Persoonlijke coach is bonton PZC Hypotheekklant bij oversluiten vaak beduveld Timmermannen (m/v), verenigt u Nuon neemt windmolenpark havens Antwerpen in gebruik Waarde inboedel al en toe controleren Bedrijfsleven wemelt van privé-adviseurs Groen licht voor viskwekerijfusit KLM en Portugalia werken samti DSM stoot bakkerij divisie af Berlusconi verkoopt belang profijt donderdag 14 april 2005 Kamerleden, topmanagers en BN'ers hebben er een, maar ook de de cateringmanager kan niet meer zonder een coach of loop baanbegeleider. Wat vijfjaar ge leden nog een taboe was om toe te geven, is nu een teken van be langrijkheid. Het wemelt inmid dels van de privé-adviseurs. door Jan Ruesink ENSCHEDE - De topman van Shell die op zijn hotelkamer in New York piekert over een gro te deal, drinkt tegenwoordig geen drie borrels meer, maar belt zijn coach. Evenmin als de alcohol, biedt de coach het ver lossende antwoord, maar hij kan de topmanager wel een goed gevoel geven. „Dat soort coaches die 24 uur op afroep beschikbaar zijn, zijn overigens wel een uitzonde ring", vertelt Siebren van Hoog van Buro Klik uit Deventer. „De meeste coaches worden in gezet voor een bepaald pro bleem en voor een bepaalde tijd." Van Hoog is uitgever van de Coachinggids, een landelijk overzicht van coaches, supervi- soren, counsellors en loopbaan begeleiders, waarvan zojuist de vijfde editie is verschenen. Hij is ook de organisator van het landelijke coaching-jaarcon gres, dat volgende week woens dag in Den Haag wordt gehou den. Coaching is hot, weet Van Hoog. De afgelopen vijf jaar is het aantal mensen in Nederland dat zich coach noemt, gegroeid tot zo'n twintigduizend en steeds meer werknemers krijgen een coach aan hun zijde. „On danks de recessie is de groei ge woon doorgegaan", zegt hij. Oorzaken van de toenemende vraag naar coaches zijn volgens de uitgever/organisator het gro te aantal fusies en reorganisa ties, de toenemende werkdruk, de onbalans in werk en privé en een kritischer werkvloer. Vooral leiding'gegevenden komen daar door mentaal in de knel. „Je ziet dat veel managers het gewoon niet meer trekken, de druk wordt te groot. Van hun baas moeten ze steeds beter preste ren, ze moeten de stoelendans bij fusies en reorganisaties over leven en het thuisfront vraagt ook aandacht." Maar een coach komt niet alleen opgebrande ma nagers oplappen. Volgens Van Hoog doen ook steeds meer be drijven aan 'competentieontwik keling' en constateren dan dat managers ondersteund moeten worden in bepaalde kwaliteiten. Vaak is het dan ook de baas die de coach uitkiest en betaalt. Achtergrond daarvan is dat het inzetten van een coach ook het bedrijf ten goede komt. „Bedrij ven willen nu 'eenmaal winst ma ken en zij zien coaching, wat af trekbaar is, puur als een investe ring. Dat hoeft niet te beteke nen dat coaching alleen maar ten goede komt aan het bedrijf, in de zin dat gecoachte werkne mers alleen maar meer op hun bordje krijgen. De begeleiding komt meestal ook de gecoachte ten goede." Van Hoog verwijst daarbij naar een recent onder zoek van het GITP waaruit bleek dat coaching een effectie ver instrument is tot beter func tioneren dan training of scho ling. „Het leidt tot betere resul taten in functioneren, medewer kerstevredenheid en verzuimbe- perking. Een bedrijf redeneert heel simpel: als je dankzij coaching een zieke binnen drie maanden in plaats van zeven maanden weer aan de slag helpt, dan zijn de kosten eruit." Van Hoog erkent dat het aanwij zen van een geschikte coach wel essentieel is en dat de zoektocht naar zo'n coach moeizaam kan zijn. Want iedereen kan een bordje met het opschrift coach op zijn deur spijkeren. Van Hoog schat dat van de twintig duizend coaches er hooguit drie duizend echt goed gekwalifi ceerd zijn. Van Hoog heeft in zijn gids en de bijbehorende website een 250-tal coaches op genomen en gerubriceerd. Vol gens de uitgever zijn ze, bijge staan door een raad van vijf er varen coaches, geselecteerd op integriteit, maar Van Hoog is wel zo eerlijk om te zeggen dat er ook buiten de gids goede coaches rondlopen. Specialisatie Hoe zoek je een geschiktè coach? Begin met de coaching- vraag. Er zijn coaches die gespe cialiseerd zijn in burnout, lei dinggeven, communicatieve vaardigheden, conflicthantering en zingeving. Daarnaast zijn er teamcoaches voor groepsgerich te aanpak en mediators 'Voor conflictbemiddeling bij compag nons. Kijk vervolgens welke reis tijd u wilt maken. Let op de per soonlijke kenmerken van de coach als man/vrouw, leeftijd, persoonlijkheid en coaching- stijl. Belangrijk is dat het klikt tussen u en uw coach. Zonder een goed gevoel wordt het niets. Kijk naar professionaliteit, vraag naar ervaring of vraag of een coach of diens bureau is aan gesloten bij een beroepsorgani satie, die eisen stelt (Stichting- Coach, Nobco, International Coach Federation). Kijk (voorzo ver van belang) naar de tarie ven. Voor particulieren lopen ze uiteen van 45 euro excl. btw tot 120 euro per uur. Voor werkge vers of zelfstandigen liggen ze tussen de 80 en 200 euro. Er zijn coaches die 700 euro per dag deel vragen en toch bomvol zit ten. Maar de hoogte van het be drag zegt niet altijd iets over de kwaliteit. GPD Meer informatie: www.coaching- net.nl.www.coaching.startkabel.nl- coaching-counselling .pagi- na.nl.www.nobco.nl door Ben Jansen ANTWERPEN - Sinds gisteren draaien bij de Zandvlietsluis in het Antwerpse havengebied de eerste twee windmolens van een windener giepark van de Nederlandse energie-onderne ming Nuon. Het is de bedoeling dat op het ter rein eind 2007 minimaal 38 windmolens komen te staan. Daarmee wordt het het grootste windmolen park op het land in België. De masten van de nieuwe windmolens zijn 98 meter hoog. De doorsnede van de wieken bedraagt 72 meter. Het hoogste punt is daarmee 134 meter. Ze be horen daarmee tot de hoogste van de huidige ge neratie windmolens. Het windenergiepark krijgt een totaal vermogen van 90 megawatt. Ter vergelijking: de kerncentrale Borssele heeft een capaciteit van 450 megawatt. Het wind- park bij Antwerpen kan in de elektriciteitsbe hoefte van 74.000 huishoudens voorzien. De bouw betekent een verdrievoudiging van het huidige windvermogen. Voor de verwezenlijking van het windpark heeft Nuon samen met enkele Belgische inves teerders het samenwerkingsverband Vleemo op gericht. Het is de eerste productielocatie voor duurzame energie van Nuon in België. De bouw past in het streven van Nuon meer groene stroom op te wekken en de energiepro ductie in Nederland, Duitsland en België te ver groten. Het energiebedrijf had eind vorig jaar 3500 megawatt aan productievermogen in gas- en kolengestookte centrales en 650 megawatt aan duurzame energie. AMERSFOORT - De Europese Unie heeft haar fob ven aan de fusie van de viskwekerijactiviteiten vanfe- co en het Noorse Stolt-Nielsen. De transactie zal biti kort kunnen worden afgerond, zo liet Nutreco gisten ten. Er ontstaat een nieuwe onderneming, Marine Harvest? ze telt in totaal meer dan 6000 werknemers. Marinek vest krijgt een omzet van 850 miljoen euro per zalm, kabeljauw, heilbot, tilapia en andere soortenka vis. Nutreco krijg een belang van 75 procent inhefo we bedrijf. Marine Harvest wordt met een marktaandeel van 22ir cent de grootste viskweker in de wereld. Het is deb&; ling het nieuwe bedrijf ooit naar de beurs te brengen1 treco zelf wil zich in de toekomst vooral bezig] de productie van voer voor dieren en vis. ANP AMSTELVEEN - Luchtvaartmaatschappijen Kü|, Portugalia Airlines (PGA) gaan samenwerken. Zij a» vluchten uitvoeren onder hetzelfde vluchtnummer. Kj kan door de samenwerking op de Portugese haven! Porto vliegen. PGA is de tweede luchtvaartmaatschappij van Potte Via de zogenoemde codesharing-samenwerking met maatschappij wil KLM haar marktpositie 'in des groeiende Portugese markt' versterken, maakte deNej landse maatschappij gisteren bekend. Vanaf volge week zal KLM de vluchtnummers gebruiken voor de lijkse vluchten tussen Schiphol en Porto. Portugalia^ de gezamelijke nummers inzetten op de lijndiensten! KLM tussen de Portugese hoofdstad Lissabon en Air: dam. ANP HEERLEN - DSM verkoopt zijn bakkerij-ingrediëntes visie aan investeringsmaatschappij Gilde voor 191,51! joen euro. Dat hebben beide ondernemingen g kendgemaakt. DSM had al eerder aangegeven het onderdeel te wi verkopen. „We zijn met onze voedingsmiddelenactó ten een kant opgegaan waar de bakkerij-activiteiten! goed inpassen"aldus bestuurslid F. Sijbesma. Voij hem leveren de markten te weinig op. DSM wil zich met zijn voedingsactiviteiten vooral rid op gezondheidsproducten. Het voormalige petrochfi concern is inmiddels de grootste vitaminemaker ten reld en zeer actief op het gebied van de biotechnoto Gilde betaalt contant. De transactie moet inde loop; het derde kwartaal zijn afgerond. Het onderdeel hsi 2004 een omzet van 350 miljoen euro. Gilde spre een 'welkome aanvulling op zijn portfolio'. ANP ROME - De Italiaanse premier Silvio Berlusconi zalf belang van 17 procent in zijn mediaconcern Mediaset; kopen voor ongeveer 2,2 miljard euro. Daarmee daalt: aandeel van de familie Berlusconi in Mediaset van 5! 34 procent, meldde de Italiaanse krant 'La RepubbÜ gisteren. Volgens de krant is de zakenbank JP Morgan met dea delenverkoop belast. ANP/DPA Nogal wat huizenbezitters wor den beduveld door hun op provi sie jagende financieel adviseur. Ze krijgen het advies om behal ve hun hypotheek ook de daar aan gekoppelde levensverzeke ring over te sluiten. „Onnodig en bijzonder nadelig voor de klant", zegt Nijverdaller Marcel Nahuis, die met de onlangs opge richte Nationale Hypotheek Con trole deze praktijken wil bestrij den. door Bert Hellegers NUVERDAL - Veel huizenbezit ters die hun hypotheek hebben laten oversluiten, denken hun fi nanciële zaakjes prima voor el kaar te hebben. Ze hebben veelr al extra geld kunnen opnemen voor een verbouwing, terwijl ze nu dankzij de lagere rente min der maandlasten hebben. Tel uit je winst, zou je op het eer ste gezicht denken. „Maar als ze ook de aan hun oude hypotheek gekoppelde levensverzekering hebben overgesloten, zijn ze op den duur veelal tienduizenden euro's duurder uit", zegt Marcel Nahuis. „Het vervangen van de levens verzekering door een nieuwe po lis is doorgaans onnodig en pakt altijd ongunstig uit voor de klant. Alleen adviseurs en verze keringen verdienen er aan. De betrokken huizenbezitters zijn het slachtoffer van op provisie jagende hypotheekadviseurs. Zakkenvullers die op een slink se wijze de klant in de waan la ten dat zijn maandlasten dalen en ondertussen enkele duizen den euro's aan extra provisie vangen." Nahuis (45) runt een assurantie kantoor en zegt veelvuldig met dergelijke praktijken te worden geconfronteerd. „Bijna dage lijks." Afgelopen jaren hebben vele honderdduizenden huizen bezitters hun bestaande hypo theek overgesloten. Of wel om dat ze elders geld goedkoper konden lenen, of omdat ze extra geld nodig hadden voor een ver bouwing van hun woning. In veel gevallen zouden ze daar bij beduveld kunnen zijn door tussenpersonen of hypotheekad viseurs, beweert Nahuis. „Die maken misbruik van het vertrou wen van hun klant. De consu ment kan onmogelijk alle rele vante kennis hebben over een complex product als een hypo theek. Hij is geïnteresseerd in welke netto maandlasten hij heeft en vertrouwt blindelings op het advies van zijn adviseur. Ze kunnen niet overzien dat ze op de langere termijn bedrogen uitkomen." Voor de beroeps groep zijn dergelijke praktijken dodelijk, vindt Nahuis. „Het imago loopt een gigantische deuk op." Dat beaamde onlangs directeur Conrad Rombout van Interpolis, een van de marktlei ders in hypotheekverzekerin gen, in het weekblad WP voor financiële dienstverleners. „Interpolis verkoopt jaarlijks meer dan 40.000 hypotheekge- Op woningen in Roggenplaat worden dakkapellen geplaatst. Veel huizenbezitters die hun hypotheek hebben laten oversluiten, denken hun financiële zaakjes prima voor elkaar te hebben. Ze hebben veelal extra geld kunnen opnemen voor een verbouwing, terwijl ze dankzij de lagere rente minder maandlas ten hebben. Wie echter ook een levensverzekering heeft laten oversluiten, is uiteindelijk tienduizenden euro's duurder uit. bonden levensverzekeringen. Daarbij is het opvallend dat ie der jaar in deze portefeuille on geveer 20.000 polissen weer wor den overgesloten. Aan het me rendeel van deze oversluitingen ligt mijn insziens provisiegedre ven verkoop ten grondslag. Het oversluiten van de hypotheek verzekering is immers vrijwel nooit nodig. Het bij de klant sti muleren van onnodige contract breuk is een ernstige misstand", aldus Rombouts in het week blad WP. De oversluitproblematiek heeft onlangs geleid tot schriftelijke vragen van Tweede-Kamerfrac ties aan minister Zalm van Fi nanciën. Nahuis juicht het toe dat deze praktijken op de poli tieke agenda zijn gezet. „Maar het is niet gemakkelijk om de si tuatie te veranderen. Want ieder- foto Marijke Folkertsma een in de branche heeft wel een Het is voor Nahuis reden om met de Nationale Hypotheek Controle te beginnen. Een onder neming met een eigen website (www.nationalehypotheekcon- trole.nl) die huizenbezitters aan biedt verkregen adviezen en of fertes voor hypotheekoverslui- tingen te beoordelen. „Daarvoor zetten we erkende hypotheekad viseurs met jarenlange praktijk ervaring in." Hij heeft z'n initia tief in een bv gegoten, waarmee de schijn wordt gewekt dat hij uit is op geldelijk gewin. „Zeer zeker niet", reageert Nahuis. „We berekenen een tarief van 350 euro. Voor dat bedrag krij gen we de uren betaald, maar daarmee houdt het op." Nahuis zegt 'heel zuiver' te ope reren. „Huizenbezitters die via de site om een hypotheekcontro le vragen, accepteren we niet als klant bij ons assurantiekantoor. Datzelfde geldt voor de advi seurs die we controles laten uit- Eigen Huis De Vereniging Eigen Huis juicht het initiatief van Nahuis toe. „Er zijn overigens in het land meer mensen en organisaties die actie ondernemen tegen de over sluitproblematiek. Ook wij bie den de mogelijkheid te laten be rekenen of het wel verstandig is behalve de hypotheek ook de le vensverzekering over te sluiten. Of mensen daar door ons op ge wezen worden of door anderen, maakt niets uit. Als het maar eerlijk gebeurt", aldus woord voerder Hans de la Porte. Hij durft geen schatting te ma ken van het aantal mensen dat wordt gedupeerd. „Maar dat veelvuldig ten onrechte wordt geadviseerd óók de levensverze kering over te sluiten, is duide lijk. Dat kan voor adviseurs heel aantrekkelijk zijn, maar is nadelig voor de klant." GPD Voor een baby koopt men spelden. Vijf is wel genoeg, zo'n kindje is maar klein. Sorbo verpakt babyspelden per vijf in een doosje en hangt het in de supermarkt. Niemand kijkt ervan op dat de kruidenier veiligheidsspelden verkoopt. Zelfs niet dat er maar liefst drie soorten zijn. Kleine koperkleurige speldjes die Sorbo corsagespelden noemt, de gewone zilverkleurige veilig heidsspelden en grotere met een extra schuifje voor baby's. Niks aan de hand. Het wordt pas merkwaardig als je de logica gaat zoeken achter het assorti ment van Sorbo en andere handelshui zen in huishoudelijke artikelen. Waar om wel gekleurde elastiekjes maar geen bosje ijzerdraad? De kruidenier zegt het in het Engels. Je hebt etenswa ren en waren die men beter niet eet. Food en non-food zijn de vaktermen. Spelden zijn non-food, net als dweilen, balpennen en kurkentrekkers. In een stad waar ik boodschappen doe verdwijnt de laatste gereedschapswin kel. Tien jaar geleden waren er nog twee. Buiten de stad, op een nieuw in dustrieterrein zijn een Gamma en een Praxis gebouwd. Pal naast elkaar zo dat je eerst bij de ene kijkt wat het kost om het bij de andere voor minder te gaan kopen. Voor een schroefoogje of een plug moeten de inwoners van de stad nu helemaal hun auto starten of een halve dag fietsen. Timmerwarenhui- zen moeten het vooral van klanten heb ben met een rijbewijs. Het is nog niet overal eender, Leeuwar den heeft een droom van een ijzerwa- renwinkel in de stad, met personeel ach ter een balie dat weet wat de klant be doelt. Haarlem heeft ook zo'n winkel en Purmerend, en er zijn er nog in de grootste steden. Maar verdwenen zijn er meer dan er nog over zijn. Je moet steeds verder fietsen voor een spijker. Precies, spijkers, daar gaat het over. En de moeilijk te doorgronden logica van het assortiment non-food in de super markt. De kruidenier verkoopt wel een potje correctielak maar geen construc- tielijm. Wel spelkaarten maar geen speelgoed. Wel punaises maar geen spij kers. Wel lampen maar geen stekkers en stroomdraad. Sorbo heeft verschil lende knoopjes om aan gulpen en man chetten te zetten, mooie knoopjes, ze ker wel, maar waarom bedient de firma geen mannen (m/v) die een latje vast willen zetten? Ik vond in een super alle materialen om verjaardag mee te vie ren. Slingers, ballonnen en prikkertjes met een vlaggetje. Maar geen mooi rood waterpomptangetje om aan mijn jarig meisje cadeau te doen. Een kwastje hangt aan het Sorbo-rek. Een veel te duur klein kwastje voor het invetten van bakvormen. Alsof dat niet met een schoon schilderskwastje kan. Maar een paar maten schilderskwas ten? Nee niet bij de kruidenier die wel drie maten veiligheidsspelden ver koopt, machinenaalden, stopgaren en tornmesjes. Maar weer geen soldeertin, striptang, inbussleuteltjes en schuurpa pier. De supermarkt veronachtzaamt mannen die wel eens wat maken en die onthand zijn omdat ze voor een paar spijkers geen liter benzine willen ver stoken. Dit zijn de nieuwe klanten van de kruidenier. Als het Sorbomeubel op nieuw wordt ingericht en er ook doos jes met stalen ringetjes aan worden ge hangen, een paar maten kruiskop- schoefjes, moertjes en boutjes, boortjes en bitjes, desnoods in de plaats van de corsagespelden, dan kruipen de man nen uit hun schulp en wordt het gezel lig in de super. Winkeliers beweren dat ze verkopen waar hun klanten om vragen. Maar de chef heeft mij nooit gevraagd welke spijkers ik verlang en of ik ijzerdraad wil hebben. We zouden kunnen testen of de winkel doet wat we willen. Om te beginnen kunnen wij timmermannen (m/v) met ons allen Sorbo vragen om bosjes ijzerdraad naast de veiligheids spelden. E-mail naar: info@sorbo.nl en vraag om spullen voor de klus. Wie weet werkt het en worden draadnagels gemeengoed in de supermarkt. GPD Wouter Klootwijk door Brenda van Dam We verzamelen een hoop spullen in ons leven. Spullen die we via een inboe delverzekering willen verze keren tegen vooral brand en diefstal. Een gemiddelde in boedel is ruim 45.000 euro waard. Hoeveel u precies in huis heeft, kunt u nagaan met de inboedelwaardeme ter. Daar heeft u de WOZ-waarde van uw woning voor nodig. De inboedelwaardemeter is een soort puntensysteem, waarmee je snel en objectief de waarde van de inboedel kunt vaststellen. Dat gebeurt aan de hand van de volgende factoren: de leeftijd van de hoofdkostwinner, de samen stelling van het huishouden, de hoogte van het netto maandinkomen en de WOZ-waarde van de woning. Een koopwoning levert extra punten op. Huurders die we zenlijke verbeteringen in hun huurwoning hebben aange bracht, krijgen daarvoor ook extra punten. Het totale aan tal punten wordt vervolgens vermenigvuldigd met dui zend euro. Dit geeft dan een indicatie van de waarde van de inboedel. Als mensen dure sieraden of apparatuur in huis hebben of als er voor veel geld aan een huurwo ning is verspijkerd, kan de waarde nog verhoogd wor den. De waardemeter is ontwik keld door het Verbond van Verzekeraars en gebaseerd op onderzoek naar de waarde van de inboedel van een groot aantal huishoudens in Nederland. Ongeveer de helft van de verzekeraars gebruikt de methode bij het afsluiten of wijzigen van de inboedel verzekering. Soms nog aange vuld met eigen vragen. Ande re verzekeraars gebruiken ei gen systemen. De waarde van de woning speelt een belangrijke rol. Als je in een duur huis woont, is de kans groot dat de inboedel ook een zekere waarde zal hebben. De inboe delwaardemeter gebruikt daarvoor de WOZ-waarde Nu de waardes in het nieuwe WOZ-tijdvak (peildatum 1 januari 2003) zo enormgesli gen zijn, heeft het Verbond van Verzekeraars aangekonj digd de inboedelmeter te zul len gaan aanpassen. Dit zou immers veel te hoge waards en onnodig hoge premies opl( veren. In de praktijk bete kent dit dat het puntenaanli per WOZ-waarde categorie zal worden verlaagd. De nieuwe inboedelwaarde meter wordt op z'n vr< september verwacht. „Alsjf voor die tijd de inboedels» demeter wilt gebruiken, vul dan de oude WOZ-waarde met als peildatum 1 januari 1999 in", adviseert Roland Kroes, woordvoerder vanha Verbond van Verzekeraar Garantie Een g van belang. Is de werkelijke waarde van de inboedel laga dan het verzekerde bedrag, dan wordt er slechts een eva redig deel uitgekeerd. C keerd, als het verzekerde bfr; drag te hoog is, wordt er nooit méér uitgekeerd dan inboedel waard is. Dan heb je dus voor niets een te hoge premie betaald. Het kan geen kwaad om op gezette tijden de waarde van de inboedel te controleren, Met name als er in de per soonlijke sfeer een en ander verandert. Als je verhuist naar een grotere woning bij voorbeeld. Als er gezinsuit breiding is of als de kindera juist de deur uitgaan. T lijke gebeurtenissen kunnen met een behoorlijke toe-of afname gepaard gaan. „De waardemeter geeft een gemiddelde uitkomst en hoeft dus niet helemaal de werkelijke weergave van jouw inboedel te zijn", leg1 Kroes uit. Toch hoef je niet bang te zijn voor ondervee kering. „Veel verzekeraars koppelen het gebruik van® meter aan een gara: onderverzekering. 1 is goed te checken bij jeve®" keraar of via je tussenper soon of zo'n garantie wordt geboden." GPD Meer informatie: eigen raar o zekeraars.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 28