PZC Balanceren op de evenwichtsbalk Die eerste reactie blijft prachtig imf acht solide groei economie weer mogelijk 27 Handel in stroom op beursvloer Delta is spel tussen vraag en aanbod PL dwarsboomt «jiBN Amro bij iod Antonveneta Tiscali durft weer fors te investeren Europese autoverkoop daalt sterk Nigeria tekent voor ontginning gas Rusland verbiedt overname fabriek ftft J het bedrijf Tv-spot Rabo donderdag 14 april 2005 jo^jpffrey Kutterink 2 MIDDELBURG - Regelmatig parelen de zweetdruppels op het iv voorhoofd. Staren opengesperde „gen naar tientallen schermen, lï te buitelen over elkaar 3 heen: grafieken maken ze in een oogopslag inzichtelijk. Niet dat de vijftig dames en heren op de nergiebeurs van Delta er zitten m winst te maken. Blijft er eld over, dan is dat leuk meege nomen. Hun missie is bovenal: .een geld verliezen. Want de centrales van Delta draaien en de stroom moet weg. fe Stroom is een eigenaardig goed- ei je Een koopman die een kistje te iardbeien in de aanbieding a leeft, kan het nog in de koeling 11 petten als niemand het wil ko- h pen. Maar het is te duur om te stroom in die grote hoeveelhe id den op te slaan. „We kunnen m entrales wel bijregelen zodat emeer of minder stroom geven, jaar stilzetten kost veel geld", erzekert Dick van der Klaauw, irecteur energie van Delta, 'ergelijk het met een auto. Als nr er niet mee rijdt, betaal je t toch vaste lasten. Zelfs een La- ïJda kost dan relatief veel geld." H toeger. voor 2000, was de we- ;a dd heel eenvoudig voor energie- w edrijven. „Iedereen leverde Ai droom. Was er teveel, dan vloei- e het automatisch door naar et landelijke net. Bij een tekort regen we van anderen aangele- ierd De energienetten zijn na- selijk aan elkaar gekoppeld. Er jjn ook koppelingen met netten d het buitenland. Dus klappen r. r hier centrales uit, dan wordt dat verhes snel opgevangen, lanten waren er ook, want ie- m bediende een bepaald ge- ied." 6 overheid stelde de tarieven ast, maar besliste (vooruitlo op Europese regelgeving) at de energiebedrijven meer met elkaar moesten gaan concur- iw eren De energiewereld stond op zijn kop. „Iedereen moest maar zien hoe die voortaan aan nè! anten kwam." indsdien is een handel ont- aanin stroom en gas. Elk ener :t. BLAAN - De Italiaanse Banca n jpolare di Lodi (BPL) breidt in Antonveneta ge- ra aag verder uit. De grote con- le' irrent van ABN Amro in de acht op Antonveneta heeft in- niddels een aandeel van 14,18 rocent in de Italiaanse branche- lOOt. lat heeft de Italiaanse beurs- aakhond Consob gisteren ge lid. Pop Lodi heeft de afgelo- n weken zijn aandeel in An- mveneta systematisch ver- :i|root. Daarmee is ABN Amro Is belangrijkste aandeelhouder ABN Amro Jfmoeting beeft voorzien met horam [Bovendien Cijfers buitelen over elkaar heen op de beeldschermen van de medewerkers op de beursvloer van Delta. giebedrijf heeft een beursvloer. Niet voor de handel in stroom voor huishoudens, maar voor grote stroomtrekkers zoals Thermphos en Pechiney. „In het begin was het even wennen. Zo dacht een ander energiebedrijf een klapper te maken door goed koop stroom uit Duitsland in te kopen. Het maakte afspraken met bedrijven dat het tegen een lage prijs zou leveren. Het ver gat alleen dat de stroom ook nog naar Nederland moest en dat de 'pijpleiding' tussen de landen al flink vol zat. Dat lukte niet. Het energiebedrijf moest om aan de afspraken met zijn klanten te voldoen dus op het laatste mo ment stroom in Nederland inko pen. Hoge vraag, beperkt aan bod, dus de prijs schiet omhoog. De onderneming heeft dus duur moeten inkopen en dat verlies moeten nemen." Het waren beginnersfouten. In middels zijn de energiebedrij ven bedreven in 'het spel', zoals Van der Klaauw het noemt. De 'tradefloor' bij Delta staat vol met schermen waarop de meest actuele stroom- en gasprijzen staan vermeld. Net een soort veiling voor groen te en vis. Met dat verschil dat stroom verkocht moet worden. „We weten ongeveer hoeveel we op een bepaald moment produce ren. Het gaat dan om de kolen- en kerncentrale in Borsele, de centrale in Temeuzen en de windmolenparken, zoals op Neeltje Jans en bij Ritthem." Delta gaat dus vooraf op zoek naar kopers. Op de 'tradefloor' komen vraag en aanbod bij el kaar. Is er veel vraag en weinig aanbod, dan stijgt de prijs. Over stijgt het aanbod de vraag, dan daalt die. Geheel volgens de wet ten der economie. „Wij probe ren dus onze stroom tegen een zo goed mogelijke prijs te verko pen, wanneer nodig, zo goed koop mogelijk in te kopen." En daar begint het spel. „Eèn waarin mensen continu reke nen, de markt analyseren en in schattingen maken. Ze proberen antwoorden te vinden op vragen als 'wat gaat de prijs doen', 'wanneer is het goed om te ver kopen of juist in te kopen'." Daarbij is er een verschil tussen de stroommarkt voor de korte (dag van morgen) en lange ter foto Lex de Meester mijn. „Stel dat een groot bedrijf even vergeet te melden, dat ze gaan proefdraaien met een nieu we fabriek. Degene die de knop omdraait staat er niet bij stil, maar in een klap trekt die een gi gantische hoeveelheid stroom weg. Dat zien we direct. Binnen een tiende van een seconde kan het systeem die 'onbalans' op vangen, anders zouden overal de stoppen er uit slaan. Maar op korte termijn inkopen betekent een hogere prijs. We verplichten onze klanten dat soort dingen dus ook wel te melden." De lange termijnmarkt heeft meer weg van de handel in aan delen. „We verkopen een waar depapier waarop staat dat we op een bepaald moment tegen een bepaalde prijs stroom leve ren aan die klant. Die kan dat waardepapier overigens rustig weer verhandelen. Wat hij met clie stroom doet, is zijn zaak. Wij zijn in elk geval ervan verze kerd dat we een bepaalde prijs krijgen voor onze stroom, of een bepaalde prijs betalen voor de stroom die we inkopen." Of Delta teveel geld betaalt of te weinig krijgt, is pas achteraf te beoordelen. „Om inschattingen te kunnen maken, bieden we soms ook wel eens kleine hoe veelheden aan om te zien wat de markt doet." De mensen die zich bezig hou den met de handel in stroom voor de korte termijn zitten er 24 uur per dag, 365 dagen per jaar. De handel voor de lange termijn begint 's ochtends om een uur of half acht en ligt aan het eind van de middag vrijwel stil. Risico's Soms gaat het fout, erkent Van der Klaauw. „Dat hoort bij het spel. We hebben geld opzij gezet om 'foutjes' te kunnen opvan gen." Winst maken is niet het hoofddoel. „Als we geld over houden is dat mooi meegeno men. We handelen om risico's in te dekken, want er is per defini tie een verschil tussen aanbod en vraag. We proberen elke dag op de evenwichtsbalk te blijven staan." De handelaars worden wel aan gespoord de grenzen van het toe laatbare op te zoeken. Want wie geen risico's durft te nemen, kan juist veel geld verliezen. Te ver gaan, dus als een mede werker meer wil kopen of verko pen dan is toegestaan, is onmo gelijk. „Het systeem weigert zon opdracht uit te voeren." De medewerkers werken overi gens volgens strenge regels die moeten voorkomen dat ze bui ten het systeem om op eigen houtje deals gaan sluiten. „Wijkt iemand van die regels af, dan volgt ontslag op staande voet. Aan die afspraak valt niet te tomen. Het is een van de za ken die we met zijn allen heb ben geleerd van de Enron affai re in de Verenigde Staten." MILAAN - Na een jaar waarin overleving prioriteit had, durft de Italiaanse internetaanbieder Tiscali weer vooruit te kijken. De onderneming presenteerde gisteren plannen om de komende jaren fors te investeren. Daarmee moet het verloren marktaandeel in breedbandinternet worden teruggewonnen. Tiscali wil de komende drie jaar meer dan 300 miljoen eu ro aan investeringen plegen in het eigen netwerk, maar ook in marketing. Vorig jaar moest de internetaanbieder de hand op de knip houden omdat een obligatielening van 250 miljoen euro als een molensteen om de nek hing. Tis cali loste onlangs zijn financiële problemen op door zijn Franse dochter Liberty Surf te verkopen voor 266 miljoen euro. De pan-Europese ambities heeft de internetaanbie der in de ijskast gezet. De Italianen willen zich richten op de thuismarkt, Nederland, Groot-Brittannië en Duits- land.Tiscali heeft in zijn zevenjarige geschiedenis nog nooit een nettowinst geboekt. Dit jaar komt daar verande ring in, zo beloofde topman R. Huisman gisteren, al is dit voor het belangrijkste deel te danken aan de opbrengst van verkochte onderdelen. ANP BRUSSEL - De verkoop van nieuwe auto's in Europa daalt sterk. In maart zijn 4,7 procent minder personenwa gens ingeschreven dan in dezelfde maand van 2004. Het eerste kwartaal 2005 komt daardoor met 4,1 miljoen wa gens 3,3 procent lager uit dan vorig jaar. De organisatie van Europese autoproducenten Acea wijt de teruggang aan de futloze economie in het eerste kwar taal. Dat de paasdagen dit jaar in maart vielen, scheelde bovendien een tot drie werkdagen bij de verkoop, liet Acea gisteren weten. In Nederland waren de inschrijvin gen met 45.500 stuks 3 procent lager dan in maart 2004. In totaal zijn in het eerste kwartaal 3,4 procent minder wagens geregistreerd. ANP LONDEN - De oliemaatschappijen Shell, BG Group en Chevron Texaco hebben een samenwerkingscontract on dertekend met de Nigeriaanse nationale oliemaatschappij NNPC voor de ontginning van een aardgasveld. De jaar lijkse capaciteit van het veld zou rond 13 procent bedra gen van de wereldproductie vorig jaar. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times gisteren. Volgens de krant hebben de betrokken partijen dinsdaga vond laat een intentieverklaring ondertekend. Het zoge noemde Olokol a-gas veld ligt ten westen van de Nigerdel- ta .ANP MOSKOU - De Russische overheid heeft het Duitse tech- nologieconcem Siemens verboden een meerderheidsbe lang te nemen in de machinefabriek Silowyje Machiny omdat het bedrijf onderdelen maakt voor het Russische le ger. De fabriek maakt naast onderdelen voor energiecentrales ook onderdelen voor nucleaire onderzeeboten. Volgens het bureau zou het belang van 73 procent in de fabriek tot legale problemen kunnen leiden omdat een buiten lands bedrijf betrokken wordt bij de productie van oor logstuig. ANP/DPA e Nederlandse bank heeft een s idangvan 12,676 procent in An- jnveneta. Verder heeft ABN mro 173.550 obligaties die zijn m te zetten in aandelen Banca ntonveneta. Daarmee kan het ederlandse concern zijn be ing met nog eens 6,996 procent itbreiden tot 18,747 procent. Met zijn handelwijze wil BPL iet openbare bod (6,3 miljard ito) van ABN Amro op Anton- eneta dwarsbomen. Het Itali- anse zakendagblad Milano Fi- ianza meldde dinsdag dat Pop <odi zijn belang wil opschroe ven tot 29,9 procent. 'iorani borgen komt het BPL-bestuur Itjeen om te overleggen over de ptbreiding van het belang in itonveneta. In dezelfde verga ring staat het aantrekken van 0 miljoen euro op de agenda, ezelfde dag staat ook bij An- onveneta een bestuursvergade- lng gepland. Dan zal het bod van ABN Amro het belangrijk- zi]n. - ingewijden komt 'PL-topman Gianpiero Fiorani zaterdag naar Amsterdam, mo- 'dtjk voor overleg met bestuurs- Wen van ABN Amro, meldde ^bureau Reuters gisteren. Fi- toam zou tijdens het overleg wil- aangeven dat BPL interesse in het belang van ABN Am- jen roAntonveneta. Overname van het belang zou de weg vrij maken voor een fusie tussen en zijn Noord-Italiaanse «anchegenoot. ingevoerde bronnen aan kant melden dat voor zaterdag geen - is van een mogelijke f RooP van het ABN Amro-be- mtewp BPL geen sprake" door René van Stee HULST - Kindt Biesbroeck Makelaardij viert dit jaar een ju bileum. Het bedrijf begon in 1975 als een Hulster tweemans zaak in verzekeringen, maar groeide in dertig jaar uit tot een van de grootste makelaarskanto ren van Zeeuws-Vlaanderen met vestigingen in Hulst en Ter- neuzen en tien medewerkers. Tijd voor een feestje. De Hulstenaren Paul Kindt en Toon Biesbroeck sloegen dertig jaar geleden de handen ineen. Kindt was verantwoordelijk voor de verzekeringsportefeuille en Biesbroeck begon als taxa teur van schade aan auto's en woningen. Hiermee werd de ba sis gelegd voor de makelaardij. Het taxeren van schade ver schoof hoe langer hoe meer naar echte taxaties van woningen en zo ontstond de combinatie assu rantiën-makelaardij vanuit een kantoor aan de Overdamstraat in Hulst. Kindt nam na ruim twintig jaar afscheid van het bedrijf en de verzekeringsportefeuille werd afgestoten zodat K&B zich volle dig ging bekwamen in het make len en alles wat daarmee samen hangt. Nieuwe vennoot in het bedrijf werd in 1998 Jeroen Verstraeten, die van Biesbroeck de kneepjes van het vak leerde. K&B was inmiddels al flink uit gebreid en beheerste de Oost- Zeeuws-Vlaamse woningmarkt. De vleugels werden echter uitge slagen en in 2000 opende Kindt Biesbroeck een tweede vesti ging in een pand aan de Noord straat in Terneuzen om het groeiende klantenarsenaal beter van dienst te kunnen zijn. Hier hoorde ook een makelaar-taxa teur bij die zich volledig in de huizenmarkt in de Kanaalzone kon bekwamen en dat werd Hul stenaar Paul Saman. In 2001 trad hij aan en hij kent de wo ningmarkt daar nu bij wijze van spreken als zijn eigen binnen zak. „Het kantoor in Terneuzen begon eigenlijk als een bijkan toor van Hulst maar is nu uitge groeid tot een volwaardig en zelfstandig kantoor. Het openen van een vestiging in Terneuzen was dan ook een goede zet. Ter neuzen ligt niet alleen centraal, maar de markt is goed in bewe ging. Denk maar aan diverse nieuwbouwprojecten die mo menteel lopen." Saman doelt op Waterfront, de Jeroen Verstraeten (links) en Paul Saman werken aan de voorbereidingen van de festiviteiten voor het dertigjarig jubileum va K&B. foto Camile Schelstraete woontorens zowat op de oever van de Westerschelde. Slechts enkele appartementen zijn nog te koop en Saman kan het op twee, of zelfs een veelvoud, han den niet meer tellen hoeveel rondleidingen hij heeft gegeven door de kijkwoningen. „Hoeveel bezichtigingen je ook doet, in welk huis in de streek dan ook, het blijft prachtig om de eerste reactie van potentiële kopers te zien." In de Kanaalzone richt K&B zich nu op nieuwe projecten zo als een kleinschalig appartemen tencomplex op de Markt in Sas van Gent, appartementen aan het water in Breskens en in de binnenstad van Terneuzen, ach ter het belastingkantoor. Per 2005 verliet ook Biesbroeck de zaak en liet K&B, inmiddels met tien medewerkers, over aan Verstraeten en Saman. Die zet ten dezelfde werkwijze voort en ook de naam Kindt Bies broeck blijft voortbestaan. Uit respect voor de beide nestors en omdat de bedrijfsnaam onder Zeeuws-Vlamingen, inmiddels ook in West-Zeeuws-Vlaande- Naam: Kindt Biesbroeck Plaats: Hulst Opgericht: 1975 Aantal medewerkers: 10 ren, goed gekend is. In Hulst, waar het allemaal begon, behar tigt Verstraeten de meeste za ken. Ook daar houdt K&B zich bezig met de verkoop van nieuw bouwprojecten (Veste Bruneel, Ysegrim, woningen in wijk Groote Kreek) maar het bedrijf bemiddelt in meer dan alleen nieuwbouw. Ook de koop en ver koop van bestaande woningen behoort vanzelfsprekend tot het takenpakket. Verstraeten: „Om dat de laatste jaren betrekkelijk veel nieuwbouw opgeleverd is of in de steigers staat, wordt wel eens gedacht dat bemiddeling hiervan onze voornaamste bezig heid is, maar dat is niet zo." Kindt Biesbroeck werkt gere geld samen met aannemersbe drijf Van der Poel uit Temeuzen en woningbouwcorporaties. Partnerschappen die in de loop der jaren steeds verder zijn uit gebreid. Daarnaast levert Kindt en Biesbroeck de klanten een breed pakket aan diensten. Zo wel Saman als Verstraeten zijn beëdigd taxateur en verrichten dus ook zelfstandig taxaties van woningen en andere objecten. Daarnaast kunnen de medewer kers klanten ook van dienst zijn op hypothecair gebied, omdat er goede contacten zijn met diver se hypotheekverstrekkers in de streek. Ook behoort het beheer van onroerend goed en project ontwikkeling tot het takenpak ket. Saman: „Van het moment dat een verkoper of potentieel koper in een van onze kantoren binnenstapt voor een eerste ge sprek, tot het moment dat er een 'verkocht-bord' in de tuin staat, begeleiden wij hen. En verder. We gaan mee naar de notaris voor de overdracht en regelen zaken waar klanten rekening mee moeten houden. Het klinkt als een cliché, maar als de klant op het eind van de dag tevreden is, zit ik ook met een goed ge voel thuis." Het dertigjarig jubileum zal niet ongemerkt voorbij gaan. Op de agenda staan onder meer een be drijfspresentatie voor zakenrela ties, maar ook voor de klanten en de medewerkers hebben Vers traeten en Samen nog wat in pet to. De voorbereidingen zijn in volle gang en binnenkort worden de data voor de festiviteiten be kend gemaakt. van onze redactie economie WASHINGTON - De economi sche groei kan weer aantrekken. Na een gemiddelde groei van 6 procent voor de wereldecono mie eind 2003 en begin 2004, nam het groeitempo onder in vloed van de sterk stijgende olie prijzen af. De recentste gegevens duiden er echter op dat het tempo van de achteruitgang afneemt en dat 2005 een jaar van solide groei kan worden. De hoge olieprijzen blijven evenwel een risico. Dit schrijft het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in zijn World Economie Outlook, het halfjaarlijkse rapport over de vooruitzichten voor de wereld economie. Het rapport is ver schenen aan de vooravond van de bijeenkomst van IMF en We reldbank in Washington dit weekeinde. Het IMF liet eerder deze maand weten dat de dure olie de groei van de wereldeconomie met on geveer 0,8 procent afremt. De in stelling ziet nu voor dit jaar een groeipercentage van 4,3 na 5,1 procent in het afgelopen jaar. In 2006 kan de economie met 4,4 procent iets harder groeien dan dit jaar. De groei is niet echt evenwich tig, aldus het IMF. De Verenig de Staten doen het beter dan mocht worden aangenomen na een economische dip, terwijl China een economische bedrij vigheid laat zien die ondanks te gengas van de overheid nog al tijd uitbundig is. Daarentegen stelt de groei in Eu ropa en Japan teleur, onder meer als gevolg van een tegen vallende binnenlandse vraag en het achterblijven van de export. Voor de VS ziet het IMF, hoewel het land het beter doet dan was verwacht, dit jaar maar een groei van 2,6 procent tegen 3.4 procent vorig jaar. China komt in 2005 uit op een sterke toena me van de economische bedrij vigheid van 8,5 procent na 9,5 procent in het afgelopen jaar. Voor Europa houdt het IMF het dit jaar op 1,6 procent. De groot ste Europese economie, Duits land, zal niet verder komen dan 0,8 procent. De percentages van 2004 lagen op respectievelijk 2 en 1,7. Voor Japan zit er dit jaar een maar magere groei in het vat van 0,8 procent. In 2004 wist het land zijn economie nog uit te breiden met 2,6 procent. De olieprijs, die op het ogenblik een negatieve factor vormt, zal voorlopig moeilijk te voorspel len blijven. Gezien de grote vraag in China en India houdt het IMF het erop dat de prijs voorlopig wel hoog zal blijven, ook al omdat de reservecapaci teit waarmee de productie kan worden vergroot, maar erg klein is. Inflatie Over de inflatie maakt het fonds zich geen zorgen, hoewel de ho ge olieprijzen het percentage wel wat opdrijven. De situatie op de financiële markten is vol gens het IMF gunstig, in de vorm van lage rentetarieven die de prijsstijgingen in toom hou den. Dat de rente in de VS gelei delijk aan het stijgen is, is geen reden voor bezorgdheid. Nederland haalt dit jaar een eco nomische groei van 1,5 procent tegen 1,3 procent in het afgelo pen jaar. Het IMF zit daarmee iets hoger dan het Centraal Plan bureau, dat kortgeleden een per centage van 1,4 noemde. De in flatie zal 1,4 procent zijn, even veel als in 2004. Eerder deze week kwam een IMF-analyse van het beleid van de regering-Balkenende naar buiten. Daarin staat onder meer dat de basis van de Nederlandse econo mie is versterkt en dat de groei in 2006 de 2,2 procent kan ha len. Hervorming van de WAO moet doorgaan en meevallers mogen alleen worden gebruikt om de staatsschuld en het begro tingstekort te verkleinen, aldus het IMF. ANP UTRECHT - Rabobank gaat op verzoek van de Vereniging onaf hankelijke financiële en assuran tieadviseurs zijn tv-spot wijzi gen. De leus 'waar andere advi seurs altijd kiezen voor provisie, kiezen wij altijd voor het beste voor de klant' was in het ver keerde keelgat geschoten. ANP WW»'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27