Harmonie heeft pianist PZC 25 Vijf monologen van mannen op festival woensdag 13 april 2005 Moeilijk kiezen tussen pianisten j0p gelijk niveau rei wordt kiezen zondag smiddag. Precies om drie beginnen twee pianisten concert, de een in Nieuw- t sint Joosland, de ander in erneuzen. heater De Wegwijzer heeft de [gaarse pianist Peter Petrov het podium staan, dezelfde ie afgelopen zondag soleerde jjdeDortmunder Philharmoni- iin de Sint Jacobskerk in Vlis- igen. De biografie van deze mist ziet eruit zoals het ooit'. Jong begonnen, een sta- leltje prijzen gewonnen en een spectabele staat van dienst, letzelfde geldt allemaal voor de Brazilië geboren pianiste Elia- Rodngues, die het laatste )pen Haard Concert van dit sei- ïenin Pergy en Bess in Terneu- en verzorgt. De wapenfeiten jn de pianisten - beiden werk- aam op een Belgisch conserva- ontlopen elkaar in feite imvelijks. at verschil zou m dus vooral ide programma's moeten zit- n, maar ook die maken het de isteraar moeilijk een keuze te aken. Beide pianisten hebben n interessant, gevarieerd con- rt samengesteld. Beiden ko- n voor een vleugje klassiek, in toefje romantiek en een lich- portie muziek uit de twintig- ■eeuw. itrov opent met de 32 Varia- s jn c van Beethoven. De va- ities. die de componist zelf be- empelde als 'door een ezel ge- luwen onzin', worden deson- nks nog steeds regelmatig uit- erd. Rodrigues koos ook Beethoven, maar dan voor Sonate nr 31, eentje uit zijn atste periode. De Bulgaar gaat lor met Chopin en Schumann, i scherzo en een ballade van eerste en het Carnaval van de ;de. Schumann liet zich in stuk inspireren door de lam van de geboorteplaats van nestine, het meisje op wie hij at moment hevig verliefd De naam van de plaats, ch, zette hij in notennamen (in het Duits wordt onze ol b als h aangemerkt). Het f dat diezelfde letters ook in n eigen naam voorkwamen, ;rde Schumann tot grote com- sitorische hoogte. Eliane Ro- speelt twee delen uit luberts Klavierstiicke D.946, nomuziek die pas veertig ma Schuberts dood anoniem rd uitgegeven door Johannes ahms. In het tweede deel van [programma van de pianiste lat werk van Rachmaninov en vel centraal. Van de eerste eelt zij drie Préludes en van tweede diens prachtige spard de la Nuit. Ravel is ook nvezig in de Wegwijzer, aan- told met zijn impressionisti- iekompaan Debussy. De lief- bber van pianomuziek die lor een onmogelijke keuze aat, kan zich naar Veere spoe- n. Daar begint om half vier in Grote Kerk het concert van amst Marcel Worms en fluitist eonora Pameijer. Douwe Eisenga mis! Peter Petrov speelt in Thea- De Wegwijzer en pianiste Eliane dngues in Porgy Bess in Terneu- Beide concerten beginnen zon- m 15 00 uur. Cathy Kotoun (rechts) dirigeert harmonie De Vereenigde Vrienden tijdens een optreden in Wachtebeke. foto Camile Schelstraete irigente Cathy Ko toun uit Zierikzee is ontzettend trots. Op haar harmonieorkest De Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent, op zichzelf en op het feit dat ze zaterdag sa men met pianist Cor Bakker op één podium staat in de Sasse Vlaanderenhal. Kotoun (38) geeft leiding aan vier Zeeuwse muziek gezelschappen: Muziekvereni ging Mozart in Yerseke, Ons Ge noegen in Rockanje, Ooster- lands Fanfare uit Oosterland en sinds oktober 2003 Harmonie De Vereenigde Vrienden in Sas van Gent. Want als je zo'n kans krijgt, pak je die met beide han den aan, dacht Kotoun. Onover brugbare afstand tussen Zierik zee en Sas van Gent? „Welnee, als je een beetje doorrijdt is het maar vijftig minuten reizen", zegt ze. Kotoun voelt het als een eer om voor De Vereenigde Vrienden te staan, vooral omclat het Sasse gezelschap het enige Zeeuwse harmonieorkest is dat in de hoogste afdeling van de Konink lijke Nederlandse Muziek Fede ratie speelt. Drie maanden na dat zij het dirigeerstokje over nam van Johan de Witte, togen de Zeeuws-Vlamingen naar Praag voor een internationaal concours. De Vereenigde Vrien den behaalden zilver en Kotoun werd uitgeroepen tot beste diri- gente van het evenement. „In die korte periode heb ik het or kest heel goed leren kennen. Echt, de sfeer onder de muzikan ten is ontzettend goed. En dat merk je dus bij uitvoeringen. De ze muzikanten spelen niet van een bla'adje, de muziek zit bij hen van binnen. Met déze groep kan ik een stap verder gaan. De muzikale basis en technieken zijn immers al aanwezig. Ik kan me daardoor hoofdzakelijk rich ten op interpretaties en accen ten. De bereidwilligheid van de muzikanten is ook heel groot. Daarvan ben je afhankelijk wan neer je werkt met amateurs", zegt Kotoun. De Vereenigde Vrienden mogen als een geoliede machine opere ren, zaterdag zal het optreden in de Sasse Vlaanderenhal met Cor Bakker ongetwijfeld vol ver rassingen zitten. Repeteren met de pianist was niet mogelijk. Kotoun: „We zullen zaterdag overdag nog wel samen het pro gramma doornemen, maar ver der is er niet geoefend. Ik ken Cor via de vrouw van mijn va der. Bovendien heb ik een mas terclass bij hem gevolgd. Daar door durf ik te zeggen dat wat hij op televisie laat zien - bij voorbeeld in zijn programma Cor op reis en cle shows van Paul de Leeuw- slechts de helft is van wat hij in zijn mars heeft." Tijdens de show Ebony and Ivory in perfect Harmony brengen De Vrienden en Bakker onder meer Summon the Heroes van John Williams en The Valen- cian Widow van Aram Ilyich Khachaturian. Daarnaast geeft ook de hoorntopklas van het Til- burgs conservatorium acte de présecence. „Het is de bedoeling een dergelijk concert met een be kende artiest eens per jaar of twee jaar te.houden. Zeker ook om deze harmonie buiten Zeeuws- Vlaanderen bekend heid te geven. Dat is een beetje mijn doel: op Schouwen-Duive- land is nauwelijks bekend dat De Vereenigde Vrienden op zo'n hoog niveau speelt." Raymond de Frel De Vereenigde Vrienden en Cor Bak ker met Ebony and Ivory in perfect Harmony; zaterdag om 19.30 uur in De Vlaanderen in Sas van Gent. Vijf mannen brengen een mo noloog op de planken tij dens het Eenakterfestival, vrij dag en zaterdag in De Stenge in Heinkenszand. Daarmee ligt de nadruk ook dit jaar op theater. In het verleden kwamen ook zang en dans aan bod, maar het Zeeuws Centrum voor het Ama teurtheater (ZCA) dat het festi val organiseert, gooide vorig jaar het roer om. Het Eenakter festival draait sindsdien om ac teerprestaties die door een vak jury worden beoordeeld. Daarvoor reizen de Friese dra maconsulent en regisseur Luc Eisema en medewerker van Theaterwerk NL Gerard Koois- tra naar Zeeland af. Eisema die met zijn regies van De thuis komst van Pinter in 1992 en Vastgoed BV in 2002 werd gese lecteerd voor het landelijke amateurtheaterfestival, was ook vorig jaar in Heinkenszand. Na elke twee of drie uitvoerin gen geven beiden commentaar. „Dat is ons vorig jaar goed be vallen", zegt ZCA-mewerker Ali Pankov. „Voorheen werden spelers en regisseur die bij het publiek niet zo in de smaak vie len, na afloop gemeden aan de bar. Niemand vindt het leuk om net te doen alsof hij enthousiast is. Maar nu wordt dat direct opengebroken en onstaat er ruimte voor discussie." In totaal vijftien Zeeuwse ama teurtheatergezelschappen ne men deel aan het festival. Daar van komen er zes met een zelfge schreven stuk of een voorstel ling die uit improvisaties is ont staan. Nieuw in het programma zijn de monologen, in dit geval uitgevoerd door vijf mannen. Het programma ziet er als volgt uit: Vrijdag vanaf 20.00 uur: Niemandsland door Theater groep Duinart, Mendel Bron- stein 1891-1931 door Theater Moment, mdzmrnchtsdrm van Theatergroep Intermezzo en In dianenverhalen van Het Middel burgs Theater. Zaterdag vanaf 13.30 uur: Broers en zusseti van het Jeugd theaterhuis Goes, God in Brij- dorpe van Theater Jajö, Vertel me nog een verhaaltje door Theatergroep Las Malas, Losse contacten door Theatergroep Reageerbuys, Linkerhanden door Theatergroep De Drang en Gelukkige verjaardag van To neelgroep Terneuzen. Zaterdag vanaf 19:30 uur: De speler van de Zeeuwse Kome die, Het kussen van Theater Spiege(t)je, Vrouwenverhalen van Motus Theatra, Krenten in je pap van Theatergroep Zierik en Getsemane door Toneelgroep Heer Hendrik. Ingrid Huibers Eenakterfestival in De Stenge in Heinkenszand, vrijdag vanaf 20.00 uur, zaterdag vanaf 13.30 uur. Arte Stupefacente is een expositie van het Italiaans kunstcollectief Cracking Art Group en William Sweetlove, t/m 1 juli in gallery Le Coin Couleurs in IJzendijke. Voor de kunstwerken is een kunststof ge bruikt dat door een thermo-chemi- sche reactie (cracking) uit ruwe olie wordt verkregen. Openingstijden: za 16 en zo 17 april 14-18 uur en elke vrijdag 13-18 uur. Tijdens de kunstroute in Graauw en omgeving komende weekeinde wordt zaterdag tevens een kunstveiling voor het gemeenschapshuis aan de Dorpsstraat van Graauw gehouden. De aanvang is om 15.30 uur. De op brengst is voor Villa Pardoes. States Of Humanity (SOH) 16 Tour des Sens is een multimedia-installa- tie van Alex Vermeulen, de laatste (en in 1988 de eerste) exposant in de Watertoren AK in Oost-Souburg. In verschillende afleveringen staat het leven in de metropool centraal. De opening is zondag om 15.00 uur. Te bezichtigen van 17 april t/m 12 juni, wo t/m zo en tweede pinksterdag 12-17 uur. Licht en lucht, wind en water is een expositie van Flip Schrameijer in De Gecroonde Liefde in Vlissingen. Het betreft etsen en aquarellen die hij maakte vanaf het midden van de vori ge eeuw, met name langs de kust van West-Vlaanderen in Zeeland en Bel gië. Te bezichtigen t/m 29 mei, ma t/mza 10-18 uur en zo 13-18 uur. Mirjam Hagoort en Wido Blokland ex poseren in galerie Van den Berge in Goes. Mirjam Hagoort toont nieuw werk en Wido Blokland fotowerken onder.de titel Scintilla Animae. De opening is zaterdag van 17-19 uur. Te bezichtigen t/m 28 mei, do t/m za 12-17 uur. Gesloten op 30 april, 5 mei en 12,13 en 14 mei. De reizende expositie Plat Zeeuws is vanaf vandaag t/m 26 mei te zien bij de stichting Kunstuitleen De Bevelan- den in Goes. De tentoonstelling is het resultaat van een samenwerking tus sen Zeeuwse vormgevers en het Cen trum voor Beeldende Kunsten, Vorm geving en Architectuur Zeeland (CBK Zeeland). Openingstijden: wo t/m za en de eerste zondag van de maand 13-17 uur. Cursisten van de stichting Kunstedu catie Walcheren exposeren t/m 1 mei in het Theo van Doesburgcentrum in Vlissingen. Het betreft werk van de cursussen beeldhouwen o.l.v. de do centen Wies de Bles en Martin Mac- Namara, portret modeltekenen schilderen o.l.v. docent Peter-Paul Adriaansens, etsen o.l.v. docent Ton Lamper en fotografie o.l.v. Arte Caste- lein. Te bezichtigen: ma t/m do 9-21 uur en vrij 9-17 uur. Quiltgroep De Vlijtige Liesjes houdt ter gelegenheid van haar 15 jarig jubi leum een tentoonstelling met ruim honderd quilts in zaal Middendorp in Zoutelande. Jubileumthema is Japan. Te bezichtigen vrij t/m zo 11-17 uur. Clazien Immink exposeert in april en mei kunstwerken in diverse technie ken in katten-kunst-huis Alexandra in Zierikzee. Openingstijden: do t/m zo 11-17 uur, do ook 18.30-21.00 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 ok tober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; Marokko: kunst design 2005. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei, Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mossel tot Pim Fortuyn: opstan digheid tegen de overheid is in Rotter dam van alle tijden! Kunsthal Rotterdam:, t/m 17 april, Lentelust; erotische fantasieën in Edo Japan; Féücien Rops - De schoon heid en het beest. OorlogsVerzetsMuseum R'dam: t/m 26 juni. Menselijke dilemma's-De oor log in beeldverhalen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten. t/m 12 juni: Alles Dali. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december, WereldHaven - HavenWe- reld. t/m 22 mei: Lichten langs de Noordzee, over kustlichten en haven bakens. Centrum Beeldende Kunst: t/m 29 april, Op-art Pop-ar-t. Gr-oepsten- toonstelling. ANTWERPEN MUHKA: tot 22 mei - Collectie win ter 2004-2005 Insert ABC2004, stad van letters T-Mart, Joost Zwagerman en Hans Op de Beeck Insert ABC2004, A coney island of the mind, Works on paper by Lawrence Ferlinghetti; tot 5 juni: Emotions Pic tures. KMSK: tot 12 juni - Het allermooiste uit het prentenkabinet; tot 28 augus tus: Breughel en Co: Burgelijke kunst uit de zeventiende eeuw. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 12 juni - Paul Seawright tot 18 juni - Belgische fotografen 1840-2005; oude vleugel - tot 12 juni - Verboden schuin te schieten Misdaad in Ant werpen 1930-1960. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwe len in de kijker. Prov. Modemuseum MOMU: tot 14 au gustus - Beyond Desire - Verlangen, attitude en styling in Afrikaanse en Westerse culturen. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. GENT Hof van Ryhove: tot 24 april - schil derkunst en fotografie door Options of Art. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 5 juni - El Fruto de la Fe, 16deeeuwse Vlaamse kunst, met beeldhouwwer ken en schilderijen en vooral belang rijke religieuze kunst, uit La Palma. S.M.A.K.: tot 17 april - Bernd Lohaus - Orla Barry - André-Philippe Lem- ke, performances, installaties en sculpturen. CJK: tot 17 april - Yves Beaumont Jan Balk, schilderijen. MIAT: tot 24 april - Oeillet Flamand - De verleiding van de oude roos; tot 15 mei - Métissages: Biënnale rond kunst en textiel, werken van een 25-tal jonge en gerenommeerde kun stenaars uit binnen- en buitenland. Museum voor Schone Kunsten: tot 5 juni - Tentoonstelling Renovatie Mu seum voor Schone Kunsten. Design Museum Gent: tot 19 juni - 13 t/m 19 april WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De koning is bloot. Naar het sprookje van H.C. Andersen over de ijdele koning. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Cabaret André Manuel presenteert Lazarus. De cabaretier vertelt over zijn hilarische reis naar Irak, waar hij met een imitatie van Youp van 't Hek de laatste 495 Amerikanen een onvergetelijke avond bezorgde. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur DONDERDAG Barok Het Zeeuws Orkest geeft een concert Italiaanse barok. Dirigent Joan Berkhemer zal ook zelf de viool bespelen. Het programma vermeldt werken van Galuppi, Riciotti (Pergo- lesi), Manfredini, Vivaldi, Torelli en Respighi. •NH Kerk, Kapelle, 20.00 uur Cabaret Lebbis speelt Welcome to paradise. Het orakel Lebbis spreekt in W2P over alles wat je nooit durft te vragen. Waarom er rijen bij loketten staan en nooit tien personen die je willen helpen, waarom je je teen tegen een randje stoot net als je geen schoenen aan hebt en waar om je soms niet zo goed kan slapen. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Theater Schudden presenteert Klam. Het duo De Jong en Van Santen sleurt met weinig woorden en veel materialen de bezoeker ruw de ene scène in, om ver volgens een zetje te geven naar een andere. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Vrijheid Imetlaa en NL Mundo openen met een gezamenlijk concert officieel De Maand van de Vrijheid. Imetlaa is een Nederlands-Berberse muziekgroep die tradi tionele Amazighmuziek uit de Rifstreek in Marokko ver werkt in swingende combinaties met invloeden van latin, rock en dance. NL Mundo speelt arrangementen van de tra ditionele flamenco. De combinatie van beide formaties wordt versterkt door zangeres Erminia Fernandez Córdoba. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Air World - design in de luchtvaart Museum Guislain: tot 4 september - Verborgen Werelden. BRUGGE Musea, archieven, bibliotheek, ker ken e.d.: zo. 17 april Erfgoeddag; cen traal informatiepunt op de Markt tus sen 10.00 en 18.00 uur. Stedelijk Administratief Centrum - Cultuurhal: tot 17 april - Drie Kunst takken: schilderkunst, fotografie en keramische sculpturen. Stadshallen: tot 24 april - ARTten- dens - Geert devos Alexis Gorodi- ne, schilderijen, Robin Uzeel met houtsculpturen en Hilde Van de Wal- le met bronzen beelden. Kelders Stadsschouwburg: tot 24 april - Arabische kalligrafie en Le sa lon des réfugiés. Bogardenkapel: tot 24 april - Insjal- lah, Mevrouw - Ontmoetingen (z)on- der de boerka - persoonlijke portret ten van vrouwen uit Afghanistan door fotografe Lieve Blancquaert en journaliste Annemie Struyf. Provinciaal Hof: tot 1 mei - Kinde ren. Boek. Kunst. - Actuele kinder boekillustraties uit West-falen (D). KNOKKE Seharpoord, Lagunahal, Zwarthuis en diverse galerijen: tot 29 mei - Inter nationaal Fotofestival Knokke-Heist met werk van internationaal vermaar de gastfotografen Peter Beard en Frans Lanting en Internationale foto wedstrijd en Photovieuw 2005. Seharpoord Galerij en SEAS: tot 24 april - Imago: première van geselec teerde werken van wedstrijd voor jon ge West-Vlaamse kunstenaars tot 27 april - Ivan Vercauteren en Maria De Bock: fotografie en schilderijen. Musical De Kameleon ontvoerd is muzikaal filmtheater naar de serie jeugdboeken. Op het podium staan Babette van Veen, Steven de Jong, Ren- se Westra en Ron Boszhard. De tweeling Hielke en Sietse laat het afweten tijdens de prijsuitreiking van de Gouden Koe voor hun film. De veldwachter gaat op onderzoek. Ver volgens wordt op het witte doek de ontvoering van de Kame leon en de achtervolging vertoond. Han van Eijk zingt de liedjes, begeleid door een band. •Scheldetheater, Terneuzen, 19.00 uur Ballet Balletstudio Free presenteert 600 jaar Goes. Het dansspektakel geeft een romantische draai aan histori sche gebeurtenissen over de periode vanaf 1405 waarin Goes stadsrechten kreeg. •Theater De Mythe, Goes, 19.30 uur Operette Orfeo on Line is een muzikale productie van Zoma. De Zeeuws-Vlaamse Operette en Musical Vereniging werkt hierbij nauw samen met The Dow Singers uit Terneuzen, da meszanggroep Con Grazia uit Terneuzen, 't Zwmkoor uit Sluis/Cadzand, het West Zeeuws Vlaams kinderkoor olv Renée van Vooren, de rockformatie Funny Wagon uit Oost burg en de balletgroep Petrella Lion uit Axel. Het verhaal is gebaseerd op de oude Griekse mythologie van Orpheus en Euridice, maar speelt zich af in de moderne tijd. Orfi is zan ger van een band en Didi is drugsverlsaafd. •Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Barok Het Zeeuws Orkest speelt Italiaanse barok. Zie donderdag. •H. Willibrordus Basiliek, Hulst, 20.00 uur Poëzie Eef de Jonge-Everaert verzorgt een poëzie-avond. De bundel Dorre kraters/zuiver zijde die eind november vo rig jaar verscheen was haar dichtdebuut. Het Zeeuws saxo foonkwartet Meet 5 Reed verleent muzikale medewerking, geheel afgestemd op haar poëzie. •Galerie de Osseberg, Grijpskerke, 20.00 uur Barok Een vocaal en instrumentaal ensemble van het Koninklijk Conservatorium Den Haag brengt werken uit de Italiaanse barok van de zeventiende eeuw. Het betreft werken van Claudio Monteverdi (1567-1643) en tijdgenoten. Muzikale leiding: Mike Fentross. •Stadhuis, Middelburg, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47