PZC Strijd over supersnel internet Invista trekt voorstellen voor cao in Sloecentrale geen gevaar voor Arkema Groei en krimp Fastfiber ondervindt in Zeeland felle tegenstand bij aanleg glasvezel rotest Rover oor huis ony Blair Uitwerpselen van de zeepier bepalen de werkplek !con< zer Sneeuw spelbreker voor Schiphol Hoveniers staken nog een week Greenberg-klucht neemt wending donderdag 14 april 2005 Manager kan niet zonder coach j^ipffrey Kutterink S0ES - Het Brabantse bedrijf 'astfiber wil Zeeuwse bedrijven- ureinen aansluiten op glasve- elnetwei'k. Het is daartoe in ge- prek met de gemeenten Schou- en-Duiveland, Middelburg, emeuzen en Vlissingen. Fastfi- erondervindt echter veel tegen- landvan Delta en KPN die hun |a5vezelnetwerken niet willen penstellen. Maar Fastfiber rekt zich daar niets van aan. imeeste bedrijven in Zeeland ernetten of via de kabel (Zee- idnet) of via de telefoonlijn ïaloog, isdn of ADSL). Daar ®t glasvezel bij, althans als (ligt aan het Brabantse Fastfi- „Er is een groep onderne- die met de huidige verbin den zeker nog uit de voeten n" Maar er is ook een groep Érvoor de capaciteit van die rbindingen te beperkt wordt, halve internetten, willen on- memers tegelijkertijd ook nnen telefoneren via internet over ip'). Dat kan inder ad ook via bestaande verhin gen, maar als je wilt internet en telefoneren tegelijk wijst praktijk uit dat het veel band- eedte kost. Dat beïnvloedt de raliteit van de gesprekken. Bo ndien kun je met glasvezel aken aan nieuwe diensten, zo- ;camerabewaking en het ma- i van back-ups op afstand", [t woordvoerder P. Nooy van stfiber. stfiber is ontstaan vanuit de abants Zeeuwse Werkgevers- 'ening (BZW). Het bedrijf wil lopen glasvezelnetwerk aan- Dat betekent dat onder- hers die kiezen voor glasve- van Fastfiber, niet vastzitten aan diensten van datzelfde be drijf. Inmiddels heeft het 35 be drijventerreinen in Brabant en Limburg aangesloten op glasve zel. Nu is Zeeland aan de beurt, zegt Nooy. Daarvoor hoeft het bedrijf niet van voren af aan te beginnen. Her en der liggen al glasvezelnetwerken, onder ande re van Delta en KPN. „We heb ben hen gevraagd om van hun netwerken gebruik te mogen ma ken en daarvoor huur te beta len. Maar Delta stelt het eigen netwerk niet open. En KPN doet dat alleen als ondernemers de eerste vijf jaar gebruik ma ken van de diensten van KPN. Dat doen we dus niet. Ze probe ren zichzelf zo te beschermen." Graven Nooy is daarover geïrriteerd, maar zegt dat Fastfiber zich er niets van aantrekt. „Als er vol doende belangstelling is bij on dernemers, dan gaan we zelf wel graven. Gaat het niet links om, dan doen we het rechtsom. Dan graven we van het terrein naar een van de hoofdleidingen ("backbones') van internet die ook door Zeeland lopen. Die in vestering doen we zelf, en reke nen die weliswaar door, maar dan nog zijn de tarieven concur rerend." Op 28 april houdt Fastfiber een bijeenkomst op Schouwen-Dui- veland om de belangstelling van ondernemers te peilen. Sluiten ze daadwerkelijk contracten af, dan legt Fastfiber het glasvezel netwerk aan. Dat gebeurt als 30 tot 40 procent van de bedrijven op een terrein meedoen. „Op Schouwen-D.uiveland kost het aansluiten ongeveer 40.000 eu ro. De provincie betaalt tweeder de, de gemeente een derde. De provincie laat zich als aandeel houder van Delta niet uit over het beleid van het bedrijf." De gemeente Kapelle heeft vol gens Nooy aangegeven geen geld over te hebben voor het aan sluiten van haar terreinen. „Met Goes ga ik binnenkort praten", verzekert Nooy. Delta had in 2001 het plan om bedrijven op glasvezel aan te sluiten. Del ta-dochter Zeelandnet kreeg toen naar eigen zeggen veel ver zoeken. Er volgde een proef op de Poel in Goes. „Bedrijven hadden er geen inte resse in", zegt Delta-woordvoer der M. van Zuilen. „We hebben toen het plan aangepast. Bij nieuwe bedrijventerreinen leg gen we coaxkabels aan. Bij be staande bedrijventerreinen doen we dat als de helft van de bedrijven een abonnement neemt op Zeelandnet." INDEN - Ongeveer honderd milieleden van werknemers de noodlijdende Britse auto- brikant MG Rover hebben gis- geprotesteerd bij het huis n premier Tony Blair in Lon- protesteerden tegen de moge- 5 [ke sluiting van de failliete au- üuwer en het ontslag van dui- aden werknemers. De demon anten werden met bussen ver- jtod van de Longbridge-fa- ek nabij Birmingham waar fioverfabriek is gevestigd tot de ambtswoning van Blair 5 iDowning Street 10. Een klei- groep werd uitgenodigd door ®ier Blair en overhandigde a een brief. Zij willen Blair van overtuigen alles te doen n de gesprekken met de Chine- autofabrikant Shanghai Auto- fove Industrial Corp. (SAIC) Igoede banen te leiden, et Chinese bedrijf zou moge- Ie de bezittingen van Rover overnemen. Het gaf dins- ag echter aan te willen wach- o met het besluit totdat de be- indvoerders van Rover een uithebben gezet achter de sur- waar. het bedrijf in ver- De werkplek van pierenstekers is er een waar je altijd natte voeten krijgt en die wordt bepaald door de uitwerpselen van de pier. door Freek Janssen THOLEN - Je ziet ze altijd opduiken bij laag water, de pierenstekers. Een rij au to's langs de kant van de weg op de Oes- terdam, een groepje mensen dat gewa pend met een riek, een emmertje en de onvermijdelijke kaplaarzen gebukt staat te zoeken naar zeepieren. Sommi gen met de blote handen, anderen met handschoenen aan, staan ze verspreid over de drooggevallen zandplaten, le dereen heeft zijn eigen hoopje. De werkplek van pierenstekers is er een waar je altijd natte voeten krijgt en die wordt bepaald door de uitwerpselen van de pier. André van Bruggen uit Hoogerheide is samen met twee vrienden afgereisd naar de Oesterdam om wat visaas te ver zamelen. Hij legt uit hoe een pierenste- ker te werk gaat. Net als een visser moet je eerst een goed stekkie weten te vinden. „Als je zo'n rondje van zand ziet liggen, weet je genoeg. Dat zijn de uitwerpselen van de zeepier. Hoe meer hoopjes je ziet, hoe meer er waarschijn lijk zitten." Dan moet met de riek het zand worden omgespit. Uit de hopen aarde kun je de zeepieren zo wegplukken. Met een beet je geluk verzamelt André een kilo per uur. Tenminste, als hij een goed stekkie tegenkomt. Op de zandplaten aan de Oesterdam kun je zo'n anderhalf tot twee uur steken. Na afloop is hij wel moe: „Het is erg vermoeiend. Maar ik ben dan ook niet erg geoefend. Wij ko men hier maar twee of drie keer per foto Willem Mieras jaar." De beroepsstekers halen wel meer dan een kilo per uur uit de grond, denkt Van Bruggen. Ze verdienen er een cent of tien per pier aan. Als je bere kent dat er ongeveer 250 stuks in een ki lo zitten, dan is er toch een aardige duit aan te verdienen. „Maar het is toch ge woon een bijverdienste voor de meesten hier." De beroepstekers verkopen hun waar aan viswinkels. André en zijn twee vrienden niet: zij gaan er vrijdag zelf mee vissen. week verleende de regering Rover nog een todkrediet van 6,5 miljard [°nd sterling om te voorkomen deze week al ontslagen vie- kANP/RTR door Jeffrey Kutterink RITTHEM - De directie van Invi sta Polyester heeft haar voorstel len voor een nieuwe cao inge trokken. Dat heeft ze gedaan na dat het personeel had geprotes teerd. Ze voert nu gesprekken met de vakbonden. Het personeel van Invista Po lyester (voorheen Kosa) voerde op 28 februari op een ludieke manier actie. Een brief van de directie met uitleg over de voor stellen voor een nieuwe CAO stuurden ze 'retour afzender'. De inhoud pikten ze niet, want die zou de arbeidsvoorwaarden aantasten. De tachtig perso neelsleden van Invista zitten sinds april vorig jaar zonder een CAO. Inmiddels heeft de direc tie de omstreden voorstellen van tafel gehaald. De onderhandelin gen tussen directie en bonden van FNV, CNV en de Unie begin nen formeel weer op 12 mei. In de tussentijd voeren de partijen gesprekken over hoe het verder moet. „We willen in elk geval re sultaat boeken op het gebied van pensioen en levenslooprege ling en de wao", zegt J. Plat, be stuurder van FNV Bondgeno ten. „Verder willen we een loons verhoging van 1,25 procent." In économische groei is een heilige •-'graal. Zonder economische groei Itotdeboel haperen: de werkloosheid topt op, de koopkracht zakt in, de so- cohesie brokkelt af, et cetera. Na ^entien kwartalen met economisch 1° dergetob is deze dooddoener weer Mengewoon actueel geworden. Eco- tonusche groei is de maatschappelijke sneerolie. Natuurlijk zijn en worden moderne eco- toneën in het rijke Westen met enige ^clmaat met economische krimp ge- a onteerd. Dergelijke perioden van TNn vooralsnog altijd tijdelijk «eken: een kortere of langere hape- van de trendmatige groei ten gevol- ^conjuncturele schommelingen. J e eeuw worden westerse eco- onneen echter met een nieuw feno- "too geconfronteerd: een dalende be volkingsomvang met gelijktijdige ver grijzing. Voorzover ik weet bestaat er geen enkel voorbeeld van een westers land dat met een krimpende en vergrij zende bevolking heeft laten zien dat het mogelijk is economische groei vast te houden. Is het denkbaar dat onder dergelijke omstandigheden het ouder wetse groeipad kan worden vastgehou den? De essentie van de economische groeitheorie is kinderlijk eenvoudig. Een economie kan groeien door een ver grote inzet van arbeid en kapitaal, of omdat met deze schaarse bronnen effi ciënter wordt omgesprongen. In het eer ste geval neemt de omvang van produc tiefactoren toe, terwijl in het tweede ge val met dezelfde hoeveelheid productie factoren meer kan worden voortge bracht. Met een krimpende en vergrij zende bevolking is de eerste weg lastig te bewandelen. Natuurlijk: de arbeids participatie kan worden vergroot door inactieven meer in te schakelen, de werkweek te verlengen, het aantal va kantiedagen te reduceren en de pen sioenleeftijd op te schroeven. Daar naast kan immigratie enige soelaas bie den. Deze verhoging van de inzetbaar heid van arbeid kent echter grenzen. Het aantal niet-actieven is eindig, een dag kent slechts 24 uur, een jaar heeft meestal maar 365 dagen, iedereen ver ruilt op den duur het tijdelijke voor het eeuwige en de maatschappelijke ab- sorptiecapaciteit van nieuwelingen is niet onbeperkt. Bij een voortzettende ontvolking en vergrijzing moet daarom uiteindelijk de bewandeling van de tweede weg zijn miraculeuze werk doen. Het toverwoord is technische vooruitgang: ten gevolge van de stij ging van de productiviteit wordt de mo tor van de economische groei van brandstof voorzien. Met behulp van al lerlei inventieve nieuwigheden kan zo doende met minder mensen en met min der hulpbronnen meer worden geprodu ceerd. Maar ook in de vele jaren van be volkingsgroei was deze vooruitgang een onmisbare determinant van econo mische groei. Om de negatieve gevol gen van ontvolking en vergrijzing op te vangen zal het tempo van technische vooruitgang dus moeten worden opge schroefd. Daar lijkt het nog helemaal niet op. Gelukkig biedt eenvoudige re kenkunde nog een andere ontsnappings route: zelfs als de absolute omvang van de economie afneemt, kan nog altijd re latieve groei optreden. Dat wil zeggen: zolang de positieve effecten van de eer ste en de tweede route naar economi sche groei groter zijn dan de negatieve consequenties van ontvolking en ver grijzing kan de productie per hoofd SCHIPHOL - De hevige sneeuwval begin maart heeft de cijfers van Schiphol in het eerste kwartaal van dit jaar ge drukt. Het aantal passagiers steeg met 1,8 procent nog licht, maar het aantal vluchten daalde in deze maand met 2,7 procent ten opzichte van maart 2004. De algehele cijfers over de eerste drie maanden zijn on danks het slechte weer overwegend positief gebleven. Met ruim 9,1 miljoen passagiers passeerden 3 procent meer rei zigers de luchthaven dan in dezelfde periode vorig jaar, maakte Schiphol Group gisteren bekend. Het aantal vluchten daalde wel met 1,2 procent. ANP WEERT - De hoveniers gaan de komende week door met hun werkonderbrekingen. Deze week wordt er nog tot en met morgen gestaakt in Limburg en Brabant, vanaf maan dag leggen actievoerders het werk neer in het oosten en noorden van het land. Dat kondigde een woordvoerder van FNV Bondgenoten gistermiddag aan. De vakbond probeert sinds vorige week met stakingsac ties de werkgevers terug te krijgen aan de CAO-tafel. Gis teren was Venlo het verzamelpunt voor de stakende hove niers. Begin maart hebben de werkgeversorganisaties VHG en VGB een CAO-akkoord met onder meer de CNV Bedrijvenbond gesloten, dat volgens de FNV-bond zeer nadelig is. ANP NEW YORK - Het schandaal rond oud-AIG-topman Mau rice 'Hank' Greenberg blijft onverwachte wendingen ne men. Drie dagen voordat Greenberg moest aftreden als topman van verzekeraar AIG wegens fraude, gaf hij 41,4 miljoen AIG-aandelen aan zijn vrouw met een huidige waarde van 2,2 miljard dollar. Dat maakte de Amerikaan se beurswaakhond SEC gisteren bekend. Een woordvoer der van Greenberg wilde geen commentaar geven op de transactie. Volgens de schriftelijke verklaring die dinsdag werd inge diend bij de SEC ging het om ruim 90 procent van de aan delen in het bezit van de oud-topman. De 'gift' vond slechts enkele weken plaats nadat bekend was geworden dat de SEC en het Openbaar Ministerie van New York een onderzoek waren begonnen naar boekhoudfraude bij AIG. Vorige week vrijdag oefende Greenberg het recht uit op een optie op nog eens 5000 AIG-aandelen. Na de gift aan zijn vrouw en de uitoefening van de aandelenopties bezit Greenberg in totaal 1,95 miljoen aandelen van AIG, aldus SEC-documenten. Bij de huidige beurskoers heeft dat pakket een waarde van ongeveer 104 miljoen dollar. Ook heeft Greenberg een indirect belang gemeld bij een aandelenpakket van 23,7 miljoen stuks met een waarde van 1,26 miljard dollar. ANP de gesprekken met de vakbon den heeft de directie aangege ven dat er wel bezuinigd moet worden. De ondernemingsraad bekijkt hoeveel geld moet wor den bespaard en hoe dat bedrag kan worden behaald. Tot er een nieuwe cao is afgesloten blijft de oude van kracht. van de bevolking blijven groeien. Ik ben hier echter niet gerust op omdat een ontvolkende en vergrijzende econo mie een nieuwe dynamiek - of liever: een gebrek daaraan - ontwikkelt die het moeilijk zal maken zelfs relatieve krimp te voorkomen. Maar misschien is dat maar goed ook. Vorige maand is een VN-rapport verschenen waarin de wetenschappelijke wereldtop de nood klok luidt: de economie is in een onge kend hoog tempo bezig de ecologie te vernietigen. Zeeën raken leeg, luchten worden vies, bossen verworden tot woestijnen, energie en water raken op, epidemieën grijpen hun kans, dieren sterven uit. In dergelijke omstandighe den kan krimp een zegen zijn. De uitda ging is om daar als welvarende samenle ving mee om te leren gaan. Arjen van Witteloostuijn door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De Sloecentra le vormt geen gevaar voor de vei ligheid bij omliggende bedrij ven in Vlissingen-Oost. Wel zal het noodplan van de centrale worden afgestemd op die van naastgelegen ondernemingen. De provincie wijst de bezwaren tegen de centrale af en verleent een vergunning voor de bouw er van. Chemieconcern Arkema (voor heen Atofina) maakte zich vorig jaar zorgen over de veiligheid in het gebied als energiebedrijf Delta er de Sloecentrale bouwt. Het bedrijf sprak zijn zorgen uit, omdat het te boek staat als zogeheten domino-veroorzaker; ontploft een fabriek op het ter rein van Arkema, dan heeft dat direct gevolgen voor het nabijge legen Thermphos. Precies tus sen die bedrijven in wil Delta de Sloecentrale bouwen. Arkema vreesde dat de komst van de centrale een te groot vei ligheidsrisico met zich mee brengt en daarmee eventuele uit breidingsmogelijkheden be perkt. Op het terrein van Arke ma in Vlissingen-Oost staan na melijk drie fabrieken. In een er van, de Metablen fabriek, wor den toevoegingen gemaakt voor kunststoffen (om die sterker en minder gevoelig voor het weer te maken). Explodeert die fa briek, dan kan de drukgolf in het ergste geval zorgen dat de gasleiding tussen Thermphos en EPZ knapt. De leiding staat na melijk onder lichte overdruk om te zorgen dat het gas naar EPZ stroomt. De provincie weerlegt de bezwa ren van Arkema. Planologisch gezien hoort de Sloecentrale op een terrein dat bestemd is voor zware industrie. Daaraan vol doet het terrein. Als het gaat om veiligheid dan geldt de algeme ne regel dat bedrijven risico's voor de omgeving zo veel als mo gelijk moeten beperken. Dat de Sloecentrale dicht bij andere be drijven staat, speelt volgens de provincie geen rol, omdat de be drijven volgens het Besluit Ex terne Veiligheid Inrichtingen 'beperkt kwetsbare objecten' zijn. Dat is sinds 28 oktober 2004 van kracht en regelt onder meer veiligheidsafstanden rond risicovolle bedrijven ten opzich te van de omgeving. Wanneer een onderneming een direct ge vaar is voor de omgeving, kan het tot gevolg hebben dat een be drijf of woningen moeten wor den gesloopt. Dat is bij de Sloe centrale niet aan de orde, aldus de provincie. Ze trekt zich ook niets aan van eventuele uitbreidingsmogelijk heden. Die kunnen pas worden beoordeeld als er concrete plan nen zijn en die liggen er niet. Milieu De kritiek van de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) dat de Sloe centrale niet schoon genoeg is, wijst de provincie eveneens van de hand. De uitstoot van broei kasgas kooldioxide en verzuur- der stikstofoxide is volgens de ZMF te hoog. De ZMF wil dat de Sloecentrale wordt voorzien van een zogenoemde NOx-instal- latie. Daarmee kan de uitstoot van stikstofoxide worden gehal veerd. Maar de provincie wijst dat van de hand, omdat wordt voldaan aan de wettelijke eisen en de kosten van zo'n installatie niet opwegen tegen de baten. Ze verwacht bovendien dat er van af juni ook kan worden gehan deld in emissierechten voor stik stofoxide. Verwacht wordt dat Delta rechten kan verkopen en op die manier geld binnenhaalt om alsnog een installatie kan plaatsen. Bij de bouw van de centrale wordt in elk geval ruim te gereserveerd. De provincie er kent dat de uitstoot van kool stofdioxide in Zeeland toe neemt, maar stelt dat de Kyo- to-doelstelling een verplichting is op nationaal en niet op provin ciaal niveau. De ZMF dringt aan op levering van warmte uit de Sloecentrale aan de raffinaderij van Total. De provincie stelt dat het de voorkeur heeft, maar dat er wet telijk geen mogelijkheden zijn om die eis in de vergunning op te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25