>zc Bom in visnet explodeert Rechtbank geeft ministerie uitbrander Schoolmuseum bij de tijd Zicht op Hulster wallen vanuit de camper >Vy, rff'i Evides wil voorraad water in Brabantse Wal aanvullen 17 ritiek op plek sozoco in 'hilippine Ontploffing op zeebodem tijdens vissen voor Belgische kust «V k r<£HBË r'K," .4" i.p v Provincie: geen subsidie Philippine Werkstraf voor slaan met staaf Bromfietser loopt rugletsel op Website gemeente uit de lucht Basiliek Hulst geëerd met wapenschild donderdag 14 april 2005 I Weinig klachten [ver AZZ via lijn Klaverblad ^B^fjaiiHia Sondervan J poES - De meldweek die pa- lübtenplatform Het Klaverblad «Tudt over jeugdhulpverlener Ijz heeft tot nu toe slechts Traalf meldingen opgeleverd. j ^ei-blad denkt dat het gerin- «aantal te maken heeft met ge- t chten. Op internet circuleren 1 imieme berichten dat de meld- gek gehouden wordt in op- fjcht van de directie van de jchtmg AZZ. Woordvoerder Vermeer van Klaverblad wrspreekt die geruchten met t „Wij hebben een volstrekt fcikelijke positie", ver baart Vermeer. J [et platform stelde deze week en speciale telefoonlijn open jnervaringen met de jeugdzorg an AZZ te verzamelen. [[et lijkt er volgens Vermeer op at veel cliënten van AZZ zich [ten afschrikken door de verha- Jpp internet. Ei] houden de meldweek om- (wij via onze consulent jeugd- j en de vertrouwenspersoon 'het Zeeuws Platform voor enten in de Jeugdzorg signa- akregen die er niet om logen", t woordvoerder Vermeer, staan nu heel rare insinua- op internet. Wij zouden al- oorbrieven aan het AZZ. aterpretatie is volstrekt on- Wij zijn er juist voor de jiten." jachttijden teer wil weinig zeggen over signalen die via de meldlijn nenkomen, alleen dat het lit om het onthouden van zorg mensen en over wachttij- n „Die signalen zijn, ontdaan npersoonlijke gegevens, kort- leden besproken met de iirectie tijdens ons regulie- tellingsoverleg", zegt de Ivoerder van Klaverblad, hebben toen laten weten als er niet snel verbeterin- optreden, wij melding ma- bij de Inspectie voor de Ge- dheidszorg. Wij hebben met -meldingen meer grond om IImanagement op zijn verant- lelijkheid aan te spreken. leldlijn op telefoonnummer p3-212783 is vandaag nog jn van 9.00 tot 13.00 uur. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - In één van de netten van de Belgische kotter Zeebrugge 87 met Nederlandse bemanning is dinsdagochtend een bom ontploft. De explosie vond op de zeebodem plaats, tij dens het vissen. Het incident gebeurde op de Middelkerkebank voor de Bel gische kust, aldus schipper L. de Nooijer uit Arnemuiden. „We hoorden een harde klap. Voor 99 procent zeker is het een bom geweest." Het vistuig was beschadigd. De Zeebrugge 87 is ter reparatie in Vlissingen ge weest en was gisteren alweer aan het vissen. De Nooijer was in 1976 als zes tienjarige aan boord van de Vlis singen 27, toen daar een opgevis te bom ontplofte. Een collega overleefde de explosie niet, De Nooijer raakte zwaargewond. Ook na het ongeval van vorige week woensdag, waarbij drie op varenden van de Ouddorp 1 om kwamen, vindt De Nooijer ech ter dat 'dit soort dingen niet moet worden overdreven'. „Het is schrikken als zoiets gebeurt, maar je moet verder. Het is mijn werk." Meldingen Nederlandse en Belgische mij nenvegers zijn gisteren ook nog bezig geweest op de Noordzee om explosieven onschadelijk te maken die vissers hadden opge vist en gemeld. In de week na het ernstige ongeluk met de Oud dorp 1 doen vissers veel meer meldingen van opgeviste projec tielen. Normaal komen er vijfen dertig tot veertig per jaar bin nen, de afgelopen week al zeven tien. Aan het einde van de mid dag waren gisteren zes bommen geruimd Het is volgens een woordvoer der van de marinevoorlichtings dienst aan de schippers van de viskotters wat zij met het oor logstuig doen. De marine advi seert bommen of andere projec tielen aan boord te laten liggen, nat te houden, af te dekken en goed vast te sjorren. „Het komt echter ook voor dat een explo sief al wordt gezien voordat de netten binnenboord zijn ge haald", aldus de voorlichter. Markeren „Met een boei kunnen ze dan worden gemarkeerd, zodat wij ze terug kunnen vinden." De mijnenvegers zijn volgens de woordvoerder zeker deze week nog druk doende met ruimen van de gemelde explosieven. INEUZEN - Door een ver- irde locatiekeuze voor een woonzorgcomplex (wozo- in Philippine loopt het colle- van B en W het risico dat de «vesting van ouderen veel ;er gaat duren dan nodig is. kans op protesten van omwo nden. natuurbeschermers en ankundigen is levensgroot nvvezig. WD-raadsfractie wijst op (gelijkbare problemen bij de nvankelijke keuze van De Tij- in in Terneuzen als locatie oor de opvang van daklozen en [voorgenomen vestiging van i Brede school aan de Dok- eg ..Door zware druk vanuit bevolking en de gemeente- ld moest het college bakzeil - le.n met als gevolg dat er veel d verloren is gegaan en we [erover voorlopig niets meer Hen horen", schrijft fractie- oratter W. Broekhuysen in toelichting op vragen aan B W. Hij vreest dat het met het izoco in Philippine dezelfde "ut opgaat. wordt nu al jaren gepraat er een zorgcomplex voor oude- )in die kern, maar tot een dui- djke locatiekeuze kwam pas kele maanden geleden. Toen rak het college z'n voorkeur f voor een terrein aan de rand W het Spuikompark. Woon- N Zeeuws-Vlaanderen heeft p stuk grond op de hoek van !Braakmanweg en het Spui- ®park op hel oog. B en W vin- alternatieven als het Anker- >tde huidige brandweerkazer- !en bet zogenoemde Spamix- rrem ongeschikt. to-khuysen. die terloops wijst e nabijheid van een party- n,rum Pal tegenover de beoog- locatie aan het Spuikom- heeft met verbazing ken- 5 genomen van de beantwoor de van eerdere raadsvragen - r ^et college. Hij plaatst agtekens bij de argumenten it B en W en vindt dat die hun werk nog maar eens moeten »n Volgens de WD is de loca- Lltf n00'* ser^eus onder st is de reden dat u zo hals- ®Jg blijft vasthouden aan het Puikompark?", wil Broekhuy- weten. In dat verband wijst Wijntjes op dat het voorma ls §emeentebestuur van Sas ^le l°catie in decem- - J°l. vlak voor de herinde- resoluut afwees. Burgemeester J. F. Mulder van Hulst, telefonisch in contact met zijn collega in Meppel, onthult het bord voor de speciale kampeerplaats voor campers: de eerste in Zee land. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer HULST - Het was niet bepaald kam- peerweer, maar dat liet de Hulster bur gemeester J. F. Mulder zich er gisteren niet van weerhouden om de camperpar keerplaatsen aan het Havenfort offici eel te openen. Hulst heeft hiermee de Zeeuwse primeur. Stiekem waren er gisteren heel wat cam pereigenaren in overtreding, want hoe wel het terrein voor kampeerauto's is in gericht voor vijf wagens, stonden er gis termiddag wel elf. Maar dat mocht, want het was feest. Uitgedost met cor sages van plastic bloemen maakten heel wat belangstellenden de opening van de eerste Zeeuwse GOP (gereguleerde over nachtingsplaats) mee. Dat gebeurde op een bijzondere manier. Het Nederland se camperseizoen 2005 werd gisteren op twee plaatsen tegelijk geopend in Ne derland: in Hulst en in het Drentse Mep pel. Mulder en de Meppelse wethouder H. Lanjouw hadden contact met elkaar via mobiele telefoons en spraken zo af dat ze tegelijkertijd het bord voor de camperplaatsen onthulden. Na die han deling kroop de menigte in Hulst weer gezellig bij elkaar onder het afdak van twee kampeerauto's, om beschut te zijn tegen de motregen. De camperparkeerplaatsen zijn in au gustus bij wijze van proef al in gebruik genomen en blijken zo'n succes dat ze definitief mogen blijven. Hulst is de eerste Zeeuwse gemeente die de GOP's aanwees en daar is- de Neder landse Kampeerauto Club zéér tevre den mee. Lang hebben ze bij de provin cie moeten steggelen om voet aan de grond te krijgen, maar met behulp van de Hulster PvdA-fractie en de welwil lende houding van de gemeente, is het dan uiteindelijk gelukt. De camperparkeerplaats in Hulst is so ber ingericht. Zo zijn er geen extra lan taarnpalen geplaatst, zijn er geen tap punten voor drinkwater of voorzienin gen om vuil water te lozen. Desondanks wordt veel gebruik gemaakt van de GOP's, waar maximaal 72 uur gekam peerd mag worden. Ook de familie De Jongh uit het Gelder se Waardenburg streek gisteren met de camper voor een dag en een nacht neer aan het Havenfort „De locatie is echt prachtig", zegt mevrouw J. de Jongh. „Zowat aan het water en met uitzicht op de stadswallen en ook nog eens vlak bij de stad. Ik wil zeker nog even het stadje bezichtigen." De sobere inrichting van de GOP deert haar niet. „We hebben zonnepanelen op het dak van de camper en als die zijn op geladen, kunnen we de hele avond tv kij ken." door Emile Calon MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft gisteren het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport een fikse schrobbering gegeven. Het is 'niet aanvaardbaar' dat het mi nisterie geen Nederlandse richt lijnen heeft opgesteld die gelden voor de veiligheid van speeltoe stellen, zei rechtbankpresident M. Klarenbeek tijdens het voor lezen van het vonnis in de straf zaak tegen stichting Kinderop vang De Bevelanden. Ook zijn er volgens de recht bank geen duidelijke normen die gelden voor speelhuisjes in peuterspeelzalen, noch voor loopklossen. Tevens constateert de rechtbank dat er geen wette lijke regels zijn waaraan peuter speelzalen moeten voldoen. Zul ke regels gelden wel voor de kin deropvang, maar niet voor een bijna gelijksoortige opvang als een peuterspeelzaal. Geen schuld Twee weken geleden had advo caat J. de Meester van de stich ting tijdens de zitting van de rechtbank ook al op die lacunes in de regelgeving en het 'vreem de verschil' tussen peuterspeel zalen en kinderopvang gewezen. De rechtbank heeft in haar von nis de nodige argumenten van hem overgenomen. Ook zijn con clusie: vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. Volgens de rechtbank heeft de stichting geen schuld aan de dood van de tweejarige Janice Slosse uit Goes, het meisje dat eind maart 2004 in peuterspeel zaal De Polderrakkertjes over leed. In het zeer uitvoerige von nis wordt puntsgewijs alle be schuldigingen van het Open baar Ministerie tegen de stich ting afgewezen. Volgens de rechtbank heeft de stichting niet gehandeld in strijd met wettelijke regels, noch met haar zorgplicht. „Het staat niet vast dat ook maar ie mand binnen de organisatie zich bewust is geweest van het gevaar van het speeltoestel", al dus het vonnis. Vooral niet om dat het speelgoed en ook het speelhuis regelmatig werden geïnspecteerd, ook op veilig heidsaspecten. Volgens de recht bank is ook niet vast komen te staan dat de loopklossen en het speelhuis bestemd waren voor kinderen ouder dan 36 maan den, zoals het OM beweerde. „Wettelijke regels ontbreken op dit punt." Evenmin is volgens TERNEUZEN - Burgemeester J. Lonink van Terneuzen laat de genodigden de woorden oplezen van het leesplankje in Schoolmu seum Schooltijd. Lonink opende gisteren het nieuwe gedeelte van Schooltijd. Het schoolmuseum aan de Vis- steeg in Terneuzen is weer hele maal bij de tijd. Gisteren nam het museum officieel zijn intrek in het naastgelegen pand op nummer 6. Dit stond al enige tijd leeg. Schooltijd is een parti culier initiatief. Het museum in het oudste stukje van de Terneu- zense binnenstad opende de deu ren in 1997. Okke van der Maas (oud-onderwijzer en drijvende kracht achter het museum) is trots op wat tot dusver is be reikt. „Er werd altijd gezegd: in Ter neuzen kan niks. Een enthou siaste groep vrijwilligers heeft het tegendeel nu wel overduide lijk bewezen", aldus Van der ,1 O I i I A 'kiW-\ Maas. Burgemeester J. Lonink opende het nieuwe gedeelte van Schooltijd. Hij roemde de vast houdendheid van de initiatiefne mers. Lonink: „Bijzonder is verder dat de nostalgische sfeer in het museum aansluit bij de sfeer in de Vissteeg."Er zijn tal van nieu we aanwinsten te bewonderen. Zoals een druk uit 1766 van het befaamde rekenboek van Bar tjens, een vélocipède in minia tuurvorm 'de fiets van Sophie- tje', een klassefoto uit 1891 en een geïllustreerd exemplaar van het Advertentieblad voor IJzen- dijke en omstreken van 30 april 1915 foto Camile Schelstraete Klarenbeek vast komen te staan dat het toezicht tekort is gescho ten, noch dat het toezicht slechts was georganiseerd. Zo hebben de leidsters Janice nog kort voor het fatale moment ge waarschuwd dat ze niet op het glijbaantje mocht lopen. De beide leidsters zijn inmid dels weer aan het werk bij de stichting, vertelde voorzitter F, Eijlander na afloop. „Een aan tal uren in de week, nog lang niet fulltime. Ze zitten nog vol op in het verwerkingsproces." Hij hoopt dat ze de moed kun nen opbrengen om op den duur weer volledig aan de slag te gaan. Daar krijgen ze ruim de tijd voor. verzekerde hij. De stichting zal hen niet pushen door bijvoorbeeld te dreigen met een wao-traject. „Ze krij gen de tijd." De dood van de peuter heeft volgens hem nauwe lijks geleid tot opzeggingen door ouders. Alleen wat familie leden van de ouders van Janice hebben hun kinderen van de kin derdagverblijven van de stich ting gehaald. Eijlander vertelde ook dat het ongeval en de nasleep diep heb ben ingegrepen bij de stichting en de medewerkers. „Meer dan een jaar heeft het ongeval op ons netvlies gestaan." Hij hoopt dat de uitspraak helpt bij het verder verwerken. De voorzitter verzekerde ook dat al het speel goed van de stichting aan de hoogste eisen voldoet. Het be wuste speelhuisje, waarop Jani ce de dood vond, is vernietigd. PHILIPPINE - De Stichting Evenementen Philippine hoeft niet te rekenen op een provinciale subsidie in het ka der van de viering van vijfhonderd jaar Philippine. Een verzoek hiertoe is afgewezen, omdat aanvragen voor de viering van een jubileum of herdenking niet gehonoreerd kunnen worden. De aanvraag past volgens Gedeputeerde Staten ook niet in andere provinciale subsidieprogram ma's. Eerder ging de gemeente Terneuzen niet akkoord met een subsidieaanvraag van 46.000 euro. Het college van B en W wilde niet verder gaan dan 20.000 euro. Uiteindelijk werd naast de twintig mille ook een garantiesubsidie ver strekt van 10.000 euro. Het feest was hiermee gered. A. van Leeuwen van het organisatiecomité is teleurge steld over de afwijzing door de provincie. Toch zit hij niet bij de pakken neer. „Het programma is nagenoeg rond. We blijven zoeken naar andere financieringsbronnen. On ze hoop is hierbij gevestigd op diverse culturele fondsen en bedrijven in de regio." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een twintigjarige inwoner van Axel wegens een po ging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ver oordeeld tot een half jaar cel plus 240 uur werkstraf. De jonge Axelaar had 7 november vorig jaar een plaatsge noot met een metalen staaf tegen het hoofd geslagen. Het slachtoffer moest zich voor de hoofdwond laten behande len in het ziekenhuis. Het incident was het gevolg van een vechtpartij, die eer der bij de sporthal in Axel had plaatsgevonden. Het slachtoffer en zijn vriend zagen de verdachte toen bezig hun scooter te vernielen. Tijdens de schermutseling die daarna ontstond, werd de jongeman gebeten door de hond van het duo. TERNELTZEN - Een achttienjarige bromfietser uit Ter neuzen heeft gistermiddag rugletsel opgelopen bij een aanrijding met een fietser in de Axelsestraat in Terneu zen. Een 57-jarige fietser uit Terneuzen kwam even na vier uur in die straat in botsing met de bromfietser. De acht tienjarige werd met rugletsel overgebracht naar het zie kenhuis. De fietser liep verwondingen aan zijn oog en neus op. ZIERIKZEE - De website van de gemeente Schou- wen-Duiveland is van 15 tot en met 19 april van het net De website krijgt een facelift naar aanleiding van een on derzoek onder de gebruikers. De lay-out van de site wordt als onduidelijk ervaren. Bovendien is er commen taar gekomen op de (lange) intro van foto's die over het scherm glijden. Dit intro vervalt en ook krijgt de site een moderner en strakker uiterlijk. Daarnaast zijn straks minder muisklikken nodig om bi] een onderwerp te komen en is nog eens kritisch gekeken naar de woordkeuze op de site. De gebruikte termen wor den begrijpelijker. De nieuwe site wordt aanstaande dinsdag officieel in ge bruik genomen. door Rinus Antonisse OSSENDRECHT - Waterbedrijf Evides begint een proef met de infiltratie van grondwater bij Ossendrecht. Onderzocht wordt of hiermee de verdroging van de Brabantse Wal als gevolg van de drinkwaterwinning in te dam men is. De proef bestaat eruit dat water dieper in de grond wordt terug gepompt. Als de proef een suc ces is - dat moet eind 2005 al duidelijk zijn - kan de natuurlij ke grondwatervoorraad worden aangevuld met water dat nu nog gewoon de Schelde instroomt. Dat is gunstig voor het instand houden van de huidige water winning. Voor de gebruikers in Zeeland is dat van belang. Zij zijn sinds jaar en dag voor hun drinkwa ter in belangrijke mate afhanke lijk van de waterwinning in Os sendrecht en Huijbergen (Mid den-Zeeland en Zeeuws-Vlaan- deren) en Halsteren (Tholen). Betrouwbaar Grondwater is een betrouwbare en naar verhouding goedkope 'grondstof' voor de drinkwater winning. De toenmalige water leidingmaatschappij Zuid-Beve land begon in 1913 met het op pompen van water in Ossen drecht en vanaf 1963 kwam de locatie Huijbergen erbij. Bij Hal steren wordt sinds 1923 water voor Tholen gewonnen. Met het aanvulling van de water voorraad door infiltratie heeft Evides al ervaringen opgedaan in onder meer Haamstede (op pervlaktewater uit het Haring vliet) en bij Sint-Jansteen (op pervlaktewater uit Vlaanderen). Het is een 'bewezen methode', die ook bijdraagt aan natuurher- stel in de waterwingebieden en omgeving. Gisteren werd het startsein gege ven voor de infiltratieproef. Die vindt plaats in het gebied ten oosten van het Wasseven. Er wordt grondwater voor ge bruikt uit het gebied zelf. De proef moet duidelijkheid geven over de technische en maat schappelijke haalbaarheid van infiltratie als mogelijkheid om verdroging te verminderen. Evides voert het project uit in sa menwerking met de provincie Noord-Brabant. Ook het water schap Brabantse Delta, de ge meente Woensdrecht en de Vere niging Natuurmonumenten zijn erbij betrokken. De proef begint met ondiepe infiltratie, gevolgd door het dieper in de bodem brengen van circa 50 kubieke meter water per uur door mid del van putten. Omwonenden zullen van de acti viteiten weinig merken. Als de infiltratie een gunstig effect op de waterstanden heeft, wil Evi des er op grotere schaal en op verschillende plaatsen mee aan de slag. HULST - De basiliek van de Hei lige Willibrordus in Hulst wordt geëerd met een wapenschild en een oorkonde. De onderschei ding, toegekend bij Koninklijk Besluit, krijgt een plekje in de basiliek en wordt in juli onthuld door bisschop Muskens. Aan bijna alle andere basilieken in Nederland werd al eerder een wapen verleend. Nu valt ook de Willibrordusbasiliek deze eer te beurt. Diaken Wim Tobé en Piet 'Basiliek' Hamelink, die elke steen van het godshuis kent, zien het toekennen van het wa pen als een bekroning op de laat ste miljoenenrestauratie van de Willibrordus. De oorkonde, ofte wel het wapendiploma, is afge geven door de Hoge Raad van Adel in Den Haag. Hoe het wapen er in detail komt uit te zien, is nog een verrassing. Volgens E. Wolleswinkel, secre taris van de Hoge Raad van Adel, is wel zeker dat in elk ge val het conopeum (de rood-gele parasol) en het tintinnabulum (het klokje), beiden het bewijs teken dat de Willibrordus een echte basiliek is, zullen voorko men op het wapen. Ook het ge meentewapen van Hulst wordt erin verwerkt. De eretekens worden officieel te onthuld en overgedragen aan de gemeenschap van Hulst tijdens de eucharistieviering, zondag ochtend 3 juli om 10.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17