of een schone Welvaart wereld? eeuws talent presenteert zich n De Drukkerij in Middelburg De mens als grootste inspiratiebron Nieuwe muziek uit zes continenten in Grote Kerk Veere 19 Ziekenhuisbestuur compleet NS-plan verontrust gemeenten Onderdelen vrachtwagen gestolen Belg komt goed weg met werkstraf Nieuwe kazerne voor Colijnsplaat Tentoonstelling van Amnesty '1 donderdag 14 april 2005 GOES - De Raad van Bestuur van het Oosterscheldezie- kenhuis is compleet met de benoeming van de 47-jarige Olav Bouhuys als lid. Bouhuys is nu nog divisiemanager van de afdeling radiotherapie en nucleaire geneeskunde in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Eerder al werd Hans Simons tot voorzitter van de Raad van Bestuur be noemd. Simons komt per 1 mei en half juni komt Bouhuys erbij. Interimdirecteur A. van Alphen blijft nog tot uiter lijk eind juni om de nieuwe tweekoppige Raad van Be stuur in te werken. KAPELLE - Burgemeesters en wethouders van Kapelle en Reimerswaal zijn verontrust over de plannen van de Nederlandse Spoorwegen om de dienstregeling om te gooien. De nieuwe dienstregeling zou voor de Zeeuwen in het algemeen maar ook voor de Kapellenaren en Reimers- walers onaanvaardbare gevolgen hebben. Beide colleges hebben dat de NS in brieven laten weten. Kapellenaren zouden duurder uit zijn of langer onderweg om bijvoor beeld op Schiphol te komen. Ook de verbindingen met Antwerpen en Brussel lijken op de tocht te komen staan. Het college is bang dat de discussie over het sluiten van de kleinere stations opnieuw oplaait. In de brief vragen B en W de NS er rekening mee te houden dat de spoorlijn de ruggegraat is van het Zeeuwse openbaar vervoer. Het col lege van Reimerswaal heeft zijn brief ook gericht aan staatssecretaris Schultz van Verkeer en Waterstaat. NIEUWERKERK - Op industrieterrein De Weel in Nieu- werkerk is in de nacht van dinsdag op woensdag een vrachtwagen gestript. De aluminium zij- en achterstuk ken van de laadbak en twee buizen om de lading mee vast te zetten zijn gestolen. De waarde van de gestolen goederen is niet bekend. MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Sint-Ni- klaas (B) kwam gisteren in Middelburg voor een poging tot doodslag weg met zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en 240 uur dienstverlening. De rechtbank achtte bewezen dat de man op 8 maart vorig jaar in Hulst geprobeerd had de partner van zijn ex-vriendin met een mes te steken. Daarbij had de man kopstoten en klappen aan het slachtoffer uitgedeeld en hem met de dood be dreigd. Ook richtte hij in de woning van zijn ex vernielingen aan. De Belg had voorafgaand aan de geweldsuitbarsting alco hol gedronken. COLIJNSPLAAT - Colijnsplaat krijgt een nieuwe brand weerkazerne. Het gebouw, dat 385.000 euro gaat kosten, komt aan de Colijnsplaatseweg. De bouw begint half mei en moet vijf maanden later klaar zijn. De huidige kazerne voor Colijnsplaat, Kortgene en Kats, aan de Oost-Havenstraat, voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Overigens wordt al bijna twee jaar over een nieuwe kazerne gesproken. tor Rolt Bosboom DDELBURG - Jong Zeeuws lent presenteert zich zaterdag De Drukkerij in Middelburg, lissen 12.30 en 16.30 uur is er ans, film, muziek en aandacht tor literatuur. si lichting Jong Zeeuws Talent is i vee jaar geleden opgericht l (oor een aantal particulieren, in J; menwerking met Gemma van iler Hoogte van het Zeeuws insti- 'ut voor sociale en culturele ctwikkeling Scoop. De stich- iag ondersteunt jongeren tot 21 aar die blijk geven van bijzon- lere talenten op het gebied van Beidende kunst, audiovisuele icdia, muziek, dans, literatuur theater. fie met in aanmerking komt °°r bestaande subsidieregelin gen, kan aankloppen bij de stich ting Daarbij kan het gaan om fi- anciële bijdragen aan zaken zo- is reiskosten, materialen, in- trumenten, workshops, cursus- wj lessen en huur van oefen site. De aanvragen worden eoordeeld door het bestuur van le stichting, dat in alle gevallen Jdvies vraagt van een extern ie- JRNEUZEN - De fototentoon- Mling van Amnesty Internatio na'over de campagne Stop Ge weld tegen vrouwen is nog tot en met 26 april te zien in de Penbare Bibliotheek van Ter- neuzen. f anderhalf jaar doet de uws-Vlaamse werkgroep jee aan deze campagne. En dat coördinator Hanneke van Amnesty hard no- jaar worden ongeveer twee Pajoen meisjes besneden en in °pa is huiselijk geweld de be- ignjkste oorzaak van sterfte vrouwen tussen de zestien en par - aldus Smulders, gjsty International wil zo mogelijk mensen bij de cam- p betrekken. Le bibliotheek liggen petitie- en waar iedereen die het Henen"181 (*6Ze camPagne kan mand, zoals een docent. De stichting ondersteunt inmiddels tien talenten, met bijdragen die variëren van honderd tot acht honderd euro per jaar, zegt Gem ma van der Hoogte. „We hebben nu alle middelbare scholen, de centra voor kunsteducatie en Celliste Marlon Dek uit Goes treedt zaterdag op in De Drukkerij in Middelburg. archieffoto Lex de Meester dans- en muziekscholen aange schreven. Dat slaat heel goed aan, want er komen nu veel aan vragen binnen." De hoogte van de financiële bij drage hangt mede af van het ka pitaal van de stichting, dat door donateurs bijeen wordt ge bracht. Donateurs Van der Hoogte: „Daarom zijn we altijd op zoek naar nieuwe donateurs. We willen nu ook on ze vleugels uitslaan naar Zeeuws-Vlaanderen, want we vinden dat we nog te veel aan één kant van de Westerschelde opereren. We zijn nu bezig met het benaderen van een bestuurs lid uit Zeeuws-Vlaanderen." Om de stichting onder de aan dacht te brengen en de dona teurs te laten zien aan wie hun geld wordt besteed, wordt één keer per jaar een presentatie ge houden. Vorig jaar was dat in de Stadsschouwburg in Middel burg, zaterdag in De Drukkerij. Er zijn optredens van enkele jon geren die door de stichting wor den ondersteund: pianist Svjato- slav Presnyakov uit Oost-Sou burg, de Middelburgse ballerina Wendeline Wijkstra en celliste Marlon Dek uit Goes. Ook is een film te zien van filmclub KYF-pictures. Speciale aandacht is er deze keer voor literatuur. „Dat doen we omdat we op dat gebied heel weinig aanvragen binnenkrij gen", verklaart Van der Hoogte. „Zaterdag lopen twee jonge mensen goed herkenbaar door de zaak en proberen jongeren te werven die samen met dichter Aaike Jordans zogeheten speed- sonnetten gaan schrijven, waar bij de een reageert op de ander." i i f i j 1 Schilderij 'Verloren Gevoelens' van Jenny Verplanke. door Anita Tournois TERNEUZEN - De schilderijen van Jenny Verplanke en de beel den van Lieven Debrabandere vormen serene maar boeiende getuigen van ervaringen en emo ties. Vormgegeven in een indrin gende en boeiende beeldtaal met de mens als voornaamste in spiratiebron. In de hal en passerelle van het stadhuis van Terneuzen wordt de bezoeker geconfronteerd met het werk van twee kunstenaars die hun materiaal weten uit te buiten om een boodschap af te geven, in krachtige en harmoni sche composities en. dermate boeiend opgebouwd dat men steeds weer nieuwe verhalen zal ontdekken. Omdat hun werk ab stract is van vormgeving, zal die boodschap bij een vluchtige waarneming misschien niet da delijk herkenbaar zijn. Maar wie een pas op de plaats maakt, ontdekt dat de beeldtaal in de schilderijen van Verplanke (ly risch abstract) en in de beelden van Debrabandere (geometrisch abstract) niet alleen ingegeven wordt door een sterk gevoel voor schoonheid, maar dat voor al de liefde voor de mens bijzon der inspirerend is. Dat is niet verwonderlijk, als men hun achtergrond leest. Ver planke, oorspronkelijk afkom stig uit IJzendijke maar nu woonachtig in Houtave in Bel gië, ging als vrijwilligster naar Afrika en is nu als vrijwillig kunstenares sterk betrokken bij Art for All. Deze stichting wil kinderen in diverse landen zoals Roemenië, Thailand en Oeganda even onttrekken aan oorlog', ar moe en het vele geweld waar zij dagelijks aan blootstaan, door het aanbieden van materiaal om op een creatieve manier even de ellende te doen vergeten. Familietherapeut Beeldhouwer Debrabandere is naast kunstenaar, partner en fa milietherapeut, een gegeven dat van invloed blijkt op zijn beeld vorming en andersom. In tal van belijningen herkent men figuur lijke vormen als hoofden en li chamen. Ook titels als De drie gratiën, Ik bescherm je en Pas de deux vormen referenties. Verplanke voegt soms ergens in het beeld een klein getekend por tret toe. Daarnaast maakt zij veel gebruik van uitingen van menselijk kunnen, zoals letters, geschreven zinnen, het invoegen van muziekschrift of krantenar tikelen. De voorliefde voor natuurtinten vormt een andere overeen komst. Waar Verplanke gebruik maakt van aardetinten zoals roest, terra, zwarten, grijzen en witten, buit Debrabandere cle reeds in het gesteente - vooral zwart marmer, witte carrara en Franse steen - aanwezige tint uit. Hij brengt deze nog sterker tot leven door het intensief po lijsten van bepaalde vlakken en het toevoegen van structuur in de ruwe delen. Naast een combinatie van glad en ruw, gebogen en recht, hard en zacht, past de beeldhouwer vaak zwart-witcontrasten toe zoals in het prachtig vormgege ven beeld I had a dream. Zijn werk kent geen voor- of achter kant. De uitstraling is stevig en sierlijk, toont geborgenheid en bescherming, maar ook open heid, vrijheid en gastvrijheid door de cirkel- en ellipsvormige openingen. Dialoog Zijn beelden vormen een directe dialoog met de kijker. Net als de mixed media van Verplanke, waarin onder meer lood, buizen, schakelkettingen, spijkers, krammen en stoffen zoals dun doek, gaas en jute worden toege past. Naast figuurlijke vormen komt men kelk-, boot- en trap- vormen tegen. Deze symbolen, die terug te vin den zijn in de Bijbel maar ook verwijzen naar inheemse ritue len, refereren aan het feit dat zij een diepgelovig mens is en jaren in een andere cultuur vertoefde. Deze jaren in Afrika hebben haar werk zowel verrijkt als ver soberd en zeker sporen nagela ten. Expositie: Jenny Verplanke en Lie ven Debrabandere, t/m 30 april in gemeentehuis van Terneuzen. Ge opend: ma.-do., 9-17 uur, vr. 9-20 uur. door Rolf Bosboom VEERE - Fluitiste Eleonore Panieijer en pianist Marcel Worms komen zon dag naar Muziekpodium Zeeland (Gro te Kerk) in Veere voor het vierde en voorlopig laatste deel van hun Zes Continenten Project. Het concert be gint om 15.30 uur. Het Zes Continenten Project is ont staan vanuit het besef dat bij moderne componisten nauwelijks meer te ho ren is waar ze vandaan komen, wat hun wortels zijn. Dat heeft te maken met de globalisering, die als keerzijde heeft dat culturele identiteit en ver scheidenheid verloren dreigt te gaan. Pameijer en Worms willen die ontwik keling aan de orde stellen door middel van compositieopdrachten, uitvoerin gen, discussies en publicaties. Ze heb ben componisten uit alle continenten gevraagd een stuk te schrijven voor piano en fluit, waarin bijvoorbeeld ele menten zijn verwerkt die zij voor hun cultuur als essentieel beschouwen. Het project heeft sinds de herfst van 2003 al drie rondes achter de rug, waarin nieuwe composities uit Brazi lië, China, Israël, Kosovo, Sri Lanka. Verenigde Staten en Zuid-Afrika zijn uitgevoerd. De presentatie van de tweede ronde in Zeeland was een jaar tevens het slotconcert van Nieuwe Mu ziek Zeeland (nu Muziekpodium Zee land) in de Kloveniersdoelen in Mid delburg, waarna de verhuizing naar Veere volgde. Op het programma van zondag staan werken van in totaal acht componis ten, uit allerlei windstreken. De prominente Australische compo nist Ross Edwards liet zich voor Nura inspireren door zijn eigen omgeving, Guus Janssen schreef Spagaat, compo niste en gamelanspeelster Sinta Wul- lur maakte voor haar werk gebruik van haar Indonesische achtergrond. In het stuk van Dusan Bavdek klinkt de volksmuziek van de Balkan door, de Soedanees-Egyptische componist Ali Osman gebruikte zowel Arabische als Afrikaanse ritmes. De Amerikaan Michael Fiday schreef een werk op ba sis van Japanse haiku's, de Suri- naams-Nederlandse fluitist en compo nist Ronald Snijders neemt de luiste raar mee naar een Caribische party, terwijl de nestor van de nieuwe Brazi liaanse muziek Gilberto Mendes in zijn werk het verloren paradijs zoekt. ^wirFrnst Jan Rozendaal Het zijn altijd anderen die hen erop wijzen dat ze in de buurt van een kerncentrale wonen. Of ze dat niet gevaarlijk vin den? „Mij houdt het nooit be zig". zegt Melanie Boone (18) uit Borssele. „Je merkt er niets van", valt dorpsgenote Kirsten Groesbeek (23) haar bij. „Behal ve als Greenpeace actie voert. Of als in de krant staat dat ie mand een aanslag heeft willen plegen Is de kerncentrale in het nieuws dan zie je meer poli tie in het dorp, of security van EPZ Dan word je eraan herin nerd en denk je: O ja." Als Melanie en Kirsten op het CIOS in Goes, waar ze allebei studeren, vertellen dat ze in Borssele wonen, volgt door een voorspelbaar grapje, de: „Dan vragen ze: je geeft zeker licht in het don- leer?" Melanie en Kirsten hebben de aanwezigheid van de kerncen trale in Borssele nooit als een bedreiging ervaren. Ze luiste renmet enige verbazing naar ren debat dat zich ontspint tus sen Huub Adriaanse (16) uit Middelburg en Vlissinger Man Maijers (24). Huub zit in de vierde klas van iet wo aan de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren. Met enkele klasgenoten ieeft hij onlangs een presenta tie over kernenergie verzorgd. Kirsten Groesbeek, Melanie Boone, Julian Maijers en Huub Adriaanse (vlnr) denken verschillend over het openhouden van de kerncen trale in Borssele. foto Willem Mieras „Ik vond het een mysterieus on derwerp. Daarom leek het me leuk uit te zoeken hoe het pre cies werkt." Het onderzoek heeft hem tot een tegenstander van kernenergie gemaakt. „Het is een goed bedachte vorm om energie op te wekken, maar één die veel te veel problemen creëert. Allereerst is er het ge vaar van een ongeluk in de cen- trale. Maar het grootste pro bleem is natuurlijk het radioac tieve afval. Het gaat een keer mis met kernenergie of we moe ten de rommel een keer oprui men. Waarom zouden we het onszelf zo onnodig moeilijk ma ken? Laten we nu stoppen en overgaan op duurzame ener gie." Zonne-energie is volgens Huub hét antwoord. „Met-zonnecen- trales in de woestijn kun je op een schone manier energie op wekken. Als je in een warm land een oppervlakte zo groot als Frankrijk vol zet met spie gels, kun je de hele wereld van energie voorzien. Natuurlijke energie is de enige energievorm met toekomst." Julian, derdejaars student aquatische ecotechnologie aan de Hogeschool Zeeland, rea geert sceptisch. „Wanneer gaat dat werken? Als het nu op klei ne schaal kan, wil het niet zeg gen dat het straks ook in het groot kan. En ondertussen wil ik wel mijn eten kunnen ko ken." Onderzoek naar duurzame ener gie is een goede zaak, meent Julian, maar voordat die ener gievorm rendabel is, moet wor den ingezet op kernenergie. „Gas- en kolencentrales zijn een probleem, omdat ze het mi lieu vervuilen. Daarmee zade len we de generaties na ons op met een nog groter broeikasef fect. Alternatieve energiebron nen hebben we in 2013 nog niet voldoende voorhanden. Dus moet niet alleen de kerncentra le in Borssele openblijven, maar moeten we ook nieuwe centrales bijbouwen. Het is toch gek dat we wel kernener gie importeren uit Frankrijk? Dat vind ik een typisch Neder landse struisvogelmentaliteit. Kernenergie is schoon en vei lig. Het afval steek je in een blok beton en berg je op bij Covra." Huub twijfelt. Nieuwe kerncentrales vindt hij taboe Sukkelen Huub wil daar nog eens goed over nadenken. „In principe zeg ik dicht. Wat ik wil meege ven is dat we niet moeten blij ven sukkelen met kernenergie. Als we ooit overstappen op duurzame energie, laten we het dan zo snel mogelijk doen. La ten we op tijd stoppen en niet doorgaan tot we een nog veel groter probleem hebben. Hou den we de centrale open dan worden we ook niet echt geprik keld om alternatieven te vin den." De discussie spitst zich toe op kiezen tussen behoud van de huidige energievoorziening en bijbehorende welvaart of begin nen met werken aan een schone wereld voor volgende genera ties. „We kunnen niet met min der dan de huidige energie", vindt Melanie. „Natuurlijk wel", werpt Kirsten tegen. „Vroeger hadden we al die ap paraten toch ook niet?" Ze wil niet terug de grot in, bezweert ze. „Ik zeg het wat extreem, maar ik wil aangeven dat we best met wat minder kunnen." Ook Huub vindt energiebespa ring een goed begin. „Kijk eens hoe lang onze computers, televi sies en telefoons aanstaan, ter wijl we ze niet gebruiken." Me lanie: „Bij ons staat de compu ter vaak de hele dag aan, ter wijl hij een uurtje wordt ge bruikt. Dat zou inderdaad wel minder kunnen." Julian is niet overtuigd. „Ik ge loof niet dat we onze welvaart op willen geven of op kunnen geven. Onze maatschappij is af hankelijk van energie en kern centrales zijn een garantie dat we die krijgen. Dat is de reali teit." ■t-^e discussie over kerne is nergie is weer opge laaid. In een serie belicht de PZC het onderwerp de ze week vanuit diverse in valshoeken. Vandaag in deel drie: de jeugd. en in zijn ogen moet de kerncen trale in Borssele in 2013 ge woon dicht. „Dat betekent wel dat hier in het dorp en de omge ving veel mensen op straat ko men te staan", werpt Kirsten tegen. „Geen nieuwe kerncen trales, oké, maar moet je ook een bestaande kerncentrale sluiten als die veilig kan door draaien?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19