flitste! van nieuwbouw Kompas SieMatic Baggeren in broedseizoen stuit op verzet Individueel 'Design Inwoners Ritthem zijn blootgeweld beu Spelling GUESS Zakkenroller berooft tachtigjarige Schoolvoetbalteams trotseren regen Weinig Zeeuws-Vlaamse donoren Eenzijdig ongeval in Kapelle ichool is volgens directeuren dupe van nieuwe wind bij gemeente 1 Italiaans menul Drie zeehonden spoelen aan op Zeeuwse kust factie: 0113-3*l 5649 aifredactie® Pzc-nl Sus31,4460 AA Soes StmSfn'-Zeeland: 0113-315520; Sl^s-Vlaanderen; 0114-372770; Sal: 020-4562500- „derdag 14 april 2005 Aalbers vecht voor rehabilitatie editie Walcheren door Selma Osman RITTHEM - De inwoners van Ritthem staan niet achter het plan van de gemeente om een gedeelte van het strand bij Ritthem aan te wijzen voor naaktrecreatie. De familie Ce- vaal, die al jaren protesteert tegen de overlast van naaktre- creanten, krijgt steun van het overgrote deel van het dorp. Een spontane actie leverde 250 handtekeningen op. Die worden op 21 april aangebo den aan de Vlissingse burge meester A. van Dok-van Wee- Ie. De burgemeester komt die avond het plan toelichten tij dens een vergadering van het dorpscomité. Het comité staat achter de handtekeningenactie. Voorzit ter H. van Hoepen is niet ver baasd over de hoge score. Het dorp telt 250 adressen. Ook een paar passanten uit Sou burg en Vlissingen hebben ge tekend tegen naaktrecreatie. „Bijna elk gezin heeft wel een reden om daar niet vrolijk van te worden. De Ritthemers voelen zich verjaagd van hun eigen strandje. Kinderen kun nen er op woensdagmiddag niet meer spelen en religieuze groepen hebben weer andere motieven om er tegen te zijn. De overlast is er al zo lang. De mensen zijn het beu. Ze kunnen niet meer tegen dat blootgeweld." Van Hoepen doelt op exhibi tionisme en de aanwezigheid van homo's die de duinen ge bruiken als ontmoetings plaats. Het dorpscomité is niet tegen het fenomeen naaktrecreatie, maar vindt dat intensief gecontroleerd moet worden op de uitwassen daarvan. „Dat vinden we in de notitie van de gemeente niet terug. Vier keer per jaar, zoals de gemeente voorstelt, is te weinig. Je zou gedurende één of twee jaar elke dag moe ten controleren." Echte naturisten zijn wel kom, zegt Van Hoepen. „Maar zelfs die komen niet meer naar Ritthem. De familie Cevaal van cam ping Karnemelkshoek heeft de handtekeningenactie op touw gezet om te peilen hoe de inwoners van Ritthem over het plan denken. Camping houdster C. Cevaal is de naaktlopers beu en voelt zich machteloos. „We komen maar niet van die vieze mannen af", verzucht ze. „Dinsdag middag was het weer hartstik ke druk met die praktijken." Ze heeft al vaak geklaagd, maar voelt zich door de ge meente niet serieus genomen. Haar gasten storen zich aan de seksuele handelingen bij het strandje. „Ik zie mijn be drijf eraan gaan. Daarom zijn we begonnen om zelf de men sen van Ritthem te benade ren." Cevaal is net als het dorpsco mité niet tegen naaktrecrea tie, maar vind het strand van Ritthem er niet geschikt voor. „Het is maar 350 meter lang en bij hoog water vijf meter breed. Daar kun je toch geen stuk van afbakenen?" zeeuwse almanak Hij mag dan pas drie zijn, die Kloetingse kleuter, cijfers en letters boeien hem mateloos. Het complete alfabet zegt hij bijvoorbeeld inmiddels zon der haperen op, desgewenst van achteren naar voren. Het zijn prestaties die zeker de grootouders met trots ver vullen. Onlangs poogde zijn oma hem te verleiden zijn taalkunsten te etaleren. „Hoe schrijf je je naam?" Kleinzoon weigerde resoluut - hij blijft tenslotte drie - en leek even in alle talen te zwij gen. „Ik wil geen J, ik wil geen u, ik wil geen l, ik wil geen i, ik wil geen u en ik wil geen s. Advertentie Kinderen van het Kompas verlaten de school. foto Ruben Oreel ZIERIKZEE - Een tachtigjarige man uit Zierikzee is gis terochtend beroofd van zijn portemonnee. De beurs is in een onbewaakt ogenblik uit zijn achterzak gegrist toen de man in een winkel aan het Havenplein stond. In de porte monnee zaten persoonlijke papieren en enkele tientallen euro's. MIDDELBURG - Ondanks de regen voetbalden gisteren in Westkapelle, Middelburg en Vlissingen basisschoolleer lingen om zich te plaatsen voor de regiofinales van woens dag 12 mei. In Vlissingen speelden jongens- en meisjes teams de lokale finale. De jongenselftallen van de Theo Thijssenschool en Louise de Coligny School plaatsten zich voor de Zeeuwse finale. De meisjes van de Theo Thijs senschool vijf mogen naar het Zeeuws kampioenschap, net als de jongens van Het Vlot locatie Bloemlaan die zich plaatsen in de categorie zeventallen. In Westkapelle kwa men alleen meisjes in actie. In de categorie groep vijf en zes won De Schute uit Biggekerke en bij de meiden uit groep zeven en acht won Het Baken twee uit Arnemui- den. In Middelburg speelden gisteren de jongensteams, de meisjes moeten wachten tot volgende week woensdag. Bij de elftallen plaatsten Wilgenhof en Springtij zich. Bij de zeventallen ging de winst naar de Fransiscusschool. TERNEUZEN - Zeeuws-Vla anderen telt weinig orgaan- en weefseldonoren. Dat blijkt uit cijfers van ziekenhuis de Honte in Terneuzen. Na het overlijden van patiënten vorig jaar werd honderd keer navraag gedaan of mensen geregistreerd stonden bij de landelijke donorregistratie. Dat leidde ertoe dat uiteindelijk van één patiënt organen werden getransplanteerd en in vijf gevallen weefsel werd gedoneerd. De organen van de meeste mensen zijn na hun overlijden niet geschikt voor transplantatie. Organen kun nen alleen gebruikt worden als bij de overleden donor sprake is van hersendood. Het geringe aantal donoren dat vorig jaar weefsel afstond, komt volgens C. Hoffmann, coördinator weefsel- en orgaandonaties in de Honte, door de vergrijzing en het lage inwonertal van Zeeuws-Vlaan- deren. KAPELLE - Twee personen uit de gemeente Kapelle zijn gistermiddag gewond geraakt aan rug en nek bij een een zijdig ongeval op de Noordweg in Kapelle. De 51-jarige automobilist raakte rond kwart voor vier in een slip en be landde met zijn auto in de sloot. De chauffeur en zijn 39-jarige passagier moesten naar het ziekenhuis. ji vraag je je toch af, welke tree e aan die besluiten t hechten", zegt Kwast, rleg op overleg volgde en di- e scholen in het land wer- bezocht. „We hadden het ge- I op de goede weg te zijn. fnrPriith Ramakers OST-SOUBURG - Het Korn is in Oost-Souburg is de dupe een wethouderswisseling, slechte financiële situatie ,arin de gemeente momenteel rkeert én de wind in het ge- tniebestuur die uit een ande- hoek waait. Dat vinden de ee directeuren van de basis- hooi, Bram Houterman en iel Kwast. Ze moeten langer acl,ten op nieuwbouw voor in school. el tijd heeft de school niet er Het Kompas zit op twee lo bes en vooral de school aan Boerstraat is niet meer dan i noodlokaal dat jaren gele- lafgeschreven is. De panelen irden met hulpmiddelen bij el- ir gehouden. »t-de voormalige wethouder denvijs C. de Keijzer waren directeuren ongeveer vier ar geleden overeengekomen er spoedig een verhuizing ar Souburg-Noord gereali- rdzou worden. Bij de nieuw- iwwijk Souburg-Noord kon- i de twee locaties opgaan in i nieuw gebouw voor protes- s-christelijk en rooms-ka- lek onderwijs. In 2005 zou een feit zijn. Ook de gemeen- lad had zijn instemming ge en. In de raadsvergadering 21 februari 2003 meldde de houder dat het bouwplan 1 van dat jaar afgerond zou Ook de ouders hadden we al ver teld dat de verhuizing naar een nieuw gebouw niet meer lang op zich zou laten wachten." De vertegenwoordigers van de school en de gemeente hadden een architect uitgekozen. Bu reau Bos en Partners uit 't Gooi. „Hij heeft een mooi ontwerp ge maakt, maar mag er nu niet meer mee verder gaan." Door het overlijden van wethou der De Keijzer kreeg wethouder E. Walrave-Troost de portefeuil le onderwijs. In december afgelo pen jaar liet zij weten dat er eerst een integraal huisvestings plan gemaakt moet worden voor het basisonderwijs in de gemeen te Vlissingen. Het Kompas zei geen uitstel meer te kunnen heb ben, maar 'een gerenommeerd bureau' heeft inmiddels de op dracht gekregen voor een ge meentelijk huisvestingsplan van basisscholen. Over drie maan den worden de resultaten be kend gemaakt. In de commissievergadering Sa menleving van deze week, erken de wethouder Walrave-Troost dat de gemeente verantwoorde lijk is voor goede huisvesting en dat er toezeggingen zijn gedaan aan het Kompas. „Maar in tij den van schaarste krijg je een ander verhaal", zei ze. Boven dien is er voorheen een ad hoe beleid gevoerd door de gemeen te. „Als de nood hoog was, werd ingespeeld op de situatie. Op die manier zijn heel mooie dingen tot stand gekomen", verdedigde ze het vorige beleid. „Maar ik wil toetsbaar en planmatig wer ken om verantwoorde keuzes - ook financiële - te maken." De directeuren schudden hun hoofd. Jarenlang hebben ze ge vraagd aan de gemeente om een goed huisvestingsplan te ma ken. „We kregen als reactie dat dat niet nodig was. Nu wordt het er ineens doorgedrukt en moeten we ouders, kinderen en personeel weer teleurstellen om dat ze langer op een nieuw ge bouw moeten wachten", zegt Kwast. Regen Houterman wijst op de vocht- plekken en kapotte plafonds, verf bladdert af en de sfeer is er bedompt. „Als het buiten re gent, regent het in een aantal lo kalen ook binnen." Ouders die op hun kinderen wachten, geven hem gelijk. Jolanda, moeder van een 2-, 3- en 6-jarige, haalt haar kinderen van school: „De kleren van zeker mijn jongste kind stinken na een dagje school. Zij zit in het oudste gedeelte, waar het het vochtigst is. Dat ruik je. Als het koud is, dan maakt de verwarming overuren. Ze kun nen de temperatuur niet rege len." minestronesoep en Italiaans bereid vlees of gegratineerde groenten en 1 1 iramisu €12,50 of €10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 zaterdag 16 april 12.30-16.30 uur [Zeeuws talent VAN DER SLOOT StllOI VMODI .ange Delft 48. Middelburg AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-6295 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 vanavond vanaf 17.30 uur IDe Directiekamer Antoine Mesl 1 bekijk ook onze website jviw.drukki-rijmiddelburg.nl Advertentie Baggerwerkzaamheden van de watergang ter hoogte van de Westerscheldestraat in Middelburg. foto Ruben Oreel RENESSE - Drie zeehonden zijn het afgelopen etmaal aange spoeld in Zeeland. Twee dieren waren al dood, het derde dier overleed vlak voor het transport naar de zeehonden crèche in Pieterburen. De nog le vende zeehond is gevonden bij strandovergang watergat in Re- nesse. Het dier lag op het strand en had schuim om de snuit. Vol gens Jaap van der Hiele van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren was het beest toen al heel erg ziek. De zeehond is nog wel ach ter in de auto gelegd om naar Pieterburen vervoerd te wor den, maar is snel doodgegaan. losoO'w'öë/e (Advertentie) IKERY Beeld Geluid door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Middelburgse vogelaars maken zich zorgen over de gevolgen van het bagge ren van de watergangen. Dit vindt namelijk plaats in het broedseizoen, dat nog tot juli duurt. De voorbereidingen voor het baggeren zijn in volle gang. Vogelaar L. Comelisse: „Ik snap niet dat er in deze periode gebag gerd wordt. Dit is juist net het moment waarop je dat niet moet doen. Wanneer vogels verjaagd worden van hun nesten en niet meer terugkomen, blijven ze vaak definitief weg." Projectleider J. van Iwaarden van Waterschap Zeeuwse Eilan den: „Het was oorspronkelijk de bedoeling dat we in de winter zouden beginnen en klaar zou den zijn voor het begin van het broedseizoen. Dat is niet gelukt. Er waren een heleboel redenen voor, maar de belangrijkste was dat het in orde krijgen van de vergunningen langer duurde dan gepland." Het is ook niet mogelijk om tot juli te wachten. „Als we wach ten lopen we de subsidie van de overheid mis. De staat betaalt 33 procent van de onkosten. Dan moet echter wel binnen een jaar begonnen worden met het werk. Zonder die subsidie is dit project niet meer te betalen." Het Waterschap is zelf ook niet blij met de situatie. „Het ver dient absoluut geen schoon heidsprijs om in het broedsei zoen te baggeren, maar we zijn ervan overtuigd, dat het moge lijk is om dit te doen, zonder overlast te creëren voor de vo gels." Dit wil het Waterschap doen door te baggeren met bo ten, zodat het riet niet betreden wordt. Daarnaast is er een in ventarisatie gemaakt van de nes ten in het gebied. Comelisse: „Als je gaat baggeren in het broedseizoen zullen er altijd pa ren worden verstoord. En die in ventarisatie kan nooit volledig zijn. Het is zeer lastig om de nes ten te vinden tussen het riet. Zelfs voor mij, terwijl ik al der tig jaar in dat gebied rondloop." Kluten De inventarisatie van het water schap door een ecoloog en bio loog leverde nesten op van een den en meerkoeten. Deze zijn in kaart gebracht en het personeel heeft de opdracht om niet bin nen een straal van tien meter van een nest te komen. Volgens Comelisse zijn er veel meer nes ten. „Er broeden dodaarzen, fu ten, waterhoentjes, kneutjes, putten, sijzen, groenlingen, kare- kieten en rietgorzen. Die zitten er elk jaar. En volgens mij broe den er nu ook kluten en een ijs- vogelpaar, maar dat is niet ze ker." Comelisse en de bioloog van het Waterschap zijn inmiddels in ge sprek om de inventarisatie te verbeteren. Toch blijft Comelis se hopen op uitstel. „Dit is nog behoorlijk ongerepte natuur. Daar moet je niet met baggerap- paratuur doorheen gaan." Het baggeren is nog niet begonnen. Op dit moment wordt het mate rieel klaargezet. Comelisse: „Ik hoop dat ik een manier kan vin den om het baggeren te voorko men. Als dat met lukt ga ik het met argusogen volgen. En als er iets misgaat, trek ik aan de bel." (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13