SieMatic )pvoeden vooral taak van ouders «c Voetballen is hartstikke leuk Trillend als een rietje Individueel Design Ritthem zegt massaal 'nee' tegen blootgeweld hcmeentelijke nota gaat uit van eigen verantwoordelijkheid Uitbreiding speelterrein d'Heule Ddt-bagger schaadt bodem niet Stortsteen bij Ellewoutsdijk GUESS Beleef het in Jnder de Toren SOS I editie Schouwen-Duiveland ELLEWOUTSDIJK - Rijkswaterstaat versterkt vanaf half mei de vooroever van de zeedijk ter hoogte van Elle- woutsdijk. De onderwateroever wordt voor de teen van de dijk versterkt met circa 250.000 ton stortsteen. Sche pen en hydraulische kranen brengen de stortsteen aan. Het doel van de versterking is tweeledig. Ten eerste is de stortsteen nodig om de vooroever te bescherming tegen erosie. Tevens moet de vooroever verstevigd worden, om in de nabije toekomst het aanbrengen van zwaardere steenbekleding mogelijk te maken. Dat staat voor 2006 op het programma. Het einde van het werk aan de vooroever is eind oktober gepland. De kosten bedragen bijna drie miljoen euro. RITTHEM - De inwoners van Ritthem staan niet achter het plan van de gemeente om een ge deelte van het strand bij Rit them aan te wijzen voor naaktre- creatie. Een spontane actie leverde 250 handtekeningen op. Die worden op 21 april aangeboden aan de Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele. Voorzitter van het dorpscomité H. van Hoepen is niet verbaasd over de hoge score. Het dorp telt 250 adressen. Ook een paar pas santen uit Souburg en Vlissin- gen hebben getekend tegen naaktrecreatie. „Bijna elk gezin heeft wel een reden om daar niet vrolijk van te worden. De Ritthemers voelen zich verjaagd van hun eigen strandje. Kinde ren kunnen er op woensdagmid dag niet meer spelen en religieu ze groepen hebben weer andere motieven om er tegen te zijn. Ze kunnen niet meer tegen dat blootgeweld." Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Italiaans menu minestronesoep en Italiaans bereid vlees of gegratineerde groenten en Tiramisu €12,50 of €10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 zaterdag 16 april 12.30-16.30 uur Jong Zeeuws talent in De Directiekamer An to ine Mesl bekijk ook onze website de DRVK Winkel in Woord Brasserie (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair). Nansenbaan 15,0113-24 64 64 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a. 0118-6295 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 zeeuwse almanak Spelling Hij mag dan pas drie zijn, die Kloetingse kleuter, cijfers en letters boeien hem mateloos. Het complete alfabet zegt hij bijvoorbeeld inmiddels zon der haperen op, desgewenst van achteren naar voren. Het zijn prestaties die zeker de grootouders met trots ver vullen. Onlangs poogde zijn oma hem te verleiden zijn taalkunsten te etaleren. „Hoe schrijf je je naam?" Kleinzoon weigerde resoluut - hij blijft tenslotte drie - en leek even in alle talen te zwij gen. „Ik wil geen J, ik wil geen u, ik wil geen l, ik wil geen i, ik wil geen u en ik wil geen s." De ogen dof, slijm rond de neus: de toestand van de enige nog levende aangespoelde zeehond beloofde al niet veel goeds. Het dier zou het eind van de middag niet halen. foto Marijke Folkertsma door Melita Lantinq RENESSE - Binnen een etmaal zijn drie zeehonden op de Zeeuwse kust aan gespoeld. Twee dieren waren al dood. De derde, een volwassen zeehond die bij Renesse is gevonden, stierf vlak voor het zou worden overgebracht naar de zeehondencrèche in Pieterburen. Het dier ligt er maar zielig bij op het strand. Trillend als een rietje en met de kop plat in het zand. Rondom de snuit zit wit schuim en de ogen zijn dof. In één oogopslag is te zien dat het dier doodziek is. „Het is een gewone zeehond van onge veer twee jaar oud", vertelt J. van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ). Het dier is ge vonden door controleurs H. Hoek en J. Perquin van de gemeente Schou wen-Duiveland. „We reden rond elf uur langs de vloedlijn en zagen het dier toen liggen", vertelt Perquin. De man nen hebben inmiddels de EHBZ gebeld en houden de wacht bij het beest. „We dachten eerst dat het dood was, want het lag doodstil, maar nu zit er meer le ven in." Hoek en Perquin hopen dat het een positief teken is. Na een uur komt de redding: J. van der Hiele van de EHBZ. Hij heeft inmiddels contact met de zeehondencrèche waar het dier naar toe gaat. Voordat de zeehond op transport kan, moet Rijkswaterstaat een grote kist brengen waar het dier in past. Boven dien moet een andere chauffeur komen; Van der Hiele kan zelf niet gaan omdat hij moet werken. Wageningen Intussen komt er een grote groep kinde ren aan. Het zijn leerlingen van de bo venbouw van de montessorischool uit Wageningen die een week op school kamp zijn in Zeeland. „Wat is er met die zeehond?", vraagt een van de meis jes als ze het beest ziet liggen. De kinde ren worden op afstand gehouden om het dier niet nog meer stress te bezor gen. Aanraken mogen ze het dier niet, wel fotograferen, maar alleen van een afstandje. „Maar als je hem niet mag aanraken, hoe kan hij dan in de auto ko men?" De vragensteller is gerustgesteld als ze hoort dat Van der Hiele het dier wel mag oppakken om in de auto te leg gen. „Waarom ligt hij zo te trillen? Heeft hij het koud?", willen verscheidene kinde ren weten. „Nee, het dier heeft het niet koud. Hij trilt omdat hij heel erg ziek is", zegt Van der Hiele. De kinderen krijgen een spontaan prak tijklesje van Van der Hiele. „Dit is een gewone zeehond. Die kan ongeveer 1 meter 50 worden en maximaal 120 kilo zwaar wegen. Deze zeehond is 1 meter 40 en weegt ongeveer 70 kilo. Hij wordt nu gebracht naar Pieterburen, naar de zeehondencrèche. Vanuit de zeehonden crèche rijden ze nu in de richting van Rotterdam en daar ontmoeten wij el kaar. Het is van groot belang dat er zo snel mogelijk een verpleger of dieren arts bij komt." Weggegleden Rond half een ligt de zeehond achter in de auto, in afwachting van een chauf feur. „Het beest is onder mijn handen weggegleden", zegt Van der Hiele. Het dier is overgedragen aan de medewer kers van de zeehondencrèche om sectie te verrichten. De twee andere dode zeehonden zijn ge vonden bij Oostkapelle en in het Greve- lingenmeer. Ook op deze dieren wordt sectie verricht om de oorzaak van de sterfte te achterhalen. die in 1998 is vastgesteld. In die nota (Zap niet voorbij de jeugd) is uitgegaan van het versterken van de positie van jongeren in de samenleving. Een uitgangs punt wat is overgenomen in de nieuwe notitie. „Een koe moet niet vergeten dat zij ook kalf is geweest", zegt Houtekamer. „Er wordt wel gesproken over moei lijke jeugd. Nee, jongeren horen er gewoon bij. Vanuit hun eigen mogelijkheden dienen ze deel te nemen aan de samenleving." Jeugdwerkloosheid De gemeente Schouwen-Duive land zet in op het aanpakken van jeugdwerkloosheid. Dat geeft de jeugd toekomst, volgens Houtekamer. Jeugdwerkloos heid heeft, stelt hij, allerlei nega tieve bij-effecten, zoals versla ving, schulden en criminaliteit. „Daarom preventief beleid. Wat je in de voorkant investeert, komt er aan de achterkant weer uit. Als jongeren voortijdig de school verlaten, moet je ze moti veren met bijvoorbeeld een baan." De gemeente wil - samen met andere gemeenten in de Oosterschelderegio - een conve nant sluiten met de provincie over een integrale benadering van het jeugdbeleid. Want jeugd beleid is vooral een verant woordelijkheid van de provin cie. De gemeentelijke taak beperkt zich tot een eerste op vang en doorverwijzen naar de juiste instanties. Jongeren met ernstige opgroeiproblemen en ouders met ernstige opvoedpro- blemen vallen onder de verant woordelijkheid van de provin cie. De notitie jeugdbeleid moet nog worden vastgesteld door de ge meenteraad. NIEUWERKERK- het speelterrein in uitbreidingsplan d'Heule I in Niewerkerk wordt uitgebreid. De uitbreiding heeft te maken met de toekomstige nieuwbouw in d'Heule II. Bovendien zijn de speeltoestellen op het huidige ter rein verouderd en niet aantrekkelijk en uitdagend genoeg om mee te spelen. „Daarmee komen we tegemoet aan de wensen van de kinderen en de dorpsraad in Nieuwer- kerk", zegt wethouder R. van der Wekken. Op het nieuwe terrein komen wat bosjes te staan, zodat de kinderen wat meer uit de wind kunnen spelen, en ook de toestellen worden gemoderniseerd. De uitbreiding gaat ongeveer 34.000 euro kosten en de eerste fase wordt in juni van dit jaar gerealiseerd. De tweede fase wordt in de eerste helft van 2006 uitgevoerd. KAPELLE - Bagger die vervuild is met het landbouwgif ddt, kan zonder problemen worden verspreid op het land. Dat is de uitkomst van een door Waterschap Zeeuwse Ei landen gehouden proefproject ten westen van Kapelle. Het onderzoek is vorig jaar uitgevoerd door het water schap en de provincie, in samenwerking met de gemeente Kapelle, landbouworganisatie ZLTO en de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO). Dat gebeurde naar aanlei ding van de vondst van ddt in het bewuste gebied tijdens baggerwerkzaamheden in 2002. De aanwezigheid van het bestrijdingsmiddel zorgt ervoor dat de sloten steeds opnieuw vervuild raken. Het pro bleem was dat de bagger niet vuil genoeg was om te wor den gestort of gereinigd, maar ook niet schoon genoeg om direct naast de sloten op de kant te worden gezet. Voor het proefproject is de verontreinigde bagger opge bracht op enkele percelen in het bewuste gebied, waarna de kwaliteit van de bagger gedurende een half jaar regel matig is gecontroleerd. Uitgangspunt was dat de bodem kwaliteit van de percelen niet mocht verslechteren. Dat bleek ook niet te gebeuren. Wlctie:0"3'3156''9 SS'ctieSP^-"1 $us 31,4460 M Goes Surfende-exploitatie. Cl Midden-zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. Aalbers vecht voor rehabilitatie ,nderdag 14 april 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 ppelle verzekert (ektekosten lor minima ELLE - Voor bijgestandsge- tigden en andere inwoners Kapelle met een minimu- komen, heeft de gemeente elle met CZ een aanvullen- iektekostenverzekering afge- «en met een uitgebreide dek- vergoedingen voor bril, tand en orthodontie zijn daar- verhoogd. Er is ook een ver eng opgenomen voor de ei- ibijdrage van een hoortoestel een vergoeding voor psycholo ge en psychiatrische behan- ingen. voordeel van de aanvul- le verzekering voor de ge- kers is dat zij geen aan- ag voor bijzondere bijstand ra in te dienen bij de ge nie, maar zich rechtstreeks de CZ Groep kunnen wen- Advertentie door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Ze zien er uit als verzopen katjes en zijn blauw van de kou. De meiden die mee doen aan het meisjesvoetbaltoer nooi in Zierikzee, hebben het zwaar. Toch denken ze niet aan opgeven. De meisjes zijn afkomstig van twintig eilandelijke basisscho len. Ze doen mee aan de school- voetbalcompetitie 2005. Voetbal len is hartstikke leuk, vertellen Nathalie en Anne van obs De Meerpaal uit Bruinisse. „Lekker hard rennen en de bal schoppen en tackelen.". Ze staan tussen de verschillende partijen door even in de kantine van voetbalvereniging Mevo op sportpark Den Hogen Blok in Zierikzee. Daar is het droog en warm. „Het is wel vervelend dat het regent", zegt Nathaüe. „Het was leuker geweest als het mooi weer was." Dat de regen lastig is, is goed te zien op het veld. Door de nattigheid is het spiegel glad en de kinderen glijden voortdurend uit. Desondanks gaat het toernooi gewoon door. „Voor de kinderen is de regen geen probleem", legt organisator D. Vleugel uit. „Om twaalf uur begon het te regenen, en dan denk je wel bij jezelf: 'wat doen we nu?'. Maar ie dereen was al onderweg en voor die kinderen maakt het niet uit." Het schoolvoetbaltoernooi is ge splitst in een jongens- en een meisjestoemooi. Vorige week hebben de jongens hun strijd al gestreden. Tot drie jaar geleden werden zowel de jongens- als meisjes wedstrijden op een en de zelfde dag afgewerkt. „Maar door de groei kon dat niet meer, en daarom hebben we nu de toer nooien op twee verschillende da gen." Aan het einde van de middag is duidelijk dat team 2 van de J.W. van der Doelschool uit Zierik zee gewonnen heeft. Op de twee de plaats staat team 1 van de J.L. de Jongeschool uit Zierik zee en nummer drie is 't Staepel' of uit Renesse. Deze drie teams gaan naar de fi nale op 18 mei in Kloetinge. Voetballen in de regen zorgt wel voor wat ongemakken als kou en gladde velden, maar de meisjes van de diverse Schouwen-Duivelandse basisscholen lieten zich niet kisten en werkten gisteren gewoon hun schoolvoetbaltoernooi af. foto Marijke Folkertsma VAN DER SLOOT s( HOENMODE 1 <inge Delft 48, Middelburg (Advertentie) [ERIKZEE - Ouders zijn en jjven eerstverantwoordelijk orde opvoeding van hun kin- tren. Dat is het uitgangspunt b het gemeentelijk jeugdbe- d.„Pas als de ouders, de fami de buren, de vrienden en ken den er niet in slagen om de oblemen op te lossen, komt de Beente om de hoek kijken", wethouder G. Houtekamer. üj kiezen voor een gezinsge- hle benadering en dat zal ik de gemeenteraad met vuur [dedigen." De gemeenteraad Eit - aldus Houtekamer - ge- lagdom een jeugdbeleid waar- lormen en waarden centraal ian. ,,De jeugd heeft een goe- basis nodig, waar het stellen [grenzen een onderdeel van vormt. Om de continuïteit raarborgen, is aandacht voor arden en normen essentieel", 1{in de notitie te lezen, f uitgangspuntennotitie die ir de gemeenteraad is ge ïnd, is gebaseerd op een nota woonwinkel van Middelburg aOrisant Makelaardij Dé specialist bij aan- of verkoop van uw woning Woongoed aalPB Middelburg ;ijT| Nu ook voor uw rvlJJ voonenergie aDecorette Nu 25% korting op Decorette zonwering Anker-Desein Koken, smaakvol en efficient, da's LOGUS ZIP Voor al uw vragen over zorg, wonen met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen SPaso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant. reserveren: tel.: 0118 - 636960 ■%de :TVïe Jan) 1 ."'•wderdetoren.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33