie in Suriname. Het verzoek van de trainer Matserik Kald van GBK was of Rosanno twee da gen later een testwedstrijd wil de spelen. Acton was verbaasd, maar zei geen 'nee'. „Ik wil heel graag hogerop. Ik voetbal al achttien jaar bij Goes. Ik heb al test wedstrijden gespeeld bij PSV, NAC en RBC en er zijn zelfs contacten ge weest met Liverpool. Maar het is nooit wat geworden. Ooit zat ik bij de laatste 32 van de Neder landse jeugdselectie, maar juist toen brak ik mijn enkel." Een dag na aankomst op Schip hol, zat Acton opnieuw in het vliegtuig, nu naar Kokkola, een plaats aan de Botnische Golf, op een uur vliegen vanaf Helsinki. „Het was een beetje bizar. In Su riname was het 3'5 graden en in Finland min drie. Er lag nog sneeuw. Ik had verwacht ge woon naar mijn werk te gaan maar ik ging op avontuur." Vorige week zaterdag speelde Acton de testwedstrijd, een oe fenduel tussen tweedeklasser GBK (Gamlakarieby Bollklubb) en eersteklasser KPV. Er werd gevoetbald in een reusachtige hal met kunstgras en hoewel Ac ton al verschillende weken niet getraind had in verband met zijn vakantie, deed hij het aar- Rosanno Acton (midden) heeft een aanbieding van de Finse tweedeklasser GBK in beraad. foto Willem Mieras dig. „Het werd 4-4. Ik gaf twee assists en versierde een penal- ty." Ook de Finnen, die behoren tot een Zweeds sprekende minder heid, waren tevreden. In het Zweedstalige dagblad Vasabla- det stond een dag later onder de kop 'GBK och KPV bjöd pa malkalas', vrij vertaald de zin 'Hij mag dan een meisjesnaam hebben, voetballen kan Rosan no Acton heel erg goed.' Transfermarkt Maandag keerde Acton terug uit Finland. Hij wil graag terug, maar dan moet hij moet hij con tract eerst nog eens goed bekij ken. „Ik verdiende daar aanvan kelijk minder met voetbal dan ik nu met mijn werk in een kuns- stoffabriek in Bergen op'Zoom krijg. Daar hebben we over ge praat. Vandaag krijg ik een nieuw voorstel. Dat ga ik bekij ken. Maar er is wel haast bij. Morgen sluit de transfermarkt in Finland. Acton kan een contract voor een half jaar tekenen met een optie op een extra jaar. Hij weet dat het geen droomploeg is die in hem geïnteresseerd is - GBK speelt op het op twee na hoogste niveau van Finland - en dat hij in Nederland heel wat achter laat. Zijn vriendin blijft hier om dat ze nog studeert en hijzelf moet zijn werk opzeggen. „Als het doorgaat, gaat mijn vader misschien mee. Er is ruimte genoeg in het appartement dat ik krijg. Mijn vader kan mis schien wat jeugdteams gaan trai nen." Rosanno Actons grote hoop is dat hij zich via GBK in de kij ker kan spelen van een grotere club. In Zeeland lukt dat in elk geval niet, denkt hij. „Ik speel in de derde klasse, in een uit hoek van Nederland. Daar ko men bijna nooit scouts." door Koen de Vries GOES - De man die Rosanna Acton in con tact gebracht heeft met het Finse GBK, is Jo han Bruins uit Driewegen, de trainer van het plaatselijke SVD. Bruins gaat al 25 jaar op vakantie naar Fin land en omgeving en is bevriend met de trai ner van de Finse tweedeklasser. „Soms vraagt hij of er bij ons nog talenten rondlo pen en dan geef ik hem wel eens een tip. Ik ben dus geen makelaar. Ik krijg er geen stui ver voor. Alleen als ik in Finland naar een wedstrijd ga kijken, krijg ik gratis toe gang." Bruins zorgde er enkele jaren gele den voor dat Bud Aschmann uit Hansweert in de Finse competitie kon voetballen. Aan het eind van de Nederlandse competitie ver kaste die voor een korte periode naar het ho ge noorden. Gewoon voor de lol. Bruins: „Je moet niet aan betaald voetbal denken. Je speelt daar voor een onkostenver goeding. Meer kunnen ze niet betalen." Lucky Day. 2-5-6-11 -13-22-23-24-25-26-33-40-41 -4 49-50-61-64-69-74. (onder voorbehoud) Holland Casino Eredivisie FC Den Bosch-Feyenoord 4-1. Stand. 45- 45 35- 38 29- 31 47- 45 41- 45 33- 52 32- 40 32- 43 35- 55 26- 63 28- 64 19- 64 Middelburgse Bedrijfsvolleybal Ver eniging. Eerste klasse: Auto de Voogd - Beko 8-0, Kamps - Pulse audio 4-4, Eastman - Rabo Beveland 4-4. Stand: Pulse audio 17-107 (kampioen), Auto de Voogd 17-80, Eastman 18-79m Begijn makelaar 17-70, Kamps 17-67, Rabo Beveland 17-49, Beko 17-28. Tweede klasse: AKZ verzekeringen - Kuijper betonboringen 1-7, HZ sport'- WEA/Dauwendaele 5-3, Bosma elektra - LVV 2-6, Delta consult/Dauwendaele - Piet Voskamp/'t Zand 1-7. Stand: Kuij per betonboringen 20-112, Piet Voskamp/'t Zand 20-104, Delta consult/Dauwendaele 20-93, WEA/Dauwendaele 20-88, LVV 20-72, HZ sport 20-63, AKZ verzekeringen 20-60, Bosma elektra 20-44. Derde klasse: Indoor karting - Provincie Zee land 8-0. Stand: AKZ verzekerii)} 19-99, SVA/Kodde 19-85, Bowfn Kruitmolen 19-82, Ziekenhuis W; ren 19-79, Provincie Zeeland 197, door karting 19-72, Scta Flipse/MZ 19-60, PZC 19-56, Vi klasse: Eastman 2 - SV Duo 2-5 verzekeringen 4 - Nehalennia 6-i, Zeeland - Bayards alu/Dauvya 5-3, Aann.bedr. Louws-AKZvetó gen 3 2-6. Stand: ROC ZeelandU AKZ verzekeringen 3 19-100,51 19-93, Aann.bedr. Louws 19-7i> man 2 19-72, AKZ verzekerircf 19-71, Bayards alu/Dauwendaeltl Nehalennia 19-35. Vijfde klasse:1! tief - Rabo Walcheren 5-3, Delist HZ sport 2 8-0, Bandoeng-del 4-4. Stand: Delta cars 16-99, CZi 17-97, Rabo Walcheren 16-72,11!: 2 17-68, Provincie Zeeland 2 IK Voogd 16-28, Bandoeng 16-24. Vrouwen. Eerste klasse: Begijn laar - LVV 5-3, Piet Voskamp/Os; daele - Tence/ Dauwendaele7-I,i schoenmode/SVS - Smith kassOi tig Liesje - The tube 4-4. Stand:: kaas 20-128, The tube 20-117, makelaar 20-79, Vlijtig Liesje 20-ïï Voskamp/Dauwendaele 20-74,1: Dauwendaele 20-73, LVV 20-70, schoenmode/SVS 20-24. Tweedel se: Justitie Middelburg - DVCpl; Jachtwerf Goes - Davos '8i Schoonm.bedr. Simons/'tZand4! burg Zuid 7-1, CZ actief De vier 8-0. Stand: Jachtwerf Goes Middelburg Zuid 20-109, C" 20-88, Schoonm.bedr. Simonï'l. 20-87, DVC plus 20-63, Davos'832 Justitie Middelburg 20-58, De v= den 20-49. 333® Schoten. Scheldeprijs: 1. VïR (Ned) 202 km in 4.30.00 (44,883i' 2. Vaitkus (Lit), 3. Cadamuro llu!' 4. Boonen (Bel) 4.41, 5. Eeckhoit; 4.47, 6. Radochla (Dui), 29. Löwi» 62. Bos 11.23, 70. Mutsaars,7f door Joop van den Oudenhoven HOEVEN - Met een onverwach te 8-0-overwinning op Van Halteren/Blom pakte Koren- beurs/'t Kaait je twee belangrij ke punten in de race om de titel in poule vier van de vierde divi sie driebanden groot. De ploeg uit Rilland leek ver zwakt aan de zware opdracht in Hoeven te beginnen. Immers kopman Kimmo Pankow kon niet van de partij zijn. Dat bete kende voor Jan Westdorp dat hij het moest opnemen tegen Flor de Wambersie. Vorige week nog maakte die zijn dertig pun ten in zeven beurten vol. West dorp, tijdens het Zeeuws kam pioenschap verliezend finalist, hield zijn tegenstander echter perfect onder controle. Aan het einde van een gelijkopgaande wedstrijd finishte hij knap als eerste. Daarmee verzekerde Westdorp zijn team meteen van een 8-0-overwinning. Eerder hadden ook André KarelseJ Raas en Piet Schrier gev Het teammoyenne van 0. tekende een seizoensreconk de Rillanders. Korenbeurs/'t Kaaitje stad twee punten achter kop/; BH Keukens en er zijn nogt» wedstrijden te gaan, Hel!' gramma van de Rillanders! wat minder zwaar da de concurrent. Van Halteren/Blom-Korenl)^ Kaaitje 0-8: Flor de bersie-Jan Westdorp 28-30,- Toon Nouws-Piet Schrier 38; Cor Aerts-Piet RaaslW' Kees Lips-André Kare'" 28. donderdag Biljarten Driebanden toernooi G0''^ 407. Derde ronde. Locatie: m' na, Colijnsplaat. Aanvang: 19.°°u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38