Lpg-station Burgh moet saneren PZC Wandelen in voetsporen van voorouders Eindelijk groen licht voor Glasfiks ^Aazet Fruitpluksector wil snel helderheid over huisvesting plukkers ,15 Strengere veiligheidseisen dwingen tot ingrijpen [erkdienst rond '4 perzetsman Bonhoeffer [offieconcert n Colijnsplaat Zakkenroller berooft tachtigjarige Roep om licht in donker Hulst Verontreinigd water in sloot Helikopter meet sterkte dijken Puzzelrit donderdag 14 april 2005 foorMPankow BUKGH-HAAMSTEDE - Het pg-onderdeel van het To- Jtankstation aan de Burghse- itefi in Burgh moet gesaneerd gorden als gevolg van de stren- veiligheidseisen in het ka- van het Besluit externe vei lheid inrichtingen. Als belang- jjk criterium geldt dat de af stand van het vulpunt voor lpg niet minder dan 25 meter tot de pingen in de omgeving mag ledragen. De vestiging van To- al Burgh kan daar niet aan vol doen. Polgens ambtenaar milieuzaken |.Tichem van de gemeente ichouwen-Duiveland krijgt de andememer tot 2007 de tijd de pg-vulinstallatie te verwijde- p en kan hij een beroep doen p een schadevergoeding van et ministerie van VROM (mi- ieu). fet betreffende tankstation an- Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie SCHOUWEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a «OOABZIERIKZEE Tel: 0111 -454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) FietKleemans Ali Pankow Fsme Soesman Melita Lanting RudyBoogert (sport) CENTRALE REDACTIE 28 ^60 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 F-mail: r 'NTERNET ^•pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nex garagebedrijf is al bijna veertig jaar in Burgh gevestigd. De eerste vergunning daarvoor dateert van april 1967. Tien la ter verleende de gemeente offici eel toestemming voor uitbrei ding met een bovengrondse lpg-tank. In 1986 werd een ken nisgeving gedaan van de plaat sing van een ondergronds lpg-re- servoir van 20 kubieke meter. Met het in werking treden vorig jaar van het Besluit externe vei ligheid inrichtingen komen ech ter eerdere milieuvergunningen te vervallen. Alle landelijke ur gente saneringsgevallen dienen binnen drie jaar te zijn aange pakt. Volgens Tichem geldt het tankstation in Burgh als zo'n ur gent geval. „Hier staat een wo ning van derden op kortere af stand van 25 meter vanaf het vulpunt voor lpg. Dat kan ge vaarlijke situaties opleveren." Volgens de gemeentambtenaar ligt het bovendien n de ver wachting dat de citeria nog worden aangescherp en dat als minimumafstand to' zogeheten kwetsbare objecten 110 meter gaat gelden. Vergoeding Als een milieuvegunning uit veiligheidsoverwegngen geheel of gedeeltelijk woidt ingetrok ken, treden in de rgel kosten op doordat het bedrijf niet of slechts gedeeltelijk, zoals in dit geval, kan blijven bestaan. Deze kosten kunnen voor vergoeding in aanmerking komen. Het ver zoek tot schadevergoeding moet aan het college van B en W wor den gedaan worden door de eige naar van de lpg-inrichting. Het college legt vervolgens dat ver zoek neer bij de Stichting Ad viesbureau Onroerende Zaken (SAOZ)over de vast te stellen hoogte van de schadevergoe ding. Indien het ministerie van VROM instemt met de toeken ning, kunnen de kosten ten laste van het Rijk worden gebracht. De Goese eigenaar B. Minnaar van Total Burgh verwijst voor een reactie op deze gedwongen sanering naar het hoofdkantoor in Den Haag. Bij Total Neder land was gisteren niemand aan wezig die commentaar kon ge- BERKZEE - Het werk en de invloed van verzetsman en Woog Dietrich Bonhoeffer staat centraal tijdens een kerk- fast zondagavond 17 april in ie gereformeerde kerk in Zierik- anuit de vraag 'Welke Heer is nze herdei'?' worden delen uit brieven gelezen. „Bonhoef- ers gehoorzaamheid", aldus do- cinee M. de Zeeuw, „begint bij noodzaak van ongehoorzaam- ad. Wanneer de samenleving aat en geweld te veel ruimte reft, is verzet noodzakelijk. wanneer dit tegen de over- adingaat." de dienst klinkt veel muziek J.S. Bach, waarover Bon- oeffer in zijn brieven uit de ge- s regelmatig schrijft, let kerkkoor staat onder lei van Mar van der Veer. De ienst begint om 18.30 uur. ÖLUNSPLAAT - Brassband ïlhelmina uit Colijnsplaat wdt zondag 17 april eenkoffie- Bcert in restaurant Le bras de de Voorstraat in Co- jnsplaat. Ie muzikale middag begint met ffl optreden van de nieuwe van de vereniging. Ms zij gespeeld hebben, is het trvolgens de beurt aan de itit koffieconcert begint om na waalf uur. Paula Bremmers met haar hond Joeri aan het begin van het historisch wandelpad dat bij Noordgouwe gecreëerd zal worden. door Ali Pankow NOORDGOUWE - Ommetjes rond de dorpen en historische wandelpaden om ze als een schakel met elkaar te verbin den. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) gebruikt er de term 'Be- leefbaar Platteland' voor. Bestuurslid Paula Bremmers van de Stichting Plat telandsvernieuwing vindt het een prima manier om mensen de sfeer van weleer en de schoonheid van het weidse polder landschap te laten ervaren Bremmers geniet dagelij ks van het uit zicht op de:akkers vanuit haar woning aan de Kloosterweg in.Noordgouwe. Voorheen woonde ze aan de rand van Haarlem. Niet ingeklemd tussen stede lijke hoogbouw, maar toch veel minder landelijk dan nu. In Noordgouwe kan Bremmers haar hef de voor de natuur volledig botvieren onder meer op de cul tuurhistorische inrichting van het eigen erf van de voormalige boerderij waarin ze nu woont. Ze won daarvoor adviezen in bij de SLZ en kwam daar in contact met San dra Dobbelaar, die namens deze stich ting op Zeeuws-Vlaanderen betrokken is bij de inrichting van historische \an- delpaden. Of Bremmers zin had daar op Schov- wen-Duiveland het voortouw voor t' ne men. Dat had ze wel, maar ze voorz g ook hobbels. Ommetjes en wandelp - den in de sfeer van vroeger klinkt rooi, maar een boer wordt niet blij als je en grote kavel van zijn land met een wm- delpad wil doorsnijden, beseft ze. BEm- mers stak derhalvehaar licht op bij Mek Deïst,, zelf agrariër én eigenaai van landschapscamping Kijk Uit. Hj behoort tot de boeren met een warm hart voor nat uurontwikkeling en cu- tuurhistorie in relatie met het boereibe- drijf. Met die bezieling zit hij ook imet bestuur van de Stichting Plattelands er- nieuwing. Bremmers moest ook maar tot die cl;b toetreden, vond Deïst. Hij acht dit eei prima gremium voor de verdere uitve- ring van haar initiatief. „Dat heb ik toen maar gedaan en we zijn nu al wl een poosje bezig om de nodige subside van de provincie binnen te krijgen. Er komt nu schot in. Volgend jaar is het echt gerealiseerd: het eerste historische wandelpad vanaf Noordgouwe en langs Dreischor weer terug", zegt Bremmers. Medewerking Ze is blij met de loyale medewerking van de nauwst betrokken boeren Leo Klompe en Sjaak de Bree. Zij zijn be reid een strook land af te staan voor een doorgaande historische wandelroute en daar een pad van drie meter met gras voor in te zaaien. Bremmers wijst op een historische kaart aan dat het op die manier mogelijk wordt de wandelroute in Noordgouwe bij het Molenweggetje te laten beginnen, aansluitend verder langs het perceel van De Bree te laten lopen, via het talud de dijk op te laten gaan om vervolgens te laten aansluiten op een stukje oud kerkenpad dat in con touren nog bestaat. De bewoners in het buitengebied maak ten gebruik van die kerkenpaden. Ook foto Marijke Folkertsma hepen er de vroegere dorpelingen over naar de kerk in een naburige kern om dat die soms beter paste in hun levensvi sie. „Wandelaars in de huidige tijd kun nen die sfeer van toen proeven en te vens genieten van het uitzicht en van het fluitekruid langs de paden", stelt Bremmers zich voor. De eerste historische wandelroute op Schouwen-Duiveland voert verder langs de Dreischorse dijk en zal circa tweeënhalve kilometer lang worden. Vervolgens wil Bremmers zich richten op ommetjes rond Dreischor en Zonne- maire en op paden die ze verbinden. In feite zijn het voorzieningen die met be perkte budgetten tot stand kunnen ko men. „Maar zowel eigen bewoners als recreanten kunnen er veel plezier aan beleven. Je kweekt er draagvlak mee voor het platteland, en de routes bieden mogelijkheden voor de verkoop van streekproducten", somt Bremmers op. Ze verwijst naar de snel populaire word ende hedendaagse trend slow food, als tegenhanger van fast food. De trend draagt de boodschap uit dat er weer meer tijd en aandacht moeten komen voor streekproducten en de specifieke bereidingswijze daarvan. Gespecialiseerde polijstrobot stond langdurig op non-actief door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hij bracht zijn paasweekend door in de serre op het luxe jacht van koning Fa- hd van Saoedi-Arabië. Welis waar was de koning er zelf niet bij, maar een aardige trip was het wel voor Bart de Gardeijn uit Zierikzee. Hij is eigenaar van het gespecialiseerde bedrijf Glasfiks aan de Oudeweg in Zie rikzee. Daarvoor maakt hij met regelmaat een verre reis voor het uitvoeren van speciale be handelingen aan scheepsruiten. :De Gardeijn heeft een moeilijk 'jaar achter de rug. Verwarring over de vereiste milieuvergun ning en bezwaar van omwonen den over te verwachten verkeers overlast maakten het onzeker of zijn bedrijf optimaal kon blij ven functioneren aan de Oude weg. De aanschaf van een gespe cialiseerde robot voor het polijs ten van autoruiten leverde aan vankelijk niet het gewenste reve nu op. De Gardeijn besloot deze geavanceerde apparatuur niet te gebruiken zolang de vereiste milieuvergunning niet officieel was verleend. Op ambtelijk ni- Medewerker Ruben Roffel van Glasfiks voorzie op een scheepswerf in Barcelona de ruiten van een jacht van een beschermlaag. veau bestond verwarring over welke milieucategorie hier nou van toepassing was. Die catego rie is bepalend voor de mogelijk heid voor hetiedrijf als een zo geheten nieiwe economische drager in een agrarische gebied gevestigd te zin. Sinds kort heeft De Gardeijn echter volledig groen licht voor zijn bedrijfsvoering. Alle obsta kels zijn genomen. Glasfiks onderscheidt zich ech ter vooral met het polijsten van glas. Dat wil zeggen: het verwij deren van krassen in of aantas tingen op het glas. De nu volop in gebruik gestelde robot kan dat in anderhalf uur. „Als een medewerker het met de hand moet doen, is er ruim vier uur voor nodig", zegt De Gardeijn. Verder zit het specialisme van dit bedrijf ook in het schoonma ken van ramen in gebouwen. Het verwijderen van de zogehe ten cementsluier is een veel voor komend kaïwei. Aansluitend op het schoonmaken wordt een be schermlaag of coating aange bracht om te voorkomen dat zich nieuw vuil aan de ruiten hecht. Op die manier bewerkte De Gardeijn ook de ruiten van de serre in het grote, luxe jacht van koning Fahd in Bremen. Het bedrijf heeft vijf vaste mede werkers en bij grote opdrachten doet de ondernemer een beroep op tijdelijke extra krachten. Tot die opdrachten behoren onder meer het schoonmaken van de ruiten in het WTC in Amster dam, de hoftoren in Den Haag en het belastingkantoor in Apeldoorn. ZIERIKZEE - Een tachtigjarige man uit Zierikzee is gis terochtend beroofd van zijn portemonnee. De beurs is in een onbewaakt ogenblik uit zijn achterzak gegrist toen de man in een winkel aan het Havenplein stond. In de porte monnee zaten persoonlijke papieren en enkele tientallen euro's. HULST - De gemeenteraad van Hulst blijft druk uitoefe nen op het college van burgemeester en wethouders om de bezuinigingsmaatregel op de straatverlichting terug te draaien. Dat bleek tijdens de vergadering van de gemeentelijke ad viescommissie ruimte. A. Totté (CDA) en A. Dobbelaer (Algemeen Belang) legden wethouder E. de Deckere (open bare werken) het vuur aan de schenen over het besluit om een kwart van alle straatlantaarns na elf uur 's avonds uit te schakelen. Totté wees op de bijna vijftig klachten die hierover al bij de gemeente zijn binnengekomen, nog afge zien van de vijftig protesthandtekeningen waarmee kran tenbezorgers de wethouder eerder deze week confronteer den. De besparing van 25.000 euro door de maatregel draagt volgens het CDA niet bij aan het veiligheidsgevoel van de inwoners, en Totté stelde dan ook voor de bezuini ging in zijn geheel terug te draaien. De wethouder deelde mee dat voor een aantal van de ingediende klachten in middels een oplossing is gevonden. RILLAND - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft dinsdag verontreinigd afvalwater gevonden in de sloot langs de kassen van Agrocare, in de Bathpolder. De sloot is afge damd en het water wordt in een laboratorium onderzocht op giftige stoffen. Omwonenden van de kassen troffen rood water aan in de sloot langs de Nieuwe Dwarsweg en seinden de gemeente, politie en het waterschap in. De laatste constateerde dat het water verontreinigd was en afkomstig is uit de kas sen. Het water bevat voedingsstoffen. Die kunnen geen kwaad als ze worden verspreid op het land, maar voor het leven in een sloot zijn ze wel scha delijk. Het waterschap zegt met de bedrijfsleider en de directie van Agrocare te hebben afgesproken dat er maat regelen worden genomen om te voorkomen dat er nog een keer verontreinigd water in de sloot terechtkomt. TERNEUZEN - In opdracht van het waterschap vliegt een helikopter van de firma Fugro-inpark uit Leidschen- dam boven Zeeuws-Vlaanderen. Het bedrijf is bezig de sterkte van de binnendijken in Zeeuws-Vlaanderen in kaart te brengen. In totaal gaat het om zo'n tweehonderd kilometer dijk, waarvan met behulp van laserapparatuur uit de lucht de sterkte wordt bepaald. De helikopter is maandag begonnen met de metingen. Als het weer niet al te slecht wordt, zijn morgen alle daarvoor in aanmerkingen komende binnendijken door Fugro-In- park in beeld gebracht. De tachtig kilometer lange Zee dijk aan Zeeuws-Vlaamse kant is al eerder opgemeten. Met behulp van de meetresultaten wordt een driedimen sionaal computermodel van de dijken gemaakt. door Harmen van der Werf GOES - Over de mogelijkheden voor de huisvesting van seizoen werkers moet snel duidelijkheid komen. Volgens B. Feijtel, pro vinciaal secretaris van land bouworganisatie ZLTO, moet dit ruim voor het plukseizoen ge regeld zijn. Op initiatief van de ZLTO is een werkgroep in het leven geroe pen die zich over het vraagstuk buigt. De Bevelandse gemeen ten en de provincie zijn erin ver tegenwoordigd. Feijtel is voor zitter. Hij vindt dat er snel spij kers met koppen moeten wor den geslagen. Het plukseizoen in de Zeeuwse boomgaarden be gint pas in augustus-september. Toch is het kort dag, als regel tjes eventueel aangepast moeten worden en fruittelers moeten in vesteren in bijvoorbeeld de bouw van slaapvertrekken in schuren. Veiligheid De Bevelandse gemeenten heb ben eerder aangegeven dat zij voor de huisvesting van seizoen werkers in schuren en loodsen zijn. 'Inpandig', heet dat. Voor de veiligheid en het comfort zou dat het beste zijn. De gemeenten kwamen hiermee, nadat bij een aantal controles in Borsele ge breken aan de huisvesting van plukkers waren geconstateerd, met name wat betreft de brand veiligheid. Feijtel van de ZLTO is er net als de gemeenten veel aan gelegen dat de huisvesting goed wordt geregeld. Het gaat ook om nogal wat mensen. Volgens Feijtel zijn er vorig jaar op de Bevelanden voor 1500 werkers uit nieuwe lidstaten van de Europese Unie vergunningen verstrekt voor de fruitpluk. Om die mensen onder te bren gen hebben vrij veel fruittelers caravans aangeschaft. Het zou zonde zijn als die investeringen door de eis 'huisvesten moet in- (Advertentie) r KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 pandig' teniet worden gedaan. „Wij willen dan ook niet alleen inzetten op het bouwen van bij voorbeeld slaapvertrekken in schuren en loodsen", aldus Feij tel, „maar ook de mogelijkheid openhouden dat plukkers in sta caravans of portakabins mogen worden ondergebracht. Als het maar veilig gebeurt en aan de ei sen van de overheid voldoet op het gebied van ruimtelijke orde ning. We moeten af van gedoog situaties." Het 'inpandig' huisvesten van seizoenarbeiders kost meer geld dan het aanschaffen van sta caravans of portakabins. Feij tel: „Het is bovendien zo dat het plukseizoen in Zeeland niet veel langer dan acht werken duurt. Mensen hoeven ook niet langer te worden gehuisvest. Dat is in Brabant anders, waar bijna het hele jaar seizoenwerkers actief zijn op tuinbouwbedrijven. Je hebt dan ook andere huisvesting nodig." Feijtel zou 't liefst zien dat fruit telers meerdere mogelijkheden houden, dus niet alleen inpan dig. Van bedrijf tot bedrijf kan dan een gepaste oplossing wor den gevonden. Veel zal afhan gen van de omvang van de be drijven. Zo heeft Vogelaar in Krabbendijke, een vrij groot be drijf, al een paar jaar geleden slaapkamers gemaakt in een loods. Het is volgens A. Slabbekoom, voorzitter van de vakgroep fruit teelt van de ZLTO, zeker niet de bedoeling dat de stacaravans of portakabins ook voor vakantie gangers worden gebruikt, bui ten het plukseizoen. „De meeste fruittelers willen geen andere mensen op hun erf hebben dan plukkers", geeft Slabbekoorn aan. „Ze zijn gehecht aan hun privacy." SINT-MAARTENSDIJK - De Motor- en AutomobielClub (MAC) Tholen houdt 23 april de tweede puzzel-oriënt at ierit van 2005. Deelnemers kunnen zich in schrijven tussen 19.00 en 19.30 uur. De start is om half acht bij café De Zeeuwse Babbelaar in Sint-Maartensdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35