Aanleg slibdepot roept vragen op Plukkers ook in stacaravans PZC Hulpverleners kritisch over noodhulp Nieuw gemaal tussen Middelburg en Veere Milieupolitie tikt Vlissingen op vingers na illegale bomenkap %singen wil functioneren van stadsgewest evalueren [aasboerderij Vuil water in sloot bij kassen Gezamenlijke aanpak hennepteelt Roep om licht in donker Hulst Ziektekosten voor minima Vuile bagger niet slecht voor bodemkwaliteit agenda donderdag 14 april 2005 w 15 jjorNadiaBertelder mmELBUEG - lussen Mid- dtarn en Veere komt een I, gemaal. Het oude gemaal de Veeree Watergang ver- Bjnt door de aanleg van de kg; Bijkomend voordeel is dat ,t waterschap Zeeuwse cilan- «iverwacht dat de waterkwali- jl van hel Veeree meer zal ver- ^nPHith Ramakers Nu wordt het water uit het noor delijk deel van Walcheren nog via het gemaal Oostwatering in het "Veer se Meer gepompt. Dat is niet bevorderlijk voor de kwali teit wan het water in het Veerse meer. Het nieuwe gemaal komt ;aan de Oude Veerseweg, tussen Middel burg en Veere. Via dit gemaal kan het water het kanaal door Walcheren worden ingepompt. Het kan dan worden geloosd op de Westerschelde. Alleen bij he vige regenval zal het gemaal Oostwatering nog worden ge bruikt. Het nieuwe gemaal en het gemaal Boreel aan de Nieu we Vlissingseweg bij Middel burg verwerken straks al het wa ter van het westelijk deel van Walcheren. Door de nieuwbouw hoeft het gemaal Boreel niet te worden aangepast. Daardoor kan het monumentale karakter van het gebouw bewaard blijven. Volgens het waterschap kan het waterpeil in de toekomst beter worden beheerst omdat de af- voercapaciteit toeneemt. Door het plaatsen van een stuw in de Gapingse watergang kan de waterstand bij de kreekrug bij Oostkapelle worden verbe terd. Nu is de de kreekrug te droog. Voor de bouw van het gemaal moeten waterlopen worden ver legd. Die worden ruimer dan de oude zodat ze meer water kun nen bergen. Ze krijgen boven dien ook natuurvriendelijke GISSINGEN - Vlakbij het ge- lied waar de nieuwe wijk Sou- mrg-Noord zal verschijnen, heeft tie gemeente Middelburg bd slibdepot aangelegd. Dat is en aantal raadsleden van de (ommissie grondgebied in het Bkcerde keelsgat geschoten. Hadden we dit niet kunnen nrkomen?", vroeg M. Walra- oi-van der "SloOt van de Partij wburgRitthem (PSR) zich gis- eravond af. i een slibdepot wordt bagger igstort. Een depot kan stank, ün- ïc&en en ander ongerief met meebrengen. Voor de aan- g van het depot heeft Middel ing de noodzakelijke vergun ingen aangevraagd. „We ihëb- vervolgens .geen bezwaren reageerde de Vlis- wethouder L. Poppe-de (CDA). Ze moest erken- endat dit Vlissingen is overko mt is jammer dat dit is jbeurd", vond ze. t aanleg van het slibdepot kan wolgen hebben voor de bouw in de huizen en de inrichting, an ede openbare ruimte. „Het ibdepot was'er beheerst. Daar- pzullen we moeten inspelen", eidewetihouder. nnmissieleden stelden vragen per de waarde die gehecht oest worden aan het stadsge- Vlissingen/Middelburg. k stel voor dat het f unctione- van het Stadsgewest wordt ëralueerd", zei H. de Haas m ippe-de Loöff merkte op dat het 'bestuurhjk correct zou gevonden als Middel- MSKERKE - Haasboerderij jriekerke aan Mariekerke 24 Meliskerke houdt zaterdag en dag. Er worden demonstra- s gegeven van oude ambach- i, er worden schapen gemol- n ener is schapenkaas te proe- 0e open dag -duurt van OOtot 16.00 uur. Advertentie I-ZONWERING WWW.AAZET.FU/ Kapelle -Tel. 0113-330*53 Bezorgklachten: DBD0-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- hurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00.uur redactie Walcheren Suitenruststraat 18 Postbus '8070 433öieb middelburg Tel: 0118-493000 fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Öith Ramakers 'Minam van den Broek Selma Osman Wendy van den Huiik K°en de Vries (sport) ^ntrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes fel: (0113)315500 fet' (0113)315669 E"ma'i: redactie@pzc.nl 'nternet I; "^-pzc.nl f-oiail: web@pzc.nl burg zijn stadsgewestelijke part ner op tde hoogte had gesteld van de wens om vlakbij Vlis- sings grondgebied een .slibdepot aan te leggen. „Middelburg wist net zo .goed ails wij (dat we daar een woonwijk wilden bouwen. Er is ons niets persoonlijk mee gedeeld. Wel heeft Middelburg door te publiceren formeel vol daan aan de wettelijke voor schriften." Na afloop van de vergadering zei ze dat ze haar buren op de handelwijze zou aanspreken. „En als we straks genoodzaakt zijn om aanpassingen te maken voor een prettige woonomge ving, kunnen we overwegen om aan te kloppen bij Middelburg." Voor Souburg-Noord zijn 330 woningen gepland. De wijk komt te liggen tussen de Reijers- weg, de Middelburgsestraat en de rijksweg A58. Naast de wo ningbouw is ruimte gereser veerd voor een basisschool. Om streeks medio 2006 wordt een begin gemaakt met de bouw van de eerste fase. Remi Lobbezoo en Janny Fioole zijn terug uit Sri Lanka, door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Sri Lanka wordt over spoeld door een tweede vloedgolf. Geen waterdit keer, maar hulp uit het Wes ten. Janny Fioole uit Middelburg en Re- mi Lobbezoo uit Vlissingen zijn net te rug van het eiland aan de Indische oceaan. Ook zij hebben hulp verleend, maar ze hebben ook veel uitwassen ge zien. ILdbbezoo heeft het over de 'dollar wa ve'.. „Sommige organisaties blijven maar uitdelen. Terwijl de mensen in de kampen werk hebben, of een uitkering. Ik heb liever dat mensen voor hun geld igaan werken. Nu levert het meer op om wait te gaan zitten en je hand op te hou- 'den dan om zelf te gaan vissen. Daar word ik een beetje ziek van." Zijn Stich ting wederopbouw dorpen Sri Lanka probeert wel mensen aan het werk te helpen. „We zijn ruim een maand bezig met kleine zaakjes. We kopen fietsen, een spinnewiel, van dat soort kleine din getjes. We helpen strandverkopers weer op gang, we bevoorraden winkeltjes of we zorgen ervoor dat ze opgeknapt wor den. Alles tot een bedrag van 175 euro. Voor alles wat groter wordt, zoeken we «en sponsor." .„Een maand geleden stond in een Sri- lankaanse krant dat er twee keer zoveel vissersboten in bestelling staan als er ooit zijn geweest. Er is ongelooflijk veel gedoneerd, organisaties willen wat doen met die centen omdat ze zich moe ten verantwoorden. Ze moeten beter na denken over wat er nog moet gebeuren. Kleine zelfstandigen moeten op gang ge holpen worden en het wordt hoog tijd om iets aan de infrastructuur te doen." Fioole ziet het ander: „Mensen zeuren dat de regering niets doet. Maar binnen zeven weken was 135 kilometer spoor lijn weer op orde. De wegen zijn schoon en er zijn geen epidemieën uitgebro ken." „De coördinatie van de hulp is het eni ge wat op dit moment erg moeilijk is", zegt ze. „Op sommige plaatsen is nog niks, terwijl ergens anders vissers zitten te wachten op beloofde boten. Aan ram pen wordt grof geld verdiend door hulp organisaties. Minder dan de helft van de toegezegde hulp heeft het land be reikt." Ze is cynisch over de houding van Srilankanen. „In weeshuizen wor den kinderen met opzet dun gehouden. Aan de gebouwen wordt niets gedaan, want anders geven mensen die langs ko men niets meer. Eigenlijk moeten we stoppen met hulp verlenen." „Iedereen moet scoren. De samenwer king is flut. Veel organisaties doen van alles zonder dat te melden. Drieduizend organisaties zijn bezig met elkaar vlie gen af te vangen. Mensen kunnen daar zoveel zelf, ze hebben zoveel geld gekre gen. Er moeten alleen de juiste keuzes worden gemaakt. Het probleem is hoe we die mensen weer in beweging krij gen. Alleen maar geven is foute boel. Daar help je mensen de verkeerde kant mee op." Veerboot Toch heeft ze zelf nog plannen, voor de aanschaf van een veerboot en voor de hulp bij de ontzilting van het grondwa ter. Ze hoopt op samenwerking met Zeeuwse scholen bij de reparatie van be schadigde scholen op Sri Lanka. „Het zou zinnig zijn als we dat voor elkaar konden krijgen, ook voor de lange ter mijn." Een paar weken geleden deelde ze vijfhonderd fietsen uit aan kinderen. „Die zijn allemaal goed terecht geko men. Ik heb van geen enkele fiets spijt." foto Lex de Meester Mensen die hun huis kwijt zijn geraakt, krijgen van de regering geld om nieuw te bouwen. Omdat de bouwmaterialen duur en schaars worden, is Lobbezoo een steenfabriek begonnen. „We verkopen de stenen tegen de laag ste prijs, genoeg om loon en materiaal mee te betalen. Er werken nu zestien mensen, plus twee chauffeurs." Het grootste probleem bij de bouw van hui zen is dat de overheid heeft bepaald dat vlak langs de kust niet meer mag wor den gebouwd. „Ik ben er niet zeker van wat ze daarmee willen. Er gaan verha len dat de grond verkocht wordt aan grote hotels, maar dat is niet duidelijk." Fioole: „Vissers kunnen niet meer aan de kust wonen. Dat vind ik niet kun nen." Lobbezoo gaat volgende week terug naar Sri Lanka. Hij heeft ruim twee ton opgehaald voor zijn hulpacties. Veel is er al op, maar hij heeft nog plannen ge noeg. Voor een project om weeskinde ren te sponsoren, voor hulp aan scholen en voor de bouw van een ziekenhuis bij voorbeeld. „De omstandigheden in de ziekenhui zen zijn slecht. Voor vierhonderddui zend euro kan ik daar een ziekenhuis bouwen. Het is de bedoeling dat men sen die slachtoffer zijn geworden van de tsunami daar gratis een behandeling kunnen krijgen." Fruitteeltsector wil niet alleen huisvesting in verbouwde loodsen door Harmen van der Werf GOES - Over de mogelijkheden voor de huisvesting van seizoen werkers moet snel duidelijkheid komen. Volgens B. Feijtel, pro vinciaal secretaris van land bouworganisatie ZLTO, moet dit ruim voor het plukseizoen ge regeld zijn. Op initiatief van de ZLTO is een werkgroep in het leven geroe pen die zich over het vraagstuk buigt. De Bevelandse gemeen ten en de provincie zijn erin ver tegenwoordigd. Feijtel is voor zitter. Hij vindt dat er snel spij kers met koppen moeten wor den geslagen. Het plukseizoen in de Zeeuwse boomgaarden be gint pas in augustus-september. Toch is het kort dag, als regel tjes eventueel aangepast moeten worden en fruittelers moeten in vesteren in bijvoorbeeld de bouw van slaapvertrekken in schuren. De Bevelandse gemeenten heb ben eerder aangegeven dat zij voor de huisvesting van seizoen werkers in schuren en loodsen zijn. 'Inpandig' heet dat. Voor de veiligheid en het comfort zou dat het beste zijn. De gemeenten kwamen hiermee, nadat bij een aantal controles in Borsele ge breken aan de huisvesting van plukkers waren geconstateerd, met name wat betreft de brand veiligheid. Feijtel van de ZLTO is er net als de gemeenten veel aan gelegen dat de huisvesting goed wordt geregeld. Het gaat ook om nogal wat mensen. Volgens Feijtel zijn er vorig jaar op de Bevelanden voor 1.500 werkers uit nieuwe lidstaten van de Europese Unie vergunningen verstrekt voor de fruitpluk. Om die mensen onder te bren gen hebben vrij veel fruittelers caravans aangeschaft. Het zou zonde zijn als die investeringen door de eis 'huisvesten moet in pandig' teniet worden gedaan. „Wij willen dan ook niet alleen inzetten op het bouwen van bij voorbeeld slaapvertrekken in schuren en loodsen", aldus Feij tel, „maar ook de mogelijkheid openhouden dat plukkers in sta caravans of portacabines mogen worden ondergebracht. Als het maar veilig gebeurt en aan de ei sen van de overheid voldoet op het gebied van ruimtelijke orde ning. We moeten af van gedoog situaties." Acht weken Het 'inpandig' huisvesten van seizoenarbeiders kost meer geld dan het aanschaffen van sta caravans of portacabines. Feij tel: „Het is bovendien zo dat het plukseizoen in Zeeland niet veel langer dan acht weken duurt. Mensen hoeven ook niet langer te worden gehuisvest. Dat is in Brabant anders, waar bijna het hele jaar seizoenwerkers actief zijn op tuinbouwbedrijven. Je hebt dan ook andere huisvesting nodig." Feijtel zou 't liefst zien dat fruit telers meerdere mogelijkheden houden, dus niet alleen inpan dig. Van bedrijf tot bedrijf kan dan een gepaste oplossing wor den gevonden. Veel zal afhan gen van de omvang van de be drijven. Zo heeft Vogelaar in Krabbendijke, een wij groot be drijf, al een paar jaar geleden slaapkamers gemaakt in een loods. Het is volgens A. Slabbekoom, voorzitter van de vakgroep fruit teelt van de ZLTO, zeker niet de bedoeling dat de stacaravans of portacabines ook voor vakantie gangers worden gebruikt, bui ten het plukseizoen. „De meeste fruittelers willen geen andere mensen op hun erf hebben dan plukkers", geeft Slabbekoorn aan. „Ze zijn gehecht aan hun privacy." RILLAND - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft dinsdag verontreinigd afvalwater gevonden in de sloot langs de kassen van Agrocare, in de Bathpolder. De sloot is afge damd en het water wordt in een laboratorium onderzocht op giftige stoffen. Omwonenden van de kassen troffen rood water aan in de sloot langs de Nieuwe Dwarsweg en seinden de gemeente, politie en het waterschap in. De laatste constateerde dat het water verontreinigd was en afkomstig is uit de kassen. Het water bevat voedingsstof fen. Die kunnen geen kwaad als ze worden verspreid op het land, maar voor het leven in een sloot zijn ze wel scha delijk. Er mag geen water in de sloot geloosd worden, of het nu schadelijk is of niet. Het waterschap zegt met de bedrijfsleider en de directie van Agrocare te hebben afge sproken dat er maatregelen worden genomen om te voor komen dat er nog een keer verontreinigd water in de sloot terechtkomt. HULST - Met de gezamenlijke aanpak van de hennep teelt willen zes instanties dit groeiende probleem in Oost-Zeeuws-Vlaanderen proberen de kop in te druk ken. De gemeente Hulst heeft de twijfelachtige eer de vierde stek in te nemen van plaatsen in Zuid-West-Neder land waar de softdrugshandel het meest floreert. Volgens officier van justitie R. Jeuken is de teelt van hennep een probleem dat hand over hand toeneemt. Lieden die zich daarmee bezighouden, maken volgens hem een afweging tussen het risico dat ze lopen en hun financieel gewin. De aantrekkelijke verdienste vindt plaats vanuit woningen, woonwagens, schuurtjes en loodsen. Justitie heeft daar om de handen ineen geslagen met de politie, de gemeente Hulst, de twee woningcorporaties die in de gemeente ac tief zijn en het Zeeuwse nutsbedrijf. HULST - De gemeenteraad van Hulst blijft druk uitoefe nen op het college van burgemeester en wethouders om de bezuinigingsmaatregel op de straatverlichting terug te draaien. Dat bleek tijdens de vergadering van de gemeen telijke adviescommissie ruimte. A. Totté (CDA) en A. Dob- belaer (Algemeen Belang) legden wethouder E. de Deck- ere (openbare werken) het vuur aan de schenen over het besluit om een kwart van alle straatlantaarns na elf uur 's avonds uit te schakelen. Totté wees op de bijna vijftig klachten die hierover al bij de gemeente zijn binnengeko men, nog afgezien van de vijftig protesthandtekeningen waarmee krantenbezorgers de wethouder eerder deze week confronteerden. De besparing van 25.000 euro door de maatregel draagt volgens het CDA niet bij aan het vei ligheidsgevoel van de inwoners, en Totté stelde dan ook voor de bezuiniging in zijn geheel terug te draaien. KAPELLE - Voor bijgestandsgerechtigden en andere in woners van Kapelle met een minimuminkomen, heeft de gemeente Kapelle met CZ een aanvullende ziektekosten verzekering afgesloten met een uitgebreide dekking. De vergoedingen voor bril, tandarts en orthodontie zijn daar mee verhoogd. Er is ook een vergoeding opgenomen voor de eigen bijdrage van een hoortoestel en een vergoeding voor psychologische en psychiatrische behandelingen. vond ze. Dat zou van pas kun nen komen als er sancties vol gen op de illegale bomenkap. Vlissingen heeft dan in een klap de regels helder. In 1999 diende Scheldeland Vastgoed BV het verzoek in om een reclamezuil te plaatsen aan de rand van Vlissingen. In 2002 werd de bouwvergunning ver strekt en had ook de welstand de zuil goedgekeurd. „U was vol ledig geïnformeerd dat de zuil er zou komen", zei Verhage-van der Ent tegen de commissiele den. Vervolgens is de zuil geplaatst. In maart van dit jaar werden de bomen gekapt om het zicht op de reclameboodschap te verbete ren. Voor de commissieleden was deze gang van zaken onver kwikkelijk, toen ze hoorden dat er geen vergunning voor was aangevraagd.„Maar het heeft geen zin om hem nu nog een kap- vergunning te laten aanvragen", vond R. Suurmond (CDA). C. de Roos van de SP reageerde gepikeerd. Hij maakte uit de woorden van de wethouder op dat hij nu de zuil om kan zagen. Over een paar weken zou hij daarvoor, een vergunning aan vragen. Voor de SP zijn er nog maar twee vragen over: wan neer plaatst de eigenaar de bo men terug en hoe groot worden de bomen? Y. Bouziani (PvdA) vond het ook niet nodig om nu nog een vergunning te beoorde len. „De eigenaar van de zuil heeft een fout gemaakt. Hij had de bomen niet mogen kappen en daarop volgt een sanctie." Verhage-van der Ent liet nog we ten dat de bomen 9128 euro kos ten. Die opmerking nam de com missie voor kennisgeving aan. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen is ook door de regionale milieupoli tie op, de vingers getikt door de illegale bomenkap bij de recla mezuil aan de A58. Dat maakte wethouder T. Verhage-van der Ent (PvdA) gisteravond in de commissievergadering Grondge bied bekend. „De eigenaar van de grond heeft geen kapvergunning aange vraagd, terwijl onze ambtena ren hem wel hebben meegedeeld dat hij een kapvergunning aan moest vragen." De bomen zijn gekapt, maar vol gens de wethouder kan de proce dure om een vergunning aan te vragen alsnog gevoerd worden. „We hebben dan een kader", KAPELLE - Bagger die ver vuild is met het landbouwgif ddt, kan zonder problemen wor den verspreid op het land. Dat is de uitkomst van een door Wa terschap Zeeuwse Eilanden ge houden proefproject ten westen van Kapelle. Het onderzoek is vorig jaar uit gevoerd door het waterschap en de provincie, in samenwerking met de gemeente Kapelle, land bouworganisatie ZLTO en de Nederlandse Fruittelers Organi satie (NFO). Dat gebeurde naar aanleiding van de vondst van ddt in het bewuste gebied tij dens baggerwerk in 2002. De aanwezigheid van het bestrij dingsmiddel zorgt ervoor dat de sloten steeds opnieuw vervuild raken. Het probleem was dat de bagger niet vuil genoeg was om te worden gestort of gereinigd, maar ook niet schoon genoeg om direct naast de sloten op de kant te worden gezet. Afvoeren naar depots kost ech ter veel geld en helpt ook niet, omdat slechts een klein beetje wordt verwijderd. Voor het proefproject is de verontreinig de bagger opgebracht op enkele percelen in het bewuste gebied. STREEKACTIVITEITEN GRiJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: gratis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Café/Restaurant De Golfbaan, 20.00 uur: Dansavond met muziek van Riversidetrio; Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15