Hartstocht PSV wordt beloond PZC Dure nederlaag Feyenoord Droom Veneberg wordt bewaarheid iverpool hoort er veer helemaal bij Adriaanse wil niet over zichzelf praten 21 Eindhovense club hoort bij de beste vier van Europa WK-elftal moet naar Peking Britse jeugd kiest voor Rooney Huistra assistent-trainer Vitesse Morgen beslissing over Milan-Inter Speeldata Ockenburgh bekend donderdag 14 april 2005 joorFrartsvan den Nieuwenhof JNDHOVEN - Als de impuls m de pure klasse ontbreekt, bn de wilskracht het verschil ujken. PSV moest de energie psteravond in een meeslepend «vecht uit de tenen halen om Hympique Lyon klein te krij- met een haast on-Neder- andse hartstocht zette PSV stad en land op zijn kop door in etn reeks strafschoppen stoer en 0 koel de baas te blijven over de gevreesde kampioen van Frankrijk. Doelman Gomes werd de held jn Eindhoven. Hij stopte de pity's van Essien en Abidal. ankoop Robert maakte zijn gnsferwaarde van 3,5 miljoen (no vervolgens waar door de ijfde strafschop snoeihard ach- doelman Coupet te knallen, jsen de kapitaalkrachtige róotmachten van het mondiale AC Milan en Chelsea, „it de naam van PSV ^er niet. Vooral de tweede ielft toonde aan dat de ploeg jnGuus Hiddink zich kan me st met allerbesten. De gewon en strafschoppenserie was aarom een zeer verdiende belo ng 5V liet andermaal zien hoezeer in mentaal opzicht gegroeid dit seizoen. Waar het in voor- iade jaren bij tegenslag vaak makkelijk deemoedig het jofd boog of zich verloor in jeklag, daar toonde het elf- gisteren de weerbaarheid neen Europees topteam. On- rmoeibaar en onverdroten aakte het jacht op een plaats sen de grootste clubs van het Inent. ledurfd hoop op een derde halve fina- in het belangrijkste clubtoer- oi ter wereld (na 1976 en 88) leek al te vervliegen toen wedstrijd nog maar koud be- jnnen was. Ondanks een ge en energieke aanpak, ét Farfan op rechts en Park op tks, kreeg PSV al in de begin- ise een mokerslag te verwer- n. Bouma onderschepte een Uitzinnige vreugde bij PSV'ers Cocu, Bouma, Vogel en Beasley, nadat Robert de winnende strafschop heeft binnengeschoten. dieptepass op Govou, maar de manier waarop was zo knullig dat Alex erdoor verrast werd, Wiltord de bal oppikte en die simpel achter doelman Gomes prikte: 0-1. Lyon rook bloed en zette direct aan voor een tweede treffer. Go- mes onderschepte een pass van Govou op Malouda ternauwer nood. Het was, zo zou blijken, één van de weinige keren dat Go- mes echt moest ingrijpen. De Fransen namen snel plaats in de pluchen zetel die ze zo liefheb ben. Vanuit de tegenaanval is Lyon vaak nog gevaarlijker dan wanneer het langdurig balbezit heeft. Maar PSV vermande zich, naarmate de wedstrijd vorder de, steeds knapper. Tot Lyon uit eindelijk niets meer kon dan naar adem happen. Veel meer dan verzet had PSV in de eerste helft trouwens niet te bieden. Het wist zich nauwelijks kansen te scheppen. Het raffinement ontbrak. Vennegoor of Hesse- link had kort voor rust mis schien kunnen scoren, maar zijn aanname na een vrije trap van Van Bommel was slecht ver zorgd. Lyon maakte het PSV erg zwaar. Dat gebeurde een week geleden ook al, maar toen zakte het tempo na een uur. Die weten schap nam PSV mee de kleedka mer in en gisteren brak de weer stand na vijftig minuten. Uit een afgeweerde vrije trap nam Alex de bal vol op de slof (1-1) en explodeerde het stadion. Nog geen minuut later vuurde Park opnieuw een gevaarlijk schot af. Die twee flitsen zetten de wed strijd op zijn kop. Nieuwe impuls De wissel Vennegoor of Hesse- link-Beasley gaf de ploeg een nieuwe impuls. Het dilemma van PSV veranderde niet: een tweede Franse treffer zou de Eindhovenaren alle kansen ontnemen, dus moest het voor zichtiger en omzichtiger op zoek naar een tweede doelpunt of desnoods strafschoppen. Lyon was nog twee keer dicht bij een doelpunt. Bouma redde van de doellijn en een omhaal van Cris zeilde juist voorbij het doel. Farfan en Beasley schrokken van de kansen die zij op hun beurt kregen. In de verlenging leek Nilmar recht te hebben op een strafschop na een linke ac tie van Gomes. PSV verhoogde na 105 minuten nog één keer het tempo en kreeg, via Cocu en Park, nog twee hele mooie kansen. Een uit stekende verdedigende actie van Ooijer bezorgde Van Bom mel een vrije trap, die rakelings langs vloog. In de reeks straf- foto Robert Vos/ANP schoppen toonde PSV ander maal de verbetenheid van een gevaarlijke outsider, die over twee weken voor een nieuwe stunt naar Milaan reist. PSV (Ned) - Olympique Lyon (Fra) 1-1 (0-1). PSV wint na strafschop pen (4-2). 10. Wiltord 0-1, 50. Alex 1-1. Scheidsrechter: Nielsen (Den). Gele kaart: Vennegoor of Hesse- link (PSV), Abidal, (Olympique Lyon). Aantal toeschouwers: 35 000 PSV: GomesOoijer, Alex, Bouma en Lee; Van Bommel, Vogel en Co cu; Farfan (85. Robert), Vennegoor of Hesselink (57 Beasley) en Park. Olympique Lyon: Coupet; Reveille- re, Cris, Cacapa en Abidal; Essien, Diarra en Juninho; Govou (88. Ben Arfa), Wiltord (95. Nilmar) en Ma louda. GPD it or Peter van Duyl EN HAAG - De club die Euro- ooit een decennium lang re- ttde, mag weer dromen van 1 allerhoogste. Ten koste van iventus wurmde het verrassen- Liverpool van Rafael Benitez th gisteren naar de laatste fcrvan de Champions League, a de 2-1-zege op Anfield oad. bleven de Engelsen in Del- Alpi opvallend gemakkelijk tereind: 0-0. üdelijk krijgt een geheel nieu- generatie Liverpool-spelers ^gelegenheid haar grote voor- igers naar de kroon te steken, lissen 1977 en 1984 was Liver- DO: vier keer Europa's beste, tdathet Heizel-drama in 1985 n abrupt einde maakte aan de ccesreeks. Sindsdien reikten op het hoogste niveau wit meer tot de halve finales. Is in een duivels complot stond iventus-Liverpool gisteren in !t teken van de supporters en Un problemen. Dinsdagavond erden er al acht Italiaanse ®s gearresteerd en ook giste- deden zich in Turijn ver killende incidenten voor. de wedstrijd voelden de En gelsen zich gesteund door de ze ge uit het eerste duel, de ploeg van Fabio Capello door de over tuiging dat die ene, noodzakelij ke goal er altijd komt. Juve speelde gisteren zijn tiende Eu ropese wedstrijd van het sei zoen, zesmaal was het na negen tig minuten 1-0. Het was bijna fascinerend om te zien hoe Juventus ondanks de onvoordelige stand geen secon de in paniek raakte. Maar met die ijzige kalmte trof het zich zelf dit keer vol in de voet. Want de treffer die het hele seizoen al op bestelling komt, vond dit maal zijn weg naar de geadres seerde niet. Zelfs zonder de ge blesseerde sterspeler Steven Gerrard kwam Liverpool vrij wel nooit in de problemen. Slechts één keer verschoot de Engelse defensie van kleur, toen verdediger Fabio Cannavaro tien minuten voor tijd tegen de paal kopte. Het was veel te wei nig om een volledig Engelse hal ve finale tussen Liverpool en Chelsea te voorkomen. Juventus - Liverpool 0-0. Scheids rechter: Ivanov (Rus). Gele kaart: Montero, Ibrahimovic, Zambrotta, Emerson (Juventus), Alonso, Fin nan (Liverpool). GPD Feyenoord-trainer Ruud Gullit in mineur na de 4-1-nederlaag bij FC Den Bosch. foto Stanley Gotha/GPD W-Theo Brinkman ffMAAR - Een dag voor de Uefa Cupwedstrijd tegen Villar- d® C° Adriaanse gister- niet ingaan op vragen Nerhem zelf. „Deze persconfe- "Wie gaat over de voorberei dt! op Villarreal, niet over Co aanaanse"', zei de AZ-trainer. laannee voorkwam Adriaanse 'er vragen over zijn toekomst Men worden gesteld. Wel leg- een verklaring af over de ten in De Telegraaf en de EK* krant A Bola. Beide aden meldden gisteren dat jaanse trainer wordt van FC "*^s 'k af moet gaan op genten in de media, had ik af- open zomer al een nieuwe Lr be§lnnen met het Ne- tr elftal, en daarna zou ik per worden van Schalke 04, ortsmouth, West Ham United, Manchester City, Anderlecht, FC Brugge en FC Köln. En dan vergeet ik nog een heel mooie club uit Turkije, namelijk Besik- tas. En o ja, ik zou ook nog bondscoach van Oostenrijk wor den." Adriaanse nam zelf de naam FC Porto niet in de mond, en beves tigde noch ontkende dat hij heeft gesproken met de Portuge se topclub. „Op dit moment heb ben veel clubs in Europa en daarbuiten interesse in mij, en ik ben ook met een aantal clubs in gesprek, maar ik heb bij niet één club een contract getekend. Ik stel voor dat u rustig afwacht tot de club die mij contracteert, dat wereldkundig maakt. Of ik zelf, mocht de club dat niet doen." De woordvoerder van AZ liet gisteren wél weten dat er con tact is geweest tussen beide par tijen. GPD door Hans Leber DEN BOSCH - Feyenoord kan de jacht op dc tweede plaats voorlopig vergeten. Vooral links back Pascal Bosschaart zal zich daarover nog enige tijd achter de oren krabben. Zijn rode kaart in de zeventiende minuut was onnodig en plaatste zijn ploeg voor een te groot pro bleem. FC Den Bosch, het lelij ke eendje van de eredivisie, mocht gisteravond feestvieren: 4-1. De ogenschijnlijk gemakkelijke inhaalwedstrijd, die pas in De Vliert gespeeld mocht worden na het plaatsen van containers en het opleggen van 27 stadion verboden na rellen bij FC Den Bosch-Roda JC, is Feyenoord le lijk opgebroken. Rond de Kuip gloorde laatste weken hoop na dat acht wedstrijden op rij wer den gewonnen. De ploeg had een gelijk aantal verliespunten als Ajax en een beter doelsaldo, en zag de afstand tot nummer twee AZ tot vier punten slinken. De Alkmaarders kunnen nu weer op zeven punten voor sprong komen. Zondag kan Feyenoord zorgen dat de verhou ding tot Ajax weer wordt her steld als de ploegen elkaar ont moeten in de Kuip. Dat is na een onnodig zware wedstrijd als gisteren geen sinecure. Bosschaart had met zijn erva ring beter moeten weten. Nadat hij verkeerd dekte, liep zijn te genstander Berry Powel van hem weg gelijk een haas bij een slak. Bosschaart zag maar één oplossing: het neerhalen van Po- wel. Professionals moeten in een fractie van een seconde kunnen beslissen: een achterstand van 1-0 is, na een kwartier spelen, in Den Bosch een haalbare kaart. Het rood was terecht; opnieuw bracht zijn geringe snelheid Bos schaart (en zijn ploeg) in de pro blemen. Man minder De kaart zat nog niet in het borstzakje van scheidsrechter Wiedemeier, of Gijs Cales ram de de bal van 25 meter onhoud baar voor Feyenoord-doelman Gabor Babos in de bovenhoek. De Rotterdammers wisten de wedstrijd met een man minder, ondanks een surplus aan klasse en techniek in de ploeg, niet meer naar zich toe te trekken. „Een collectieve wanprestatie", vond Feyenoord-trainer Ruud Gullit. Het succesduo Dirk Kuijt (al twee wedstrijden uit vorm) en Salomon Kalou, kon gisteren ook geen potten bre ken. Uit gele kaarten voor André Bahia, Shinji Ono, Leo nardo en Nicky Hofs (die daar door net als Bosschaart de wed strijd tegen Ajax mist), bleek de frustratie binnen de Rotterdam se gelederen. Feyenoords ondergang leek in de tweede helft nog even te voor komen. Den Bosch-doelman Martij n van Strien weifelde in de 63e minuut bij een hoge bal waarna André Bahia de bal in het doel werkte. Maar een Feye- noorder in dienst van Den Bosch, huurling Feme Snoyl, be reidde in de 74e minuut met een prachtige passeerbeweging op links de 2-1 van Koen van de Laak voor. Diezelfde Van de Laak maakte vier minuten later de 3-1Dat doelpunt viel uit een aanval, ingeluid door Feye- noord-back Alexander Östlund die de bal onnodig door het mid den naar een tegenstander weg- kopte. De 4-1 van Steve Olfers vlak voor tijd deed er, behalve voor de feestvreugde in Den Bosch, niet meer toe. Scherp Feme Snoyl is linksback, Pascal Bosschaart ook. Met zijn goede wedstrijd gisteren heeft de jon ge Snoyl die dolgraag terug wil keren bij Feyenoord, zijn kan sen daarop vergroot. Technisch directeur Mark Wotte van Feye noord, geforceerd terughou dend: „We beslissen pas na het seizoen. Om hem scherp te hou den." FC Den Bosch - Feyenoord 4-1 (1-0). 18. Cales 1-0, 63. Bahia 1-1, 74. Van de Laak 2-1, 78. Van de Laak 3-1, 88. Olfers 4-1. Scheids rechter: Wiedemeijer. Rode kaart: 17. Bosschaart FeyenoordGele kaart. Janssen (FC Den Bosch). Ba hia, Hofs, Ono, Leonardo (Feye noord) Aantal toeschouicers: 6723 FC Den Bosch; Van Strien; Verhae- gh, Olfers, Volmer en Snoyl; Powel (45. Beekmans), Van de Laak (90. Biyadat), Cos, Haemhouts (67. Van den Ouweland) en Cales; Jans sen. Feyenoord: Babos, Ostlund, Ba hia. Gibbs en Bosschaart, Hofs (46. Lazovic), Ono, Ghaly (78 Leonar do) en Goor; Kuijt en Kalou. GPD ENSCHEDE - Het huidige Oranje elftal onder 20 jaar blijft ook na het WK van deze zomer intact. Het is de be doeling dat de huidige groep wordt klaargestoomd voor de Olympische Spelen van 2008 in Peking. Bondscoach Foppe de Haan heeft inmiddels gesprekken gevoerd met technisch directeur Charles van Commenée en Peter Mur phy van het NOCNSF. „Er is bij de KNVB al geld vrijge maakt voor dit project", aldus De Haan. „Het Olympisch elftal is jarenlang het stiefkindje geweest, maar daar wil len we nu in samenwerking met het NOCNSF verande ring in brengen. Een van de eerste dingen die Van Com menée riep toen hij was aangesteld, was dat het voetbal eens aanwezig moest zijn op de Olympische Spelen." GPD DEN HAAG - Als de kinderen het voor het zeggen zouden hebben in Groot-Brittannië, dan werd Wayne Rooney op 5 mei gekozen tot premier. De voetballer van Manchester United is de grote winnaar van schaduwverkiezingen die zijn gehouden onder de Britse jeugd. Vijftien procent van de ondervraagden in de leeftijd van negen tot dertien jaar wil Rooney het land laten leiden. Premier Tony Blair scoort slechts de helft. Zelfs de fictieve tovenaar Harry Potter doet het beter met twaalf procent. GPD/RTR ARNHEM - Pieter Huistra is volgend seizoen de nieuwe assistent van hoofdtrainer Edward Sturing bij eredivisio- nist Vitesse. Hij volgt Jan van Deinsen op bij de voetbal club uit Arnhem. Huistra (38) heeft bij Vitesse een con tract getekend voor twee seizoenen. De voormalige links buiten is momenteel werkzaam als jeugdtrainer van FC Groningen. De voetballer Huistra kwam uit voor FC Gro ningen, FC Twente, Glasgow Rangers, Hiroshima San Frecce, Lierse SK en RBC. Tussen 1988 en 1991 kwam hij acht keer uit voor het Nederlands elftal. GPD MILAAN - De Europese voetbalbond Uefa beslist morgen over de te nemen maatregelen naar aanleiding van het duel in de Champions League tussen AC Milan en Inter. De wedstrijd werd dinsdag na 73 minuten door scheids rechter Merk gestaakt nadat fans van Inter vanaf de tribu nes vuurwerk op het veld hadden gegooid. Inter kreeg vier jaar geleden een forse straf van de Uefa na ongeregeldheden rond de gestaakte wedstrijd tegen het Spaanse Alaves. De club moest toen twee duels buiten het San Siro-stadion spelen en kreeg een boete van 75.000 Zwitserse francs. In de Italiaanse competitie moest de club recent twee wedstrijden zonder publiek spe len nadat tijdens de partij met Atalanta een scooter van de tweede ring werd gegooid. ANP GOES - De driebanders van Ockenburgh treden op woens dag 27 en zaterdag 30 april aan tegen Crystal Kelly in de play-offs om de Nederlandse titel. Op woensdag 27 april speelt de Goese formatie om 17.00 uur thuis, drie dagen later volgt om 15.00 uur de return in Waalwijk. door Ad Pertijs SCHOTEN - De Vlamingen die gisteren uitkeken naar een vol gende krachttoer van Tom Boo- nen, zullen er anders over den ken, maar de Nederlander Thor- wald Veneberg was gisteren de gedroomde winnaar van de 93e Scheldeprijs. „Een tijdje terug, aan de voora vond van de Ronde van het Bas kenland, werd ik wakker uit een droom waarin ik in de sprint een koers had gewonnen. Com pleet met het lekkere gevoel dat ik nog kende uit mijn amateur- tijd. Ik wist alleen niet welke wedstrijd het was, maar het was zo'n aparte droom, dat ik er wel waarde aan hechtte", zei de 27-jarige Rabobankrenner na dat hij in de sprint de sneller ge achte Litouwer Thomas Vaitkus had geklopt. De gedroomde winnaar is echter geen geboren winnaar. Vijf jaar heeft de Noord-Hollander moe ten wachten op zijn eerste prof zege. „De manier waarop hij het afmaakte, zal hem enorm sterken", dacht ploegleider Erik Breukink daarom. De voor gaande jaren van Veneberg in een notendop: „Het eerste sei zoen was goed, de volgende twee veel minder omdat ik moei te had het afronden van mijn studie (bewegingswetenschap pen) te combineren met het fiet sen. Vorig jaar vond ik dat ik ge noeg gesukkeld had en wilde ik mezelf laten zien in de koer sen." Achterhaald Vorig jaar ook wilde het echter vaak net niet lukken. Hij werd nogal eens achterhaald in het zicht van de finish. Met de hulp van Luc Eisenga (T-Mobile-pers- man en Venebergs zaakwaarne mer), die hem trainingsschema's en het advies om in een zuurstof tentje te slapen meegaf, perste hij er ook nog een goede Vuelta uit, wat hem een nieuw contract opleverde. „Sinds de dag dat ik tweede werd in een etappe in de Ronde van Zwitserland had ik wel het gevoel dat ik een beetje opvallend begon te rijden. Van af dat moment ook kennen ze mijn naam in het peloton en ik merk dat renners die regelmatig mee zitten in een ontsnapping veel meer respect krijgen van hun collega's dan renners die naamloos rondfietsen." Thorwald Veneberg Dit jaar moest het gebeuren. In de presentatiegids van Rabo bank kondigde hij aan dit jaar zijn eerste profkoers te gaan winnen. Die dag kwam gisteren. Na 57 kilometer, iets voorbij Hoogstraten, viel Vaitkus aan. „Het tempo viel stil en ik dacht als ik nu achter Thomas aan spring, zou het wel eens de be slissende ontsnapping kunnen zijn. Hij is immers een sterke tijdrijder." En zo geschiedde. De twee kon den meer dan vijftien minuten voorsprong pakken op een pelo ton, waarin iedereen keek naar de Quick Step-ploeg van Boo- nen. Die lieten de vlucht begaan en bij het ingaan van de plaatse lijke ronden (met nog vijftig ki lometer te gaan) hadden de twee in feite al gewonnen spel. Het wachten was op de gedroomde spurt. De man die geen enkele erva ring had met het afmaken van profkoersen, deed vervolgens al les goed. Hij verkleinde zijn kop- beurten, liet Vaitkus wat harder werken, maakte de Litouwer nerveus en nam enkele kilome ters voor het einde niet meer over. „Op het moment dat ik dacht: en nu kom ik niet meer kop, zei Erik Breukink via de radio hetzelfde. Dat sterkte me. Ver volgens wachtte ik tot 200 me ter om uit zijn wiel te komen. Met de kleine versnelling." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21