Uitlokking met draaiende camera F Voordracht John Bolton voor VN-post ook in VS omstreden PZC PZC J Normen voor lucht nekken economie Omkeren bewijslast leidt tot chantage SBS6-serie Probleemwijken in strijd met eigen gedragscode te gast te gast 13 april 1955 woensdag 13 april 2005 De sene Probleemwijken van SBS6 heeft inmiddels al voor heel wat problemen en commo tie gezorgd, niet alleen in Den Bosch. Respectloos en weerzin wekkend, vond eerder de ge meente Assen. Mensen worden uitgelokt om dingen te doen. Wanneer de camera draait, gaan ze zich anders gedragen, ex treem gedrag vertonen. De serie laat mensen niet in hun waarde en verscherpt de tegenstellingen in de bewuste buurten. door Huub Evers Ook de Bossche burgemees ter Rombouts liet zich zeer kritisch uit: 'onverantwoorde te levisie, ethisch onfatsoenlijk, aanzetten tot onrust, ophitsing' en misschien wel 'uitlokking'. Hier wordt televisie gemaakt over de ruggen van de bewo ners. Ze worden geëxploiteerd door SBS6. Allemaal onzin, menen de pro grammamakers, we hebben ge woon in beeld gebracht, wat er in de wijk leeft. We willen de uit zichtloosheid en het normverval aan de onderkant van Neder land laten zien en zo bijdragen aan het maatschappelijk debat over waarden en normen. Of is het gewoon aso-tv omwille van de kijkcijfers? Hoe zit het met de maatschappelijke verant woordelijkheid van omroepen? Strekt die verantwoordelijkheid zich ook uit tot de gevolgen van een uitzending? De media bepa len wat we te zien krijgen, hoe we het te zien krijgen en soms ook nog wat we ervan moeten vinden. De schade wordt opgenomen in de Graafsewijk in Den Bosch na de ongeregeldheden van het voorbije weekeinde. De ellende in de volks wijk werd veroorzaakt door een programma van SBS6. foto Dolph Cantrijn/ANP Daarmee hebben ze een maat schappelijke verantwoordelijk heid, die noopt tot zorgvuldig handelen, bijvoorbeeld waar het gaat om het beschermen van de persoonlijke levenssfeer of af spraken met informanten. Programmamakers zijn uiter aard allereerst verantwoorde lijk voor de inhoud van wat uit gezonden wordt. Kloppen de fei ten? Komen alle facetten en zienswijzen aan bod op een even wichtige manier? Weegt het be lang van publicatie zwaarder dan de schade die wellicht aan mensen wordt toegebracht? Moeilijker wordt het bij de vraag of programmamakers ver antwoordelijk zijn voor wat een uitzending teweegbrengt. Som migen zijn van mening dat hun verantwoordelijkheid ophoudt bij de uitzending. Je moet als programmamaker zorgvuldig je werk doen bij het maken van een uitzending, maar je kunt niet verantwoordelijk gesteld worden voor de verwarring qf onrust die een uitzending te weeg brengt. Soms moet je za ken publiceren, ook wanneer je vooraf weet dat betrokkenen er niet blij mee zullen zijn. Voor an dere programmamakers behoort het tot hun verantwoordelijk heid om ook na te denken over de effecten die uitzendingen kunnen hebben, bijvoorbeeld wanneer mensen beschadigd worden. Kernvraag is of de pro grammamakers hebben afgewo gen en gehandeld zoals van pro fessionals verwacht mocht wor den. SBS6 is een commerciële omroep, die programma's maakt om geld te verdienen. Dus zijn kijkcijfers van groot be lang, want die zijn bepalend voor inkomsten uit reclame. Die commerciële doelstellingen moe ten worden nagestreefd met in achtneming van haar maat schappelijke verantwoordelijk heid. Dat zegt SBS6 zelf in een ge dragscode, die in 1997 werd op gesteld door een werkgroep van mediadeskundigen, waartoe ook de schrijver van dit artikel be hoorde. Eerbied voor de mense lijke waardigheid staat centraal in de gedragscode. Concreet be tekent dat onder meer: nadruk op respect voor de persoonlijke levenssfeer en bescherming van sociaal-zwakkeren. Het herkenbaar in beeld bren gen van mensen mag in beginsel alleen met hun toestemming. Bij amusementsprogramma's moet die toestemming schriftelijk worden vastgelegd in een zoge heten quit-claim. Bij informatie ve programma's gebeurt dat ook vaak, maar is dat niet altijd mo gelijk en ook niet altijd nodig. Programmamakers moeten er op toe zien, dat mensen voldoen de geïnformeerd zijn en dat ze in staat zijn om hun wil te bepa len. Naarmate de mensen die in programma's optreden, meer als zwakkeren in de samenleving worden beschouwd, moet meer aandacht worden besteed aan voorlichting. Mensen die onder invloed van alcohol of andere drugs verkeren, of mensen met een duidelijk kenbare psychi sche stoornis, worden niet ge acht in staat te zijn hun wil te bepalen. In geen geval mogen op namen worden gemaakt van mensen in een zeer kwetsbare- of mensonterende toestand. Belazerd De programmamakers van Pro bleemwijken hebben de buurtbe woners onvoldoende geïnfor meerd over het effect van hun optreden voor de camera en hun uitlatingen, afgaande op reac ties achteraf („We voelen ons be lazerd, SBS6 heeft verzekerd ons niet als asocialen neer te zet ten"). De programmamakers hadden volgens de SBS6-ge- dragscode mensen tegen zich zelf in bescherming moeten ne men. Willem bijvoorbeeld, die in de uitzending vertelde over ontucht met zijn achtjarige stief dochter. De burgemeesters van de betrokken steden reageerden onmiddellijk met de medede ling, dat juridische stappen te gen SB 6 worden overwogen, maar kwamen daar in sommige gevallen later weer op terug. Het zou de moeite waard zijn de Raad voor de Journalistiek om een oordeel te vragen. In het ge val van Probleemwijken kan zo'n uitspraak nuttig zijn. Niet vanwege de sancties (want die kan de Raad voor de Journalis tiek niet opleggen), maar vanwe ge de journalistieke fatsoensnor men. Dat die ook SBS6 ter harte gaan, blijkt uit de eigen gedrags code. Dr Huub Evers is hoofddocent media-ethiek aan Fontys Hoge school Journalistiek in Tilburg en de Universiteit van Amster dam door Dick van den Broek Humphreij Een half jaar geleden zette de Raad van State Neder land op scherp met haar strenge uitleg van het Besluit Luchtkwaliteit. Deze week heeft zij staatssecretaris Van Geel (Milieu) erop gewezen dat een soepelere hantering van de regelgeving voor lucht kwaliteit geen kans van sla gen heeft. Dat betekent nogal wat voor Zeeland. Hoewel deze regio beperkt problemen heeft met files, heeft Zeeland wel een pro bleem met fijn stof, onderdeel van het Besluit Luchtkwali teit. Hierdoor loopt een aan tal regionale projecten een forse vertraging op. Projecten die voor de Zeeuwse econo mie en verbindingen met het achterland essentieel zijn. Het negatieve advies van de Raad van State over de minis teriële regeling gaat volledig aan deze urgentie voorbij. De N61 Kanaalkruising bij Sluiskil is zo'n belangrijk re gionaal project dat nu al een vertraging van een half jaar heeft opgelopen omdat het project getoetst moet worden aan de luchtkwaliteitsnor men. Het besluit heeft boven dien mogelijk gevolgen voor de verdubbeling van de Sloe- weg en de Tractaatweg, de aanleg van de Westerschelde Containerterminal en de N57. Al deze trajecten kunnen wel eens veel later dan gepland opgeleverd worden. Maar ook uitbreidingsplannen van in Zeeland gevestigde bedrijven lopen gevaar. Hierdoor wordt vooral het Zeeuwse bedrijfsle ven getroffen. Terwijl een deel van de vervuilende stof fen afkomstig is uit België. Een eerste testcase komt er aan. Wanneer uit de nu lopen de milieu-effect-rapportage blijkt dat de luchtkwaia door de aanleg van de Kan* kruising bij Sluiskil ookitj enigszins verslechtert, is» stel waarschijnlijk en mee onduidelijk hoe Zeek; verder moet met de 01? J projecten. Natuurlijk we met zijn allen vervuM uitstoot verminderen. D, de stimulering van rijfc van schonere motoren, de; zet van extra roetfilte een sloopregeling voor auto's. Ook het bedrijf^ moet haar verantwoord^ heid nemen. Door goed^ stromen te bundelen. Toch moeten we ondertu* niet zonder uitzondering sj re uitbreiding van weger.; genhouden. De recente 1 spraak van de Raad kan: melijk de nekslag voor dee. nomie in Zeeland beteken Economische groei betea bewegen. En als er niet bet: gen kan worden, kan da: eens leegloop van bedrijns en haventerreinen in Zteka betekenen. Al in 2002 gai procent van de internatiota opererende bedrijven in derland aan dat de beschikh re infrastructuur reden kunnen zijn om Nederlanói verlaten. De Nota Mobilft zet in op economische gn* Maar de vraag is hoe wei die containers en produoj het land in krijgen en het achterland zonder aden; te infrastructuur. Als ons hoogste rechtsorgi de normen zo strikt blijft 1* passen, moeten we eerlijk.' gen elkaar zijn. En niet in ger roepen dat ons 1; aan moet lopen in de vx der volkeren. Want dan geen enkele uitbreiding ïnüs derland mogelijk. Niet alk in de provincie Zeeland, in het hele land. Of is Neè land dan over twintig jaarks enige ontwikkelingsland!» nen de Europese Unie? Dick van den Broek Hun phreij is algemeen directa EVO, de belangenorganm van de vervoerssector. door Rudi Buis Een secretaresse heeft haar buik vol van haar be moeizuchtige, vervelende baas. Ze besluit hem een hak te zetten. Ze zorgt ervoor dat ze een poosje met hem in één ruimte verblijft, bijvoorbeeld het materialenhok of de bibli otheek, waarna ze over de werkvloer schreeuwt dat haar baas haar wilde betas ten. De secretaresse spant een zaak aan. De baas kan niet bewijzen dat hij onschul dig is en vliegt eruit. Een onzinnig voorbeeld? Mis schien, maar het kabinet-Bal kenende wil dat wie van sek suele intimidatie op de werk vloer wordt beschuldigd, in de toekomst zijn onschuld moet bewijzen. In juristenklingen is het voor stel 'met enige verbazing be keken', zegt voorzitter en ad vocaat Marq Wijngaarden van de Coomhert Liga, de ver eniging van juristen die op komt voor de belangen van verdachten. ,,Het is bijna onmogelijk om je onschuld te bewijzen. Je hebt al geen alibi, want de klacht komt van iemand op je werk. En je kunt niet ontken nen dat je daar bent ge weest." Het kabinet wil het verbod op seksuele intimidatie opnemen in de Wet Gelijke Behande ling van mannen en vrouwen. Anders dan in het strafrecht moet bij deze wet degene die van een overtreding wordt be schuldigd, bewijzen dat de aantijgingen niet waar zijn. Oordeel Iemand die zich seksueel geïn timideerd voelt, kan naar de Commissie Gelijke Behande ling stappen voor een oordeel. De commissie kan geen straf fen opleggen, maar wel een oordeel vellen waarmee een slachtoffer voor de rechter sterk staat. Het Platform Seksuele Intimi datie is dan ook 'zeer ver heugd' over het voorstel. Het platform krijgt veel klach ten van voornamelijk vrou wen die voortdurend seksueel getinte opmerkingen krijgen. Of pikante afbeeldingen via de e-mail ontvangen, stelt Ariena Verbaan. „Het grote voordeel van het voorstel is dat er een preventieve wer king van uitgaat. Hopelijk ko men er op de werkvloer dis cussies over wat wel en niet aanvaardbaar is." Maar er is nog een probleem: misschien is van opzet totaal geen sprake. De chef bedoelt met de hand op de schouder helemaal niets; het is slechts een bemoe digend gebaar Maar wat als de bewuste collega daar an ders over denkt en er een zaak van maakt? „Als iemand iets als seksuele intimidatie ervaart, dan is dat zo. De an der moet maar bewijzen dat het niet zo is bedoeld. Het voorstel zorgt ervoor dat we de blinde vlek in ons gedrag misschien achterwege laten", aldus Verbaan. Strafrecht De 'omgekeerde bewijslast' geldt alleen voor seksuele inti midatie en niet voor de veel zwaardere vergrijpen zoals verkrachting en aanranding. Die vallen onder het straf recht en dat blijft zo. Volgens het Europees Ver drag voor de Rechten van de Mens moet bij dit soort ver grijpen de schuld door de be schuldigende partij worden aangetoond. Maar ook zonder dat het straf recht van toepassing is, kun nen de gevolgen voor de be schuldigde groot zijn. Het kan hem zijn baan, carrière of huwelijk kosten. „Het voorstel kan tot chanta ge leiden", zegt de Leidse hoogleraar bewijs en bewijs recht Hans Nijboer. „Ik heb een tijdje in Amerika ge werkt, waar de beschuldigde al langer zijn onschuld moet bewijzen. Op de universiteit durfden mijn mannelijke col lega's de deur niet dicht te doen als er een vrouw op be zoek kwam." Verwacht wordt dat de nieu we regelgeving ook in Neder land leiden zal tot een zekere mate van verkramping van on derlinge relaties op de werk vloer, in het onderwijs, zie kenhuizen en andere sectoren waar mannen en vrouwen sa men werken. GPD door Ans Bouwmans Minister Ben Bot van Buiten landse Zaken vindt de no minatie van John Bolton als am bassadeur bij de Verenigde Na ties 'onbegrijpelijk en onver standig'. Ook in de VS is er com motie over de voordracht. Deze week begon de Senaat met hoor zittingen over de benoeming van de 'anti-VN'er'. Wil de echte John Bolton op staan? „Ik zal me inzetten voor het succes van de Verenigde Na ties", zei John Bolton maandag plechtstatig. De Amerikaanse re geringsfunctionaris staat be kend om zijn kritiek op de VN en zijn gebrekkige diplomatieke gaven. Maar juist hij is door pre sident George Bush voorgedra gen als permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Na ties. Als hij wordt benoemd dan zal hij streven naar een hechte sa menwerking tussen de VN en de VS, verzekerde Bolton begin de ze week op de eerste dag van de hoorzittingen over zijn benoe ming in de senaatscommissie buitenlandse betrekkingen. Wolf Er is in de VS veel verwarring ontstaan over de nominatie van John Bolton. Ook buiten de Ver enigde Staten worden er vraag tekens geplaatst bij Boltons kan didatuur, net zo overigens als bij die van Paul Wolfowitz als nieuwe directeur van de Wereld bank. Bij de aanstelling van Bolton rijst de vraag of hij een wolf in schaapskleren is? Zal hij probe ren de VN - het platform van de internationale gemeenschap - te ondermijnen ondanks hernieuw de beloften van Bush om meer samen op te trekken met andere landen? Of is hij een soort 'Nixon in Chi na'? Is hij de man die erin kan slagen de getroebleerde relatie tussen de VN en de VS te herstel len, juist omdat hij bekend staat om zijn antipathie tegen het in ternationale instituut? Het is nu eenmaal een gegeven dat een deel van de Republikein se politici en achterban hele maal niets op heeft met de Vere nigde Naties. Bolton is een man die dingen voor elkaar kan krijgen, zei de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Condoleezza Rice bij zijn nominatie vorige maand. Bolton zelf onderstreep te maandag zijn goede relatie met secretaris-generaal Kofi An nan van de VN. Die had hem vo rige week gebeld, en gezegd 'zorg dat je snel benoemd wordt'. Iedereen is het erover eens dat John Bolton erg intelligent is en een harde werker. De conserva tief roept heftige weerstand op, maar krijgt ook gepassioneerde bijval. Hij ligt goed bij neo-con- servatieven die dol zijn op zijn vechtlust en harde taal. We heb ben iemand nodig die opkomt voor Amerika, en voor Bolton telt maar één belang, dat van de VS, menen zijn voorstanders. Verdiepingen Een oude uitspraak van Bolton wordt inmiddels door voor- en tegenstanders gebruikt om aan te tonen waarom hij zo geschikt, dan wel ongeschikt is voor de functie. „Het hoofdkwartier van de VN in New York telt 38 ver diepingen. Als het er tien zou verliezen, zou het geen enkel ver schil maken", heeft hij ooit ge zegd. Voor tegenstanders het bewijs dat Bolton erop uit is de VN een kopje kleiner te maken: de voor standers zien het als het teken dat Bolton de juiste man is om het logge, bureaucratische or gaan te hervormen. Als je zijn tegenstanders mag ge loven dan is John Bolton een on geleid projectiel. Het is maar de vraag of hij als VN-ambassa- deur doet wat hem vanuit Was hington wordt opgedragen, zeg gen ze. Ook zijn vechtlustige in stelling is een bron van kritiek. We willen geen 'bullebak' als vertegenwoordiger, aldus een handvol demonstranten dat de hoorzitting maandagavond ver stoorde. Als je principieel leider schap wil in de Verenigde Na ties en het instituut wil hervor men, dan heb je iemand nodig die daar de kar kan trekken en niet iemand die ongeloofwaar dig is in de ogen van de rest van de wereld, meent Steven Cle- mons, een buitenlandexpert die actief tegen Bolton lobbyt. Onzin, Bolton is de perfecte keus, schrijft de neo-conserva- tieve columnist William Kristol in zijn commentaar in politiek magazine The Weekly Stan dard. Bolton is in de afgelopen SNEEUWSTORM - Sneeuw stormen en lawinegevaar heb ben prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene in een kleine berghut geïsoleerd, sa men met een grote groep toeris ten. De prins en de prinsessen brengen de tijd door met kaart spelen, in afwachting van het ogenblik dat het weer hun ver trek uit de hut weer zal toela ten. KINDERVERLAMMING - In Amerika is een nieuw vaccin ontwikkeld tegen kinderver lamming. Het is na proeven op twee miljioen kinderen voor 80 tot 90 procent doeltreffend gebleken. In Frankrijk.isqd eens een nieuw vaccin ontsi keld, dat gericht is op dei riant van kinder verlamt die meer in Europa voorkoi BRAND - Onvoorzichtige vinders zijn er bijna d zaak van geweest dat Noordhavenpoort in Zierife door brand verwoest we Hoe de brand ontstond ism onduidelijk. De dne padii ders, die zich voor een verg ring verzameld hadden op bovenverdieping, gaven tegs over de politie toe zich zeori voorzichtig te hebben geè gen. John Bolton, kandidaat voor het ambassadeurschap voor de VS bij de Verenigde Naties, verdedigt zijn nominatie voor de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken in Washington. foto Jason Reed/RTR weken verweten dat hij colle ga's intimideerde, met name Christian Westermann, een ana list biologische wapens die hij volgens critici probeerde het State Department uit te werken. Zielig en lachwekkend, noemde Kristol die kritiek. Bolton ontkent intussen de aan tijgingen: „Ik heb nooit gepro beerd meneer Westermann ont slagen te krijgen", verklaarde hij eergisteren, alhoewel hij er kende niet meer met hem te wil len werken. Minderheid De eergisteren begonnen hoor zittingen van de senaatscommis sie buitenlandse betrekkingen duren waarschijnlijk nog tot en met vandaag. De acht Democra ten in de commissie zijn tegen de benoeming, maar ze zijn in de minderheid. De Democraten hopen dat de ge matigde Republikeinse senator Lincoln Chafee uit Rhode Is land, morgen met hen mee zal stemmen waardoor de nomina tie vast zou lopen. Cafee liet vo rige week iets van twijfel door schemeren, maar liet daarna weer weten toch naar een stem voor Bolton te neigen. GPD Hoofdredactie: A. L Oosthoek O. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel- (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel. (0118)493000 Fax. (0118)493009 E-mail; redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-maïl- redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel' (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags lot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand 19,95 n v t per kwartaal: 58,00 60 25 per jaar €222.50 226.50 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvoor" einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag- 1,25 zaterdag' C 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgf* overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en de Regelen voor het Advertentie**». Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16 00 tot 18 00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel; (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend!* Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten vou.^iiuu,,^.. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-conccrn Wc" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dlenslM*'" ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden l)ij zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4