Jze Borsele moet klein-zijn prijzen PZC lebbes! Daniël is het enige kind bij de opvang Niet alle bewoners zorgcentrum willen in appartement wonen Deskundigen buigen zich over de toekomst van de Zak van Zuid-Beveland agenda Vervuilde bagger niet slecht voor de bodemkwaliteit Eenzijdig ongeval Kapelle Verontreinigd water in sloot Roep om licht in donker Hulst De Stelle en de Schakel in finale Koffieconcert Brassband Wilhelmina donderdag 14 april 2005 b 15 LfADENDAMME - Energie kken in kwaliteit, verwerking I logisitek. Hierbij rekening ndend met de leefomgeving, leer samenwerking en oplei- jjn® in de gezondheidszorg en Hg met de marktwerking in die ector. En ook: kleinschaligheid ien en gebruiken als een deugd, (verboord met het Randstedelij- strevcn naar groot, veel en ïassaal. (et z'n drieën zouden ze Zee- md in het algemeen en Borsele het bijzonder een glanzende aekomst kunnen bezorgen: irof, ir A. Beulens. hoogleraar [ormatietechnologie in Wage- ingen, prof. dr I. van Muiswin- d, oud-hoogleraar aan de VU i Amsterdam en als econoom ooratter van de Raad van Toe- icht van het Oosterscheldezie- aihius en de voormalige Borsel- burgemeester J. Mandos, nu recteur van de Hogeschool ■eland en vice-voorzitter van 'CDA. bekomst jdens een bijeenkomst van het IDA-Borsele, dat ook het 25-ja- iestaan viert, lieten de drie licht schijnen op de toe- omst. de leefbaarheid, de kan- in en bedreigingen in de Zak 'anZuid-Beveland. - folgens Beulens, die in de urcht in Kwadendamme het irste referaat mocht houden, loeten we niet denken dat we jere spullen kunnen maken de mensen in D. lid-oost-Azië, die het veel '«dkoper kunnen. In Zeeland dien we ons moeten bezighou- ai met wat we goed kunnen en larbij de hele keten tot aan de int leren beheersen. Eulens noemde als voorbeeld varkensvlees dat in grote «veelheden vanuit Brabant Italië wordt vervoerd. Dat mt voor 21,50 euro per kilo Parmaham terug terwijl in Nederlandse schoorstenen m van 7 euro per kilo hangt, dereen behalve de Nederlan- trs verdient goed aan die Par- 2 STREEKACTIVITEITEN (Advertentie) ftllU.WJJ.HJIIMH.il Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- denizaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 fax:0113.3-15669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) logrid Huibers Mieke van der Jagt heek Janssen Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie btationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Je|: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "Ww.pzc.nl t-mail: web@pzc.nl maham en vooral de Nederlan ders betalen ex-voor. Volgens Beulens moet Zeeland met zijn streekeigen producten een voor beeld nemen aan de bloemen handel, die van voor tot achter in Nederlandse handen is. De econoom Van Muiswinkel sa belde in zijn verhandeling over de gezondheidszorg, het hele Haagse beleid neer. Gezond heidszorg kan geen marktwer king verdragen omdat productie en consumptie op hetzelfde mo ment plaatsvinden. Bovendien moeten we uitkijken dat privé- klinieken, die tussen negen en vijf de massaproductie van staaroperaties en nieuwe knieën aanpakken, niet met de vette kluif gaan lopen. Bij de eerste de beste complicatie na slui tingstijd mogen de ziekenhuizen met hun dure spullen en hard werkende personeel, de schade beperken. Volgens Van Muiswinkel kun nen we niet voorkomen dat in het dunbevolkte Zeeland kleine ziekenhuizen opereren. Die kun nen door samenwerking even wel heel goed werk leveren. Hij pleitte ei-voor om in de specialis men vooral opleidingsplaatsen te creëren en meer meer midde len te steken in noodhulp. Innovatiekracht Voe aolles een tied, was het mot to van de bijeenkomst, maar Mandos waagde het daai-aan te twijfelen. „Misschien is het wel te laat", zei hij, om er meteen aan toe te voegen dat er een berg innovatiekracht in het Zeeuwse midden- en kleinbe drijf zit. Hoe ze in Den Haag ook geloven in grote onderne mingen en gigantische instellin gen; ze hebben het helemaal mis volgens Mandos, die vindt dat de overheid maar twee dingen hoeft te doen: kansen grijpen en bedreigingen omzetten in kan sen. Welnu, dat kan Zeeland juist door de kleinschaligheid te ge bruiken. „Een werkloze jongere kost een gemeente 8000 euro per jaar. Voor 5000 euro leiden wij zo'n jongere op. We gaan ze alle maal in hun nekvel pakken om ze terug op school te krijgen. Kleintjes Dat kan in Zeeland, want ieder een kent elkaar. Wij hebben geen grote universiteiten en on- dei-wijsinstellingen nodig, al leen slimme, kleintjes. Dat geldt evenzeer voor het be drijfsleven. De grote doen het goed maar van de kleintjes moe ten we het in de toekomst heb ben." 31 HES - De Golfbaan, 20.00 uur: Dans- ondolv de band Riversite Trio; jNSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: witensoos; 'ELLE Groenewoud, Zwembad, •10.00 uur: Sport en spel 55-plus- S 12.00-13.00 uur: Bewegen voor ca- Btiênlen; RUININGEN Ons Dorpshuis, 00-17.00 uur: Biljarten senioren; lembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: ierbewegen voor ouderen, 55-plus; ÏADENDAMME - Berkenhof, Lange- egje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder- in, Wandeltuinen met Orangerieplan- n en waterpartijen geopend voor pu- EMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 300uur: Sociëteit en sjoelen; ERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 "Biljarten. Leerlingen van De Berenburcht in Baarland bezig met een cultuurproject. De school vreest de toekomst vanwege het geringe aantal leerlingen. foto Willem Mieras - door Mieke van der Jaqt BAARLAND - Straks kan iedereen in zijn eigen dorp blijven wonen: demente bejaarden, rolstoelers, verstandelijk ge handicapten. Iedereen, behalve mensen met kinderen. De ouders van de basis- schoolkindex-en in Baarland zijn zich on gelukkig geschrokken van de plannen van de gemeente voor de herinrichting van het openbaar onderwijs. Ze maken eruit op dat de Berenburcht, de Baar- landse openbare basisschool, op termijn zal sluiten. Lianne Witte, twee kinde ren op school en één nog in de buggy, verwondert het niets. „Baarland piest overal naast. De gemeente heeft de mond vol over kleine-kemenbeleid, maar daar merken we weinig van." Het bericht in deze krant over ingewik kelde verschuivingen waarmee de ge meente Borsele wil redden wat er van het openbaar onderwijs te redden valt, is ingeslagen als een bom in Baarland. Het heeft een domper gezet op de ver jaardag van Juf Els, die haar traktatie met een zonniger humeur had willen uit delen. Lianne Witte, die altijd de ver jaardagsfoto's maakt, legde zichzelf een extra klus op voor de woensdagoch tend: een brief schrijven aan het ge meentebestuur waarin ze duidelijk wil maken wat de gemeente op het spel zet. Dat is nogal wat, Baarland is niet al leen een mooi dorp, met een beschermd dorpsgezicht, twee kastelen, een pas ge- ï-estaureerde kerk en een zeer fraaie va- te (diinkput voor vee); het is er ook ge woon leuk wonen. Er is een speeltuin vereniging, een goed draaiend dorps huis, een tennisclub, een toneelvereni ging, de muziekvereniging Prinses Julia na, een zeer actieve jeugdsoos The Villa- ge Gang en natuurlijk een Oranjevereni ging. Temidden van dat alles ligt als een kloppend hart de Berenburcht, waar net geen veertig kinderen op school zitten. Samenvoeging De ouders onderschatten de taak van de gemeente Borsele niet. Die heeft meer openbare scholen dan op grond van een dalend aantal leerlingen is toegestaan. Er moet dus een school weg en dan is er de mogelijkheid een kleine school ne venvestiging te maken van een grotere. Baarland zou op die manier aan De Rei ger in Heinkenszand kunnen worden ge koppeld. Een andere mogelijkheid is sa menvoeging met een andere kleine school, bijvooi'beeld die in Oudelande. Probleem is dat tussen de openbare scholen in Baarland en Oudelande maar 1,9 kilometer ligt, honderd meter te weinig voor de ministeriele norm. De gemeente overweegt nu de school in Baai-land honderd meter te verplaatsen. De vraag is of dat op termijn wat uit haalt. Uiteindelijk krijgt het openbaar onderwijs niet meer betaald voor een ne venvestiging en moet alles uit het be- drag per leerling komen. Ook geldt de regel dat het geld dat een gemeente uit geeft aan het openbaar onderwijs, ook naar het bijzonder onderwijs moet. In de ogen van de Baarlanders heeft het bestaan van twee soorten onderwijs met het probleem te maken. In Nieuw- dorp, waar ouders van de openbare en de christelijke school sterk aandrongen op samenwerking om de voorziening te redden, strandde de poging op de vrees voor identiteitsvei-lies. In Baarland wo nen ook nog twintig kinderen die een re formatorische school in 's Gravenpol der bezoeken. Lianne Witte vindt dat niet de enige aanwijzbare oorzaak voor de proble men. Renate Elenbaas, die twee kinde ren heeft in groep zes en zeven, is het met haar eens. „Het ontbreekt gewoon aan beleid. Als hier een huis vrijkomt, is het te duur voor een jong gezin. Er wilden een paar jaar geleden jonge men sen bouwen, maar dat paste niet in het bestemmingsplan. Een paar gescheiden vrouwen, die dolgraag met hun kinde- ren in Baarland wilden blijven, konden met geen mogelijkheid woonruimte krij gen, hoewel de Baarlanders hemel en aarde hebben bewogen om hen voor het dorp te behouden." De Baarlanders zien onder de nieuwko mers vooral oudere, bemiddelde men sen die vooral rust zoeken. Verplaatsing „Wij hebben hier op de Berenburcht pas een verbouwing achter de rug. Is het niet veel beter om de school in Oude lande honderd meter verderop te zet ten. Dan kan die school een brede school worden in een mooi, nieuw ge bouw." Renate Elenbaas oppeit dat de gemeente de grond, die ze voor de ver plaatsing van de Berenburcht beschik baar zegt te hebben, maar moet gebrui ken voor de bouw van huurwoningen voor starters. „Dat zou nog eens getui gen van een kleine-kernenbeleid." door Harmen van der Werf GOES - Niet alle bewoners van het Goese verzorgingshuis Sint Maarten in de Groe willen weer zelfstandig gaan wonen. Zij kun nen eind 2006 naar de Poelhoek, een nieuw appartementencom plex aan de Beukenstraat vlak bij Sint Maarten in de Groe. „Maar een aantal ziet daartegen op", vertelde directeur W. Hur- kens gistermiddag bij het slaan van de symbolische eerste paal voor de Poelhoek. Ouderen die dat kunnen, moe ten zo lang mogelijk zelfstandig wonen, is het officiële beleid. Wonen en zorg worden losgekop peld. Wie dat wil, kan zelfstan dig wonend zoi-g krijgen via een thuiszorgorganisatie. Leegstand Vandaar dat verzorgingshuizen als Sint Maarten in de Groe ver dwijnen. Appartementencom plexen als de Poelhoek komen ervoor in de plaats. Niet zo gek, vindt Hurkens. In het 'oude' Sint Maarten in de Groe zou vol gens hem over vijf a tien jaar leegstand ontstaan. „Mensen nemen dan geen genoe gen meer met kamers van ach tentwintig vierkante meter. In de Poelhoek komen wooneenhe den van vijfentachtig vierkante meter." Wat ouderen van de toe komst willen, geldt niet voor ouderen van nu, zeker niet voor ouderen die het gewend zijn in een verzorgingshuis te wonen. Hurkens weet dan ook zeker dat een aantal van de huidige bewo ners van Sint Maarten in de Groe niet meegaat naar de Poel hoek. Zij willen in een verzor gingshuis blijven in Goes en vol gens Hurkens zijn daar mogelijk heden toe. „Wij gaan niemand dwingen naar de Poelhoek te verhuizen." De Poelhoek moet eind 2006 ge reed zijn. Dat is niet voor zijn tijd. De bouw heeft vier jaar op zich laten wachten. Omwonen den maken bezwaar tegen het in hun ogen te hoge complex met 63 appartementen. Zeven van hen zetten door. De gemeente Goes stelde de omwonenden in het ongelijk. De bezwaarmakers konden nog verder procederen, maar namen genoegen met een planschadevergoeding van de ge meente. Wooneenheid Het gebouw van Sint Maarten in de Groe wordt afgebroken, wanneer de Poelhoek gereed is. Van de 62 bewoners gaan er op papier 45 naar de Poelhoek en voor zeventien mensen met aan vullende zorg komt er waar schijnlijk een aparte wooneen heid. Verpleeghuis Ter Weel wordt uitgebreid op de plek van Sint-Maarten in de Groe. Het aantal plaatsen in Ter Weel groeit dan van 122 naar 146. door Luc Oqgel KAPELLE - Bagger die ver vuild is met het landbouwgif ddt, kan zonder problemen wor den verspreid op het land. Dat is de uitkomst van een door Wa terschap Zeeuwse Eilanden ge houden proefproject ten westen van Kapelle. Het onderzoek is vorig jaar uit gevoerd door het waterschap en de provincie, in samenwerking met de gemeente Kapelle, land bouworganisatie ZLTO en de Nederlandse Fruittelers Organi satie (NFO). Dat gebeurde naar aanleiding van de vondst van ddt in het bewuste gebied tij dens baggei'werkzaamheden in 2002. De aanwezigheid van het bestrij dingsmiddel zorgt ervoor dat de sloten steeds opnieuw vervuild raken. Het probleem was dat de bagger niet vuil genoeg was om te worden gestort of gereinigd, maar ook niet schoon genoeg om direct naast de sloten op de kant te worden gezet. Afvoeren naar depots kost echter veel geld en helpt bovendien niet, omdat slechts een kleine hoe veelheid wordt verwijderd. Voor het proefproject is de ver- ontreinigde bagger opgebracht op enkele percelen in het bewus te gebied, waarna de kwaliteit van de bagger gedurende een half jaar regelmatig is gecontro leerd. Uitgangspunt was dat de bodemkwaliteit van de percelen niet mocht verslechtei'en. Dat bleek ook niet te gebeuren. Na dat de hoopjes bagger zijn inge- di'oogd, kunnen die weer wor den geëgaliseerd op de (land- bouw-)percelen. De aangetrof fen gehaltes ddt levei'en overi gens geen gevaar op voor de volksgezondheid. Het waterschap is tevreden met de resultaten van het onderzoek in Kapelle. Om helemaal zeker te zijn, wordt de komende maan den in een vergelijkbaar fruit teeltgebied bij Krabbendijke ook ddt-houdende bagger opge bracht. KAPELLE - Twee personen uit de gemeente Kapelle zijn gistei-middag gewond geraakt aan rug en nek bij een een zijdig ongeval op de Noordweg in Kapelle. De 51-jarige automobilist raakte rond kwart voor vier in een slip en be landde met zijn auto in de sloot. De chauffeur en zijn 39-jarige passagier zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. RILLAND - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft dinsdag verontreinigd afvalwater gevonden in de sloot langs de kassen van Agrocare, in de Bathpolder. De sloot is afge damd en het water wordt in een laboratorium onder zocht. Omwonenden van de kassen troffen rood water aan in de sloot langs de Nieuwe Dwarsweg. Het water bevat voe dingsstoffen. Die kunnen geen kwaad als ze worden ver spreid op het land, maar voor het leven in een sloot zijn ze wel schadelijk. Er mag geen water in de sloot geloosd wor den, of het nu schadelijk is of niet. Hoe het water daar is gekomen weet voorlichtster C. Reu- Ie van het waterschap Zeeuwse Eilanden niet. „We heb ben twaalf flesjes meegenomen, die worden getest in ons laboratorium. Het waterschap zegt met de bedrijfsleider en de directie van Agrocare te hebben afgesproken dat er maatregelen worden genomen om te vooi'komen dat er nog een keer veronti'einigd water in de sloot terechtkomt. De bedrijfsleider wil geen commentaar geven, de directeu ren van het bedi'ijf zeggen van niets te weten. HULST - De gemeenteraad van Hulst blijft druk uitoefe nen op het college van burgemeester en wethouders om de bezuinigingsmaatregel op de straatverlichting temg te draaien. Dat bleek tijdens de vergadering van de gemeen telijke adviescommissie ruimte. A. Totté (CDA) en A. Dob- belaer (Algemeen Belang) legden wethouder E. de Deck- ere (openbare werken) het vuur aan de schenen over het besluit om een kwart van alle straatlantaarns na elf uur 's avonds uit te schakelen. Totté wees op de bijna vijftig klachten die hierover al bij de gemeente zijn binnengekomen, nog afgezien van de vijftig protesthandtekeningen waarmee krantenbezorgers de wethouder eerder deze week confronteerden. De bespa ring van 25.000 euro door de maati-egel draagt volgens het CDA niet bij aan het veiligheidsgevoel van de inwo ners, en Totté stelde dan ook voor de bezuiniging in zijn geheel terug te draaien. WESTDORPE - Het jongensteam van basisschool de Stel le uit Philippine en de meisjes van de Schakel uit Vogel waarde hebben zich gisteren geplaatst voor het Zeeuws kampioenschap schoolvoetbal bij de zeventallen. Beide teams wonnen op het sportveld van V.V. Hontenisse in Kloosterzande de finalestiïjd van de regio Hulst. De Zeeuwse titelstrijd bij de jongens wordt woensdag 18 mei in Heinkenszand gespeeld. De meisjes voetballen die zelfde dag in Kloetinge. Vorige week had de Gasper van de Heydenschool zich bij de jongens elftallen al verzekerd van deelname aan het provinciale kampioenschap. Het team uit Axel reist daarvoor op 18 mei naar Nieuwdorp. door Rob Paardekam GOES - De 14-jarige Daniël vindt het heerlijk om vier midda gen per week door te brengen bij de buitenschoolse opvang van Huize den Berg in Goes. Er is echter een probleem: hij is he lemaal alleen. „Het zou leuker zijn als er wat meer kinderen waren", zegt Gerry de Graag, één van zijn begeleiders. Huize den Berg startte ruim een half jaar geleden met de buiten schoolse opvang. Stichting de Zuidwester, waar Den Berg on der valt, had daar al ervaring mee en ook in Goes zou er veel vraag naar zijn. De opvang biedt plaats aan maximaal ze ven verstandelijk- of lichame lijk gehandicapte kinderen, die van drie uur 's middags tot onge veer zeven uur 's avonds in het gebouw aan de Nieuwstraat te recht kunnen. Al in het begin kwamen er drie kinderen naar de opvang, maar twee daaiwan zijn inmiddels permanent in Den Berg gaan wonen, zodat ze niet meer naar de buitenschool se opvang gaan. Het gevolg is dat Daniël zich nu helemaal al leen moet vermaken. Er is nog wel een kind dat naar de opvang komt, maar dat is op zaterdag. Gebruiksaanwijzing Marleen Noordijk, teamleider dagbesteding bij Huize Den Berg, blijft ondanks de lage be- COLIJNSPLAAT - Brassband Wilhelmina uit Colijnsplaat houdt zondag 17 april een koffie concert in restaurant Le bras de mer aan de Voorstraat in Co lijnsplaat. Het concert begint met een op treden van de nieuwe jeugd groep. Daarna is het de beurt aan de brassband. Het koffieconcert begint om twaalf uur. zetting van mening dat er be hoefte is aan buitenschoolse op vang voor gehandicapte kinde ren. Onder meer omdat de gewo ne opvang nauwelijks een alter natief is. „Het zijn toch kinde ren met een gebruiksaanwij zing", zegt ze. „Dat het niet storm loopt heeft volgens mij te maken met het feit dat veel men sen gewoon niet weten dat wij er zijn." Eten Daniël, die verstandelijk gehan dicapt is en niet het denkvermo gen van een 14-jarige heeft, ver maakt zich ondertussen best in zijn eentje. Als hij binnenkomt, spreekt hij met z'n begeleider de schooldag door met iets lekkers erbij en daarna mag hij leuke dingen gaan doen, want bij de opvang willen ze nadrukkelijk niet ook nog eens voor school spelen. Daarna staat de maaltijd op het programma en daar is Daniël altijd er benieuwd naar. „Wat eten we?", vraagt hij bijna meteen als hij arriveert. „Hij is erg op eten gericht", zegt De Graag. Ondanks zijn handicap is Da niël genoeg bij de pinken om te weten op welke middagen hij mag zwemmen en hij kiest daar dan ook resoluut voor. Den Berg heeft een klein zwembad op het eigen terrein en daar maakt Da niël heel graag bommetjes. Zijn begeleider gaat altijd mee het zwembad in. De Graag hoopt dat er snel een paar kinderen bijkomen, want op het moment vindt hij het per soonlijk net iets te rustig. „Nu vraag ik weieens aan mensen die hier wonen of ze mee gaan zwemmen, zodat Daniël niet al tijd alleen is." Desondanks ziet De Graag ook voordelen in de huidige situatie. „Ik kan mijn aandacht helemaal op hem al leen richten." (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3: et.NJX ?-33$*f3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31